ALKMAARSCHE COURANT Woensdag 23 Maart 1892. TWEEDE BLAD. Binnenland. Buitenland. IBo. 38* Vier en Negentigste Jaargang. 189%. van Tweede Kamer. Bij de voortzetting der algemeene beraadslaging over de linllltlewel op den 17, verdedigde de minister van oorlogo. a. het voorstel om de inlijving to ver vroegen tot 1 Maarto. a. door de herinnering dat bij de leger wet voorgesteld was 1 Februari, waartegen toen geen bezwaar gemaakt wasook niet door den heer Schimmelpenninck van der Oye die thans wel bezwaar had. Thans is er toevallig nog veel sneeuw in Maart gevallen, maar dit is geen normale toestand. Hij verze kerde dat aan de definitieve legerwet. met ernst gear beid werd. Vertrouwde men die verklaring niet, ver trouwen opdringen vermocht hij niet. De minister van binnenlandsche zaken gaf den heer Schaepman o. a. de verzekering, dat als hij hoopte, dat de regeering de indiening der kieswet langer zou uitstellen dan voor eene goede voorbereiding noodig was, hij zich vergiste. Het amendement der .commissie van rapporteurs dat door den heer Rutgers van Rozenburg werd toegelicht, strekte in de eerste plaats om te gemoet te komen aan bezwaren van formeelen aard en tevens om de noodwet niet te lang te laten nawerken. Het doel was daarom om het t ij d e 1 ij k karakter dezer wet niet langer te doen werken dan tot 1 Mei 1895zoodat inderdaad alleen drie lichtingen 8 jaren dienst zouden hebben, nl. de lichtingen 1885 1886 en 1887. Verder om in de wet duidelijk te doen uitkomen, dat de oude tekst der orga nieke wet weder in het leven zou treden, wanneer deze noodwet op 1 Mei 1895 had uitgewerkt. Dat van de heeren L b e n S e 1 s c. s. ten slotte, om de wet slechts te doen werken tot 1 Mei 1894. De minister van oorlog die de beslissing omtrent deze amendementen aan de Kamer overliet, gaf de voor keur aan het amendement der commissie van rapporteurs. Bij aanneming van dat der heeren Löben Seis c. s. zou de regeering in 1893 met eene noodwet moeten komen, want niemand zou zich met 5 lichtingen tevreden kunnen stellen. Na verwerping van het amendement Löben Seis c. 8. met 70 tegen 25 stemmen, werd dat der rap porteurs aangenomen met 77 tegen 15 stemmen van de heeren Löben Seis, Havelaar, Brantsen v. d. Zijp, Don- ner, Seret, v. d. Velde, Huber, Beelaerts, Van Alphen, G. van Dedem, Van der Borch, Oppedijk, Keuchenius en Noordtzij. Door deze beslissing vervielen de door don heer Veegens ingediende amendementen Het eenige amen dement, dat door den heer van Houten na deze beslissing gehandhaafd werd, was om de voorgedragen verlenging van diensttijd tot 8 jaar te verkorten tot 7 jaar, in overeenstemming met het door minister Bergau- sins verlangde en met de volstrekte behoeften. Dit amendement werd na bestrijding door de commissie van rapporteurs en den minister aangenomen met 50 tegen 32 stemmen. De eindstemming over dit wetsontwerp heeft den 22 na de pauze plaats. Den 10 zal in het district Amsterdam nog eene buitengewone verkiezing voor een lid der prov. staten plaats hebben wegens het aannemen der benoeming tot lid der Eerste Kamer door den heer A. Prins. Dit te verkiezen lid zal tot 7 Juli zitting hebben. De commissie uit het bestuur der Zuiderzee-Ver- eeniging, bestaan hebbende uit do heeren K. Breebaart, mr. P. J. G. van Diggelen en H. C. van der Houven van Oordt (verslaggever), aan wie ter uitwerking opge dragen was, de financieels en oeeonomische zijde van het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzee, heeft haar