No. 32*. Vier en Negentigste Jaargang 1892. ZONDAG 13 M AART. TWEEDE BLAD. STEDELIJK MUSEUM te Alkmaar. Buitenland. Binnenland. Advertentièn. TE KOOP: MOOI te koop, 339ste STAATSLOTERIJ. Wed. A. Prins en Zoon, Huis- en Decoratieschilder. Broodbakkerij te koop. Woensdag, 23 Maart a.s., eene Aardappelen en Groenten- zaak, voor den spotprijs van 125 Gulden, Collecteurs der Staatsloterij, Adr. JLiUIJT. Huis- en Decoratieschilder, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dingdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,81»; franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f O,<16. Telefoonnummer: 3. I'rljs der gewone %dvertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum te Alkmaar, daartoe gemachtigd door Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, brengt ter kennis van de inge zetenen, dat, na de in 1891 wel geslaagde proefneming, weder om, tegen betaling van één gulden per gezinsoor 1892 fami- llekaarten ter bezichtiging van het museum beschikbaar gesteld worden, op vertoon waarvan de leden van een te Alkmaar woonachtig gezin, daaronder begrepen de tijdelijke logés en de kinderen boven 12 jaren deze laatsten natuurlijk altijd onder geleide het Museum zullen kunnen bezoeken op Maandag en Vrijdag van iedere week tusschen één en drie uren des namiddags. Die kaartendoor de commissie op aanvrage aan de hoofden der gezinnen af te geven, zullen op naam staan, moeten by het bezoek telkens vertoond en mogen in geen geval aan anderen afgegeven worden. Ingezetenen, die voor het jaar 1892 van deze gelegen heid gebruik willen maken tot het bezichtigen van het Museum richten hunne aanvraag om eene familiekaart tot een der leden van de commissie van toezicht vóór 15 April 1892 na dien tijd worden dergelijke kaarten niet meer afgegeven. De Commissie voornoemd, C. W. BRUINVIS, Voorzitter. Alkmaar, A. KLaSENER. 10 Maart 1892. J. MASDORP. J. NUHOUT VAN DER VEEN, Secretaris. BEEtJIE. Den 11, des ochtends, had nabij Berge11 in Henegouwen, in de kolenmijn te Anderlues, eene ge weldige uitbarsting plaats. Die uitbarsting was boven in de mijn te bespeurende kabel, de kooi en de lucht koker werden in stukken geslagen. Er waren op dat oogenblik 270 mijnwerkers in de mijn. Ongeveer 40 zijn door een andere mijn ontsnapt. Zestien gewonden werden reeds in beklagenswaardigen toestand boven ge bracht. Men vermoedt, dat er wel 200 omgekomen zijn. DU1T8CHI.AND. De Keizer, die kou gevat had moest den 10 het bed houden en kon geene staatsstuk ken inzien; den 11 was hij veel beter; hij moest echter de kamer houden. Mevrouw van der Hoeven, de echtgenoote van den nederlandschen gezant te Berlijn beoefent de beeldhouw kunst. De Keizer, die hare werkplaats bezocht, gaf bij zjjn bezoek den wensch te kennen, dat zij zijne buste zou modelleeren waaraan mevrouw van der Hoeven vol deed. Hij zat den 5 daarvoor anderhalf uur. BMGBIjANI». Dezer dagen ontstond des morgens te 5 uren brand bij prof. Copeland een bekend sterre- kundigewonende te Edinburgdie zoo snel toenam dat hij en de leden van zijn gezin zich van de derde verdieping door middel van aan elkaar geknoopte bed- delakens uit een der vensters moesten laten zakken om zich te redden. Het parlementslid Hastings is wegens verduistering van gelden veroordeeld tot 5 jaren dwangarbeid. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Parijs heeft met 52 van de 69 stemmen den heer Sauton voorstan der van een zelfstandig beheer der stad, tot voorzitter gekozen. Te Nancy werd voor de groote zaal van het gemeen tehuis door Aimé Morot voor ongeveer 30,000 een plafondstuk geschilderd. Nadat het gereed was kwam de vraag aan de orde, hoe de zaal voortaan verder ver licht moest worden daar men toch geen gaten kon maken in zulk een kostbaar stuk om daarin de oude kroonen te bevestigen. De bnrgemeester wilde daarom in plaats van de oude kroonen veertien luchters aan de wanden der zaal bevestigen doch do raad weigerde tot deze hoogere uitgaaf van 7500 over te gaan. Er moest echter spoedig eene beslissing genomen wordendaar in Juli a.s. president Carnot aan Nancy een bezoek komt brengen tijdens de turnfeesten. De burgemeester diende daarop zijn ontslag in waarna de raad vast houdende aan de vroegere weigering besloot, den bur gemeester te machtigen do zaal tegen die feesten zoo danig voorloopig te verlichten