„KANT. No. 42. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG 3 APRIL. IJKKANTOOR. Slachtplaats. Gevonden "Voorwerpen FEUILLETON. Te ALKMAAR: GROOTE VEEMARKT Dinsdag 19 April 1892. Groote Paardenmarkt Woensdag 20 April Buitenland. n Roman uit het Berlijnsche leven, UkMAARSCHK Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8®franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f O,®®. Pr{|« der gewone Advertentien: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnui ter: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat het IJkkantoor gedurende de zittingen voor den herijk in de buitengemeenten van af 3 April tot 14 Augustus e.k. geopend zal zijn op de volgende dagen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur Op 22, 23 en 25 April. Op 13, 14, 16, 18, 20 en 21 Mei. Op 8, 9, 10, 11 en 13 Juni. Op 1, 2, 20, 21, 22 en 23 Juli. Op 8 en 9 Augustus. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 2 April 1892. De Secretaris. Nuhout van der Vebn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend verzoek met de bijlagen van B. A. BOLL, alhier, om vergunning tot het oprichten van eene S 1 a g e r ij met Slachtplaats, in het perceel aan het Ritsevoort wijk A, No. 43 en dat op Dinsdag 19 April 1892, 's mid dags te twaalf urenten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting be zwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 5 April 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. J. H. BREUKËLS, laatst gewoond hebbende te Helder, wordt dringend verzocht zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie aan te melden. in de maand Maart 1892 Een gouden oorbelletje; oen zak, inh. een handdoek; een zakje een hondenketting met zwart lederen halster; een zwarte kinderhandschoen eenige rozenkransen een gouden oorknopjeeen bont boezelaareen kinder- portemonnaie inh. 3 sleutels een frieschbont boezelaar; een gouden oorbelletjeeen gouden damesringeen 2 deka gram een rood onderstukje van een gouden oor belletje een bril in étui een muilkorf; een rijtuigmoer; een zwarte dameshandschoen; een zilveren oorknopje met steentjeeen huissleuteleen bos sleutelseen dames kraag een zwarte zijden peteen notitieboekjeeen schaartje een portemonnaie inh. 33 centeen dito inh. 65 cent; een lederen riempje; een armband van stuivertjes; een gele hondenpenning No. 177 een huis sleutel een ijzeren kettingeen glazen horlogeketting een zweep; 3 breiboekjes een schrobzaagje en een ju- weelen broche. Alkmaar De commissaris van politie voornoemd, 2 April 1892. F. G. C. J. FUNDTER. DITITSCIILAND. Bismarck heeft den 1 zijnen 77en verjaardag govierd. Rijksdag. Den 31 is bij do derde lezing het wets ontwerp betrekkelijk den staat van beleg in Elzas-Lo tharingen aangenomen. De aanvullings-begrooting voor strategische spoorwegen is goedgekeurd. Daarna werd de zitting gesloten. Pruisen. Het Huis der afgevaardigden beeft het wetsontwerp betreffende het Welfenfonds in tweede lezing aangenomen met de amendementen der commissie, waar door het beslag opgeheven wordt. Een voorstel van den heer Richterwaarbij de overlegging van de overeenkomst met den hertog van Cumberland werd geëischtwerd verworpennadat de minister van financiën het recht van het Huis om die overlegging te eischen had bestreden. ENKELA.ND. In weerwil van de gehouden stem ming teu gunste van de werkstaking heeft de vereeniging der mijnwerkers den 31 dos morgens aan de patroons per telegraaf vergunning gevraagd om het werk te mo gen hervatten. Tot opvolger van wijlen kardinaal Manning als aarts bisschop van Westminster is aangewezen dr. Herbert Vaughau60 jaar oudbeslist tegenstander van eeu zelfstandig bestuur voor Ierland. De uitslag van de gehoudeu stemming der werksta- kende mijnwerkers in Durham is den 2 openbaar ge maakt31383 stemmen werden voor en 8412 stem men tegen het voortzetten der werkstaking uitgebracht. De loden van den spinners- en weversbond hobbon be sloten, den 16 in de katoenspinnerijen van Staley-bridge het werk te staken. In die fabrieken wordt gemiddeld per week 750 000 aan loonen uitbetaald. Lagerhuis. Den 29 is met 205 tegen 147 stemmen eene motie verworpenstrekkende om bet telephoonver- keer geheel aan don Staat te brengen. Bij de behandeling van dat voorstel werd o.a. medegedeeld dat men wegens het drukke verkeer tnsschen Londen en Parijs voornemens was een tweeden kabel te leggen. Dagelijks werden on geveer 120 gesprekken van 3 minuten tnsschen die steden gehouden tegen het tarief van 4,80. Verder werd met 177 tegen 86 stemmen verworpen een voorstel, om te verklarendat het rechtvaardig en doeltreffend zou zijn de iersche pachters in staat te stellen hunne landheeren te dwingen om voor billijken prijs, overeenkomstig de wetsbepalingen op den aankoop van landde door hen in huur gepachte gronden te verkoopen. 