Buitenland. Binnenland. Telegrafische Berichten. Eenheid van tijd. Jiremeeiitelijke Huishouding". Klokken. Stadsberichten. tweede kameh. BURGERLIJKE STA NU. meene wetten des lands ran kracht zijn voor de bewoners, zoodat de enkelen, zoo noodig, door de gemeenschap van alle anderen, tot naleving gedwongen worden". Gedwongen Waardoor Toch slechts door geweld, dat wil zeggen den oorlog, dien men vermijden wil. Het goed bedoelde opzet blijkt bjj eenig nader onderzoek een her senschim. Ten slotte komt het altijd hierop neerwie is de sterkste En welk ander middel blijft er over om dat nit te maken dan de oorlog Waarlijk het ia niet te verwonderendat de vredescongressen in den regel met een algemeene vechtpartij eindigen." Deze laatBte woorden voor rekening van von Hellwald latende, komt het ons voor, dat zijn betoog vrijwat meer in overeen stemming is met de werkelijkheid dan er kans bestaat op de verwezenlijking van Hngenholtz's profetie, dat de wapenen eenmaal zullen worden omgesmeed tot spaden en de spietsen tot sikkelen. HKLUI K. In den nacht van den 16 op den 17 is een dynamietpatroon gelegd op den drempel van het huis van den president van het Hof te Lnik, dat den 16 de drie dyuamietdieven veroordeelde. De patroon werd nog bijtijds ontdekt. Eeu kolonel te Bruggedie brieven van vlaamsche gemeentebesturen terug gezonden had met eene in de fransche taal gestelde aanteekening dat hij niet de eer had vlaamsch te kennen is daarvoor met 14 dagen arrest gestraft. Dl'ITSCHIjAlliD. Te Dnsseldorf heeft het stedelijk bestunr eene overeenkomst gesloten tot aankoop van 111 bunders grond voor den aanleg eener Rijnhaven aan de zuidzijde dor stad. Do minister van onderwijs en eeredienst graaf von Zedlitz, de ontwerper der schoolwet, heeft zijn ontslag ingediend. Iu deu op den 17 gehouden kroonraad werd na afloop der werkzaamheden door den Keizer gezegd, dat hij door hetgeeu iu het land geschreven en gesproken was, overtuigd was gevonden, dat er tegen de schoolwet eene sterke strooming bestoud en daar hij niet wilde, dat zij alleen met behulp van do conservatieven en het centrum tegen don wensch der liberale partijen tot stand kwam, achtte hij verdaging van de behandeling dier wet het best. Genoemde minister merkte opdat men ten minste het rapport der commissie moest afwachten alsvorens een besluit te nemen, doch de meerderheid kon dien wensch niet inwilligen De minister diende toen onmiddellijk zijn ontslag in. Ook de rijks kanselier von Caprivi nam zijn ontslag. De Keizer zond den directeur van zijn kabinet naar von Zedlitz om hem te verzoeken zijne aanvraag om ontslag terug te nemen doch zonder gunstig gevolg. Von Zedlitz weigerde echter. De liberale en vrijzinnigo bladen zijn met deze overwinning der openbare meening zeer ingenomen de clericale bladen daarentegen zeer verontwaardigd De Keizer, die den 18 met een klein gevolg naar het jachtslot Hubertusstock vertrokken was om zich na zijne jongste ongesteldheid een weinig te ontspannen, ontbood daar von Caprivi. De oplossing is vrij zeker, dat Zedlits weg gaat, maar dat Caprivi blijft. Iu Wurtemberg heeft de regeering zich tegen de toe lating van mannelijke kloosteroorden in dat land ver klaard. In Baden is diezelfde zaak aan de orde. DE^Illl.tKHEN. Het Folkething heeft met 57 tegen 37 st. het voorstel verworpen, om den radicalen stok opzoodat het tafeltje dreundeen Rosa hevig schrikte. §i»Stilte!" riep de commissaris met zijne stentorstem. S Men kende deze stem Het was eensklaps doodstil. Allen staarden ontsteld naar den hoek, waaruit die dreu nende slagen weerklonken. Allen vermoedden dat er iets spande. Jullie daar aan het biljart, maakt daar den weg vrij Allemaal naar het buffetEn zonder tegen te spreken Voorwaarts marsch Dat gedeelte van het lokaal, dat aan de straat lag werd oogenblikkelijk ontruimd. Alle bezoekers drongen zich zwijgend opeen in het andere gedeelte aan genen kant van het biljart. Er was een geschuifel en geritsel, alsof er een heir ratten over den grond werd nagezet. Stilstaan riep de commissaris. «Barthel De werkman met zijn bemorst boezeroen en dito pet maakte zich met een paar krachtige stompen