Buitenland. Binnenland. commune hetwelk negen leden telde zijn er thans nog vijf in leven die leden wai en zooveel als de ministers van Parjjs. Van deze overlevenden is Clnseretoud minister van oorlog der commune, thans lid der Tweede Kamer voor het departement du Varhij bleef slechts zeer kort in het uitvoerend bewind en had tot opvolgers Rossel en daarna Delescluze. De oerste werd door den krijgsraad ter dood veroordeeld eu gefusilleerd, en de tweede stierf op eene barricade van den boulevard Vol taire. Vaillartde minister van onderwijs, is thans lid van den parijachon gemeenteraad. lourde minister van finantiën der commune, werd veroordeeld tot deportatie naar Nienw-Caledonië. Vijftien maanden na zijne aan komst aldaar wist hij te ontvluchten in gezelschap van den bekenden Henri RochefortOlivier Pain Ballière en Paschal Gronsset. Deze laatste was tijdens de revolutie minister van buitenlandsche zaken en is heden redac teur aan het ministerieele dagblad Le Temps Bugène Protot eindelijk is advocaatoud-minister van justitie der commune en werd in de laatste worstelingen tegen de geregelde troepen vijf malen gewond. Toch wist hij over de grenzen te komen. Behalve deze oud-ministers zjjn er onder de tegenwoordige zeer bekende personen verscheidenendie vroeger tot de commune behoorden, als Longuet, thans lid van den parijschen gemeenteraad en een der beste radicale schrijvers Emilo Ferry, afgevaar digde van het 9e kiesdistrict van Parijs; Tirard, lid van den Senaat, oud-minister van finantiën en tot driemaal toe minister-presidentRancsenateurMélinelid der Tweede Kamer en een der grootste vordedigers van het protectie-systeem in do nieuwe wetten van 1 Februari. Het zou ons te ver voeren allen op te noemendoch uit deze enkele namen kan men ziendat onder de commune-mannen er velen zijndie twintig jaren later schoone plaatsen in de maatschappij innemen, en zijn onder hen tal van journalisten leden dor Kamers of van den gemeenteraad enz. enz. Parijs 23 Maart 1892. J. M. T. BELUIE. Te Dinant is den 24 de candidaat der conservatieven Delvaux tot lid der Kamer verkozen met 702 stemmen tegen 277 stemmen op den candidaat der liberalen. Als gevolg van de ontploffing in de mijn Anderlues moeten 83 weduwen en 255 weezen ondersteund worden. H( IT§OHIi4\D. De regeering heeft een besluit uitgevaardigdwaarbij het aan russische onderdanen verboden wordt het duitsch grondgebied te betreden, wanneer zij, bemiddeld of niet bemiddeld, Rusland willen verlaten. Keizer Wilhelm is den 26 des avonds uit Hubertus- stock te Berlijn terug gekomen. Hij zag er goed uit en scheen geheel hersteld. Rijksdag. Bij de derde lezing der begrooting op den 26 heeft de Rijkskanselier von Caprivi tegenover den heer Ricbtor ten aanzien van zijne verhouding tot het centrum verklaard, in do staatkunde het do ut des niet te kunnen toepassen Het ware een vergrijp aan het Rijk, wanneer voordeelen gekocht werden onder be nadeeling van Pruisen. De zorgen, die hem als minister president drukten, waren de zwaarste zijns levens. Het was in het belang der wenscbelijke vastheid van bestuur in het Rijk, dat de Rijkskanselier onafhankelijk was van de toestanden in Pruisen. Duitscbland is sterk genoeg en zal niet alleen de crisis doorstaan, maar veeleer door de nieuwe regeling winnen. Hij had het als minister president voor zijnen plicht gehouden iederen ambtge noot wiens stelling door het voordragen van een ge wichtig wetsontwerp in gevaar kwam, met zijn gehoele gezag te steunen en met hem te staan of te vallen. Het wetsontwerp van den heer von Zedlitz gaf geheel zijne persoonlijke overtuiging weer. Na vrij