Binnenland. manschappen aan land te zetten en een ander telegram ▼an de regeering, waarin werd betreurd, dat de zeemacht gemeend had hare medewerking te moeten onthouden aan de landmacht. Een verzoek, om hieromtrent een onderzoek in te stellen, werd met 387 tegen 149 stemmen verworpen. Het voor Dahomey aangevraagd krediet werd met 414 tegen 167 stemmen verleend. Er waren zeven motiën van orde voorgesteld. De eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering zich had vereenigd, werd met 271 tegen 232 stemmen aangenomen en de zitting te 7 u. 40 m. opgeheven. SPAVJE. De minister van oorlog heeft het bevel uitgevaardigd, dat, met het oog op den 1 Mei, de ver lofgangers den 10 bij hun regement terug moeten zijn. AKKKKMIttDK STAT KM. In het Hnis van Vertegenwoordigers heeft de heer Maccreavy namens de democratische partij een ontwerp aangeboden, waarbij de regeering gemachtigd wordt tegen den 3 Augustus 1893 te Chicago eene intoruationale Muntvergadering te hou den. Deze zou ten doel hebben het vaststellen van een algemeen stelsel van munten maten en gewichten dat aan de vertegenwoordigde regeeringen ter goedkeuring zou worden aangeboden. Verder zou men over de geheele wereld eenheid in naam, gewicht, gehalte en waarde der munt wenschen vast te stellon en eene internationale overeenstemming betreffende de verhouding der waarde van het zilver tot het goud tot stand te brengen. President Harrison heeft het besluit geteekend, waarbij buitenlaudsche inzenders op de tentoonstelling te Chi cago beschermd zullen worden tegen elke vordering welke tegen hen zou kunnen worden ingesteld wegens het tentoonstellen van artikelen, waarvoor octrooi in Amerika gewaarborgd, verleend of waarvan een fabrieks merk gedeponeerd is. RV8LAND, De minister van financiën Wyschne- gradski is ernstig ongesteld. Zoodra zijn toestand het zal toelaten, vertrekt hij naar het buitenland. De regeeriug heeft afgezien van haar voornemen, den aanwezigen voorraad van graan op te nemen, uit vrees, dat daardoor de bevolking ongerust zou worden. De vraag of men de verbodsbepalingen op den uitvoer zal opheffen, zal men laten rusten tot men volkomen omtrent de voor uitzichten van den nieuwen oogst is gerust gesteld. Den 1 April waren in de strafgevangenis te Leeuwarden 216 gevangenen, waarvan 9 levenslang ver oordeelden. Bij vonnis der arr. rechtbank te Alkmaar van den 6 is de voortvluchtige notaris W uit Hoogwoud, schuldig verklaard aan verduistering en veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf met ontzetting uit zijn ambt van notaris en last tot zijne gevangenneming. Bij het spoorwegongeluk te Ruinerwold op 2 Ja nuari 1888 werd de 17jarige J. Q. Dorhont Mees te Groningen voor geheel zijn volgend leven verminkt. Nadat de arr. rechtbank te Utrecht de verplichting tot scha devergoeding door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen uitgesproken had en daarbij uitgemaakt was, dat ook de schade vorgoed moest worden, die ge leden was omdat tengevolge van de verminking voor hem de hoop verloren was gegaan om een passsenden werkkring in de maatschappij te vervullenwanneer namelijk mocht zijn gebleken dat hij vóór het ongeluk was een lichamelijk en geestelijk behoorlijk ontwikkeld jongmenscbdie zich met goede verwachtingen voor zulk een werkkring voorbereiddehad de recht bank een onderzoek naar den toestand van dat jongmensch door deskundigen gelastzoo vóór als na het ongeluk. In verband met den uitslag van dat on derzoek heeft die rechtbank den 6 genoemde Maat schappij veroordeeld tot vergoeding