Stadsberichten. "burgerlijke stand. Veiling van vaste goederen. G H Den 18 heeft de gemeenteraad van Enkliulzen het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1892 vast gesteld op 29851.94. Den 22 is te Enkhulzen overleden de heer dr. D. Harting emeritus predikant bij de doopsgezinde ge meente, bekend door zijne vele geschriften Bij kon. besluit van den 23 is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton Helder de heer jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, burgemeester van Texel. Bij kon. besluit van den 24 is benoemd tot raads heer in het gerechtshof te Amsterdam de heer mr. W. A. L. Domis, thans vice-president der arr. rechtbank aldaar. Te Terheiden zijn drie knapen, 10, 8 en 6 jaren oud, die zich met het schaatsenrijden op het ijs in de Zegge te Made vermaakt hadden, levenloos opgehaald. Deheer mr. W. F. Schimmel, thans te Wageningen, is den 24 door de arr. rechtbank te Amsterdam vrij gesproken. Tot lid der Prov. Staten van Gelderland in het hoofdkiosdistrict Eist is gekozen de heer Frits Terwindt te Doornenburg met 686 van 1342 stemmen de heer Arnold Terwindt te Pannerden bekwam 642 stemmen. De afdeeling West-Friesland van de vereeniging »Het Witte Kruis" heeft besloten tot de oprichting van twee ijskelders, één to Spanbroek en één te Abfoe- kerk, waarvan de kosten geraamd zijn op 1900. In het raadhuis te Spanbroek zullen hulpmid delen bewaard worden ten gebruike bij het verplegen van zieken. Ds. F. Rispens, predikant bij de christ geref. ge meente te Hoorn, heeft het beroep naar de ued. gerf. (dol.) te Steenwijk aangenomen. Do heer Borstlap, organist der ne.l. herv. gemeente te SchagCEi, is benoemd tot kapelmeester dor jagers te 's-Gravenhage. Tot gemeente-geneesheer, belast met do armenprac- tijk te Helder, is door den gemeenteraad benoemd de heer A. W. Drijver te Amsterdam Do gemeenteraad van Sleets heeft ingetrokkou het vroeger genomen besluit tot opheffing der openbare school in de buurtschap Schardam. Benoomd tot derde onderwijzeres aan de school No. 19 te Amsterdam Mej. J. G. L. Kouffeld te Cas- trlcum. Den 24 is te Amsterdam tot lid der Kamer van Koophandel en fabrieken gekozen de heer J. A. de Leeuw, expeditenr, vroeger goederenagent bij de Staats spoorwegen en chef van den goederendienst Rotterdam- Moerdijk met 59 van de 71 stemmen. Bij de herstemming voor een lid der Prov. Staten van Gelderland in het hoofdkiesdistrict Tiel is gokozen de heer mr J. H. Post, lib., te Ek en Wiel met 874 st.op den heer W. de Haas te IJzendoorn (gema tigd liberaal) waren 601 st. uitgebracht. Don 23 's avonds 7 uur, hield de kiesvereeniging «Vrijheid" voor Langedijk en St. Pankras te Zuialschar- noutle in de kolfbaan van den heer A. Kist hare ge wone jaarlijksche huishoudelijke bijeenkomst, die door slechts 26 leden werd bijgewoond. De voorzitter, de hoer L. van de Vijzel van St. Pankras, opende do vergadering met eene toespraak waarin hij wees op de belangrijke veranderingen op staatkundig terroin tot stand gekomen, sedert de laatste bijeenkomst in Moi des vorigen jaars waarna de secretaris de heer F. J. Kuipers van Broek op Langedijk de notulen der vorige bijeenkomst voor las en verslag gaf van den staat en de verrichtingen der vereeniging in het afgeloopen jaarwaaruit bleek dat het ledental van 116 was gedaald tot 101. Tijdens deze vergadering traden 2 