BinnenlandT OOSTKRRIJH HOIVHABIJK. Den 1 deed de minister van financiën in de Kamer van Afgevaar digden uitkomen dat de staatsontvangsten tot dusver de raming overschreden. Verder zeide hij, dat het bij den tegenwoordigen toestand van Europa niet mogelijk isde uitgaven voor het leger in te krimpen. Integen deel moest men voortdurend op vermeerdering dier uit gaven bedacht zijnomdat de wapeningen in groote en kleine Staten steeds meer worden uitgebreid. Hij ver klaarde ten slottedat het recht van den Koning van Hongarije tot het doen slaan van munt onaangetast blijft. ITAUIE. Met groote meerderheid heeft de Kamer een voorstel van generaal Canzio in overweging genomen, strekkende om den militairen diensttijd met twee jaren te verminderen. De werkelijke sterkte zon dan 50.000 man afnemen en dientengevolge do oorlogsuitgaven met ruim 13.000.000. De regeoring ondersteunde dit voorstel. De minister-president Di Rudini heeft in de Kamer op eene vraag van den heer Damiani geantwoord dat Italië zijn invloed langs de kust van Jnba en kaap Gu- ardafui uitbreidde. De staatkunde der regeering was logisch. Hij kon nog niet zeggen, of de forten en stations, die onder bescherming staan van den Sultan van Zanzi bar bezet zullen worden. De regeering heeft een oor logsschip naar Zanzibar gezonden, om den wettelijken in vloed van Italië in den indischen oceaan te handhaven. Hij ontkendedat de italiaansche regeering tegen Koning Menelik stookte. RUSUAAD. Den is een besluit openbaar gemaakt, waarbij de uitvoer van tarwemeel uit de havens der Zwarte Zee en de zee van Azof toegestaan wordtmits tegen den invoer van gelijke gewichtshoeveelheden van tarwezaad. De gezondheidstoestand van minister von Giers is zoo veel verbeterd dat geene bezorgdheid voor zijn leven meer bestaat. I EREEAIOOE 8TATEA. In de noordwestelijke Staton hebben wervelstormen groote schade aangericht. Te Tonauda werden 20 en te Augusta 4 personen gedood. Op eerstgenoemde plaats werden alle huizen vernield. UI D-AMERIKA. In Argentinië is eene samen zwering ontdekt, tengevolge waarvan verscheidene leiders der radicale partij in hechtenis zijn genomen. Bij kon besluit van den 24 is benoemd tot ridder in de orde vau den Nederl. Leeuw de heer A. W. Mo lenaar, laatstelijk consul der Nederlanden te Windau. Bij kon. besluit van den 25 is aan den heer mr. D. P. H. Aberson te Helder een pensioen ten laste van den Staat verleend ten bedrage van 1528 'sjaars. Een 22jarige slagersknechtP. F. C. Pieterse uit Gouda, is te Amsterdam ten huize zijner moeder in de Spuistraat in hechtenis genomen, verdacht van den moord bij Gouda gepleegd te hebben. Hij was goed van gedrag14 dagen geleden had hij van 28 Maart af eenige dagen verlof gevraagd, dat hem toegestaan was. Den 28 des avonds even vóór half elfzeide hij naar het station te gaan doch hij ging werkelijk naar het huis van de weduwe Oudshoorn. Hij wistdat zij dien dag geld ontvangon zon hij had haar ten huwelijk gevraagd, maar zij had geweigerd. Zij had gebluft en hem eene grootere som genoemd dan zij zou krijgen door de op het huis staande hypotheek te verzwijgen. Hij ontkent alle schuld aan den moorddoch bekend in den nacht van den moord van Gouda naar Rot terdam te zijn geloopen. Als slagersknecht kwam hij dikwerf bij de weduwe aan huis. Bij kon. besluit van den 28 is benoemd tot heem raad van den polder de Zeevang de heer M. Bark Jzn. en tot heemraad van het heemraadschap van den Schar dam en Keukendijk de heer J. Bakker F.zn. Te Groesbeek zijn in twee maanden tijds 63 perso