Buitenland. Binnenland. in te stemmen met het voorstel der bekende Landbouw- commi8sie tot organisatie van de vertegen woordiging der landbouwbelangen; hij erkende het gevoelen der Landbouwcommissie te' deelen, dat rij in haar verslag aldus uitdrukt»Onze landbouw- maatschappjjen missen het organisch verbandZij ontberen den steun, dien zij noodig hebben bij de ver vulling van hare omvangrijke werkzaamheid en de voor lichting en leiding die alleen de Regeering kan verschaf fen ten slotte gaf hij do voornemens der Regeering in deze woorden weder: »Wenscht men een adviseerend lichaam, dan is dit te verkrijgen buiten een Ministerie, en de Regeering is, zooals reeds herhaaldelijk gezegd is, van de wenschelijkheid daarvan overtuigd en zal dan ook daaromtrent de noodige voorstellen aan de vertegenwoor diging onderwerpen." De heer Schepel wenscht dus een Minister van Landbouw, de Regeering zal voorstellen de instel ling van een adviseerend lichaam in land bouwzaken of Landbouwraad. Laat ons eens nagaan, wat de voorkeur zou vinden. BKLUIE. In eene bijeenkomst der rechterzijde heeft de minister van financiën een wetsontwerp aangekondigd tot aanmerkelijke verhooging van de inkomende rechten op nijverheidsvoortbrengselen met name op gemaakte kleeren. De rechterzijde hield den 24 eene bijeenkomstwaarin het zeer levendig toeging. Naar bet schijnt, bestaat groot verschil van zienswijze tusschen de regeering en sommige leden der rechterzijde betreffende het koninklijk referen dum. In den loop der vergadering eischte de regeering, dat de leden der rechterzijde goen verbintenissen zouden aangaan tegenover hunne kiezers ten opzichte der kwestie van het referendum. Na deze verklaring verwijderden de ministers zich en zette de vergadering hare beraadsla gingen voort. OITTSCHLAA'IL De Staatscourant deelt mede dat graaf Caprivi als pruisisch minister-president zijn ontslag gekregen heeftterwijl hij lid van het ministerie voor de buitenl. zaken blijft. Verder dat graaf Zedlitz ont slagen is als minister van onderwijs en eeredienstmef behoud van den titel van minister van Staat. Eindelijk dat graaf Eulenburg benoemd is tot minister-president en de Staats-secretaris dr. Bos3e tot minister van eeredienst en ondorwijs. EAGELAXD. Berichten uit Durham bevestigen, dat de toestand in de steenkolendistricten ernstig wordt. De werkstakers verhinderen met geweld de lieden die aan do pompen en ovens bezig zijn. den arbeid voort te zetten. Lagerhuis. Den 24 is bij tweede lezing zonder stemming, aangenomen het wetsontwerp tot vergemak kelijking van het kleine grondbezit voor den landbouwen den stand. Den 25 werd met 227 tegen 162 stemmen verworpen het voorstel van den heer Ferwick, om aan de leden van het Huis reis- en verblijfkosten toe te kennen. De heer A. J. Balfour had uit naam der regeering, het voorstel bestreden. Uit de toelichting tot het verworpen wetsontwerp van den heer Leake om bij de wet den arbeidsdag in alle mijnen van het Vereenigd Koninkrijk op 8 uren te be palen, bleek o. a., dat 531,000 mannen onder den grond werken waarvan 506.000 als kolendelvers. Onder dit laatste getal waren ook begrepen 48000 jongens van 12 tot 16 jaren. GRIEREAL.AAD. De Kamers zijn ontbonden en de verkiezingen vastgesteld op 15 Mei. De bijeenkomst der nieuwe Kamers is vastgesteld op 6 Juni. ITALIË. De Kamer heeft met groote meerderheid eene naar aanleiding vau de beraadslagingen over de spoorwogen voorgestelde en door de rogeering goedgekeurde motie van orde