!1 yan ïïeeres van Alphei. KANT. ALKMAARSCHE COURANT Zondag' 20 Maart 1802. TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. Buitenland. FEUILLETON. Advertentièn. Faillissement D. PIJPER, Enkhuizen. Uitvoering der Leerlingen VOORDRACHTEN Wieuwe VOORJAARS- ILegenmantels Kinder mantels, in groote keuze. Vergadering op Woensdag '23 Maart 1892, KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. JJ 5 5 Roman uit het Berlijnsche leven, Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Wo. 35* Vier en Negentigste Jaargang. 1892. van des namiddags 12J- nar. Punten van behandeling Verzoek van mej. J. W. van Kleef, om eervol ontslag als helpster in de vrouwelijke handwerken aan de open bare eerste tusschenscbool tegen 1 Mei e.k. Van de vaste commissie van financiën. Rapport omtrent de rekening der kamer van koophan del en fabrieken over 1891. rekening der bad- en zweminrich ting over 1891. 2e snppletoire gemeente-begroo ting over 1891. het voorstel tot aansluiting der urinoirs aan de duinwaterleiding. het verzoek van regenten van het bur gerweeshuis, om machtiging tot het doen van af- en overschrjjvingen in hunne begrooting voor 1891. Van Burgemeester en Wethouders. Rapport op het verzoek van bewoners van den Geester- singel, om weg te nemen den regel boomen aan de binnenzijde en om den weg aldaar te verbeteren. Toltarief op den Hoeverschelpweg. Rapport van de speciale commissie den 24 Februari 1.1. benoemd in zake de vergrooting van de burgeravond school. Van de vorige vergadering. Ontwerp-besluit in zake den spoorweg Alkmaar- Hoorn. Rapport der speciale commissie omtrent de wijze, waarop uitvoering zal worden gegeven aan het in de raadszitting van 18 Maart 1891 aangenomen beginsel, om werklieden bjj gevaar opleverende gemeentewerken te verzekeren tegen invaliditeit en ongelukken. Benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur, in plaats van den heer J. van Leeuwen. van eene onderwijzeres aan de openbare burgerschool. van eene commissie ter audiëntie bij H.M. de Koningin. van een stembureau voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten in Mei a.s. van twee leden en twee plaatsvervangende leden der commissie, bedoeld bij art. 11 en 15 der wet op de schutterijen. Vergadering met gesloten deuren ter behandeling van een bezwaarschrift tegen het suppletoir kohier der plaat selijke directe belasting, dienst 1891. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 19 Maart 1892. NÜHOÜT VAN DER VEEN. AERGARERIAO op Woensdas 23 Maart 1892, des avonds te half 8 uur. Behandeling van ingekomen stukken. De Secretaris Mr. W. C. BOSMAN. GNOELINU. ■lagerhui*. De minister van landbouw heeft ver klaard dat sedert 4 Februari toen op de markt te Islington mond- en klauwzeer ontdekt werd, nog op 43 plaatsen in Engeland die ziekte uitgebroken is. Ook in Schotland was dit het geval en wel den 27 Februari te Edinburg, daarna in Mid-Lothian en Glasgow on den 14 Maart in Pertshire. Strenge verordeningen om de ziekte tegen te gaan, waren uitgevaardigd, maar als de ziekte in zoovele districten voorkwam, veroorzaakten de verbodsbepalingen van veevervoer nog meer nadeel voor de landbouwers dau de ziekte zolve. Thans was hij bezig eene nieuwe reeks bepalingeu te ontwerpen, waarbij het binnenlandsche veevervoer minder belemmering zou on dervinden. Het aangevraagde krediet van 180000 tot beteugeling dier ziekte werd daarna toegestaan. BEL61E. Den 16 heeft het hof te Luik uitspraak ge daan in de zaak van den dynamiet-diefstal te Ombret, bij Luik, voor eenigeu tijd gepleegd. De jurv verklaarde do drie beschuldigden BustinHanssen en Langendorf schuldig aan diefstal en heimelijk vervoer van dynamietpatronen Hanssen bovendien aan poging om eene ontploffing te bewerken en aan samenspanning. Laatstgenoemde is tot 15 jaar dwangarbeid, de anderen zijn tot 12 jaar opslui ting veroordeeld. Bovendien zullen alle drie gedurende 20 jaar onder politietoezicht staan. De brand in de mijn te Anderlues in nog niet ge- bluscht. Het aantal slachtoffers is reeds geklommen tot 163; verscheidene gewonden liggen nog levensgevaarlijk. Volgens de Etoile Beige zou de mijnmaatschappij eene som van 500.000 beschikbaar gesteld hebben ter onder steuning van de gewonden en de betrekkingen van de bij de ramp omgekomen werklieden. Bij de behandeling eener interpellatie over deze ramp in de Kamer is ge bleken dat de bestaande wetsbepalingen onvoldoende voorschriften behelzen ter verzekering van de veiligheid in de mijnendoch bovendien niet worden nageleefd. Van verschillende zijden werd aangedrongen op het ma ken van wetsbepalingen betreffende de verantwoordelijk heid der mijneigenaars. OOSTEARI JH.