„KANT." No. 25*. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V R IJ I)AG 20 FEBRUARI. TWEEDE BLAD. Buitenland. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. om. Roman uit liet Berlijnsche leven, SCIH COURA.V Deze Courant wordt Dinsdag., Donderdag, en Zaierdagarond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. IA Prijs der gewone Ad vcrlentlën 1 er regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers IJERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3 DUITSUIILA AD. De stad Bremen zal eene 31/2 pet. leening van f 7,200,000 aangaan ter vergrooting barer haven. EAGELAAD. Lagerhuis. De motie Samuel Smith ten gunste van de scheiding tusschen Kerk en Staat in Walesis den 23 met 267 tegen 240 stemmen verworpen. ITALIË. Kardinaal Mermillod is overleden. OOSTEAK1JK-IIOAGAKIJE. De Keizer werd den 21 bij zijne aankomst te Budapest door don burge meester welkom geheeten die hem de verzekering gaf, dat de burgerij hartelijk deelgenomen had aan de be proevingen, die de keizerlijke familie had doorstaan. In de openingsrede van den hongaarschen Rijksraad op den 22, door den Keizer zeiven uitgesproken, wordt herinnerd aan Hongarjje's vooruitgang op elk gebied van nationale werkzaamheid en de verwachting uitgesproken dat het land zal voortgaan zich op een degelijken grondslag te ontwikkelen. De gunstige toestand der geldmiddelen ver oorlooft in de verschillende behoeften te voorzien. Sedert jaren ondervond Hongarije nadeel van den nog niet ge- regelden munttoestand. _Nu de bronnen van inkomst van den Staat vermeerderd zijn en de algemeene geldelijke toestand gunstig is, acht men den tijd gekomen om eene hervorming op dat gebied voor te boreiden. De regeering zal zich beijveren deze kwestie zoo spoedig mogelijk aan het oordeel van den Rijksraad te onderwerpen. Verder wordt eene herziening aangekondigd van de inkomende rechten zonder de lasten te vermeerderen, eene hervorming der administratie enz. De hoop wordt uit gesproken dat de vrede tusschen Kerk en Staat behouden zal blijven. De vriendschappelijke betrekkingen met de mogendhe denwaarvan melding werd gemaakt bij het sluiten van den laatsten Rijksraad, zijn onveranderd gebleven. SPAAJE. De minister vau financiën heeft bij den Senaat twee wetsontwerpen ingediend waarvan het eene strekt om al de in omloop zijnde biljetten op Cuba on der 25 pesetas in te trekken en het audere om de be taling der coupons van de vóór 1886 uitgegeven schuld te staken. Gisteren werden wij verrast door den eersten grooten sneeuwval, die stellig wel vier en twintig uren aanhield, met het gevolg dat de druk begane wegen in ware mod derpoelen werden herschapenen de eenzame straten be dekt werden met eene sneeuwlaag van ongeveer 15 cen timeter hoogte, legen den avond stak nog ceu bijzonder koude wind opzoodat heden morgen geheel Parijs en 31) DOOR PAUL LI AD AU. »Wat ik weet, mijnheer de commissaris, is dit: dat een man zooals gij daar beschrijftBertha dezen zomer eens is komen opzoeken," verklaarde Peterberg. »Hij zeide dat hij haar neef wasen dat hij zich hier slechts een paar uren op zijne doorreis ophield." 'En zou je dien man herkennen?" vroeg de com missaris. Dadelijk!" luidde het antwoord. Van een verder onderzoek moest men afziendaar de gravin zoo volslagen uitgeput wasdat zij zich ge noodzaakt zag den commissaris te verzoeken, de bedienden te verwijderen en haar alleen te laten. Zij kon feitelijk niet meer. De commissaris die zijne taak gróotendeels als geëindigd kon beschouwennam beleefd afscheid. Bertha werd, luid snikkende en jammerende, tegelijk met Hotte weggebracht; de overigen verwijderden zich naar hunne kamers. De commissaris besprak nog