verslag openbaar gemaakt. Zij heeft als uitgangs punt aangenomen het door den heer Lely, minister van waterstaat, (destijds ingenieur der Vereeniging) uit een technisch oogpunt best gekeurde der drie plannen, n.l. eene afsluiting over Wieringen naar Friesland (bij Piaam) gevolgd door indijking in vier gedeelten met achterten- volgende droogmaking van elk dezer gedeelten een groot meer blijft tusschen die vier nieuwe polders en den afsluitdijk bestaan, aan welk meer de commissie, in plaats van den historischen naam »Flevo", dien van IJsel-Meer geeft. Dit plan bestaat uit de volgende werken het leg gen van een afsluiting van de van Ewijcksluis over W ie- ringen naar Piaam, als de meest gewenschte verbinding ten dezen tusschen de Noordhollandsche en b riesche kust, welk werk eene uitgaaf zal vorderen van J 42.000.000; vervolgens het tot stand brengen van vier verschillende bedjjkingen, die gezamenlijk 148.000.000 zullen vorderen en waardoor 216.000 bunders verkoopbaar en bebouwbaar land of wel 190.000 bunders, wanneer men alleen het zeer vruchtbare aanneemt, zullen verkregen worden. De kosten van het geheele werk worden dus geraamd op f 190.000.000, terwijl een tijdvak van 32 jaar wordt gesteld voor de geleidelijke, volledige uitvoering daarvan. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij behaalde over 1891 eene winst van 174.536. Na afschrijving van 69509, overdracht op het reservefonds van 5454 en nitkeering van percentsgewijze belooning aan beambten tot een bedrag van 19090 wordt 8 pet. dividend uitbetaald. De Maatschappij voor Gemeentecrediet heeft in 1891 gesloten 20 leeningen, waarvan 16 met gemeenten tot een bedrag van 519.330 en 4 met waterschappen tot een bedrag van 248.000. De winst- en verliesre kening heeft een batig slot opgeleverd van 91.693.47. Op aandeelen serie A wordt f 28 per aandeel gelijk 14 pet. en op aandeelen serie B f 60 per aandeel, gelijk 6 pet. uitgekeerd. De tereinen in het Bezuidenhout te 's-Gravenhage, waar vroeger het Panorama stond, zijn door den minis ter van waterstaat aangekocht ten behoeve van den Staat ten dienste van rijksarchiefgebouwen daar de al daar beschikbare ruimte onvoldoende is gebleken. Tot onderwijzeres te Petten is benoemd mej. H. Poutsma te Hoogeveen. De leden der Nederlaudsche Vereeniging van Post zegelverzamelaars, die zich ten doel stelt het verheften en bevorderen van de Postzegelkuude in het algemeen en in Nederland en zijne koloniën en bezittingen in het bijzonder en wier zetel te Amsterdam is gevestigd, kwa men aldaar dezer dagen in buitengewone vergadering bijeen ter behandeling van nieuwe statuten en een nieuw huishoudelijk reglement. De vereeniging, die nog slechts een 7 tal jaren betaat, neemt steeds in bloei toe. Haar ledental bedraagt thans ongeveer 325. De jaarlij ksche contributie bedraagt 7,50 voor leden in Amsterdam en aangrenzende gemeenten en f 5,00 voor alle andere leden. Voor het lidmaatschap wendde men zich tot den algemeenen secretaris, den heer Eelco M. Vis, 68 Park weg te Amsterdam. Plaatselijke afdeelingen zijn opge richt te 's-Gravenhage (secretaris, de heer J. B. Robert, Baliesstraat 57) en te Utrecht (secretaris, de heer A. H. van den Berg, Oude Gracht G 45). H. M. de Koningin-Regentes heeft bij haar een be zoek aan den grafkelder te Delft eenige palmtakken ne der gelegd op de lijkkist van Koning Willem [II. Zij heeft laten vervaardigen en doen plaatsen twee geslagen ijzeren hekken tusschen de pilaren en den muur in dien kolder, waardoor