339ste Staatsloterij. Kantongerecht te Alkmaar. Veiling- van vaste goederen. Onbestelbare Hrieven, Nr. 2209 f 20000Nr. 16905 f 5000 Nr. 6378 f 1000; Nr. 2010 f 400; Ns. 8552, 12554, 15633 f 100. 2e kl., 3e lijst, 30 Maart. Nr. 3472 f 2000; Ns. 14131 en 14825 f 1500; Ns. 6625 en 14085 f 1000 Ns. 4395 en 7199 f 400 Nb. 8637 en 16807 f 200; Ns. 2695, 6141,13430 en 20302 f 100. 1 Huis. Weiland 2.73.60 6300.— 2 Weiland 3.50.00 7150.— 3 id. 1.75.00 3600.— 4 id. 2.63.50 5437.50 5 id. 3.50.00 7000.— 6 id. 1.75.00 3500.— 28 Maart. 2 en 3 te zamen verhoogd met 1600,— 1 tot en met 6 opgehouden op 34887,50 Het burgerlijk armbestuur te Jonre heeft besloten tot stichting van een gebouw, dat zal worden bestemd om: 1. aan gezinnen, die in den algemeenen verhuistijd van eene woning zijn verstoken, oen onderdak te bezor gen 2. te dienen voor ziekoninrichting bij het heerschen van besmettelijke ziekten. Do noodige geldeu zullen door het sluiten eener 3'/2 a 4 pet. leening gevonden worden. Te Tiel zijn twee kostelooze scholen voor onbe- paalden tijd gesloten wegens de daar heerschende keel ziekte. De gemeenteraad van Koog aan <lo '/.aan beeft aan de naamlooze vennootschap Concessie-maatschappij te Amsterdam vergunning verleend tot het aanleggen en oxploiteeren eener paardentram van Zaandam naar Wor- merveer en aan die maatschappij eene subsidie verleend van 20000. De Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij heeft o a. aanbesteed: 1. het ophoogen en verbroeden van oen ter rein en het daarop leggen van sporen en wissels aan de werkplaats te Haarlem. Van 14 inschrijvers wag de heer A. Korteweg te 's-Gravenhage voor f 4400 de laagste. 2. het uitvoeren van onderhoudswerken op de spoor wegen (Jltj[cest-AnistcrdaniZaun dam Enk- hulzonHoornmodcinblik en LeeuwardenSta voren in 4 perc. begrooting f 36,570. Laagste inschrij vers waren de heeren voor perc. 1 Dekker en Boender maker, Amsterdam, f 9678; perc. 2 J. Plas, Pnrmerend f 7244; perc. 3 P. A. de Smet, Bovenkarspel f 6887.50; perc. 4 J. A. de Graaf, Sneek f 13.230. Den 11, zal de heer D. de Clercq van Haarlem, daartoe uitgenoodigd door de afdeeling Schagen van don sociaal-democratischen Bond, in het lokaal van den heer Kos aldaar spreken over een nader te bepalen onderwerp van staatkundigen aard. Benoemd tot onderwijzer te Marken G. Langedijk te Hnkhulzen. De heer Th. W. van Luenen te Hnarlein is be noemd tot gemeente-geneesheer te Heemstede. Tot leeraar in de gymnastiek aan de hoogere bur gerschool te Zaandam en tot onderwijzer in de gym nastiek aan de inrichtingen voor meer uitgebreid lager onderwijs is benoemd de heer J. Havinga aldaar. Voor de akte-examens als onderwijzer of onder wijzeres hebben zich in Noordholland aangemeld 99 vr. en 76 mann. candidaten samen 175. De gemeenteraad van Westzaan heeft den 28 eervol ontslag verleend aan A. List wegens zijne benoe ming tot onderwijzer te Alkmaar met 1 Mei en benoemd tot onderwijzer L. Kiers te den Ham. Het kohier der inkomstenbelasting te Delft is voor 1892 vastgesteld tot een bedrag van 102,369,90, zijnde 3'/2 pet. van het inkomen tegen 3. 7 pet. in 1890 en 1891. In de Hoogstraat te Amsterdam is in de vorige week eene dienstbode door een rijtuig, waarvan het paard op hol was gegaan omvergeworpen en over den hals gereden. Zij was onmiddellijk dood. Te Maastricht is gevankelijk binnen gebracht Jan Theodoor Smeets, oud 51 jaren, werkman te Raasteren, verdacht van op 28 September 1888 aldaar Gerardus Haeren door een geweerschot gedood te hebben. Het hoofdbestuur van den Volksbondvereeniging ter bestrijding van drankmisbruik, heeft in een aan de Koningin-Regentes gezonden adres uitvoerig bestreden het denkbeelddat de thans door de regeering voorge stelde verhooging van den acoijns op het gedistilleerd met 5 per vat de zaakdie de bond voorstaatzou bevoordeelon. Integendeel zal die verhooging haar eer benadeelen. Het hoofdbestuur verzoekt zijne beschouwin gen in ernstige overweging te nemen en het zoo mo gelijk daarheen te leiden, dat