„KAMT.' No. 24. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG 24 FEBRUARI. Officieel Gedeelte. Buitenland. FEUILLETON. Rouian uit het Berlijnsche leven, 1 LklIAAHSCIIE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f ©,©6. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. VHIJWIliLIUKRS. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 1, 2e lid der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) luidende »De Militie wordt zooveel mogelijk uit vrijwilligers samengesteld." Gelet op art. 11, 12, 13 en 14 van genoemde wot alsmede op art. 9 van het kon. besluit van 17 December 1861 (Staatsblad No. 127), waarbij de wijze van indienst treding wordt geregeld Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij de voordeelen voor deze vrijwillige dienstnemiug hebben bepaald op 10 en noodigen hen, die als vrijwilliger bij de militie willen optreden, uit, zich ter bekoming van verdere inlichtingen te vervoegen ter secretarie dezer gemeente, op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, gedurende welken tijd de aan bieding van vrijwilligers tevens kan geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Februari 1892. De Secretaris, NUHOUT van dbr VEEN. DUITSCHI.ANID. Vóór twee maanden maakto de hoogleeraar Billroth te Weenen de opmerking dat het nieuwe geweer en het rookvrije krnit oorzaak zoudon zijn dat in een volgenden oorlog veel meer personen gekwetst zouden worden dan vroeger. Deze opmerking is den 18 in den Rijksdag namens de regeering door majoor Gh.de bevestigd. Het nieuwe geweer met zijn kleine kogels van 7 streep doorsnede schiet tot op een afstand van meer dan 4000 el en de kogel komt daarbij in den regel niet boven manshoogte. Op gemiddelden afstand doorboort de kogel nog een boomstam van een halven el in doorsnedeen opgeworpen aardverschan- singen bbveiligen eerst als zij meer dan 75 duim breed zijn Bovendien maakt het rookvrije kruit de kans van treffen grooter. De kogel uit het nieuwe geweer veroorzaakt wel op korten afstand zeer zware ver wondingen (omdat de kogel dan eene uitwerking heeft als van een ontploffend projectiel) maar op grooteren afstand doorboort de kogel eenvoudig het lichaam, zelfs beenderen en heeft óf den onmiddellijken dood tenge volge óf eene spoedig heelbare woud. In den oorlog van 1870|1 had het duitsche leger 116.821 gekwetsten, waarvan 17000 dadelijk dood waren. Er bleven dus bijna 100000 over, die guueeskundige hulp noodig hadden d. i. gemiddeld 126/10 pet. van de ge heele legersierkte. In de toekomst zal men echter op 20 pet. gemiddeld verlies moeten rekenen. Het zal daarom noodzakelijk zijn het aantal artsenziekenver plegers enz. uit te breiden. Het duitsche legerbestuur 30) DOOR PAUL I.IVDAl. Het verhoor der overige bedienden gaf niet de ge ringste aanleiding om een ander te verdenken. Wel be richtte de wachtmeester, dat er in de sneeuw duidelijke sporen waren achtergelaten, die onomstootelijk vaststel den dat zoowel het venster in Hotte's kamer dat op de Wilhelmstrasse uitkwam, als het tegenoverliggende in de kamer van Bertha geopeud was, en dat er iemand bij die vensters had gestaan. En blijkbaar was het ven- Bter van Bertha veel vroeg r geopend en gesloten, dan dat van Hotte. Bij het openen van het raampje was de sneeuw weggeschoven. Over de plekwaar door den rand van bet venster de sneeuw was weggeveegd, had het later weer heen gesneeuwden ook de voetsporen op de straat waren ofschoon nog altijd te herkennen toch eeuigszins uitgewischt. Voor het venster van Hotte