Binnenland. succes hadden, vielen later weder in het vergeetboek, toch kunnen wij hior wijzen op enkele groote actrices, die zeer jong de planken betraden, als Mile Mars, Marie Laurent, Déjaret, Jane Bading, Celine Montaland enz. enz. Sinds eenigen tijd komt hier enne neiging om allerlei dagen der eerste groote revolutie door feestelijkheden te herdenken. Intusschen heeft men hier reeds den 14 Juli, welke zeer goed gekozen is, als herinnering aan den val der Bastillede zoo beruchte staatsgevangenis. Zulke feestdagen moet men liefst niet vermenigvuldigen, want dan krijgt men in plaats van één grooten dag, waaraan een ieder deelneemt, eene massa feestelijkheden van den tweeden rang, welke allen dreigen fiasco te maken. Zoo komt thans reeds ernstig het plan in bespreking om den 21 Januari van het jaar 1893 feestelijk te herdenken. Dan is het honderd jaar geleden, dat Louis XVI onthoofd werd. Van een republikeinsch standpunt beschouwd drukte dit feit den zegel op de overwinning door het fransche volk behaald over alle oude vooroordeelen, het was het antwoord van de in het nauw gebrachte bevol king tegen alle vreemde indringers, die door den koning zelven in het land waren geroepen. Intusschen echter is eene onthoofding volstrekt geene nitnoodiging tot het houden van bals in de open lucht, optochten en derge ljjke, dit heeft de feestcommissie ook begrepen, en er dus iets beters op gevonden. Br bestaat hier n.l. eene »Chapelle Expiatoire" een vrij leelijk steenen gebouwtje, welke in de oogen der royalisten dienen moet tot boete' doening voor het onthoofden van een koning. De oprui ming van dit leelijk kapelletje zou stellig niet veel him deren en dus wil men op 21 Januari er den eersten slag in slaan om duidelijk te kennen te geven, dat van boetedoening geen sprake kan zijn. Allicht echter ware het nog wijzer de geheele feestelijkheid achterwege te laten. Parijs, 17 Februari 1892. J. M. T. In de den 23 gehouden vergadering van den raad der gemeente Wlcrlngcrwaard waren alle leden tegen woordig. Na opening der vergadering, lezing en goed keuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat de heer K. A. Schenk de benoeming tot lid van het bur gerlijk armbestuur niet had aangenomen. Uit een door b. en w. opgemaakte nieuwe voordracht, waarop geplaatst zijn de heeren J. Kant en C. A. Waiboer, werd eerst genoemde gekozen. Van den onderwijzer P. Hart was een schrijven ingekomen, waarbij hij, wegens gezondheids redenen, tegen 1 April e.k. eervol ontslag uit zijne be trekking vraagt. Besloten werd, dit ontslag eervol te verleenen. Met het oog op art 24 der onderwijswet stelde de voorzitter, namens b. en w., voor eene oproeping to doen op eene jaarwedde van 650, onder bepaling, dat sollicitanten moeten zijn in het bezit der hoofdacte en de bevoegdheid hebben opderricht te geven in vak j. De heer Groneman betwijfelde zeer of er voor 650 kans van slagen zou zijnook de heer Kaan was van dit ge voelen en stelde voor, de jaarwedde te bepalen op 700 Met algemeeue stemmen werd hiertoe besloten. Op ver zoek van den heer Bakker zal, indien op 1 April nog geen opvolger is benoemd, de heer Hart gevraagd worden, tot in de vacature is voorzien, zijne betrekking te blijven waarnemen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de com missaris der Koningin aan N. van Breomen, op diens ver zoek eervol ontslag heeft verleend als gemeenteveld wachter, tegen 1 April a.s. B. en w. stellen voor, de jaarwedde van den nieuw te benoemen veldwachter te bepalen op f 365, benevens vrije woning en 40 voor kleeding. Aan de betrekking zijn voorts emolumenten verbonden van