Kiezerslijsten. „KANT." No. 39. "Vier en ÏVTegentigste Jaargang, 1892. 30 H A A R T. FEUILLETON. WOENS I) A O Officieel Gedeelte. Nationale Militie. Gevonden Portefeuille. PARLJSCHE BRIEVEN. Roman uit het Berlijnsche leven, COURANT. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEB Ms. COS- TER ZOON. 44) DOOR PAIJL 1.1*1» AU. De medeplichtigen aan den diefstal hadden, hoewel zij allen getracht hadden zich door leugens te redden en deTschuId op de anderen te werpen, den scherpzinuigen rechter van instructie eene voorstelling doen vormen van den gang van het misdrijf, die in hoofdzaak met de waarheid vrij wel overeenkwam. Toch bleven er vele dingen duister. Doch dit was van minder beteekenis. De hoofdzaak stond vast, namelijk dat de beschuldigden, die zich in preventieve hechtenis bevonden, den diefstal gemeenschappelijk beraamd en niet zonder succes uit gevoerd hadden. Hotte geloofde dat hij door Wildicke deze dat hij door Hotte verraden was, en bij het verhoor, dat beiden afzonderlijk ondergingen, maakten zij elkander zoo zwart mogelijk. Dat deze twee de hoofdschuldigen warenbleek uit hunne wederzijdsche beschuldigingen ten duidelijkste. Voor Bertha's medeplichtigheid sprak Wildicke's be kentenis, en hoewel zijne verklaringen veel leugenachtigs bevattentoch kon men als vrij zeker vaststellen dat Bertha het eerst het plan tot den diefstal had beraamd, aan hemWildicke de lokaliteit en de kast had laten zien en het meest geschikte oogenblik tot volvoering der misdaad bad aangewezen. Rosa scheen de minst schuldige. Wildicke verklaarde onophoudelijk dat het meisje met den diefstal niets te maken had Hotte en Bertha konden ook geene bijzon dere beschuldiging tegen haar inbrengen. De eenige, die haar zwaar betichttewas de helerEduard Freeder die volhield dat hij Rosa gedrongen had de juweelen welke zij hem had willen aanpraten, weer terug te nemen, en dat alleen door een ongelukkig toeval sommigen er van bij hem waren achtorgebleven. Rosa had alles Rosa bleef bij hare vroegere verklaring: dat zij alles, wat zij van haren minnaar had ontvangen, op zijn ver zoek en zonder er zich om te bekommeren wat het was, bij Freeder had gebrachten dat bij dezen of een van diens vrienden het nog ontbrekende wel gevonden zou worden. Dat Freeder haar zoo belasterde vond hierin zijne verklaringde oude schavuit had haar het hof ge maakt, en zij was niet van hem gediend geweest. Het onderzoek duurde reeds langer dan veertien dagen, toen Bertha op eenen zekeren morgen verzocht nogmaals in verhoor te worden genomendaar zij den rechter van instructie eene gewichtige mededeeling had te doen. De heer Briesen willigde dit verzoek des te gretiger in omdat juist de verhooren van Bertha Schmider tot dusverre zoo goed als tot niets geleid hadden. Zij had onophoudelijk herhaald, dat zij onschuldig was en van niets wist. Intusschen had zij uit de mededee- lingen van den rechter van instructie zeiven vernomen, dat de gewichtigste feiten van den diefstal vaststonden, en dat hare medeplichtigheid als bewozen gold Zij had moeten inzien dat zij met haar hardnekkig ontkennen toch niet veel verder zou komen. En zoo peinsde zij in de lange, eentonige uren van haar gedwongen alleenzijn op andere middelen, om zich uit haren wanbopigen toe stand te bevrijden. Onbekend als zij was met wetten en rechtszaken dacht zij dat de bestolen gravin den dief stal had aangegeven, en dat, indien de gravin het slechts wenscbte, het proces geenen voortgang zou hebben. Haar eenig doel was dus nu, de gravin te bewegen hare aan klacht in te trekken (immers meende zij dat dit mogelijk was); en daar zij wel