nen in 37 gezinnen door pokken aangetast met 17 over ledenen te Nijmegen, waar het eerst aangegeven geval uit Groesbeek overgebrachtop 7 Maart voorkwam tot den 31 zes personen, waarvan een overleed. Te Wijchen kwamen van 17 tot 28 Maart 10 ziekte- met 3 sterfge vallen voor. De burgemeester van Groesbeek spreekt be slist tegen, dat de eerste gevallen aan pokken ge heim zijn gehouden. De eerste ziektegevallen in December 1891 werden door den geneesheer beschouwd als eene huidziekte en eerst op 4 Februari weid het bestaan van couranten lazen, er naar gevraagd niemand had haar iets kunnen zeggen. En daar stond Rosa nu eensklaps voor haar. Ja, tante, ik ben vrij ik ben onschuldig Tante wilde hare ontroering toonen, doch Rosa gunde er haar geeneu tijd toe. Nadat zij zich overtuigd had, dat hare vogel en hare kat in welstand verkeerden begaf zij zich, zonder de vragen die haar gedaan werden te beantwoordenmet de toezegging «latertante haastig naar hare kamer, waarvan zij, zooals altijd, de deur achter zich op slot deed. Hoofdschuddend keek tante haar na. «Lieve hemel! wat zag het kamertje er uit! En welk eene muffe benauwde luchtZij kon bijna niet adem halen. Zy snelde naar het vensterom het te openen. Doch zij bedacht zich. Zij keek eerst naar de commode. Daar lag haar bijbel. Zij sloeg het boek openen deed het volkomen bevredigd weer dicht. Hoestend hurkte zij naast de kachel neerhaalde den aschbak uit en woelde in de asch. Zij glimlachte blijde. Het was alles nog zooals hot geweest was. Nu deed zij het venster open, en liet de frissche lente lucht binnenstroomen. En terwijl het open stond deed zij beed en mantel af en begon in het kamertje dat door de huiszoeking deerljjk in wanorde was geraakt, de orde weer oenigermate te herstellen. Toen het vertrek behoorlijk gelucht was, sloot zij het venster weer en schoof er het gordjjn voor. Over den knop van de deur, die toegang verleende tot de kamer harer tante, hing zij den handdoek. Tante was misschien wel zoo nieuwsgierig om door het sleutelgat te kijken. En wat Rosa nu begon te doenbehoefde niemand te zien. Wordt vervolgd. pokken bij de door dien geneesheer behandelde lijders geconstateerd. De 31 is op de lijn Winterswjjk-Essen bij het station Dorsten een remmer overreden. Hy was onmiddellijk dood. Den 31 had te Maastricht eene botsing plaats tus- schon twee rijtuigenwaarbij de heer H. Bessems uit zijn rijtuig viel en zoo ernstig verwond geraakte, dat hij eenige uren later overleed. Den 1 zijn de volgende 24 serieën uitgeloot van de geldleening van 1867 ten laste van het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam groot 1,000,000: 256, 480, 517, 621. 742, 939, 1091, 1214, 1220, 1272, 1370, 1490, 1907, 2033, 2647, 2761, 2787, 2856, 2982, 3014, 3425, 34583569, 3949. Premietrekking 1 Mei a.s. Bij kon. besluit van den 1 zijn benoemd tot voor zitter van het college van regenten over de Rijks werk inrichting en het huis van bewaring te Hoorn de heer mr. F. Taunajj, lid van dat college en tot lid van dat college de heer A. E. Zimmerman burgemeester van Hoorn. Den 1 was Frederik Druif, Wierfngerwaard 25 jaar bij den heer A. K. Kam, aldaar als arbeider werkzaam. Den 1, des avonds omstreeks elf uren, is bij de weduwe A. Dieleman, met haren zoon, een meid en een knechtje, woonachtig op eene boerenhofstede te Zaamslag, ingebroken door eene bende, waarschijnlijk uit zes per sonen bestaande. De voordeur werd met een zwaren houten paal open gestooten waarna vier personen het huis binnendrongen. De zoon ging hun te