nieuwe leden toezoodat het le dental thans 103 bedraagt. Vervolgens deed de penning meester de heer C. Opperdoes van Noordscharwoude rekening en verantwoording van zijn beheer over 1891 deze rekening sloot met een batig saldo van 6.91. Alsnu was aan do orde de verkiezing van 2 bestuurs leden, wegens periodiek aftreden van de heeren dr. ten Bosch te Zuidscharwoude en F. J. Kuipers te Broek op Langedijk van wie do laatste te kennen gaf niet weder in aanmerking te willen komen. De uitslag was, dat bij de eersto stemming dr. ten Bosch met 22 stemmen was herkozen. De hierop gevolgde tweede vrije stemming bad ten gevolge, dat er eene herstemming moest plaats heb ben tusschen de heeren Joh. Greidanus en W. F. Sickmaun, beiden te Zuidscharwoudelaatstgenoemde, niet ter verga- doring aanwezig, werd gekozen. Eindelijk haddon nog enke le besprekingen plaats over de a.s. verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Alkmaar en werd de heer sur. W. van «Ier Siaay met algemeene stemmen als candidaat gesteld dor kiesvereeniging Vrij heid", waarna do voorzitter na omvrage de vergade ring sloot. Ook de kiesvereeniging «Vrijheid en Eensgezind heid" te Koedijk heelt den hoer mr. H. van der K»ay candidaat gesteld voor het lidmaatschap dei- Tweede Kamer, voor do verkiezing op dinsdag, 1 Maart. Eenige bewoners van Spanbroek werden in den avond van den 23 lastig gevallen door een paar lanil- loopers, die beweerden dat iedor van hen vóór den avond nog drie gulden moest hebben. De politie bezorgde hen echter een nacht vrij logies eu bracht ze den volgenden morgen naar Alkmaar. De heer mr. C. P. Donker, burgemeester der ge meente Sijbekarspel, is benoemd tot lid van het da- gelijksch bestuur der banue Benningbroek. Den 24 zijn te Utrecht in de nuttige handwerken geslaagd de dames A. Dekker to Koog; aan do Zaan, C. Meijers te Helder en A. Scholteus te Zaandam. Ged. Staten van Zuidhollaud hebben de loting voor de nationale militie dit jaar te Leiden gehouden, waartegen zooals gemold isbezwaren waren inge bracht vernietigd en eene nieuwe loting bevolen. Met ingang van l Januari 1892 is de jaarwedde van den secretaris dor gemeente Zuidscharwoude vastgesteld op f 350 die van den ontvanger dier ge meente op J 250 die van den secretaris der gemeente Beuuebroek op 250 en die van den ontvanger dier gemeente op 175. Tot lid der Prov. Staten van Zeeland in het dis trict Middelburg is gokozen de heer mr. van Voorst Va der, rechter in de arr. rechtbank te Middelburg, a. r., met 1642 stemmen tegen 1508 stemmen op den heer mr. van Doorn liberaal. De raad der gemeente Helloo benoemde den 25 tot onderwijzer met hoofdacte (vactaure de heer A. Smit) den heer Buijze, te Landsmeer. Den 21 had eene uitvoering plaats door het zang koor Harmonie" te Noordscherinoer, waarin eenige vierstemmige liederen werden gezongen, na afloop waarvan de heer ds. H. van der Hoeven, als tolk der aanwezigen, de uitvoerders voor hun verdienstelijk optreden bedankte. FKAIUKIJK, Do minister van financiën Rouvier heeft zich met do samenstelling van een nieuw ministerie belast. De heeren do Freycinet, Ribot, Constans, Develle en Roche afgetreden ministers zullen er in optreden. De kerkeraad der ned. herv. gemeente alhier heeft besloten, de op te maken zes- en drietallen tor be roeping van een predikant voortaan geheim te houden. De uitvoering van „Kracht en Vlugheid", den 23 in hot lokaal Harmonie gegeven heeft in allen deele den goeden naam dier Turnclub hooggehouden en het bewijs geleverd, dat mot den heer A. van Oijk als directeur aan het hoofd de vereeniging in staat is krachtig mede te werken tot het populair maken der gymnastiek, waarvoor de verheffing dezer wetenschap tot verplicht leervak op de lagere school zulk een ruim ar beidsveld geopend hoeft. In het bijzonder mag in Kracht en Vlugheid" worden geroomd de flinke wijze waarop zij hot onderricht van het joDgero geslacht van de meer gegoede klasse heeft ter hand genomen, en op den avond barer uitvoering had zij overvloedig gelegenheid hot publiek daarvan te overtuigen. De jongeren voerden hunne oefeningen met even groote stiptheid uit als hunne oudere voorgangers, welke laatsten niet verzuimden, door de uitvoering der oefeningen waarmede zij te Am sterdam in het vorige jaar zooveel eer hadden ingelegd te toonen hoe geheel zij hnn lichaam beheerschten. Hoezeer echter het werken van de leden der Turnclub. de toeschouwers vaak tot bewonderende toejuichingen noopte hoezeer verder de leden van den jongenscursus konden ervarou, dat men hunne oefeningen met aandacht volgde, verreweg do meeste aantrekkingskracht oefende op de aanwezigen uit het allerliefstehoogst sierlijke optreden van den meisjescursus. Het deed goed te zien hoe ook hier tor stede meer en meer doordringt de over tuiging, dat de vrouw niet is een bijzonder soort wezen, dat in een glazon kastje behoort te worden bewaard, maar dat het de plicht der maatschappij is haar ook lichamelijk gereed te maken voor den strijd om het be staan, zonder dat zij daarbij de haar aangeboren beval ligheid in een enkel opzicht behoeft te verliezen of te verloochenen. Eene fraaie apotheose sloot het programmawaarna oen opgewekt bal nog lang de liefhebbers van dansen bijeenhield. De heer S. lJpnia is benoemd tot organist in de St. Domiuicu8kerk alhier. Bedankt voor het beroep naar de chr. geref. gem. te Weesp door den heer ds. M. .1. £1. Weijers. De vrijzinnige kiesvereeniging „Eensgezindheid", alhier, heeft den 24 bij acclamatie tot haren candidaat bij de Kamerverkiezing op dinsdag, l Maart, gosteld den heer mr. W. van der Kaïty. Verder werden o. a. de aftredende bestuursleden, de heer S. Prins Az en C. Keg, herkozen en gekozen, in plaats van den heer G. de Groot, die bedankt had, do heer J. Asjes Ez. Als provinciaal afgevaardigde naar de jaarlijksche vergadering van den Algemeeueu Nederlandschen Wiel- rijdersbond voor het jaar 1892, is o. a. gekozen de heer I*. £1. JU. lbink lUelenbrink. Ook werd dezelfde heer tot officieel tijdwaarnemor bij do wedstrijden benoemd. Tot de tweede uitvoering van het Weilin.acb.ts- Oratorium op woensdag, den 24 toen het publiek weder in grooteu getale was opgekomen waren ook de weezen uit de beide huizen dezer gemeente uitgenoodigd. De commissie heeft met hare welwillende uitnoodiging dien kinderen eenen hoogst genotvollen avond bezorgd waartoe ook stellig veel hoeft bijgedragen de verversching, die hun in de pauze werd verstrekt In afwijking van do aankondiging verleende de heer Rogmans bij deze tweede uitvoering zijne medewerking niet. Zijne partij werd door een onzer stadgenooten verdienstelijk vervuld. De vierde vergadering met dames van het depar tement Alkmaar der JHuatschnppij tot nut van 't algemeen