Buitenland. Binnenlan cL uitgaan van één Ministerie en niet van verschil lende Ministeries waarvan één opkomt voor de land bouwers, een tweede voor de kooplieden, een derde voor de fabrikanten enz. enz. Een belastingstelsel, dat op die wijze ontstond, zou er ongetwijfeld een zijn van de slechtste soort. Eén Ministerie moet zorgen voor onze spoorwegen, onze wegen en vaarten, maar bij den aanleg moet zoo wel op de behoeften van het eene bedrijf als van het andere gelet worden. Handelgtractaten met vreemde mo gendheden, tot vaststelling der tarieven van invoer, kun nen alleen gesloten worden wanneer zij alle artikelen van uit- en invoer, zoowel die van de nijverheid als van den landbouw betreffen. Geen vreemde mogend heid zou op een andere wijze een traktaat willen sluiten zal de billijkheid zooveel mogelijk in acht ge nomen wordendan kan het ook op geen andere wjjze geschieden. Traktaten sluiten is een werk van loven en bieden, van geven en nemen, van het toestaan van eenige gunsten, teneinde wederkeerig van de tegenpartij eenige gunstige bepalingen te verkrijgen. Hoe zou het nu gaan, als de eene Minister alleen voor de belangen van den landbouw opkwam, terwijl zijn collega voor de belangen der nijverheid moest zorgen Het werk zou nooit tot stand kunnen komen. Een gunstig tarief van invoer rechten voor producten van landbouw zou alleen ver kregen kunnen worden voor den prijs van een ongunstig tarief voor de voortbrengselen der nijverheid en om gekeerd. De landbouwers staan in dit opzicht ook niet ten ach ter bij kooplieden of fabrikanten. Ook dezen moeten zich voor de behartiging hunner belangen nu eens wenden tot den Minister van Buitenlandsche Zakendan eens tot zijn ambtgenoot van Financiën bij een volgende gele genheid tot dien van Waterstaat enz. enz. Maar dan een Minister van Landbouw zonder departe ment een Minister die verantwoordelijk isregeerings- voorstelleu in de Staten-Generaal verdedigten toch al leen adviseert, maar niet administreert Ons antwoord iszoo iemand i s geen Minister en kan niet verantwoor delijk wezen. Hij zou de pleitbezorger van de belangen van den landbouw zijn bij al zijne ambtgenootendie ten slotte zouden moeten beslissen on bij gevolg do ver- antwoordeljjkheid dragen. Zoo iemand is een Raad-adviseur, geen Ministerde werkelijke Minister kan zijn raad op volgen of verwerpenen blijft de verantwoordelijke re- geeringspersoon die de wetsvoorstellen indienttoelicht en verdedigten de noodige bestuursmaatregelen neemt. Als de zoogenaamde Minister van Landbouw in de Staten- Generaal verscheen om daar te spreken, zou hij dit al leen kunnen doen als plaatsvervanger van den werke- lijken Minister, en dus niet anders dan in overeenstem ming met zijn gevoelen en onder zijne verantwoorde lijkheid. Wil men een persoon of een lichaam, om aan de Re geering dat is aan alle Ministersvoor zoover ieders departement betreft, inlichtingen en raad te geven om trent landbouwzaken en landbouwbelangen, dan heeft men een Raad-adviseur of een landbouwraad noodigen dan verdient een commissiewaarin verschillende perso nen samen zittenonzes inziens de voorkeur boven één persoon die toch niet met alleswaarbij de landbouw betrokken is, evengoed bekend kan z\jn, en dus lichter ge vaar loopt eenzijdig te zijn en te dwalen dan een com missie van een niet te groot aantal leden waarin de zaken besproken en van alle zijden bezien worden en in welker verslagen de verschillende zienswijzen ontwik keld kunnen worden. BELOIE. Graaf de Merode, president van den Se naat, is don 6 des middags ovorleden. Bij het vernemen van dit bericht werd de zitting der Kamer ten teeken van rouw