lijf, maar werd door een schot hagel, dat hem het sleutelbeen van den linkerarm verwondde, dadelijk ernstig gewond; de weduwe werd belangrijk aan hoofd en hand gekwetst. Al het gereede geld werd mede genomen. Den 1 is te Helder een groote schuur, dienende tot berging van stroo, tot den grond afgebrand. Den 1 des avonds omstreeks 9 uren is op het Kampereiland op een uur afstand van Kampen brand uitgebroken in do woning van den landbouwer D. van de Weerdwelke geheel afbrandde. Vijf paarden en ongeveer 25 stuks vee kwamen in de vlammen om. De heer H A. Broekman te Zaandam, die den 1 zijne 25jarige ambtsvervulling als gemeente-ontvanger herdacht, heeft bij die gelegenheid van de raadsleden als blijk van waardeering een pièce de milieu en van de ge meente-ambtenaren een fauteuil ontvangen. Bij de op den 1 gehouden uitloting van obligatiën der 3 ''2 pet. premieleening Rotterdam zijn uitgeloot No. 63458 met 10000, No. 67051 met f 1500, No. 16389 met 1000 Nos. 3629 3878 33788 34743 34929 36098 en 56474 ieder met 500. 45 obligatiën ieder met 200 en 280 obligatiën ieder met 100. Den 1 werden Sequah te 's-Gravenhage verschei dene geschenken door jhr. B. namens het publiek aan geboden, uit eene inzameling van gelden bijeengebracht en de zitting onder het afsteken van bengaalsch vuur en het neerdalen van een bloemenregen op Sequah gesloten. Den 2 hebben de aandeelhouders der Billitou- Maatschappij in eene buitengewone algemeene vergadering de nieuwe overeenkomst met de regeering met 348 tegen 153 stemmen aangenomen. Bij kon. besluit van den 2 zijn met ingang van den 11 o. a. benoemd tot schoolopziener in het arr. Amsterdam I de heer dr. J. C. Matthes te Amsterdam, met toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in het arr. Hoorn: in II de heer J. W. Boellaard thans schoolopziener in hot arr. Amsterdam (oostelijk); in III de heer C. W. de Sauvage-Nolting te Amsterdam; in IV de heer J. F. M. Sterck te Amsterdam; tot school opziener in het arr. Hoorn de heer G. Roodenburch te Loenersloot. Tevens is met ingang van den 11 aan den heer mr. L. J. G. van Ogtrop eorvol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Amsterdam (westelijk) wegens opheffing der betrekking. De vereeniging tot werkverschaffing aan behoefti- gen te Rijp heeft haar lokaal den 2 gesloten. Aanvankelijk werd een schildersknecht, P. Renard genaamd, die omgang had met de te Amsterdam op de Prinsengracht vermoorde dienstbode Anna Verhoeven en tegen wien ernstige vermoedens gerezen waren, aauge- houdeu.doch later weder vrijgelaten. Deofficier van justitie, die van eene vrouw, zich teekenende Sarain zake dien moord een brief had ontvangen, ontving den 2 een tweeden brief van die schrijfster, waarin een zekere Vos aangewezen werd als de moordenaar. Deze persoon, diamantslijper van beroep werd door een 14jarigen knaap, die op den avond van deu moord twee mannen uit het huis van den heer Viotta had zien komen, herkend. Daar hij tengevolge van de mededeelingen van dien jongen reeds verdacht was hadden twee rechercheurs zich ver borgen tegenover den kelder van het perceelwaarin hij met eene vrouwspersoon woonde om hem in hech tenis te nemen, zoodra hij den kelder verliet, om daarna eerst huiszoeking te doen. Op een tram werd hij den 2 ge vangen genomen. Het vermoedendat de broeder van de vrouw, bij wie Vos woonde de medeplichtige zou zijn werd niet bevestigd daar genoemde knaap hem niet herkende. Den 3 is Vos echter weder vrij gelaten, daar alle verdenking tegen hem bij het nader onderzoek verviel, hoewel