„K A M T." ALKMAARSCHE COURANT V rijdag 1 April 181)2. TWEEDE BLAI). Verkoop van oud papier. Stads-17" roed vrouw. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Roman uit het Berlijnsclie leven, Ufo. 40* Vier en Negentigste Jaargang. 1*92. v a n Ter gemeente-secretarie van Alkmaar worden vóór A April iuschrijvingsbiljetten ingewacht voor eeue in het stadshuis aanwezige partij oudo schoolboeken (volgeschreven) en schoolschriften. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter keunis van belanghebbenden, dat^mej. <4. nöliUKK den 23 dezer door den gemeenteraad benoemd tot stads-vroedvrouw in de wijken C, D en F, hare betrekking aanvaard heeft en woon achtig is in het huis aan het Luttik-Ondorp No. 45, door hare voorgangster, no wijlen mej. C. C. Besijn, bewoond geweest. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 29 Maart 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. HELI4IE. In de vorige week is te Brussel de in boedel van generaal Bonlanger voor 24000 in het openbaar verkocht. Prins de Chimay minister van buitenl. zaken, is den 29 des ochtends te tien uren overleden. I)IIIT8C1HLAAU. Do rechtbank te Berlijn heeft den 25 eenige deelnemers aan de laatste ongeregeldheden veroordeeld o. a. een man die bij de toen plaats gehad hebbende plundering van winkels de aanvoerder eener troep plunderaars was, tot 4 jaren tuchthuisstraf, twee anderen die slechts mede gedaan hadden tot 3 en 2 jaren gevangenisstraf. Rijksdag. Den 29 is het van conservatieve zijde gedane voorstel tot verhooging der rechten op tabak met 205 tegen 66 stemmen aangenomen. Bij de derde lezing der begrootiug werd het voorstel der conservatieven en nationaal-liberalen om de twee millioen voor den bouw van korvetten welke bij de tweede lezing geschrapt waren alsnog toe te staanna eene langdurige beraadslaging verworpen met 177 tegen 109 stemmen. Tegen stemden de leden van het centrum, de vrijzinnigen de socialisten en de volkspartij. De polen stemden voor. EAOELAA». Lagerhuis. Den 29 verklaarde de heer Balfour dat, indien de koloniën een tolverbond willen vormen en door de verdragen met België en het duitsche tolverbond aan Engeland de handen gebonden worden, de gedrags lijn der britsche regeering zou zijn te onderzoeken, onder welke voorwaarden de hinderpalen uit den weg te rui men zouden zijn. Zij zou daarnaar hare staatkunde regelen. Minister Chaplin verklaarde, dat, aangezien het mond- eu klauwzeer ook in Nederland is uitgebroken, de regee ring het verbod van invoer van vee uit Europa niet kan opheffen, voordat de ziekte volkomen geweken is. URAAKRIJk. Den 27 zijn iu de kiesdistricten Morlaix (Finistère) en Abbeville (SommeJ, tot leden der Kamer verkozen de republikeinsche candidaten. Den 27 des avonds hebben weder grove ongeregeld heden plaats gehad in de kerk van den H. Jozef te Bel leville. Er is daar bepaald een gevecht geleverd. Do zendeling Lenfant bezigde de uitdrukking, dat de heden- daagsche leerstellingen, wel verre van het welzijn dei- werklieden te bevorderen, niets deden, dan hun ellende 45) door PALL I.IMIAl. »Ik herinner mjj dien avond nog zeer nauwkeurig", begon hij met kalme en vaste stem »daar ik op dien dag nit Parijs was aangekomen en nog dienzelfden avond het bal bij baron von Heddersdorf bezochtwaar ik de eer hadde gravin von Iseneck te ontmoeten. Ik herinner mij de gebeurtenissen nog des te beterom dat ik een der eersten was, die van de inbraak hoorde nog dienzelfden nacht, toen ik met een mijner vrien den door de Wilhelmstrasse ging. Daar men hier eene poging doet om den goeden naam eener achtenswaar dige vrouw te bezoedelen, zou ik het niet gaarne wil len laten blijven bij de eenvoudige verklaringdat de kamenier zich vergist of gelogen heeft Ik beschouw het als mijnen plichtte bewijzen dat ik dien avond niet in de hnizinge Iseneck geweest kan zijn en dit wordt mij zeer gemakkelijk gemaakt. Even vóór éénen heb ik het bal bij baron von Heddersdorf verlaten tegelijk met den president van de rechtbank, mijnheer Hillstiidt, die mij in de garderobe er nog mee plaagdedat ik zoo vroeg heenging. Mijnheer