No. 2(>. Uier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG 28 FEBRUARI. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Eene ambachtsdagschool. Wed. Paardenstamboek. HMll SM'wpf1 LAft ia~V Vereeniging „het Nederlandsche Rundvee- stamboek." ALklMAAItSCHË Kll ltWT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,HO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,O6. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Eenige ingezetenen dezer gemeente zijn voornemens, pogingen aan te wenden hier ter stede eene inrichting in het leven te roepeu om jongens die voldoend lager onderwijs hebben genoten en bruikbare ambachtslieden wenschen te worden in de gelegenheid te stellen, zich theoretisch en practisch in het door hen gekozen ambacht te bekwamen. Dat aan eene dergelijke inrichting te Alkmaar behoeft e bestaat, werd onlangs nog in het licht gesteld door den heer A. C. W. van Woerden in het hoofdartikel van de Alkmaar3che Courant van 10 Januari 1.1. Voor den aanstaanden ambachtsman is methodische opleiding noodzakelijk en het behoeft geen betoog, dat jongens van 12 a 13 tot 15 a 16 jarigen leeftijd die opleiding niet voldoende in de werkplaatsen kunnen bekomen. Door de reorganisatie van het onderwijs aan de bur geravondschool alhier heeft de raad dezer gemeente in het vorige jaar getoond de noodzakelijkheid van eene betere ontwikkeling van den toekomstigen ambachtsman in te zien en de toevloed van leerlingen naar die school bewijst, dat het thans aldaar gegeven onderricht door de ingezetenen van Alkmaar op prijs wordt gesteld. Die reorganisatie is echter slechts eene eerste schrede op den goeden weg om bekwame en degelijke ambachts lieden te vormen. Het theoretisch onderwijs aan die school kan eerst dan goede resultaten opleveren, wanneer daarmede gepaard gaat eene oefening iu de praktijk, niet zonder eemgo methode gelijk thans in de werk plaatsen het geval moet zijn, doch volgens vaste grond- slagen en onder leiding van door studie en ervaring ontwikkelde leermeesters. Voor het oprichten eener ambachtsschool is thans het gunstige tijdstip aangebroken. Bij de behandeling der Staatsbegrooting voor dit jaar is gebleken, dat de wetgevende macht eenstem mig van oordeel is. dat de pogingen, door particulieren aangewend om dergelijke scholen iu het leven te roepen, krachtige ondersteuning verdienen en in de vergadering der staten van deprovincie Noordholland van 3 December 1.1. achtte men die wijze van bevorde ring van het ambachtsonderwijs eene gelukkige uitzon dering op het streven van onzen tijd, om alles aan de bemoeiingen van het openbaar gezag over te laten. Onder algemeens instemming werd zoowel in de 2e als in de le Kamer der Staten-Generaal het door den minister van binnenlandsche zaken gedane voorstel tot het verleenen van snbsidiën aan vijf scholen voor am bachtsonderwijs tot een bedrag van 36200 goedgekeurd Gemelde minister sprak bij de beraadslagingen over die begrootingspost in de vergadering van de 2e Kamer van 14 Dec. 1.1. o.a. het navolgende »Het geldt hier in de eerste plaats eene daad van .rechtvaardigheid. Te lang reeds werd bij zooveel zorg »en arbeid en bij zoo groote geldelijke offers als aan de .inrichting en ontwikkeling van ons hooger, middelbaar »en lager onderwijs zijn ten koste gelegd, de practische .vorming van den ambachtsman uit het oog verloren. «Bijzondere personen en plaatselijke bestoren sloegen .echter de hand aan het werk. Nu de bevestiging en .vruchtbaarmaking van hunnen arbeid moerdere krachts- .inspauning en geldelijke krachten blijken te eischen dan .te hunner beschikking staan, mag de Staat allerminst .achterwege blijven om de noodige ondersteuning te «scheuken. «De regoering