No. 31. Vier en HTegentigste Jaargang 1892 Y R IJ I) A 0 11 II A ART. Officieel Gedeelte. Buitenland. Binnenland. ALKIHAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,00. Telefoonnummer Prijs der gewone Ad verten tlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Plaatsgebrek noodzaakt ons het Feuilleton achterwege te laten. 7 Zij die in aanmerking wenschen te - komen voor helpster bij het onder- I§|y ""a* wijs in de vrouwelijke hand werken aan de openbare eerste tusschen- school te Alkmaar op f 40,— jaarwedde, worden verzocht zich vóór 16 Maart a.s. bij eigenhandig geschre ven brief te wenden tot burgemeester en wethouders. DriTSCHIiAWD. De Köln. Zeitung meldt uit Berlijn van den 6 dat de minister van landbouw voor eenige maanden adviezen gevraagd had van de overheden aan de grenzen en van Landbonwvereenigingen over het vrijlaten van den veein voer uit Nederland. De besturen der plaatselijke overheden aan den Nederrijn hebben in eene gemeenschappelijke vergadering besloten, tot den minister het verzoek te richten het verbod van veein voer uit Nederland in het belaug van de inland- scbe veeteelt te handhaven en alleen voor rundvee met kalftanden den invoer te veroorlooven. Thans, nu het mond- en klauwzeer op vele boerenplaatsen is uitgebro ken, dat, naar bewezen is, van nederl. vee is overgebracht, zou eene verscherping der bepalingen op den invoer van vee op hare plaats zijn. Rijksdag. Den 5 is 2.1 miljoen mark toegestaan voor maatregelen tot onderdrukking van den slaven handel en ter bescherming van de duitsche belangen in Oost-Afrika. De duitsch-vrijzinnige partij die vroeger de geheele koloniale staatkunde veroordeelde wilde thans l.j miljoen mark toestaan, doch dit voorstel werd alleen door de sociaal-democraten ondersteund. Pruisen. Huis van afgevaardigden. Den 5 is bij derde lezing goedgekeurd het wetsontwerp op de kosten der politie in de steden. Bij amendement werd bepaald, dat Berlijn zal betalen f 1,50 per inwo ner steden boven 75000 inwoners f 0.80, boven 40000 inwoners f 0.66 en de kleinste steden f 0.42. EAltiELAliD. Mevrouw Osborne, bekend door den diefstal van het parelsnoer van mevrouw Hargveaves die zooveel opzien verwekte, is wegens meineed veroor deeld tot 9 maanden dwangarbeid. Bij de op den 5 gehouden verkiezingen van den Lon- denschen Graafschapsraad hebben de progessisten (de werklieden der vakvereenigingen de radicalen, de ieren en ook de aanhangers van Gladstone) de meerderheid verkregen. Zij telleu thans 82 leden tegen 68 in den vorigen raad de gematigden daarentegen zijn van 50 tot 36 achteruit gegaan. De Koningin vertrekt den 17 over Portsmouth en Cherbourg langs Parijs naar Hyèreswaar zij den 19 zal aankomen. Lagerhuis. Den 4 is mot 211 tegen 113 stem men goedgekeurd het door de regeering gedane voorstel om 240.000 subsidie te verleenen aan de Oost-Afrika- compagnie voor de voorbereidende werkzaamheden tot het maken van een spoorweg aan de oostkust naar Uqanda. ERA3IKRIJK. De ingediende ontwerp-Staatsbe- grooting bevat eene hervorming van het inkomend recht op dranken, de afschaffing van de begrooting van bijzon dere inkomsten en de opneming in de gewone begroo ting van sommige blijvende uitgaven. De hervorming van het recht op ingevoerde dranken bevat eene groote verlaging op gozondheidsdranken de vermindering, door de schatkist te lijden, wordt goedge maakt door een verhoogd recht op alcohol en eene hoo- gere schatting van het bedriif der brandewijnstokers. Zij bevat ook de noodige maatregelen voor de afbeta ling der 163 millioen schuldbrievendie in 1893 ver vallen. In het geheele Rijk is het de laatste dagen zeer koud. Op meer