339ste Staatsloterij. Markt- en Beursberichten. No. 20710 f 25000: No. 1568 f 5000; No. 8357 f 1000; Ns. 6818 en 17466 f 400; Ns. 9, 3479, 4926, 9325. 11998 en 16746 f 100. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben tot de gemeentebesturen in die provincie eene cir culaire gericht, waarin hun modedeeling wordt gedaan, dat de minister van waterstaat, de spoorwegondernemin gen gemachtigd heeft om bij den aanvang van den aan staanden zomerdienst, op 1 Mei a.s., den middelbaren tijd van Greenwich in te voeren en dat genoemde mi nister voorschriften heeft gegeven tot invoering, met 1 Mei, van den zöne-tijd bij de post- en telegraafkantoren. In die circulaire wordt den gemeentebesturen in over weging gegeven, voor het geval zij mochten verlangen, hunne uurwerken met den zuiveren tijd in overeen stemming te brengen waarin de regeering hen intusschen geheel vrij wenscht te laten zich op of na 1 Mei e. k. te wenden tot het in hunne gemeente aan wezige of moest nabijzijnde post- of telegraafkantoor waar zij dan de noodige aanwijzing kunnen ontvangen tot regeling hunner uurwerken overeenkomstig die van de gezegde kantoren. Vervolgens wordt, er do aandacht der gemeentebesturen op gevestigd, dat, wanneer bij invoering van den zöne- tijd geene verandering wordt gebracht in de aanwijzing der uren voor het begin en het einde van markten scholen, vergaderingen, dagelijksche bezigheden enz., dat alles ongeveer 20 minuten later op den dag zal plaats grijpen, dan tegenwoordig het geval is. De voordracht voor de benoeming van een dijkgraaf van het Ambacht der Vier tVooi der Koggen bestaat uit de heeren mr. C. P. Donker te Bonningbroek Jau Zijp Klaaszoon te Abbekerk en Jan Zijp Hz. te 1 wisk. Tot hoogheemraden werden gekozen voor de Medein- blikker Itogse de heeren P. de Boer Az. te Oost woud, Dirk Kaaij te Hauwert en C. Wijdenes te Opper does voor de Middel Kogge de heeren M. Zijp Jz. te Twisk; J. Spaander te Abbekerk; D. Weder te Wognum. Beroepen bij de christ. geref. gemeente te Duurs- woude en Donkerbroek de heer B. F. van Maas candi- daat te Haarlem. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meenten te Scheriiierhorn en Koedijk door den candidaat den heer A. L. Th. van der Ven, Leiden. Den 13 zijn tot hoofdingelanden van het Heem raadschap Mijden gekozenvoor de gemeente Scher- merhorn de heeren E. Voerman met 32, P. Smit Czn. met 32 en E. Dekema met 31 van de 96 geldige stemmen. Door gebrek aan stalvoeder zijn te ilenning- liroek en omstreken reeds vele paarden en jongvee uitgejaagd. Den 12 des ochtends is te Assendelft het graan- pakhuis van J. Jongejans afgebrand, De beide Koninginnen zullen den 22 op het gewone nur uit 's-Gravenhage naar Amsterdam vertrekken en daar verblijven tot den 28. De audiënties zullen plaats hebben op den 25 en 26. Op de paardenmarkt te Utrecht is aan een land bouwer eene portefeuilleruim f 500 aan bankpapier inhoudende, ontrold en aan een veekooper eene met f 100 aan geldswaardig papier. In de Am8terdamsche Deli-compagnie is hot verlies over 1891 afgeschreven op het reservefonds thans per saldo f 891,399,14 bedragende: de ondernemingen staan echter pro memorie in de boeken uitgezonderd eene in 1889 aangekochte onderneming waarop reeds een deel der koopsom is afgeschreven. Hot Neder 1. Panopticum te Amsterdam keert over 1891 3 pet. dividend uit, terwijl op de bezitting f 4574,46 afgeschreven zal worden. De onzuivere op brengst van de restauratie bedroeg f 115,768,74 en