opgeheven. ENGEI<AND. De afloop van de vervolging tegen de anarchisten te Walsall is aldus. Vier werden schuldig verklaard en twee vrijgesproken. Frederick Charles, kan toorbediende, 27 jaren, Victor Cailes, machinist, 33 jaren, en Jean Battolla. schoenmaker, 33 jaren, werden elk tot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. Joseph Thomas Deakin, kantoorbediende, 33 jaren, die bekend had werd tot 5 jaren veroordeeld. Mevrouw Montagude echtgenoote van een ierschen advocaatdie onlangs haar vijfjarig dochtertje tot straf in eene donkere kamer opsloot, met een koord om den hals aan den wand bevestigd, zoodat het kind zich onwillekeurig verhing, is den 4 te Dublin wegens manslag tot twaalf maanden dwangarbeid veroordeeld. Bij de behandeling dezer zaak bleek, dat genoemde mevrouw volstrekt geen slechte moeder voor hare kinderen was, maar eene vrouw van strenge begrippen die hare zeven zonen en haar eenig dochtertje, het jongste kind, naar een vast plan op voedde. Het kind had haar jurkje vuil gemaakttoen het zich voor het eten had gewasschen, waarop de gou vernante het in de donkere kamer had opgesloten. Een half uur latertoen het maal der andere kinderen was geëindigd, ging mevrouw naar haar doohtertje, beknorde het kind en maakte de koord vast, zoodat de kleine moest blijven staan. Vier uren later, toen zij de donkere kamer binnen trad, was het kind dood. Lagerhuis. Den 5 verklaarde de heer Matthews dat indien het geval zich voordeed dat de fransche re geering mocht voorstellen de personen, die tot de klasse der misdadigers behooren, uit het land te verdrijven, en indien diplomatieke vertoogen vruchteloos bleken om de nitdrijving te beletten, de regeeriug aan het Parlement uitbreiding van volmacht zou vragen. Brit9ch-lndië. De Onderkoning heeft den 31 de grootscbe waterwerken geopend die Bombay met hare 805.000 inwoners van goed drinkwater zullen voorzien. Een meer van ongeveer zes vierkante mijlen in omtrek is gegraven met een gemetselden dam van veertig mi nuten gaans. De kosten dezer leiding hebben 18.750.000 bedragen. OOSTERiRI JM.-HONWAR1 JE. In Stiermarken is een man in vrijheid gesteld, die in 1885 ter dood veroordeeld was wegens een moord, op een zijner buren gepleegd en wiens straf toen door den Keizer in 20 jaren tuchthuis veranderd was. Zijne onschuld is thans ge bleken de jury had hem indertijd bij meerderheid van stemmen schuldig verklaard. FRANKRIJK. Uit de bijzonderheden, door Ra- vachol medegedeeld omtrent den dynamietaanslag op den boulevard Saint-Germain blijkt, dat een ijzeren pot ge bruikt is die door Ravachol geladen iswaarvan de deksel door Chaumartin vastgesoldeerd en door Mariette Sonbert in den tramwagen van Saint-Denis voor de commiezen verborgen gehouden werd. Onder weg kre gen genoemde Mariette Soubert en zekere Béalat het te kwaad en gingen op den loop. Ravachol en Mathieu gingen door; eerstgenoemde, de deur van het hotel open vindende snelde naar de tweede verdieping zette den pot neer en beproefde de lont met zijn sigaar aan te steken en toen dit mislukte, streek hij een lucifer af en ging naar beneden. Nauwelijks buiten gekomen, hoorde hij den slag. Mathieu, die beneden hem gewacht had, voegde zich bjj hem, waarna zij samen naar de kroeg in de Mazarin-straat gingen. RIISLANO. In de kruitfabriek te Petersburg ont ploften den 4 des avonds ruim 5000 P. pijroxijline. Het gebouw vloog met 9 arbeiders in de locbt. Tot op een afstand van 160 el werden lichaamsdeelen weg geslingerd. In een aangrenzend fabrieksgebouw werden vijf werk lieden gewond. «PAKJE. T wee anarchisten hebben op de trap die naar de particuliere vertrekken van den president