No. 41. Vier en Wegentigste Jaargang. 1892. ZON OA Er 3 APRIL. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit bladen Binnenland. Ingezonden stukken. Muziekfeest Stadsberichten. 321 44 2000. 6272 40 4o0. 2131 27 400. Zondagschool te Rustenburg. MkMAARSCHE COIR ANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Denderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk 1, Do 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel J 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer Den 31 viel het driejarig zoontje van den heer W. Schene te Sehagen van een hoogeu walkant te water. Schreeuwen deed het ventje niet, zoodat het een gelukkig toeval voor hem was, opgemerkt te worden door den veertienjarigen jongen C. Smit, die onverwijld te water sprong en met behulp van andereu het kind en zich zelf gekleed als hij te water was gesprongen te redden. Te Rijp is den 31 tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. Post. Door het schrikken van een jong paard geraakten de heeren J. Stammes en K. Mijs van Oude-Aiedorp den 31, ter hoogte van de witte paal te Sehagen met paard en kar te water. Het ongeval liep met een nat pak en een paar gebroken karstokken af. In de op den 29 gehouden vergadering van den ge meenteraad van Texel werd door den burgemeester medegedeeld, dat een schrijven van den heer Dijkstra, onderwijzer te De Koog, was ingekomen, behelzende eene dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde. De commissaris der koningin had den raad verwittigd, dat de veldwachter de Wijn te Oudeschild was ontslagen terwijl de veldwachter Boon, te Den Burg, eervol ont slag uit zijne betrekking had gevraagd. Verder was een adres ingekomen van de afdeeling Oosterend der Neder- landsche Visscherijvereenigiug, met verzoek aan den raad bij de regeering aan te dringen op ondersteuning tot aanleg van een haven te Oosterendwaar ongeveer 100 visschersschepen zijn. Met het oog op het gewicht dezer zaak werd beslotende behandeling tot eene vol gende vergadering te verdageu. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, den heer A. P. Koorn, werden onde: zocht, en daarna tot zijne toelating beslo ten. Het kohier van den hondenbelasting werd vastge steld tot een bedrag van j 204, dat van den hoofdelijken omslag werd aangeboden om door eene daartoe gekozen commissie onderzocht te worden. Met 8 tegen 2 stemmen werd besloten de jaarwedde der onderwijzeressen te De Waal, Oosterend en Den Burg met f 50 te verhoogen. Met 7 tegen 3 stemmen werd het voorstel tot verhooging der jaarwedde van den onderwijzer met hoofdakte te Den Burg, van f 600 tot 650, verworpen, terwijl die der te benoemen onderwijzers te Oudeschild en Zuid-Eierland van 450 op f 500 werd gebracht. In de Rijkspostspaarbank te Warmenhuizen hadden gedurende de maand Maart 21 inlagen plaats tót een totaal bedrag van J 537, en 2 terugbetalingen tot een bedrag van f 46. Uitgegeven werden twee nieuwe boekjes. Benoemd tot onderwijzeres te Castricuin mej. J. Wever. Mejuffrouw de wed. Laan-Langereisonlangs over leden te Benningbroek, heeft aan de diaconie der hervormde gemeente aldaar de som van 6000 vermaakt. In de hervormde kerk te Wogaum wordt een orgel geplaatst door de firma Leichel. Dit is reeds het vierde instrument van die firma, dat in dezen omtrek geplaatst wordtwel een bewijs voor de deugd van haar werk. Te Avendorp, onder Sehagen, zijn, behalve de reeds genoemde munten, tot dusver nog gevonden een paar tanden van een wild zwijn, eenige vreemde steenen en de scherven van een urn. Avendorp is