No. 27*. "ITier en Negentigste Jaargang 1892. WOENSDAG 2 M A A R T. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. Uitlotiug' 1891. Onbestelbare ïSrieveiï, Gevonden U oor werpen 9 Buitenland. Binnenlandf Deze Courant vrordt Dinsdag», Donderdag» en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,*i0; franco door het goheele rijk 1,—. De 3 nummers O,©6. Telefoonnummer 3 CO IR AN I l'rïjs der gewone Advertcndën: Per regol O, IA. Groote lettors naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERHs. COS- TER ZOON. VRIJ Wil. EIBERS. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 1, 2e lid der wet op de Nationale Militie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) luidende »De Militie wordt zooveel mogelijk uit vrijwilligers samengesteld." Gelet op art. 11, 12, 13 en 14 van genoemde wet alsmede op art. 9 van het kon. besluit van 17 D'cember 1861 (Staatsblad No. 127), waarbij do wijze vaa indienst treding wordt geregeld Brengen tor kennis van belanghebbenden, dat zij de voordeelen voor deze vrijwillige dienstneming hebben bepaald op 10 en noodigen hen, die als vrijwilliger bij de militie willen optreden, uit, zich ter bekoming van verdere inlichtingen te vervoegen ter secretarie dezer gemeente, op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, gedurende welken tijd decaan- bieding van vrijwilligers tevens kan geschieden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLA1NE PONT. 22 Februari 1892. De Secretaris, NIJHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van A LKM A AR; Overwegende, dat van do op 12 Mei 1891 uitgelote aandeelen, ieder groot duizend gulden, in de geld- leening, ten laste dier gemeente aangegaan ki'achtens raadsbesluit van 29 Juli 1886 no. 2 goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 4 Augustus d. a. no. 13 nog niet ter aflossing aange boden zijn de nos. 119, 174, 208 en 212; Brengen de uitloting dier aandeelenwelke reeds bij bekendmaking van 12 Mei 1891 op de in de voorwaarden der leening voorgeschreven wijze ter kennis van belang hebbenden werd gebracht, bij vernieuwing; ter kennis van belanghebbenden onder herinnering dat die aan deelen, welke reeds na 1 October 1891 geene rente meer af werpen met de onverschenen coupons ten kantore van den gemeente-ontvanger te Alkmaar of de Kasvereeniging te Amsterdam, op iederen werkdag, ter betaling aange boden kunnen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Februari 1892. De Secretaris NÜHOUT VAN DER VEEN. verzonden in de le helft van Februari 1892: K Blokdijk, Alkmaar; Eva Stapel, Wed I. M. Cramer, A. M. P. Deumer, H. Meijer, allen Amsterdam W. van Alphen, Haarlem W. J. Kappius, Rotterdam; Mej. Kerb, Schermerhorn. Van de hulpkantoren Heerhugowaard: H. ScholtenAmsterdam. Hoogwoud: C. A. Bakker, Bovenkarspel. in c!e maand Februari 1892: een zilveren oorknopje een blauwe dameshandschoen; een gouden oorknopje; een hangslot; een zilver *n lorg net in étui; een gouden oorbelletje; eene hondenpen ning eene portemonuaieeen gouden dames-remontoir horloge een bonte boezelaar; een zakje koffiesiroop een pak donkerroode wol een witte kinderzakeen muziekboek en eeuigo rozenkranzon. Alkmaar, De commissaris van politie, 1 Maart 1892. F. G. C. J. FUNDTER. BELBIE. Do fabrikant Corvilain die wegens na latigheid oorzaak was dat de patroneufabriek te Ant werpen den 5 September 1889 in de lucht vloog en tot 51 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd is voorwaar delijk ontslagen. Hij zal zich naar Spanje begeven. Het centraal comité der conservatieve Vereeuiging te Brussel heeft een beslnit openbaar gemaakt, waarbij het verklaart, dat de minister van Staat, Nothomb partij trekkende voor den radicaal Janson »een afgrond ge graven heeft tusschen de Vereeniging en hem"; dat niet de minste poging moet gedaan worden om hem te bewegen voorzitter der Vereeniging te blijven en dat zoo spoedig mogelijk een opvolger dient gekozen te worden. Daartoe wordt eene algemeene vergadering belegd tegen 13 Maart. Dl ITSCli 1, Y D. De sociaal-democratische leden van den gemeenteraad van Berlijn hebben voorgesteld de uitvoering van eenige gemeentewerken te verhaasten, ten einde een deel der werkloozen werk te verschaffen. Sedert den 27 is de orde te Berlijn niet verstoord. Er heerscht volkomen rust. Het sociaal-democratische blad, de Vorwarts, heeft aan het hoofd eene waarschuwing geplaatst aan alle werk lieden van Berlijn en in het bijzonder aan zijne partij- genooten om niet mede te doen aan de oploopen. Straat rumoer en vorwoesting van eigendom zijn geen middelen om aan de heerschende ellende een einde te maken. Rijksdag. Den 27 bracht bij de beraadslaging over het hoofdstuk