47) DOOR PAUL MVIIAl. De officier van justitie gaf een helder en zaakrijk verslag van de feiten gelijk zij volgens de menigvul dige verklaringen der beschuldigden en getuigen vast stonden. Hij nam aan dat de inbraak door Hotte en Wildicke gemeenschappelijk was uitgevoerd Wildicke was door het park in de woning geslopenterwijl de gravin de parkkamer voor het eerst had verlaten, en was daaruit weer verdwenentoen de gravin de deur in het zijvertrek op slot had gedaan. In de haast waarmee hij den terugtocht moest ondernemen had de indringer de gestolen voorwerpen niet bij zich knnnen stekenhij was dus naar den voorkant van het huis in de Wilhelmstrasse gesnelden daar had Hotte hem alles door het venster aangereikt. Dat Bertha, die door hare nauwkeurige inlichtingen den diefstal moge lijk had gemaakt, medeplichtig was, stond vast; evenzoo het aandeeldat Rosa Moockel en Ednard Freeder aan het misdrijf hadden gehad. Met het oog op de brutali teit, waarmee de diefstal begaan was, op het misbruik van vertrouwen, waaraau Hotte en Bertha Schmider zich hadden schuldig gemaakt, en de buitengewoon hooge waarde der gestolen voorwerpen, die op meer dan hon derdduizend mark werd geraamd, achtte hij zich ver plicht, voor de schuldigen eene voorbeeldige straf te eischen. Voor Hotte en Wildicke eischte hij de hoogst mogelijke tien jaren tuchthuisstraf; voor Freeder wegens heling van gestolen goederen vijf jaren tuchthuisstraf; voor Bertha Schmider als medeplichtige, op grond van 47 van het strafwetboek. 3 jaren tuchthuisstraf; voor Rosa Moockel als helpster bij de misdaad zes maanden gewone gevangenisstraf. De verdedigers deden al hun best voor hunne cliënten, doch zij moesten de overtuiging hebben, dat zij streden zonder op eenig succes te mogen hopen. Zij drongen met groote welsprekendheid aan op vermindering van straf ten gunste der beide hoofdschuldigen, en pleitten voor Bertha verzachtende omstandigheden. De dankbaarste taak was nog wel den verdediger van Rosa Moockel toebedeeldwerkelijk bad de akte van beschnldiging geone feiten van belang weten in te brengen, en de verdediger toonde met zeldzame scherpzinnigheid aan, dat bij zijne cliënte, die volkomen te goeder trouw gemeend had haren minnaar eeuen dienst te bewijzen het allereerste vereischte van strafbaarheid, nl. de »dolus' ontbrak. De president deelde het vonnis mee, dat in het alge meen steunde op de bewijsvoering van het openbaar mini sterie, doch waarbij ook in sommige opzichten rekening was gehouden met verschillende opmerkingen der ver dedigers. Veroordeeld werden Johann Hotte en Frits Wildicke ieder tot zeven jaren tnchthnisstraf en verlies hunner burgerschapsrechten voor tien jarenEduard Freeder tot vijf jaren tuchthuisstraf en verlies zijner burger schapsrechten voor vijf jaren, Bertha Schmider onder het in aanmerking nemen van verzachtende omstandigheden tot drie jaren gevangenisstraf en verlies barer burger schapsrechten voor vijf jaren. Rosa Moockel werd vrijgesproken. Zij werd onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Op het bureau van den inspecteur werden de kleederen die zij bij hare arrestatie had gedragen, en de voorwerpen die haar bij die gelegenheid waren afgenomen, haar in on gedeerden toestand weer teruggegeven mantel, mof, hoed paraplnie handschoenen, de portemonnaie met eenig kleingeld en de sleutel harer woning, die hare tante op haar verzoek had afgegeven. De lange preventieve hechtenis had de frissche wangen van Rosa wel ietwat doen verbleeken, en de veroordeeling Dienzelfden dag is met 220 tegen 144 stemmen een voor- stel van den heer Roche verworpen, om over te gaan tot de tweede lezing van het ontwerp tot wijziging der ten vorigen jare tot stand gekomen wet betreffende den verkoop van land in Ierland Den 1 verklaarde minister Balfour, dat de tegenwoor dige stand der landvorhuiziug van russische israëlieten een wetsontwerp tot verbod der immigratie niet zon recht vaardigen. De regeering besefte echter ten volle den ernstigen aard der kwestie en hield daarop nauwlettend het oog gericht. Een invalals verleden jaar gevreesd, doch niet plaats had zou een ondnldbaar misbruik zijn van het