een nieuwe plaats verkregen is, ruimte aanbiedende voor drie grafsteden. Op haren last is in die ruimte geplaatst de kist, bevattende het stoftelijk over schot van Z. M. Koning Willem III, in tegenwoordigheid, ingevolge Hr. Ms. verlangen, van generaal graaf Dumon- ceauadjudant-generaal en kapt. jhr. De Ranitz, adju dant en particulier secretaris van H.M. De commissaris van den grafkelder, de burgemeester van Delft, woonde mede deze verplaatsing bij. De laatste rustplaats van Koning Willem III is nu in een aan drie zijden open vak over gebracht en geplaatst tegenover die van Koning Willem I. Den 16 heeft eene bijeenkomst plaats gehad van de katholieke leden der Tweede Kamer, daartoe bijeen geroepen door de heeren Vermeulen, Haffmans en Mutsaers. Opgekomen waren 21 leden; afwezig waren de heeren van der Schrieck, Schaepman, van Berckel en Schreine- macher. In deze bijeenkomst werd de katholieke Kamer club op nieuw opgericht. Als eere-president werd door de aanwezigen bij acclamatie gekozen generaal van der Schrieckmet groote meerderheid de heer Vermeulen tot president en de heeren Haffmans en Walter tot be stuursleden. Laatstgenoemde zal de werkzaamheden ver vullen van secretaris. Aan de katholieke leden der Eerste Kamer wordt officieel van de genomen besluiten keunis gegeven. By kon. besluit van den 17 is aan den heer mr. M. A. Eekhout op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni a.s., eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechts hof te 's-Hertogenbosch, met dankbetuiging voor de door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. De gemeenteraad van Leiden heeft den 17 de Leid- sche Duinwatermaatschappij gemachtigd tot het sluiten eener geldleening van 100.000,doch tegen 4 pet. rente, in plaats van 41/2 pet., zooals het voorstel der commis sie luidde. Den 18 heeft de arr. rechtbank te Haarlem de in hechtenis houding van de wed. Oxener nog voor zes dagen goedgekeurd. Bij kon. besluit van den 18 is benoemd tot notaris te Hennliigbroek, gemeente Sijbekarspel, de heer W. Terpstra, thans notaris te Akkrum. Den 20 gaf de tooneelvereeniging «Erica" te Rijp eene volksvoorstelling in de zaal van het café Gambri- nus aldaar. Opgevoerd werd »Een Salonheld", blijspel in vier bedrijven door Antonie gevolgd doorDe Gouden Bruiloft", komisch duëtdezelfde stukken die eenige dagen te voren aan de leden waren gegeven. Na afloop brachten nog velen eenige uron onder muziek en dans door. Te Rijp is benoemd tot vroedvrouw mej. wed. Holkema te Weslzaan. Wegens hoogen leeftijd heeft de heer R. Ruiter te Kijp zijn ontslag ingediend als lid van den gemeenteraad. Herkozen als hoofdingeland van het waterschap Starmiieer en Mamerhop de heeren E. Besse en M. Bus. Op do voordracht voor de betrekking van onder wijzeres te Egmond aan Zee zijn geplaatst de dames E. Bieren, Anna Paulowna, J. J. Meiboom, Waverveen, en A. M. van Leeuwen, Rotterdam. Het aantal kiezers volgens de voorloopig opgemaakte kiezerslijsten bedraagt te Eginond aan Zee 84, zoowel voor do 2e Kamer en de Provinciale Staten als voor den gemeenteraad; te Egsuondblnnen 132. Het Maartnummer van de Economist bevat een ar tikel van de Redactie over de belastingplannen des mi nisters van financiën. Het oordeel, daarover in dat arti kel uitgesprokenis gunstig. In de hoofdtrekkenzoo luidt de slotsom, ziju deze voorstelleu volkomen geschikt om het belastingwezen ten onzent van de tegenwoordig daaraan klevende gebreken te genezen. Den 17 zijn te 's-Gravenhage o. a. voor de hand werken geslaagd de dames A. C. en M E. Brakel, bei den van Haarlem en B. M Boeré van ©verveen. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft don 18 in zake de tegen de coöperatieve winkelvereeniging Eigen Hulp" ingestelde vervolging wegens den verkoop van sterken drank (morellen op brandewijn) zonder ver gunning, beslist, datwaar de wet niet omschrijft wat sterke drank isaangezien de algemeene uitdrukking duidelijk is, de rechter moet uitmake; wat onder ster ken drank te verstaan is en dat vruchten, geconserveerd op brandewijn, niet sterke drank is: dat van het drank misbruik, dat de drankwetkrachtens hare bedoeling heeft willen verminderen, ten opzichte van die vruchten op dranken geen sprake kan zijn geweest. Te Lasquert, gemeente Appingedam, is het mond en klauwzeer uitgebroken onder den veestapel, tellende 26 stuks, van Jacob Doornbos. Den 17 is door de aandeelhouders besloten over te gaan tot de ontbinding der Maatschappij tot bevordering der Handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Zuid- Afrika. Van het kapitaal der maatschappij, groot ƒ800.000, was volgens schatting nog 230.000 over, zoodat men tot op 30000 van het punt genaderd was, dat 75 pet. van het kapitaal verloren was en de wet likwidatie voor schrijft. Bij de te Beverwijk gehouden hengstenkeuriug van wege het Ned. Paardenstamboek werd de provinciale subsidie groot 100, als aanhoudingspremie toegekend aan den oenjarigen hengst van den heer W. van Wave- ren, afkomstig uit de Wijkermeer. Van de ter inschrij ving aangeboden vier hengsten en drie merries, werden slechts twee merries aangenomen. De kiezerslijst der gemeente t'rsem bevat de namen van 125 stembevoegden. De vergadering van het bestuur der Begrafenis- Vereeniging «Onderlinge Hulp" te Ersem, welke door ongesteldheid van enkele leden voortdurend was uitge steld werd nu den 17 's avonds gehouden. Uit het verslag over 1891 bleekdat 8 sterfgevallen hadden plaats gehad en bij ieder J 60 was uitgekeerdterwijl de contributie over het geheele jaar, per lid, slechts 88 cents had bedragen. De rekening sloot met een voor- deelig slot van 49.02. Den 18 is te Breda de heer H. van Besouw, 70 jaren oud die voor zijne woning stond op het hoofd getroffen door een katrol, die aan de bovenste verdieping gehangen was, om bij eene verhuizing te dienen, waar door hij zoo ernstig verwond word dat geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Bij kon. besluit van den 19 is op verzoek eervol ontslag verleend aan den ontvanger der directe belastingen enz. den heer J. Burgerhoudt te Enkhulzen, met be houd van aanspraak op pensioen. Den 19 is te AsBendelft in hechtenis genomen Dirk Karstens verdacht van brand gesticht te hebben in het door hem en nog twee gezinnen bewoonde huis, welke brand bij tijds ontdektspoedig gebluscht had kunnen worden. Een der drie te Breda vermiste veldartilleristen is den 19 uit den Singel aldaar opgehaald. Men vermoedt, dat de twee anderen te Antwerpen zijn. Den 19 had te Uraft de aanbesteding plaats van het onderhoud en herstellen van do eigendommen dier gemeente voor het jaar 1892. Voor het perceel Graft en Noordeind was de laagste inschrijver de heer C. Schippers voor 1087 en voor dat van West- en Oost-Graftdijk do heer W. Klop voor 680. De hoogste inschrijvers voor beide perceelen waren respectievelijk de heeren P. Bol- dewijn voor f 1179 en J. Mulder voor f 752. De Hooge Raad heeft den 21 in overeenstemming met het gerechtshof te