misschion een grafheuvel uit zeer ouden tijd. De gemeenteraad van SKandvoort heeft den ol met 5 tegen 2 stemmen verworpen het voorstel van den heer Kaufmann om de baden weder voor gemeentereke ning te exploiteeren en met 5 tegen 1 stem het voorstel van openbare verpachting. Daarna werd met 5 tegen 2 stemmen besloteu het strand tot het plaatsen van bad koetsen en strandstoelen onder 's hands te verpachten. Bij do op den 1 gehouden uitloting van zes seriën der premieleening van de Noord Holiandsche Vereeniging het Witte Kruis zijn uitgeloot 321, 1652 2131, 6272, 6334 en 6718. Bij de opgevolgde premietrekking zijn o.a. uitgelootvan serie 1652% no. 49 met 30000. Den 1 zijn te Haarlem voor de vrije en orde oefeningen in de gymnastiek 10 van de 11 geslaagd, waaronder P. Voerman en Waringa te Zaandam, IJpel te Purmerend, C. Madderom te St. Maartensbrug, Talsmate Sehagen en Gazon te Helder^ Verbinding met de Egmonden. Men schrijft ons: ln eene druk bezochte vergadering in het hotel Zeezicht te Egmond aan Zee werd door voorloopige aandeel houders definitief besloten tot oprichting eener naam- looze vonnootschap »Omnibusdienst de drie Egmonden gevestigd te Egmond aan Zee die zich ten doel stelt eene geregelde verbinding tusschen Egmond aan Zee Egmond aan den Hoef, Rinnegom, Egmondbinnen, Bak- kum en Castricum in werking te brengen, terwijl tovens op enkele dagen dor week ook eene verbinding van Egmond aan Zee via Egmond aan den Hoef naar Alkmaar tot stand zal worden gebracht. Met het oog op het thans aanwezige kapitaal zal de dienst voorloopig op zeer be scheiden en hoogst eenvoudige wijze worden ingericht. Eerst danwanneer het blijktdat er althans van uit Alkmaar meer belangstelling betoond wordt in de goede zaak zal er meerdere uitbreiding gegeven worden aan het thans vastgestelde program. De Egmonders hebben getoond, dat zij iets willen doen om de plaats hunner inwoning in geregelde gemeenschap te brengen met de versnelde middelen van vervoer, dat ook anderen nu toonen dat zij willen medewerken om het ernstige streven van de Egmonders te verwezenlijken. Dat kunnen zij op dit oogenblik doen door het nemen van de noodige aandeelen welke op slechts 10 zijn vastgesteld. Het bestuur is samengesteld uit de heeren P. Pranger, voorzitter, C. de Groot, secretaris, W. Tijsma, penning meester en R. Geel en J. Groot, commissarissen. Het bestuur is belast met den aankoop van omnibussen en om verder te doen al wat in het belang van de on derneming moet geschieden, ten einde in de eerste dagen der volgende maand den dienst te kunnen openen. Be langstellenden worden opgewekt, om aan het bestuur der vennootschap »Omnibusdionst de drie Egmonden" zoo spoedig mogelijk opgave te doen met hoeveel aandoelen zij het maatschappelijke kapitaal wenschen uittebroiden. Mijnheer de Redacteur! Het is u bekenddat de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst dit jaar haar algemeene vergadering zal houden te Alkmaar. Waar hare zuster, de Tooukunstenaarsvereeniging twee jaren geleden, heeft ondervonden dat Alkmaar waardiglijk kan ontvangen een vereeniging wier leden over het geheele land verspreid zijn waar het vorig jaar de Holiandsche Maatschappij van Landbouw voor haar algemeene vergadering eveneens de keus op Alkmaar liet vallen, daar mocht de afdeeling Alkmaar e. o. der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst niet achterblijvenmaar bestond voor haar alle reden om aan het Hoofdbestuur dier Maatschappij aan te bieden dit jaar in deze stad hare belangen te bespreken, te meer, nu een