langdurige beraadslaging werden de algemeene beschouwingen over de begrooting gesloten. De behan deling der artikelen werd op den 28 bepaald. Den 24 is nog bij tweede lezing eene wet op den handel in wijn aangenomen, waarbij bepaald is, wat als wijn verkocht mag worden, welke stoffen als vervalsching van wijn beschouwd worden en van welke stoffen de toe voeging verboden is. aan den diefstal, in de zaak betrok, dat het niet in de macht der gravin stond den loop van hot recht te stuiten, dat niet de gravin, maar de staat de aanklacht indiende, niets hielp. Bertha bleef er op staan, dat van hare verklaring proces verbaal werd opgemaakt, en op den rechter van instruc tie die krachtens zijn ambt genoodzaakt was alle ge beurtenissen in de huizinge Iseneck gedurende den nacht waarin de inbraak plaats had nauwkeurig vast te stollen, en die over zulk een gewichtig feitals het indringen van eenen vreemde in de woning omstreeks den tijd van den diefstal, niet het stilzwijgen mocht bewaron rustte nu do verplichting, het uitdrukkelijk verlangen van Bertha Schmidor in te willigen, en daarnaar zijne verdere maat regelen te nemen. Nog op dienzelfden avond werd in het Hotel Royal oen zorgvuldig verzegelde brief, blijkens het stempel van de rechtbank afkomstig, voor vorst von Engernheim afgegeven Zijne doorluchtigheid vorst Ulrich von Engernheim Kypstein keizerlijk gezantschaps-atta'ché h. t. commies aan het ministerie van buitenlandsche zaken", werd ge dagvaard voor den rechter van instructie Briesen te verschijnen ten einde gehoord te worden »als getuige tegen Hotto c. s. in zake zwaren diefstal enzoovoorts. Toen Ulrich na het diner in zijn hotel deze dagvaar ding vond, verbleekte hij. Hij sloot zich in zijne kamer op en liep zeker een uur lang onrustig heen en weer Hij zag duidelijk dat een vreeselijke afgrond zich voor hem opende, die wellicht hem zeiven en het levensgeluk van anderen met zijnen gapenden muil zou verslinden Maar hij was gereed Het noodlot mocht dan brengen wat het besloten had. Hij wilde afleiding zoeken. Hij ging uit. Aan den hoek der straat nam hij eene droschke en reed naar den cir cus. In zijne verwachting, dat hij daar eenige vrienden zou vinden, werd hij niet teleurgesteld. Tn de loge naast de zijne zaten verscheidene dames, en dicht bij hem toe vallig Franzidie veel te verstandig wasom het den vorst kwalijk te nemen dat hij haar hier niet kende Doch juist terwijl er een nieuw schoolpaard werd bin- Prulsen. Huis v a n A f g e v a a r d i g d e n. De minister-president graaf von Eulenburg verklaarde den 28 bij den aanvang der zitting, dat aangezien de school wet zoowel in de volle vergadering als in de commissie en ook in het geheele land tot dusver op sterkon tegen stand was gestuit en er thans geene bevredigende oplos sing te wachten was, de regeering van de verdere behan deling der zaak afzag. Zij behield zich echter voor, om ter gelegener tijd in den een of anderen vorm binnen de grenzen der grondwet op de zaak terug te komen. EAfGEIiAAlD. Een escadron dragonders ontving bevel naar de kolendistricten van Durham te vertrekken met het oog op de onder de werkstakers heerschende beweging. Regenten van het armenhuis in IslingtonLonden hebben besloten, dat mannen en vrouwen, 60 jaren oud, op wier gedrag niets te zeggen valt, maar die door tegen spoed gedwongen werden een onderkomen in dat werk huis te zoeken, niet meer verplicht zullen worden, de uniform-kleeding van het gesticht te dragen, maar van gewone kleeding zullen worden voorzien. De regenten worden om deze daad van verschillende zijden zeer ge prezen. Zij begrijpen, zoo heet het, dat armoede