dan ééne plaats zijn mannen van de koude dood gevroren. ITALIË. De regeering laat het gerucht tegenspreken, dat zij voornemens zon zijneen wetsontwerp tot be lasting van de conpon der staatsschuld in te dienen. Zij heeftwordt gezegd er nooit aan gedachtbelasting van de openbare schuld te heffen. OOSTEARIJK-HOXUARIJE. De eenige zoon van den hongaarschen minister van onderwijsgraaf Csaky 24 jaren oud, die op het punt stond doctor in de rechtswetenschap te worden en onlangs lid van het Lagerhuis is geworden, heelt zich in een aanval van zwaarmoedigheid van het leven beroofd. PORTllGiAL. Bij den laatsten orkaan zijn 105 visschers omgekomen. Den 7 heeft te Lissabon een zware storm gewoed die groote schade veroorzaakte en waar bij zes personen omkwamen. RIFMEATE. De Koning heeft den 17 de zitting der wetgevende macht geopend met eene troonrede, waarin hij o. a. wees op het uit de jongste verkiezingen gebleken feit, dat het land vóór alles rust en duurzaamheid wenscht. Hij uitte de hoop, dat de gebeurtenissen in het buitenland het hervormingswerk in het binnenland niet zouden storen en verklaarde, dat alle mogendheden haren wil verkon digden, den vrede in Europa te handhaven. Rumenië, dat eene staatkunde van nrde volgt, is er trotsch op, te kunnen verklaren dat zijne betrekkingen met de mo gendheden van den vriepdschappolijksten aard zijn. Aangekondigd worden een wetsontwerp tot hervorming van het landbouwkrediet en eene voordracht tot op richting van een korps gendarmes ten platten lande. SP A A JE. Do Senaat heeft een wetsontwerp aan genomen tot beperking van Zondagsrust. Tweede Kamer. De beraadslagingen over de motie Rutgers-Zijp in zake de Wik- en Weegloonen werden den 8 voortgezet. De heer Levy bestreed uitvoerig de staatsrechterlijke leer van den minister van biunenl. zaken dat eene ge meentelijke verordening al wordt zij in strijd met de wet geachtvoorloopig gehandhaafd zou moeten worden, totdat hare onwettigheid afdoende zou zijn gebleken.Van de zijde der Vertegenwoordiging is duidelijk aangetoond, dat er vermoeden bestaat van wetsschennis door de bepaling van het wik- en weegloon te Alkmaar en Hoorfi op f 0,65 per 100 P. Daardoor wordt z. i. in strijd met de grond wettelijke bepalingen de in-, uit- en doorvoer belemmerd en zou intnsschen straf beloopen hij die weigert de onwettige heffing te betalen En desniettemin handhaafde de regeering eene bolastingverordening, waarbij f 0,65 als heffing wordt bepaald terwijl het vroeger Kamerlid Tak verklaard heeft, dat eene heffing van f 0,60 zelfs eene uitzonderingswet noodig zou maken. De motie praejudi- cieert niets zij vraagt slechts onderzoek door de regee ring ze volgt de lijn van art. 236 der gemeentewet en laat de regeering vrij in 't beramen van maatregelen ze stelt haar in staat den landbouw te ontlasten en het verkeer te bevorderen en de motie is homogeen met de meening des ministers met wion ze alleen verschilt in het tempo. Wilde de minister zijn stap wat verhaasten, hij zou naast de motie staan. Hij hoopt, dat de tem peratuur van ontvangst dezer motie bij den minister thans eenige graden zal gestegen zijn. De hoer Rutgers van Rozenburg komt op tegen de bewering van de heeren van der Kaay en Ferf, dat in de motie zou staan volstrekte onaannemelijkheid der bewering dat do heffing van J 0,65 niet te hoog zou zijn. Er staat v oo r a 1 s n o g onaannemelijk. Willen die hoeren eene motie voorstellen, waarin gezegd wordt, dat de aannemelijkheid aan gegronden twijfel onderhevig ishij zal er gaarne vóór steramen maar neemt die wijziging alleen niet over, omdat hij vreezen zou, dat gegronde twijfel nog sterker uitdrukking