begreep dat dit niet door smeeken bereikt zou wordennam zij hare toevlucht tot bang makerij. Met dit doel deed zij nu den ten hoogste ver baasden rechter van instructietoen hij haar weer in verhoor nam, de verrassende mededeeling, dat in den nacht, waarin de kast was opengebroken, nog een ander persoon door het park in het paleis was gekomen. Zij liefde is op de maan geheel onbekendalle mannen komen ter wereld versierd met alle mogelijke decoratiën en bij iedere merkwaardige daad die zij verrichten, ver liezen zij een onderschoidingsteekeu zoodat de meest geachte personen die zijn welke volstrekt niet meer gedecoreerd zijn. Op de maan zijn het de geneesheeren, die hunne patiënten ziek maken waarom dan ook alle doctoren worden opgesloten. De fantaisie heeft dus in deze too ver-operette vrij spel en daar de liefde niet bekend is op de maan, zoo luistert de schoone prinses Fantasia niet naar de brandende verklaringen van prins Caprice. Deze echter begrijpt weldra dat het gebrek aan appelboomen oorzaak is van het totaal gemis aan liefde op de maan hij heeft juist een appel in den zak eet die op en strooit de pitten in de aarde met het gevolg dat wij deze vruchtboomen plotseling zien groeien en alle maandaines het verboden ooft eten. Hierdoor ont staat eene algeheele revolutiede drie vreemdelingen worden tot hun straf iu een valkaan neergelaten, welke berg hen weder naar de aarde terug zendt. De decora tiën, do costumes en vooral de ballotten zijn betooverend schoon, het sneeuwballet heeft een buitengewoon succes de sneeuwvlokkon, voorgesteld door stukjes watten, waarop paarlen genaaid zijn, geeft ons geheel de illusie van sneeuw met ijzelwaartegen de lichte costumes der dansoressen alloraardigst afsteken. Joanne Granior, de beste operette zangeres van geheel Parijs stelt den prins Caprice voor en de overige leden van het gezelschap dragen allen tot het succes bijzoodat zoowel Parijzenaars als vreemde lingen allen de reis naar de maan zullen maken. Een finantieel onheil, hetwelk, ofschoon van minderen omvang toch eenigszins gelijkt op den Krach van het Comptoir d EScompteheeft hier weder eene paniek veroorzaakt. De »Banque générale des chemins de fer et de 1 Industrie", welker hoofdzetel is in de rue de Londres te Parijsheeft hare betalingen gestaakthet passief wordt geschat op 22 millioen franken een der administrateurs de heer Charles Ducourau heeft zich gedoodtwee andere beheerders der bank namen de vlocht en het faillissement is uitgesproken. Deze bank had vertakkingen in Parijs en in vele andere steden en zal het aantal der slachtoffers van dezen Krach zeer groot zijn. Een ander ongeluk is een nieuwe moord op eene galante vrouw, die zaterdagavond te zes ure in do rue Taitbout, dus in het hart van Parijs in hare woning geschiedde. De eigene zuster van het slachtoffer is aangehouden, en wordt sterk verdacht de dader te zijndaar zij zich onmiddelijk na het onheil het geld en de kostbaarheden der vermoorde toeëigende. Over eenige andere misdaden en nachtelijke aanvallen zullen wij maar niet spreken hoewel men er hier gerust een politieblaadje medé vallen kan. De 18 Maart, de verjaardag van de commune, ging ditmaal zeer rustig voorbij. Hoewel do commune wel •lo duizend slachtoffers teltzoo zijn toch nog verschei— denen dier vroegere revolutie-mannen in leven en het zijn niet enkel lieden van de mindere klasse, zooals men allicht zoude gelooven. Van het uitvoerend bewind der UkMAARSCeiE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat do Militieraad in dit district ten raadhuize der gemeente Alkmaar, op Maandag, den 11 April e.k., des voormiddags