„KANT." No. 2(>*. Ifier en Negentigste Jaargang, 1892. ZONDAG 28 FEBRUARI. TWEEDE BLAD. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Ar ia a ii Roman nit liet Berlijnsclie leven, klIAABSCHE 001 HAM. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O.SO; franco door het geheele rijk 1,—. De 3 nummers 0,00. Prijs der gewone 1(1 vcrtentlën s Per regel O, IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de üitgovers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Zijdie in aanmerking wenscben te ko men voor onderwijzeres aan de openbar, burgersehool te Alkmaar op 600 jaarwedde worden uitgenoodigd zich vóór 10 Maart a.s., onder overlegging der bij de wet gevorderde stukken, aan te melden bij het Gemeentebestuur. Marktmeester der Kaasmarkt. Zij, die in aanmerking wenscben te komen voor markt meester der Kaasmarkt te Alkmaar, waaraan eene jaarwedde van f 200 verbonden is, en voor weger op de botermarkt, waaraan een jaarwedde van f 25 verbonden is. worden verzocht zich daartoe bij burge meester en wethouders aan te melden uitsluitend op Donderdag 3 Maart 1892 des namiddags te half twee, ten Stadshuize. BELG IE. In eene den 23 te Brussel gehouden bijeenkomst van de leden der rechterzijde openbaarde zichduidelijk de neiging, om het werk der grondwets herziening zooveel mogelijk tot het volstrekt noodige te beperken. De heer Nothomb, lid der Kamer voor Turnhout, voor zitter der katholieke kiesvereeniging te Brussel heeft op de laatste algemeene vergadering de verklaring afge legd dat het hem tijdens den aanstaanden verkiezings strijd onmogelijk zou zijn de candidatnur te bestrijden van den heer Paul Janson, hoofdleider dor radicale par- tij op grond dat hij zijn gevoelen ten aanzien van het algemeen stemrecht volkomen deelde. Daarom nagn hij hij ook zijn ontslag als voorzitter dier vereeniging. DUITSCBLAAD. Op het den 24 gehouden feest maal van den Brandenburger Provincialen Landdag hield de Keizer de volgende rede, welke reeds des avonds door de Staatscourant die een uur later dan gewoonlijk ver scheen, bekend gemaakt werd: »Ik verheug er mij steeds in, met de Brandenburgers samen te zijn en erkenning voor mijn streven te vinden. Want ongelukkig wordt tegenwoordig alles bevit en gehekeld wat de regeering doet. Den lieden wordt alle rust en levenslust ontnomen en bij menigeen wordt de gedachte gewekt, dat Duitschland het ongelukkigste en slechtst bestuurde land van de geheele wereld is. Het ware beter, wanneer die ontevredenen en pruttelaars het stof van de voeten schudden en zich aan onze elleude, onzen jammervolleu toestand onttrokken. Zij zelveu zouden daarmede geholpen zijn en ons deden zij een groot genoegen. Duitschland verkeert in een overgangstijdperk. De tegenwoordige opgewonden tijden zullen door rustige dagen gevolgd worden indien ons volk slechts ernstig vertrouwen stelt in God en in het eerlijkezorgzame streven van den uit het stamhuis geboren heerscher. »Ik heb het vaste vertrouwen, dat de Goddelijke Voor- 32) DOOK PAUL 1,1 AD AU. HOOFDSTUK X. De president graaf Iseneck was ten hoogste ontsteld toen hij Maandagmorgen vroeg te Berlijn aankwam, en op zijne vraag, waarom Johaun niet zooals gewoonlijk hem van het station afhaalde, van Bob ten antwoord ontving, dat Johann en de kamenier Bertha in den ver- loopeu nacht in hechtenis waren genomen, nder be schuldiging de brandkast in de kleedkamer der gravin opengebroken en daaruit allerlei kostbaarheden gestolen, of ten minste bij den diefstal hulp verleend te hebben Z >odra hij in zijne woning teruggekeerd was en zich verkleed hadontbood hij Peterbergden oudsten en getrouwsten zijner bediendenbij zichen liet dezen van al het voorgevallene nauwkeurig verslag geven. Eén ding, dat hem volkomen onverklaarbaar leek, wist ook Peterberg niet op te helderen. Waarom was zijn uit drukkelijk bevel, dat gedurende zijne afwezigheid Bertha in de kleedkamer der gravin moest slapen niet opge volgd? Slechts zijne vrouw zou hem dit raadsel bunnen oplossenen voor deze was het nog geen dag gewor den hoewel het nu reeds over tienen was. Doch hij zag in die omstandigheid een nieuw bewijs voor de juist heid der onderstelling dat het misdrijf slechts door per sonen die tot zijn huis behoorden en nauwkeurig op de hoogte waren van alles wat er in de woning voor viel kon zijn gepleegdvooral zag hij er eene zeer verzwarende beschuldiging tegen Bertha in. Hij beval zieuigheid, onze oude bondgenoot van Rossbach en Den newitz, met Brandenburg en mijn Huis is. 1 Wij zijn nog tot groote