Belastingherziening. „K A M T." No. 32. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG EERSTE BLA1). Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Officieel Gedeelte. FEUILLETON. 13 MAAR T. Binnenland. Roman uit liet Berlijnsche leven, ALKMAARSCHE COI ItWT. Deze Courant wordt Dlnxdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. w '/Aj die in aanmerking wenschen te komen voor helpster bij het onder- wijs in de vrouwelijke hand werken aan de openbare eerste tusschen- «chool te Alkmaar op f -40,— jaarwedde, worden verzocht zich vóór 16 Maart a.s. bij eigenhandig gesehre- ven brief te wendeu tot burgemeester en wethouders. Viei wetsontwerpen, tet, invoering van ééne nieuwe, tot afschaffing van ééne bestaande en tot wijziging van twee bestaande belastingen, zijn door den Minister van Financiën ingediend. Overeenkomstig zijn belofte heeft hij tevens in de toelichting van het eerste ontwerp zijn geheele plan tot herziening van ons belastingstelsel mede gedeeld. Herziening van ons belastingstelsel stelt de Mi nister voor verbetering van het bestaande, met afschaf fing van hetgeen gemist kan worden en het minst ver dedigbaar isen aanvulling met hetgeen tot nog toe ontbrak. Geen geheel nieuw stelsel komt hij ons aan bieden hij behoudt wat hij bruikbaar acht en watal voldoet het wellicht niet aan theoretische eischen. echtor geen aanleiding gat tot praktische bezwaren. Tegen dat standpunt zal wel niet veel bedenking be staan. Weinigen zullen lust hebben om alle belastingen af te schaffen en door nieuwe te vervangen. Er is «een belasting waartegen geen bedenkingen en rechtmatige bedenkingen, bunnen worden aangevoerd, hetzij wat de beginselen waarop zij steuntof wat hare toepassing betreft. Wat bruikbaar is gebleken kan behouden blijven, zoo noodig na verbetering; wat ontbreekt kan worden toegevoegd, en wat afkeuring verdient kan worden af geschaft zoo het gemist of door iets beters vervangen kan worden; want ten slotte moet het geld er zijn. Moge hier en daar ook al iets bezuinigd kunnen worden, over het algemeen doen zich steeds meer beh eften kennen, waarin door den Staat moet worden voorzien, en breidt zich de kring zijner bemoeiingen uit. In hoofdzaak is het dus waarschijnlijker dat er meer, dan dat er minder noodig zal zijn. Zoo zal de personeele belasting behouden blijven, maar groote verbeteringen moeten ondergaan. Zij is een ver teringsbelasting, waarin men bijdraagt niet naar gelang van het vermogen dat men bezit of de inkomsten die men heeft, maar naar den voet waarop men leeft. Men moet daarin betalen naar het huis en de meubeleering van het huis dat men bewoontde bedienden die men houdt, de paarden die men voor zijn genoegen gebruikt, dus over het algemeen naar de verteringen die men maakt'. Dat is het karakter van onze personeelo belasting, maar dat karakter is niet in al hare bepalingen zuiver be- 37) DOOR PAUL LINDAU. In dit papieren kistje dat van binnen aan alle vier de kanten waar de insnijdingen hadden plaats gehad met papier beplakt was werden nu de kostbaarheden geborgen de steenen en parelen in kleine, even groote pakjes, door Rosa netjes en handig gewikkeld en dan in dit merkwaardige kistje gelegd. Daar het bij het schud den nog een beetje rommeldewerden er eenige blad zijden vóór en achter de insnijding met de meeste zorg vastgeplakt, zoodat in het onschuldige boek nu een schat van juweelen geborgen was, die ook niet door het minste of geringste uiterlijk kenteeken verraden kon worden. Hrj was verstopt tusscheu de op elkaar geplakte bladzij den van