te 11 uren, zijne 2e zitting zal honden tot het onderzoeken van de plaatsver vangers en nummerverwisselaars.die door of namens de lotelingen dezer gemeenteonder over legging der vereischte stukken, worden aangeboden. Zoodra de plaatsvervanger of nummerverwisselaar goed gekeurd ismoet het bewijs zijner goedkeuring ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente bezorgd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 28 Maart 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. De VOORZITTER van den RAAD dor gemeente ALKMAAR brengt ter algsmeene kennis, dat de lijsten der kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvan de Provinciale Staten en van den Gemeenteraadop heden door hem geslotenopnieuw gedurende 8 dagen ter lezing op de secretarie dezer ge meente nedergelegd en in het raadhuis aangeplakt zijn. Alkmaar, De Voorzitter van den Raad voornoemd, 29 Maart 1892. A. MACLAINE PONT. De Commissaris van Rijks-politie te ALKMAAR ver zoekt, in het belang der Justitieden persoon die in den morgen van den 25 Maart j.l., onder de gemeente HE1LOO, eene ledige portefeuille heeft gevonden, hiervan aan zijn bureau ten spoedigste mededeeling te doen. Alkmaar De commissaris van politie voornoemd, 29 Maart 1892. F. G. C. J. FUNDTER. CVI. Morgen is het Mi-Carême of halfvasten en gelukkig is het weerglas stijgende, zoodat wij een schoonen prettigen dag verwachten. Intusschen bezoeken de ijverige katho lieken en met hen velen die gaarne schoone redevoe ringen aanhoorende verschillende kerkenwaar wij weten dat goed gesproken wordt. Reeds wezen wij in een vorig schrijven op de predikatieën van monseigneur d' Hulst en van den père Didon in de kerken van Notre Dame en Madeleine, ditmaal bezochten wij gisteren avond de onde kerk Saint-Merri, waar de père Le Moigne, een Jesuit, zijne derde rode over de quaestie der werklieden zoude houden. Tegen acht uur in den avond was het kerkgebouw reeds druk bezochten in het schip uit sluitend voor de mannen bestomd, bevonden zich tal vau bekende socialisten en revolutie-mannen. Hetgeen voor speld was, bleef dan ook niet uit. en word gisteren avond dit kerkgebouw het theater van een ongehoord schandaal Na het avondgebed door den pastoorbeklom de père Lo Moigne het preekgestoeke en wilde zijne rede over het pauperisme" aanvangen. Het begin zijner predikatie wordt in betrekkelijke stilte aangehoord toch verstaan wij slechts weinigdaar naast en om ons een zeker gewoel en gegons vau stommen heerscht. Op het oogen blik echter dat de redonaar eenige oogenblikkeu rust neemt, slaat dat gegons plotseling over in een luid rumoer en geschreeuw het is den priester onmogelijk een woord te spreken en eer wij er op verdacht zijn regent het stoelen en bankjes en beginnen van verschillende kanten de levenmakers met het zingen van de .Marseillaise", de .Carmagnole" en hét »(Ja ira." Voegt hierbij het gegil der vrouwen de woede der geloovigon het dreu nende orgelspel en gij kunt u een flauw denkbeeld vor men van het tooneel hetgeen thans do kerk biedt. Do père Le Moiguo blijft inmiddels rustig op den preekstoel en ook de pastoor en de vikarissen honden het zoolang mogelijk in hunne bank uit tot eindelijk eenige ferme personen hun een doortocht banen naar de sacristie. Daar wij slechts hier zijn in onze hoedanigheid van ver slaggevers zoo zoeken ook wij een goed heenkomen hetgeen ons bijzonder bemoeilijkt wordt door alle aan wezigen die zich in twee partijen verdeeld hebben. Katholieken en socialisten leveren werkelijk slag, stoelen en bauken doen als wapenen dienst en ondanks het verzet van den koster die, geheel