Buitenland. Binnenland. BELCilE. In den gemeenteraad van Brussel is den 11 besloten, de beslissing te verdagen omtrent een rap port van het dagelijksch bestuurwaarvan de slotsom was de tijdregeling met 1 Mei voorloopig onverandord te laten. Het door de kapel der grenadiers en jagers te 's-Gra- venhage te Antwerpen op den 10 gegeven liefdadigheids concert heeft zeer voldaan. Aan het station werden de leden der kapel opgewacht door eene talrijke menigte, den nedorl. consul-generaal in ambtskleeding de leden der hollandsche Club on eenige belgische officieren. De menigte juichte hen zeer toe en de schatters, die, van eene oefening huiswaarts keerende, hen ontmoetten, be wezen hun de militaire eer. Het concert werd door de voornaamste overheidspersonen in ambtskleeding bijge- woond. De buitengewone kredieten voor den aanleg dor ver sterkingen aan de Maas zjjn den 13 met 60 tegen 27 stemmen en 9 onthoudingen aangenomen. DBWEIHARKEIV. De zitting der Kamer is l sloten. Een koninklijk besluit kondigt de sluiting der zitting aan en bepaalt de nieuwe verkiezingen op den 20. De begrooting is evenmin als in de laatste vijf jaren door de vertegenwoordiging goedgekeurd. DITITSCHLANB. Het gemeentebestuur van Berlijn heeft aan de uurwerkmakers en handelaars aldaar die verzocht hadden den midden-europeeschen tijd, door de spoorwegen aangenomen, ook in hot burgerlijke leven in te voeren geantwoorddat het die zaak wel genegen was, doch het te vroeg achtte om daarover nu reeds te beslissen. Prins Bismarck ontving dit jaar op zijnen verjaardag ongeveer 7000 telogrammen. De Keizer liet niets van zich hooreu. Eerst op den 7 ontving hij zijne 101 kie vitseieren der «getrouwen van Jevor." ENWELAND. Het Lagerhuis is den 12 tot den 25 uiteengegaan. Den 10 des morgens heeft in het midden van Londen een zware brand geheerscht in de negen pakhuizen der firma Page en Prott. Niettegenstaande twaalf machines werkzaam waren ter blussching duurde het zeer lang eer de brandweer slaagde in hare pogingen om den brand meester te worden. Lagerhuis. Den 11 gaf minister Goschen een over zicht van den toestand van 's lands geldmiddelen. Hij schatte de uitgaven op 90.253.000 en de ontvangsten op 90.477.000 pd. st. Hij stelde voor, de belasting op de hernieuwing der octrooien van uitvinding te verlagen en voor schuimende wijnen een eenvormig invoerrecht vast te stellen van 2 sh. per gallon. Hij deelde verder mede, dat de spaansche regeering het handelsverdrag van 1886 had opgezegd Men moest in Spanje en elders echter niet do gevolgtrekking makendatindien de schikking van 1886 werkolijk wordt ingetrokken, Spanje de fiscale voordoelen zal blijven genieten, welke het zijn toegestaanwant trekt Spanje de voordeelen in dan krijgt Engeland in deze zaak de handen vrij. Zij hoopte intusschen dat de onderhandelingen een bevredigenden uitslag zouden hebben voor beide landen. Het voorstel tot het heffen van het voorgedragen invoerrecht op schui mende wijnen werd aangenomen en de behandeling der begrooting tot later verdaagd. FRANKRIJK. Te Perpignan is een ijzeren doos ol trommel van 20 vierk. nederl. duimen, voorzien van eene lontgevonden onder het venster der werkkamer van den president der rechtbank. De lont was niet aangestoken en de trommel bevatte alleen gruis en oude spijkers. Te Compiègne sprong den 9 een tinnen cylinder van 5 ned. duimen onder de vensters van den president der rechtbank, waardoor wel ontsteltenis, maar weinig schade werd veroorzaakt. Te Saint Etienne liet den 10 een jongen een tol in eene rioolopening vallen. Hij trachtte dien op te visschen met een haak aan een touw en haalde eene patroon op van 25 ned. duimen. Een nader Vol ontroering dankte Bertha haren jongen vriend voor zijne ijverige pogingendie tot zulk eene goede uitkomst hadden geleid. Zij drukte zijne magere hand met de hardo knokkels zoo hartelijk en zag hem daarbij met hare levendige, heldergrijze oogen zoo vriendelijk aandat Theodoor onwillekeurig zijne bedeesde oogen achter do scherpe brilleglazen neersloeg. Hij ondervond daarbij iets, wat hij vroeger nooit ondervonden had. Bertha was besloten, Rosa Moockel reeds den volgenden dag op te zoeken in de haar opgegeven woning in de Krausenstrasse. HOOFDSTUK XVI. Rosa had een leveu vol afwisseling vol avonturen van allerlei aard achter den rugen