ongeveer 100. Na eenige bespreking werd het voorstel met algemeens stemmen aangenomen. Bij de omvraag vestigde de heer Schenk de aandacht op de jaarlijksche schoorsteenschouw, hij verzocht dejj getuige van hnn bedrijf onschadelijk te maken Berwitz drukte zijne toleurstelling uit, dat-de gravin zelve den hond verhinderd had zjjmm plicht te doen. Wanneer Nero den booswicht bij de keel gepakt en in ziju on bewuste, dierlijke aandrift vreeselijker had gestraft, dan menschelijke wijsheid en gerechtigheid dit vermogen hij zou er zich volkomen moe hebben kunnen vereenigen. Vorst Ulrich sprak hem niet tegen. De heeren namen afscheid van elkander. De vorst begaf zich met veel minder bezwaard gemoed naar zijn hotel. Hij sliep dien nacht vrij rustig. Doch de ongelukkige Juliane woelde in koortsgloed op haar bed heen en weer. Werkelijkheid en koorts- phantasieën do schrikwekkende jongste gebeurtenissen en de nog vroesolijker schrikbeelden eener mogelijke toekomst vermengden zich tot een ondraaglijk spooksel, dat in hare verhitto verbeelding de gestalte der zonder ling gevormde Lamoraalkant aannam, zich nu als een prop in haren mond wrong, zich dan weer als een strik om hare keel slingerde, nu eens als een koord hare borst saamsnoerde, en eindelijk als lijkwade over hare verstijfde ledematen uitbreidde. En zij kreunde en ijlde altijd maar door, en in haar ijlen mompelde zij steeds het oude rijmpje Dentelle Lamoral Ecrase la morale, Puis donne la mort a 1' Adnltère fatal Telkensen telkens weer opnieuw prevelde zij deze regelen in dien langen eindeloozen Decembernacht. De pogingen van den commissaris om Wildicke zoo mogelijk nog vóór het aanbreken van den dag te pak ken bleven vruchteloosdaar Wildicke, gelijk de be ambte zeer juist had gegist, reeds sedert eenige dagen zijn by de politie bekend nachtkwartier niet had opge zocht. Dit speet den commissaris Beijer geweldig, want hij wist vooruit, dat men den volgenden morgen niet het minste of geringste van het gestolen goed meer zou vinden. Intusschen twijfelde hij er geen oogenblik aan of in de eerstvolgende dagen misschien nog wel den volgenden avond, zou hij mauken Frits te pakken krij gen want het was bekend dat Wildicke in den laten avond altijd nog een paar uurtjes in de »grijze ellende" plakte. Het geheele korps der berlijnsche politie ontving nog vóór het aanbreken van den dag het bevelWildicke, die naar alle waarschijnlijkheid de hoofdschuldige bij den diefstal was, op te sporen. Wordt vervolgd. voorzitter dengenen die met de schouw zijn belast op te dragen, vooral in elke woning nauwkeurig toe te zien op mogelijke gebreken. De voorzitter achtte het moeilijk, in boerderijen, die gevuld zijn met hooi en stroo een onderzoek in te stellen, waarop de heer Bakker ant woordde, dat het volgens zijne meening overweging zou verdienen, ook in den zomer, vóór het hooi in huis wordt geborgen, een schouwing te doen plaats hebben. De voor zitter wilde hiervan gaarne nota nemen. De vergadering werd hierna gesloten. In het bijzijn van talrijke belangstellenden had den 22 in de Hollandsche manege te Amsterdam eene keu ring plaats van hengsten ter toekenning der rijks subsidie in Noordholland. Voor deze keuring was een bedrag beschikbaar van 2000. Van de 17 aangegeven hengsten waren 13 opgekomeu. Zeven konden er echter slechts naar de premiën dingen, daar er zes niet waardig werden gekeurd om in het stamboek te worden opgenomen. Op voorstel der keuringscommissie, bestaande uitdehee ren Ramaer, J. Billroth en C. Oudijk werden 2 premiën, van f 500 elk, toegekend aan een zwarten duitschen hengst van den heer Ockhout te Rotterdam