alleen, niet in staat is de orde te bewarenbeklimmen de revolutionairen den preekstoel en spreken do menigte toe. Buiten de kerk, welke wij eindelijkgelukkig zonder letselverlaten staat het vol agenten die zich echter niet gerechtigd gelooven het gebouw binnen te dringen, de deuren staan wijd openen eindelijk zien wij dat het gas wordt uit gedraaid en stroomen de manifestanten de kerk uit. Thans zorgt de politie dat do straat spoedig ontruimd wordt en nemen wij ons vast voor. niet weder eene ver gadering te bezoeken, wanneer de revolutie mannen hunne opkomst in zoo grooten getale aankondigen. Dan hebben wij den vorigen dat is maandagavond ons beter vermaakt in het theater van Porte Saint-Martin, met de fraaie operette-féerie de .Reis in de Maan", muziek van Offenbach. .Papa, ik wil de maan hobben" zegt de kleine prins Caprice tot zijn vader, deu Koning Vlau, en in gezelschap van minister Microscopewordt het drietal door een reusachtig kanon naar de maan gezon den. Daar maken zij kennis met de maanbewoners die er op het eerste gezicht uit zien als aardsche storve- lingen maar weldra bemerken onze drie reizigers vele punten van groot verschil. Zoo b.v. is de Koning daar iemand die eene straf ondergaat omdat hij veel te dik is en moet doze vorst iu een glazen palois heel hard werken en letten zijne onderdanen er op dat hij niet ledig blijft loopen. Een zijner ministers wordt afgezet niet omdat hij gestolen heeft, maar juist omdat hij meer geld in de staatskas legt dan er in behoort te zijn. De wilde volstrekt niet beweren, dat deze zich aan den dief stal schuldig had kunnen maken. Maar even goed als deze, had wellicht ook nog een derde ongemerkt kun nen binnensluipen. En de gravin zou het zeker niet aangenaam vinden, dat er veel gewag van de zaak werd gemaakt Als men der graviu maar vertelde, wat zij, Berthanu had medegedeeld dan zou de gravin hare aanklacht ongetwijfeld intrekken en de invrijheidstelling harer kamenierdie altijd gezwegen hadweten te bewerken. De rechter maakte haar op het dwaze harer vooron derstelling opmerkzaam en verklaarde haar, dat hij op die malle praatjes volstrekt niet lette, daar de schuld der arrestanten reeds voldoende bewezen was. Maar Bertha bleef bij hare verklaring en bij haar verzoek, om gravin Iseneck kennis te geven van hare mededeelingen. En toen de rechter haar deed opmerken dat hij op dergelijke vage en nietsbeteekenende verdachtmakingen geen acht kon slaanlegde zij de besliste verklaring afdat zij op het geblaf van den hond haar kamertje, waar zij zich juist had willen uitkleeden, had verlaten en naar achteren was gesneld naar do vertrekken aan de parkzijde. Doch toen zij daar was gekomen, had zij de kamer der gravin niet durven binnengaan. Zij was toen eene trap hooger geklommen en had door het venster op den corridor gekeken om te zien of er zich ook iets vordachts in het park vertoonde. En daar had zij heel duidelijkaan zijnen loop en aan zijne gestalte vorst UI rich von Engernheim herkend, die uit het park langs de trap de kamer der gravin was binnengegaan. Tot nu toe had zij gezwegen, om de gravin te sparen, maar bij slot van iek. ning zorgde ieder toch in de eerste plaats voor zichzolven De gravin zou haar ongetwijfeld vergiffenis schenken en er zorg voor dragendat zij die haar altijd trouw gediend had, nu uit do gevangenis zou worden ontslagen. De rechter van instructie doorzag terstond het lage doel van het meisje. Doch hij mocht al zijn best doen, om haar uiteeu te zetten dat het haar volstrekt niet zou helpenwanneer zij personendie geen deel hadden

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1