als hem het meest gewenscht voorkomt. Kamer, Na eenige ophelderingen van den minister president Loubet is verworpen het voorstel tot dringend verklaring van het voorstel Reinach om een afzonder lijk ministerie van koloniën op te richten. Het voorstel betreffende de verkiesbaarheid der vrouwen is verworpen. Met 384 tegen 58 stemmen werd het voorstel Drey fus aangenomen om den 22 September, den honderdsten gedenkdag van de uitroeping der republiek, feestelijk te vieren. De socialisten wilden den 10 Augustus herden ken toen de opstand te Parijs uitbrakde Tuileriën bestormd werden en de Koning afgezet werd. ORIEKENLAAD. Op het in den Piraeus gehouden banket van fransche en russische marine-officieren herin nerde de russische admiraal aan de hartelijke ontvangst van de russische marine in Frankrijk en stelde hij de gezondheid in van den president der fransche republiek. De fransche gezant antwoordde, dat de verschillende ge voelens van den admiraal door het fransche volk zeker zeer gewaardeerd zouden worden. Hij beantwoordde den dronk met een dronk op den Keizer van Rusland en de keizerlijke familie. I'OHTIDAL. De algemeene vergadering der Bank heeft den 10 het met de regeoring gesloten verdrag goed gekeurd. SPANJE. De minister van marine Montijo is af getreden. Aan admiraal Beranger is de portefeuille aan geboden EHEEXIUHE STATEN. Het verdrag, strek kende om het geschil tusschen Engeland en de Veree- nigde Staten over de Behringzee aan eene scheidsrech terlijke uitspraak te onderwerpen is den 8 bij den Senaat ingediend. De boodschap van den prosident, ten geleide van het verdragbevat volgens een besluit van het ka binet geen enkele aanbeveling van het verdrag. De Senaat verzond na eene langdnrige beraadslaging het ver drag naar de commissie voor de buitenl. aangelegenheden. Te Breda is een knaapje door het huishondje ge beten dat gebleken is, aan dolheid te lijden. De knaap zal onder behandeling van Pasteur gesteld worden, Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden de heer mr. E. W. Guljé te Maastricht. Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot vice- president der arr. rechtbank te Amsterdam de heer mr. A. M. Pareau rechter in dat college. De heer mr. W. Heineken lid van den raad te Amsterdam heeft voorgesteld, het verbod, om zonder schriftelijke vorgunning van den burgemeester optochten te houden op te heffen. Voor de op den 15, 16 en 17 te Seliagen, Bever wijk en Hoofddorp te houden keuringen van hengsten ter toekenning van provinciale subsidiën en aanhoudings- premiën zijn in het geheel 74 hengsten aangegeven en wel 24 driejarige en oudere 20 tweejarige en 30 een jarige. Men schrijft onb uit Rijp Den 10 had in de zaal van den heer P. Blok dijk onder leiding van den heer S. Halbesmade jaarlijksche, openbare les plaats van de leerlingen der gymnastiekschool Achtereenvolgens werd het program ma door de verschillende klassen van jongens en meisjes goed uitgevoerd. Tusschen de nummers werden de kin deren onthaald op gebak met chocolade. Een paar jonge dames bedienden de kleinen dank wordt hierbij gezegd voor hare bemoeiingen. Aan het einde van het pro gramma riep de heer H. de toegevendheid in van het publiek bij het beoordeelen van hetgeen dien avond door de kinderen was verrichtsprak over het nut der gymnastiek voor het lichaam over het al spelende door de kinderen verrichten der bewegingen en oefeningen en hoopte, dat nog vele ouders hunne kinderen in de gelegenheid mochten stellen om de gymnastieklessen geregeld bij te wonen. Daarna trad de heer T. Ero onderwijzer aldaarnaar voren en dankte den heer H, niet als mede-onderwijzer maar als particulier daar hij zelf twee kinderen op de gymnastiekschool heeft, voor den genotvollen avond aan kleinen en ouders en andere belangstellenden verschaft en spoorde de ouders aan toch vooral hnnne kinderen aan de leiding van den heer H. toe te vertrouwen, en wees er ten slotte op, dat de leerlingen gaarne naar die lessen gingen, omdat zij op zulk eene uitmuntende wijze worden gegeven. Nadat de heer H. den heer E. voor het gesprokene bedankt en den wensch uitgesproken haddat er spoedig een nieuw schoollokaal met ruime speelplaats in het dorp mocht verrijzen zoodat alle schoolgaande kinderen aan de oe feningen konden deelnemen, ging de bijeenkomst uiteen. Nog dient gezegd te worden, dat