„KANT." No. 27. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. 2 A A R T. WOENSDAG EERSTE BLAD. l)it nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. FEUILLETON. PHIS® Roman uit het Berlijnsche leven, COURANT. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALklIAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het gebeele rijk 1, De 3 nummers f 0,0G. IK I! Telefoonnummer: 3. De minister van waterstaat heeft beslist, dat voor de bureau-ambtenaren van den waterstaat de vroegere dienstjaren voor hun pensioen zullen meetellen. Aangenomen bij de ned. geref. gemeente het beroep naar llroek op lmngedijk door den heer D. Bakker te Apeldoorn. Bij kon. besluit van den 27 zijn de heeren M. P. Curiel en W. G P. Hellmund met ingang van den tweeden Dinsdag van de maand Mei 1892, benoemd tot leden van den kolonialen raad in de kolonie Cure^ao. Den 29, 's avonds omstreeks half tien, ontstond brand in de bakkerij van P. Schermer te Helloo, die, met zijne vrouw juist van elders teruggekomenop korten afstand van de woniDg de vlammen uit het dak zag slaan. De knecht, die alleen thuis wa3 en reeds te ruste lag, had nog juist den tijd om zich te redden. Yan het huisraad kon niets behouden worden. Alleen werd nog eenig gereedschap uit de bakkerij buiten ge bracht. Alles was verzekerd. Er was weinig wind, zoodat de belende perceelen geen gevaar liepen. Den 29 is te 's-Gravenbage de heer mr. VV. van der Kaay geïnstalleerd als raa '.sheer in het gerechtshof, waarbij vele leden der rechterlijke macht, advokaten en particulieren, zoowol uit 's-Gravenhage als uit Leiden, tegenwoordig waren. In zijne installatie-rede betuigde de president van het Hof zijn leedwezen over de terzijdestelling der aanbeve lingslijst van het Hof en betoogde, dat er geen grond bestaat voor den indruk, dat het Hof een zijnor onwaar dige voordracht had gedaan Hij sprak den benoemde overigens welwillend toe en hoopte, dat zijne betrekking niet onder het Kamerlidmaatschap zou lijden. Mr. van der Kaay antwoordde o. a., dat de schaduwzijde zijner benoeming, welke gelegen was in zijne niet aanbeveling door het Hof, verdween voor do wol willende ontvangst, hem ten deel gevallen. De waarnemende deken der ad vocaten mr. Van Eek begroette namens de balie zijn ouden vriend met wien hij nog vele jaren in 's lands belang hoopte samen te werken. Met ingang van 1 Maart is bij kon. besluit van den 29 voor drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den district-veeartswien Haarlem als standplaats is aangewezen, de veearts G. Muijs te Schagen. Bij kon. besluit van den 29 is, met ingang van 1 Mei a.s. 1°. de kolonel-commandant van het korps mariniersP. A. van Braam Honckgeest, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, wegens laugdurigen dienst op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van 2100 en eene verhoogiug met 150 's jaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in '8 Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tns- schen do keerkringen 2". genoemden hoofdofficier ver leend de titulaire rang van generaal-majoor3°. zijn bevorderd bij het korps mariniers tot kolonel-comman dant van hot korps, de luitenant-kolonel A. H. W. de Geldertot luitenant-kolonel, de kapitein J. H. vau Wely, en tot kapitein, de eerste-luitenant D. G. Vree- denberg. Te Kol horn werd den 28 door het Fanfarekorps van Wink'l een concert gegeven. De opkomst was mid delmatig do uitvoering voldeed blijkbaar uitmuntend. Het bal na afloop hield de jongelieden nog geruimen tijd bijeen. In de postspaarbank te Warmenhulzen hadden