het eerbiedwaardigste boek, dat zelfs als eigen dom eener persoon als Rosa Moockel niets verdachts had. Wie het boek in handen nam, kon er geene ge dachte op hebben dat het tot een misdadig doel ge bruikt werd ja zelfs indien men het opende kon °de snugger verborgen inhoud licht aan het oog ontsnappen. Vol eerbied en teederheid sloeg Rosa hare ronde armen om den hals van haren vernuftigen vriend, wiens liefde haren trots uitmaakte. De nitgenedene bladzijden wer den dadelijk verbrand mes en slijpsteen die hunnen plicht hadden gedaan en bij eene niet onwaarschijnlijke huiszoeking gevaarlijk konden worden wierp Rosa op aanwijzing van Wildicke in het privaat, nadat hij ze in zoo kleine stukken mogelijk had gebroken Het gereed geld, dat uit louter twintig markstukken bestond, word in den aschbak vaD de kachel verstopt, en toen dit ge schied was pookte Rosa nog eens zóó flink dat eene Prijs der gewone Advertentiën Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer 3 waard. Logementhouders en winkeliers betalen ook voor die gedeelten hunner huizen, die zij niet bewonen, maar voor hun beroep gebruikenen die dus niet kunnen aangenomen worden als maatstaf van den voet waarop zij leven. De landbouwers klagen met recht over iets dergelijks. Met de paarden die niet uit weelde maar voor het bedrijf gehouden worden is de zaak almede niet in orde De persoueele belasting zal dus van al die vreemde bestanddeelen ontdaan en tot een zuivere ver teringsbelasting gemaakt moet n worden Daarenboven houdt, zij geen rekening met de talrijkheid van het ge zin; er wordt niet naar gevraagd, of iemand uit weelde of uit noodzakelijkheid een ruim huis bewoont. Behalve de geheele en gedeeltelijke vrijstellingen voor woningen van zeer geringe huurwaarde, bedraigt de belasting 5 ten honderd van de huurwaarde van alle huizen; toch is het ontwijfelbaar, dat de huishuur een grooter deel van de verteringen uitmaakt bij de minder gegoeden dan by de ruim bedeelden, bij do bewoners van eenvoudige per- ceeleu dan bij die van ruime en grootsche huizen; voor de deuren en vensters wordt evenmin verschil gemaakt tusscheu aanzienlijke en eenvoudige woningen. Op deze gebreken zal de Minister letten bij de herziening der wet op het personeelwelk belangrijk werk reeds is aango- vangen, maar nog niet voltooid. Afschaffen wil do Minister den accijns op de zeep; daartoe is reeds een wetsontwerp ingediend. Nederland schijnt het eenige land te zijn waar zulk een belasting bestaat; zij bedraagt bijna een derde van den winkelprijs van de gewone groene zeep, en geeft aanleiding tot het gebiuik van andere mengsels van olie en loog, die evenwel niet alle onschadelijk zijn voor de stoffen die men er mee behandelt. In elk geval kan het gebruik van deze surrogaten niet van veel beteekenis zijn dat de meeste menschen, ook de mingegoeden, nog altijd zeep gebruiken, blijkt uit het feit, dat althans in de laatste tien jaren de opbrengst van den zeepaccijns gelijken tred heeft ge houden met den aanwas dor bevolking. Voor de zeep fabrikanten zal de afschaffing van don accijns mede een ware verlossing zijn; hunne industrie wordt er door go» drukt, en hunne concurrentie met buitenlandsche fabri kanten zeor bemoeilijkt. Reden te meer om dezen accijns af te schaffen. Ofschoon daartoe nog geen wetsontwerp is ingediend deelt de Minister zijn voornemen mede om een vermin dering van den zoutaccijns van 9 op 4 de 100 kilogram voor te stellen. Die vermindering zal niet alleen den druk dezer belasting met ruim de helft doen afnemen, maar bovendien aan den