aangenomen. Den 24 is uitspraak gedaan in de zaak van Cipriani en 61 mede-beschuldigden van rustverstoring en geweld- en Ida. Nero het trouwe dier voelde bij instinct dat zijne meesteres ziek was. Den ganschen dag lag hij in het meest verborgen hoekje der groote kamerat wei nig, en sloop, wanneer hij bemerkte dat zijne meesteres wakker was met gebogen kop zachtjes naar haar bed. Dan lei hij voorzichtig zijnen forschen kop op het dek, keek Juliane met zijne smaragdgroene oogen droevig aan en wanneer zij hem dan een vriendelijk tikje had gegeven, sloop hij even terneergeslagen weder stil naar zijn hoekje terug. Gedurende hare ziekte kwelde Juliane slechts ééne gedachte, slechts ééne zorgde Lamoraal. Telkenmalewanneer de dokter of haar echtgenoot weer aan haar bed kwamen, vroeg zij hun of de Lamo raal nog niet gevonden was. Het bericht, dat alle mede plichtigen aan den diefstal in hechtenis waren, dat men den dieven reeds eenige zeer kostbare steenen en pare len ontnomen had, en de hoop koesterde ook do andeie gestolen voorwerpeu weer machtig te worden, liet haar koel. Zoolang de Lamoraal ontbrak, had zij geene rust. In de heldere oogenblikken, die zij somwijlen tusschen hare lange en pijnlijke koortsdroomen had kon zij aan niets anders denkon dan aan de Lamoraal. Het oude rijmpje spookte haar steeds door het hoofd. Zij pijnigde zich af met het te vertalen. Zij deed daartoe poging op poging. En reeds half droomende ging zij daarmee nog voorten dan meende zij ook voor hot fransche woor- de»spel in het duitsch overeenkomstige termen gevonden te hebben. Doch wanneer zij weder ontwaaktewas zij weer vergeten wat zij met veel moeite had verzon nen. Eindelijk gelukte het haar echter, zich de volgende regelen in het geheugen te prentendie haar wel is waar niet voldedenmaar toch ongeveer dezelfde ge dachte weergaven Weh dir, o Lamoral! Du tödtest die Moral, Bringst Schimpf und Gatten tjual, Tod durch des Gatten Stahl Deze regels, zoowel de fransche als de duitsche, wil den haar nu maar niet uit den zin gaan. Zij hadden dadighedon tegen de openbare macht op 1 en 2 Mei 1891. Cipriani en Pallas zijn veroordeeld ioder tot 2 jaren ge vangenisstraf en 1500 fr. boeteeen duitsch student Korner genaamd, tot 12 maanden gevangenisstraf en 500 fr. boete. Verder zTijn 49 beschuldigden veroordeeld tot verschillende straffenloopende van 27 maanden gevan genisstraf, 1500 fr. boete en twee maanden politie-toe- zicht tot 25 dagen hechtenis. Tien beklaagden werden vrijgesproken. SER VIE. Het rapport over den afstand van koning Milan van al zijne rechten is bij derde lezing met 80 13 stemmen goedgekeurd. Namens de regeering werd de verklaring afgelegd, dat de overeenkomst met den gewezen koning geene geldelijke offers zou vergen. EREEMKBE STATEA. De Senaatscommissie voor de buitenlaudsche aangelegenheden heeft besloten, de bekrachtiging aau te bevelen van het verdrag met Groot- Britannië, betreffende de visscherij in de Behringzee door de scheidsrechters voorgesteld. Tweede Hamer. De afdeelingen hebben den 24 gekozen tot rapporteurs voor het wetsontwerp tot wijziging der consulaatsrechten, de heeren MutsaersVan Alphen v. d. Velde Lief- tinck en G. van Dedem over dat tot goedkeuring van de internationale overeenkomst tot bescherming van den industriëelen eigendomde heeren BoolBeelaerts v. Blokland HavelaarSmits v. Oyen en De Beaufort (Amsterdam); en over het ontwerp tot het verleenen van onderstand aan tijdelijk hulpbehoevende gemeenten de heeren