enkele dingen met den portieren verliet daarna al pratende met den inspecteur het paleis. De gravin liet de kaarsen uitblazen en de vensters openen. De koude nachtlucht woei in het duistere vertrek en bracht de arme vrouw eenige verkoeling. Zij zat daar op den lagen breeden stoelschijnbaar levenloos met gesloten oogen met een doodsbleek gelaatmet ingevallen borst en slap neer hangende armen. Het tweede kamermeisjeIda stond deelnemend naast haarvoor hare voeten lag Nero uit gestrekt. De koude nachtlucht stroomde ongehinderd het vertrek binnenen was van lieverlede overal doorgedrongen. ook de omstreken in eon prachtig wit kleed gehuld wa ren het gezicht op het omliggende landschap was bij zonder fraaidech overigens veroorzaakte de sneeuw menig ongerief. Alle omnibussen liepen met vijf paarden, doch konden dikwijls toch niet de hoogten van Mont- martre en Belleville bestgen en ontelbaar was gisteren en heden het. aantal der gevallen paarden. Bijna alle voetgangers haalden een paar natte voeten want hier zijn wij over het algemeen niet zoo goed tegen den win ter ingericht als in Holland, hooge en kaplaarzen worden bijna uitsluitend gedragen door werkliedenoverigens dragen wij bottines", grootendeels met veters, die al bijzonder ^slecht tegen hooge sneeuw beschermen. Viel er hier slechts geregeld en meer sneeuw, dan zou ook het rijden met arresleden wellicht eene geliefkoosde uit spanning worden, want in de laatste jaren maakt men in Frankrijk, on voornamelijk te Parijs, buitengewone vorderingen op het gebied der »Sport." Wielrijden, scher men, worstelen, paardrijden worden echt parijsche spelen. Onlangs opende de heer Louis Ville in de rue d' Alle magno ,cen cursus in het fransche worstelen, welke cursus toegankelijk is voor alle jonge mannen boven do achttien jaren. De Véloce-Sport" schrijft voor dit jaar tegen de maand Mei een internationalen wedstrijd uit voor alle liefhebbers in het wielrijden, en zal de afstand evenals het vorige jaar zijn van Bordeaux naar Parijs. Het dag blad Petit Journal", hetwelk verleden jaar prijzen uit loofde voor den velocipède-wedloop van Parjjs naar Brest en terug, heeft ditmaal aau de voetgangers gedacht, en kan iedere stevige wandelaar met Pinksteren 5 Juni en volgende dagen deelnemen aan den tocht van Parijs naar Belfort, zijnde een afstand van 500 kilometers. Ongeluk kig echtor voor de echte wandelaars schijnt mij de be paling dat ook het hardloopeu hierbij geoorioofd is wel ware het draven en galoppeeren moeilijk te verbieden, doch is het thans zeker dat de hardloopers van beroep gemakkelijk met de prijzen zullen wegloopen, terwijl de echte geoefende wandelaars zich met den roem en den gedenkpenning moeten 'tevreden stellen. Men veronder stelt dat de eerste prijswiuners dezen grooten afstand in minder dan vijf, misschien zelfs binnen vier dagen zullen afleggen. Als voorbeeld van een bijzonder vlug ter been zijnd man wpzen wij op Tirmin Weiss, een franschman, die in 1883 in twee uur en één kwartier de stad Parijs geheel omliep, alzoo eene wandeling van 33 kilometer in buitengewoon korten tijd. Eene andere soort »Sport" is de reis por luchtballon en zien wij iu den zomer eiken zoudag een half dozijn van die ballons boven Parijs en omstreken zweven. De luchtreizigers zjjn echter niet meer tevreden met eenvou dig op to stijgen, en zich door den wind te laten mede slepen. De heer Francois Gouttes, die reeds een ballon dirigeable métallique" uitvond, alzoo een ballon die men naar willekeur besturen kan, wil thans aan don gemeen teraad een voorstel doen tot het aanleggen van een tram way in de lucht, door middel van verscheidene ballons achter elkander, van welke de eerste