MoonstelliM van tóei „KANT." No. 45. Vier en KTegentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG 13 APRIL. Gemeente-Burgeravondschool. Drankwet. Drug in de Kanaalkade. F E U I LLETOI. Buitenland. Op 17 en 18 April 1892 zullen in liet Stede lijk Gymnastieklocaal de teekeningen, die door de leerlingen der Gemeente-Burger avondschool gedurende den afgeloopen cur sus vervaardigd werden, tentoongesteld zijn. Deze tentoonstelling is voor ieder be langstellende kosteloos toegankelijk en zal beide dagen geopend zjjn van 1 tot 5 uur 's namiddags. Koinan uit het Berlijnsche leven, UkHAVItSCIII (01IHM. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,86; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Pr||s der gewone \<1 verteutlën Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven ra o aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. lefoonnummer De Commisssie van toezicht op het middelbaar onderwijs Mr. N. H. DE LANGE, voorzitter. A. E. KEMPEES secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door 1°. MARIA MARGARETHA van DIJK, vrouw van CORNELIS PENDERS, wonende alhier tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Pieterstraat B No. 7, welke vergunning thans ten name staat van CORNELIA AD MIRAAL, gescheiden echtgenoote van JOHANNES BAKKUM *2°. CORNELIS KOOPMAN alhier in het perceel aan den Helderschen weg, wijk E, No. 1, thans ten name staande van J. E. BEST; 3". DIRK LEEUWENKAMP te Schermerhornin het perceel aan de Honttilstraat, No. 43, thans ten name staande van nu wijlen JAN SPAAN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 11 April 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat in de week, aanvan gende 11 Aprilop sommige gedeelten van den dag het verkeer gestremd zal zijn over de brug in de Kanaal kade over de Kaarsenmakersgracht wegens het uitvoeren van eenige noodzakelijke herstellingen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 8 April 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. 50) DOOR P%Uli L1WDAU. Driemaal was de aarde weer verjongd driemaal had de gouden lentezon in hot hart der bekommerden frissche hoop doen ontluiken. Doch het hart van Juliane scheen in ©iudeloozen eeuwigen winterslaap voort te domme len. Voor haar ontloken de bloemen en zongen de vogelsen geurden de bloesems niet. Zij zag niemand behalve haren dokterdie nooit eene enkele klacht van haar vernam, en Ida, die zij om haren stillen aard had leeren liefhebben. Uren lang staarde zij voor zich nit, zonder smartzonder vreugde in doffe gevoelloosheid; en wanneer zij weer tot zichzelve kwam, greep zij met ware woede weer naar haar kantkussen, en werkte met eene soort van razernij totdat haar mg haar pijn be gon te doen, en zij de stokjes niet meer kon vasthouden in hare stijf geworden vingers. Zoo zat zij ook heden voor het open venster ruste loos te werken. Eensklaps kromp zij van schrik ineen. Alleswaarop zij niet was voorbereid deed haar ont stellen. Het geluid der stappen van Ida werd door het dikke tapijt gedemptdeze stond voor baarmet een zilveren blaadje in de hand, waarop een brief lag. De gravin trilde nog geweldig, en toornig fronste zij het voorhoofd. »Ik vraag u eerbiedig vergiffenis", zeide Ida. »De oude vrouw die den brief gebracht heeftdrong er bij zonder op aan dat ik n den brief dadelijk zon geven en op antwoord zon wachten." Jnliane scheurde den omslag open en las de onder- teekening. BKIiCilE. De samenwerking van de verschillende groepen der liberale en radicale partij bij de aanstaande verkiozingen is zoo goed als verzekerd DUITSCfU.AID. Den 6 zijn twee duitsche stoom- booten de Hanza en de Falkenbnrg op de Noordzee tegen elkaar gevaren. De Hanza zonk en veertien opva renden verdronken; twaalf hunner werden door de Fal kenbnrg opgenomen. Te Koscielec bij Inowrazlaw woont de deken Alfred von Poninski, geheim kamerheer van den Paus, 52 jaren oud, op een landgoed. Den 7, des avonds laat, meldden zich vier mannen bij hem aan, onder voorwendsel een doopbewijs te komen halen. Zij overhandigden hem echter eene roode kaart, waarop geschreven stond »Het uitvoerend comité der poolsche anarchisten beveelt al ow geld voor de poolsche anarchisten af te geven". Ongehoorzaamheid of verraad wordt met den dood ge straft. De deken wist door een stouten