Goekoop Tv de m anVeegens, Zaaijer en van Delden. Anti-slavernijakte. De meerderheid der commissie van rappoiteurs voor het wetsontwerp tot goedkeuring van het protocol be trekkelijk de algemeene anti-slavernijacte (Congo), is van oordeeldat ook het protocol van 2 Juli 1891 als be vattende eene wijziging van de algemeene akte, de goed keuring der Slaten-Generaal behoeft. Zij kan zich niet vereenigen met de zienswijze als zou die goedkeuring genoegzaam voortvloeien uit die van het latere protocol van 2 Januari 1892. Haars inziens kent ons staatsrecht eene dergelijke zijdelingsche goedkeuring niet. Zij heeft derhalve voorgesteld de beide protocollen gelijktijdig door de Tweede Kamor te doen goedkeuren. In dien zin heeft zij een amendement voorgesteld, dat ook betrekking heeft op den considerans van het ontwerp. (De heer Beelaerts van Bloklandlid der commissieheeft zich met dit voorstel niet kunnen vereenigen). Uleuwe Ridderorde. Uit het verslag omtrent het sectie-onderzoek van het wetsontwerp tot vaststelling der orde van Oranje-Nassau, blijktdat sommige leden, in beginsel tegen instelling van ridderorden, bezwaar hadden hun stem ann dit wets ontwerp te geven dat de afkeurenswaardige wijze van gunstbetoon, tot dusver beperkt tot de hoogere kringen, slechts uitbreiden en noodeloos de schatkist met uitgaven belasten zou. Zoo noodig zou eene Huisorde in de be hoefte kunnen voorzien. Andere leden zonder groote waarde aan de zaak te hechten meenden toch dat het geven van ridderorden als erkenning van wezenlijke ver diensten zijn nut kon hebben. De Grondwet onderstelt het vaststellen van ridderorden en regelt uitdrukkelijk de voorwaardenwaaronder Nedorlauders vreemde orden kunnen aannemen. Instelling eener Huisorde scheen on geoorloofd waar de Grondwet instelling van ridderorden bij de wet beveelt. Vele leden erkenden dat de orde van den Ned. Leeuw eene te beperkte gelegenheid aan biedt om waar dit wenschelijk is onderscheidingen aan nederlanders en vreemdelingen toe te kennenin 't bijzonder met het oog op onze internationale betrekkingen. Met voorbeelden staafde men hoe het voor 's lands be lang niet zelden nadeelig is, dat onzerzijds de internatio nale beleefdheid op dezelfde wijze niet kan worden beant woord. Tegen den weg door de regeering ingeslagen rezen al haar denken ingenomen. Zij hadden zich in haar op gericht als een hoog bolwerk dat alle andere aandoe ningen van buiten eerst moesten beklimmenom tot haar denkvermogen te geraken en dat ook eerst door hare gedachten moest beklommen wordenwilde zij voor dezen eene uitdrukking vinden. Zij kon aan niets anders denken dan aan de Lamoraal. Niet zonder groote inspanning begreep zij wat men haar zeide, en het kostte haar geene geringe moeite hare gedachten te verzame len ten einde een behoorlijk antwoord te geven. Zij verkeerde den ganschen dag en den ganschen nacht in eenen toestand van versuffingaltijd had zij die nood lottige Lamoraal voor hare oogen. Doch van de onrust die haar het meest had gekweld, was zij nu gelukkig bevrijd. Vorst Ulrich wistdat zij hem vergeven had. Ulrich was werkelijk hevig getroffen, toen hij laat in den namiddag van den dag die op dien onheilvollen nacht was gevolgd, op zijne kamer de veelbeteekenende regels vond die de doodzieke vrouw aan hare niets vermoedende nicht had gedicteerd. De betoekenis er van had hij uitstekend begrepen. Doch hij ondervond niet dat gevoel vau verlichtingdat deze regelen hadden moeten teweeg brengen. Zoo hij