in eens van 2454.17 3 voor de kosten van geneeskundige hulp tot den dag der dagvaarding, met de renton ad 5 pet. en voorts jaarlijks gedurende hot leven van den verminkte van 1300 (als 650 voor de noodige vervoermiddelen, 850 voor de noodige goneeskundige hulp en J 300 voor de vernietigde en sloot het kistje weer. De aanblik van al die lang vergeten kleinigheden, die herinneringen aan zalige oogen- blikken wakker riepen deed haar weemoedig aan. Zij keerde zich snel omstak de biljetten in eene enve loppe en sloot deze zonder er een adres op te zetten. Toen Ida de kamer binnentrad met het berichtdat die oude vrouw er weer was. roikte Juliane haar zwij gend de enveloppe over. Zij was blijdat de zaak was afgedaanen begon met vernieuwden ijver haar werk weer. Bertha had overigens niet gelogen. Werkelijk had zij alle moeite gedaan om eene betrekking te krijgen, doch steeds vruchteloos en nu was zij in groote verlegen heid. In hare benarde omstandigheden had zij natuur lijk in de eerste plaats gedacht aan hare vroegere, goe dige moesteres en het plan opgevat, haar om eene kleine ondersteHniug te vragen. Onder het opstellen van den brief aan de gravin was deze aanvraag om eene kleine ondersteuning ongemerkt de eisch van eene, voor haar betrekkelijk groote som geworden. Zij was zich harer macht nog niet recht bewust en er volkomen op voorbereid geweest, zich met eene kleine som te laten afschepen. Ook deze zon zij in dank hebben aangenomen. Doch toen zij nu de enveloppe openscheurde, en daarin de vijf blauwe biljetten vond zonder één enkel woord van verwijt, zonder ééne enkele vermaning, glinsterden eensklaps hare begeerige, grjjze oogen, een eigenaardige blos gloeide op hare kaken en zij glimlachte op ge heimzinnige wijze. Toen zij zich geheel zonder middelen zagwas zij kleinmoedig en bang geweest. Doch het geld dat zij nu haar eigendom mocht noemen schonk haar moed en zij voelde zich nu veel sterker. Zij wist nu, dat er altijd eene veilige toevluchtshaven voor haar waszij had het besliste gevoel, dat zij nu zeker nooit in benarde omstandigheden zou verkeerende goede gravin zou wel voor haar zorgen. Het eerste, wat zij deed was hare schuld bij hare .huisjuffrouw tot deu laatsteu penning te betalen. Vervolgens dacht zij er over na, hoe zij zich den verwachting) alsmede tot betaling van J/3 der proces kosten. Het bestuur der kiesvereeniging Burgerplicht te Delft is den 7 gemachtigd om zich tot de regeering te wenden met het verzoek de groote zaak der droogleg ging van de Zuiderzee met bekwamen spoed ter hand te nemen nadat prof. Telders in die vereeniging de aan hangige plannen toegelicht en besprokon had. Het departement Rotterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft den 8 met 97 tegen 6 stem men besloten de in 1818 opgerichte en nog steeds onder zijn toezicht staande Spaarbank als eene zelfstandige inrichting met eigen rechtspersoonlijkheid te verklaren. Daar tot nu toe de bepaling bestond, dat ten bate van het departement zou komen het bedrag, waarmede het reservefonds 20 pet. van het bedrag der inleggelden mocht blijken te overschrijden zal de Spaarbank thans ter vergoeding van het gemis dezer eventueele baten aan het departement uitkeeren eene som van 100.000. Bij eventueele sluiting der Spaarbank moet intusschen het voordeelig slotdat na aftrek van alle schulden overblijft, worden uitgekeerd aan het departement Rot terdam, of mocht dit alsdan hebben opgehouden te be staan aan de Maatschappij tot nut van 't Algemeen. Ook werd besloten, de departementsschool van het too- zicht van het departement te ontheffen en aan het hoofd dier schoolden heer N. J. Cramer, eene schadeloos stelling toe te kennen bestaande in eene levenslange jaarlijkscho toelage van 300. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn, met wijziging en aanvulling der beschikking van 2 Maart benoemdtot lid der commissie, in 1892 in Noordholland belast met het afnemen der examens ter verkrijging der akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a der wet op het lager onderwijsde school opziener in het arr. Amsterdam II, en zulks ter vervan ging van den schoolopziener in het arr. Amsterdam (oostelijk); tot lid-plaatsvervanger in die commissie, de schoolopziener in het arr. Amsterdam I en zulks ter vervanging van den schoolopziener in het arr. Hoorn. Te Uitgeest is een kind overleden tengevolge van het drinken van kokendo koffie, die het in een onbewaakt oogenblik wist te bemachtigen. De minister van binnenl. zaken heeft op adressen in zake de tijdregeling geantwoord, dat het ook hem wenschelijk voorkomt, dat spoorwegtijd en burgerlijke tijd samenvallen dat hij dan ook aan de daarbij betrokken autoriteiten bereids in overweging gegeven heeft in dien zin werkzaam te zijndoch de bevoegdheid mist om daartoe bevelen te geven of bindende voorschriften te verstrekken en dat ook de regeling van den spoorwegtijd niet tot zijne bevoegdheid behoort. De gemeenteraad van Knkliulzen heeft van de hand gewezen het voorstel van burg. en weth. om den onderwijzers, die eene aanteekening voor de vrije- en ordeoefeningeu hebben verkregen, eene gratificatie van f 25 te verleenen. De Noord-Zuid-Hollandsche stoomtramweg Haar lemLeiden keert over 1891 7 pet. dividend uit: de vergrooting der bestaande 4 pet. obligatieleening tot f 250.000 werd goedgekeurd. Het vervaardigen van een gashouder voor de ge meentelijke gasfabriek te Arnhem is gegund aan de firma De Pletterij te 's-Gravenhage, voorheen L. J. Enthoven Co., voor f 127.099. De Zaanlandsche Assurantie-compagnie voor brand en binnenl. vaart te Zaandam keert over 1891 2 pet. dividend uit. De Brood- en Meelfabriek te 's-Gravenhage keert over 1891 6 pet. dividend uit. Beroepen bij de ued. herv. gemeente te Akersloot (toez.) A. Jentinck Tzn. te Marsum. Tot jagermeester van H. M. de Koningin voor de provincie Gelderland te Apeldoorn is benoemd de heer jhr. mr. J. H. van Haersma de With, kantonrechter te Maarseveen. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Zaandijk ds. C. G. Menzel te Zoelen. Tot onderwijzer aan de bijzondere school van den heer Kloppers Keizersgracht te Amsterdam, is benoemd F. Bult te Broek op Uangedijk. eersten tijd zou inrichten. Zij had nu volstrekt zoo'n haast niet meer om eene betrekking te vinden, en be hoefde nu vooreerst niet meer des middags met lieden van allerlei slag in de Kurstrasse rond te drentelen, om te wachten tot het advertentieblad werd uitgegeven en de daarin vermelde betrekkingen dan af te loopen. Nu kon zij op haar gemak kiezen. Mettertijd zou er zich wel eene betrekking voor haar opdoendie voor hare persoonljjkheid en hare bekwaamheden paste. Er zweefde haar zoo iets voor den geest van huis houdster bij eenen weduwnaar, of gezelschapjuffrouw bij eene dame, die veel op reis ging. Doch om dit te bereiken moest zij voor alle dingen uit hare tegenwoordige omgeviDg, moest zij zich een geheel nieuw uitzet aanschaffen, en eene kleedij die ge schikt was om vertrouwen te wekken. De middelen daar toe bezat zij nu. En zij was practisch in alle vrouwe lijke handwerken zeer ervaren. Zij