van het museum f 48138,85de muziek vorderde eene uitgaaf van meer dan f 22.000. Het aantal be zoekers beliep 111590 tegen 89260 in 1890. Met ingang van 1 Juli a.s. is eervol ontslag ver leeud, wegens gevorderden leeftijd aan den heer S. de Jong hoofd der school te Wijde Wormer. De arr. rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft den gewezen hoofd-agent van politiedie beschuldigd was van knevelarij vrijgesproken. Bedankt voor het beroep naar de ned. herv. ge meente te Briehuizen en Kuldsehermer door A. L. Th. van der Ven candidaat te Leiden. Bij kon. besluit van den 28 Maart is mot wijziging van dat van 9 Oct 1885 bepaald dat in het krankzin nigengesticht te Rosmalen niet meer dan 293 mannen en 227 vrouwen mogen verpleegd worden. De heer G. C. van Schaïck, sedert 17 '/a jaar pastoor der oud-katholieke gemeente te Krommenie, is in gelijke betrekking te Hilversum benoemd. Sequah (Davenport) had bij de arr. rechtbank te Amsterdam tegen de Vereeniging tot bestrijding der Kwakzalverij een eisch ingestold tot schadevergoeding we gens het gebruiken van beleedigende uitdrukkingen tegen hem in door den Voorzitter der Vereeniging, den heer mr. Zeegers Veeckens eigenhandig verspreide strooibiljetten en ^een bedrag van f 5000 geëischt of zooveel minder als de rechtbank zou willen bepalen, daar het niet om het geld, doch om het recht te doen was. De arr. recht bank heeft de in die biljetten gebezigde termen verklaard te zijn van beleedigend karakter en genoemde Vereeniging mitsdien veroordeeld tot het betalen eener schadevergoe ding van f 250 en in de kosten. Aangenomen het beroep naar de ev. luth. gemeente te Amsterdam door ds. P. van der Veen te Leiden. Aan de wed. van den sergeant R. Elzer te Leeu warden die op 5 Febr. j.l. door een noodlottig toeval bij eene oefening is doodgeschotenis bij kon. besluit een pensioen ten laste van den Staat toegekend tot een bedrag van 200 's jaars. Velling van vaste goederen. 12 April. Door den Notaris H. J. DE LANGE. 1. Huis en erf met tuin en mangelkamer Verdronken- oord, .02.67. Str. G. Bossert Rz. f 3310, 2. Kantoor en erf, Limmerhoek, 75 cent. Str. F. H. Ringers 910, 3. Huis en erf met tuin, Verdronkonoord, .01.87. Str. K. Olij Ez. 3560, 4. Winkelhuis en erf, Oudegracht, hoek Keet- gracht, 27 cent. Str. D. Poll 1255, 5. Winkelhuis en erf, waarin vleeschhonwerij Ridderstraat, 63 cent. Str. B. v. d.Veen 1875, 6. Winkelhuis en erf, Fnidsen, 68 cent. Str G. Bossert Rz. 695, 7. Woonhuis en erf met bovenhuis, gedempte Nieuwesloot, 87 cent. Str. J. J. Poll 2310. (Afslag 19 April.) 3e kl.« 3e lijst. 13 April. 3e kl4e lijst. 14 April. Nr. 8331 100. VEROADERIW van Woensdag 13 April 1893, des avonds te half 8 uur. Voorzitterde heer T. L. Koorn. Afwezig met kennis geving de heer A. Prins Az., en wegens ziekte de heer J. C. Witte. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en ge- teekend. Aan de orde is 1. jaarverslagen van de Kamers te Schiedam, Gouda, Oldenzaal, Harlingen, Delft en Assen. Zullen aan de leden ter lezing worden rondgezonden. 