bieren van zeer laag alcohol gehalte geheel van belasting worden vrijgesteld. Te Hoogwoud geraakte den 30 de landman P. B. van Laminertschaag, door het achteruitloopen van het paard, met zijne tilbury in de nabijzijnde sloot. Na veel moeite wist men alles weer op het droge te brengen. Paard noch voerman hebben eenig letsel bekomen. Ook het rijtuig was nagenoeg onbeschadigd. Door den rijksveldwachter van Sijbecarspel is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren G. van Nibbiks- wondwegens het in gesloten jachttijd vervoeren van zestien wilde eenden. publieke rechtszitting te moeten verklaren, dat ik op dien avond bij Kroll in gezelschap van Frhulein Pranzi ben geweest en haar mijn horloge heb geschonken." »Ik begrijp het volkomen. Het openbaar ministerie zal in elk geval volstrekt uw getuigenis niet inroepen. Zoodra de verdedigers der beschuldigden bekend zijn, zal ik Uwe Doorluchtigheid daarvan kennis geven. En ik twijfel niet, of ge zult door een persoonlijk ondorhoud het met de heeren wel eens worden. In elk geval zal er bij de be handeling der zaak de betamelijke eerbied tegenover per sonen als gravin Iseneck en Uwe Doorluchtigheid in acht genomen worden en de justitie zal zich niet verlagen tot het werktuig vau de wraakzucht eener misdadige dienstbode. De presidont van de rechtbank zal even goed als het openbaar ministerie en de verdediging het hier mee eens zijn." De heeren namen hoffelijk afscheid van elkander. Een somberen ernst vertoonde het edele gelaat van vorst Ulrich von Engernheim, toen hij de steenen trappen afging. Voor de eerste maal in zijn leven had hij willens en wetens onwaarheid gesproken. Onwaarheid onder omstandigheden, die de zwaarste gevolgen na zich konden slepen. Hij had moeten liegen. De waarheid zou eene ongelukkige die al te zeer op hem vertrouwd had, in het verderf hebben gestort. Liever wilde hij zelf ton gevolge van zijnen leugen te gronde gaan. HOOFDSTUK XIV. De lente was in het land. Reeds bij het einde van het carnaval hadden vorst von Eyckhof en de zijnen Berlijn verlaten en waren zij naar Menthin teruggekeerd. De verhouding tusschen Alix en Ulrich was met den dag inniger en vertrouwelijker geworden, zij beminden elkan der oprecht en hartolijk en nog maar weinige weken zou het duren eer hunne verloving werd publiek ge maakt. Ulrich stemde volkomen in met den wensch zijner toekomstige schoonouders, om niet al te overijld te han delen. Ook hij had er geen bezwaar tegen dat de ver- Den 30 is te Leiden tot doctor in do rechtsweten schap bevorderd de heer A. L. Donker, geb. te Ben- nlnghroek, met proefschrift, getiteld: »V an het doen van afstand der instantie. In den avond van den 29 kwam de familie Viotta, wonende te Amsterdam in een huis op de Prinsegracht tegenover het gerechtshof, ongeveer te half elf van eene repetitie thuis, toen zij de 26jarige dienstbode, Anna Verhoeven, uit Kerkdrici bij Zaltbommel geboortig, inde studeorkamer van mr. Henri Viotta, eene achterkamer, vlak achter de deur vond liggou met eene zeer diepe snede aan de linkerzijde van den hals en verschillende wonden aan de linkerwang. De te hulp geroepen genees heer verklaardedat de diepe wonde aan den hals on middellijk den dood tengevolge moest hebben gehad. Bij verder onderzoek bleek, dat een schrijftafel en een secre taire in die kamer opengebroken en daaruit ontvreemd waren eenige gelden, ten bedrage van 160. Den 29 is met algemeene stemmen de heer jhr. mr. P. van Foreest herkozen als dijkgraaf, de heer Jan Frans gekozen als heemraad en de heer Ju. Hoogland als hoofdingeland van den Oosterzij polder. Te Avendorpgemeente Schagen, eene hooge plaatswaar volgens oudo ingezetenon dier gemeente een schat moet begraven liggenis den 30een groote klomp aarde gevondenwelke bij onderzoek zeer vele onbekendeoudo zilveren muntstukjes bleek te bevatten. Den 27 is to Spanbroek eeno afdeeling van de Centrale Roomsch-Katholieke Kiesvereeniging te Enk huizen opgericht voor de gemeenten Spanbroek, Opmeer, Hoogwoud en Obdam. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren: P. Bos, Obdam, voorzitter; K. Schilder, Spanbroek onder-voorzitter; P. H. van RoozendaalSpan broek, lo secretaris; J. Luke, Spierdijk, 2e secretaris en A. Diguum Spanbroek penningmeester. De heer ds. W. A. Kuipéripredikant te Obdam, heeft onder alle behoeftigen dier gemeente een voorraad van de bekende Hallumer gele aardappelen uitgedeeld. TWEEDE kANEK. Den 29 heeft de heer Havolaar zijne interpellatie ingetrokken omdat hem gebleken was dat de aanleg der door hem bedoolde spoorwoglijnen Heerlen-Sellard en Echt-Eindhoven verzekerd was. Uit het door den minister van koloniën ge geven antwoord op de vragen van den heer Keuchenius, wat de regeering sedert de verwerping van het vorig wetsontwerp tot verlenging van do Billiton-overeenkomst gedaan had wat zij voornemens was te doen en welke hare tegenwoordige verhouding was tegenover de Billiton- maatschappij, bleok, dat eene nieuwe overeenkomst ge sloten was, die den 2 April aan het oordeel der aandeel houders onderworpen wordt, waarna de wettelijke be krachtiging gevraagd zal worden. Inmiddels had de regeering zich alle rechten van don Staat voorbehouden. Voor het geval de overeenkomst niet mocht worden goedgekeurd, wordt do exploitatie op kosten van ongelijk voortgezet. - In deze zitting werden nog goedgekeurd de wetsont werpen tot vaststelling van het slot der indische reke ningen over 18711879. Den 30 werden alle aan de orde gestelde wetsont werpen aangenomen, waaronder dat tot goedkeuring van de verklaring met OostenrijkHongarije, betrekkelijk maatregelen tot het tegengaan van den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes, met algemeene stemmen, en dat tot Instelling van de Orde Oranje-Uassau met 52 tegen 28 stemmen. De over laatstgenoemd ontwerp gevoerde beraadslaging wordt nader medegedeeld. Den heer Keuchenius is verlof verleend op een nader te bepalen dag de regeering te interpolleeren om trent het standpunt door haar in te nemen tegenover ambtenareu en militairen die zich het belang der Mid dernachtzending aantrekken en de eerbaarheid in de hand werken en zulks naar aanleiding van het peusionneeren van den kapitoin Roelants. Daarna is de Kamer uiteengegaan. loving nog voor korten tijd werd uitgesteld. Werden de ouders tot dit besluit gedreven door de overweging, dat hunne dochtor nog zoo jong wasvorst Ulrich werd gelijk hij vorst Engelbert zeide door zijne positie ge drongen dit korte uitstel goed te keurende volgende weken had hij nog veel werk aan het departement, doch hij had reden om daarna tot belooning voor zijnen in gespannen en naar bij zich vleien mochtniet gansch en al nutteloozen arbeid eene belangrijke bevordering tegemoet te mogen zien. Hij beweerde nu, zoo eerzuch tig te zijn, om eerst na deze weldra te verwachten pro motie prinses Alix zijne bruid te willen noemen wan neer hij eene eenigszins noemenswaardige betrekkiug in diplomatiekon dienst zou bekleoden. Doch in waarheid voelde hij zich gedrukt en ongerustzoolang de zaak tegen de dievenbende nog aanhangig was en de moge lijkheid nog bestonddat hij in deze zaak betrokken kon worden. Wel is waar was het onderzoek roods lang gesloten doch de openbaie behandeling had nog steeds verscho ven moeten worden daar de rechtbank verklaard had de gewichtigste getuige in deze, gravin Juliane von Ise neck, niet te kunnen ontberen. Gravin Juliane was nog altijd lijdende de hardnekkige koorts had hare krachten ondermijnd, en sleehts zeer langzaam had een verblijf van verscheidene weken in het Zuiden hare geschokte ge zondheid eenigszins hersteld. In do eerste dagen van April gaf Zijne Excellentie de president graaf von Iseneck aan de rechtbank kennis, dat hij met zijne vrouw te Berlijn was teruggekeerd en dat de gravin ofschoon zij zich nog zeer zwak voelde en do uiterste omzichtigheid noo- dig had, zich desniettemin bereid verklaarde als getuige op te treden. Onverwijld werd nu een begin gemaakt met de open bare behandeling der zaak. De voorzitterde officier van justitie en de verde diger waren het er volkomen over eens dat het stre ven der beschuldigdenom de aandacht van hunne misdaad af te leiden door er dingen in te betrek ken die met den diefstal niets te maken hadden Den 18 zal de heer J. Zijp Kz lid der Tweede Kamer, te Hoogwoud eene staatkundige voordracht houden. 