verloor geen oogenblik. Nog in den loop van dien zelfden dag, waarop zij in het bezit van haar kapitaal was geraakt, deed zij de gewichtigste inkoopen dio de volgende dagen werden aangevuld. Zij werkte vlijtig op de naaimachine harer hospita. En op het eind van de maand bezat zij een nieuw, voldoend uitzetwaarvoor eene kamenier in eene der eerste families zich niet had behoeven te schamen. Bertha had een aardig figuur, zij kleedde goedzij bezat smaak en haar uiterlijk maakte eenen gunstigen indruk. Bij de voorname families, waar zij had gediend, had zij veel geleerd. Zij wist zich bescheiden en toch flink voor te doen. Daarbij had zij in de laatste jaren ook nog eene andere school doorgemaakt. Zij had de verpeste lucht der gevangenis ingeademd en van hare lotgenooteu veel gezien en gehoord. In de kunst van veinzenknoeien en iemand een rad voor de oogen draaien, had zij, zonder het zelve te weten eene merkwaardige handigheid verkregen. Zij had ook allerlei ervaring weten op te doen omtrent de manier, waarop men op andere wijzen, dan de gewone, fatsoen lijke aan den kost kan komenen die bewuste brief Ged. Staten van Noordholland hebben bepaald, dat, wanneer op 10 Mei in eenig district bij de verkiezing voor leden der Prov. Staten geene volstrekte meerderheid verkregen wordtde herstemming zal plaats hebben op 24 Mei. De beer mr. W. C. Lohman te Zwolle is secretaris geworden der Heidemaatschappij, in plaat9 van den heer jhr. J. L. van Nahuijs, burgemeester van Hasselt ge worden. De gemeenteraad van Assen heeft besloten tot het sluiten eener 3'/j pets. geldleening, groot 67000, voor aankoop van schiet- en oefeningsterreinen voor het nieuwe garnizoen. De Kon. Maatschappij De Schelde te Vlissingen heeft over 1891 eene winst behaald van 184 581, welk bedrag geheel is afgeschreven namelijk de goheele ver liespost van vorige jaren groot f 170.536 en op den post onkosten der obligatie-leening 14045. Gedurende dat jaar werd met 800 h 900 werklieden voortdurend druk gearbeid en werd aan arbeidsloon 478 900 uit betaald. De vereeniging Patrimonium heeft op de alge meens 12 vergadering, door ruim honderd afgevaardigden bijgewoond, in de vorige week te Amsterdam gehouden, met algemeeno stemmen een adres aan de Koningin- Regentes vastgesteld, waarin de wenschen en uooden de teleurstellingen en verwachtingen der christen werklieden zijn uiteengezet en o. a. besloten, dat binnen zes maanden door het bondsbestuur een adres tot de regeering zal worden gerichtom spoedige uitbreiding van het kies recht te vragen. Het verbond telt tegenwoordig 144 afdeelingen met ongeveer 10000 leden. Gekozen tot hoofdingeland van den Weatwouder- polder, gemeente Akersloot, de heer A. Vet, aldaar. Men schrijft ons uit Ursem Verscheidene veehouders hebben hunne paarden an deren tevens hun jong rundvee reeds in de weide ge bracht nietomdat er genoeg te plukken valtmaar voornamelijk, omdat de wintervoorraad ten einde loopt. Velen nemen voor het rundvee hun toevlucht tot bij voeder, anderen tot iets, dat ten minste de maag vult, doch voor allen is eene spoedige verandering ton goede in de weersgesteldheid zeer wenschelijk. In den Waardpolder te Kolhorn is bij den landman S. H. het rotkreupel onder de schapen geconstateerd. De palingvisschors van Holhorn liggen tot vertrek gered Aan de kusten wordt nog al dungoed (kleine paling) gezien, hetgeen de verwachting wettigt, dat deze visscherij voordeeliger zal zijn, dan het vorige jaar. In den polder Waard en Hroet ziet men thans bijzonder weinig kievieten, veel minder dan andere jaren om dezen tijd. Ook werden ze veel later waargenomen. Het vorig jaar toch zag meu reeds op 1 Maart eene kieviet en thans was het 15 Maart. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 7 aange nomen het voorstel van burgemeester en wethouders om met den pachter van het ophalen van haardasch, vuilnis enz., den heer Simons, te onderhandelen over eene ver lenging van de met 31 Augustus a. s. eindigende over eenkomst betreffende dat ophalen, voor tien jaren, voordat tot eene openbare aanbesteding op de nieuw ontworpen voorwaarden wordt overgegaan. Den 8 bezochten de beide Koninginnen het wees huis der hervormde diakouie te 's-Gravenhage en den 11 het israëlietisch weeshuis aldaar. Den 8 is te Arnhem besloten tot de oprichting van een Provincialen Bond voor Gelderland welke de samenwerking der liberale partij bij verkiezingen zal be vorderen Het reglement van den Overijselschen Bond werd voorloopig overgenomen. De jaarlijksche bijdrage werd op f 1,50 bepaald. Den 9, des nachts omstreeks 3 uren, is te Hoog aan de Zaan afgebrand de onmiddellijk aan de spoor baan gelegen pelmolon St. Jacob, bijgenaamd de Slabbert, toebehoorende aan den heer H. Havik. Den 9 heeft de heer W. H. Nagel, inspecteur der posterijen voor de provinciën Noordbrabant en Zeeland, den dag herdachtwaarop hij vóór 40 jaren in dienst was getreden. Hij ving indertijd zijn loopbaan aan als surnumerair der posterijen te Alkmaar. Den 9 zijn te Haarlem negen van de twaalf geëxamineerden voor de vrije- en orde-oefeningen ge slaagd, waaronder, behalve een uit Alkmaar, A. Deelder te Helder; den 11 tien van de twaalf, waaronder G. H. Swildens van Anna Paulowna F. Bult van Broek op Uangedijk, H. Plas van Hoorn on S. Boot van Aartswoud. Den 9 is te Leiden tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer Theodorus Willem Beeker, arts, geboren te Oterleek, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld Secundaire perineoraphie. aan gravin von Iseneck was wel de eerste vrucht dier bedenkelijke opvoedingdie zij in de gevangenis ge noten had. Aan hare hospita had zij tegen het eind van de maand de huur opgezegd, en deu eersten Mei betrok zij hare nieuwe woning: een eenvoudig, vriendelijk vertrekje ten huize van een zekere juffrouw Mainhardt, de weduwe van een ambtenaartje bij de belastingen die buiten de Halle'sche poort woonde. Juffrouw Mainhardt, eene brave, door en door fatsoen lijke, vrij korpulente vrouw, met een breed, glimmend gezicht, waaruit heldere, vriendelijke kijkers u toestraalden, met gladgestreken grijze haren, had hare nieuwe 'huurster onmiddellijk op de regelen der huisorde opmerkzaam ge maakt, die in de eerste plaats geboden: streng zedelijk gedrag. Bezoeken van mannelijke bloedverwanten of van eenen mogelijken galant waren verbodenBertha had ver klaard dat zij ergens waar deze eischen niet gesteld werden haren intrek volstrekt niet zon willen nemen daar zij als alleenstaand meisje in eene groote stad haren steun moest zoeken in den goeden roep van het huis harer inwoning. Daar Bertha bovendien de maandelijk- sche huur vooruitbetaalde, bestond er al dadelijk eene uitstekende verhouding tusschen huurster en verhuurster. Juffrouw Mainhardt hield weldra bijzonder veel van hare commensale. Haar klein huisgezin bracht niet veel drokte aan, en als echte berlijusche bezat het goede mensch eene sterke neiging tot vertrouwelijkheid. Zij praatte veel met Bertha, en daar zij zelve zoo oprecht als goud was, geloofde zij haar in alles. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2