Telegrafische Berichten. 3.86 6.2 6 03 7.8 4.69 11.24 14 7 15.96 13.3 13.26 op de Keizersgracht gebracht. Vlak bij het gebouw liet zij hen alleen hunnen weg vervolgen maar lette er op dat zij zich bij hnnne kameraadjes voegden. Voor de school speelden de kinderen nog wat, hetgeen door an deren gezien wasmaar sedert waren zij verdwenen zonder dat een spoor van hen te vioden was De ge dachte aan moedwillig wegloopen scheen uitgesloten, doordat het op school groot feest was wegens het 25jarig jubileum van den onderwjjzer, waarvan de vermiste kin deren zich veel genoegen voorstelden. Den 2 des ochtends werden zij bij Halfweg door re chercheurs gevonden, onder aan de kromming van den dijk Het Nieuws v. d. D. deelt dienaangaande het volgende mede De elfjarige had zijn mantel beBohermend over het jongere broertje uitgespreid en zoo lagen ze bibberend tegen elkander. Ondanks de weinig benijdenswaardige positie, waarin het tweetal verkeerde, weigerde de oudste de kleinste was schier te versuft om iets te zeggen op hoogen toon met de rechercheurs mede te gaan, die niets met zijne zaken te maken hadden beweerde bij. Maar niettemin worden ze bij een boer onder dak ge bracht, en na wat versterkt te zijn door boterhammen en warme melk de jongens hadden sedert het ontbijt mots genuttigd werden zo zoo gauw mogelijk opeen overdekte boerenwagen geladen en ventre-a-terre naar de doodolijk ongeruste moeder gereden. (De heer S. is zeeoffic.er en vertoeft op het oogenblik buitenslands.) Om tien uren hedenmorgen waren ze weder in de ouderlijke woning. Ze werden natuurlijk zoo gauw mo gelijk in bed gestopt, waarna de dokter word gehaald, die gelukkig hun gezondheidstoestand bevredigend kon noemen hetgeen wel hieruit bleek, dat ze woldra sliepen als rozen. De oudste had na de lezing van de beroemde geschie denis van Robinson Crusoë een vier dagen geleden het plan opgevat om ook eens zoo iots te onderviuden, en zijn broertje dadeljjk voor het heerlijke denkbeeld ge wonnen Een rijtuig, waarmede zo reeds gisteren werden nagezethadden ze van uit hun schuilplaats heel goed opgemerkt, maar dit stilletjes laten passeeren. Ze hadden zich. voor zoover zij dit zonder hulp doen konden, zoo goed mogelijk op eon lange reis voorbereid overschoenen aangetrokken enz. Want er moest verbazend geloopen worden, voor je aan de zee kwam, dachten ze. De elf jarige had geprobeerd vóór het vertrek, bij een goudsmid hier ter stede zijn horloge te gelde te manen, maar de goudsmid had hetmet het oog op de jeugd van het ventje niet willen aannemen. Voorts had hij nog do pas vernieuwde snaren van zijn viool meegenomen, die zonden ook wel geld opbrengon, dacht hij. Contanten hadden ze hoegenaamd niet bij zich. Voor eenige dagen zou de zoon van den heer B., te Schagen een op stal staand paard water gevon. Door de gladheid gleed de jongen nit en viel, waardoor het paard schrikte en met een der achterpooten op de hand van den jongen terecht kwam met het treurig gevolg, dat een vingor moest worden afgezet. - De algemeene vergadering van Volksonderwijs zal dit jaar den 2 Juni gehouden worden. Mej. J. Denijs thans te Zutfen, is benoemd tot ondorwijzeres aan de meisjesschool te Zwolle op 900 jaarwedde. Te Schoterlaud is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer Ten Cate (volkspartij) met 250 stemmen; de heer Sujjder, anti-rev., bekwam 135 stemmen. Ds. Barbas