dingen bestemd Branden burgers Heerlijke dagen voer ik u nog tegemoet. Aan do verstokte ontevredenen, die toespelingen ma ken op het inslaan van een nieuwen koers en op hen die mij daarbij ter zijde staan antwoord ik rustig en beslistMijn koers is de juiste en ik zal ook verder in die richting sturen, doch daarin mogen de Brandenbur gers mij helpen." Den 25 des namiddags te 5) uur hadden zich eenige groepen werkloozen van 200 300 man aan de Bran denburger poort te Berlijn verzameld vermoedelijk met het doel betongingen te houden. Zij geraakten echter on derling aan het vechten en werden door de politie uit eengedreven Des avonds om 6 uren haddon echter nieuwe ongeregeldheden plaats in de Frankforter- en Köpnicker wijsen. Uit eenige honderden personen saamgestelde benden bestormden de winkels van slagers en bakkers, vernielden de uitstalkasten en roofden de uitgestalde wa ren. Op verschillende punten hadden botsingen plaats met de politie die genoodzaakt was de blanke sabel te gebruiken. Des avonds omstreeks 10 uren gelukte het de menigte te verstrooien en de rust te herstellen. Den 26 hebben weder hier en daar samenscholingen plaats gehadwelke tusschenkomst der politie nood.g maakten Rijksdag. Een wetsontwerp is ingediend betreffende het verraden van militaire geheimen en een ontwerp, bepalende in welke gevallen de staat van beleg in Elzas- Lothariugen kan worden afgekondigd voor enkele gemeen ten of districten. E^GELAAD. Lagerliuls. Den 26 is zondor be raadslaging en zonder stemming het voorstel aangeno men tot schrapping van het lid Decobair wegens tegen hem uitgebrachte ernstige beschuldigingen, wegens onge hoorzaamheid aan de bevelen van het Huis en omdat hij zich door de vlucht aan den rechterlijken arm heeft onttrokken. IRIVKK1JK. Den 23 zijn in de golf van Lyon twee visschorsvaartuigen met 10 opvarenden vergaau. Rouvior heeft beslist geweigerd een ministerie te vor men. Daarna heeft president Carnot den heer Bourgeois daartoe uitgenoodigddie de opdracht ten slotte mede afwees. Daarop is de heer Loubet ontboden De afgevaardigde Laur had na de aftreding van het ministerie, den minister Constans, wegens de hem toe gediende oorvegen, gedagvaard voor de rechtbank der 8eineter bekoming van een schadevergoeding ten be drage van één franc. Die rechtbank heeft den 24 hem niet ontvankelijk verklaard op grond dat hij daartoe niet gemachtigd was door don Senaatwaarvan de heer Constans lid is De Kamer kwam den 25 bijeen doch de zitting werd tot den 27 verdaagd in verband met het voortduren der crisis. Ook de Senaat hield eene korte zitting, doch komt eerst den 3 weer bijeen. dat menzoodra de gravin te spreken washet hem moest melden en dat men aan de gravin zoo spoedig mogelijk zijne komst moest berichten. Eerst een uur daarna werd hem gemeld dat zijne vrouw hem wenschte te spreken. Graaf Albrecht verbleekte en week ontsteld een paar schreden terug toen hij Juliane zag. Met de handige hulp van Ida had zij, zoo goed als het ging, in bed ochtendtoilet gemaakt, daar zij zich te zwak voelde om op te staan. Door de vensters en de parkdeur die zij wijd had laten openzettenstroomde de ijzig koude Decemberlucht naar binnen. Zij zat overeind in haar bed, in een dun kanten peignoir, met den rug tegen ver scheidene kussens gesteund. Hare prachtige haren vielen in lange golven over de witte kussens en bedekten hare borst, en tusschen die lokkenomlijsting keek een ver wrongen gelaat met koortsachtige blos uitmet half geopendedroge, door de koorts gebarste lippenmet groot, str ikke, verglaasde oogen. Albrecht kon ternauwernood een woord uitbrengen. Hij schudde langzaam het hoofd, alsof hij het niet kon geloovenen telkens viel zijn blik weer op den schedel, de slapen het prachtige haar Neen het was geene vergissing. In her, midden en aan de beide kanten vooral naar het midden liepen tusschen deze prachtige blauwzwarte haren tal van zilveren draden die juist bij de scheiding eene breede, sneeuwwitte streep vormden. Juliane was in dien nacht grijs geworden. Daardoor, nog meer dan door de verschijnselen eener hevige koorts, kwam het dat haar gelaat zulk eene gansch en al veranderde uitdrukking vertoonde. Lindeljjk had graaf Albert zich van zijnen schrik her steld. Hij naderde voorzichtig het bed en reikte zijner vrouw de hand. 