Binnenland. twintig urinoirs, behalve de zes om het Waaggebouw, aan te sluiten en die gedurende 9 maanden 12 uren per dag door water te laten doorspoelen, dan zou de gemeente als contractante daardoor natuurlijk ook in betere con ditie komen voor den prijs van het water voor de uri noirs bij het Waaggebouw. De prijs van bet te gebruiken water wordt alsdan, door dat de te gebruiken hoeveelheid grooter wordt (2000 kub. el per jaar) d. i. 0,12 per kub. el en do rekening de volgende voor de 6 urinoirs om het Waaggebouw 51,86 en voor de andere 20 urinoirs 388,80 440.16 Gesteld met het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van burg. en weth. in handen van de vaste commissie van financiën om bericht en raad. 11. Jaarverslag van Regenten van het gasthuis over 1891. Op 1 Januari 1891 werden verpleegd 3 m. 10 vr. samen 13 opgenomen werden 24 41 55 27 m. 31 vr. samen 68 Op 31 Dec. 1891 bleven in het gesticht 6» 12» 18 alzoo 21 m. 29 vr. samen 50 Van deze herstelden 36 en overleden 14. Verpleegd werden voor rekening van het burgerlijk armbestuur 49 personen met 2578 verpleegdagen 3 53 voor eigen reken. 16 294 voor het gesticht. 68 2945 samen. 4 lijken worden ingebracht. Het gesticht is in 1891 aan de duinwaterleiding aan gesloten. Voor kennisgeving aangenomen, zullende voor de leden nog eenigen tijd ter lezing blijven liggen. 12. Adres van de leden van het bestuur der afdeeling Alkmaar van het Nederl. OndcrwijzcrNgenoot- sclinp, daarbij, in voldoening aan het in de vergadering der afdeeling van 23 Januari genomen besluit, modedee- lende, dat naar het oordeel der afdeeling de tegenwoordige regeling der onderwijzersjaarweddon in deze gemeente niet voldoet aan de billijke eischen, die men iu het be lang der onderwijzers, en dus ook van hot onderwijs, stellen mag; dat het wenschelijk is, dat er opklimming van jaarwedde bestaat in verband met dienstjaren, ijver en geschiktheid van de onderwijzers immers met het oog op de verhouding van hot aantal onderwijzers tot dat der hoofden van scholen, is het vooruitzicht op be vordering zóó gering, dat de meeste in hunne onderge schikte betrekking zullen blijven; dat, wanneer voor dezul ken nimmer het uitzicht bestaat op verbetering van positie, de lust tot eene behoorlijke waarneming hunner taak zal vorflauwenof dat het gebukt gaan onder finantieele zorgen hen de noodige opgewektheid zal doen verliezen om hunne taak naar behooron to vervullen, terwijl, zooals reeds vaak is voorgekomen verdienstelijke onderwijzers de gomoente verlaten om elderswaar meer kans op bevordering bestaateene betrekking te aanvaarden hetgeeu alles zeer ton nadeele van het onderwijs is. Zij verzoeken daarom de positie van hot ouderwijzend per soneel in deze gemeente te verbeteren en nemen de vrijheid de volgende regeling in ernstige overweging to geven. Onderwijzers of onderwijzeressen, zonder hoofdakte, ge nieten eene jaarwedde van 600 die na gebleken ge schiktheid en voldoenden ijver, op voordracht van het hoofd der schoolom de twee jaar vermeerderd wordt met 50, tot oen maximum van f 800 bereikt is. Daar het bezit der hooldakte een waarborg is van uitgebreider kennis die zeker de school ten goede komtwordt bij het bezitten of verkrijgen dier akte hot salaris met 100 vermeerderd en alzoo hot maximum gebracht op f 900. De eerste onderwijzers, van wie vaak tengevolge van bijzondere omstandigheden meerdere werkzaamheden kun nen geëischt worden en die uit den aard der zaak steeds in het bezit der hoofdakte moeten zijn genieten eene jaarwedde van f 800 die onder dezelfde voorwaarden met de 4 tweejaarlijksche verhoogingen kan klimmen tot f 1000. De Voorzitter stelde voor, dit adres in handen van burgemeester en wethouders en de vaste commissie van financiën om bericht en raad te stollen. De heer Kraakman, die tegen dit voorstel geen bezwaar bad, wenschte ook de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs te hooren, waarvoor de de Voorzitter de noodzakelijkheid niet inzag daar het hier een zuiver geldelijk bolang betrof. Nadat do hoer J. de Lange toegestemd had, dat die commissie op voorstellen van zuiver geldelijk belang niet gehoord werd, doch zeer zeker gaarne bereid zou zijn van haar gevoe len te doen blijken zoo dit gevraagd mocht worden handhaafdo de heer Kraakman zijn amendement op het voorsteldat bij hoofdelijke stemming met algemeone stemmen aangenomen werd, waarna des Voorzitters voor stel mede