2. circulaire van de kiesvereeniging Burgerplicht" te Amsterdam mededeelende dat in de vergadering dier kiesvereeniging van 4 April j. 1., na inleiding door prof. Telders uit Delft van het vraagstuk van de droogma king der Zuiderzeeen het daarop gevolgd debat de volgende motie met algemeene stemmen werd aange nomen «De vergadering besluit aan het bestuur op te dragen het verzoek te richten aan alle commercieels, econo mische en staatkundige vereenigingen hier to lande, van welke politieke richting ook, om het vraagstuk van de «droogmaking van de Zuiderzee tot- een onderwerp van «rijp beraad te maken en elk in eigen kring bij de re- «geering op eene ernstige en tevens spoedige be- «hartiging van die belangrijke aangelegenheid aan te «dringen." Met het zenden der circulaire zegt het be stuur te voldoen aan die opdracht, en daarbij tevens het vertrouwen uit te spreken, dat deze belangrijke aangele genheid de belangstelling der Kamer zal wekken Na eenige bespreking, waarbij in het licht wordt ge steld dat het onderzoek der Zuiderzee nog niet als geëindigd kan worden beschouwden datnaar de meening der Kamer de strijd tusschen de deskundigen over de plannen van droogmaking nog niet "zoodanig is beslistdat de zaak gemeen goed kan worden voor de publieke opinieafgescheiden nog van de economische gevolgen eener eventueele droogmaking, wordt besloten, de circulaire voor kennisgeving aan te nemen. 3. Afdruk van oen adres der Kamor te Tilburg aan de 2e Kamer der Staten-Generaal, ter ondersteuning van het verzoekschrift der heeren Dros Gebrs. Tieleman c.s. betreffende de heffing van oen invoerrecht op zachte groene zeep. 4. Afdruk van een adres diorzelfde Kamer aan H. M. de Koningin-weduwe Regentes, aandringende op wijzi ging van de bepalingen van het K.B. van 15 Juli 1891 Stbl. 147, ter uitvoering van de arbeidswet. Nummers 3 en 4 voor kennigeving aangenomen. 5. Voorstel van het lid der Kamer, den heer J. C. Witte, dat de Kamer aandringe op verbetering van den weg tusschen Alkmaar en Akersloot. De voorsteller heeft eene schriftelijke toelichting gegeven. Hij zegt daarin, dat bijna alle toegangswegen tot Alkmaar zich in goeden staat bevinden. De weg langs Boekei naar Akersloot maakt daarop echter eene treurige uitzondering. Deze is gebleven in zijn oorspronkelijken toestand en is bijna onberijdbaar. Dewijl de weg is een Rijksweg, zoude bij het Rijk moeten worden aangedrongen op verbetering. Met het oog op de afwezigheid des voorstellers wordt deze aangelegenheid aangehouden tot eene volgende ver gadering. 6. Voorstel van het lid der Kamer, den heer S. de Lange P.Bz., ter bespreking van de gevolgen der in voering van den West-Europeeschon zóne-tijd op de spoorwegen en van de wenschelijkbeid om zich te wenden tot den gemeenteraad, aandringende op behoud van den amsterdamschen tijd voor het burgerlijk leven. In de schriftelijke toelichting wordt gezegd, dat wij op 1 Mei a.s. staan voor de vraagaan welken tijd moeten wij ons houden Op verschillende wijzen is over de zaak in de dagbladen geschreven de meeniugen ziju zeer uit- eeuloopond. Sommigon willen alles regelen naar den West- Europeeschen tijd; anderen hebben voorliefde voor den Mid- den-Europeeschen tijd en willen dien invoeron; weer anderen willen den middelbaren tijd van Amsterdam behouden en alleen do spoorwegen laten rijden op hun eigen klok. Do regeering scheen aanvankelijk de eerste moening te ziju toegedaantoen zij aan de gemeentebesturen ver zocht, in den nacht van 30 April op 1 Mei de klok 20 minuten te laten stilstaan. De kamer van koophandel en fabrieken te Amsterdam heeft zich echter reeds ge wend tot het gemeentebestuur aldaar mot het verzoek om aan den wensch der regeering uiet te voldoen, maar den amsterdamschen tijd te behouden voor het burgorlijk leven. Ditzelfdo wenscht de voorsteller, dat ook te Alk maar zal gebeurenen daarom wil hij dat de Kamer zich des wogen wende tot