daarentegen was de schoongeveegde plek die den vorm had van een segmeDt, nog duidelijk te herkennen, en de voetsporen waren nog vrij versch. De man, die daar had gestaan was er geweest nadat de sneeuwstorm vol komen had opgehouden en de commissaris wist nanw keurig dat dit- kort na ééuen was geweest. Het kwam dus precies uit met den bekenden tijd van de inbraak. Hotte werd wederom ondervraagd, en gaf een ontwij kend antwoord. Hij beweerde dat hij eiken avond het venster openzette en dat hij niemand op straat had ge zien. Toen de commissaris opmerkte dat hij even na twaalf uren naar bed was gezonden, en dat het venster eerst na ééneu geopend kon zijn, wist hij hiertegen niets in te brengen. moet met die veranderde omstandigheden bij de ambu lancedienst vooral rekening honden. Rijksdag. Den 17 werd de beraadslaging ten einde gebracht over de begrooting van het departement van jnstitie, afdeeling militaire rechtspleging, met de daarbij gevoegde voorstellen. Het eerste deel van het voorstel Bühl-Richterzijnde de minderheid der commissie be treflende de herziening van bet recht om klachten in te dienen inzonderheid over de verplichting van mishandelde soldaten tot het indienen van klachten werd met 122 tegen 120 stommen verworpen. Het tweede deel van dat voorstelbetreffende eene her ziening der militaire strafwetgeving de eerlijkheid en zelfstandigheid dor rechters en de openbaarheid van het mondeling verhoor, werd aangenomen met 143 tegen 100 stommen. Vóór deze stemming was het voorstel vau de meerderheid der commissie tot vergemakkelijking van het recht om klachten in te dienen, goedgekeurd. Het voorstel, strekkende tot opwekking van den gods dienstzin bij de soldaten, werd verworpen. DENEflARkEN. Uit een door de regeering in gesteld nauwkeurig onderzoek is gebleken dat de be smetting van rundvee te Londen niet af komstig is van deensch veemaar van pruisische huidendie over Harwich ingevoerd waren. EAOELAAD. In eene den 19 te Dundee gehouden ver gadering van de voornaamste eigenaars van jute-spinuerijen en fabrikanten is besloten, wegens de schaarschte van de jute gedurende zes maanden, te beginnen met 25 Maart, de fabrieken des Zaterdags te sluiten. Generaal Booth, de stichter van het Leger des H«ils, is in Engeland na eene afwezigheid van zeven maanden teruggekeerd. Blijkens een uitgebracht verslag is gedu rende zijne afwezigheid over de geheele wereld f 4.440.000 bijeengebracht, zijn 600 nieuwo officieren aangesteld en 20000 nieuwe soldaten aangeworven, is eene som van f 768.000 besteed voor nieuwe gebouwen is het debiet van allerlei Heilcouranten gestegen tot bijua 750 000 stuks per dag en zijn er 529.000 bijeenkomsten gehou den. In 10 jaren tijds zijn er 225.000 soldaten aange worven, 2200 officieren benoemd en 1.800.000 aan bezit tingen vorkregen Ijagerhuig. De heer Chaplin verklaarde den 22, dat de bewering onwaar was, als zou het mond- en klauw zeer in Engeland zijn aangebracht door eene lading hui den uit Duitschland. Het regeeringsontwerp tot vergemakkelijking van het verkrijgen van klein grondbezit door de boeren, is in eerste lezing aangenomen. FRANHHI.IH. Bisschop d' Hulst is candidaat gesteld in bot departement Finistère voor den openge vallen zetel van bisschop Freppel. De Univers maakt eene encycliek openbaar van den Bij het constateeren van dit gewichtige feit bedacht de commissaris, dat de sneeuw misschien nog wol andere gegevens aan de hand kon doen Hij gaf bevel, de meta len rolblinden op te trekken, en liet de dubbele houten deur, die