en aan den Anglo Normand »Klober" van den heer A. Roy te Parijs. Aan deze toekenning is de bepaling verbonden dat beide hengsten gedurende 2 jaren in Noordholland moe' ten gestationeerd worden, tegen een dekgeld van hoogstens f 25. Tegen den heer mr. W. F. Schimmel, 34 jaren oud gevestigd te Wageningen gewezen directeur der Transvaalsche Land-Exploratie-Maatschappij, die den 18, 19 en 20 voor de arr. rechtbank te Amsterdam te recht stond wegens valschheid in geschrifte, het daarvan opzettelijk gebruik maken en het verduisteren van 35 aan- deelen welke hij als directeur eener andere vennootschap onder zich had en die hij uit hare brandkast in zijne eigen brandkast overbrachtis door het openbaar mi nisterie eene gevangenisstraf van 3 jaren geëischt. Ziju verdediger mr. D. Simons vroeg vrijspraak en verzocht bovendien, dat de rechtbank zijne onmiddellijke invrij heidstelling zou gelasien ook met het oog op de lange preventieve hechtenis van beklaagde. De rechtbank vol deed aan dit verzoek en verklaarde dat zij gcene termen vond om den beklaagde langer gevangen te houden, welke uitspraak door het publiek met toejuiching begroet werd. De Hooge Raad heeft den 19 uitspraak gedaan op het beroep in revisie van den Staat der Nederlanden tegen: 1. den Ring Willemstad en 2. de ned. herv. ge meente te Klunderten bevestigd het op 5 Dec. 1890 door den H. Raad in eersten aanleg gewezen arrest, waarbij de Staat veroordeeld werd tot betaling van f912,42 als predikantstraktemeut voor den predikdienst in do ge meente Klundert gedurende den tijd van 20 Jan tot 3 Dec. 1887toen de predikantsplaats in die gemeente onvervuld was en voor welk tijdvak de minister van financiën indertijd uitbetaling van het traktemeut weigerde, omdat de dienst niet of niet behoorlijk zou zijn waargenomen. De gemeenteraad van Leiden heeft den 19 na eene zeer warme beraadslaging met 16 tegen 6 stemmen van de hand gewezen het verzoek van de heeren prof. Greven en van der Vlugt, om een stuk grond op de Boommarkt, ter zijde van eone daar aanwezige openbare school, van de gemeente te mogen krijgen tot stichting van een arbeidersgebouw. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 20 het subsidie van de Arnhemsche Orkestvereeniging gebracht op 10000. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van den 20, is, op verzoek van de benoemde, ingetrok ken de benoeming van mevr. G. van Eykgeboren Bar deman, te 's-Gravenhage tot plaatsvervangend lid der commissie aldaar tot het afnemen van het examen ter verkrijging der akte van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes, en is als zoodanig benoemd mevr. W. Geraets geb. Gott- mann, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te Velsen. Bij kon. besluit van den 11 is bepaald, dat de wet van 15 April 1891 (Staatsblad No. 41) tot regeling der brievenposterij in werking zal treden op 1 April a.s. Den 17 is te Utrecht door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aanbesteed het af breken van bestaande en het bon wen van nieuwe wouingen en huisjes voor wachters, enz. aan den spoorweg Arnhem- Zutphen Zntphen-Delden Delden-Enschede-grens, in 3 perceelengeraamd op f 57288. Van 31 inschrijvers waren de laagste voor perceel 1 A. van Bezik te Deven ter, voor J 16.682; perceel 2 A. Kok Wz. te Ammerstol, voor 25.540 perceel 3 J. Broekhoven te Hengelo voor f 14.138. In massa C. ter Haar te Winterswijk voor 62.300. Bij kon. besluit van den 18 zijn, als blijk van goed keuring en tevredenheidde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855 No. 64. toegekend aan J. J. Bofstede, dia mantslijper te Amsterdam wegens