Hollands Noorderkwartier. Een echte volksdrank. De tram-conducteur de Lange ia den 27 tnaschen Wijk aan hee en Beverwijk bij het springen op de in beweging zijnde tram daaronder geraakt en on middellijk overleden. Men schrijft ons uit Spanbroek Hot. nieuwe bezit steeds eigenaardige bekoorlijkbeden. Dat begreep ook stellig het bestuur der sociëteit »De vier Eenen", alhier, toen het besloot den leden op den 25 een feestavond aan te biedon. Het programma be helsde dan ook iets geheel nieuws. De heeren Johan en Jac. Wilson van Hoorn zouden als declamators optreden en de Benningbroeker zangvereeniging «Crescendo" zou eenige liederen ten gehoore brengen. Dit nieuwe pro gramma gevoegd bij den goeden naam, die de feest avonden der „Vier Eenen" zich hebben verworven, be zorgde den 25 eene stampvolle zaal. Van de 17 nummers, waaruit het programma bestond, zullen wij slechts.eenige bespreken. Vooraf evenwel eene opmerking Menigeen geraakte door de veelvuldige veranderingen die in het programma plaats grepen, het spoor bijster. Er werden n.l. nummers bijgevoegd, een voordracht door een an dere vervangen en de volgorde der liederen gewijzigd De gebroeders Wilson hebben ook hier hunnen goeden naam als declamators glansrijk gehandhaafd. De heer Joh. Wilson, die zich beweegt in het ernstige genre, droeg achtereenvolgens voor: »Op de Kermis", van Jan v. Beers, de Schipbreukeling" en de Werkstaking", beide van Francois Coppée. Het schoone gedicht van den vlaamschen dichter werd uitmuntend vertolktmaar was o. i. voor het gros van het publiek te moeilijk. De overgang van «Schoone Regina" van jong meisje tot bedelares, wat in een paar regels wordt geschetst, zullen velen niet hebben begrepen. De eigenaardige vlaamsche woorden en stijl wen dingen brachten ook het hare hiertoe bij. In het laatste: «de Werkstaking" kon men den heer Wilson in zijne volle kracht zien. Dat was kunst in den goeden zin des woords. De heer Jac. Wilson, die meer in het komische uitmunt, droeg voor«Of ik het druk heb", van Boswel, «Een vers, dat als een nacht kaars uitgaat", van Laurillard, de eerste tien regels van «Tollens' overwintering op Nova-Zembla", «Paarde- gang", van Laurillard en «Een wedstrijd in 't reci- teeren." Ook zijne wijze vau voordragen bezit onge twijfeld groote verdiensten, maar zooals het dikwijls gaat met iemand die de lachers op zijne zijde heeft hij overdreef somwjjlen Vooral was dit het gevalwaar hij eeu schooljongen voorstelde, die Tollens' meesterwerk voordroeg. Geen knaap zal ooit zóó voor den onderwijzer een vers durven opzeggen. En ook het nabootsen van een stotteraar, afgezien nog van het hatelijke, om lichaamsgebreken bespotteljjk voor te stellen, wordt zoo licht overdreven. Het meest beviel hij ons in «Of ik het druk heb" en in «Paardegang". In dit laatste viel vooral te bewonderen, hoe nauwkeurig hij den geleidelijken overgang van het draven tot het stappen van «Bruin" aan gaf. De zangvereeniging van Benningbroek bracht een achttal liederen ten gehoore, waarvan «Mulder Jan", «Klaartje" en «Koninginnelied" tweemaal verlangd werden. In het refrein van Klaartje, natuurlijk de dochter van een molenaarwant is 't eigenaardigdat dichters zooveel van molenaars en molenaarsdochters houden maakte de onzichtbare viool een goed effect. Dat er in de gezongen liederen wel iets viel af te dingen, mogen wij der vereeniging niet al te zwaar aanrekenen, want, zij bestaat nog nauwelijks een jaar. Alleen geven wij haar den raad, de baspartij wat te versterken, want nu was zij te zwak en klonken ook de stemmen nog minder beschaafd. Het