gedurende de maand Februari plaats 22 inlagen tot een totaal bedrag van 392,17 en 3 terugbetalingen tot een bedrag van 155,18. Door don raad der gemeente Rijp is, op voorstel van burgemeester en wethouders, besloten aan Maartje Smit, plaatselijke vroedvrouw aldaar, met ingang van 1 Maart e. k eervol ontslag te verleenen uit die betrek king, met behoud van haar tractement als pensioeu, en sollicitanten op te roepen tegen eene belooniug van/200 's jaars Het zanggezoischap „Euphonia" te St. l'aneraw, dat 3 jaar bestaat geeft Woensdag 2 Maart e.k., '8 avonds te 7 uren, eene uitvoering in het kerkgebouw aldaar. De Algemeene Hypotheekbank te Amsterdam keert over het tweede boekjaar 1891 ƒ4 per aandeel uit, waarop 200 is gestort. Het totaal der leeuingen op 31 December 1891 bedroeg f 1 409.317; op dat tijd stip was een bedrag van 1.229.800 aan pandbrieven in omloop. Bij den kegel wedstrijd te Haarlem werden in de afdeeling voor corpsen de prijzen gewonnen als volgt: »Regement", Rotterdam, 274 p., Ie pr.; »Hard gaat ie", Haarlem, 252 p., 2e pr.; Hout of font", Dord recht, 248 p., 3o pr.; »La Force", Leiden, 247 p., 4e pr.; »Ond. Amst. Kegelclub", Amsterdam, 245 p., 5e pr.; >Columbumbus", Utrecnt, 228 p bo pr. Den eereprijs voor hot grootste aanial bouten verwierf de heer van der Laan, Dordrecht, met 63 p., den consolatieprijs, voor het kleinste aantal houten zonder poedels, met 49 p., de heer W. Scheidt, Amstirdim. De personeele wedstrijd en die op de viije baan duren nog voort tot 31 Vlaart. De Gemengde Commissie voor Ouderwijsbelangen heeft zich met een adres tot den minister van binnenl. zaken gewend met het verzoek, dat Z. E. haren invloed zoowel op de gemeentebesturen als op het schooltoezicht doe gelden, opdat voor het verstrekken van deugdelijk herhalingsonderwijs aan do onderwijzers eene afzonderlijke belooning worde toegekend. De arr rechtbank te Utrecht heeft in zake het geschil vau de Ma itscbappij tot exploitatie van Staats spoorwegen met J. K. Koch, een der slachtoffers van het 33) DOOR PAUL LIVDAl. Vorst Eyckhof had zich dadelijk naar zijne nicht begeven. Van den portier had hij gehoord, dat mevrouw de gravin bevel had gegeven om niemand toe te laten en dat zij trouwens nu zeker nog sliep. Verder had hij nadat de portier hem het voorgevallene haarfijn had verteld, be speurd dat er voor hem hier blijkbaar niets te doen viel, dat de zaak in goede handen was, en dat het verdore aan graaf Iseneck overgelaten moest worden. Hij was naar huis teruggekeerd en had aan de dames bij het tweede ontbijt alles, wat hij te weten had kuunen komen, verteld Alix was ijlings van haren stool opgesprongen, om zich te overtuigen dat haar halve maantje van bril janten niet gestolen was. Juliane werd innig beklaagd, en inmiddels beraadslaagdeu de ouders en Alix, wat zij wel konden doen, om in deze gevaarlijke stad zichzelven en hun eigendom meer veiligheid te verschaff n. Deze beraadslagingen leidden tot het besluit, dat vorst Engelbert naar Menthin telegrapheerde, om Freia, Nero's moeder, dadolijk naar Berlijn te zenden. Nero had zijne voortreffelijke en zoozeer gevreesde eigenschappen van zijne edele moeder geërfd. »En als Freia 's nachts aan slaat," zeide de vorst, »dan zal zij zich door ons niet tot bedaren laten brengen Het jonge meisje kon zich niet zoo beheerschen als de oude man. Toen Alix bjj het bed van Juliane kwam, week zij vol ontzetting terug, en de tranen sprongen haar in de oogen. Lieve hemel, wat ziet ge er uit!" riep Alix onder hevig snikken. »Armearme LianeWat moet gij van nacht geleden hebben 1" Alix boog