-HOAGARI JE. De Keizer heeft de doodstrafwaartoe vrouw Schneider veroordeeld is, in levenslange tuchthuisstraf veranderd, doch het dood vonnis van haren man bekrachtigddat den 18 vol trokken zou worden. PORTEttAE. De commissie van afgevaardigden heeft na onderzoek van zijne ambtshandelingen besloten, dat er geene termen zijn om den oud-minister Carvalho langs gerechtelijken weg te vervolgen. üe aandeelhouders van het herstellingsoord »De Trompenberg" te Hilversum ontvangen over 1891 na ruime afschrijving 4 pet. dividend. Te Heemskerk zijn in 1891 geboren 84 over leden 43, gehuwd 13. De Amsterdamsche Galerij-Maatschappij keert over 1891 31/, pet. dividend uit. Te Delft is bij herstemming tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer L. Vliegenthart Jr., candi- daat der liberalenmet 766 stemmen de heor van Berc- kel notaris kath., bekwam 458 stemmen. 51 biljetten waren van onwaarde. De heer mr. Th. Borret zond in 's-Gravenhage 30000 circulaires rond, met het doel eene volkstemming uit te lokken over de vraag Moeten de bakkers des Zondags versch brood brengen? Daar van kwamen ongeveer 13000 circulaires terug met een antwoord dat pleitte voor de Zondagsrust der bakkers. Te Castrlcum is bij herstemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer H. F. A. Franse, kath., met 56 stemmende heer H. de Haas bekwam 52 stemmen. Den 17 des nachts is de houtzaagmolen «de Bun- sing" onder Zaandamtoebehoorende aan den heer P. Kluijver Jr., geheel afgebrand. Den 18 is de Raamsingelgracht te Haarlem met een zegen afgevischtom bet door den moordenaar ge bruikte wapen op te visschen doch vruchteloos. Beroepen bij de herv. gemeente te Kuilenburg: ds. G. van Dujjl G.Wzn. te Rijp. Tot tijdelijk wethouder te Egmondbinnen is be noemd de heer J. de Wit. Den 17 is tusschen Huisduinen en Callants- oog de vischsloep V. L. 145 gestrand. 40) DOOR PiUL LIXDAU. Bij vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te ALK MAAR, van den 10 Maart 1892, is DIRK PIJPER, banketbakker, wonende te Enkhuizen, verklaard in staat van failissement, met ingang van den 8 dezer. Bij datzelfde vonnis is de Ed.Ab. heer Mr. E. R. E. BRANTS, Lid dier Rechtbank, benoemd tot Rechter commissaris en de ondergeteekende tot Curator. De eer«te vergadering van schnldeischers ter verificatie hunner vorderingen zal worden gehouden in de lokalen der Rechtbank te Alkmaar, op woensdag 6 April 1892, des morgens te half twaalf uur. Tot de bijwoning dier vergadering worden de schnldeischers opgeroepen, terwijl hun tevens wordt verzocht, vooraf aan den ondergetee kende de bedragen hunner vorderingen op te geven. Alkmaar, De Curator, 18 Maart 1892. Mr. W. C. BOSMAN. ïjuffrouw riep do commissaris. De vrouw met de vriendelijke oogen en de hooge muts naderde Bejjer eerbiedig. Hij keerde Wildicke den rug toe en fluisterde haar in het oor «Ik kan hier niet van daan. Stuur je man of je zoon even naar den hoek van de Neue Königstrasse. Daar zal eene droschke staan of heel spoedig komen. De twee mannen, die daarin zitten moeten dadelijk hier komen. Begrepen »Ja, meneer de commissaris Zeker nog wel een glaasje?" vervolgde Beijer op zijnen gewonen toon. «Juffrouw, nog een glas De vrouw ging weer naar het buffet. «Dus, in elk geval", zoo hervatte de commissaris het gesprek'weer, «Hotte wil je er leelijk laten inloopen. Jij moet volgens hem alles gedaan hebben! Jij moet door het park naar binnen zijn gekomen later weer in de Wilhelmstrasse geweest zijn en toen heeft hij je alles -door het venster overgereikt Zoo'n schoft!" schreeuwde Wildicke, terwijl hij met zijne vuist op het tafeltje sloeg. De commissaris lachte vergenoegd. Hij wist dat hij zijn doel bad getroffen. «Waarom geef je je toch af met zulke lui? Nu heb jij de gebeele zaak voor je rekening Je weet hoe slecht je staat aangeschreven. Je bent al heel wat keeren bestraft. En als Hotte staande houdt, wat hij verteld heeftdan liegt hij zich misschien nog wel vrij of komt er ten minste met eene lichte