'Ik geloot dat ge alles behalve wél zijt, lieve!" sprak hij met zachte, gedempte stem. »Hebt ge den dokter al laten komen Juliane schudde ontkennend het hoofd. Men kon dui delijk bespeuren dat zij doodmoe was. Anastayde moordenaar van barones Dellard is ter dood veroordeeld. ODSTEARLIK-UOAGARIJE. Het ministerie van oorlog is voornemens een afdeeling luchtscheepvaart op te richten voor krijgskundige doeleindende afdee- lingen spoorweg en telegrafie zouden daarmede vereenigd worden. PORTUGAL. De gewezen beheerder der Kon. Portugeesche Spoorwegmaatschappij, Rodriguez Vasconcel- los, heeft zelfmoord begaan. Hij sneed zich de keel af. Tot leeraar in de engelsche taal- en letterkunde aan de_ hoogere burgerschool en het gymnasium te Amers foort is benoemd de heer B. D. Best, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zieriksee (vóór 20 jaren kwee- keling aau de openbare lagere school voor lager onderwijs te St. I'ankras.) Te Egmondbinnen is brand ontstaan ten huize van K. Strooker. Niets kon worden gered. Huis en inboedel waren verzekerd in de Tielsche brandverzeke ring-maatschappij. De spuit is niet bij den brand aan wezig geweest, omdat het niet noodig werd geacht De oorzaak wordt toegeschreven aan het springen van do lamp juist toen Je bewoners afwezig waren. De oud-adjnuctcommies ter secretarie der gemeente Viruncr Aiustt'l die terecht gestaan heeft wegens liet vervalschën van ingekomen rekeningen ten laste vun de gemeente en het plaatsen van valsche handteekenin- gen op bevelschriften tot betaling, is door de arr. recht bank te Amsterdam veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaar en 6 maanden. Na vrijspraak op verschil lende pnnten is hij schuldig verklaard aan valschheid in authentieke akten, 10 maal gepleegd. De minister van binnenl. zaken heeft de aandacht der districts-veeartsen gevestigd op de kalverziekte en op de verliezen daardoor geleden en hun verzocht, daar omtrent een nader onderzoek in te stellen en de middelen aan te geven ter bestrijding dezer ziekte. Te Kampeu is de openbare burgerschool in het Bovenwijk door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht afgekeurd de gemeenteraad is van dat besluit in hooger beroep gekomen. De minister van marine heeft ter kennis van be- anghebbenden gebrachtdat in 1892 in het Koninklijk Instituut te Willemsoord, na vergelijkend examen, twin- tig jongelingen kunnen worden geplaatst als adelborst voor den zeedienst. Het schriftelijk exsmen wordt aan alle adspiranten gelijktijdig afgenomen te 's-Gravenhage op 20 en 21 Mei. In de op den 23 te Amsterdam gehouden veiling van schilderijen is o. a. eene schilderij van wijlen Jo hannes Bosboom, de Nieuwe Kerk te Amsterdim verkocht voor f 2200twee teekeningen van denzelfden werden verkocht voor f 450 en f 330. Bij kon. besluit van den 24 zijn benoemd in den »Ik zal hem zelf gaan halenOver het ongeval van heden nacht moeten we voorloopig maar niet spre ken. Ik denk dat ge dat liever hebt: het zon n maar ounoodig opwinden en ik weet alles wat ik noodig heb te weten. Maar ééue vraag moet gij mij toestaan: hoef' Bertha eigenmachtig tegen mijn bevel gehandeld ot hadt gij haar naar hare kamer gezonden »Ik had haar heen laten gaanZij stoorde mij, doordat zij in hare slaap telkens gilde." »0 zoo! verlangt gij ook het een of ander?" Met dezelfde matte beweging van zooeven schudde Juliane het hoofd. Ik zou u toch den raad geven de vensters dicht te laten doen. Het is hier zoo ontzettend koud Toestemmend sloot Juliane hare oogleden. En daarna zoide zij met een weemoedig glimlachje: »Koud En ik heb het zoo ondraaglijk warm »Gij hebt koorts, ik voel het aan uwe warme, droge hand. Als dokter Lohausen er geen bezwaar tegen heeft kunt gij de vensters later weer open laten zetten. En dan moet gij vooral ook niemand bij u toelaten, eer gij den dokter hebt gesproken." Juliane gaf weder hare toestemming, doch niet zon der eenig voorbehoud. Alleen zou ik Alix graag willen zien. Zij had plan mij op te zoeken." »Zooals ge wilt maar wind u niet op. Juliane." »Neen, anders niemand! geen menschZe behoeven het mij volstrekt niet te vertellen, als er iemand komt." »Ik zal de noodige bevelen geven. Niemand zal u storen." >Berwitz en ülrich Engernheim hebben hoe, weet ik niet reeds van nacht gehoord wat hier gebeurd is voegde Juliane er zachtjes, met eenigszins heesche stein, aan toe. Zij hebben laten zeggen dat zij van mid dag een bezoek zouden brengen Ik wil ook hen niet zien geen mensch »Ge zult volkomen rust hebben 1 Wees er zeker van I" Juliane sloot de oogen en liet het hoofd achterover vallen. De weinige woorden, die zij gehoord en gezegd hadwaren voldoende geweest om hare kracht weer

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5