ruim baan door het gedrang aan het buffet. «Roep de lui even 1" Barthel verdween Onmiddellijk daarna hoorde men den doordringenden schrillen toon van een fluitje op straat, vlak voor de deur, en daarna op eenigen afstand weer een gefluit tot antwoord daarop. Al het bloed was Wildicke uit het gelaat geweken. Rosa bedekte hare oogen. «Weg daar, jullie!" beval de commissaris den gasten, die aan het tafeltje naast hem zaten «Buren hebben wij niet noodig Ook dezen stonden op en voegden zich zwijgend bij de dichtopeengepakte groep aau het buffet. Beijer stond aan het hoektafeltje tusschen Wildicke en Rosa, die tegelijk met den commissaris waren opgestaan. Hij had zijne linkerhand in de zij gezet en steunde met de rechter op den dikken rieten stok van Wildicke. Hij keek streng ja zelfs somber voor zich uit. Een diepe, loodrechte rimpel die van de scheiding van zijn haar tot zijnen neus liep, had zich in zijn voorhoofd gegroefd. Hij had de lippen vast opeengesloten. De krachtige man, uit wiens flinke houding men den vroegeren soldaat kon herkennen stond daar voor de beide misdadigers als het onverbiddelijk straffende noodlot in levenden lijve. Om deze drie personen was eene groote ledige plek. Men zou nauwelijks hebben kunnen gelooven dat in dit nauwe, overvolle lokaal zooveel ruimte kon gemaakt worden. Al de bezoekers stonden zoo dicht mogelijk op elkaar. Alle tafeltjes aan den straatkant en tegen deu zijmuurwaar het tafeltje stond aan hetwelk Beijer Wildicke en Rosa hadden gezeten, waren verlaten. De leege stoelen maakten oenen zonderlingen indruk. De blikken van al de overigen die zich als eene door het onweer verschrikte kudde schapen tegen elkaar aan drongen, rustte op dit drietal. Vrordt vervolgd. letterkundige Georg Brandes eene jaarlijksche ondersteu ning uit de Staatskas te verleenen van 1320. In drie mjjnen van graaf Fitzwilliam, waar den 14 door de kolendelvers het werk gestaakt werd, is den 15 de arbeid hervat. Vóór 14 jaren hadden zlJ.ne w«rlflieden ook het werk gestaaktdoch toen had hij zijne mijnen ongeveer twaalf maanden gesloten ge houden. In den nacht van den 17 op den 18 ontdekte een slager te Londen brand in zijne woning. Hij wekte onmiddellijk zijne vrouw, zijne twee kinderen ende meid en begaf zich naar de benedenverdieping om hulp te roepen. Door het openen der deuren nam de brand zoo in omvang toe dat het geheele gebouw weldra in brand stond. De man ging de straat op en was zoo in de wardat hij vergat aan de inmiddels aangerukte brandweer de noodige inlichtingen te geven, ten gevolge waarvan zijne huisgenooten allen verbrandden. Den 18 heeft de directeur der Bank van Engeland in de vergadering van aandeelhouders medegedeold dat de likwidatie van Baring Brothers een actief aanwijst van 10.338.757 p. st. en een passief van 7.017.666 p. st. Be houdens staatkundige verwikkelingen in Argentinië en Uruguay, zou de nog noodige verkoop van effecten snel ler kunnen voortgaan dan tot dusver en er voor hen, die als borgen optraden, geen verlies te vreezen zijn. Tien duizend mijnwerkers in Durham wior patroons geen lid zijn van de Vereenigiug der mijneigenaren van Northumberland en Durhamhebben den 19 het werk gestaakt. De lijkschouwing over de lichamen der vermoorde vrouw en kinderen te Rainhill bij Liverpool heeft tot de ontdekking geleid, dat do moordenaar niet Williams heet maar Frederick Baileg Deeming. Hij is geboren te Birkenhead waar nog twee zijnor broeders wonen beide machinisten. De een is gehuwd met eene zuster der vermoorde vrouw, do wettige echtgenoot van Deeming, thans in Australië in hechtenis. In Februari 1881 waren zij gehuwd. Kort daarna vertrokken zij naar Melbourne en keerden iu April 1891 in Engeland terug met vier kinderen Do vrouw had voor eene engelsche buiten gewoon zwart baar ou eeu donker uitzicht, vandaar, dat vreemden haar voor eene mulattin hielden. Zij was 39 jaren, toen zij vermoord werd en de vier kinderen 9, 7, 5 jaren en 18 maanden. De twee oudste en de jongste waren meisjes, do vijfjarige een jongen. De twee broeders van den moordenaar kwamen te Rainhill toen zij uit de nieuwsbladen van de ontdekking in de