dit zonderlinge leven had eene algehoele verandering in haar teweeg gebracht. Wie nu de jonge dame met dit bekoorlijk gelaat elegant doch volstrekt niet opzichtig gekleed en kalm in al haar doen en laten vóór zich zag, zou niet hebben kunnen denken dat deze zelfdo dame nog weinige jaren geleden in het middernachtelijke uur over het trottoir der Friedrichstrasse flaueerde en niet zelden wegens politie-overtrediug iu de vrouwengevangenis in de Bar- nimstra8se vertoefd had. Het onbeduidende meisje, wier eenige bekoorlijkheid in die dagen bestond in hare ge zonde frischheid, had zich merkwaardig ontwikkeld. Wanneer de kinderen uit de onderste lagen der be volking eenmaal vlug van bevatting zijn, dan zijn zij het ook iu zeldzame matehoe zij in betrekkelijk korten tijd zich allerlei leelijke dingen afwennen en uitstekende eigenschappen verwerven, is bijna onbegrijpelijk. Reeds op den dag harer invrijheidstellingdie eene volkomen verrassing voor haar geweest was had Rosa het besluit opgevatde straten van Berlijn die haar onder de voeten brandden, te verlaten. Zij wist ook al dadelijk waarheen zij hare schreden zou richten. Onder de meisjes die hetzelfde leven leidden als zij had zij wel vele goede kennissen gehad doch slechts onderzoek werd door de politie ingesteld en men vond nog 41 patronen en 14 slaghoedjes. SPANJE. Te Madrid is bij de kazerne der inva- lieden een zak gevonden, waarin 2 groote bommen, 2 kleine bommen en 2 granaten. Op de derde serie der 8} pets. geldleoning van de gemeente Groningen groot f 46000is den 8 en 9 in geschreven voor 312,500, tot koersen loopende van 98 tot 99% B pet. Tot laatstgenoemden koers is de ge- heele serie gegund aan den heer Julius Oppenheim te Groningen. Den 10 gaf de heer S. Brugman zoo schrijft men ons uit Heerhu^owaard ten aanschouwe van een talrijk publiek eene openbare les met zijne leerlingen van den cursus in de vrije- on orde-oefeningen der gym nastiek. Toonde de heer Brugman zich in het geven van het commando enz. eene waardige leerling van den heer van Dijk te Beemstor, zijne leerlingen gaven de bewijzen, dat zij zich met ijver en lust het uitstekende onderwijs van slechts 17 lessen hadden ten nutte gemaakt. Ter afwisseling werden door de jeugdige deelnemers van den cursus tal van kleine voordrachten gehouden. Na de pauze werd het tooneelstukje »hot Bruiloftsdessert" op gevoerd. »Wie het nog niet kan (n.l. bruiloftvieren) moet het van ons kunnen leeren", zei de ceremonie meester tot zijne Lilliputters-bruiloftsgasten en werkelijk zoo dapper en vroolijk werd er getoost en gezongen (en gegeten en gedronken niet 't minst), dat menig oudere daar een voorbeeld kon nemen. Het «eere, wien eere toekomt!" huldigende, trad, na afloop, de heer ds. H. A. Ludwig van Zuidscharwoude op, om als tolk van alle aanwezigen in warme woorden de waardeering uit te drukken, die de heer Brugman dien avond in zoo ruime mate verworven had. Van den 3 tot en met den 11 zijn te lïrk drie nieuwe gevallen van typhus aangegevenéén lijder is daaraan overleden. Bij kon. besluit van den 11 is, wegens epidemische verspreiding van de pokken in de gemeenten Groesbeek en Wijchen voor dit jaar verboden het houden van de kermis of jaarmarkt (zoogenaamde Paasch weide"), op de dagen van het Christelijk Paaschfeest in de nabijheid van Arnhem, op het grondgebied der gemeente Eist. Den 11 zijn te Amsterdam drie van de zes voor onderwijzeres gotixatnineerden geslaagd namelijk de dames J. C. L. Weegenaar en C. C. M. den Hertog van Amsterdam en J. J. Maas van Naarden den 12 vier van de zesnamelijk de dames J. C. Beijers van Weesp, M. H. Strube en J. J. L. Stoffers van Amsterdam en J. van Elk van Haarlem den 13 twee van de zes de dames G. Altman en F. Pezaro te Amsterdam. Den 12 zijn te Haarlem voor de vrije- en orde oefeningen vijf dames geslaagd waaronder mej. A. M. Kraijenhagen te lleerliugowaard en mej. W. M. E. Damave te Reiloo den 13 vijf van de zes, namelijk de dames A. S. Blad van Haarlem, D. M. A. Ellen berger van Amsterdam, S. Tanja van St. Haartens- brug, M. P. Duval van den Helder en M. van der Weerd van Hoorn. Den 12 is te Helder aanbesteed 1. het éénjarig onderhoud van de werkenkazernegebouwen enz. te Helder en op Texel, gedurende 1892, onder beheer der genie geraamd op f 8300. Van vier inschrijvers was de heer