heeft, daar deze zaak in het afgeloopen «najaar nog niet tot voldoende rijpheid was gebracht, «om een volledig voorstel aan de Kamer te onderwerpen, .geen oogeublik geaarzeld om te doen wat mogelijk was, »om de goedkeuring van haar stelsel van subsidieeriug te .vragen en voorloopig die snbsidiënwaaromtrent een «onderzoek was ingesteld en waarvan de wenschelijkheid «was gebleken, uit te trekken op de begrooting voor het .eerstvolgende jaar. «Dit is een eerste stapeene kredietopeningwelke .door andere van niet geringen omvang gevolgd zal «moeten worden Terecht vestigde de minister er de aandacht opdat het bevorderen van de practische vorming van den am bachtsman eene daad van rechtvaardigheid is en de erkenning van de waarheid dier woorden zoowel door de beide Kamers der Staten-Generaal als door de Staten dezer provincie mag met grond doen verwachtendat eene eventueele aanvrage om subsidie tot het oprichten eener ambachtsschool alhier door die staatslichamen met instemming zal worden ontvangen. Te dezer stede bestaat voor jongeliedendie lager onderwijs hebben genoten, aan de Rijks Hoogere Bur gerschool en de in het vorige jaar opgerichte klasse voor oude talen gelegenheid om zich verder te bekwamen. Voor den aanstaanden ambachtsman zijn echter die inrichtingen van geen nut. Hij heeft behoefte aan metho dische opleiding in de praktijk en mist alhier de gele genheid om die vorming te bekomen. De raad dezer gemeente, die on laugs door het toestaan van een niet onbelangrijk geldelijk bedrag de gelegenheid opende om alhier voorbereidend hooger onderwijs te genieten zal ongetwijfeld instemmen met de hierboven aangehaalde woorden van den miuister van binnenlandsche zaken en niet in gebreke blijven krachtige ondersteuning te verleenen aan de pogingen, die thans worden aange wend om de practische opleiding der toekomstige am bachtslieden te bevorderen 't Belang der gemeente vordert zulks daar de be kwaamheid vau den werkman da ambachtsnijverheid zal doen bloeien. Dat ook de steun der Provinciale Staten niet zal uitblijven, mag verwacht worden, omdat behalve Alkmaar ook de omliggende gemeenten voordeel van de op te richtten ambachtsschool znllen genieten, en kau bovendien worden afgeleid uit het in voormelde vergadering van 3 December 1 1. verleenen eener jaarlijksche snbsidie van J 1500, voorloopig voor 5 jaren, aan de to Haarlem te stichten ambachtsschool. Aan die school werd tegelijker tijd eene tegemoetkoming van f 1500 in de inrichtings kosten door de Staten gegeven, terwijl het Rijk, behalve eene bijdrage in die kosten, tevens 50 °/0 der jaarlijksche uitgaven van die school voor zijue rekening nam. Onder die omstandigheden is voorzeker niet ten on rechte hierboven het tjjdstip voor het oprichten eener ambachtsschool alhier gunstig genoemd De kosten, daaraan verbonden, zijn niet gering. Wan neer van wege de gemeente in de noodige localiteit wordt voorzien zal er voor de inrichting daarvan en wel voor leermiddelen voor het tcekenonderwijs, schaaf- baukeu, vuren, gereedsch ippeu en al hetgeen verder tot den inventaris eener dergelijke school behoort, benoodigd zijn eene som van f 6000. Het voornemen bestaat om dat bedrag der inrichtings kosten te vinden uit rentelooze voorschotten van teu minste 100, onder bepaling eener jaarlijksche aflossing van 600. Binnen tien jaren zal dat rentelooze voor schot alzoo geheel zijn afgelost. Do jaarlijksche uitgaven worden berekend op eene som van p. m 11000, bestaande uit ruim 7000 aan jaarwedden voor directeur teekeuleeraicn en werkbazen; 1200 voor materialen f 450 voor school'oehoeften f 850 voor concierge, schoonmaken, onderhoud van in ventaris, en assurantiën, f 400 voor licht, en vuur, ƒ600 