villa gehoord hadden. Zij herkenden de lijken. Voor de jury van den lijkschouwer vertelde de oudste al schreiend, dat hij reeds zeven maanden geleden van de misdaad had gedroomd Toen hij op weg ging. wist hij wat hij in de villa zien zou. «Wat meent gij daarmede?" vroeg een der ge zworenen. «Ik zag het alles in mijne droomen", was het antwoord. Uit alles blijkt, dat deze moorden lang te voren beraamd waren maar de meening dat do moordenaar Jack the Ripper zou zijn is minder waarschijnlijk ge worden, daar men thans weet, dat Deeming indertijd van Zaterdag tot Maandag niet te Londen vertoefde, zooals hij zeide, maar bij zijne vrouw, die toon met hare kin deren te Birkenhead was. Uit Australië wordt bericht, dat het nog wel veertien dagen kon duren, eer Deeming te Melbourne zou worden gebracht. De gemeente-ontvanger van Sybecarspol, B Jongert te Bcnningbrock, is door den gemeenteraad met alge meene stemmen geschorst, Te Benntngbroek hebben dezen winter twaalf leerlingen deelgenomen aan de herhalingsschool. De Gymnastiek- en Schermvereeniging Lycurgus te Schagen heeft besloten eene Volksklasse voor jongens van 14—17 jaar in 't leven te roepen. Het onderricht zal geheel gratis zijn. De heer mr. C. H. Beelsbur gemeester van Schagen heeft welwillend het hem aan geboden eere-voorzitterschap van deze vereeniging aan vaard. Op de aanbeveling voor kantonrechter te Leiden, in plaats van den heer Mr. W. van der Kaayzijn geplaatst de heeren mr. M. d' Aumerie, kantonrechter te Doesburg, jhr. mr. A. G. van Linteloo de Geer rech ter in de arr. rechtbank te Haarlem en mr. F. Taunaij, kantonrechter te Hoorn. Aan den Langereis brandde in deu nacht van 17 op 18 dezer de woning van J. Boot tot den grond af. Van den inboedel kon hoegenaamd niets worden gered. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. De heer J. J. Willinge van Hensbroek, die benoemd was tot voorzitter der Liberale Kiesvereeniging: Hoogwoud en omstreken, heeft wegens veelvuldige werk zaamheden, die betrekking niet aangenomen. In zijne plaats is thans gekozen de heer J. Koorn Dz. te Aarts- wond. 's GRAVENHAGE, 17 Maart, De heer Tijdens heeft zijne interpellatie omtrent de armoede in Friesland ingetrokken. De heer Keuchenius heeft aangekondigd zijne interpellatie over de tijdelijke verlenging van hot Billiton-contract. Met 61 tegen 15 stemmen heeft de Kamer zich onthouden van een oordeel over de rechtmatigheid der aanspraken van de ambtena ren van de rijkspostspaarbank op de leges. De militie noodwet is aangenomen. De heer Havelaar heeft aan gekondigd eene interpellatie betreffende de spoorwegen Venlo Sittard en EindhovenEsschen. De motie van den heer Schepel tot instelling van een afzonderlijk land- bouwdepartement werd bestreden door den minister van waterstaat als onnoodig. Hij verklaarde dat een advi- seerend landbouwcollege wordt voorbereid en de verbe tering der kleine rivieren. De heer Schepel heeft daarop zijne motie ingetrokken. Bij de verandering van den tijd of hetgeeu wellicht juister is van de klokken, welke iu deze dagen de ge moederen zoo in beweging brengtkan in herinnering gebracht worden het Placaat van 10 December 1582. waarbij door den Hertog van Anjou voor de Nederlanden de Juliaansche tijdrekening vervangen werd door de Gregoriaansche. Gheordonneert en ghestatueert werd dat de dag, vol gende op den 14 December 1582 niet zal gerekend worden voor den 15 December maar voor den 25 De cember de daaropvolgende voor den 26 December en zoo verder zoodat het jaar zal eindigen zes dagen na den voorschreven 25 December. Wel verstaende nochtans, dat hiermede niet en sullen verkort noch gheprejudiceert worden eenige calengeeringen ofte vernaderingen pres cription, actiën, van wat natuere die wesen mogen, chynsen, renten, pachten, Huyren, Obligatiën, termynen van betalingenwisselbrieven etc., welcke alle haeren volkomen loop hebben sullen, niettegenstaende die ver- kortinge van thien dagen voorschreven, even alsoo of sy niet gheschiet en waren. Ende dit alleen voor het geene dat dit loopende jaer ghevallen ofte verschenen is, ofte vervallen oft verschy- nen sal sonder meer. Ende dit jaer gheeyndicht