der Kamer leidt, een ontplofbare stof nedergelegd. De daders zijn in hechtenis genomen. ITALIË. De Kamer heeft met groote meerderheid van stemmen besloten een wetsontwerp op de echtschei ding in behandeling te nemen. VEBEEKItiUE STATEN. Dea 3 is te Nieuw- Orleans brand uitgebroken in een katoenpakhuis aan de noordzijde van de Frontstraatdie zich snel uitbreidde over de naburige katoenpakhuizen. De schade wordt op 2% miljoen dollars geschat. Zelfs op een afstand van twee mijlen sprongen nog vensterruiten. Tweede Kamer. Instelling der orde van Orauje-Nassau. Bij de verdediging van dit wetsontwerp werd door den minister van buitenl. zaken medegedeeld, dat art. 66 der grondwet uitdrukkelijk voorschrijft, dat de instel ling eener orde niet kan geschieden dan bij de wet. Huisorden kent onze wetgeving derhalve niet. Vroeger beschikte het Hoofd van den Staat als souverein van Luxemburg over de Eikenkroon en de Gouden Leeuw van Nassau. Na het verbreken van den dynastieken bond tusschen Nederland en Luxemburg zjjn die orden natuur lijk niet meer ter beschikking van den Souverein van Nederland. Daarin moet inzonderheid de aanleiding ge zocht worden tot dit wetsontwerp. De regeering stemt in met die ledendie meenendat de orde van den Nederl. Leeuw te beperkte gelegenheid aanbiedt tot toe kenning van onderscheidingen. Inzonderheid wenscht zij nadruk te leggen op de wenschelijkheid eener grootere gelegenheid tot het verleenen van onderscheidingen voor het onderhouden van internationale betrekkingen. Bij het toekennen dezer orde kan men meer de verdiensten op meer algemeen maatschappelijk gebied op den voorgrond stellen. De vraag, of ook aan vrouwen deze nieuwe onder scheiding zal kunnen worden verleend, meent de regeering bevestigend te moeten beantwoorden. Zij meende, dat het niet noodig was, om het bepaald in de wet ter neer te schrijven. De heer Kenchenius wenschte aan de regeering te verzoeken niet zoo zeer de nederl. vrouwen te begun stigen met ridderorden, maar wel haar te beschermen en te gemoet to komen in hare wenschen, opdat hare eer en hare lichamen beveiligd worden tegen de misken ning en aanranding, die zij reeds al te lang hebben moeten ondervinden van de zijde van het manneljjk geslacht. Nadat de voorzitter den heer Kenchenius ten tweeden male tot de orde geroepen had, verklaarde hij het aan tal der ridderorden niet te willen vermeerderen, omdat hij stellig overtuigd was, dat de vermeerdering van haar getal niet strekte tot zedelijke verheffing van eeu volk, maar integendeel ijdelheid en eigenwaan begunstigde. De heer Borgesius bestreed het ontwerp. Naar zijne overtuiging eischte geen enkel volksbelang de instelling eener nieuwe ridderorde. Voortaan zullen de ministers geroepen zijn om te beoordeelen, niet alleen of iemand verdienstelijk genoeg is om voor eeu lintje te worden voorgedragen, maar ook of die verdiensten groot genoeg zijn om ze met den Leeuw te beloonen dan wel of deze orde voldoende moet worden geacht. Hoe het met die schatting van verdiensten gaat, leert de ervaring met den Leeuw. Hoe dichter bij de residentie, hoe verdien stelijker. De verdienstelijkheid van een hagenaar staat tot die van een maastrichtenaar of eeu groninger als 2u tot één. Voor 's-Gravenhage is dan ook zeker geen nieuwe ridderorde noodig. De nieuwe orde zal dus waarschijnlijk eene provinciale en eene buitenlandsche orde worden waarvoor zich tal van sollicitanten en vrienden van sol licitanten zullen aanmelden. Het eenige voordeel van dit wetsontwerp lag hierin, dat de dwaasheid der ridderorden, hoe algemeener men ze maakt, ook des te schielijker haar einde nabij zal zijn. De ridderorden