zich over Juliane heen en kuste hartstochtelijk hare oogen, wangen en lippen, en hare gloeiende tranen werkten als verzachtende balsem op de kranke en deden den koortsgloed barer wangen verminderen. Ja, ik heb veel doorgestaan, Ali 1" zeide Juliane met heesche stem. »Eu ik ben nog ziek I Je moet heel bedaard zijn! Ik mag mjj volstrekt niet opwinden!" Alix kniktezij wilde iets zeggendoch zij kon het nog niet over hare lippen brengen zij slikto het ver scheidene malen weer in en hield haren zakdoek voor de oogen, om den loop harer tranen, die met geweld te voorschijn sprongen te stuiten. Doch het gelukte haar niet. Zij richtte zich op, fluisterde al snikkende: »Ikga niet heenik kom dadelijk terug en dan heel verstandig niet boos zijn I" en verwijderde zich achter het schut in de groote kamer. Daar was zij vrij daar kon zij weeueu naar hartelustdaar zou zij de arme Liane niet opwinden. Zij g'ng naar de glazen deur drukte haar voorhoofd tegen de ijskoude ruit en staarde met hare door tranen omfloersde oogen naar de schitterende sneeuwvlakte van het park, terwijl zij haren zakdoek stijf tegen hare lippen drukte om elk geluid dat hare innige deelneming zou kunnen vei raden te stikken; en steeds bleef zij staren naar de sneeuw naar de sporen die langs de trap naar het park en over het groote middenpad naar den uitgang voordon altijd naar die eigenaardige sporen die van den eeuen voet wat dieper en scherper, van den anderen oppervlakkiger, flauwer. En daar zij reeds lang gewoon was, alles, wat zij zag en hoorde, met vorst Ulrich von Eugernheim in verband te brengen dacht zij hoe in dien vorst Ulrich langs dien weg gegaan ware, zijn eigen aardige gang ook dergelijke indruksels had moeten achter laten. En terwLjl zij evenals een kind dit spel harer phau- tasie vervolgde en zich tegelijkertijd schaamde, dat zij op dit oogenblik en hier aan hare eigene aangelegenheden kon deuken, kwam zij van lieverlede tot kalmte. Zij drukte haren zakdoek nog eenmaal aan hare oogeu droogde deze uu werkelijk af, en met een zacht, vertroostend glimlachje liep zij weer achter het schut om naar Juliane's bed. »Daar ben ik weer I" fluisterde zij teeder. »En nu ben ik heel bedaard en verstandig!" spoorwegongeluk bij Ruinerwold, over het bedrag der hem uit te betalen schadevergoeding, bei aald, dat die schadevergoeding zal geschieden in den vorm eener uit- keeriug levenslang, ten bedrage van f 1000 por jaar, telken jare op 2 Januari uit te koeren. Verder moet de Maat schappij eene schadevergoeding van f 7244 70 betalen. De rechtbank nam op grond van het door de deskundigen uitgebrachte rapport aandat Koch door het ongeluk minder geschikt gewordeu is voor het drijven eener han delszaak en dat geen volledig herstel voor hem mogelijk is, terwijl hij bovendien beperkt is iu de keuze eener nieuwe betrekking en, wat zijn geestestoestand betreft genoodzaakt is een rustigen werkkring te zoeken. Koch, op één punt in het ongelijk gesteld moet '/4 der kosten betalen de Maatschappij 3/4. Te Uar*ingerliorn zullen door het gemeentebe stuur krachtige pogingen aangewend worden, ter ver krijging dat een arts zich aldaar vestigt Ds M. Buijs te Kwadijk heeft aan den kerkeraad medegedeeld, dat bij in Mui a.s zijn ambt zal nederleggen, De te Amsterda m gevestigde Amsterdam-Borneo Tabak-maatschappij geeft pari 1000 preferente aandeelen a f 250, zijnde de eerste serie van 2000 aandeelen, uit. Het bestuur dor parochiale school te West woud heeft de jaarwedde van den te benoemen onderwijzer van 450 tot f 575 verhoogd, uit gebrek aan sollicitanten. Eene commissie