Hillstadt haalde zijn hor loge voor den dag het was toen tien minuten vóór «enen, hij zal het zich bepaald nog wel herinneren. Daar ik nog moe was van de reis, ging ik niettegen staande het slechte weer te voetom mij wat te ver- frisschen. Natuurlijk kon ik door den geweldigen sneeuw storm niet heel vlug voortkomen. Ik had met eenige mijner vrienden afgesproken nog naar Kroll te gaan waar het eerste publieke winterbal gegeven werd. Toen ik de loge binnentrad, werd ik zeer vriendelijk begroet, te bezorgendit gezegde gaf aanleiding tot den uitroep, dat deze stelling valsch was, waarop Lenfant hervatte, wat doet uw ongeloof dan voor het lijden der mensch- heid Niets Toen werd met stoelen, voetenbankjes enz. geworpen het altaar werd stuk geslagen en om de preek stoel de Carmagnole gedanst. Do gemeenteraad van Parijs heeft den 28 eene premie van 10000 gesteld op het vatten van anarchisten djo dynamietbommen leggen. In heftige bewoordingen werd den prefect verweten dat uit de herhaalde dynamiet- aanslagen bleek dat de politie niet deugde of dat het personeel ongeschikt, was voor zijne taak. De prefect wees er op dat hij slechts 300 politie-agenten gekregen had toen hij er 1200 noodig achtte. Aan de Times wordt uit Parijs gemeld dat ten ge volge van de aldaar plaats gehad hebbende ontploffingen 30 pet. van de vreemdelingen binnen diie dagen de stad verlaten zullen hebben. De beruchte anarchist Ravachol is den 30 des ochtends te Parijs in hechtenis genomen door den commissaris van politie Dresch, bijgestaan door zes agenten die zich van hem meester maakten, voordat hij de twee revolvers, die hij bij zich had kon gebruiken terwijl veertig buiten- landsche anarchisten meest italianen duitschers, belgen en hongaren uit het land gezet zjjn. Senaat. Met 144 tegen 104 stemmen is besloten, dat de tijd voor fabrieksarbeid van vrouwen en kinderen tot een maximum van elf uren beperkt zal worden. Kamer. De 26 werd do interpellatie behandeld, door den heer Delahaye aangekondigd, betreffende de wanor delijkheden in de kerk Saint Meri bij de prediking van een pater-jezuïet, die de fransche omwenteling veroordeelde. Verschillende redenaars voerden het woord, o.a. bis schop d'Hulst, die voor de priesters het recht eischte, om op den kansel maatschappelijke vraagstukken te behan delen. Hjj werd herhaaldelijk in de rede gevallen. Do minister-president Loubet verklaarde het te betreu ren, dat de kansel door do geestelijkheid iu eene staat kundige tribune werd veranderd. Hij zou zich verplicht zien de kerkgebouwen te sluiten, indieu zich weder on geregeldheden opdeden. De heer Pichon maakte melding van het gevaldat een engelsche prediker het fransche leger gehekeld had. De minister-president antwoordde, dat aan dezen persoon het verder verblijf in Fraukrijk ontzegd zou worden. (Zijne verbanning is inmiddels bekend geworden.) De regeering zal zich steeds tot richtsnoer stellen de hand having der rechten van het burgerlijk gezag. Ten slotte werd, met 354 tegen 116 stemmen eene motie aangenomen van den heer Philpot, inhoudende, dat de Kamer de verklaringen der regeering goedkeurde en haar uitnoodigde steeds te zorgen voor de eerbiediging van dio bepalingen van het strafwetboek, waarbij het den geestelijken wordt verboden de wetten en de handelingen der overheden in het openbaar aan kritiek te onderwerpen. Eene motie, om eenvoudig over te gaan tot do orde van den dag was vooraf verworpen met 377 tegen 92 stemmen. Den 28 diende de heer Emile Ferry een voorstel in strekkende om schadeloosstelling te verleenen aan hen, die door de dynamietaanslagen schade hebben geleden. Hij wenschte, dat dit ontwerp van dringenden aard zou verklaard worden. De minister-president Loubet zeide, dat alle maatre gelen genomen waren en dat alles gedaan was wat bin nen de perkeu der mogelijkheid ligt De dringend- verklaring is daarop met 252 tegen 244 stemmen afgowezen. Daarna is het wetsontwerp tot aanvulling van art. 435 van het strafwetboek strekkende om de straf voor de aanslagen met ontplofbare stoffen te verscherpen aangenomen. Op voorstel der commissie is de