sommige spelen der kinderen zingend met begeleiding van pianospel van den heer Joh. Kroone werden uitgevoerd. Ook dezen heer, die het zijne er-toe heelt bijgedragen om alles goed te doen slagen wordt dank gezegd. Den 10 hield het departement Koedijk der Maatschappij tot nut van 't algemeen zijne laatste winter vergadering. De heer J. P. Ott hield zijne toehoorders onderhoudend, leerzaam en aangenaam bezig met een voorstel tot oprichting eener levensverzekeringniet op stofFolijk, maar op zedelijk gebied. Verder gaven ver schillende leden nog eene bijdrage ten beste. Het bedrag van het presentiegeld voor de leden van den raad der gemeente 8ijbckarspel is, met in gang van 20 Februari 1892, vastgesteld op 1 per lid voor elke zitting. In de plaats van den heer Borstlap is tot organist der ned. herv. gemeente te Seliagen benoemd de heer J. Winkel, aldaartot directeur van het fanfarecorps te den Burg (Texel) de heer Prins van Schagen. Bij kon. besluit van den 3 is voor het jaar 1892 ten hoogste j 9000 beschikbaar gesteld voor overneming ter loslating in de rivieren van het Rijngebied van in Nederland gekweekte zalmen en wel uitsluitend van de zoodanigewaarvan ten genoegen van eene door het college van zeevisscherijen aan te wijzen commissie welke op den Rijn of zijne zijrivieren gevangen zjjn. Aanbiedingen op gezegeld papier geschreven worden vóór 1 April a.s. ingewacht. De Koningin heeft f 1000 en de Koningin-regentes f 400 gegeven aan de noodlijdenden te Beets. Mej. W. M. E. Damave, onderwijzeres te Helloo, is benoemd tot onderwijzeres aan de Gijsbrecht van Aemstelsschool te Nieuwer Amstel. De rederijkerskamer „Aurora" te Noordscliermer bracht den 10 ten tooneele: „Eene huwelijksgift" door Legouvé en „Het zangersfeest" door G. von Moser. Beide stukken werden door het flink opgekomen publiek met belangstelling gevolgd maar het laatste een bljjspel viel vooral zeer in den smaak. Deden alle leden hun besttoch gaf de rol van „Hartman" gelegenheid te over om eens recht smakeljjk te lachen. Heeft „Aurora" in den laatsten tijd vele jonge leden aangewonnen, het zal zeer in haar belang zijnwanneer de oudere leden haar getrouw blijven. Het komt zeker ten goede aan de verspreiding in ons land van Barlitt's boeiende romans, dat de hollandsche vertalingen daarvan door de onderlinge concurrentie der uitgevers Gebrs. E. en M. Cohen en D. Bolle meer en meer aantrekkeljjk worden gemaakt. Eerst heeft laatst genoemde zijne keurige uitgave tot op f 5 verminderd waartoe hy 50 afleveringen a 10 cents verkrijgbaar steltnu kondigt de firma Cohen weder aan dat aan de inteekenaars op hunne geïllustreerde uitgave gratis worden verBtrekt drie premiën bestaande in boekwer ken ter gezamenlijke handelswaarde van ongeveer f 5. Van deze premiën die op ongelijke tijden zullen worden verstrektis reeds de eerste bekend het is een met platen en eene kaart voorzien werkje van Stanley ge titeld »Zijn geheele leven, al zijne reizen, avonturen en ontdekkingen." In het faillissement van JACOB SI- MON JACOBS manufacturier en win 's»»-4 keiier te Helder, is door den Edel Achtbaren heer Rechter-Commissaris bepaalddat de eerste vergadering van schuldeischers, ter verificatie hunner schuldvorderingen, zal worden gehouden op des voormiddags te 111 uren in een der localen van het Stadhuis te Alkmaar. Alle crediteuren worden hiermede tot bijwoning dier vergadering opgeroepen en verzocht, de bewijzen hunner vorderingenten minste vijf dagen te vorenten kantore van den ondergeteekende in te zenden. De Curator, Mr. A. M. DE LANGE. Alkmaar, 11 Maart 1892. welke een burgerbestaan oplevert. Adres 2e1Spaarndam- merstraat No. 50, in het huis, Amsterdam. bij R. HOUTEH bij de Friesche brug, te Alkmaar. berichten, dat de trekking der BEBSTE Klasse Baandag den 14 Baart e.k. begint, en ten hun nen kantore HEELE en gedeelten van Loten te bekomen zijn. J oudergeteekende heeft de eer UEd. jf kennis te geven van zijne vestiging alhier als Hij beveelt zich ten zeerste aan voor do uitvoering van alle werkzaamheden, het Huisschildersvak betreffende. Achtend, UEd. dienaar, Alkmaar, Maart 1892. Verdronkenoord B 28. Eene in volle werking zijnde Brood- en Beschuit- bakkerij te koop, staande in de Wonde, gemeente Akersloot. Te bevragen by den eigenaar H. KROM HOUT.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5