zich tot heden al met de luchthartige moraal der jeugd over alle bedenkingen heengezet had en altijd zijn geweten had gesust met de gedachtedat hij ten slotte toch niets ergers had ge daan dan zoovele anderen dat daarwaar bij eenen verborgen, vertrouwelijken omgang reeds van te voren de onmogelijkheid eener duurzame verbintenis voor de wereld door beiden stilzwijgend werd erkendtevens de nood zakelijkheid moest worden ingezien om binnen korter of langer tijdsverloop een einde aan dien geheimen om gang te maken zoo hij zich dit alles en nog vele andere dingen al tot eigen geruststelling en rechtvaar diging van datgene, wat hij vast besloten was te doen, had voorgehoudennu de last van hem was afge wenteld voelde hij eerst hoe deze hem had 'gedrukt. De grootmoedigheid van Juliane trof hem diep. Hij ge voelde innigdroevig medelijden met de ongelukkige I verschalende bezwaren. De toelichting der regeering had het doel niet bevorderd, door de bedoeling uit te spreken I de orde te bestemmen tot huldiging van verdiensten van eenigszins lager gehalte, waardoor de toekenning een twijfelachtige eer zon worden. Sommigen wilden de nieuwe orde alleen bestemd zien voor vreemdelingen anderen wenschten toekenning van de Orde van den Ned. Leeuw be- I perkt te zien tot nederlanders en vorstelijke personen in het I buitenland. Verscheidene leden achtten eene nieuwe orde I onnoodig eu gaven de voorkeur aan uitbreiding der Orde van den Ned. Leeuw tot vijf klassen, welk denkbeeld I anderen bestreden. Ook wenschte men te weten, of de I bedoeling was de nieuwe orde aan vrouwen toe te kennen. De Provinciale Bond van r. k. kiesvereenigingen in Overijsel heeft den 22 met algemeene stemmen als zijn oordeel uitgesproken dat bij de aanstaande verkie zingen voor de Provinciale Staten samenwerking met de anti-revolntionaire partij wenschelijk is, en besloten, bij de verkiezingen op 10 Mei a.svoor zooverre I persoonlijke of plaatselijke omstandigheden niet eene andere gedragslijn raadzaam maken de anti-rev. candi- daten te ondersteunen. De uitgave van het weekblad de Wagenin- g e r wordt met den aanvang van April gestaakt. Tot onderwijzeres te Egmond aan ®ee is be noemd mej. E. Bieren te Anna Paulowna. Den 22 des namiddags is te Assendelft de door J. Bruin bewoonde boerderij in den Nauernaschen polder afgebrand. Omtrent den in den nacht van den 22 op den 23 te St. Pankras in de woning van de wed. S. gepleegden diefstal met inbraak vernemen wij nog de dief of de dieven hebben zich door het openmaken van een venster luik en het inslaan van een glasruit toegang tot de woning weten te verschaffen. Daarna is een kabinet opengebroken en uit eene daarin aanwezige lade het in ons vorig nummer genoemde bedrag ontvreemd. De drie bewoners hadden in dien nacht geen het minste onraad vernomen. Den 23 geraakte het paard van den bloembollen- kweeker O. te St. Pankras op hol. De bestuurder de knecht van O., viel van den wagen en kwam onder het wiel, tengevolge waarvan hij een schouderbeenbreuk bekwam. Hij is naar zijne familie in Alkmaar vervoord, waar hij onder geneeskundige behandeling is gesteld. Den 23 is te Boksmeer in den ouderdom van 75 jaren overleden de heer mr. J. B. Hengst, oud lid van de Tweede en later van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Den 24 is door het provinciaal bestuur van Noord holland bij enkele inschrijving aanbesteed het verzwaren van den zanddijk voor het dorp Callantsoog, geraamd op ƒ3000. Laagste inschrijver de heer