Amsterdam beslistdat do uit oefening door een advocaat van het beroep van dispacheur niet patentplichtig is Den 21 was de heer G. Keij te Rotterdam voor 74200 laagste inschrijver voor het maken eener dubbele basculebrug met aansluitende kaaimuren aan de Rotter damsche Poort te Delft, geraamd op f 75,500. Mocht het departement Koedijk der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen zich verleden jaar verheugen ovor eeno loffelijke vermelding voor zijn ijver in zake het «Schoolfonds", eene stichting van het Nut en Volks onderwijs ookdit jaar is door het departement en ee nige particulieren voor dit fonds ruim ƒ25 bijeengebracht. EKAAKKIJK. Het door den minister van justitie na de plaats gehad hebbende dynamietaanslagen inge diende wetsontwerp bedreigt met doodstraf iederdie door middel van ontplofbare stoffen gebouwen, schepen, bruggen of voertuigen, van welken aard ook, vernietigt of tracht te vernietigen. Vier der op den 16 te Parijs gevangen genomen anar chisten zijn in hechtenis gehouden. Het bof van cassatie te Parijs heeft de voorziening van Anastaij, den moordenaar van barones Dellard, verworpen. 6KIBKEKLAXU. De verkiezingen voor do Ka mers zijn op 15 Mei bepaald. ITAIiIE. Den 17 werd in de Kamer langdurig beraadslaagd over verschillende motiën van orde betref fende de staatkunde dar regeering. De president-minister verklaarde, dat de regeering steeds getrouw was gebleven aan haar programma en tegenover het land en de Kamer nimmer de oprechtheid uit het oog had verloren. De bewering van Imbriani, dat door de uitlatingen van graaf Taverna, benoemd tot italiaansch gezant te Berlijn, be wezen was, hoe slaafs Italië in het militaire aan Duitsch- land verbonden was, lokte heftige tegenspraak uit bij den president-minister. Hij ontkende zulks, met de vuist op de tafel slaande. Met 276 tegen 159 stemmen werd eene motie van vertrouwen in de regeeriug aangenomen en de begrooting goedgekeurd. OOMTENKIJK IIOI9AK1JE. De krijgsraad to Presburg heeft twee artillerie-officieren van het leger wegens mishandeling van soldaten veroordeeld tot degra datie 7 maanden hechtenis en verplichten krijgsdienst in hun lageren rang gedurende eenige jaren. Een artil lerist, die zich gewapend verzet had tegen den korporaal, die hem op bevel van een der bedoelde officieren mis handelde en dien korporaal bijna dood sloeg, moest door den krijgsraad ter dood veroordeeld worden van welke straf hij echter waarschijnlijk kwijtschelding zal krijgen. I'OIITLOAL. Het Heerenhuis heeft met algemeene stemmen hare goedkeuring gehecht aan de,overeenkomst der Congo-bijeenkomst te Brusseldie thans voor goed door dit Rijk goedgekeurd is. SERVIE. Het wetsontwerp, waarbij Koning Milan van zijne burgerschapsrechten vervallen verklaard wordt, is door de wotgeveude macht aangenomen. IPAIJE. De regeering is met de spoorwegmaat schappijen overeengekomen, om de tarieven der sneltrei nen met 12 pCt. te vehoogen, als vergoeding voor de verliezen, op den ongunstigen wisselkoers geleden wor dende. De ministerraad heeft zich voornamelijk bezig gehouden met de begrooting voor Cuba; op de uitgaven werd 27 mil- lioen pesetas bezuinigd. De uitgaven werden vastgesteld op 21,500,000, of 3,500.000 minder dan in de vorige be grooting. De ontvangsten overtroffen de uitgaven. De minister van marine kondigdo aan, dat hij op zijné begrooting meer dan een millioen had bezuinigd. De minister van oorlog had gebracht tot 10 pCt. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5