treurigen smokkelhan del op onze grenzen den prikkel ontnemen. Het smok kelen zal_ geen voldoende winst meer opleveren. De zuivelbereiding zal niet alleen voor het binnonlaudsch gebruik door de verlaging van dezen accijns worden gebaat, maar daarenboven zal bij uitvoer van boter en kaas naar buitenslands restitutie van den betaalden accijns worden gegeven. De belangrijkste belastingverminderingdie wordt voorgesteldgeldt do registratierechten en de rechten van overschrijving, bij overdracht van onroerend goed. nieuwe dikke laag gloeiende, witte asch de vorige over dekte. Eén goudstuk had Wildicke dus behouden. Daar mee kon hij het voorloopig stellen. Bij ervaring wist Wildicke, dat de eenvoudigste manier van verstoppen de veiligste was. De slimste ambtenaren hadden den laatsten keer huiszoeking bij hem gehou den. Hij had hot geld, dat zij zochten, in vijftien nieuwe biljetten van honderd mark in zijne woning, die zeer nauwkeurig werd doorgesnuffeld. Geen meubel bleef op zijne plaatsde matrasde kachelalles werd nageke ken. En hij leidde de beambten toch om den tuin.° De bankbiljetten had hij in eene gewone enveloppe verstopt en dezo geplakt tegen den achterkant van een familie- poitret, dat zijnen hospes toebehoorde, en sinds jaren aan den wand hing. Een der beambten tilde zelfs het portret een eindje van den muurom zich te overtui gen of er niets achter zatdoch de vastgeplakte enveloppe zag hij niet. Ook ditmaal was Wildicke's eenige gedachte geweesthoe hij het gestolene zou verborgen in iets, wat het minst argwaan zou wekken. Intusschen was het zeven unr geworden. Hij was moe van zijnen arbeid. En nu voelde hij een hevig verlan gen naar de kroeg, naar het gezelschap zijner vrienden, naar een partijtje biljart. »Je kunt me om elf uur uit do »Grauwe Ellende" af halen, Rosa", zeide hij. «Het is beter, dat je nog niet dadelijk meegaat Op zoo'n dag kan je nooit weten wat er gebeurt. Ik ga eerst nog even naar de «Wilde Kat", tegen half tien ben ik iu de «Grauwe"Maar kom toch vooral niet vóór tienen Je kunt nooit weten Rosa en Wildicke namen een teeder afscheid. Toen Wildicke het huis verliet, keek hij als naar ge woonte eens in het rond. Do straat was slecht verlicht, en om dezen tijd waren er vrij veel wandelaars. Hij bespeurde niets bijzonders. Bedaard ging hij zijns weegs. De beide werklieden volgden hem ongemerkt. Toen hij de tapperij was binnengetreden, naderden de twee mannen elkaarzonder dat het in het oog liep. De man met den ronden hoed zeide tot den ander 1 usschen zevenen en achten is de commissaris in het De Minister stelt voor de 38 opcenten af te schaffen het registratierecht van 4 of 3 ten honderd te vermin deren tot 2 ten honderd het overschrijvingsrecht van —.75 percent te brengen op —,15 percent. Het gevolg daarvan zal wezen dat bij verkoop van vast goed in het algemeen voortaan van elke honderd gulden, in plaats van t 6,27, niet meer dan ƒ2,15, en bij verkoop binnen het jaar, in plaats van 1,095, slechts —,40 betaald zal moeten wordeu. Na do herziening van de belastbare opbrengst der on gebouwde eigendommen, die thans is voltooid, moet do grondbelasting dier eigendommen opnieuw worden om geslagen. Wilde men haar heffen tot hetzelfde bedrag als tegenwoordig dan zou men zonder opcenten, ruim i percent moeten heffen de Minister stelt voorhaar te verminderen tot op 6 percent. Eindelijk wordt ook een wetsontwerp voorbereid om do rijkstollen op de wegen en vaarten af te schaffen en pogingen zullen worden aangewend, om daarenboven af schaffing te verkrijgen van de tollen op