duet voor piano en viool (titel onbekend), uitgevoerd door den heer Speets en den heer S. van Medemblik, voldeed zeer goed. Na afloop bleven dé aan wezigen nog geruimen tijd gezellig bijeen en het was reeds vrij laattoen zij algemeen voldaan huiswaarts keerden. Het bestuur van de «Vier Eenen" kan met voldoening op dezen elfden feestavond terugzien. Den 23 zijn door den gemeenteraad te Helder tot onderwijzers benoemd P. de Boer te Leek (Gron.) en A. van der Plaats te Lieuden. Te Hoogewierde (Noordbrabant) brak den 23 brand uit in eene schuur met schaapskooiwaarbij o.a. 40 schapen verbrandden. Bij kou. besluiten van den 24n°s. 23 en 25 is de heer A. W. Molenaar, op zijn verzoek, eervol ontsla gen als consul te Windau, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in zijne consulaire betrek king aan den lande bewezen en benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Twee Harderwijker botters geraakten in het laatst der aan de vorige week voorafgaande week op on geveer een uur afstand van het eiland Marken in het ijspogingen zoo van hunne zijde als van die der markers aangewendom los te komen mislukten totdat het den 24 gesteund door het hel dere en stille weer, aan 17 markers in twee sterke booten gelukte eene geul te maken waardoor gelegenheid ont stond den weg naar de Markerhaven te nemen Aan brandstoffen en levensmiddelen was reeds groot gebrek ontstaan. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 25 be sloten tot de aanstelling van een gemeente-veearts op 500 jaarwedde. Een gedetineerdedie den 25 des ochtends voor de arr. rechtbank te s'-Gravenhage had terecht gestaan, wist bij zijne overbrenging naar den celwagen te ont snappen doch werd bij de poort van het Buitenhof door een heer tegen gehouden waardoor hij gegrepen kon worden door den veldwachter, die hem achtervolgde. Op het eiland Urk heerscht de typhus die reeds vele slachtoffers heeft geëischt. De op dat eiland heer- schende gewoonteom bij een ziekewelke ziekte hij ook heeft, de deur plat te loopenwerkt de uitbreiding dier ziekte zeer in de hand. De ziekte is epidemisch verklaard In de vorige week stierven 3 personen daaraan. Bij den bouw der nieuwe herv. kerk te Apeldoorn is de broeder van den aannemer door een misstap van den steiger gevallen. Zwaar gekwetst werd hij naar huis ver voerd. De naamlooze vennootschap Amsterdamsch Schoe nenmagazijn" keert over 1891 een dividend van ƒ175,79 per aandeel van 1000 uit. Te Padang in Neerl. Indië is overleden de heer L. van 't Santin vroegere jaren predikant te Heiloo, te Oterleek, te Akersloot en laatst te Helder. Tot commandant van het regiment grenadiers en jagers is bij kon. besluit van den 26 beDoemd de kolonel J. A. K. H. W. Vogel, commandant van het 4e reg. infanterie. De heer Gulpastoor te Hilversum en kanunnik van het metropolitaan-kapittel van het oud-katholieke aartsbisdom van Utrechtis door dat kapittel tot aarts bisschop gekozen. Moord te Haarlem. In een klein huisje van ééne verdieping aan den Raam singel te Haarlem, No. 10, tegenover het Wilsonsplein woonden twee oude vrouwen, Agatha vau der Wensch weduwe Pieter Stokman, rnim 80 jaar en Jacoba van der Wensch, weduwe Nicolaas Bekkers, 83 jaar, die zich nog bezig hielden met het vervaardigen van lappen de kens. Zij stonden bekend als niet onbemiddeldvóór eenige jaren was tijdens hare afwezigheid bij haar inge broken. Er werd toen echter niets vermist en de dader nooit ontdekt. Do weduwe Stokman had een zoon, be kend onder den naam van Barend de Neus indertijd veroordeeld wegens verwonding van den directeur van