aangenomen werd. 13. Verzook van de afdeeling Alkmaar der Holl. Maatschappij van Landbouwom ten behoeve harer op 8 April van dit jaar te houden Faaseliteiifoonstelllrig weder uit de gemeentekas eene bijdrage van 300 te verleenen, daarvoor aanvoerende, dat deze gerogeld terug- keerendo tentoonstelling door den landman steeds zoor woidt gewaardeerd, hetgeen blijkt uit 1°. het telkens aanzienlijk aantal inzendingen, niettegenstaande de vroe gere gunstige omstandighoden waaronder de veehaudel zich in zulk eon krachtigen bloei verheugde, reeds lang zijn voorbijgegaan 2°. den grooten stroom van bezoe kers die uit omliggendo gemeenten gebruik komen maken van de hun ter beschikking staaude gelegenheid tot gemakkelijke onderlinge vergelijking van de beste exemplaren van den noordhollaudschen veestapel. De Voorzitter stelde voor, dit adres te stellen in handen van de vaste commissie van financiën om bericht en raad. De heer Kraakman stelde voor, dit adres, als eene bekende zaak, dadelijk te behandelen, waartegen de Voorzitter verklaarde, geen bezwaar te hebben. Tot de dadelijke behandoling besloten zijnde, wordt het verzoek ingewilligd, zullende deze uitgaaf uit do o n- voorziene uitgaven der gemeente-begrooting van 1892 vereffend worden. 14. Bericht van den heer mr. F. F. Karseboom, dat hij aanneemt de benoeming tot regent van het burger weeshuis. 15. Bericht van den heer G. J. Bosman, dat hij aan neemt de benoeming tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 16. Bericht van den heer J. Masdorpdat hij aan neemt de herbenoeming tot lid der commissie van toe zicht op het stedelijk museum. Nos. 14 tot en met 16 voor kennisgeving aangenomen. 17. Adres van den heer Jan F«< (gedrukt aan de leden tor hand gesteld), waarbij hij verzoekt het daarheen te willen leiden, dat: 1°. meer dan één keer per week van burg en weth. beschikkingen kunnen worden ver kregen op aanvragen betreffende onderwerpen van meer of minder ondergeschikt belang2°. evenals op andere plaatsen voor de uitvoering van concessiëu wat betreft uitbreiding of kleine wijzigingendo onkosten en het tijdverlies van den thans ten zijnen opzichte gevolgdeu officiëelen weg vervangen worden door een minder tijd en geldroovenden weg; 3°. nergens elders vertoonde ver- keersbelemmeringen toegepast op het verkeer met wagons op den spoorlijn langs de Kanaalkade, worden vervangen door eonig politie-toezicht4°. het politie-reglement niet worde misbruikt tot oefening voor politio-agenten en het verleenen van voorrechten. Ten aanzien van dit adres wordt overgegaan tot de orde van den dag. 18. Verzoek van den heer J. v. Lceuwen Azn., notaris alhier, om eervol ontslag als lid van het burger lijk armbestuur, op grond dat andere bezigheden het hem thans onmogelijk maken die dikwijls zoo tijdroovende betrekking langer naar behooren waar te nemendaardoor mag do taak zijner medeleden niet worden verzwaard en dient hij alzoo zijne plaats in te ruimen. Eervol vorleend, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente Alkmaar bewezen diensten, zullende het burg. armbestuur uitgenoudigd worden eene aanbeveling iu te dienen voor eeu nieuw lid. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelogen hebbende stukken 19. Verzoek van mej S. ÏA. ter Baar, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare burgerschool, met 15 Maart 1892, wegens vertrek naar Indië. Het govraagde ontslag eervol onder de gewone bepa lingen verleend. Burg. en weth worden gemachtigd sollicitanton op te roepen op f 600 jaarwedde, (mej. ter Haar had 650 jaarwedde), in overeenstemming met het reeds vroeger genomen besluitom de jaarwedde van den ouderwijzer in de 2e klasse, in verband met het minder aantal les uren in beide klassen, op J 600 te brengen. Van burgemeester en wethouders. 20. Voorstel om in te trekken het raadsbesluit van 1 September 1891, No. 42, tot onbewoonbaarvorklaring van het perceel aan de Zoutsteeg No. 7, op grond dat de eige naar C. Tonueman in dat perceel eeu aan de verordening voldoend riool gelegdhet aan do duinwaterleiding aangesloten en daaraan verschillende voor de hecht heid en bewoonbaarheid noodige herstellingen uitgevoerd heeft. Aangenomen. 21. Voorstel om aan mej. C. C. Besijn, stads- vroedvrouw in de wijkeu C, D en F, de helft harer jaar wedde uit te koerenzoo laüg zij haren dienst nog niet kau vervullen in verband met eene door dr. J. C. M. Simon Thomas, stads-verloskundige, afgegeven verklaring, dat zij vooralsnog niet in staat is hare werkzaamheden te hervatten. In verband met eene nader ingekomen verklaring van den heer Simon Thomas alsnog aangehouden. 