de jongen volhardt dat Vos door hem herkend blijft. Onder leidiug van den heer J. Breebaart Kz., lid der Eerste Kamervergaderde den 3 in het lokaal van den heer Kos, de centrale liberale kiesvereeniging (Zijpe, Petten, Winkel en Langedijk) tot het stellen van candidaten voor het lidmaatschap van de provinciale staten.' Gekozen werden de aftredende leden, de heeren H. Rezelman en K. Breebaart. H.M. de Koningin-Regentes heeft den heer Carnot. president der fransche republiek benoemd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Te Landsmeer zijn twee gevallen van miltvuur voorgekomende runderen zijn verbrand. De Twentsche Bankvereeniging B W. Blijdenstein Co. deelt over 1891 aan hare commanditaire vonnooten 67/j pet. dividend uit. De directeur-boekhouder der gasfabriek te Wor- merveer W. Joustra is als zoodanig benoemd te Apeldoorn. Op 5 Juli a. s. zal te Steenwijk feestelijk herdacht worden de inneming der stad op 5 Juli 1592 door prins Manrits. De ingezetenen brachten voor dit doel reeds f 700 bijeen en aan den gemeenteraad is eene bijdrage van 400 gevraagd. Op de in deze week te Amsterdam gehouden openbare verkooping van de schildergen van wijlen den heer en mevrouw Messchert van Vollenhovenwelke 183,149,50 opbracht, (met inbegrip der 10 opcenten) zijn door de Vereeniging Rembrandt onder toejuichingen der aanwezige nederlanders gekochtJ. Vermeerde Boodschapvoor 45100; Ph. Wouwerman de Schimmel, voor 16500; G. Houckgeest, Protestantsche kerk, voor 8250; A. van Everdingen Spaarne f 1320. J. J. Nellesteijn, boerenknecht te Bchtelddie zijn kameraad van der Kolk onverhoeds met een mes in den bnik stak en hem zoodanig verwondde dat hij den volgen den dag overleedis door de arr. rechtbank te Tiel veroor deeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De heer G. van Duijl G.W.zn predikant te Rijp, heeft het beroep bij de herv. gem. te Kuilenburg aange nomen. Gedurende het eerste kwartaal 1892 is in de school- spaarbank te Rijp ingelegd de som van 55.50, n.l. Januari 18,40, Februari 18.65 en Maart 18,45. De provinciale 3 '/a pet. geldleening in Drente groot 11000, is bijna 5 maal volteekend en geplaatst 8000 a 99 pet., 2000 a 100 pet. en 1000 a 99»2 pet. Uit het verslag van de Noord- en Zuidhollandsche Redding-maatschappij over 1891 blijkt, dat in dat jaar acht reddingen plaats gehad hebben, waarbij 88 menschen gered zijn. Voorts werden nog vijf pogingen tot redding gedaan. Sedert hare oprichting in 1824 zijn door haar toedoen 3512 schipbreukelingen gered. De winst- en verliesrekening der Ned. Amerikaan- sche Stoomvaartmaatschappij over 1891 sluit met een nadeelig slot van f 454.045,6l£; zelfs de gewone afschrij vingen en de reserve van het ketelvernieuwingsfonds kon den niet geheel gedekt worden. Zoowel de nit- als thuisvrachten leverden teleurstellingen op. De dertien stoomschepen staan op de balans voor f 6.009.176. Tot onderwijzer te Zandvoorl is benoemd M. Haas te Kesteren. De Arasterdamsche Hypotheekbank keert over 1891 12 pet. dividend uit. Uit de door den minister van financiën in de Tweede Kamer verstrekte inlichtingen is gebleken dat op de laatste Staatsleening ingeschreven was voor 1106 stuks van 500 en 5191 stuks van 100, samen alzoo voor 1.072.100. De kiesvereenigingen Amsterdam (radicaal), Neder land en Oranje (anti-rev.) en de katholieke kiesvereeni ging te Amsterdam hebben aan elk der liberale kies vereenigingen De GrondwetBurgerplicht en Amstels Burgerij een gelijkluidend schrijven gericht, waarin wordt voorgesteld bij de aanstaande