lid dier afdeeling thans deel uitmaakt van dat Hoofdbestuur. Een dergelijke vergadering moet volgens de regle menten gepaard gaan met een huishoudelijke uitvoering, een uitvoering die ook de leden uit onze groote plaatsen, waar het kunstgevoel hoogere eischen steltvolkomen kan bevredigen. Reeds nu is het programma dier uit voering welko in het begin der maand Juni zal plaats hebben bekend. Vóór de pauze zullen ten gehoore ge geven worden: Gottes Zeit, van Bach, Nanie, van Brahms, Neujahrslied, van Schumann, benevens de Symphonie n°. 4 van Beethoven, en na de pauze Walpurgisnacht, van Mendelssohn. De uitvoering van zulk een rijk programma eischt zware geldelijke offers De afdeeling heeft zich reeds nu de medewerking verzekerd van het beste orkest uit ons land dat van het concertgebouw te Amsterdam ouder leiding van den beroemden Kes, en is in onderhandeling met do beroemdste solisten, die Nederland bezit. Zonder krachtigen geldelijken steun uit het Muziekfeestenfonds der Maatschappjj zou eeu dergelijke uitvoering hier een voudig onmogelijk zijn. Maar, alwist men nu reeds met zekerheid, dat het gel delijk resultaat van een dergelijke uitvoering tot geene bezwaren aanleiding zou geven die zekerheid zou ons weinig baten, wanneer ook niet het moreele resultaat aan onze verwachtingen beantwoordt. Daarom werd dezer dagen aan de leden der Zangver eeniging en andere belangstellende personen een circulaire verzonden, waarin een dringend beroep werd gedaan op de welwillendheid en steun van allen die in staat zijn of zich in staat gevoelen, de koorkrachten te versterken. Voor de bestaande leden vertrouwen wij, dat deze opwek king tot medewerking overbodig zal zijn de circulaire bedoelt dan ook voornamelijk die personen, welke, kennis van muziek hebbende zooveel zouden kunnen bijdragen tot het behalen van een volkomen succes. Is het gewone koor circa 80 personen sterk, tegenover een orkest dat 40 executanten telt, is een koor van 80 leden te zwak Wij zouden derhalve versterking uit andere plaatsen moeten aanvragen maar meenen vooralsnog dat het de eer van Alkmaar te na zou zijn om elders leentjebuur te spelen. En daarom richten wij tot onze stadgenooten, die onze vocale krachten kunnen versterken het verzoek helpt ons, maakt het ons mogelijk in de stad onzer inwoning een uitvoering te geven, die klinkt als een klok, een uitvoering, waartoe de beste krachten van ons land me dewerken, en die de circulaire zegt het zoo terecht het beste bewijs zal geven, dat Alkmaar eeu schare van zangers en zangeressen bezit, waarop we trotsoh mogen zijn. Wie gehecht is aan Alkmaar, wie hart heeft voor de plaats waar hij woont, wie er eindelijk prijs op stelt, dat waar zullen blijven de zoo beteekenisvolle woorden „Alcmaria Victrix", moet het zijne er toe bijdragen, dat ook bij deze buitengewone gelegenheid de victorie bij Alkmaar b 1 ij f t. Moge reeds op de eerstvolgende der dinsdagsche repe tities, die in Café Central gehouden worden, een talrijke opkomst van zangsters <>n zangers het bewijs leveren, dat deze woorden doel getroffen hebben 1 Ik twijfel er niet aau of u, mijnheer de redacteur, zult al dadelijk daartoe willen medewerken door de plaatsing van deze opwekking, waarvoor ik u bij voorbaat mijn dank betuig. v- Mijnheer de Redacteur. In uw blad vaD Woensdag, 30 Maart j.l., werd als bericht opgenomen dat te Rustenburg een doleerende zondagschool was opgericht. Vergun me hoofdzakelijk ter vermijding van het denk beeld alsof daar kerkjo zou worden gespeeld daaraan de volgende rectificatie toe te