22. Brief, waarbij herinnerd wordt, dat den 14 Au gustus 1889 besloten is, de toen opengevallen betrekking van opzichter der kaandragers weder te vervullen, terwijl, m verband met het in de vergadering met ge sloten deuren van dien dag besprokene, de wenschelijk- heid uitgesproken werd, dat iu de toekomst de betrek king van marktmeester der kaasmarkt vereenigd werd met die van opzichter over de kaasdragers. Door het op 9 Januari 1.1. voorgevallen overlijden van den markt meester der kaasmarkt H. Burkunk die tevens weger op de botermarkt was, is het oogenblik gekomen, om te beslissen, of de betrekking van marktmeester weder ver vuld of met die van opzichter der kaasdragers vereenigd zal worden. Zij verzoeken den Raad te dien aanzien zijn gevoelen uit te spreken. Naar hunne meening kan die be trekking onmogelijk opgeheven worden. Het moge waar zijn, dat de werkzaamheden van den opzichter der kaasdragers aanmerkelijk verminderd zijn nadat het Pand van het Waaggebouw op Vrijdag niet meer gebruikt wordt, er komen toch oogenblikken, dat de opzichter over de kaas dragers in die betrekking hier of daar aanwezig moet zijnwaardoorzijn die betrekkingen in één persoon vereenigd op de markt zelve geen marktmeester aan wezig zal zijn dat dadelijk aanleiding tot klachten zal geven. Doch hot grootste bezwaar tegen de vereenigiug dier twee betrekkingen is, dat bij ziekte of ontstentenis van den titularis op de markt zelve geen marktmeester aanwezig zal zijn. Thans valt do opzichter over de kaasdragers bij ziekte of ontstentenis van den markt meester in en dit gaat uitstekend omdat deze de ge bruiken en gewoonten op de markt even goed kent. Een vreemde kan die betrekking moeielijk waarnemen, omdat hij die gebruiken en gewoonten niet kent. Uit het optreden van een daarmede onbekend persoon zouden dadelijk moeielijkheden en klachten voortvloeien Werd door de opheffing dezer betrekking, waaraan uit do ge meentekas eene jaarwedde van 200 verbonden is, eene aanzienlijke besparing verkregen, het ware nog een ander geval maar het te besparen bedrag is naar hunne zienswijze te gering, om daardoor gevaar te loopen, dat er gegronde aanleiding tot klaehton ontsla. Stellen zij dus voor, de betrekking van marktmeester te behouden, zij herinneren, dat zoowel de betrekking van marktmeester als die van weger op do botermarkt, waaraan eene be looning van 25 verbonden is. krachtens de verordening, vastgesteld 6 Augustus 1890 (Gemeenteblad No. 25) door hen moet worden begeven. Wordt tot behoud der betrekking van marktmeester besloten dan zal dadelijk eene oproepiug van sollicitanten geschieden. Na cenigu bespreking tusschen de heeren Kraak man, Goede, Boelmans ter Spill en den V oorzittor over de aan de betrekking van markt meester der kaasmarkt verbonden werkzaamheden in ver band met de vraag, of het wenschelijk was, hem en den opzichter der kaasdragers van eene instructie te voorzien, werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. 23. Wordt in behandeling genomen het voorstel van den heer Boelmans ter Spill, om de boomen langs Schar- loo weg te nemen. Na eene korte besprekingwaarbij bopaald werd dat bij aanneming van het voorstel de boomen eerst in het aanstaande najaar weggenomen zouden worden werd het voorstel verworpen met 6 tegen 8 stemmen van de heeren Janssen C. W. BruinvisRentmeester Vonk, H. J. Bruinvis, de SonnavilleKoorn en Goede. 24. Heeft de herstemming plaats over het voorstel van den heer Kraakman, om do jaarwedde van den onderwijzer in de 6e klasse aan de openbare burgerschool op 900 te bepalen. Verworpen met 4 tegon 10 stemmen van de heeren Vonk H. J. Bruinvis de Sonnaville Koorn StoelGoede Conijn Janssen, C. W. Bruinvis, en Rentmeester. De jaarwedde is alzoo overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. vastgesteld op 800. 25. Wordt op voorstel van de voorzitter, nu drie leden afwezig zijnbeslotenhet rapport der speciale commissie in zake do verzekering van werklieden tegen invaliditeit en ongelukken tot eene volgende vergadering aan te houden. 26. Is overgegaan tot hot benoemen van a. een onderwijzer, met verplichte hoofdakte ad openb. school voor onvermo ge nd o u. Op de voordracht zijn geplaatst I. L. W. Russcher te Staphorst. II. J C. Visser te Schagen. UI. D. van Gorkum te Grouw. Benoemd met 14 stemmen L. W. Russcher. i. eon onderwijzer, zonder verplichte hoofdakte, aan diezelfde school. 