te Haarlem hoeft bedankt voor het beroep naar Ellecom. De door het hoogheemraadschap Waterland gehou den verpachting van landerijen, dijken enz bracht onge veer 11000 op. Het hoofdbestuur der Schippersvereniging »Schnt- tevaer" heeft aan den minister van waterstaat verzocht, maatregelen te nemen, dat bij de vernieuwing der spoorwegbrug over de Gouwe bij Gouda van 1 Mei tot 15 Juni 1892, de scheepvaart door die brug gedu rende dien tijd niet gesloten worde, zooals reeds aan gekondigd is. De sluiting zon aan de schipperij no» al schade en ongerief veroorzaken, daar meer dan duizend schepen in de week door die brug gaan. Benoemd tot onderwijzer te Berkhout de heer J. Bergsma te Steen wijkerwold; tot onderwijzeres te Lut jewinkel, gemeente Winkel, mej. Berghuis te Sappemeer. L)© adelborbt F. H. van het oudste studiejaar op het instituut te Helder heeft oen poging tot zelfmoord gepleegd, door zich met zijn ponjaard in de borst te steken. Het wapen is diep doorgedrongen, maar schijnt geen edele deelen te hebben getroffen. Volgens zijne verklaring was hij levensmoede. De beer A. Wiersinga, hoofd der christ. geref. school te Meppel, is benoemd tot redacteur van de Stan daard te Amsterdam. Te Brunuepe, gemeente Kampen, zijn wederom twee huizen, waarvan een bewoond door drie gezinnen, ver brand. Het vee werd gered. Men denkt aan kwaad willigheid. De bowoners hebben met het oog oo de her haalde br,inden in den laatston tijd besloten, zeiven toezicht des nachts te houden. D0 Martha-Stichting, iurichting voor onverzorgde kinderen te Alfen aan de Rijn heeft over 1891 aan giften ontvangen 41.201.65 en uitgegeven 40.838 545. Op de inrichting rust uog eeno schuld van 7769.745,' doordat zij belangrijk vernieuwd en uitgebreid is. Het aantal verpleegde kinderen beloopt ongeveer 180. De bevolking der gemeente (lallantsoog bestond op 31 december 1890 uit 356 m en 324 vr., totaal 680, vermeerderde gednrende het jaar 1891 door geboorten mot 13 m. en 9 vr., totaal 22. en door vestiging met 20 m. en 22 vr., totaal 42, verminderde daartegenover door overlijden met 6 m. en 8 vr.. totaal 14, en door vertrek met 28 m. en 20 vr., totaal 48, zoodat de be volking verminderde met 1 m. en vermeerderde met 3 vr. en op 31 december 1891 bestond uit 355 m. en 327 vr., totaal 682, zich naar de onderscheidene gods dienstige gezindheden verdeelende, als 599 ned. herv.; 75 r. k.; 5 doopsg.; 2 waalsch-herv. en 1 remonstrant. Er werden 8 huwelijken gesloten, als: 6 tusschen jonge- mans en jonge dochters en 2 tusschen weduwnaars °en jonge dochters. Het betrekkelijk schoolverzuim te Zijpe bedroeg in 1891 wegens ziekte, veldarbeid godsdienstplichten en andere Totaal, en slecht weer. redenen 7.38 8.5 9 93 5.5 8.57 trekking in het zuideljjk deel der gemëehte. Voor ken nisgeving werd aangenomen: 1een brief van den heer L. Ieensma, houdende, namens de ondéfwijzers en onder wijzeressen, dankbetuiging voor den geïdelijken steun ter zake van hunne deelneming aan den cursus voor de vrije- en ordeoefeningen in de gymnastiek. 