rijkswegen die met geldleeningen zijn bezwaardwat eenige moeilijk heden zal opleveren die de Regeering echter hoopt te overwinnen. De afschaffingen en verminderingen, door de Regeering reeds voorgesteld of weldra voor te stellen zouden de schatkist op een verlies te staan komen van ongeveer 10 millioen guldens 's jaars, namelijk 2.000.000 door afschaffing van den zeepaccijns; 2.000.000 verminderingzoutaccijns; 4.336.000 der registratie- en overschrijvingsrechten; 1 der grondbelasting; 500.000 A f 600.O00 door de afschaffing der rijkstollen op vaarten en wegen. Om dat verlies te dekken, heeft de Minister voorgesteld een menwe belasting in te voeren op de inkomsten uit het vermogen of de bezittingen van roerend en onroerend goed, die acht millioen gulden zou opbrengen, en den accjjns op het gedistilleerd nog eens te verhoogen van 60 op f 65 per hectoliter. Behalve het inkomen uit het vermogen zullen echter ook de andere inkomsten bezoldigingen, traktementen enz. belast moeton worden', terwijl de patentbelasting in haar tegen woord igen vorm met behouden kan blijven. Een bedrijfsbelasting zal volgens de plannen der Regeering deze inkomsten uit beroepen bedrijven ambten en bedieningen te zamen moeten treffen. Tweede Kamer. De afdeelingen hebben benoemd tot rapporteurs over de volgende wetsontwerpen 1". tot goedkeuring der internationale overeenkomst omtrent het goederenvervoer op spoorwegen de heeren van Karnebeek, van BeuningenVrolik Levyssohn Morman en Conrad 2° het Nederlanderschap, de heeren Hartogh van der KaayVeegens Levy en de Beaufort (Amsterdam); Café Alexander. Neem een droschke. Als Wildicke soms mocht heengaan vóór je terugkomt, volg ik hem en stuur dan, zoodra hij ergens ingaat, een gesloten briefje aan den waard mt «De Kat" voor L. L. Als je me niet vindt, dan vind je toch in elk geval het briefje. En zoo kunnen we verder ook doen I" De werkman liep naar de dichtstbijzijnde standplaats der droschken en reed naar het Café Alexander «Als hij met «de Wilde Kat" begint, eindigt hij met de Grauwe Ellende zeide de commissaris. Dat is zoo ziine vaste gewoonte. Rijd maar kalm terug naar «de Kat". Ik drink eerst mjjn potje bier uit en ga dan naar „do Grauwe". Als manke Irits tegen allo verwachting ergens anders heen mocht gaan, dan laat je het mij wel weten in de Gollnowstrasse. Daar ben ik over een half uurtje Maar ik ken mjjn manke Fritsje wel 1 Hij zal me niet ont snappen. Dns voorwaarts marsch 1" De werkman reed terug en deed'zijnen collega verslag van het verhandelde. Intusschen was Wildicke bezig met kegelen. Toen de commissaris tegen acht uur het lokaal in do Gollnowstrasse binnentrad, waarvoor twee andere agenten op wacht stonden, die hij zwijgend had gegroet, waren daar reeds tame ijk veel gasten. Allen verstomden eensklaps. 'Kom, kom riep de commissaris vroolük. «Laat ik jullie met storen, kindertjes! Juliie hebt toch niets op je geweten K «Neon, waarachtig niet, meneer de commissaris!" zei een der biljartspelers. «Ik zal jullie volstrekt niet lastig vallen Ik zoek naar een vreemd oompje dat uit Keulen gekomen moet zijn en hier gastrollen wil geven." «Uit Keulen?" «Nu, zeg eens, vriendje, geeu gekheid hoor! Houd je maar mot van deu domme Dat is altijd verdacht!" «Ik weet niks van eeneu Keulenaar wis en waar- ach tig met, meoetr de commissaris De commissaris b lande zich eeneu doortocht naar het buffet De bezoekers hadden nu hun gesprek, ofschoon ditmaal wat zachter, weer horvat, en de spelers vervolgden hun spel. VTordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1