niet mag beschouwd worden als cone misdaadwaardig door een Kaïns-teeken te worden aangeduid. Minister Salisbury beantwoordde den 26 de jongste dépeche van president Harrison der Vereenigde Staten Hij verklaarde er in toe te stemmen den modus vivendi te vernieuwen na de bekrachtiging der overeenkomst om het Behringzeegeschil langs scheidsrechterlijken weg op te lossen, onder voorwaarde evonwel, dat do Ver. Staten goedkeuren, dat ook aan eene scheidsrechterlijke uitspraak worden onderworpen de oischen tot schadeloosstelling der robbenvisschers, zoo engelschen als amerikanen die door het verbod zijn benadeeld. De katoenmarkt te Liverpool zal gesloten zijn van Donderdag 14 April, 4 uur des namiddags, tot don vol genden Woensdagmorgen 20 April. FRAAIKKUK. De gewone optocht der waschmeisjes op half-vasten heeft te Parijs den 24, toen het weder zeer fraai was, tot groote vrolijkheid aanleidiug gegeven. De wagens, waarop de waschmeisjes der verschillende waschhuizeu bij die gelegenheid rijden, waren vrij smaak vol versierd, sommigen ook met de russische vlag. De voor dien dag gekozen koningin der koninginnen (ieder wasch- huis kiest eerst zijne koningin) was een mooi meisje van 16 jaren, dat gekleed was in een gewaad van witte zijde, geborduurd met goud op het hoofd had zij het konink lijk diadeem en langs de schouders een donkerblauwen mantel, versierd met de koninklijke leliën De president der republiek, aan wien het eerst een bezoek gebracht werd, begroette ze met zijne familie uit zijnen tuin. Op de vensterbank van de politiepost te Ivry is een dvnamietpatroon gevonden die met eene zware lading gevuld was. Den 27, des morgens te 8 uur 10 minuten, heeft te Parijs eene hevige ontploffing plaats gehad in het hoek huis van de rue de Berlin en de rue de Clichy, door een dynamietpatroon, die neergelegd was op het portaal van de tweede verdieping, blijkbaar met het doel om den aldaar woonachtigen advokaat-generaal Bulotdie het vorige onderzoek naar de daders der vorige dynamiet- aanslagen leiddete treffeu. Door die ontploffing is groote schade aangerichtde trap werd weggeslagen alle ramen en meubelen verbrijzeld en vijf personen werden min of meer ernstig gekwetst. De heer Bulot, die tijdens de ontploffing nog to bed lag, liep geheel vrjj. Beneden woonde een apotheker met zijne vrouwdie juist in den vroegen ochtend bevallen was doch met den schrik zal vrij komen. Op het oogenblik der ontploffing kwam de scherp schuttersvereeniging van Battignolles voorbij. De hoorn blazer zag rook uit het dak slaan en ijlde naar den brandweerpost. Een voorbijganger vroeg hem, wat er aan de hand was en toen hij antwoordde, dat hij de brand weer ging 'waarschuwen, zeide deze: »waar bemoei je je mee", onder toevoeging van een vuistslagdie den hoornblazer tegen den grond wierp. Vermoedelijk is deze onbekende de dader of een der modeplichtigen ge weest. De hoornblazer heeft een uitvoerige beschrijving van zijn uiterlijk kunnen geven zoodat de politie hem hooptite vinden. nengeleid vond zij gelegenheid hem toe te fluisteren »Ik kan u niet zeggen, Doorluchtigheid, hoe blij ik ben met dat horloge. En het loopt op de seconde. Toen ik verleden thuis kwam sloeg mijne pendule op den schoorsteendie uitstekend looptprecies drie uur en het kleine horloge van u was precies gelijk. Ik heb sedert dat oogenblik niets aan het horloge behoeven te doen, en het loopt nog altijd gelijk met de pendule. Bössow bracht mij den volgenden morgen, om het goed te maken, een klein geëmailleerd horlege en mijne eerste op welling was, het hem voor de voeten te werpen. Maar dan was het stuk geweest. En dat zou toch