2. een brief van gedej uteerde staten, houdende, voor zooveel noodig, goed keuring van de gewijzigde verordening op het onderwijs. Nadat ten slotte de voorzitter had medegedeeld dat de heer Hulsenboom, benoemd onderwijzer te 't Zandden 1 zijne betrekking had aanvaard, werd de openbare verga dering gesloten, om over te gaan in geheime zitting, ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Den 1 heeft de Koningin-Regentes den bisschop uit Haarlem in particuliere audiëntie ontvangen. De inspecteur van het geneeskundig Staatstoezicht heeft de gemeente IJrk bezocht en is met burg. en wetb. in overleg getreden over het nemen van maatregelen om de typhus tegen te gaan. De heer W. J. N. Bosboom te Rotterdam is door de curators der vennootschap Paardentram Hoorn-Knk- hulzen aangesteld tot waarnemend directeur. te Burgerbrug St Maarteusbrug Schagerbrug 't Zand Oudesluis aan de bijzondere R. C. school te 'tZand 8.44 11.84/ 20.28 Van de 558 kinderen van 6 12 jaren werd de school in het geheel niet bezocht door 7 j. en 9m.;4j.en2m. daarvan hebben een lichamelijk gebrek. Bij de periodieke verkiezing voor 2 hoofdingelanden van. den polder Zijpe werden herkozen de heeren J Strooper en G. de Wit Pz. met 29 en 28 van de 29 uitgebrachte stemmen In do den 1 gehouden vergadering van den gemeen teraad te Zijpe werd, na voorleziug en goedkeuring der notulen vau do vorige zitting, op voorstel van den voor zitter besloten aan de veldwachters P. Bakker en A. Leeuw te zamen eene buitengewone toelage te verleenen van f 50 voor de meerdere werkzaamheden, welke zij hebben gohad tijdens de vacature der veldwachtersbe- v Wind u niet op gravin", viel de dokter haar in de rede. »Ik begrijp zeer goed wat ge zeggen wilt. Wij zullen dat pakje wel glad maken »Och neen dokter, ik weet heel goed dat het geen kant is Ik ijl niet. Ik zeg dat maar zoo, om er u een duidelijke voorstelling van te geven. De hoofdpjjn geeft mij een gevoel alsof die massa kant me op het hoofd drukte »Zeker I Ik begrjjp het volkomen 1" »En daarbij komt nog iets, dat mij nog meer kwelt dan al het andere Gij zult mij uitlachen Het is eigen lijk kinderachtig! Nu ik niet wèl ben, overdrijf ik alles »Wat is dat dan?' »Ik heb twee brieven te schrijven brieven die er eigenlijk niets op aankomenHot zou volstrekt geene doodwond zijn als ze niet geschreven worden. Maar de gedachte, dat ik die brieven bepaald moet schrijven laat mij niet los. Ik zeg telkens tot mijzelve, dat het krankzinnigheid isMaar het helpt niets.' Van alle kan ten word ik dan weer in gedachten bestormd ik moet do blieven schrijven «Welmevrouwtjedat is een gewoon verschijnsel bij koorts. Wij zullen een kalmeerend drankje nemen en dan zult ge zeker niet meer aan de brieven denken." »Neen, doktor! Daar helpen geen drankjes voor! Ik moet de brieven schrijven! Ik heb al het schrijfgereed schap hier laton brengen. Ik kan niet schrijven Het is vreeselijkIk kan babbelen, veel meer dan goed voor mij is, niet waar Maar ik kan niet schrijven En ik moet^ schrijven Eer heb ik geene rust »Kan ik het ook voor u doen Misschien." Gij kunt mjj dicteeren al wat gij maar wilt Ik ben slechts eeno machineAls ge wilt, schrijf ik miiu doodvonnis »Nu, schrijf dan! Maar vlug! Anders vergeet ik het weerEerst de adressen. Enveloppen vindt gij in de portefeuille. Zij ge klaar?" Ja »Aan graaf, neen niet aan »graaf', aan den heer von Berwitz, legatieraad, Wilhelmstrasse, en »aau Zijne Door luchtigheid vorst ülrich von Engerheim," Hotel Royal. De dokter schreef de beide adressen. »Ik dank u zeer, beste dokter! Nu ben ik al veel kalmer Nu heb ik al wat ik noodig had. Voor het andero zal ik wel iemand vindon Duizendmaal dank Zij reikte de dokter de hand. Lohausen