zynde sal men voortaen alle termynen van betalingen op deselve wijse en maniere reeckenen als men te vooren plach te doen even als ofte dese verkortinge noyt gheschiet en waerop dat alle verdere materie van twist ofte mis- verstant geweert tij." Destijds werd dus voorzien in de aangelegenheden welke uit de tijdsverandering konden voortvloeien nu, na drie eeuwenschijnt de Regeering van meening te zijn dat uit de tegenwoordige verandering geene ongelegenheden kunnen voortspruiten, en dat bepalingen der wet, die met den tijd in verband staan, niet door anderen behoeven vervangen te worden. De ingezetenen hebben het in hunne macht om zich zonder veel moeite naar de tegenwoordige wijziging te regelenmaar de meening van de Regeering is zeker onjuist. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij even den heer K. J. Koster ofschoon ik hem niet ken en ook niet wist dat hij de ondernemer van de klok op de Steenenbrug is, even te antwoorden. Te zijner geruststelling kunt u constateeren, dat ik geen concurrent ben). Het onderteekenen van mijn le stukje liet ik na, omdat het geheel overbodig is daar hetgeen er in behandeld wordt door ieder is waar te nemen en onloochenbare feiten bespreekt. In zulke gevallen schaadt het niets als de onderteekening ontbreekt en zou het den inzender wèl kunnen schadenb. v. als hij stedelijk ambtenaar was, of wel concurrent van den heer K., die dan maar ten onrechte boos zou worden ton onrechte want de waarheid mag wel gezegd worden. Ter zake. U vergist u waarde beer K als u meent dat die klok alleen u aangaat en een ander zich daarmede niet heeft in te laten. Die klok iszooals trouwens de ge achte redactie reeds opmerkte nadat de gemeente toe stond haar op de Steenenbrug te plaatsen in zekeren zin publiek eigendom. Daar heeft niet alleen ieder inge zetene mee te maken maar wat méér zegtzij die in die kiosk adverteeren hebben er recht op dat de klok goed ga en daardoor een aantrekkingspunt worde voor alle voorbijgangers Het is dus m. i. niet alleen een onbegrijpelijk verzuim van ons gemeentebestuur om u niet te verplichten die klok goed te laten loopen maar nog onbegrijpelijker is het van u om daar niet uit eigen beweging voor te zorgen want u gooit uw eigen glazen in. Om op de hoofdzaak terug te komen. De stappen, van regeeringswege genomen, doen ons de hoop koesteren, dat weldra ook te Alkmaar eenheid van tijd zal bestaan. eel verwarring en gehaspel, van personen die zich naar verschillende klokken regelen (o. a. voor schoolkinderen) zal daardoor worden opgeheven. Als nu maar de heer K zijn klok óók wil gelijk zetten dan komt die kiosk misschien nog in trek, o. m. tot voordeel van den onder nemer, wien ik zulks van harte toewensch. Met genoegen zullen intusschen misschien velen hebben waargenomen, dat de bewuste klok na mijn stukje nu u-el goed loopt. Moge dat van langen duur zijn Iemand, die veel waarde hecht aan eene goede klok. P. S. Na mijn eerste stukje hoorde ik iemand n. b. beweren dat het verschil van tijd tusschen Waag en Station bestaatom de menschen niet te laat aan 't spoor te laten komen Dat is immers al te mal Bo vendien geeft dat niets, nu bijna iedereen dat weet. ONDERTROUWD. 19 Mrt. Reindert Rookerwednr. van Geertruida Cor nelia Benjemin alhier, en Trijntje Keesman wed. Pieter Dekker, te Schagen GEBOREN. 19 Mit. Arie, z. van Arie Klomp en Gerriije Bomiuezij. Bregtje, d. van Klaas Boot en Tietje Bakker. Anne Marie Everdina d van Evert Heerdiug en Neeltje Deekens. Theodorus Jacobus, z. van Gerardus Johannes Netten en Maria Catharina Diepen. Hen- drika Petronella Helena, d. van Izaak Contant en Maartie van Rij. Agatha Catharina Christina, d. van Hendrik Mol en Maria Susanna Nierop. Anna d. van Petrus Johannes van Westerop en Maartje Hngtenburg. OVERLEDEN. 17 Mrt. Frederik Theodorus Johannes, z. van Petrus Authonius Rabeling en Geertruida Anna Maria Assies, 10 w. Pieter Zomer, 73 j en 8 m. Albertus, z van Hendrik Koeman en Elisabeth Koot 2 j en ruim 6 m. .Lourentius Cor nelia, z. van Johannes Roskam en C^lharina Admiraal, 12 j_. en ruimj^m. j 20 21 22

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2