Onze Rechtspraak. Herijk KANT. No. 29*. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG B MAART. TWEEDE BLAD. Officieel Gedeelte. Nationale Militie. FEUILLETON. voor de bewoners van wijk E op 7 en 8 en wijk F op 9 Maart, van des voor middags 9 tot des namiddags 3 uren. jj Roman uit het Berlijnsche leven, ALklIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,0G. MM Prijs der gewone Akdvertentlën: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR brengen tor algemeene kennis dat ter gemeente-secretarie in den loop dezer maand aanvraag kan worden gedaan door 1 o t e 1 i n g e n dezer gemeente, lichting 1892, om bij de zeemilitie te worden ingelijfd. De voordeelen, aan doz n dienst ver bondon zijn vermeld in de daartoe aangeplakte open bare kennisgeving. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Maart 1892. De Secretaris, NU HOUT van disk VEEN NATI01VAI.E «ILITIK. BURGEMEESTER WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat do Militieraad in dit district zijne eers te zitting, bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstel ling van loteliugen dezer gemeente, zal hondenten raadhnize der gemeente Alkmaar, op Maandag LA M aart e.k., des vooriridd gs te 11 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Maart L892. De Secretaris NU HO UT VAN DER VEEN. Ougeveer twee maanden geleden bij de behandeling van de overeenkomst met de Billiton-Maatschappij in December vau het voorgaand jaarbleek het dat ia onze Staten-Generaal eeue eigenaardige opvatting omtrent de rechtsbedeehug hier te lande gehuldigd werd, die, indien zrj juist ware, niet zon wijzen op een voortreffe- lijken toestand. Wat was 't geval In het jaar 1882 had de Gonver- neur-Geoeraal van Nederlandsch Indië met de Billiton- Maatschappij eeue overeenkomst gesloten ter vernienwiug van hare concessie Deze overeenkomst wordt om verschillende redenen, die thans niet ter zake doen, door bekwame juristen als nietig en van onwaarde beschouwd De meeste ledeu van ons parlement waren van het zelfde gevoelen; ook zij aehtten de overeenkomst onwettig. Ofschoon telkens onderhandelingen waren gevoerd 35) door PAUL LI A D AU. Boven al de koortsvisioenen die haar geest gekweld eD gepijnigd hadden was er toch ééne zaak geweest die telkens en telkens zich weer met geweld nit den chaos van gedachten loswroug en zich aan haar opdrong telkens en telkens weer hoorde zij het woord waar mede de vorst ziehzelven beschuldigd had: «Zedelijke schuld verjaart nooit," en altijd weer den zin dien hij begonnen, maar niet voltooid bad: «Als gij de schnld- bekenienis niet wilt vernietigen Op dat oogenblik had de waakzame bond met luid geblaf bet misdrijf in het vertrek naast hen verkondigd. Zij had het trouwe dier niet begrepen. Zij was buiten zichzelve geweest. Zij had ook den ontrouwen geliefde niet Willen begrijpen. Alles in haar was opgestaan tegen de droevige rol, waartoe zij veroordeeld was Het eenige, wat haar nog uit hare vernedering had opgehevenwas het recht, haar door den vorst zeiven toegestaan om over hem den troo- welooze, de zwaarste straf nit te spreken. En zij wist, datindien zij het bevalvorst Ulrich deze straf aan ziehzelven zon voltrekken. Op dat oogenblik was zij er trotseh op geweestdoch later, toen aan het gesprek op zulk eene plotselinge wijze een eind was gemaakt, toen zij alleen was met hare vertwijfeling en hare wan hoop, deed het haar huiverenZij dacht niet meer aan zicnzelve, niet meer aan alles wat haar nog mocht drei gen zij dacht slechts aan dat éénehoe zij aan sijue deemoedige bede, om de schuldbekentenis te ver nietigen, niet gehoor had gegeven bleef de zaak hangende totdat ia de laatste helft der maand December van het voorgaand jaar aan de orde werd gestelddo bekrachtiging eener nieuwe overeen komst met voormelde Maatschappij. Vele leden aarzelden om die bekrachtigiug te wei geren. «want", zoo redeneerden zij, «indien wij de voorge stelde nieuwe overeenkomst niet bekrachtigen, dan wordt de Staat der Noderlanden gewikkeld in een proces over het contract van 1882, en wie kan den afloop van een proces voorspellen Hoewel men dus vrij wel algemeen overtuigd was van de waardeloosh-id dezer overeenkomst en van het goed recht van den Staat der Nederlanden was men toch blijkbaar zéér bevreesddat men geen recht zou ver krijgen. Voorzeker eeu opmerkelijk verschijnsel twijfel aan de mogelijkheid van handhaving van het recht, in een 'er hoogste staatslichamenWant. men verlieze niet uit het oog, dat wanneer de Staat procedeert, niet de eerste de