voor aflossing van de rentelooze voorschotten en 300 voor onvoorziene uitgaven, terwijl de inkomsten zullen moeten gevonden worden uit de jaarlijksche snbsidiën van het Rijk, de provincie en de gemeente, schoolgelden, contributiën, vrijwillige bijdragen, enz. enz. Zij die deelnemen in de rentelooze leening, zullen als begunstigers, zoolang hunne aandeelen niet zijn uitgeloot, dezelfde rechten als leden hebben, zonder evenwel tot contribuëeren verplicht te zijn. De leden zullen eene jaarlijksche bijdrage van ten minste f 5 moeten betalen. De cursus zal over 3 jaren loopen terwijl onderwijs zal worden gegeven in het teekenen en voorloopig in het practisch beoefenen van het timmeren, smeden, meubelmaken en schilderen. Als leerlingen zullen worden toegelaten zijdie vol doende lager onderwijs hebben genoten terwijl het bij- wouen der lessen aan de burgeravondschool zooveel mo gelijk verplichtend zal worden gesteld. Schoolgeld zal worden gehevenbehalve van onver- mogendeu. De door de leerlingen vervaardigde voorwerpen zullen worden verloot of op eene andere wijze te gelde worden gemaakt, evenwel op zoodanige wijze, dat concurren tie met hen, tot wier beroep het ver vaardigen van soortgel ïjke voorwerpen behoort, zorgvuldig zal worden verme den, terwijl een deel der opbrengst ten bate der leerlingen zal worden aangewend. anders dan gunstig op de beslissing omtrent die aan vragen kan werken. Mogen zijwier middelen eene geringe finantiëele op offering toelaten niet nalaten krachtig mede te werken tot de oprichting der «Ambachtschool voor Alkmaar en Omstreken." Bovenstaande punten kunnen eenigszins een denkbeeld geven van de beginselenwaarvan naar het oordeel van hen die het initiatief tot het oprichten eener Vereeni— ging»de Ambachtsschool voor Alkmaar en omstreken" namen moet worden uitgegaan. Zoodra de rentelooze leening is volteekend zullen de deelnemers daarin tot het houden eener bijeenkomst wor den uitgenoodigd ten einde omtrent die punten nader van gedachten te wisselen en dienaangaande te beslissen, alsmede om de vereeniging te constitueeren. Alsdan kan worden overgegaan tot het ontwerpen der statuten en reglementenhet aanvragen van rechtspersoonlijkheid snbsidiën enz. De ontwerpers achten het bijeenbrengen van de aan gegeven som van 6l)00 voor de inrichtingskosten nood zakelijk, alvorens verdere maatregelen, die tot de oprich ting der ambachtsschool zouden kunnen leiden, te nemen. Is die som bijeen dan kan met grond worden beweerd, dat alhier sympathie voor eene dergelijke inrichting be staat en dat vele ingezetenen overtuigd van het groote nut eener dusdanige instelling, getoond hebben daarvoor iets te willen opofferen. Daardoor zal dan ook tevens aan de autoriteiten bij wie de aanvragen om subsidie worden ingediendblijken dat het particulier initiatief te A: kmaar krachtig weet op te tredenhetgeen niet Met hot oog op den belangrijken uitvoer van neder- landsch fokveo naar Rijn-Pruisen is het hoofdbestuur der Vereeniging „het Nederlandsche rundvee-stam boek" in overleg getreden met het Landwirthschaftliche Verein in Rijn-Pruisen, ten einde maatregelen te nemen ter verzekering hunner gemeenschappelijke belangen en te zorgen dal klachten die over inschrijvingen van vee in het nederlandsche Rundvee-stamboek dat voor Duitsch- land is verkochtaldaar mochten voorkomen terstond zou den kunnen worden onderzocht en tot klaarheid gebracht. Als gevolg van dat overleg is door het hoofdbestuur van het Nederlandsche Ruudveo-staraboek met goedkeuring van het bestuur van het Landwirthschaftliche Verein in Rijn-Pruisen besloten een vasten commissaris als ge delegeerde van het Rundvee-stamboek bij dat Verein te benoemen. Het hoofdbestuur heeft