het Stads-Armen- en Ziekenhuis. In dit huisje werd den 26 des avonds ongeveer 9 uren brand ontdekt door een voorbijganger, die de hulp van de buren en de brand weer inriep. Toen deze de gesloten woning binnen frad, vond zij de beide vrouwen vermoord op den grond liggen. Het lijk der eene lag op den grond bij het raam, dat der andere op een stoeleerstgenoemde schijnt zich sterk verweerd te hebben. Beider schedels waren ge kloofd vermoedelijk door een bijlslag. Alle laden en kasten waren opengebroken en geledigd en de inhoud lag over den grond verspreid. Zelfs het veeren bed en de kleeren waren opengesneden. De lamp was af gerukt en de bedgordijnen brandden, toen de brandweer de achterdeur opende. Over het bed was petroleum ge goten. De brand was echter van geringe beteekenis en kon spoedig gebluscht worden doordat alles goed ge sloten was geweest, had door gebrek aan lucht de vlam geen grooteu omvang kunnen krijgen. Omstreeks 7 uren had de werkster, welke zoowel als haar man gunstig be kend staat, de woning verlaten, nadat zij zoowel de luiken als de achterdeur goed gesloten had. De buren hadden niets gemerkt alleen hadden zij het gekerm eener kat gehoord en deze bleek ook gedood te zijn. De zoon van de weduwe Stokman op wien dadelijk het vermoeden viel, kon bewijzen, dat hij eldors geweest was. Uitge zonderd eenige guldenswelke in een beursje waren, kon "geen geld gestolen zijn. De effecten van de weduwe Bekkers werden na den dood van haren man bij een neef te 's-Gravenhage bewaard. Dit was aan de werksters en enkele kennissen bekend. Vóór omstreeks 14 dagen had oen neef der vermoorden omstreeks f 50 rente be taald van welk bedrag echter dadelijk tien gulden afge gaan wareu. De lijkschouwing bracht geen licht aan den dag. Den 27 des avonds is, volgeus het Handelsbl., zekere O. met echtgonoote in hechtenis genomen welk bericht echter niet is bevestigd. In de voorjaarsvergadering der leden, welke zal worden gehouden op woensdagden 9 des voormiddags 10 uur, bij den heer P. Bakker, te Span broek, zullen de navolgende punten van beschrijving worden behandeld mededeelingen vau verschillenden aard ingekomen stukken jaarverslag der vereeniging rapport der finantiëele commissie betreffende de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1891 verslag van het laudhuishoudkundig congres uittebrengen door den heer J. Zijp Kz.; mededeelingen omtrent de aangelegde proefvelden mededeelingen omtrent het nemen van proe ven met de inënting tegen vlekziekte der varkens door den heer M. J. Hengeveld G.Jz.; benoemingen, als van een afgevaardigde voor het landhuishoudkundig congres; van een afgevaardigde voor de vergadering van de Ver eeniging «het Nederlandsch Paardenstamboek"; van een lid van het bestuur, in plaats van den heer J. Bakker Jz., die bedankt hoeft (aftreding ultimo december 1893); van een lid van het bestuur, in plaats van den heer C. de Goede Hz., die bedankt heeft (aftreding ultimo 1896) van drie leden van het bestuur, in plaats van de heeren A. Daamen, L. Visser en N. Lodor, die perio diek aftreden op ultimo December 1892 bepaling van de plaats, waar de algemeene vergadering in November 1892 zal worden gehouden (voordracht van het bestuur: Schagen); voprstel van den heer J. Zijp Hz., om een onderzoek te doen instellen naar de deugdelijkheid van verschillende stremselsoorteninteleiden door den heer J. Zijp Hz voorstellen van het bestuur, om andermaal f 700 beschikbaar te stellen voor het aanleggen van proefvelden voor 1893 om eene bijdrage van f 50 te geven aan het bestuur der afdeeling Alkmaar der