straf voor het leggen van eone ontplofbare stof op den open baren weg nog gelijk gesteld met die wegons moord met voorbedachten radezijnde de doodstraf. Op voorstel van den heer Goujou waarmede de regeering zich ver- eenigd had is eene gunstige bepaling opgenomon voor de schuldigen die door hunne bekentenis de overheid in staat gesteld hebben andere schuldigen te vatten. Den 29 is beraadslaagd over het voorstel om aan het departement van oorlog een nader krediet van en eene der aanwezige dames beklaagde zich er over dat ik zoo laat kwam. Even te voren had mijnheer Hillstadt mij gekapitteld, dat ik zoo vroeg heenging, en nu werd ik onder handen genomen omdat ik zoo laat kwamik vond die tegenstelling nog al grappig en terwijl ik even te voren had gezegd dat het zoo heel vroeg niet meer was zei ik nu dat het nog zoo heel laat niet was en bewees dit door op mijn horlogo te wijzen. Het stond toen precies op kwart over éénen. Dat weet ik zeker, want ik rekende uit, dat ik van de Behrenstrasse tot Kroll ongeveer vijf-en-twintig minuten noodig had gehad en dus door den sneeuwstorm on geveer vijf minuten had verloren. Het is haast een wonder te noemen, dat ik alles zoo juist op de minuut kan aan geven. Doch dit is te verklaren door de toevallige om standigheid, dat twee verschillende personen mij op twee verschillende plaatsen vrij kort na elkaar hebben gevraagd hoe laat het was op de plaats waar ik van daan kwam en de plaats waar ik heenging. En tusscheu deze beide plaatsen ligt eenvoudig de wegdien ik heb afgelegd." »Als er nog een bewijs voor een alibi noodig ware, dan zou het u prachtig gelukt zijn", merkte de rechter op. Volledigheidshalve zou het misschien raadzaam zijn, indien we Doorluchtigheid mjj evenals gij mij reeds den naam van den éénen persoon van den president hebt genoemdook den naam van de andere zoudt willen aangeven." »Als het bepaald noodig is, nu dan: eene zekere Frau- lein Franzi, van het ballet aan de Opera Voor het ge val dat mijne verklaring nadere bevestiging behoeft, zou zij wellicht zelfs nog de gewichtigste getuige zijn. Zij heeft met mij op het horloge gekeken en daar het in haren smaak viel, heb ik haar het horloge tusschen twee haakjes een ding van volstrekt geen waarde present gegeven. En toen ik haar gisteron toevallig ont moette vertelde zij mij hoe goed het work was. Zij had den wijzer nog niet verzet, en het horloge liep nog op de seconde." »Dat zijn inderdaad onwederlegbare bewjjzen riep de rechter van instructie uitdie zeer in zijnen schik 6,000,000 te verleenen. Minister de Freycinet verde digde dat voorstel. Eene vrij levendige woordenwisseling had plaats tusschen dezen en de leden der betrokken commissiedaar de minister zich verzette tegen elke blaamwelke men op hem trachtte te werpen. Het gevraagde krediet werd verleendzooals het door den minister gevraagd was. ITALIË. Bij de behandoling der spoorwegwet ver wierp de Kamer het door de oppositie ingediende voor stel tot verdaging. Op het oogeublik der stemming ver lieten Crispi, Zanardelli en verschillende andere leden der linkerzijde de zaal. Met 175 tegen 120 stemmen werd bij geheime stemming het ontwerp aangenomen. IPORTUWAL. De wet tot bekrachtiging van de brusselsche Congo-akte is door den Raad van State goed gekeurd en door den koning geteekend. De Kamer van afgevaardigden heeft met 72 tegen 2 stommen het verslag van de commissie goedgekeurd, die verklaard had dat er geen grond aanwezig was om den oud-minister van financiën Carvalho te vervolgen. RUILAND. De intrekking van het uitvoerverbod van tarwemeel voor do havens van de zee van Azof en de Zwarte Zee is goedgekeurd. De exporteurs zijn echter verplicht in gelijke mate tarwe nit het buitenland aan te voeren. SPAAJE. De ministerraad heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat bij den Senaat zal worden ingediend, strekkeude om de spoorwegmaatschappijen te machtigen, de tarieven van sneltreinen met 12 pet. te verhoogen, uitgezonderd voor voedingsmiddelen. Te Barcelona geraakten eenige vaten petroleum die op de kade bewerkt werden, in brand. De brandende petroleum