heeft zich gevormd, die aan geloofs- en laudgenooten bijdragen vraagt voor het aanbieden van oen gemeenschappelijke huldeblijk aan dr Schaepman bij gelegenheid van zijn zilveren priesterfeest op 15 Au gustus e.k. Secretaris-penningmeester is de heer Bernard J. M. de Bont, Vossiusstraat 1 Amsterdam. Den 29 is de bovenste verdieping van de spinnerij der Venendaalsche stoomkatoenspiunerij en weverij ge deeltelijk uitgebrand ten gevolge van het warmloopen eener machine. De minister van binnenlandsche zaken heeft onlangs een schrijven gericht tot Gedep. Staten der provinciën waarbij hun gevoelen gevraagd is of het mogelijk zou zijn van de in het 3e lid van art 2 der drankwet be doelde tbijzondere gevallen waarin door bnrgem. en wethouders, na machtiging van Ged Staten, vergunning tot verkoop van sterken drank boven het vastgesteld maximum kan worden verleend eene nauwkeurige om schrijving te geven door wier opneming in de wet aan de bestaande bezwareu tegen de niteeuloopende toepassing van dat artikel iu de onderscheidene provinciën zou kun nen worden te gotnoet, gekomen. Den 27 is te Amsterdam aangehouden de dader van een in den nacht van den 25 op den 26 te Lisse gepleegden diefstal van eenige zilveren voorwerpen. Hij was bloeinkweekersknecht te Haarlem en had een pakje, waarin die gestolen voorworpen, in bewaring gegeven bij een tapper op het Damrak. Daar deze voorwerpen ge wikkeld waren in een exemplaar van de dien avond ver schenen Oprechte Haarlemsehe Courant, terwijl een der voorwerpen een bloedvlek had dat argwaan verwekte Zij wilde op het kleine stoeltje vóór het bed gaan zitbn. »Hier!" zeide Juliane bijna onhoorbaar, terwijl zij op het bed wees. Alix ging uiterst voorzichtig op het bed zelf zitten legde de warme hand van Juliane tusschen de hare, leunde met haren elleboog op het dek en boog zich voorover tot hare kranke vrieudin, die haar gloeiend ge laat verkoelde tegen de frissche wangen van het meisje en dankbaar, vermoeid glimlachte. Gij hadt mij meer moeten vertrouwen I" vervolgde Juliaue zachtkens. Verbaasd keek Alix haar aan. »Ik beste Liane? Heb ik niet genoeg vertrouwen in je gesteld Maar wanneer dan en hoe dan Ik begrijp werkelijk nietwat je bedoelt I Je meent zeker.... maar daarover mocht ik werkelijk met nie mand sprekeu niet eens met mama Het is ook trouwens nog volstrekt niet beklonken dat duurt nog watop mijnen zeventienden verjaardag En d it heb ik ook nog maar zoo wat uit allerlei toespeliD gen moeten opmaken, niemand heeft er mij bepaald iets vau gezegd. Alleen weet ik, dat vorst Ulrich met mijne ouders heeft gesproken dat ik zijne brieven mag lezen en beantwoordenen dat ik vóór raijneu zeventienden verjaardag verder niets mag verlangen. De vorst weet dat zeker ook, want hij is oven beminuelijk en harte lijk als altijd, maar ook heel voorzichtig. Dat is de volle waarheidLiane en gij zijt de ééuige buiten ons die het weet. Ge ziet wel, lieveliug, dat ik u volkomen ver trouw!... Maar mijn gebabbel windt u weer op en ik moest nu waarlijk niet zooveel over mijzelve praten. Kon ik maar iets voor u doen!.... Arme lieveliug wat moet gij geleden hebben en wie weet hoe akelig ge u nu nog voelt Alix had dit alles meer gefluisterd dan gesproken. Juliane hoorde haar met halfgoloken oogen aan en drukte telkens weer haar gloeiend voorhoofd tegen de frissche wangen van het meisje. Waart ge maar wat ouder... Dan zoudt ge iets voor mij kunnen doen!" het kostte haar groote inspanning, dit te zeggen. »OchLiane!" antwoordde Alix hartelijk. »Ik kan

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1