het gemeentebestuur. Bij de besproking blijkt tusschen do leden geon ver schil van meening te bestaan. Eenparig zijn zij van oordeel, dat eene invoering van een midden- of west- europeesehen zönetijd in het burgerlijk leven niets au ders zou stichten dan verwarring en vee! nadeel zou met zich brengen. De spoorwegen verzetten de klok, maar behouden den tegenwoordigen tijd, voor al hunne treinen. De handel, het marktverkeer,alles kan dus den tegen- woordigen tijd behouden. Men zal er dan alleen op behoeven te letten, dat de spoorklok anders loopt dan de stads klok. Maar niets behoeft te worden verzet; de treinen blijvon voor de markten loopen op den juisteu tijd Had den de spoorwegen niet alleen de klok verzet, maar ook hunne treinen 20 min. later doen loopen, dan zou het overweging verdienen, om ook voor het burgerlijk leven de nieuwo klok aau te nemen, dewijl anders de markten zouden moeten worden verzet Nu dit niet is geschied maar feitelijk de trainen blijven loopen op hetzelfde unr van den zonnedag, is het wenschelijk in de burgerlijke klok geeno verandering te brengen. Alles wat gezegd is over verlies of winst van zonnelicht door de invoering van eenen west- of midden-europoeschen tijd achten de leden een academisch debat, zonder eenige waarde voor de praktijk. Het handels- en marktverkeer hangt samen met en hangt voor een groot deel af van de groote raid delen van vervoer, in de allereerste plaats van de spoor wegen. Deze kunnen door zeer geleidelijk de treinen te vervroegen, invloed uitoefenen op de vervroeging van handel en marktwezen. Doch zij kunnen dit maar tot zekere hoogte en in beperkte mate. Eene markt kan niet eerder eindigen, voordat do zakon zijn afgehandold; houdt de spoorweg daarmede geene rekening, dan zal de handel uitzien naar een ander middel van vervoerof de markt zal verloopen. Ook het aanvangsnur van eene markt is aan grenzen gebonden. De koopors en ver- koopers reizen niet op eene enkele markt, torwijl zij overigens niets te doen hebben. Hot geheele han del- en marktwezen is een ingewikkeld raderwerk dat eng in elkander sluit. Daarom zijn er altijd zoo groote bezwaren tegen, om eene enkele markt te wijzigen of te veranderen. Zij vormen zich eerst na eene min of meer lange historie en verwerven zich eerst lang zamerhand naam en bekendheid. Welnu, waar de spoor- wegbestnren dit hebben ingezien; waar zij, ondanks de andere klok op het station en den daarmee correspondeerenden tijd in hunne dienstregelingen feitelijk blijven rijden op de voor handel en marktwezen passendo en geijkte uren, daar is voor den handel niets moer wenschelijk, dan dat de tegenwoordige burgerlijke tijd bljjft gehandhaafd waarbij alles kan blijven zooals het is. Boven alle dingen is echter noodig, dat de gemeente besturen één lijn trekken. Het gevaar, dat dit niet zoo zal zijn is inderdaad zeer groot. Wanneer b.v. Alkmaar neemt den Midden-Europeeschen tijd, Zaandam den West- Europoesche en Amsterdam den gewonen middelbaren tijd van Amsterdam, dan zou do daaruit, voortvloeiende verwarring onbeschrijfelijk zijn. De leden zijn van oordeel, dat de houding van Am sterdam veel zal beslissen voor de kleinere gemeenten. In ieder geval, meenen zij, zal Alkmaar zich daarnaar moeten regelen. Het is dus van het meeste belang dat het gemeentebestuur zich tijdig ovortuigt, wat Amsterdam op 1 Mei a.s. zal doen. Met algomeeue stemmen wordt besloten, dat de Kamer zich zal wenden tot het gemeentebestuur, met het ver zoek dat dit bestuur onderzoeke, welke maatrogelon het gemeentebestuur van Amsterdam zal nomen op 1 Mei a.s, met betrekking tot den burgelijken tijd in die gemeente, en verder, dat het gemeentebestuur van Alkmaar besluite op 1 Mei a s. denzelfden tijd aantenemeu voor het bur gerlijk leven, die in Amsterdam zal worden gevolgd. 