W. de Jong voor f 8190 de laagste 2. het verven van gebouwen en werken te Helder, onder beheer der genie geraamd op f 1800. Van drie inschrijvers was de heer H. de Wit voor f 1685 de laagste. Den 13 was voor het bouwen van een logement voor landverhuizers en drie pakhuizen aan de Wilhel- minakade te Rotterdam van 24 inschrijvers de heer H. Stelwagen aldaar voor f 236,463 de laagste. De minister van binnenl. zaken heeft voorloopig ter keunis van belanghebbenden gebracht, dat in 1892 de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor lager onderwijs in de fransche taal zullen worden ge houden in Augustus, zoo noodig ook in het laatst van ééne ware vriendin. Dat was Antonie Münzer, met wie zij ook eenen vrij langen tijd had saamgewoond. Toni was ongeveer een jaar vóór de arrestatie van Rosa bezweken voor de verlokkende voorstellen van eenen Weener kellner uit het Café National, en was dezen naar de Keizerstad aan de Donau gevolgd. De kellner had haar daar wel snoodelijk verlaten doch Toni had vol strekt geene reden gehad om borouw te voelen van hare verhuizing naar Woeuen. Integendeel. Zij had daar for tuin gemaakt. Zij was er met eenen braven grutter reeds ietwat op leeftijd en vrij van alle vooroordeel eenen zekeren Tagmeierdie in Margarethe woonde in den echt getreden en was eene brave, rechtschapen huisvrouw geworden, die haren man vlijtig hielp in de zaak en op wie sedert haar huwelijk niets meer te zeggen was geweest. Rosa wist dit alles. Zij had met hare vriendin ijverig briefwisseling gehoudentotdat zij ge arresteerd was. Toni had haar herhaalde malen uitge- noodigd haar in Weenen te bezoeken, en wanneer de liefde voor Wildicke haar niet te Berlijn had terugge houden, zou Rosa ook ongetwijfeld de uitnoodiging hebben aangenomen. Nu was het oogenblik daarvoor gekomen. Zij pakte onmiddellijk het weinigjedat zij bezat bijeen kocht nog eenige onontbeerlijke kleinigheden, en den volgenden dag verliet zij de stad, mot haren winter mantel en een gesloten taschje waarin zich niets be vond dan een bijbel en een paar lange wollen kousen. Hare overige bezitting had gemakkelijk plaats gevonden in haren koffer. Rosa werd door juffrouw Toni Tagmeier en haren goedhartigen man allervriendelijkst ontvangen. Rosa ver telde haar, dat haar laatste vriend, met wien zij eenigen tijd had saamgeleefdging trouwenen op eene zeer fatsoenlijke manier van haar gescheiden was. Zij bezat een paar honderd mark en had dus voor den eersten tijd geone zorgen Toni was werkelijk zeer in haren schik, dat zij hare oudegoede vriendin weer eens bij zich zagen dat zjj de oudeonvervalschte taal harer vaderstad weer hoorde. Hoewel hare woning niet al te ruim was, voors- Juli en die voor middelbaar onderwijs in December, zoo noodig aanvangende in het laatst van November die voor de engelsche taal, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs, in Augustus, zoo noodig aanvangende in het laatst van Juli die voor de hoogduitsche taal lager onderwijs in Au gustus, zoo noodig in hot laatst van Juli, en die voor middelbaar onderwijs in December, zoo noodig in het laatst van November die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak S), bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, als voor het middelbaar onderwijs, in Augustus, zoo noodig in het laatst van Juli die voor de landbouwkunde, den tuinbouw eu de houtteelt, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs, in Augustus, zoo noodig in September die voor middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief, voor lager onderwijs in het handteekenen en voor het boetseeren, in Augustus en September en zoo noodig in October die voor middelbaar onderwijs in de wis- en natuur kundige wetenschappen, boekhouden, nederlandsche taal en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, Staathuishoud kunde, statistiek, Staatsinrichting en schoonschrijven zoomede die voor lager onderwjjs in de wiskunde, be doeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, in No vember en December. Het tijdstip, waarop zij, die zich aan deze examens wenschon te onderwerpen, zich daartoe zullen behooren aan te melden, wordt nader bekend gemaakt. Het vernieuwen van een gedeelte walmuur met beheide fundeering langs d) Merwedekade te Dordrecht, met bijlevering der daarvoor gevorderde