straf af. Hij heeft vroeger nooit iets ten zijnen laste gehad hij D r up ZATERDAG, 26 MAART 1892 in de «HARMONIE." Toegang voor de leden der Afdeeling met hun damesde leden der Zangvereeniging en de onders of voogden der leerlingen waarvoor deze een programma (tevens bewijs van toegang) ontvangen, dat aan de leden wordt bezorgd. Aanvang 71/, uur. De Secretaris van het Bestuur der Muziekschool, Mr. W. F. A. VERHOEFF. Departement ALKMAAR. van den heer WILLEM AAA ZI'IJLEK van Rotterdam, op Donderdag, 24 Maart 1892, des avonds te half acht uren in de zaal «Harmoni e." Programma Drie Studentjes. De bokking. De doordrijver. De vlieg. Een uitstapje. Met den guldenstrein. Entree voor niet leden: voor een heer f 1,voor eene dame f 0,50. (Voor buiten de stad): Einde der voordracht uiterlijk half elf. E A heeft het ijzeren krnis, dat maakt indruk op de rechters. En je zult alleen moeten opdraaien voor wat Hotte en Bertha je bezorgd hebben." «Neen, meneer de commissaris Die zullen weten wie ik ben En als ze mij beschuldigen dan zullen zij er ook aan gelooven Dat zeg ik u vooruit!' «Dat zal je weinig geven. Jij bent er bij geweest en nu gelooven de rechters zeker dat je de hoofdschul dige bent." «En ik weet van de heele zaak niets afHotte heeft me volstrekt niet verteld wat hij voorhad. We kenneu elkaar al lang. Hotte en ik. We zijn samen in de leer geweest on hebben bij dezelfde compagnie gediend. En nu kwam hij gisterenavond hier binnenstuiven «Zeg eens Frits je moest me een pleizier doen je zult er geen berouw van hebbenKom tusschen twaalven en éénen in de Wilhemstrasse vóór ons huis. Ik zal je iets aanreiken door het venster. Dat breng je naar den Wilhelmsplatz. Daar wacht iemand bij den ouden Zieten, en aan dien heb je het maar te geven Eerst wou ik er niets mee te maken hebben. Maar hij zanikte zoo langdat ik toegafom eeuen ouden vriend pleizier te doen. Dat komt er nn vanals je een beetje goed hartig bent." «Wildicke, Wildicke, wat vertel je me daar nu weer een leugens Als je me nu nog meer van die dingen zooals van dien grooten onbekende op den Wilhelmplatz wilt wijsmaken, dan geloof ik je geen oogenblik meer De denr ging open. Beijer herkende in éénen oogop slag Peterberg en den agent. «En je hebt Bertha nooit ontmoet «Nooit «Och, kom, wat vertelt die kerel dan riep de com missaris terwijl hij naar de binnentredenden wees en hij verhief zijne stem: «Luister eens, meneer Peterberg Peterberg drong tusschen het biljart eu de bezoekers door. De agent volgde hem. Tot dezen zei BeijerVraag de juffrouw om eenen stoel voor meneer Peterberg. Als wij een beetje opschikken, is er voor ieder een plaatsje Mag ik de heeren aan elkaar voorstellenmeneer Wildicke, meneer Peterberg, portier bjj graaf Iseneck." Peterberg was gaan zitten. Voor een glas bier, dat de commissaris hem aanbood, bedankte hij. De agent bleef bij het buffet staan. iNu, waarde heer Peterberg, wat wij hier met elkan der te bepraten hebben gaat anderen niets aan", be gon de commissaris weer met gedempte stem. «Bekijk dien meneer eens goed. Heb je dien wel eens meer gezien?" «Jawel!" «Ben je zeker van je zaak «Volkomen zeker!" «Weet je ook hoe die mijnheer heet «Ik heb het juist van u gehoord: Wildicke. Bjj die gelegenheid noemde hij zich anders: Schmider. «Zooals de kamenier Bertha «Ja; hij zei dat hij haar neef was." «Zoo En waar was dat dan «Bij ons in hnis. Ik heb zelf Bertha nog laten roepen." «En wanneer was dat?" «In het eind van Juni, of het begin van Juli vóór de graaf en de gravin op reis gingen." «Nu, Wildicke! Wat heb je daarop te antwoorden?" «Meneer vergist zich Ik ben nooit bij graaf Iseneck aan hnis geweest Dus bestmeneer vergist zichZ jjt ge er vol komen zeker van dat het dezelfde man ismeneer Peterberg?" «Vólkomen zeker Meneer loopt eeu beetje mank. Hij leunde op eenen dikken gelen bamboestok. Ik ben volkomen zeker van mijne zaak." «Waar is je stok, Wildicke Wildicke zweeg. De commissaris keek onderzoekend in het rond. Daar stond hij in een hoekje bij de deur, de bewuste stok «Kijk eens, Wildicke! Ook een dikke gele bamboestok Dat is aardig vind je niet Nn meneer Peterberg voor van daag zjjn we klaar. Dank u wel Peterberg stond op, en was blij dat hij het benauwde, rookerige lokaal zoo spoedig weer kon verlaten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5