vloeide iu de haven en stak vijf koopvaardjj- en twee oorlogsschepen in braud. De oorlogsschepen zijn vernield. Personen hebben bij dezen brand geen letsel bekomen. AUSTRALIË. Deeming, die onlangs in hechtenis werd genomen, omdat hij zijne vrouw vermoordde en wien men ook verdacht van te Rainhill bij Liverpool eene vrouw en vier kinderen gedood te hebben, heeft bekend medeplichtig geweest te zijn aan den moord van Rainhill en ook de twee laatste moorden van Whitechapeldie toegeschreven werden aan Jack the Ripper, op zün ge weten te hebben. BIBDBN-AMERIKA. Den 23 is in de nabjjheid van San Sonate in San Salvador een trein van den Acajutla-spoorweg ontspoord, waarbij 13 personen gedood en 31 gewond werden, waaronder verscheidene zeer ernstig. TEREENI6DE STATE A. De Senaat heeft het door de scheidsrechters voorgestelde verdrag ten opzichte van de robbenvangst in de Behringzee bekrachtigd. Van 20 tot 26 Maart zijn op Urk 11 nieuwe ge vallen van typhus aangegeven één lijder is overleden. Ruim 50 bewoners zijn op het oogenblik door die ziekte aangetast. Bij kon. besluit van den 26 is benoemd tot kan tonrechter te Tiel de heer mr. W. A. van Lidt de Jende, thans kantonrechter te Vianen. Den 28 is te Monnikendam door de afdeeling van het Witte Kruis een ijskelder aanbesteed voor ƒ304. Den 29 is des morgens te half twaalf te Ilpendam de boerderij van Blokker afgebrand. De heer E. H., boterhandelaar te Sneek, is bij het keuren van boter op de schuiten ongemerkt te water geraakt en verdronken. Den 29 des ochtends werd zijn lijk gevonden. De heer mr. Alex. Verhuell te Arnhem heeft 500 geschonken voor de armen te Brielle en J 200 voor de bewoners van het Asyl voor oude zeelieden aldaar, om uit te deelen op 1 Aprilden gedenkdag van de inneming vau den Briel door de Watergeuzen. Den 6 is de inschrijving geopend op 1,000,000 der 3) pet. geldleening van 1892, groot 3,000,000, ten laste van de gemeente Rotterdam. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te HerkhoutS. Bakker te Hoogkarspel. was dat hij geen verder gevolg aan dit onaangename intermezzo behoefde te geven. »Ik wil alleen nog opmerken", zoo besloot de vorst, »dat ik het bal bij Kroll met oenen vriend, den legatie- raad von Berwitz, verlaten heb. Wij liepen, om ons ge sprek af te makennog een eindje de Wilhelmstras3e in en toen trok het onze aandacht dat het huis van graaf Iseneck helder verlicht was. Wjj vroegen aan den portierwat daarvan de reden wasen deze vertelde ons wat er was geschied." UitstekendVolgens uw verlangen zullen wij een nauwkeurig proces-verbaal opmaken dat zonder twijfel strekken zal om de geschiedenisdie Bertha Schmider verzonnen heeft, uit de wereld te helpen. Misschien vindt gij het wel het aangenaamst, het zelf te dicteeren Vlet alle genoegen, mijnbeer Brieson." Vorst Ulrich dicteerde hetzelfde verslag, dat hij zoo even aan den rechter gedaan had duidelijk en volledig aan den griffier, en zette er zijn naam onder. Hij was reeds opgestaan, toen hij den rechter zachtjes vroeg Zoudt gij denken dat het nog bepaald noodig zal zijn als getuige in deze zaak gehoord te worden »Ik hoop dat men er geene termen voor zal vinden. Met zekerheid kan ik het echter niet zeggen. Misschien acht de verdediger het in het belang van eene der be schuldigden noodzakelijk Uwe Doorluchtigheid te dag vaarden. De vraag, of men des nachts zonder veel moeite in het huis kan binnendringen is zonder twijfel eene vraag van veel gewicht, en misschien zal men het, juist om deze vraag te beantwoorden, onvermijdelijk achten, te onderzoeken of de verklaring van Bertha Schmider waarheid bevat ja dan neenIk geloof het niet maar het zon mogelijk kunnen zijn »Dat zou hoogst onaangenaam voor mij zijn", ant woordde de vorst. »Niet om die dwaze beschuldiging tegen gravin Iseneck want die zou al heel spoedig blijken laster te zijn. Maar om eene andere redeu. Ik sta, onder ons gezegd, op het punt mij te verloven. Eu nu kunt ge u wel voorstellen, dat het niet heel aangenaam voor mij isjuist onder deze omstandigheden in eene

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5