is Dat in zijne motie wantrouwen is gelegen, ontkent hij. Zij spreekt het vertrouwen uit, dat de regeering maatregelen zal nemen als haar onderzoek daartoe aanleiding geeft. De minister heeft geene bedenkingen tegen den inhoud der motie aangevoerdwat hem verheugt. Maar dat zij den minister koud laatbegrijpt hij niet. De motie kan hem erg te pas komen hem steunen in zijne hou ding, zelfs in zijn voornemen om tegen 1893 handelend op te treden. Ook verwondert het hem, dat de minister beweerd heeftdat de bewijslast der te hooge heffing zou rusten op den wetgever. Zich aansluitende aan de bestrijding op constitutioneele gronden van mr. Levy, vestigt hij de aandacht er op, dat de ondervinding in ruime mate is opgedaan dat de heffing te hoog is als men let op de stijgende opbrengsten. De heer van der Kaay neemt akte van den zin der woorden «vooralsnog onaannemelijk", door de voor stellers daaraan gegeven. Hij verklaart die wijziging niet te willen voorstellen, omdat hij de verantwoordelijkheid voor de handhaving of wijziging der motie in dit stadium der beraadslaging niet op zich wil nemen. Hij zal er echter voor stemmen als de woorden veranderd worden in»aan gegronden twijfel onderhevig." Allen toch wenschen onderzoek. De heer Ferf zal voor de motie stemmen, omdat de aannemiug meer zal baten dan hare verwerping. De heer G. van Dedem handhaaft zijne meening dat de motie niet wenschelijk is en dat zij wantrouwen verraadt in de regeering waar het eene zaak geldt, waarin de wet spreekt. De minister van binnen 1. zaken zal nu ook ntet in het wezen der zaak terugtreden. Slechts enkele kantteekeningen op de rede van mr. Levy. Aan den vorm der wet is voldaan, daar de voorstellen der verordeningen bij eenvoudig schrijven door Ged. Staten zijn doorgezon den, wat in den regel, als er geene aanmerkingen zijn het verslag vervangt, door de gemeentewet geëischt. De wik- en weegloonen zijn zeker een der uitzonderingen waarop de bepalingen van in-, uit- en doorvoer niet slaan. Dat het hier een onteigening zou gelden kan inderdaad niet worden volgehouden. Onjuist is hetdat de regeering de bewijslast voor de onwettigheid der ver ordening op de vertegenwoordiging heeft gelegd. De regeering moet het bewijs van de onwettigheid leveren, maar zij is daartoe niet bij machte, voordat de vastge stelde gemeente-rekening over het dienstjaar is opgemaakt. De opbrengst van vorige jaren kan niet baten. De vraag is, of de voor dit jaar goedgekeurde belastiugverordening in strijd is met de wet. Op vermoedens kau geen recht worden gedaan en zeker geen belasting-verordening wor den vernietigd. Zoolang het vermoeden niet door bewijs is gestaafd, moet de zaak blijven rusten. Door aanpeming der motie zal de last voor den landbouw niet vordwijnen; alleen vermindering van betaling zal den landbouwer ten goede komen. Daarom laat de motie hem koudze kan geene practiscbe gevolgen hebben. De motie werd aangenomen met 39 tegen 28 stemmen. Vóór stemden de heeren Vrolik, Bahlmann, v. d. Feltz, Roëll, Conrad. Pijttersen, Tijdens, Guyot, Heldt, Rutgers v. d. Schrieck v. Houten, Kielstra. Kerdijk, v. d. Velde, Lieftinck, Hartogh, Boreel, v. d. Berch v. Heemstede Tijdeman HarteSmit, Lambrechts Levy, Roessiugh Veegens, Bool Land Mutsaers, Houwing, Zijp, Zylma v. Nuuen de Meijier, v. d. Kaay Ferf, v. Kerkwijk Schepel en Borgesius. Na aanneming van het wetsontwerp tot bekrachtiging van het verdrag betreffende de gronsregeling met Enge land over Borneowefd op voorstel van den voorzitter tegen den 15 het militieontwerp aan de orde gesteld. De heer Schaep man vroeg of de regeering alsnog zou willen beantwoorden de in het verslag en