als trekkracht zou dienen. Hij wil zijn plan toelichten met kuustige teeke- ningen en fraaie beiekeningen, welke theoretische juist heden natuurlijk uitsluitend op het papier blij ven bestaan. Hetzelfde lot moet ook te beurt vallen aan de uitvinding van den heer Delprat, die eveneens op papier eene aar dige teekening gaf met bijzonder juiste berekeningen er naast van eene luchtvel mipède. Volgens de teekening neemt men op dit rijwiel plaats evenals op eene gewone velocipède, doch bij het op en neer trappelen komt eene vliegmachine in beweging, die ons door het luchtruim moet voeren. Hopen wij, dat do heer Delprat het bij de teekening laten zalen het hem niet ga als met eene vliegboot, door twee ingenieurs uitgedacht, en onlangs dicht bij Le Havre beproefd, welke boot op den grond viel,™zooals te verwachten was, en verbrijzeld werd. Een kalmer Sport," welke minder vermoeienis eischt is de photographie. welke door een ongelooflijk groot aantal jonge liefhebbers wordt beoefend, die iederen zondag van Parijs uit naar buiten trekken, en waarbij velen werkelijke vorderingen maken. Anderen echter wil len met geweld hunne familieleden en vrienden afbeelden, en geven dan maar al te dikwijls proeven van portretten, die uit de indigo of uit de chocolade schijnen te komen. Ook de paarden-wedrennen zijn weder aangevangen en wel evenals ieder jaar te Autenil op 15 Februari, doch het weder- lokt ons nog volstrekt niet naar het course-veld Dan voelen wij ons weer aangetrokken door den schouwburg, vooruameljjk door het Théatre francais waar de dichter Jean Richepin een welverdiend succes had met zijn prachtig in verzon geschreven drama »Par le glaive" (door het, zwaard 1). Dit fraaie tooneelstuk is gelukkig niet realistisch, maar wel zuiver romantisch, geheel in den geest van de groote drama's van Victor Hugo, het speelt te Ravenne in het jaar 1359. Wij heb ben hier een tyraa Conrad Le Lonp, eene jonge vrouw Rinalda, die zich steeds voor andoren opoffert, een jongen hertog die gevlucht is. en zijn land weder wil heroveren, een soort van vrijheids-apostel Pietro Strada, en einde lijk een klein jongetje van acht jaren die door Rinalda gered werd, toen «Conrad de Wolf' het wilde dooden. De handeling, de decoratiën en het spel der ar- tisten, alles draagt tot het succes bij, en een klein meisje, de jonge Goudy, speelt op bijzonder kunstige wijze de rol van het jongetje. Reedè dikwijls heeft men zich af gevraagd of het voor een jong kind niet bijzonder scha delijk is zoo vroeg met het leven achter de coulissen bekend te worden, en daar een taal te hooren en dingen te zien, die voor zulk een klein kind volstrekt niet pas sen. In vroeger tijd maakten de klassieken slechts zelden van oen kind gebruik om de harten der toeschouwers te treffen, en zenuwachtige dames aan het schreien te krijgen. Molière geeft ons eene Lonison in zijn blijspel van den ^Penkbeeldigen zieke", en Racine geeft in zijn treurspel »Atbalie" den jongon koning Joas. De nieuwere schrijvors echter maken veel gebruik, om niet te zeggen misbruik van het kind op hot tooneel. Wijzen wij slechts op stukken als: De Schipbreuk van de Medusa het Gebed der Schipbreukelingen De Hut van Oom Tom, Charlotte Corday De Weduwe van vijftien jaar Mejuffrouw krij rt tanden Gabrielle enz. enz. Vele kinderen, die in hunne jeugd een groot Het meisje sloot, nadat hare meesteres daartoe stilzwijgend verlof had gegeven, vensters en deuren, hielp Juliane die koortsachtig sidderde en klappertandde, bij het ont- kleeden en bracht haar te bed. Nero kroop iu een hoekjo wef? Hij wilde nu hij niet in toom gehouden werd daarvan geen misbruik maken en haar storen doch hij wilde haar ook