2e kl 2e lijst, 29 Maart. 25 Maart. N. O., A. v. A. de G., te Alkmaar, H. W., zonder vaste woonplaats J. C. Cz., te Egmond aan Zee, D. J. S., te Heiloo., W. O., te WognumR. M., te Hoorn Dirkje v. d. H., te Helder, K. B., te Limmen allen dronkenschap, ieder 0,50 boete of 1 dag hecht. J. D. Pz., te Egmond aan *jZee dronkenschap 1 boete of 1 dag hecht. K. B., te Uitgeest, W. B., te Middelie, A. S., te Amster dam, J. de J., te Oudkarspel, als boven ieder 3 boete of 2 dagen hecht. W. de T., zonder vaste woonplaats als boven 3 boete of 3 dagen hecht. J. H., te Alkmaar, dronkenschap en burengerucht, 2 boeten elk van 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. D. T., te Zuidscharwoudedronkenschap bij 5e her haling 14 dagen hecht. H. J., te Noordscharwoude, dronkenschap, straatschen derij en openbare ordeverstoring, 5 boete of 3 dagen hecht. K. B., te Egmondbinnen rijden op een hondenwagen te Heiloo 1 boete of 1 dag hecht. P. D., te Alkmaar, overtreding arbeidswet, 3 boeten, elk van 0,50 of 1 dag hecht. voor elke boete. M. B.,te Alkmaar, overtreding drankwet0,50 boete of 1 dag hecht. L. T.,te Rotterdam, zonder vergunning op straat mu ziek maken f 0,50 boete of 1 dag hecht. Jansje S., te Uitgeest, zonder vergunning sterkeu drank te koop aanbieden 0,50 boete of 1 dag hecht. J. H. Pz., J. v. d W. Wz., J. R. Az., C. R. Jz., D. G. Cz., te Sint-Pancrasstraatschenderij ieder 15 boete of 3 dagen hecht. L. v. T., te Akerslootjachtwetovertreding en zonder vergunning loopeu op eens anders grond 1 boete van 1 en 1 boete van 3 of 1 dag hecht, voor elke boete. J. S. en W. de J., te Rijp, in dronkenschap de open bare orde verstoren ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. E. S. Az. en J. Z. Pz., te Egmond aan Zee maken van burengeruchtontslagen van rechtsvervolging. Door Notaris M. GOUVERNE. De Boerenplaats »het Vergulde Hert" aan de Noordorvaart in de Schermer bij Schermerhorn, is in bod gebracht op Maandag 21 dezer, te weten. verzonden in de le helft van Maart 1892: W. N. J. van der Hulst, Arnhem Wed. TijdemanNol, Rotterdam G. v. d. Oord't Zand. Van de hulpkantoren Heorhugowaard: S. Kopps, Amsterdam. Sch oorldam: C. KeetSchagen. Zuidscharwoude: L. Schnebek, Rotterdam. Briefkaart: E. G. C. Overbroek, Amsterdam. Verzonden geweest naar Amerika: D. Lakeman Walworth. Engeland: Van het hulpkantoor: Warmenhuizen: G. Cleton Londen. kort en bondig verijdeld moest worden dat men de zwaar beproefde gravin zooveel mogelijk moest sparen en dat man de geheele zaak, die reeds volkomen duidelijk was. zoo snel en zoo stil mogelijk moest behandelen. De verdediger van Johann Hotte en Bertha Schmider gaf zijn leedwezen te kennen dat hij zich genoodzaakt zag aan het uitdrukkelijk verlangen zijner cliënten ge volg te geven om Zijne Doorluchtigheid vorst Ulrich von Engernheim als getuige op te roepen. Doch daar hij intnsschen in deze dagvaarding niet het geringste heil zag voor zijne cliënten zou hij al zijn best doen om Zijne Doorluchtigheid te helpen uit de pijnlijke posi tie waarin boosaardigheid en wraakzucht hem gebracht hadden. De noodige maatregelen waren genomen om van de geheele zaak zoo weinig mogelijk ophef te maken. De diefstal bij Iseneck was reeds lang in het vergeetboek geraakt. Dat vorst von Engernheim als getuige door den rechter van instructie in gehoor genomen en nu ook voor de rechtbank als getuige was gedagvaard wist buiten hot kleine kringetje van hen, die in onmiddellijk verband tot de zaak stonden niemand. Gelijk te be grijpen is, had Ulrich met niemand daarover gesproken. Wordt vervolgd. Stoomdr. v. Hermej Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6