sprong door het venster in den tuin te komen. De genoemde vier man nen losten eenige schoten op hem tengevolge waarvan hij vier niet doodelijke wonden bekwam één aan het hoofdtwee in den rng en één in de hand. Op het schieten kwam de vicaris Klisch te voorschijn op wien onmiddellijk revolverschoten werden gelostzonder dat hij getroffen werd. Zoodra de dorpsbewoners het ge beurde vernamen stegen ongeveer 20 te paard om de aanvallers te achterhalen dat hun dicht bij het spoor wegstation gelukte. Daar ontstond een hevig gevecht, waarbij een doodgeschoten werd, een zich zelf een kogel door het hoofd joegde derde den vierde dood schoot met de woordenGij kunt immers niet schieten en daarna zich zolven. Uit het later ingestelde onderzoek is gebleken, dat alle vier regelrecht nit Berlijn gekomen waren en dat een hunner in het huwelijk zon treden met de dienstbode op het kasteel Koscielec. Bij hen werd o. a. eene naamlijst gevonden van alle geestelijken in het diocees Posen-Gnesen. EAfGEIiASTD. Onder de paarden in Londen is in hevige mate de infiuënza uitgebroken. Het ministerie van landbouw heeft een nieuwe reeks voorschriften en bevelen uitgevaardigd betreffende het tegengaan van de verspreiding van mond- en klauwzeer, onder intrekking van de vroeger uitgevaardigde voor schriften. L)e biunenlandsche veehandel wordt thans zoo min mogelijk belemmerd. In alle besmette districten mag weder veemarkt en vervoer onverhinderd plaats hebben, zooals toch al oogluikend of met bijzondere ver- gnnning geschiedde. Uit de niet besmet verklaarde districten mag wel vee ingevoerd worden in de besmette, maar niet omgekeerd. Buitenlandsch vee moet voor zichtigheidshalve streng geweerd blijven. De engelsche en schotsche veehouders hebben nu geheel hun zin ge kregen zij kunnen goede prijzen op du markt te Londen maken, waar zij van het buitenland geene mededinging te wachten hebben. »Het is goed', antwoordde zij. iLaat de vrouw maar over een uur terugkomen. Ik zal zien of ik er antwoord op kan geven." Ida boog en verwijderde zich. De brief luidde als volgt Berlijn, 13 Mei 1883. Hooggeachte mevrouw Sedert vier weken ben ik uit de gevangenis ontslagen, waar ik drie jaren heb doorgebracht. Het weinige dat ik bespaard heb, en dat ik van de Vereeniging tot onder steuning heb gekregen, is al lang op. Ik ben nn mijne huisjuffrouw al eene week kost en inwoning schuldig en zij wil niet langer wachten Ik heb te vergeefs tTe- probeerd eene betrekking te krijgen, want een meisje dat voor diefstal drie jaren gezeten heeft, neemt niemand. Ik ben wanhopig en in mijne wanhoop doe ik een be roep op uwe goedhartigheid. Mevrouw weet heel goed, dat ik onschuldig heb geleden. Als ik gestolen had, zon het niet zoo slecht met mij gaan, als ik het nn heb. Ik ben dien nachtzooals mevrouw had bevolen kalm naar mijne kamer gegaan. Toen ik Nero hoorde blaffen, kwam ik naar achteren maar dorst niet binnenkomen in de kamer van mevrouw. Ik won zien of er ook mis schien iemand in het park was binnengedrongen en ging de trap op. Daar zag ik ook hoe er iemand in het park kwam. Ik herkende hem heel goed want ik had mijnheer nog wel meer door het park zien komen. Wil- dicke is daar niet geweest, en de sporen in de sneeuw waron niet van hem En als ik dat verteld had, zon alles misschien heel anders zijn geloopen, en zou ik niet drie jaren onschuldig hebben moeten lijden. Eu mevrouw zal met een arm, ongelukkig meisje, dat altijd gezwegen heett en mevrouw niet graag verdriet zon doen zeker wel medelijden hebben; en vijfhonderd mark zijn voor de gravin toch maar een kleinigheidmaar voor mij zon het een schat zijnik zon me alles kannen aan schaffen en uit Berlijn kunnen gaan, waar ik toch geene Bij den jaarlijkschon roeiwodstrijd tusschen de studenten- roeivereenigingen van Oxford en Cambridge op den 9 is die van Oxford overwinnaar gebleven. Oxford won met 2 3/4 bootleugte in 19 min. 21 sec. FRANKRIJK. De tweede luitenant Anastaij, die baronnes Dellard te Parijs vermoorddeis den 9 des morgens ter dood gebracht. Hij werd onthoofd. Kaïner. Minister Ricard antwoordde den 9 op eene redevoering van bisschop d' Hulst, dat de regeering geene betoogingen zal toelaten als bedoeld zijn in het door den bisschop van Monde uitgevaardigde schrijven, waarin aan de geloovigen verboden