tot het park toegang verleende, openen. Daarna keek hij met licht scherp rond in de kleedkameren monsterde vervolgens met doordringenden blik het tapijt in het salon. Daar waren de sporen de onmiskenbare sporen 1 «Nu zijn wij weer een heel eind verder!" riep hij uitzeer in zijn schik. Dicht bij den ingang aan den parkkant was eene natte, nog kille plek Eu bij nauwkeurige beschouwing waren er zelfs kleine, nog niet gesmolten sneeuwdeeltjes te ontdekken. Op den Steinway-vleugel daar vlak bij ont waarde men op het dekseldat met ondoordringbaar wasdoek was bedekt,duidelijke watervlekken: een ronde, bestaande uit kleinere en grootere droppeltjes, en niet ver daarvandaan eene groote onregelmatig gevormde plek ougeveer alsof mon er een half vol glas had omgeworpen. »Daar heeft de dief zijnen hoed en zijne jas gelegd En hier vlak bij den ingang heeft hij de sneeuw van zjjoe schoenen getrapt! Dit is duidelijk!... En daar! Kijk, daar hebben we de duidelijke sporen in de sneeuw! Die sporen daar in het park!" De commissaris hield de lamp wat hooger en keek door de ruiten. «Niemand mag in het park gaan. Dat moeten we wat nauwkeuri ger onderzoeken «Daar ziet ge al, mijnheer de commissaris, dat ik hot niet geweest kan zijn!" riep Hotte. «Wacht tot je gevraagd wordt!" snauwde de commis saris hem toe. De kamerdienaar werd woedend over den minachtenden toon, waarop men hem toesprak. De commissaris zweeg even, wreef zich over de breede kin, en zei daarna, terwijl hij zich tot Juliane wendde «Iets is mij niet duidelijk Neem mij uiet kwalijk mevrouw 1 Zooeven zeidet gij dat ge dit vertrek niet meer hadt verlaten, nadat gij uwe kamenier hadt weg gezonden. Maar dat is niet mogelijk Auders moest gij den kerel gezien hebben want geweest is hij hier, dat is zekerDaar is hij vandaan gekomen," voegde hij er bij, terwjjl hij een gebaar maakte naar het venster rechts, Paus aan de bisschoppen en de goloovigen in Frankrijk waarin hoofdzakelijk gezegd wordt, in verband met de uiteenloopende denkbeelden ouder de fransche katholie ken omtrent de houding, tegenover de bestaande Repu bliek aan te nemen, dat elke regeeringsvorm goed is, mits het algemeen welzijn beoogd en ook bevorderd worde. Indien een regeeringsstelsel wettig gevestigd is, moeten allen het aannemen en niot er naar streven het een andereu vorm te geven De gestelde machten moeten worden gehoorzaamd, maar jegens den godsdienst vijan dige wetsbepalingen kunnen nooit worden goedgekeurd. In Frankrijk zijn verschillende wetten betreffende den godsdienst tot stand gekomen, en niemand kan er zich over verwonderen, dat de fransche bisschoppen het onlangs hun plicht hebben geacht, in het openbaar hunne groote droefheid uit te spreken over den toestand, waarin het katholiek geloof geplaatst is De Pans verklaart zich ten slotte voor de handhaving van het Concordaat en noemt de leer van scheiding tusscheu Staat en Kerk eene dwaasheid. Te Cannes was in een der hotels gelogeerd een ame- rikaan, Parker genaamd, 45 jaar oud, met zijne vrouw, die in dezen winter te Parijs zeer de aandacht ban ge trokken door hare schoouheid en bevalligheid, en hnnne vier kinderen. Tusschen de echtelieden bestond eene minder goede verstandhouding, zoodat ieder verschillende kamers bewoonde. Voor eenige dagen kwam in datzelfde hotel logeeren een te Parijs zeer bekend jongmensch, Ernile Abeille genaamd. In den nacht van den 17 op den 18 kwam Parker, achterdochtig geworden, aan de deur zijner vrouw kloppen en toen hem niet spoedig genoeg open gedaan