boste of jongste advocaat wordt aangewezen om dit geding te voeren maar dat vooraf do bekwaamste juristen in den lande geraadpleegd worden gnnstige adviezen omtrent de rechtsquaestie moeten uitbrengen en dat aan kundige rechtsgeleerden wordt opgedragen, om eene dergelijke zaak te behandelen Toch had de aarzeling en de vrees voor een proces tot de bekrachtiging der nieuwe overeenkomst met de Billiton-Maatschappij kunnen leiden; ja zelfs verwachtte men eene beslissing in dien geest Toen stond de reeds vergrijsde maar toch krachtige afgevaardigde uit Alk maar lur. Willem van der Kaaij op en gaf in de avondvergadering van 21 December eeu van die uit.ne mende adviezen, waarvan de waarde, helaas, nit onbe kendheid met hetgeen iu 't parlemeut voorvalt, niet altijd begrepen wordt, maar die toch aan hem bij zijne mede afgevaardigden een overwegenden invloed verzekeren «Het. gait niet aan", zeide hij, «hier met loider stemme te verkondigen het contract is onwettig, voor ons niet bindend, maar een proces durven wij niet aan. In de hoogste vergaderzaal des lauds past een dergelijke klein moedigheid een dergelijk mistrouwen niet." Eenige oogenblikkeu te voren, had hij aan de vergaderden doen gevoelen, dat z ij althans nooit mochten twijfeleu aan de rechtvaardigheid en aan de mogelijkheid om recht te verkrijgen. Hij deed dit in deze parlementaire maar daarom niet minder doeltreffende bewoordingen: «Als de fransche dichter Audrieux de geschiedenis vertelt van den molenaar van San Souci en die molenaar den Koning van Pruisen er aan herinnert, dat er rechters zijn te Berlijn, laat de dichter er op volgen «Le monarquo a ces mots revint de son caprice, Charmé que sous son règne on crüt la jnstice." Dit zon men vin de Nederlandsche Volksvertegen woordiging iu dezeu tijd niet kunnen zeggen «Iets meer vertrouwen", deed de spreker hierop ernstig volgen, «iets meer vertrouwen in de rechtsbedeeling, zou ons hit r wel betamen, mijne Heeren 1" Deze woorden van mr. W van der Kaeij misten hunne uitwerking niet. In de volgende vergadering werd bij meerderheid van stemmen En straffen wilde zij hem niet, al kon zij hem ook nooit vergeveu. Zij wilde hem niet straffen en met hem de arme, niets vermoedende Alix! Dat moest zij bem laten weten En zij voelde hoe de koorts in haar gloeide, hare krachten verleerden en reeds in hare her sens werkte. Zij kon hom niet spreken, zij kon hem niet schrijven, zij was hulpeloos. Haar denkvermogen, hare scherpzinnigheid waren reeds verzwaktEea ontzettende angst greep als met gespierde armen haar aau en ont nam haar bijna de bezinning Indien zij haar verstand eens verloor Indien zij hem eens niet meer zeggen kon wat zij hem zeggen wilde Indien zij eens stierf Hij moest het weten De schnldbrief is verscheurd Kon hij hare stem slechts hooren Dat was het, wat steeds wéér nit den vloed der koorts fantasieën met wonderlijke helderheid opdoemde. Zij zag het overal iu de grilligste vormen. Het kroop te voor schijn uit de pl >oien der Lamoraal, waarin zich hare ziekelijke overpeinziugen hadden belichaamd. Het was daar vóór haar, altijd en overal 1 En nn was z.. van deze nachtmerrie bevrijd Een zncht van verlichting ontsnapte haar. Zij glim lachte half tevreden. Na wist hij misschien reeds, of zon het in elk geval te weten komen, wat zij ha l willen zeggen Nu kwelde haar nog slechts b uar eigeu leed. Eu indien zij daarvoor al moest bezwijken wat nood Te midden van eenen hevigen koortsaanval was zij gekalmeerd en toen Ida terugkeerde met het bericht dat de brief aan zijn adres was bezorgd verscheen er een lachje van vreugde op haar gelaat. Zij legde zich te slapen en sluimerde weldra zacht in. HOOFDSTUK XL Johann Hotte en Bertha Schmider waren in den loop van den voormiddag naar de gevangenis in Alt-Moabit gebracht, om daar door den rechter van instructie zeer scherp in verhoor genomen te worden. Het uitvoerig en belangrijk bericht van den commissaris van politie Beyer was een uitstekende [grondslag voor het onderzoek van de bekrachtiging der overeenkomst geweigerl; de vrees- achtigen waren overtuigd en stemden tegen men zag do dwalingin en wie zal zeggen hoeveel millioenen door deze beslissing voor 's lands schatkist behonden bleven. Zoo hangen somtijds de gewichtigste staatsbelangen van eukele woorden af. Gelukkig bet land, wiens staatslieden hunne groote verantwoordelijkheid gevoelen, steeds en ernstig beseffen dat hnnuo woorden tevens daden zijn en wèl overwegen dat, hetgeen zij zeggen de voorspoed van hot vaderland zoowel kan bevorderen als