de daarbij behoorende nota's gestelde bepaalde vragen, meer speciaal de drie vragen aan het eind zijner nota gesteld betrek kelijk de plaatsvervangers, namelijk hoeveel nummer- verwisselaars treden als plaatsvervangers in dienst, hoe veel plaatsvervangers treden meormalen op en wolken leeftijd hebben gemiddeld de plaatsvervangers. Zonder het antwoord daarop zon hij de zaak niet volledig kun nen beoordeelen.. Het voorstel des voorzitters wordt aangenomen. Daarna zullen in behandeling komen de conclusie in zake het adres Sassen c. s., de motie Schepel betrekke lijk de instelling van oen landbouwdepartemont en de aanhangige interpellatiën. Daarna werd de vergadering gesloten. Doode hand. Ter voldoening aan de gedane toezegging heeft de minister van financiën aau de Tweede Kamer gezonden eenige statistieke tabellen betrekkelijk de onroerende goederen, niet vallendo onder art. 25 der wet op de grondbelasting of de wet van 30 Dec. 1887 en van de in de Grootboeken der Nat. Schuld ingeschreven kapi talen, welke zich in de zoogenaamde doode hand be vinden, met uitzondering van die behoorende tot het domein van den staat en van het kroondomein. Daaruit blijkt dat de grootte in 1892 bedraagt 299909.23.86 hectare tegen 317333.29.26 hectare in 1877 en 369284.91.94 hectare in 1859. De belastbare opbreugst in 1892 bedraagt voor onge bouwd (oud) ƒ2,988,813,27 en voor gebouwd 4,200,873. In 1877 waren de cijfers onderscheidenlijk ƒ2,804,022,14 en ƒ2,986,891 in 1859 f2,815,589,20 en ƒ826,704. In handen van provinciën, gemeenten en waterschappen bevonden zich 192089.47.80 hectaren van instellingen van weldadigheid 49422.50.18 hectaren van kerkge nootschappen en kerkelijke kamers 38636.01.92 hectaren; van geestelijke instellingen, gestichten 1881 64.16 hecta ren en van instellingen van verschillenden aard 17879.59.80 hectaren. Bij kon. besluit van den 7 is op verzoek eervol ont slag verleend bij de dienstdoende schutterij te Zaandam aan de heeren J. Noordraven, als 1 luit. kwartiermeester en J. J. Ebmeijer,als 2 luitenant en benoemd bij die schut terij te Formerend tot officier van gezondheid 3 ki. de heer B. Jelgersma, thans schutter, en te Enkliulzen, tot 2 luitenant de heer E. F. M Dekker. Den 7 is te Haarlem in den ouderdom van on geveer 71 '/j jaar overleden de heer J. F. Vregt, r. k. priester, deken, vicaris-generaal, kanunnik en secretaris sedert 29 Sept. 1854 van het bisdom Haarlem, bekend o a. door zijne talrijke geschriften in de «Bijdragen in het bisdom van Haarlem." Bij kon. besluit vau den 8 is toestemming verleend aan den heer A. C. Walter, secretaris der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwonde om te Haarlem te wonen. De arr. rechtbank te Middelburg heeft den 8 Louwerse en de weduwe Kraker, beschuldigd van moord, gepleegd op den man van laatstgenoemde schuldig verklaard en veroordeeld elk tot 20 jaron gevangenisstraf. Kapteijn werd wegens het niet bekend maken der moordplannen van Louwerse op Kraker veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De algemeene vergadering der Holl. Maatschappij van Landbouw zal dit jaar te Leiden gehouden worden op 8 September en de landbouwtentoonstelling aldaar van 7 tot en met 11 September. De minister van koloniën heeft tot chef van de exploitatie van het Ombiliën-k donveld benoemd den heer Pierre geb. te Maastrichtmijningenieur, werkzaam bij de Westfaalsche steenkolenmijnen. Hij studeerde te Luik. Te Castrfeusn moet voor lid van den gemeente raad herstemd worden tusschen de heeren M. de Haas en H. F. A. Franse. De gemeenteraad van Groningen heeft op voorstel

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1