marine dor Staatshegrooting de socialist Metzger de mishandeling der mariniers te Wilhelmshaven tor sprake. De staatssecretaris Hollmann antwoordde, dat alleen do wettelijk voorgeschreven straffen worden toe gepast Onderscheidene mariniers hadden ondanks de bestraffing verklaard, dat zij op nienw den verloftijd zouden overschrijden. De overige mariniers hadden zich, uit vrees voor eene algemeene beperking van verlof, ge wroken door"aan de weerbarstigen slagen met een eind touw toe te dienen Ofsehoon de mishandeling niet gruw zaam was. werden de schuldigen toch gestraft. EIVISEE ANO. Den 24, des namiddags omstreeks ■r' uren is_ te Cleckheaton eene fabrieksstad in de na bijheid van Bradford een zeer hooge fabrieksschoorsteen, aan do herstelling waavaan begonnen was, omgevallen op het dak eener nabnrige fabriek, waar monscben work- ten. Het dak en vier verdiepingen werden vernield maar do buitenmuren bloven staan. Des avonds om 9 uren had men reeds 8 lijken alle van vrouwen, gevon den in het geheel schijnen 12 personen daarbij omge komen 'te zijn. De mijnwerkers van Noord- en Midden-Engeland en van^Schotland hebben den mijnwerkers nagenoeg zonder uitzondering aangezegd dat zij in overeenstemming met het beslnit te Manchester op 12 Maart a s. don arbeid zullen staken. Het aantal van hen, die aan de betooging zullen deelnemen, wordt begroot op 250.000. De werk lieden vertrouwen, dat eene staking van eene week vol doende zal zijn, hopende, dat de voorraad steenkool dan zal zijn uitgeput, de prijzen dus zullen stijgen en daardoor ook de loonsvermindering verhinderd zal kunnen worden. Alle mijnwerkers uit de steenkolendistricten van Lan cashire hebben aangekondigd."dat zij op 12 Maart a.s het werk zullen staken. Reeds nn wordt bezwaar ge maakt tegen het uitvoeren van bestellingen. De eigenaars der ijzersmederijen zullen waarschijnlijk liever hnnne werkplaatsen sluiten dan de hoogere steenkolenprijzen betalen. FRIVKRIJK. Het door den president op den 25 op het Elysée gegeven bal is bijgewoond door 5000 van de 7500 uitgenoodigde personen Het nieuwe ministerie is eindelijk samengesteld als volgt Loubet, thans lid van den Senaat, voorzittor en binnenl. zaken; Ricard justitie en oeredienst; Viette openbare werkenCavaignacmarine. Do heeren de EreycinetRibot Rouvier BourgeoisDevelle en Roche behouden hunne 'portefeuilles. Den 27 des avonds te half tien werden do nieuwe ministers aan president Carnot voorgesteld. Den 1 komen zij bijeen ter vast stelling van de ministeriSele verklaring. De president- minister is een gemaiigd man. Dit ministerie wordt door de gematigde pers zeer koel ontvangen. Het uitsluiten van den heer Constans wordt door velen als een fout beschouwd De radicale pers ziet in dit ministerie een herleving van het oude en voorspelt het dan ook een kort bestaan, daar zijne staatkunde reeds door de Kamer veroordeeld is. De nieuwe ministers hebben den 29 des ochtends hunne departementen betrokken. Bij de herstemming voor lid der Kamer te Poitiers op den 28 is gekozen in plaats van een republikein de conservatief Fopgjhembert met 5341 stemmen: de republikein Basile bekwam 3710 en de republikein Delouclo 2284 stemmen. Te Ivry, onder Parijs, is eene vrouw van 75 jaren, Chi- ponet genaamd, die een klein wijnhuis hield, vermoord ge worden. Men vond haar letterlijk in stukken gehakt in het winkelhuis. Hare kostbaarheden waren gestolen. Deze vrouw was iemand van zeer losse zeden en haar huis eene verzamelplaats van dieven enz. De moordenaar die gevat is, heeft den moord gepleegd, terwijl zijn jongentje van 9 jaren daarbij tegenwoordig was. Deze heeft ver klaard, dat zijn vader de vrouw niet dadelijk gedood heeft, maar eerst toen zij om hulp riep, nadat hij alles openbrak. OOSTElVRIJK-HOlVeARlJË. Baron Felder, oud-burgemeester van Weenen heeft zijne groofe ver zameling kapellen voor 60000, eene som, die nog laag ge noemd wordt, verkocht aan den heer Rothschild, die ze aan het britsche museum ten geschenke zon willen aan bieden. De Landdag van Bukowina is ontbondennieuwe ver kiezingen worden uitgeschreven. INtltfUtlAli. De kamer vau afgevaardigden heeft het algemeen tarief van invoorrechten goedgekeurd. RI.REATE. Bij de op den 26 gehouden herstem mingen v<>or den Senaat ziju gekozen 11 conservatieven en 3 candidaton der oppositie. De Senaat telt dus 92 conservatieven, 20 leden der oppositie en 8 bisschoppen. RUSLAND. De behandeling der nienwe voorschrif ten betreffende de suikerfabrieken is uitgesteld tot de volgende zitting van den Rijksraad. De vergunning tot nitvoer van maïs uit den Kaukasns wordt binnenkort verwacht. De beraadslaging over het opheffon van het verbod van havernitvoer