voor »godsdienstzin" zullen voortaan eene nieuwe categorie vormen. Ziet de regeering niet in, dat de godsdienst te hoog staat voor decoraties Eindelijk bestreed hij de bewering, dat deze orde noodig was met het oog op het buitenland en ter ver krijging van geschenken voor onze musea en andere Rij ks verzamelingen De heer Schaepman verdedigde het ontwerp evenals de heeren Rutgers van Rozenburg enUlercx, terwijl de heer van Houten het gevoelen van den heer Borgesius deelde. De heer Levy verklaarde voor te zullen stemmen. Het kan in het internationaal verkeer mogelijk en noo dig zijn, dat ter beschikking van de regeering een mid del gesteld worde tot erkeuning, hetzij van ware, hetzij van gefingeerde verdienstein elk geval eene verdienste, die eene belooning noodig maakt of waarvoor eene be- loouing gevraagd wordt. Deze beteekenis moest aan zijne stem gegeven worden. Bij de behandeling der artikelen werd bij artikel 7 een amendement van den heer Seret om te laten vervallen het tweede lidVoor militairen worden, tn stede van een lauwerkrans, aan het versiersel aangebracht twee zilveren zwaarden met gouden gevest, schuin gekruist achter het ronde schild, verworpen met 50 tegen 16 stemmen. Daarna geschiedde de aanneming met 52 tegen 28 stemmen. De Haarlemsche Bankvereeniging, firma Teding van Berkhout en de Clercqkeert over 1891 evenals over 1890 10 pet. uitde reserve is na bjjschrijving tot 76.398.70 gestegen zijnde 51 pet. van het gestorte kapitaal. Gedurende Februari is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 1,301,306,73, terug betaald f 1,035,533,17, zoodat het gezamenlijk tegoed op 29 Februari beliep 24,719,274,88'/ain den loop vau Februari werden 6037 nieuwe boekjes afgegeven, 1834 geheel afbetaald zoodat op 29 Februari nog in omloop waren 328.766 stuks. In de vorige week zjjn op lTrk vier personen aan do typhus overleden, terwijl zich 11 nieuwe gevallen voordeden. De op den 4 door de kiesvereeniging Burgerplicht t.e Amsterdam gehouden vergadering nam ten slotte met algemeene stemmen de volgende motie aan De vergadering besluit aan het bestuur op te dragen het verzoek te richten aan alle handels-, economische en staatkundige vereenigingen hier te landevan welke staatkundige inrichting ook, om het vraagstuk van de droogmaking van de Zuiderzee tot een onderwerp van rijp boraad te maken en elk in eigen kring bij de regee ring op een ernstige en tevens spoedige behartiging van die belangrijke aangelegenheid aan te dringen. Den 4 brandden te Torgelre twee boerderijen af. Den 4 zijn te Haarlem voor de vrije- en orde-oefe ningen 10 van de 12 geslaagd, waaronder B. Lont van Haarlem, C. Klap van IJmulden, C. de Jong van Sandpoort, L. Teensma van Oudesluls en J. A. Fre- deriks van Texel; den 5 alle elf geslaagd, namelijk. M. H. Beekelaar, A. van Ekeren R. Bakker, A. Gijsbers, T. Watervis, allen van Haarlem F. Koster van Scha- genA. van Bielen van Heverwijk A. de Boer van Anna Paulowna J. P. van der Ploeg van St. Maar tensbrug en W. Wijker van Wieringerwaard den 6 acht van de twaalf, waaronder P. Bijhouwer van Reedijk W. Stoorvogel van Egiuond nan Zee en W. Krijnen van Helder. Bij kon. besluit van den 4 is met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur van het telegraafkantoor te Hoorn de heer W. Brinck, thans onder-directeur der telegraphie. Bij kou. besluit van den 4 is benoemd tot kanton rechter te Leiden de heer mr. M. d'Aumerie, thans kan tonrechter te Doesburg. Bij kon. besluit van den 5 is benoemd tot notaris te Oudewater de heer A. W. van der Maden, candidaat- notaris te Haarlem. Den 5 is eene buitengewone algemeene vergadering van aaudeelhouders der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij aangenomen het voorstel van het bestuur om een 3 pet. geldleening, groot nominaal 12,000,000, aan te gaan, waarvan slechts voorloopig j 3,000,000 zullen worden uitgegeven. In de op den 5 gehouden vergadering van den ge meenteraad te Zijpe waren afwezig de heeren S. de Wit en J. van Beusekomde eerste wegens ongesteldheid. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werden aan geboden de verslagen van den toestand der gemeente en het onderwijs over 1891, die op voorstel van den voor zitter bij de leden ter lezing zullen worden rondgezonden. Do voorzitter deelde mede dat do wethouder de Wit door ziekte buiten staat iszijne betrekking waar te nemen, waarom wordt voorgesteld voor hem een tijdelijken plaatsvervanger te benoemen, waartoe bij acclamatie be sloten werd. Na stemming en herstemming werd als zoodanig benoemd de heer G Schuit met 5 stemmen, terwijl op den heer J. van Beusekom bij de eindstemming 4 stemmen werden uitgebracht. Niets meer ter behandeling in portefeuille zijnde, vroeg de heer Nobel bij de gewone rondvraag, of er een adres was ingekomen van metselaars in de gemeente met ver zoek om bij aanbesteding van gemeentewerken afzonder lijk te mogen inschrijven. De voorzitter deelde mede dat dit adres is gericht aan het gemeentebestuur en niet aan den raad en uit den aard van het onderwerp bij het dagelij ksch bestuur behoortwaartegen de heer Nobel opmerkte, dit niet te willen ontkennen, doch dat hij in overweging wenschte te geven, aan het verzoek zoo mogelijk te voldoen. Uit des voorzitters verdere mededeelingen bleek, dat er aanvankelijk bij het dagelijksch bestuur bezwaar bestond tegen de inwilliging daarvan, uit vrees, dat bij afzonderlijke aanbesteding van timmer- en metselwerk de vereischte samenwerking tusschen beide vakkon wel eens kon ontbreken. Evenwel wenscht het op advies van den gemeente-opzichter met de voorge stelde wijze van aanbesteding eene proef te nemen. Na dankbetuiging van den heer Nobel voor de verkregen inlichtingen, sloot de voorzitter de vergadering. Bij kon. besluit van den 4 is 1". eene Staatscommissie ingesteldom na te gaan welke wettige regelen wensche- lijk zijn ten aanzien van do inrichting en de wijze van werken van begrafenisfondsen en soortgelijke instel lingen welker werkkring omvat het verzekeren van uit- keeringen tot geringe bijdragen bij overlijden, en om die wettelijke regelen te ontwerpen; 2°. zijn benoemd tot leden dier commissie de heeren dr. G. J. Legebeke, hoogleeraar aan de Polytechnische school te Delfttevens voorzitter dr. J. C. Bolle, arts te MiddelburgC J. M. Dijkmanslid van den ge meenteraad te Amsterdam; dr. P. van Geer, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden mr. W. L. P. A. Molengraaf!hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrechttot secretaris mr. D. Simonsadvokaat te Amsterdam. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft den 5 benoemd tot directeur der hoogere burgerschool met drie jarigen cursus aldaar den heer dr. Ninck Blok, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5jarigen cursus. Te .Amsterdam zijn door de politie facsimilé's aangeplakt en verspreid van de adresben der drie brie ven door Sara in zake den moord op de Prinsengracht geschreventen einde op die wijze tot de ontdekking van de schrijfster te komen. Ook in het Handelsblad zijn die facsimilé's opgenomen. De Kasvereeniging te Amsterdam keert over 1891 6 pet. dividend uit, gelijk aan dat over 1890, uit de zuivere winst van f 389.255 het reservefonds is thans geklommen tot 834,750.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2