tegenwoordig stelsel van immigratie. FRANKRIJK.. Het dynamiet, dat gebruikt werd voor den aanslag in de straat Clichy, blijkt afkomstig te zijn van den te Soisy gestolen voorraad. De minister van landbouw heeft den invoer in Frank rijk verboden van levend vee, nl runderen, geiten, schapen eu varkens, nit België afkomstig. Die uit Nederland komen en door België ingevoerd worden zullen in Frank rijk alleen toegelaten worden onder voorwaarde, dat de doorvoer plaats heeft per spoor in door de douane ver zegelde wagens. Dezelfde maatregelen zullen toegepast worden op vee, uit Duitschland afkomstig. Ravacholoud 32 jaren is don 27, een paar nar na de outploffiug in de straat Clichy in een restaurant gaan ontbijten bij welke gelegenheid hij met den koffiehuis knecht l'Herault een praatje maaktedaarbij allerlei anarchistische meeniugen uitende. Toen hij den 30 daar weder kwam, trok het de aandacht van dien bediende dat die bezoeker geheel beantwoordde aan de door de politie openbaar gemaakte persoonsbeschrijving van deu vermoedelijkeu bewerker der ontploffing. De bediende deelde zijn vermoeden aan den eigenaar mede en waar schuwde met hem de politie. De bediende heeft van den prefect van politie eene belooning van 1000 frcs. ont vangen eu aan ieder der drie agenten die Ravachol in hechtenis namen is eene van frcs. 500 ter hand gesteld. Reeds is uitgekomendat Ravachol in Juni van het vorige jaar een alleenwonend oud maneen kluizenaar, vermoord en ongeveer frcs. 40000 gestolen heeft. Gevangen genomen na een heftigen tegenstand, wist hij toen te ontsnappen. Thans heeft hij bekend de dader te zijn der dynamiet-aanslagen op den boulevard St. Germain en van de straat Clichy. Hij legde de bom men en stak ze aan terwijl zijne handlangers buiten de wacht hielden. De aanslag op de kazerne Liban was door Matthieu gepleegd. Senaat. Het wetsontwerp tot aanvulling van het strafwetboek, met het oog op de dynamiet-aanslagenis zonder beraadslaging aangenomen. Kamer. Den 31 is de nieuwe begrootingscommissie gekozen. De begrooting vonduitgezonderd de voor stellen betreffende de belasting op de dranken, algemeene goedkeuring. Van de verkozen 33 leden maakten 14 van de vorige commissie deel uit: acht leden behooren tot de radicalen 21 tot de gematigde republikeinen en 4 tot de rechterzijde. De heer Casimir Périer is tot voor zitter der commissie gekozen. van haren minnaar Wildicke, van wien zij werkelijk veel hield, tot znlk een lange tnchthnisstraf bedroefde haar oprecht. Doch toen zij op dezen heerlijken lentedag weer voor de eerste maal als vrij mensch op straat kwam en on gemoeid haars weegs kon gaan, had zij toch een zalig, verrukkelijk gevoel, dat haar hart gansch en al vervulde en geene plaats liet voor droeve bijgedachten. Vrij Zij had het niet durven hopen, en toen zij hoorde hoe hare medeplichtigen, de een voor, de ander na, veroordeeld werden, bracht slechts deze vraag haar in spanninghoe groot wel de straf zon zijn die men haar zou toedeelen. Daar hoorde zij de woorden »vrij van straf en van de kostenen nn luisterde zjj niet meer naar het jammerlijke gesnik der naast haar zittende Bertha, zag zij nog nauwelijks den innigen en verheugden blik van Wildicke, die in zijne blijdschap over Rosa's gelnk zijn eigen ongeluk voor een oogenblik had knnnen ver geten zij had voor niets anders begrip, dan voor dit eene woord vrij 1 Als in eenen roes verliet zij het bureau van den in specteur liep door den corridor en trippelde vlug de steenen treden der breede trap af. Zij was gelukkig gelukkig trots alles Gelukkig niettegenstaande de ge welddadige scheiding van Wildicke, waarvan zij vermoedde dat zij langer zon duren dan die zeven jaren, die Wil dicke tnsschen de muren van het tuchthuis moest door brengen, waarvan zij wist dat ze voor een wig zon zijn. Het speet haar werkelijk. Wildicke had veel van haar ge- honden en zij insgelijks van hemMaar de arme kerel zat nn achter slot. En zij was vrij Telkëns her haalde zij dit weer bij zichzelve, en dit zalige bewustzijn liet geen auder gevoel bij haar opkomen. Zij was nu bij het Lehrter station gekomen, zonder dat zij het zelve wist. Zij reed met den stadsspoorweg tot den Alexanderplatz en van daar snelde zjj naar hare woning. Hare tante stond met opeu mond te kijken toen zij op het onstuimige kloppen de deur opende en Rosa voor zich zag staan. Zij had van dag tot dag op het proces gewachthad onophoudelijk hare burendie

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1