is uitgesteld. IFAHJE. In antwoord op eene vraag van den bis schop van Salamanca stelde do minister-president Canovas den 27 in den Senaat de noodzakelijkheid eener herzie ning van het wetboek van strafrecht in het licht. De blaat en de Kerk moesten samen werken, om den alge- meenen toestand der hand werkklassen te verbeteren doch als de werklieden zich verbeeldden, eischen te kun nen stellen, dan zou de regeering tot den sterken arm de toevlucht moeten nemen. I'l RtilJE. De diplomatieke agent te Konstanti- nopel van Bulgarije, de hoer Vulcowitch, die den 24 des avonds door een messteek op straat boven de heup ge wond werd, is den 26 des avonds overleden. Hij had eenige bezoeken afgelegd en keerde huiswaarts. Niet ver van zijne woning werd hij van achteren overvallen. VEREEDlieDE STATEN. In het verslag der meerderheid van de financieele commissie over het voor stel tot vrijen invoer van wol wordt gezegd, dat er geen enkele reden bestaat om de buitengewoon hooge invoer rechten vau het Mac Kinley-tarief op artikelen, die noo- dig zijn voor do gezondheid en het welzijn van het volk, te handhaven. De hooge invoerrechten op wol noodzaken de fabrikanten grondstoffen te bezigen, die goedkooper zijn dan wol. Het zijn dan ook meer nog de faorikanten van vorvalschte wol in de Vereenigde Staten dan de wolproducenten in Australië en Zuid-Amerika die mededingen met de wolspinners der Ver. Staten. Tweede kamer. Artsen wet. De regeering heeft eene wijziging voorgesteld van de wet van 1878. Deze wet heeft wel is waar zeer gunstig gewerkt (van 1302 in 1878 is hot getal van de tot uitoefening der geneeskunst bevoegden tot 1522 in 1891 geklommen), maar in afwachting van eene verdere her ziening der geneeskundige wetgeving zijn enkele wijzi gingen van minder ingrijpend belang aan haar wenschelijk voorgekomen. Deze komen in hoofdzaak hierop neer. Zij, - die het recht tot uitoefening der geneeskunst in Indië of in het buitenland verkregen hebben, zullen ook hier te lande kunnen worden toegelaten tot het practisch artsexamen, mits uit hunne diploma's of getuigschriften blijke van voldoende voorbereidende studie. lot het afleggen van het eerste natuurkundig examen zullen niet meer worden toegelaten zij, die eene gedeel telijke gymnasiale opleiding genoten of een pro-gymna sium afgeloopen hebben en zij die voldoende be wijzen hebben geleverd dat zij tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen genoegzaam voorbereid zijn. V erder zullen eischen van voorbereiding worden ge steld aan hen die het theoretisch examen in de tand heelkunde willen afleggen. Die eischen zullen zijn hetzij eindexamen aan een gymnasium, hetzij getuigschrift van eindexamen aan eene hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus, toegang gevende tot het eerste natuur kundig examen. (Ook hier geldt verder de examenbe voegdheid voor hen, die elders een diploma tot uitoefe- niug der tandheelkunst hebben verkregen). Deze wijzigingswet zal, om den overgang voor hen, die zich reeds voor een examen voorbereiden, te verge makkelijken, eerst op I Jan 1893 in werking treden. Nederlanderschap. Ter vervanging van den titel van het Burgerlijk Wet boek >van Nederlanders en vreemdelingen" en van de wet van 28 Juli 1850, heeft de regeeriug een wetsontwerp ingediend, houdende algemeene bepalingen omtrent het Nederlanderschap, terwijl ter voldoening aan art. 6 der groudwet de wet mede verklaart, wie ingezetenen zijn. Voorts worden bij deze wet. geregeld de gevolgen der naturalisatie ten aanzien van de echtgonoote en minder jarige kinderen van den genaturaliseerde. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 25 afwijzend beschikt op het verzoek van den heer C. Bos man te Alkmaar om aankoop van den gemeentesteiger naast »de Beurs", met vergunning dien te vergrooten en daarnaast eene wachtkamer te bouwen. Den 25 is de wisselwachter J. Meesters te Rozen- daal tusschen do wagens van een rangeerendon trein beklemd geraakt en zoo ernstig verwond, dat hij eenige uren later overleed. Hij laat eene vrouw met 7 kin deren na Den 26 is de linkervoet van een wisselwachter bij do btaatsspoorwegen die van eene in beweging zijude rangeermachine sprong om eeu wissel voor die machine te verleggen, overreden, doordat hij viel. Den 26 is te Utrecht voor de nuttige handwerken o a geslaagd mej. J. Hart van Enkliuizcn; den 27 te s-Gravenhage mej. B. E. H. Mohr te IBaailem. Den 26 is de bomschuit K. W. 67 van de reeders M. Haasnoot en Co. te Katwijk aan Zeedie door het mistige weder uit den koers geraakt was, op de palen van het havenhoofd terecht gekomen en gezonken; de bemanning werd gered.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5