hield het iteeren der adressen voor eene gril der kranke, voor nog een bewijs to meer van den zeer bedenkelijken graad van koortshitte. Hij onderzocht zijne patiënte zeer nauw keurig de hooge thermometerstand en de gejaagde pols bevestigden zijn vermoedeu. «Een enkele vraag, dokter! Maar antwoord me daar dadelijk op: zal ik mijn bewustzijn verliezen?" «Gij zult slapen, en, naar ik hoop, heel lang slapen. Als ge wakker wordt zult ge u veel beter voelen. Maak u niet ongerustHoud u zoo bedaard mogelijk. Gij zult waarschijnlijk weinig behoefte hebben om 'den een of ander te zien. Maar ik moet u toch dringend verzoeken, laat vooreerst niemand bij u toe! Uwe kamenier moet bij u waken." Ja, Ida en de hond." »Die zal u onwillekeurig storen." »Neen, hij verroert zich niet. De hond moet bij mij blijven, anders wordt ik doodsbang. Nero De hond sprong uit zijnen hoek, waar hij was weg gekropen te voorschijn, duwde den doktor op zy en legde zijnen grooten kop op het dek. Jnliane streelde hem. Met_ bewondering beschouwde Lohausen het prach tige dier. »Als de hond u geruststelt, en hij heeft werkelijk iets geruststellends, nu dan, in 's hemels naam »Koest, Nero!" Gehoorzaam en zeer voorzichtig kroop het forscho beest weer in zijn hoekje. De dokter nam afscheid. Hij beloofde tegen den avond nog eens terug to komen schreef verschillende dingen voor, sprak uog eens breedvoerig met den graafon verliet toen het huis. Hij had den graaf niet kunnen ver helen dat de zaak zeer ernstig was Zoodra hij de parkkamer had verlaten, richtte Juliane zich met bovenmenschelijke krachtinspanning van hare kussens op, nam uit de schrijfportefeuille het adres van den vorst en de door Alix geschreven regelen, vouwdo den briet toeschoof hem in de enveloppe sloot deze en schelde. »Ida, bezorg dezen brief even, maar doe het zelve. Gij kunt hem aan deu portier van het Hotel Iioyal af geven. Als men je hier in huis iets vraagtbehoef je niets anders te zeggen, dan dat ge eene boodschap voor mij hebt te doen Verder nietsHaast je watEn kom dan weer bij me »Om u te dienen Juliane glimlachte tevreden. De zwaarste last was van baar genomen. Worut vervolgd. Te Heldor wordt sedert den 24 vermist de 2e luitenant der mariniers F. J. van Hoogstraten van het 2e bataljon. Don 27 is het kohier van den hoofdelijken omslag te Sneek voor 1892 vastgesteld tot een bedra^ van 59000 of ruim 5.38 pet. van het belastbaar inkomen der ingezetenen, groot 1,096,050. Den 28 des avonds is te Haarlem aan de Korte Jansstraat door het slaan van de vlam in de peer van de petroleumlamp waardoor de vrouw de lamp van schrik liet vallen, brand ontstaan in oen winkel, die na genoeg uitgebrand is. Don 29 zijn door stemgerechtigde ingelanden van den polder in hanne Obdam met algemeene stemmen herkozen de heer Klaas van Diepen als lid van het college van dagelijksch bestuur en de heer Pieter van Diepen als hoofdingeland. Den 29 des avonds laat werd brand ontdekt in het raadhuis der gemeente Oosthuizen, waarvan het dak verbrand is terwijl overigens nog al schade werd toegebracht. Het archief is vrij wol in veiligheid gebracht bij den beer Sjoukes; de veldwachter H. Bakker is 'Hl het blusschen van den zolder naar beneden ge stort hij bezeerde zich ernstig. Den 29 is te Texel tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer A. P. Koorn candidaat der liberalen, met 164 stemmen; op