vernietigen. Inderdaad had mr. W. van der Kaaij gelijk. De tegen- stolling door oen der Kamerleden gemaakt, tus3cben een bekwaam jurist en don rechter, mocht niet zonder pro test blijvou; een blijk van wantrouwen in onze rechtspraak mocht onze vertegenwoordiging niet geven, en is de vrees iu het algemeen eene slechte raadgeefster, de vrees voor processen mag nimmer aanleiding zijn tot hetaau- nemeu of verwerpen van een voorstel, indien men althans vast, van zijn recht overtuigd is. Toch is dit alles zeer verklaarbaar. Niemand zal beweren, dat het in ons land zóó met de rechtspraak gesteld is, dat men gemakkelijk recht kan verkrijgen Men zou een vreemdeling in Jeruzalem moeten zijn, om te meenen, dat handhaving van ons recht gemakke lijk is dat vrees voor proceduren van zekere laf hartig heid getuigt, en dat zelfs het winnen van een rechts geding voor dm overwinnaar gelijk staat met een onverwacht St. Nicolaas cadeau. Wie onzer, uitgezonderd degeen die gehoel onvermo gend is, schrikt niet, als de deurwaarder hem eeu dag vaarding eindigende met de woorden «waarvan de kosten zijn', thuis bezorgt? Laat ons dit eerlijk orkennen, de vrees voor een proces en de twijfel aan onze recQtspraak is in ons land alge meen en die algemeene vrees en twijfel hebben zich onver we chts en toe alligerwijze bij de behandeling van de Billiton-overeenkomst geuit en geopeubaard. In dit bijzonder geval en in de Staten-Generaal was deze twijfel ongemotiveerd en afkeurenswaardig, maar in het algemeen is zij alleszius begrijpelijk en verschoonbaar. De baudoaving en verdediging onzer rechten is in ons land zéér moeielijk de afloop van een proces met te voorspelleu; de rechtspraik is even weifelend als ver anderlijk. De tijd, welke een geding dnren kan, onbepaald; de kosten evenredig aan den tijd en vooruit zelfs niet bij benadering te schatten Zoo is de toestand voor de rechtzoekenden, indien men die i onbevooroordeeld beschouwt. Voorzeker zon het gemakkelijker zijn, deze beschouwin gen door feiten te staven dan wel om den weg tot verbetering aan te wijzen. Want. de gebreken van ons rechtswezen scbnilen niet enkel bij de vaak duistere wet, die geen verband houdt met. de versuelde ontwikkeling van ons maatschappelijk verkeerzooals de te vroeg gestorven d' Ablaing op merkte uiet- enkel bij de wet, die soms noodzaakt tot het uitspreken van onrecht, gelijk de bekwame jurist den rechter van instructie Briessen. Hotte bleef bij zijn hardnekkig loochenenBertha verkeerde in eenon toe stand waarin bet ter nanwernood mogelijk was haar te ondervragen. Zij schreide en snikte maar altijd door, en herhaalde steeds dat zij van niets wist. De rechter vau instructie Was het volkomen eens met den commissaris, dat het er in de eerste plaats op aan kwam vast te stellen of Holte en Wildicke in eenige verhouding tot elkander stonden Bij het gesprek dat de beide beambten met elkander hadden verklaarde de commissaris Wij kunnen pas handelen, wanneer wij Wildicke overrompelen Wildicke is eeu der doortrapste en slimste inbrekers, die ik ken. Als hij, en daaraiu twijtel ik. geen oogenblik, in de zaak de haud heeft gehad, zi hij al zeer spoedig te welen willeu komen of zijn mede plichtige reeds gepakt is en achter slot en grendel zit, want hij weel dat Hotte een nieuweling en das niet te vertioawen is. Hij moet er dus op voorbereid zijn dat Hotte binuen weinige dagen bekent. Wildicke zal zich dan uit de voet.-u maken en in dit geval zou het vrij lastig worden, hem te pakken. Daar kannen weken en maanden over heengaan. Vandaag en morgen acht hij zich nog veilig Ik heb daarom ook maatregelen ge nomen dat er van de diefstal nog niets in de kr intun komt Vandaag kunueu wij Wildicke zeker iup timen maar dat zou uog uiet veel helpen. Het beste zou zijn, dat ik hem nog op vrjje voeten aantrof en vóór zjjue iuhecutenisueming nog een beetje met hein praatte. Na tuurlijs zal hij achterdochtig zijn, als hij mij ziet. Hij begrijpt heel goed waarom ik hem opzoek. Maar hij zal voorouders'.elleu dat nog niets bewezen is, hij zal pro- beereu zicb door allerlei leugens te redden, en misschien kom ik daarbij alles te weten, wat we weten willen. Neuieu wj hem dadelijk in hechtenis, dan hooren wij Diets, en hier in Moabit vindt de slimme kerel er zeker het een of ander op, om Hotte te laten weten hoe hij zicb gedragen moet. Ik kan met dien kerel heel anders praten dan met umijnheer 1 Eu hij praat met mij ook heel anders dan met den rechter. Daarom heb ik

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5