voegen. Door de afdeeling Broek op Laugeudijk van het Gere formeerd traktaatgenootschap »Filippus" werd ten huize van den heer Pool aldaar, eene zondagschool ge opend met het doel den kinderen bijbelsche verhalen mede te deelen. In aanmerking nu genomen, dat genoemd genootschap, zoowel als de plaatselijke afdeeling aldaar, bestaat uit leden van verschillende kerkgenootschappen en dat de onderwijzer dier school lid is van de Chr. Ger. Kerk dan vervalt o. i. elke grond om deze zondagschool als .doleerende" te kwalificeeren. Met dankzegging voor de plaatsing Uw dw. dr., C. SLOT Az., secr. v. d. afd. »Filippus." Broek op Langedijk, 31 Maart 1892. Kort na twaalven ontstond in den nacht van den 31 op den 1 aan den Voordam alhier brand in het perceel, bewoond door den heer K. de Vries. Fel sloeg de vlam het dak uitvooral aan de achterzijde, waar blijkbaar de brand op den zolder moet ontstaan zijn. De brandweer was vlug bij de hand: hoe hevig 't zich ook aanvankelijk liet aanzien, men was het vuur spoedig meester. Een der slangen werd door het belendende koffiehuis »de Pool" gelegd, waardoor men de vlam aan den achterkant met succes bestoken kon. Op de nauwe gracht was het voor de groote menschenmassa moeielijk zich bewegen. Een agont van politie geraakte dienten gevolge, struikelend over een plank, nog te water. In de opgave der kringen voor het driecents- port sloop eene fout. Tot het postkantoor R ij p be hoort niet, zooals staat aaugegeven Noordschermer of Stompetoren en Omval. De eerste buurtschap behoort tot het hulpkantoor Oterleek, de Omval tot de bestel ling van Alkmaar. Wij vernemen, dat in het laatst van Juli dezes jaars, tegelijk met de algemeene vergaderingeene ge westelijke gymnastlek-ultvoering zal plaats heb ben, onder leiding van den heer A. van Dijk. Een onderlinge wedstrijd zal daarmede gepaard gaan. Behalve dat zooals reeds vroeger door ons werd gemeld bij den onlangs gehouden kegelwedstrijd te Haarlem, de alkmaarsche club B. A. I,. eenen tweeden prijs verwierf in de afdeeling voor clubs, die nog geen korpsprijs hadden gewonnen, wist het lid dier vereeniging, de heer J. Lobach, bovendien nog voor zich zelf een prijs te verwerven In den personeelen wedstrijd n.l. viel hem met 63 punten, in 10 worpende tweede prijs ten deel. Den 1 is de onderwijzer aan de openbare burger school alhier, de heer F. Papevold, geslaagd voor de vrije en orde-oefeningen in de gymnastiek. Dinsdag, den 5, zal het 50 Jaren geleden zijn, dat de heer J. Reiziger, het tegenwoordige hoofd der openbare burgerschool, zijne loopbaan als onderwijzer begon. Uit Zandvoort word aau don commissaris van politie dezer gemeente telegrafisch medegedeeld, dat in den nacht van den 1 op den 2 vier kalkoenen zijn ontvreemd en waarschijnlijk in de richting van Alk maar vervoerd. Zijdie inlichtingen kunneu geven worden verzocht, dit aan het bureau van politie alhier te doen. Men verzoekt ons medetedeelen dat de predik beurt in de renionstrantsehe kerk, zondag, den 3 zal vervuld worden door ds. P. Ileerlng predi kant der gemeente te 's Gravenhage. Een keurig salonstukje was het naar het duitsch bewerkte blijspel in één bedrijf »Een nieuwe Hoed", dat het Holiandsche Tooneelgezelschap, onder directie van den heer A van liter, van Amsterdam, den 31 in het lo kaal Harmonie ton beste gaf, voorafgegaan door: »Pension Scholiereen kluchtspel in drie bedrijven eveneens naar bet duitsch bewerkt. Natuurlijk en onge dwongen word het eenvoudige blijspel door mej. Cohen

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1