verkiezing van 17 leden der prov. staten in het district Amsterdam 6 plaatsen beschikbaar te laten voor de minderheden. De heer Gerardus Gul, geb. 26 October 1847 te Egmond aan Zee heeft de door het Metropolitaan Kapittel op hem uitgebrachte keuze tot aartsbisschop van Utrecht aangenomen. Aan de gebroeders C. en A. Gerber, voorheen com missionairs in effecten te Haarlem, is door de Koningin Regentes vermindering van straftijd van zes weken verleend. Het kohier van den hoofdelijken omslag te Wie- ringerwaard is vastgesteld tot een bedrag van ƒ3208, dat van de belasting op de honden tot een bedrag van 200,50. In de vorige week werd te Wlerlngerwaard in de groote sloot het lijk gevonden van den schilder v. d. L. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak van dit ongeval te zijn. De kiezerslijsten te Hlerlngcrwaard van leden van den raad provinciale staten en tweede kamer zijn gesloten met een getal van 120 kiezers. Den 3 gaven de jeugdige zangeressen en zangers van «Crescendo" te Koedijk, onder leiding van den heer L. v. d. Oord, voor het eerst in het publiek be wijzen van hunne verworven vaardigheid. Dat de ouders in groot getal waren opgekomen om hiervan getuigen te zijn, valt gemakkelijk te begrijpen. Op verlangen moesten sommige nummers worden herhaald. Het mannen-zanggezelschap «Harmonie" te Koedijk zal ook deelnemen aan den wedstrijd te Nieuwe Niedorp op 15 Mei a.s. Zekere C. B., van übdam, werd verleden jaar tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens aan randing der eerbaarheid. Hij wachtte echter de uitspraak van zijn vonnis niet af, maar ging met achterlating van zijne hulpbehoevende kinderen, naar Amerika. Ook wegens dit laatste werd een bevel tot inhechtenisneming vau B. uitgevaardigd. Dezer dagen keerde bij in alle stilte uit de nieuwe wereld terug, om zijne kinderen te halen. Maar wie het vonnis vergeten was, niet onze brigadier van Broekhuijsen, die, geholpen door den ge meente veldwachter Klomp, den gevluchte op den avond van den 3, ten huize van zijnen broeder in de Berkmeer, arresteerde en hem onmiddelijk daarop te Alkmaar in verzekerde bewaring deed brengen. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de belasting-voorstellen heeft den 5 hare eerste bij eenkomst gehouden. Den 4 is namens de justitie weder aangevangen met het visschen naar voorwerpen in den Raamsingel te Haarlem. Den 3 werd uit Heemskerk de hulp ingeroepen van de politie te Beverwijk. Een deftig gekleed heer, gewapend met eene groote bijl en vergezeld van twee zijner knechts, had bezit genomen van het sedert jaren onbewoonde kasteel Assemberg. Hjj beweerde Burggraaf te heeten en trachtte door middel van oude bijna onleesbare boeken en oorkonden die hij had medegebrachtte bewijzen dat hij graaf en heer was van verschillende graafschappen en heerlijkheden, zoodat hij eigenaar was van bijna geheel Nederland. Hij wenschte nu bet huis Assemberg te exploi- teeren en om te beginnen de bijl aan den wortel van het prachtig geboomte te leggen Gelukkig werd hij hierin gestoord, doch om hem te verwijderen, daarin slaigde men niet gemakkelijk De man, die krankzinnig schijnt en van wien men de herkomst nog niet weet, werd aan vankelijk in het Raadhuis opgesloten. De verkiezing voor hoofdingelanden van het heem raadschap Myxen, zal plaats hebben: voor de gemeente Ursem den 6, voor Avenhorn den 7 en voor Scher- merhorn den 13. Tot kerkvoogd der ned. herv. gem. te Schermer- horn is gekozen de heer E. Dekoma.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2