arbeifisloonen, materialen gereedschappen enz., den 4 aanbesteed is door burg. en weth. gegund aan den laagsten inschrijver F. van Balen Gzn. te Nieuweschans voor het hoogste door hem ingeschreven bedrag van 52,990 (bekleeding met moèllons piqués en dekking met granietzerken). Het bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland heeft besloten dezen zomer een cursus te geven in het onder wijs in handenarbeid voor onderwijzers en wel te Am sterdam van 18 Juli tot 6 Augustus, onder leiding van den heer J. Stam aldaar, bjj wien onderwijzers en onder wijzeressen, die aan dien cuisus wenschen deel te nemen, zich vóór 15 Juni moeten aanmelden. Het onderwijs wordt kosteloos verstrekt. Directeuren der Nuts-Spaarbank te Franeker hebben aangekocht 8 perceelen bouwlandonmiddellijk bij de stad, samen groot 98810 bunders. Deze grond wordt aan ongeveer 200 arbeiders verpachtzoodat ieder een akker van gemiddeld 5 roeden in gebruik ontvangt tegen eene jaarlijksche pachtsom van 4. Het doel, dat directeuren zich daarmee voorstellen is bestrijding der armoede en hulp aan den arbeider om dezen winter voorraad te verschaffen. De arbeider mag op het voort durend gebruik van den akker rekenen indien hij aan de voorwaarden iu het paehtcontract omschreven vol doet. Die voorwaarden zijn1°. tijdige betaling der pachtsom (einde Juli); 2°. goede zorg voor den akker; 3°. goed levensgedrag; 4°. verblijfplaats van den arbeider in de gemeente; 5°. persoonlijk gebruik van den akker. In den nacht van den moord aan den Kleiweg te Gouda te ongeveer half drie kreeg de vrouw van den kapper P. C. W. Begeer, aan de Oosthaven aldaar, eene benauwdheid zoodat hij haartot het inademen van frissche lucht, naar een raam droeg en dit opschoof. Zijn hoofd naar buiten stekende, zag hij tegenover het bureau vau het Dagblad van Gouda een persoon in bukkende houding staan, die bezig was zijne schoenen aan te trek ken. Bij nauwkeuriger aanschouwing herkende hij in dien persoon den slagersknecht Pieterse, (thans van dien moord verdacht) die het dadelijk op een loopen zette. Dit sluit met de verklaring van andere personen, dat hij eenige oogenblikken later op den Moordrechtschen dijk is gezien. De brieven, door »Sara" in zake den moord te Amsterdam geschreven, zijn in handen van de heeren W. Degenhardt en J. H. Gartsen gesteld, om te worden onderzochtof alle brieven van denzelfden persoon af komstig zijn. hands moest Rosa daar hielp geen lievemoederen aan toch eenigen tijd bij haar blijven. Later zou zij harer vriendin wel behulpzaam zijn om haar dicht in de buurt een goedkoop onderkomen te bezorgen. Rosa keurde dit volkomen goed. Zij hielp in den winkel en in de huishouding een handje mee, en won in een oogwenk do toegenegenheid van den braven heer Tag meier. Trouwens beide echtgenooten waren zeer met haar ingenomen, het ontbrak haar aan niets en zij amu seerde zich best, want in gezelschap harer vriendin leerde zij allerlei genoegens der levenslustige en schoone stad kennendoch zij was te verstandig, om niet in te zien dat dit doellooze leveu niet van al te langen duur kon zijn. In dien zin sprak zij dan ook eens met hare niet minder verstandige vriendin, en deze wist baar nu ook, gelijk zij beloofd hadeene goedkoope woning te be zorgen. Rosa had een lief kamertje, waar zij kon doen en laten wat zij wilde, en was bij hare hospita in den kost. Toen Rosa in hare nieuwe woniDg trok, zeide zij tot Toni»In het taschje, dat ik je in bewaring heb gegeven, toen ik hier kwam, zijn eenige dingen van waarde voor mij een paar snuisterijen mijn spaarbankboekje, en vooral ook brieven van mijnen vroegeren vrienddie mij later wellicht nog eens te pas kunnen komen en dan nog de bijbel van mijno moeder en zoo al meer. Ik zou dat taschje niet graag meenemen naar vreemden. Ik weet, dat gij er goed voor zult zorgen. Bewaar het goed voor mijHet is het liefste wat ik heb. Beloof je, dat je het veilig zult bergen «Daar kunt ge vast en zeker op vertrouwen!" Rosa was volkomen gerust. Bij ervaring wist zij, dat hare vriendin trouw en eerlijk was. Eenige weken daarna knoopte Rosa, nu zij weer vol komen onafhankeljjk en onbelemmerd in hare bewegin gen wasmet eenen heer, dien zij in het theater an der Wien had leeren kennennauwere kennisma king aan. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2