in dezen winter, werd den 23 gehouden op de bovenzaal van het Café Central. Ondanks de buitengewone extra gelegenheid met een extra nacht trein" van het circus Oscar Carré, ondanks ook de uit voering van de »Alkmaarsche Turnclub", beide op den- zelfden avondwas de zaal goed bezet. En wie er geweest zijn zullen zich over dien gang niet beklaagd hebbenwant de voordracht van den sprekeronzen stadgenoot, de heer JU. van KleelT, was uitstekeud. Het is noodig, en hard noodig ook, dat er een dam opge worpen worde tegen de ziekelijke denkbeelden van het einde der 19e eeuw. De zoogenaamde levensmoeheid willoosheidvoorboschiktheid de verlorene zonen en de gevallen dochters, die in tal van romans de helden en heldinuen zijn, het excentrieke bij gewone storveliu- gen, die noch in geest, noch in wilskracht uitmunten, dit alles »fin de siècle", kan niet genoeg gehekeld, ge- critiseerd en belachelijk gemaakt worden. En als zoo danig begroeten wij in den spreker een apostel van een beteren tijd. Men kreeg bij hht hooren van zijn oordeel over het «Noodlot" van Louis Couperus, een govoel van frischheid, van opgewektheid en van levenslust, zoo geheel afwijkende van de denkbeelden, in het beoordeelde werk geuit. Na vooropgesteld te hebben het nut der critiek, hoorden wij een kort, maar boeiend overzicht van ge- melden romantafereeleu uit de hoogere gezelschaps wereld. Een nieuwigheid is de verschijning van een roman als «het Noodlot" niet. Wie de romans van Dostoiewsky en Tolstoi eu vooral «Oblomow" van Gontscharow ge lezen heeft, zal zien, dat personen als in de nieuwe rassische literatuur voorgesteld, in «het Noodlot" terug gevonden wordeu. Mannen te doorvoed om veel te donken, die van alles hebben genoten eu niets geven om hot leven, dat maar een comedie is, die volgens de statistiek gemiddeld 36 jaren duurtmenschen die zedelijk en geestelijk verlamd zijn, en waarvoor wij dan ook de minder fraaie, maar juiste benaming «lammelin gen" hebben, zulke individuën te maken tot romanhelden, dat is de twijfelachtige vordiensto van den schrijver van het Noodlot. En zijn heldin Luister even hoe Couperus de gene genheid voor den man harer keuze beschrijft. ZijEva, voelde «een liefde, kalm, rustig, groot, bijua practisch «en huiselijk zonder de minste romantiek een liefde «niet blind voor Frank's gebreken, maar hem liefhebbend «óm die fouten, zooals een moeder haar ondengend kind «bemint. Zij zag zjjne indolentie bij elke wilsinspanning, «zijne vage weifeling bij elk besluit, zijn slingeren tus- »^phen dit, en tusschen dat, en zij verheelde zich niet die «zwakte maar juist die zwakte was haar een lief con- trast met het koel-practiscbe nuchter vriendelijke van «haar papa. Dan was or n o g een contrast, en dat be- haagde haar het meestdit deed haar het moeste «liefhebben dit had haar geheele hart gevuld met «een bekoringdie passie was gewordeneen contrast «in Frank zeivenhet contrast in de zwakke wisse- «ling zijns karakters en den forschen bouw zijner gestalte. «Zij vond er, vrouw die ze was, iets aanbiddelijks in «dat die mooie, sterke jongen, met zijn breedo borst en «breode schoudersdat diezelfde man zoo zwak was in «zijne wilsuitingen en flauw in zijne handeliugen Was «zij alleen en dacht zij or over na, dan moest zij er om «glimlachen en de tranen kwamen er van in hare oogon, «tranen van zacht geluk, want zij was er zacht gelukkig «om, om dat contrast. Het was wol vreemd, dacht ze, «en zo begreep het niet; het was een raadsel voor haar, «maar ze zocht het niet op te lossen, want hot was haar «een lief raadsel en als zij er aan dacht, met haar glitn- «lach en hare vochtige oogeu, verlangde zij alleen hem «in hare armen te omhelzen, haar Frank Is het nietmisselijk Na de pauze vergastte de spreker ons op do voordracht van Coppée's «Werkstaking" en de Goncstet's «Terugblik" GEBOREN. 