Hol- landsche maatschappij van landbouw voor de in dit jaar te houden Paaschtentoonstelling, inteleiden door den heer L. Visser Cz.; om een adres te richten aan den minister van financiën ter ondersteuning van een adres, aan hem gezonden door het hoofdbestuur van hot Genootschap van Nijverheid in de provincie Groningen in zake vrijdom van grondbelasting voor inpolderingen benoden de 500 bundersinteleiden door den heer N. Loder tot het houden van eon wedstrijd met handseperators (roomaf- seheiders), inteleiden door den heer K. Koster Hz.; be spreking van de wenschelijkheid der geheele afschaffing van zout- en vleesch-accijnsen vaststelling der begroo ting, dienstjaar 1892. Reeds meermalen, ook in deze courant, werd betoogd, dat het wenschelijk zoude ziju om den suikeraccijns af te schaffenniet alleen omdat tengevolge daurvau de buitenlandsche handel in dit artikel, thans bijkans onmogelijk door de lastige fiscale bepalingenzou vermeerderen en de algemeene welvaart zou bevorderen, maar ook, omdat suiker, het genotmiddel bij uitnemend heid dat groote voedingswaarde beeft, goedkoop zou worden en een ruimeren kring van verbruikers zou vinden. Voornamelijk tengevolge van dezen accjjns, is thans de suiker zoo duur, dat in een huishouden de suikerpot angstvallig bewaakt en bewaard wordtevenwel valt er in verreweg de meeste gezinnen, en dat is even waar als bedroevend, in het geheel geen suiker te bewaren. Wie zou niet dankbaar zijn, indien dit ministerie, dat, onzes inziens terecht zoo vele verwachtingen opwekt, in dezen toestand verandering bracht Er zijn echter nog andere redenen, behalve de genoemde, waarom het ver- valleh van deze belasting bovendien aanbeveling verdient. Sedert enkele jaren wordt ook in ons land uit bosch- besseu een goedsmakende donkerroode drank bereid waarvan de samenstelling groote overeenkomst heeft met druivenwijn. De vervaardiging van boschbessenwijn, waarvan een tiental jaren geleden nauwelijks iets bekend was, had zijn ontstaan te danken aan het streven van een ver dienstelijk inwoner van den Spessart, waar deze vruchten in groote hoeveelheid in het wild groeien. Om den gel- delijkon toestand zijner landgenooten te verbeteren, die vooral na 1880 in grooten nood verkeerden, gaf Pastor Frank, de afgevaardigde van het district Lohr naar de Beierscho Tweede Kamer, het denkbeeld aan, om uit het met suiker vermengde sap dier vruchten, een drank te bereiden, die gedurende langeren tijd vrij van bederf kon worden bewaard. Steunend op de ervaring van Pastor Frank, gelukte het aan J. From te Frankfort a/M, na vele moeiten en kosten, om dien drank te bereiden. Ook in ons land kon deze industrie bestaan, omdat de bosch- of everbesplant (Vaccinium Myrtillus) in sommige streken van Gelderland en Overijssel welig groeit en veel voorkomt. De gunstige werking, in sommige ziektegevallen, van een aftreksel der vruchten dezer plant, werd onlangs door professor P. K. Pel, hoogleeraar te Amsterdam aangetoond. Ouze suikeraccijns belemmert evenwel in niet geringe mate de fabricage hier te lande van boschbessenwijn. Terwijl in Frankrijk de suiker, voor de wijnbereiding gebruikt, niet belast is, moeten in Nederland reeds bij het maken van den wijn de volle kosten betaald worden dood kapitaal voor den fabrikant, duurder wijn voor den verbruiker. Daarenboven moet van vruchtenwijn onmiddelijk een accijnsrecht betaald worden, gelijkstaande met dat welk aan de grenzen van bnitenlaudschen wijn geheven wordt: hetzelfde als van de duurste champagne. Bij aanvoer uit het buitenland heeft men nog de gelegenheid om