7. Na rondvraag wordt de vergadering gesloten. De vleeschhouwors te Kampen hebben aan deu minister van financiën in een uitvoerig adres verzocht, de wetgeving op het geslacht te verbeteren en 1°. zoo spoedig mogelijk, bij gedeeltelijke herziening, do aan den benaderden slager uit te keereu verhooging te breugeu van 7 op 14 pet.; 2°. de premie, door ambtenaren bij benadering te vorderen, te beperkon tot ten hoogste het bedrag wegens verhoogde aangifte door het Rijk te ont vangen en 3°. zoodra mogelijk den accijns op 't geslacht af te schaffen en daarvoor als equivalent eene bedrijfs belasting in de plaats te stellen. De kamer van koop handel en fabrieken aldaar heeft met dit adres instemming betuigd. De naamlooze vennootschap tot exploitatie van het Poolsche koffiehuis te Amsterdam keert een dividend van 5 pet. nit. De opbouw van het voor eenige weken gedeeltelijk door brand vernielde raadhuis te Oostliul^en is door den heer G. Larnpe te Hobrede aangenomen voor f 3179; de begrooting was f 3400. Den 15 Juni moet het vol tooid zijn de muren zijn in hnn geheel blijven staan. Do gemeenteraad van Zwolle hoeft de jaarwedde van don directeur der gemeentelijke waterleiding op t 1600 vastgesteld. AMSTERDAM 13 Apr. Aardappelen Friesche Dok- kummer jammen f 3,a 3,50, dito Franeker f 3,10 a 3,60, dito Zaaiers f a Geld. blauwe f 0,a 0,Zeeuwsche spuische jammen f3,a 5,50, dito dito Flakkoesche f 4,a 4,50 dito blauwe f -,a Pruisische Hamburgers f 4,10 a 4,30, duitsche roode f 3,30 a 3,60, fransehe f 2,— a 4,per mud. Nieuwe Malta f 0,06 a f 0.08 per Pond. 12 Apr. Petroleum vaster. Amerika loco f 6,35. Sept./Dec. f 6,60, E. Russ. onveranderd. Raapkoeken f 65 a 93. Lijnkoeken f 8,75 a 12,50. HAARLEM 13 Apr. 12 koeien f425 a 250, 124 nucht. kalveren f 9 a 4, 30 schapen f 31 a 10. 3 Stapels kaas uitmakende 633 kazen wegende 707 P. Hoogste prijs f 27. KAMPEN 12 Apr. Aangevoerd 487 stukken Boter van 20 P. 20,a 23, 184 stukkou van 10 P. ƒ10,a 11,50, 400 stukkeu van i/i pond p. P. 0,85 a 0,95. Aangevoerd 11780 P. LEIDEN 13 April. Aangovoerd paarden f a 5 stieren f 76 a 135, 190 kalf- en melkkoeien f 100 a 272 125 gelde dito f 88 a 20395 vette ossen en koeien f 130 a 300 60 a 78 cents per kilogram 7 vette kalveren f 39 a 68 80 a 100 ct. per kilogr. 209 nucht. dito f 2,75 a 7. 15 graskalveren f 23 a 47, 236 woide schapen f 9 a 24. vette dito f a 140 magere varkens f 17 a 36, 128 biggen f 6,50 a 15. ZWOLLE 13 April. Boter per achtste vat f 20,50 a f23,per pond f 0,85 a 1,20. SNEEK12 Apr. Boter. Ie soort f 39,Vereeniging le soort f 39,a 39,50, 2e soort f 38,a 3e soort f 37,4e soort f 36,Aangevoerd vierde en achtste vaten. SCHIEDAM 12 Apr. Moutwijn 1 9,Jenever f 13, idem A msterdamsche proef f 14,50. SCHAOEN 14 April. 4 Paarden f 75 a 125, 117 gelde- koeien f 100 a 250, 80 kalf koeien f 130 a f 240, 30 Vaarzen f 80 a 180 130 nuchtere kalveren f 4 a 15, 294 schapen f 14 a 22, 15 magere varkens f 12 a 15 30 biggen f 6 a 8, boter per kop f 0,45 a 0,50, kip eieren f 2,50, eendon dito f 3 a 3.15 per 100. PER TELEliltV tF. HOORN 14 Apr. Kleine kaas f32,50, commissie f 25,—

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3