1. A. List te Marken; 2. C. Schuil te Koegras: 3. J M. Schoonenberg te Waddiugsveen. Benoemd met 14 steumen A. List. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd het be sluit van burg. en weth., om aan twee ver af wonende onderwijzersdie proefles gavenvergoeding van reis geld te geven tot een bedrag van 10 voor ieder, c. twee leden van het stembureau bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer op 1 Maart a.s. Benoemd de heeren Canters en de Witterwijl de overige leden als plaatsvervangers werden aangewezen. 27. Na het houden der gewone rondvraag sluit de voorzitter de vergadering. Zuivelschool te Oudshoorn. De school te Oudshoorn aldus schrijft men aan de Haarl. Courant, is alzoo haren milden stichter, den heer mr. D. Visser van Hazerswoude, in den dood gevolgd dit is afgescheiden van de geopenbaarde symptonen der laatste ziekte, ter plaatse het treurig feit vau don dag. Zijdie het geboortefeest dier grootsche inrichting voor oen drietal jaren mochten medevieren zullen on getwijfeld door dit doodsbericht treurig zich gevoelen aangedaan. Van al de opgetogenheid en sympathie betuigingen van tben niets meer over dan gesloten ge bouwen en stilstaande worktuigon overtogen met het somber waas van teleurgestelde verwachting en ontmoe digend échec Vraagt men nu of de lijderes al aanstonds levens vatbaarheid miste, dan moet het antwoord beslist ont kennend luiden. Integendeel erkenden de meest verstokte boeren, en dit is eene veel beteekende vrucht van haar kortstondig bestaan, hare nuttige strekking, doch de op voeding en leiding van het wicht waren niet gezond, te doctrinair, te lief hebberijachtig. Als men de verschil lende leeraren als heerendes morgens om tien uren heel geleerd, met een boek onder den arm naar de int ichting zag wandelen, en de boerin hoorde klagen dat de noodige handen ontbraken om al de werkzaamheden be hoorlijk op tijd te kunuen verrichten; als men den boer hoorde verzekeren dat b.v. het afnemen en keeren der kaas, uit gebrek aan behoorlijke arbcidsverdeeling, in stede van dagelijks, zoo maar eens af en toe kon geschie den als men in plaats van echte Goudsche kaas te ma ken, zich in het maken van afscheppers ging vermeien enz enz.als het toezicht op do veevoedering en het melken onvolledig bleek en de van elders aangebrachte molk geen echte boerinnenzorg had genoten ziedan profeteerde iedere boor den ondergang der onderneming, maar steeds met het refrein »dat het jammer was, om dat er zooveel goeds in stak". Het boerenbedrijf toch is de boer en de boerin beiden, maar inzonderheid de laatste, leven in en met het zuivel, tot het is afgeleverd, en het gemis hiervan was inderdaad de eerste ziekte der patiënt, die ten laatste aan uitput ting overleed. Boeren en boerinnen worden zoo maar niet met theoreti sche lessen geformeerd; zij moeten door de praktijk van kindsbeen worden aangekweekt. Men staat vaak verbaasd van het causaal verband van duizend kleinigheden in het boe ren bedrijf, waarvan de kennis alleen langs empirischen weg is te verkrijgen en die toch hoofdfactoren vormen, welke niet straffeloos kunnen veronachtzaamd worden. De boeriu b.v. weet dat als zij maar gekookte aardappelen nabij den room in den kelder zot de smaak van den boter het moet ontgelden, enz. enz., en juist zulke kleine zaken bereikten het bewustzijn der zuivelschool-studenteu niet. De theorie was hoofdzaak, do praktijk word veronacht zaamd, omdat do leidende elementen die niet konden on telden. »Den landbouw te hulp komen" is tegenwoordig een modewoord geworden, waarmede mon het panacee meent gevonden te hebben tegen alle kwalen in het boerenbe drijf, maar men ziet voorbij, dat het «herziet u zeiven" inzonderheid de boeren gelden moet, want oen waarlijk goede boer of boerin heeft geen hulp van buiten noodig. Die goede boereu en boerinnen aankweekeu is dus hoofd zaak en omdat de vorderingen der wetenschap ook in den boerenstaud moeten doordringen, daartoe zijn de zuivelscholen noodig. Maar dan moeten het ook scholen zijn voor theorie en practijk beiden, en aan dezon eisch voldeed de Zuid-Hollandsche Leerhoeve geenszins. Mogen andere soortgelijke inrichtingen met deze droeve erva ring haar voordeel doen

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2