J. Oldenburg te Borgen voor ƒ2170. Te Nijmegen hebben zich gevallen van pokken voorgedaan vermoedelijk is de ziekte uit het naburige Groesbeek overgebracht. Het dagblad »Het Vaderland" keert over 1891 5 pet. dividend uit: Heineken's Bierbrouwerij-maatschappij 10 pet., evenals over 1889/90. Den 23 is te Purmcrend het bouwen der r. k. jongensschool voor ruim 100 kinderen aangenomen door den aannemer P. de Groot aldaar, den laagsten inschrij ver, voor f 8471. Den 23 zou in 'd Geelvinck te Amsterdam de heer jhr. mr. W. H. de Lavornin Lohman eene voor dracht houden over de Organisatie van den Arbeid in eene door de vereeniging Groen van Pinsterer belegde vergadering. Deze vereeniging heeft ten doel het bevor deren der anti-revolutionaire beginselen onder jonge man- I nen. Nadat de voorzitter ontkennend beantwoord had de vraag van een der aanwezigenof er debat zou zijn, ontstond er zulk een rumoer, dat de voorzitter ten slotte genoodzaakt was de vergadering voor gesloten te verkla ren onder mededeelingdat het entréegeldten bedrage van tien centen aan den ingang terug te bekomen was. Den 23 des nachts is te Breda eene houten loods van den heer Bank, vischhandelaarmet den daarin aanwezigen grooten voorraad vischnetten, ter waarde van ongeveer 2000, verbrand. Daar de loods onbewoond was en men er over dag niet geweest waswordt brand stichting vermoed. Den 23 is tusschen 's-Gravenhage en Monster eene machine van de Westlandsche Stoomtram ontspoord en in het water geraakt. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. vrouwdie hem nog van haar ziekbed onder zware pijnen naar lichaam en ziel, dezen tragischen aflaatbrief had toegezonden. Eene groote smart kwam over hem. Hij oordeelde het eenen zegen, dat j aist in deze dagen zijn werkkring hem eenen overvloed van ingespannen en gewichtigen arbeid bracht. Van de middaguren tot laat in den nacht was hij aan zijn bureau gebonden, en reeds van zelf was er geen sprake van, dat hij soirée's en par tijen kon bezoeken, waar hem ongewenscht de tijd werd geschonken om zich aan zijne sombere overpeinzingen over te geven. Ook de familie van vorst Eyckhof kon hij maar zelden bezoeken. Bn de bekoorlijke Alix die innig fijn voelde, beklaagde zich er niet over. Ook zij was gedrukt door de ziekte van de arme Juliane die zij nu in het geheel niet meer mocht bezoeken. En in hare droefheid werd zij het liefst alleen gelaten. Aan vorst Ulrich wilde zij zich slechts met een vroolijk, op geruimd gelaat vertoonen. En zij had geene reden tot klagen hij was immers in hare nabijheid Eiken dag kwam hij ten minste een bezoek brengen. Hij was wel ernstigdoch wanneer zij een beetje met hem ge praat had verhelderde zijn gelaat. Hij had haar lief, dat wist zij, en meer behoefde zij niet te weten. Den 23sten December brachten de kranten het officieele bericht over den diefstal tegelijk met de nauwkeurige opgave der gestolen voorwerpen. Hooge belooningen waren uitgeloofd voor dengenedie deze voorwerpen of een deel er van zou weten terug te bezorgen. In datzelfde nummer stond onder «Rechtszaken" het bericht aangaande het proces tegen Sparber en Von Saza, waarin den vorigen dag uitspraak was geschied. De beide compagnons werden elk tot zes maanden gevangenisstraf, duizend mark boete en verlies hunner burgerschapsrechten veroordeeld. Op verzoek van het openbaar ministerie was de rechtbank terstond overgegaan tot de inhechtenisneming der ver oordeelden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6