de op 2 Decem ber 1891 met levensgevaar volvoerde redding van een knaap uit de Lijubaansgracht aldaar; J. Overdnin, agent van politie 2e klasse te Amsterdamwegens de met gevaar van eigen leven, op 17 Dec 1891, volbrachte redding van eene drenkelinge uit de Lauriergracht aldaar: H. J. Ockemulder, dagloouer aan de stailen van B. M. de Koningin te 's-Gravenhage, voor het met levensge vaar redden van twee knapen uit de gracht aan den Princessewal aldaar, op 15 Juli 1891 F. Recherts en W. Castillo, creolen, arbeiders op de plantage »Pieter- zorg", in de kolonie Suriname, wegens de met levens gevaar, op 15 Nov. 1891, volvoerde redding van twee drenkelingen uit do rivier de Commewijue aldaar J. W H. Germann, smid te Amsterdam, voor de op 23 December 1891 met levensgevaar volbrachte redding van eene drenkelinge uit het ijs aan de Bilderdijkkade aldaar. Te Vollenhove is een landbouwer in hechtenis ge nomen die ongunstig bokond staat en wegens misbruik van sterkon drank reeds terecht gestaan heeftverdacht van zijn sukkelendon zoon een slag op het hoofd te hebben gegevenwaardoor na eenige dagen de dood gevolgd zou zijn. De Staatscourant meldt later, dat de te Bussum benoemde notaris, de heer S. Scheffelaar Klots, woont te Gorinchem. De Ginnekensche tramvvogmaatschappij (paarden tram Breda-Ginneken) keert over 1891 7t pet. dividend uit. Het door 15000 ingezetenen in den lande tegen de toepassing der coöperatiewet ingediende adres is door de Koningin-Regentes gesteld in handen van den minister van justitie aan wiens departement het een punt van onderzoek uitmaakt, in verband met de voorstellen der StaAt-commissie betreffende denaamlooze vennootschappen. Te Breda heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. Volgens eene mededeeling in Recht voor Allen heeft de commissie uit de amsterdamsche werklieden- vereenigingen, die bij den minister van justitie de in vrijheidstelling van Geel bepleittegeene bepaalde verklaring in den één of anderen zin van den minister bekomen Volgens de Dordrechtsche Courant had men den apotheker van Sequab, Stutterheim, genoodzaakt in de bestuurskamer van Musis Sacrum, waar de zittingen ge houden werden, te wonen. Toen hij ziek werd en geen behoorlijk bed bezat, wist men de vrouw, bij wie hij aanvankelijk gewoond had, te bewegen, haar bed af te staanmocht Stutterheim beter worden of komen te sterven, dan zou hij haar wel schadeloos stellen. Toen hij zijn einde voelde naderen, stelde hij een bankbiljet van 1000 mark te harer beschikking als belooning voor de liefderijke verpleging en als schadeloosstelling voor het geheel bedorven bed. Later is echter geblekendat dit biljet niets anders was dan een reclameprentje in den vorm van een bankbiljet van 1000 mark. Sequah, hiermede in kennis gesteld, zeide, dat luj met zijnen apotheker afgerekend had en er niets aan doen kon. Bij kon. besluit van den 20 is benoemd tot presi dent van het Boog Militair Gerechtshof de heer mr. J. B. Beaujon, thans lid van dat hof. Den 20 Januari is te Cura9ao een bedrag van bijna f 8000, grootendeels in bankbiljetten gestolen uit de kas van den luitenant-kwartiermeester, wiens kantoor ge vestigd is in het fort Amsterdam. De ijzeren kist was door middel van een looper of valschen sleutel geopend. Dr. A. W. C. Bernsdirecteur van het Burger ziekenhuis te Amsterdam heeft zijn ontslag gevraagd als lid van den gemeenteraad aldaar, wegens zijn vertrek naar I reiburg, in Baden, waar hij zich gaat vestigen. De Staten der provincie Groningen zijn buiten gewoon bijeengeroepen tegen 15 Maart ter verkiezing van een lid van Ged. Staten in plaats van wijlen den heer J. J. Veltman. Bij de aanbesteding van de Stadsschouwburg t,e Amsterdam op den 20, waren van de 27 inschrijvers laagste inschrijvers voor de oplevering op 1 December 1893 de heeren D. Cerlijn en Zn. en A. J. de Baan aldaar, voor 526980, voor de oplevering op 1 Mei 1894 de heer A. C. Paardekooper te 's-Gravenhage, voor 520,000. Aan de eerstgenoemde heeren is het werk gegund. Benoemd tot hoofd der school te (Hemen A. IJzerman te Amsterdam. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd tot ridder in do orde van den Nederl. Leeuw de heer mr. J. Ph. van Bosse, gewezen administrateur der generale thesau rie van het departement van financiën. De gemeenteraad van Deventer heeft den 22 de plannen van burg. en weth. tot aanleg eener drinkwater leiding aangenomen Bij kon. besluit, van den 22 is eervol, ontslagen op verzoek, de hoofdingenieur bij de marine, adviseur voor schoepsbelangendo hoer A. J. B. Beelooen bevor derd tot dat ambt de hoofdingenieur C. L. Loder, die gehandhaafd blijft als chef der afdeeling materieel bij het departemett van marine: bevorderd tot hoofdinge nieur bij de marine de ingenieur le kl. G. Turk, die toegevoegd wordt aan den chef bovengenoemdtot ingenieur le kl., de ingenieur 2e kl. K. F. Koning; tot ingenieur 2e kl., de adspirant.-ingenieur L. J. K. van VVaveren. Den 22 is in het hoofdkiesdistrict Goes in plaats van een afgetreden liberaal lid, tot lid der Prov. Staten van Zeeland gekozen de heer M. de Jonge Jz., a r., met 1582 van de 2767 stemmen. De heer P. Dekker Jzn., burgemeester van Wemeldinge, bekwam 911 stemmen. Den 23 is te Utrecht door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen aanbesteed het maken van den onderbouw eener spoorwegbrug over de Dieze, begroot op f 143.000. Yan 20 inschrijvers was de heer C. Bastiaansen te Bergen op Zoom voor f 133.641 de laagste. Het 29 christelijk nationaal zendingsfeest zal op 6 Juli gehouden worden op den huize »Meer en Berg" van mevrouw van Lennep te Heemstede. Beroepen bij de herst. ev. luthersche gemeente te lonkhuizen do heer H. van Griet,huijsen prop. Te Alkemade waar den 7 twee boerenhofsteden verbranddenzijn een bakkersknecht en een rietdekkers- knecht, beiden aldaar woonachtig, in hechtenis genomen onder verdenking dien brand gesticht te hebben. De voorstelling van do onthoofding van een levend menschwelke reeds in meerdere gemeenten verboden was is thans ook verboden te Rotterdam, te Arnhem en te Nijmegen. Tot lid van de rogelingscommissie voor de hoofd- afdeeling »visscherij" voor de internationale sport-, vis- scherij- en paardentontoonstelling (dit jaar te Scheve- uingen te houden), is nog nader benoemd de heer H. J. Calkoen, burgemeester van Hdam, lid der Staten van Noordholland. Den 23 zijn te 's-Gravenhage o. a. voor nuttige handwerken geslaagd de dames P. Faas te Hoorn en A. P. Keijser te Texel. Den 24 heeft Koningin Wilhelmina den rouw af gelegd welken zij wegens het overlijden van Z. M. den Koning had aangenomen. Van den heer Joh. de Meester, schrijver van »een Huwelijk," een proeve van de moderne roman-litteratuur, welke gunstig is ontvangen, is, naar wij vernemen bij de firma W. J. Thieme en Cie te Zutphen ter perse een bündel novellen getiteld »Parijsche Schimmen." Te- veus zal do heer R. A. van Mandick, bij genoemde uitgevers doen verschjjuen »Leed en lief uit Bantam schetsen van persoonlijke ervaringen in het land van Mul- tatuli. De uitbarsting van Krakatau en hare gevolgen het vorige jaar door dien schrijver uitgegeven, doet van zijne nieuwe schetsen veel verwachten. Stoomdr. v. Herms Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6