don heor C. W. Bakker waren 78 en op don heer C. R. Keijser Rz 64 stemmen uitgebracht. Don 29 des avonds heeft op deu Bosschenweg te Tilburg een venter uit die gemeente van een rietdek- ken, met wien hij in een herberg twist had gehad ten gevolge van eene oude veete, een diepe steek in de borst ontvangen met het rietdekkersmes, tengevolge waarvan hij ineenzakte en kort daarna overleed. De dader is in hechtenis genomen. De nieuwe postzegels van drie cent voor den stads- postdienst, met 1 April ingevoerd wordende, dragen de beeltenis der koningin en zijn oranje geel gekleurd. Den 1 des nachts is te Haarlem ingebroken ten huize van mevr. de wed. J. M. Arnold Reerink aan do 1 arklaanwaar de bewoners afwezig waren en een briefje voor de ramen stond, waarop »niet tehuis" te lezen was. Door het verbreken van eene spiegelruit aan de straatzijde had men zich toegang verschaft. Ver schillende kasten waren ope^hi-ken, maar men miste niets. Een hakmes en een pook waren ta iiot buis ach tergelaten. Den 1 zijn te 's-Gravenhage voor de nuttige hand werken geslaagd de dames A. L. J. André do la Porte, C. H. Bérail, A. Borgerhof van den Bergh, A. M. Boetje en H. Cosijn, allen van Haarlem. Den 1 is te Helder in het openbaar aanbesteed het verrichten van werkzaamheden aan en bij militaire gebonwen in de stelling Helder, onder beheer der genie, geraamd op 1700. Van 8 inschrijvers was do heer H. Wijker, aannemer aldaar, de laagste. Den 1 is te Wageningen een door drie gezinnen bewoond huis en don 2 eene werkplaats van een bloe mist te Haarlem afgebrand. Voor de openstaande betrekking van onderwijzeres aan de openbare Jagere school te Spanbroek hebben zich thans, na de verhooging van het salaris, 7 sollici tanten aangemeld. Tot bestuursleden der Floralia-vereeniging te Hoog woud zijn thans gekozen de heeren M. do Jong en P. Slagter, beiden aldaar. Op 31 December 1890 bestond de bevolking der gemeente Opmeer uit 220 m. en 222 v., te zamen 442 personen. Iu 1891 werden geboren 5 m. en 3 v. en vestigden zich metterwoon 15 m. en 28 v., te zamen 51 personen. In dat jaar overleden echter 2 m. en 7 v., terwijl 22 m. en 32 v. do gemeente verlietente zamen 63 personen. De bevolking is dus verminderd met 12 personen en gekomen op 430. Door de veelvuldige veranderingen in het pro gramma is in het vorslag van deu feestavond der »Vier Eenen' te Spanbroek eene onjuistheid geslopen. Niet de heer Jac. maar de heer Johau Wilson heeft «Paarde- gang" van Laurillard voorgedragen. De concurrentie tusschen de uitgevers Bolle en Cohen in zake do geïllustreerde uitgave van Harlltt's com plete werken heeft reeds tengevolge, dat eerstgenoemde haar tot op 5 verminderd heeft. Deze zal nu verschij nen in 50 afleveringen d, 10 cents. TWEEDE U.4HKK. s GRAVE NHAGE, 3 Maart. Do heer van der Kaay heeft zijne geloofsbrieven inge zonden. De heer Borgesius zal nader den minister v°an binnenlandsche zaken interpelleeren over de krankzinnigen gestichten, in het bijzondor over dat te 's-Gravenhage. Aangenomen werd daarna het onteigenings-outwerp voor straten te Arnhem en voor het post-en telegraaf kantoor te Amsterdam. De regeering bleef eene onteigening par zone niet achten overeenkomstig de bestaande onteige ningswet. In zake de concessie voor ontginning bij Boets zou de regeering hare medewerking verleenen.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2