jammer geweest zijn Maar ik draag alleen uw horloge een voudig om Bössow te ergeren. Zie maar Zij deed een knoopje los en haalde het horloge voor den dag, dat zij met eenen glimlach beschouwde. „Ik draag alleen maar iiw horloge", herhaalde zij, maar nu gaf zij daarvoor eene andere reden op»Niet om Bössow te ergeren, dat zei ik maar zoo uit gekheid! Uit liefde voor u. Doorluchtigheid De vorst vond dit gebabbel volstrekt niet onaange naam al deed hij ook geene poging om dit geheime gesprek voort te zetten. Na afloop der voorstelling ging hij met eenige bekenden naar de club en bleef daar veel langer dan gewoonlijk. Hij wilde den nacht zoo kort mogelijk maken. Den volgenden morgen begaf hij zich naar het mini sterie verontschuldigde zichdat hij waarschijnlijk iets later dan gewoonlijk zou komendaar hij als getuige in eene zaak was gedagvaard en precies elf uur was hij in het paleis van justitie. Hij werd onmiddellijk bij den rechter Briesen toegelaten die den vorst allerbe leefdst ontving. »Het spijt mij zeer, dat ik Uwe Doorluchtigheid las tig moet vallen wilt u niet plaats nemen maar zeer tegen mijnen zin ben ik er wel toe gedwongen geworden. Het is Uwer Doorluchtigheid ongetwijfeld bekend, dat in den nacht vau 21 op 22 December van het vorige jaar in de woning Zijner Excellentie den graaf von Tseueck is ingebroken Nadat de brandweer een begin van brand gebluscht en de bewoners der verschillende verdiepingen langs ladders gered had, is met behulp der scherpschutters, met het opruimen van den puinhoop een aanvang gemaakt. Tot ver in de straat was de schok gevoeld. TWEEDE KAMER. Krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage. De minister van binnenl. zaken heeft overeenkomstig de toezeggingin de Kamerzitting van den 22 gedaan ingezonden de rapporten van de inspecteurs voor het staatstoezicht op krankzinnigen van 20 en 27/28 Febru ari 1892, met de daarbij behoorende bijlagen, betreffende het onderzoek naar de wijze van behandeling der ver pleegden in bovengenoemd gesticht, en ter inzage voor de leden onder voorwaarde van geheimhouding neder- gelegd met het voorbehoud de stukken terug te vra gen zoodra ze aan zijn departement noodig zijn voor de verdere behandeling der zaak. Tevens is daarbij gevoegd een afdruk van het eerst daags openbaar gemaakt wordende verslag van genoemde inspecteurs over 1890. De gemeenteraad van Edam heeft den 23 benoemd tot onderwijzer te Volendam Jacob Knol te Didemsvaart. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 23 met algemeene stemmen besloten 70,000 beschikbaar te stellen voor het maken eener nieuwe sluis te Spaarndam, mits de provincie en het Rijk ook elk een derde voor hunne rekening nemen. De naamlooze vennootschap Werf' Conrad aldaar wil 10,000 storten in de gemeentekas op den dag der opening van de nieuwe sluis mits dit geschiede binnen drie jaar, welk aanbod met algemeene stemmen aangenomen werd. Den 24 des avonds hadden te Breda ongeregeld heden plaats voor den woning van een lid van het Heils leger, rondventer van het Rotterdamsche Nieuwsblad, van wien gezegd werd, dat hij op straat een priester grovelijk beleedigd zou hebben, dat later gebleken is onwaar te zijn geweest. De ruiten van zijne woning werden ingegooid en do deur ingetrapt, daar de menigte zich van hem meester wilde makenhij had zijne woning echter verlaten De politie trachtte de menigte, die de ruiten van vele gaslantarens mede verbrijzeldemet de blanke sabel uiteen te drijven, doch toen dit door de groote overmacht mislukte, werden de straten schoon geveegd door eene charge der bereden politie. Den 25 des avonds herhaalden zich de ongeregeldheden voor het gebouw van het Heilsleger in de Middellaan, doch daar dit gebouw gesloten was doordat de heilsoldaten naar Amsterdam vertrokken waren ter begroeting van generaal Booth moesten de omliggende huizen het ontgelden. De politie en de maréchaussées hadden druk werk. doch konden de menigte toch uiteendrijven. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot ont vanger der directe belastingen enz. te Steenbergen de heer C. G. Bannier thans te Schagen te Afieuwe ATiedorp de heer N. W. Enserinck, thans te Vianen en te Wormerveer de heer G. C. Drooglever Fortuyn, thans te Eist. Bij kon. besluit van den 25 zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Helder de heeren J. W. Hattinga Raven en P. Maats en in het kanton Haarlem de heer mr. N. G. Cnoop Koopmans eu benoemd de heer mr. Z. W. Straatman, in plaats van den heer F. L. Kist, aan wien met ingang van 15 April op zijn verzoek uit die betrekking in het kanton Haarlem eervol ontslag werd verleend, met dankbetuiging voor de door hem gedurende ruim 38 jaren in die betrekking bewezen diensten. Den 26, des morgens te ongeveer vijf uren, bemerkte de heer de Vries, dat er brand ontstaan was in het achterhuis van de sigarenfabriek van den heer H. van Viegen aan den Achterburgwal bij de Barndesteeg te Amsterdam, in welk perceel hij mede woonachtig was. l)e zoldering zijner kamor stortte in even nadat hij het bed verlaten had. De hoer Viegen, die met zijne vrouw eu vier kinderen het voorbuis bewoonden werd door den heer de Vries gewekt en zoodoende met zijne famile gered. Daar in dit perceel tal van brandbare artikelen geborgen waren, kreeg de brand in den aanvang een zeer ernstig aanzien doch de brandweer wist den omvang binnen betrekkelijk korten tijd te beperken. Het achter huis is geheel uitgebrand en verscheidene perceelen in den omtrek bekwamen niet onbelangrijke schade. Den 26, des avonds te ruim 10 uren, kwam gene raal Booth te 's-Gravenhage aan. Op het perron van den Hollandschen Spoorweg wachtten de kapitein, de officieren en de soldaten van het korps aldaar en eenige honder den belangstellenden hem af. Na met een driewerf her. »Jawel, mijnheer Briesen." Welnu eene der medeplichtigen aan den diefstal de vroegere kamenier der gravin eene zekere Bertha Schmiderverkeert in de meeningdat het harer zaak eenigszins tot voordeel kan zijnwanneer zij van de heole quaestie een schandaaltje maakteenige hoogge - plaatste personen er in betrekt en hare meestereszoo wel als anderen tracht te compromitteeren. Het ligt niet op den weg van de rechtbank, haar daarin behulp zaam te zijn. Wij hebben hier in de eerste plaats ons slechts te bekommeren om den diefstal en de vermoe delijke daders. Dezen zijn overigens reeds bekend. In- tusschen ben ik verplicht, daar de verklaring mij officieel is gedaan, te constateeren wat er van de zaak is. Ik zal uwe Doorluchtigheid voorlezen, wat Bertha Schmider mij heeft medegedeeld. Het is voor mjj voldoende wanneer gij mij verklaart dat deze beweringen wat u betreft geheel ongegrond zijn. Ik zal dan ook geene aanleiding meer hebben om gravin Iseneck die op het oogenblik nog in geenen toestand is om gehoord te worden en wie al die meidenpraatjes zeer zeker hoogst zenuwachtig zonden makenook later nog met de zaak lastig te vallen." De vorst boog toestemmend en de rechter van in structie las met eentonige stem de verklaring van Bertha voor. Ulrich zat den ganschen tijd onbeweeglijk te luis teren. Toen de heer Briesen de voorlezing geëindigd en het proces-verbaal terzijde gelegd badnam de vorst het wooid. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2