de betaling uit te stellen, door het opslaan in het entrepöt, een voordeel, dat men bij de fabricage binnen 's lands mist. Welke tak van nijverheid kan bij dergelijke schattingen de concurrentie met het buitenland wagen Is het wonder, dat er onder den druk dier lasten slechter waar gemaakt werd, minder soort suiker ge bruikt werd, haastiger werd afgeleverd, dan wenschelijk was en dat tengevolge daarvan het product minder in tel kwam Zooals bekend is, zonden onlangs 24 fabrikanten van vrnchtenwijn, op initiatief van den heer J. Zwaarde maker Cz. te Amsterdam, een adres aan de regeering en droegen zij hunne belangen bij den minister van financiën voor. Zij vroegen vrijdom van den accijns op den suiker voor hun wijn en vrijdom van accijns op den wijn van inlaudsche vruchten door hen te bereiden. Wij twijfelen er niet aan, of de regeeriug zal dit ver zoek in ernstige overweging nemen. Wij Hollanders zijn altijd bereid om iets in overweging te nemenin het overwegen zijn wij allen min of meer specialiteiten. Geen wonder want overwegen is niet een van de on aangenaamste bezigheden, immers handelen wordt dienten gevolge allicht overbodig of naar de toekomst verschoven. Toch geldt het hier zoowel een industrieel als een volksbelang. Er is geen eukele roden denkbaar waarom wijn, uit andere vruchten als druiven bereid, niet even goed zou zijn en niet evenals in andere landen algemeen gebruikt kon worden. Van den te Amsterdam door den heer Zwaardemaker in don handel gebrachten boschbessenwijn, zegt de Hoog leeraar J. Forster het volgende. (2) «Naast den aange- namen smaakdien de donkerroode boschbessenwijn met sommige soorten van Bordeaux- en Algiersche wijnen deeltmunt hij uit door zijn gehalte aan tannine en aan kleurstof, die bijna identiek is met de kleurstof der roode druivenwijnen. Het valt niet te betwjjfelendat hierop de adstrin- geerende en antiseptische eigenschappen berustendie aan deze soort van wijn toekomen terwijl hieraan te vens de goede uitkomsten der diëtetische aanwending in de geneeskundige practijk moeten worden toegeschreven." Er bestaat derhalve alle reden om de fabricage van vruchtenwijn niet ter wille van den fiscus te belemme ren te meer omdat men daardoor buitenlandsche indus trie bevoordeelt, hetgeen toch door geen enkel staathuis houdkundig systeem aanbevolen wordt. Hierbij komt nog iets mon kan zich de vraag stellen of, indien door de goede zorg der regeering, dat is in dit geval door het opheffen van den suikeraccijns, ge noemde drank goedkoop werd, daardoor niet een practisch middel wordt gegeven om het jenevermisbruik te keeren. Thans tracht men dit doel te bereiken, door ieder, die naar de meening van een politieagent te veel gebruikt heeft, op te pakken. Doch het spreekt van zelf, dat dit middel niet helpt on dat het beter zou zijn, indien in plaats van jene ver een minder schadelijke drauk gebruikt werd. Voorzeker is, in theorie, water, en wel microben vrij duinwater, de beste drank voor iemand die dorst heeft en overigens in opgewekte stemming verkeert. Maar voor dengeen die onverschillig bij welke weer gesteldheid ook vermoeienden arbeid moet verrichten r dag in dag uit en dikwijls door zorg gedruktzou een glas vrnchtenwijn een weldaad zijn en indien dit weinig kostte hem afhouden van de zenuwoverprikkelende en verdoovende jenever. Zie Weekblad van het Nederlandsch Tijdschrift voor geneeskunde n°. 14, 1891, deel II. (2) Zie Nederl. Tijdschrift voor geneeskunde 189 Ideel II» 13. Prof. Forster is hoogleeraar in de hygiène. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6