23 Febr. Hendrik. Z. van Jan Schoorl, ou Trijntje Rike. 4 Jacob, Z. van Jan Deugd en Aafjo Uitgeest. 25 Johannes Theodoras, Z. vau Gerrit Klareubeok en Guurtje Burgering. OVERLEDEN. 24 Febr. Katharina Otten wed. van Gerrit Jacob Ziin- mer, 58 j. en ruim 11 m. 25 Pietertjo Hofdijk, echtgon. van Gerrit Borst, 65 j. 24 Febr. Door don Notaris M. GOUVERNE. Winkel en woonhuis, westz. Hekelstraat, C 31, 68 cent,. Str. C. Koopman 1689,-- Afslag 2 Maart. A II M T E It A ia. pCt. 24 Fob. 25 Feb. ditodito ditodito dito, Oblig [talie, Inschrijving 1862/81 fostenrijk, Obl. in pap. fl. 1000 Mei-Nov. dito, dito Fcbr.-Aug. dito, zilver Jan.-Juli. ditodito April Oct. Rusland, Oosfersclio Leening, 2c serie. lito, «panje, dito 1884. 13 Jan. 13 Obl. Buit. Perpetuele. dito Douane Obl dito, Geconverteerde Ser. DenC. Egypte, Obl. leening 1876. Nederland, Cult. Maar.scli. d. Vorstel, land. dito, dito VViust-Aandeelen dito, Koloniale Bank A aurfeelen dito, dito Oblig dito, Ned. Ind. Ilandelsb. Aand.... Amerika, N. W. Pac. Hyp. Pdbr Nederland,N.Cent.r. Spoorw. Aand. f250.. dito, dito gestemp. Obligation f 250 Italië. Spoorwegkening 1887/89. dito, Zuid-Ital. Spoorweg Obl.. Polen, Wars.-Weeuen Aftilde:!.. Rusland, Gr. Sp -Maatsch.-Aaud dito, Hypoth. Obligation... dito, id dito, Ualtische Spoorw Aand dito. Iwaug. Dombr. Oblig dito, Poti-Tiflis Oblig. f 1000 dito, Trausoaus. Sp "irwoir Ou dito, dito Oblig ■iweedsck Noorwecgsche Spoorwegen. Amerika, Cleveland, Akron Shares dito, Denv. Rio Grande dito dito, Illinois Cent,r. Cert. v. Aand dito, Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand.. dito, Miss. Kans. Texas Ada. ex 2e. ilyp. dito, dito, le Hyp dito, N.-lork. Erie West. Sp. Aand.... dito Wabash St.. L. eu Pac. Ct. v. Aand. Nederland, Stad Amsterdam f 100 dit,o, dito, dito,' dito i860 dito 1864 Stad Wenen 1874... 21 78 ra 78tv 3 04# 94f 3* 101 100* 3) 101 101 5 841 84* 5 801 80* 80ïk 6 80 TUT 5 80 A 80) 5 79 r,J 79rir 3 291 28 4* 39 rk 39 5 60 nr 4 87* 87 t 88/3 89fh 4 91 92) 64| 64) 6 98 A 98 A, 5 95 95H 4 57* 4 79 79* 5 82) 4 is»1 18t* 95 95* 6 80} 6 49 fk .49* 4 44) 76) 76) 14 13) 64 63* 5 1031 103) 96+3 5 100 351 100 SS* 89 4 34? 3 52, 511* 55 T* 55* 124* 1241* 5 131| 121* 98 A 98fk 3 71/ 3 60fk 60) 5 64[ 64* 94 ft 92* 5 101 ra 101 Vk 5 102 fV 102* 3 70* 71 s 5 08-nf 68* 4 84/ ■84| 5 16) 16* 29) 28tï 16A 16* 107) 107 74 73 A 17* 17* 4 78/ 78* 32/ 31* 30 3 112* 112| 4 114 1144 4 118 5 119 157 131) 5 139 1404 5 133 1344 171* 1 7t4 5 4 dito, dito 1866. Dito Turkije, Spoorweglecning Transvaal le. Ned. Tr. Gnudm. Mij. Aand. Sf'/JAGEN 25 Feb. Aangevoerd 12 paarden f 50 a 150, 43 gelde koeien f 66 a 230, 5 kalfkoeien f 110 a 200, 125 nucht. kalveren f 4 a 18, 486 schapen f 10 23,25, 25 magere varkens f 10 a 1418 biggen f 7 a 10, boter per kop f 0,65 a 0,75, kipeieren f 2,50 a 2,75 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3