wordt bij de gemeenteraadsverkie zingen te stemmen voor personen, die tegenstanders der kerk zijn. Die bisschop zon daarvoor naar den Raad van State verwezen worden. Elk lid dor geestelijkheid, dat in redevoeringen de republiek aanrandt, zal gerechtelijk vervolgd worden. (Toejuichingen links). De door de re geering bestroden motie van orde van bisschop d' Hulst werd verworpen met 364 tegen 141 stommen; daarente gen werd met 317 tegen 165 stemmen de volgende motie aangenomen De Kamer hare goodkeuring hechtende aan de verklaringen der regeering en vertrouwen stel lende iu hare geestkracht, gelast, dat de redevoering van den minister Ricard door aanplakking overal in het land zal worden bekend gemaakt. Den 11 was aan de orde de beraadslaging over de voor Dahomey en Tonkin gevraagde snplementoire kre dieten. De tribunes waren dicht bezet. De heer Delahaye stelde voor de behandeling te ver dagen, ten einde de regeering in de gelegenheid te stellen, alle stukken over te leggen welke op Dahomey betrek king hebben. De Kamer verklaarde zich hiertegenen besloot de kredieten te gelijker tijd te behandelen met de interpel latie-Hervieu. De heer Etienne, onder-staatssecretaris bij het depar tement van koloniën voerde het woord. Na aan den inval van den Koning van Dahomey te hebben herinnerd, zeide hij dat hij persoonlijk eene strenge bestraffing had willen oploggen door het oprukken naar Abomey of Wid- dah doch dat de regeering de daartoe vereischte opof feringen niet in evenredigheid achtte met de te verkrijgen uitkomsten. Hij betoogde verder de noodzakelijkheid voor Frankrijk dat zijn militair overwicht had herkregen ook eene koloniale staatkunde te hebben. Frankrijk was in staatzijne rechten overal en door allen te doen eer biedigen. (Toejuiching). De heer Camille Pelletan bestreed de regeringsvoor stellen. Het voorstel van den heer Larochefoncauld om een krediet voor Soedan van 300.000 op 400.000 fr. te bren gen, werd verworpen. De beide artikelen van het wets voorstel betreffende Soedan werden achtereenvolgend goedgekeurd waarna het in zijn geheel met 387 tegen 107 stemmen werd aangenomen. De heer Chantemps las een depêche voor, ontvangon van kolonel Ferrillon, waarin melding werd gemaakt van de weigering van den commandant der Sane om betrekking vind. En ik zon mevrouw eenwig dankbaar zijn, en niemand zon iets van mij te weten komen »Ik verblijf, Mevrouw, I we onderdanige dienaresse, Bertha Schmider." »P. S. Mijne huisjuffrouw wacht op antwoord." Toen Juliane den brief gelezen bad, liet zij het hoofd op hare rechterhand rusten en glimlachte. Zij had eens klaps een eigenaardig;onbestemd gevoel van bevredi- ging dat iets wat zij altijd voorzien had nn eindelijk was geschied. Zij voelde zich zoo volkomen los van de meuschen dat zij van de menschen niets meer vreesde. Geen zweem van gedachte kwam ook nn nog bij haar op, om zich aan iemand toe te vertrouwen, of den raad van eenen ervaren vriend in te winnen. Zij begreep vol komen het doeldat de schrijfster met dien brief had geldafpersing; doch het liet haar kond. Zij had ook on middellijk de overtuiging, dat, wanneer zij het in dezen bnef uitgedrukte verlangen inwilligde, het bij deze eerste vraag niet zou blijven. Doch dit was haar onverschillig. In hare cassette lagen behalve de deposito-briefjes zeker wol achthonderd of duizend mark. Zij had geen creld meer noodig. Zij had geene liefhebberijen moer. Zij gaf zelfs niet eens meer geschonken. Zoolang het geld toe reikend was, om de aanvragen van Bertha in te willigen, behoefde zij er met niemand over te spreken. Later zon dr. Lohtusen haar ongetwijfeld wel het genoegen willen doenbij de bank eene toereikende som voor haar op te nemen. Eu wat behoefde zij zich te bekommeren om latere mogelijkheden Waartoe zou zij denken aan hare toekomst Hoe lang zon wellicht hare toekomst nog duren Zij stond op en sleepte zich lusteloos voort naar een klein kastje waarin allerlei dingen die om do eene of andere reden waarde voor haar hadden, waren geborgen reisherinneringen, gedachtenissen nit hare gelukkige kinds heid waaiers portretten brieven alles bont dooreen. Daar had zij ook eene kleinekunstig gesmede ijzeren cassette. Hieruit nam zij vijf biljetten van honderd mark

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1