thans als zoodanig benoemd den heer mr. C. J. Sickesz te 's Gravenhage die deze benoeming heeft aangenomen. De rederijkerskamer .Vondel" te Uitgeest gaf den 24 voor eene flink bezette zaal eene zeer goed ge slaagde uitvoering, bestaande en het tooneelspel Door strijd tot zege" van H. Kroon, en het blijspel.Een Siut-Nicolaas-cadeau" van G. Jansen. De herhalingsschool te Uitgeest is geëindigd. Eon 18-tal leerlingen woonden zeer getrouw tot. het einde de lessen bij en werden met eeu grooter of kleiner prijs belooud. De hoofdprijzen werden toegekend aan Meindert do Vries, Jan Ploeger, Jau Twisk, Piot Kabel, Jau de Vries, Jan Hejjne Az., Karei Henke en Hen drik Selij. Het laatste wintertje is ook te Koedijk i n minder goede aarde gevallen, al is het op goede aarde terecht gekomen. Vooral de arbeidersstand ondervindt do nawcëen dezer februari-gril. De slooten ziju nog steeds te veel bezet met ijs om te kunnen .slikken" (baggeren tot het verkrijgen van mest voor de akkers) en het rietbosch, dat anders zooveel handen werk kan verschaffen, was eerst te veel besneeuwd daarna 's morgens te veel be rijpt en eindelijk ontbreekt de wind om het overtollige water te kunnen uitmalen Ook menige boer had een slechten winter door de botziekte, die óf zijne schapen deed sterven, of ze sterk in waarde verminderde en extra krachtig voedsel eischte. Te Kolliorn heerscht thans weder in een aantal huisgezinnen groote armode. De losse werkman kau nog niets verdieneu wat nog aan mondbehoefte ingeslagen of geteeld werd. is verbruikt, en bakkers en winkeliers, al bij ervaring wetende, dat die menscben zomers niet kunnen betalen, wat zij 's winters op achter raken, moeten wil len ze zelf niet ten gronde gaan, alle krediet weigeren. Avond aan avond wordt dan ook door velen gebedeld. Jonge mannen en vrouwen, als vlijtig en oppassend bekend, merkte men daaronder op. Dat de nieuwe rijweg (kortere verbinding Holhorn- Barsln^erhorn) in eene groote(l) behoefte voorziet, blijkt wel hieruit, dat de weg thans bijna een jaar gereed in het geheel door twee paard eu rijtuigen werd bereden. Zoo spreken zij, die den weg overbodig en den aanleg noodelooze uitgave heeten. Ande en achten den weg ie gevaarlijk en schrijven hieraan het weinige gebruik "toe. En derden meenen dat eene overbruggiug naar den V\ estfrieschen Zeedijk eerst van den weg een weg, en wel een veelbereden weg zou maken. Hoe 't nu ook zij, in elk geval is het een feit, dat de nienwe rijweg niet wordt bereden eu voor voetgangers d iordat de grint steeds los blijft liggen, veel lastiger is dan voorheen. Het grasgewas der dijken van de baune Scher- merhorn van het heemraadschap Mijzen, den 25 in het openbaar verhuurd, heeft 38,— moer opgebracht dan het vorige jaar. Daar afkondiging heeft plaats gehad van het nieuwe reglement van bestuur voor het heemraadschap mijzen, waardoor de bansbesturen zullen vervallen, en de pol der onder één bestuur wordt gebrachtzal weldra eene nieuwe keuze hiervoor moeten worden gedaan lot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Zijdewind is benoemd inej. M. A P. vau den Ende te Pijuacker (Z.-H.) Den 25 werd te Heilagen bij deu heer Kos de algemeene vergadering gehuudeu vail de afdeeling -N oordhollan d van deze vereeniging. Tegenwoordig waren 19 leden. Na opening der vergadering lezing en goedkeuring der notulen, deelde de voorzitter mede, dat, zooals den leden bekend is, een schrijven is gericht aan alle burgemeesters der provincie met verzoek op te geven hoeveel veulens in 1891 in elke gemeente zijn geboren, en blijkens de ontvangen opgaven beloopt dit een cijfer van 1467, een merkelijk verschil bij het vorige jaar,

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1