werd, begon hij te dreigen Plotseliug werd de deur open gedaan en zag hij een man vluchten op wien hij bedaard drie schoten loste. Het was Abeille, die in de borst en de dij getroffen werd T >ch wist deze zijue kamer nog te bereiken, doch hij was door het, bloed verlies zoo verzwakt, dat hij de deur niet kon openen, zoodat men door de vensters bij hem moest komen. Den 18 des morgens overleed hij. Parker, die bij zijn verhoor de grootste kalmte aan don dag legde, is, na aanvankelijk in hechtenis te zijn genomenweder op vrije voeten gesteld. De Autorité, het blad vau Paul de Cassagnac, schrijft, dat het ministerie De Freycinet gevallen is op de ker kelijke kwestie. Het kuste zoowel de pantoffel van den Paus als de schoen van den vrijmetselaar. Het gin* naar de mis der katholieken en naar de bijeenkomsten van het Groot-Oosten. In één woord het ministerie bedroog zoowel de linker- als de rechterzijde en bedotte de geheele wereld. Te La Rochelle werden den 21 voor een lid van den Senaat uitgebracht 495 stemmen op den hoer Bisseuil, oud lid der Kamer 310 stemmen op den heer Bourcy en 190 op den heer Dupon alzoo herstemming. Alle drie candidaten zijn republikeinen. Kamer. Den 18 vroeg de heer Le Hérissé aan de «hier", en hij wees naar de natte plek op het. tapijt bij de glazen deur, «heeft bij de sneeuw van zijne schoenen geschud da&r," bij wees naar den vleugel,, «heeft hjj zijnen hoed en zijne j is gelegd, en daar" eu hij wees naar de deur recht tegenuver «is hjj heongegaan Bedenk u nog eens goed Juliane was zoo volslagen uitgeput, dat zij nauweljjks kon antwoorden. Intusschen slaagde de commissaris door vernuftige vragen er toch in haar te doen erkennen dat zij tweemalen, hoewel slechts zeer kort, het vertrek verlaten had, eu de scherpzinnige ambtenaar trachtte na uit de gegeveui., die hij reeds had, e"ne voorstelling van het geheele verloop vast to stellen, die hierop noorkwa n. Aan het misdrijf hadden miusteus twee, waarschijn lijk drie personen doel gehad: zonder twijfel in de eerste plaats Hotte, die het feit volvoerd had in vereeniging met een ander, die zich uit het park bij bem had ge- voogd. Daarenboven had nog een derde van uit, de Wil helmstrasse met de daders in verbindiug gestaan. Van dezen derden wist men echter vooralsnog niets bijzundeis.. Ongetwijfeld was Hotte in de kamer ge-dopen en Imd hij daar het geschiktste oogenblik afgewacht. Zijn kam— raad, die mot oenen looper in het park was gekomen had langs h"t zijpad het. paleis bereikt, in het donker voor het verlichte venster postgevat, en van daar goed. gelet op alles, wat er in de kamer voorviel. Het oogenblik, dat de gravin zich naar het zijvertrek had begeven, om een brnispoedor klaar te maken, had nij zich te nutte gemaakt, om door do uiet gesloten deur de kamer binnen te sluipen. Het was wel vreemd, dit hij de sneeuw van zijne schoenen had geschud eu zijnen hoed en zijne jas daar had neergelegd, doch de ervaren politiebeambte wistdat bij elk misdrijf de zonderlingste dingen voorvallen. Hierdoor liet bij zich volstrekt uiet van de wijs brengen. He parkkamer was slechts flauw verlicht, gelijk de gravin zelve gezegd had. Het was dus zeer wel mogelijk, dat hoed en ja- die juist bij den ingang hadden gelegen, waar het 't donaerst was, door haar niot waren opgemerkt. Waarschijulij k was aan Hotte de taak toebedeelddon houd onscua- delijk te maken, terwijl de andere den diefstal, die reeds lang was voorbereid, had geploegd. En dit was

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1