niet meer alleen laten. Ida zette de eenige lamp die nog in het vertrek brandde en wier licht door eene donkerroode kap gebroken schemerde gelijk de scheidingsgroet van een wegstervend avondroodop een klein tafeltje in eenen hoekzoodat de slaap der achter het schut sluimerende niet door het schijnsel ge stoord kon wordenen nadat zij een poosje aan het voetenoind van het bed gestaande gravin met zorg volle blikken gadegeslagen en zich overtuigd had dat hare arme meesteres rustig iu slaap was gevallen, sloop zij op hare teeneu uit het vertrek. Vorst Ulrich en de legatioraad Vou Berwitz waren samen weggereden en stapten samen voor het Hotel Royal uit. Von Berwitz wilde den korten afstand van dé,ar tot zijne woning, die eveneens in de Wilhelmstrasse doch aan genen kant der Leipzigerstrasse lagte voet afleggen. 'Ik ga nog een eindje mee," zeide vorst Ulrich: »ik heb altijd behoefte om éér ik naar bed ganog een oogenblikje beweging te nemen." De eigenlijke reden was, dat hij behoefte had om, zonder eenige verdenking te wekkeu nog eens voorbij de woning der Iseneck's te gaan. Hij hoopte dat hij op de eene of andere wijze nog iets zou hoorendat een einde zou u aken aan zijne pijnlijke onzekerheid. En hij werd in zijne hoop niet teleurgesteld. In aangenaam gesprek verdiept slenterden beiden lang zaam door de stille straat. Eensklaps bleven zijals op commandostaankeken eerst naar den auderen kant dor straaten staardon elkaar verbaasd aan. Wat was dat Op dit late uur nu alles in het rond stil en duister wasen de reeds voor gewone tijden vrij gebrekkige straatverlichting ten gevolge van de sneeuwdie zich op de dekglazen der lantaarns had opgehoopt en gedeelte lijk aan de zijglazen in klompen had vastgehechtnog minder aan haar doel voldeedseheen uit alle vensters van het sousterrain en van de grondverdieping. en ook uit vele venstprs der bovenverdieping, zoowel in de vleugels als in het hoofdgebouw bij Iseneck een helder lichtwaardoor het met sneeuw bedekte voorplein klaar en duidelijk te zien kwam Ulrich en Berwitz staken den rijweg over. Op hetzelfde oogenblik werd de groote middendeur van het hoofdgebouw geopend en daaruit bewoog zich een zonderlinge optocht over het voorplein een man iu een huisjasje met eeueu ronden hoed tusschen twee politie agenten, wier wit helmbeslag flikkerde en glansde in het lichteu daarachter eene jonge vrouw bijna uitgeput die door twee andere forsche politieagenten over het plein half gedragen half voort jesleept werd en onop houdelijk snikte en jammerde. Verscheidene andere mannen in politie-uniform en in politiek volgden. Berwitz verbrak het eerst hot stilzwijgen. »Dat moeten wij hooren wat daar gebeurd is!" Natuurlijk De portier die onmiddelijk opendeed vertelde nauw keurig aan de hoeren wat er geschied was. De gravin was zooeveu gaan slapen. Verzeker morgen ochtend dadelijk de gravin van onze deelneming in haar verlies. Morgen middag zullen wij komen hooren hoe de gravin vaart." Tot uwe orders, Uwe Doorluchtigheid!" De boeren spraken af, den volgenden dag het was Maandag sameu hun bezoek bij de gravin af te log gen Wat zij van den portier vernomen hadden had hunne levendige belangstelling opgewekt. Zij spraken nog lang over de ongehoorde brutaliteit der inbrekers eu achtten het uog eemgszins een geluk, dat het maar gebleven was bij den diefstalal was dit geen kleinig heid. Van schavuiten, die op deze wijze zich vergrepen aan andermans eigeudomkon urm heel wat ergers ja het ergste verwachten. En indien de zwakke, kleine vrouw hen verrast en gestoord had, wie weet wat zij dan wellicht hadden gedaan om de eenige menschelijke

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5