OOM „KAMT." No. 47. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. ZONDAG 17 APRIL. EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON. Binnenland. Roman nit het Berlijnsche leven, UMI.URSCHE OOUR.llVT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het gebeele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone \<l veilen tien: Per regel j O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: Zondag en Maandag, de beide Paaschdagen. telkens 's namiddags van 1 tot 5 uur, wordt, in het gymnastiek lokaal der gemeente, tentoonstelling gehouden van al het teekenwerk, in de laatste zeven maanden vervaardigd door de leerlingen der verjongde burgeravondschool. De toegang is vrij. Ieder zal welkom zijn. Hoe meer bezoekers hoe liever. Aan aankondigingen, waaruit men het bovenstaande kon leoren, heeft het in dit blad niet ontbroken. Er zijn echter zaken, waarop niet te veel de aandacht gevestigd kan worden Bepaaldelijk geldt dit van ten toonstellingen. Zoodra een tentoonstelling gesloten is, ziju er immers steeds lieden, die zich beklagen, dat zij van de gelegenheid geen gebruik gemaakt hebben, omdat zij met het bestaan ervan niet bekend waren. Toch zou het jammer zijn indien gevallen als de laatst bedoelde ook thans in grooten getale voorkwamen. Niet omdat hier meesterstukken te zien zijn. Verre van daar, het is slechts werk van leerlingen, van pas beginnende jongelieden, die zich nog veel moeten eigen maken wat hun voorshands vreemd is, maar die, onder bekwame leiding, worden ingewijd in het hanteeron van teekenpen en penseel, in het bouwkundig denken en door afbeelding weergeven der gedachte. Wat die leerlingen vervaardigden sedert de alkmaarsche burgeravondschool als eerste in de rij harer zusteren werd hervormd tot een soort van ambachtsavondschool, dat is hier echter volledig aanwezig, zonder een enkele uitzondering. Het onderwijs, zooals dat in de winteravonden gegeven is vindt hier dus zijn trouwe weerkaatsing, zijn zuivere afspiegeling. Zie slechts. Wanneer ge, langs de gebouwen in de Doelenstraat, waarin gedurende lange jaren de stads- teekenschool was gevestigd en die thans halverwego zijn gevallen onder de vernietigende hand van den slooper, om straks in verbeterden vorm opnieuw te verrijzon het gymnastieklokaal der gemeente bereikt hebtwacht u een zeur afwisselende aanblik. Tafels in meer dan een laag bedekt en wanden van boven tot onder behangen met grooter en kleiner teo ke ningen trekken Uw oog. Het portaal, waardoor go zijt binnengetreden, de wand, waarin do toegangsdeur en het ruime vak ter linkerzijde met bijbehoorende teekentafels, dat alles is ingenomen door de voortbrengselen der leerlingen van het eerste studiejaar thans ter wille der verbouwing terugge- krompen van acht tot zeven maanden avondonderwijs. Het zijn slechts eenvoudige, hoogst eenvoudige oefeningen, maar daarom van niet minder belang. Aanvankelijk immers moet de leerling, het is reeds ge zegd, worden geoefend in het gebruik van trekpen en 52) nooa FAIL 1.1 V DU. De bewuste mijnheer, die zich Ernst von Stossow noemde, had in zijn uiterlijk we! meer van eenen Hon gaar of Kroaat het was een lang, mager man met smalle schouders, donkerbruine gelaatskleur en een dikke, glimmend zwarte snor doch, zooals Rosa reeds aan het eerste woord bespeurde, een Noorddnitscher, dus een landsman. Dit punt van overeenkomst bevorderde de kennismaking zeer. Doch zij hadden beiden nóg een punt van overeen komst, dat hun echter onbekend was. Vrijheer Emmerich von Saza kwam, evenals Rosa, uit de gevangenis. Eerst weinige dagen geleden was zijn straftijd ver streken. Hjj was van Plotzensee, na zich slechts een paar uren te Berlijn te hebben opgehoudenom zijn boeltje in te pakken, regelrecht naar Weenen gespoord. Hij bezat nog eenige middelen en was volstrekt niet in verlegenheid, hoe hij verder aan den kost zou komen. Hij had zijnen intrek genomen in een hotel van den eersten rang, en gaf zich al de airs van een voornaam man. Den avond na de ontmoeting met Rosa bestelde hij voor zijne nicht, die hij den volgenden morgen van den trein moest halen eene kamer naast de zijne, en den anderen dag stapte hij inderdaad met deze nicht voor het hotel uit eene fiacre. Op het vreemdelingenboek schreef de baronbaronesse van Stossow tot Stossow bij Mohrungen Rosa was niet bepaald op haar gemak met haren nieu wen vriend. Als bij instinct voelde zjj, dat er met hem ^eokenhaak. Hij teekent dus, naar voorbeelden, horizon tale en verticale lijnen, tot eenvoudige figuren verbon den. Zulke lijnstudiën treft ge aan bij het begin der eerste klasse, waar het linkorwandvak grenst aan de nader te vermelden afdeeling der schilders. Deze eenvoudige oefeningen vormen den grondslag voor al het verder onderwijs. In de eerste klasse be hoeven de jongelieden dan ook nog geen ambacht ge kozen te hebben. Eerst later splitsen zich hun wegen. Aanvankelijk hebben allen een zelfde taak Al spoedig wint die taak echter in omvang. Behalve de trekpen, moet ook de passer naar behooren gehan teerd kleuren naar den eisch aangebracht worden. Dezen vooruitgang kunt ge volgen langs het linkerzijvak en den wand waardoor ge zijt binnengekomen, tot in het eind tal van lijsten u toonen hoo het aanbrengen van schaduwen aan de beurt kwam. Daarnaast zijn eenige eenvoudige constructies opgehangen van meetkundige figuren en teekenschalen. De rechterwand prijkt met de voortbrengselen der timmerlieden en smeden van het tweode en derdo stu diejaar. Hiervan moet men zich echter geen groote voor stellingen maken. Van geregelden gang van het onder wijs in deze klassen is immers thans nog geen sprake. Eerst later, wanneer de leerlingen van meet af aan ge vormd zijn, zooals dat in de bedoeling ligt, zal hot pro gramma naar bohooren gevolgd kunnen worden. Thans is met do aanwezige leerlingen slechts een greep ge daan in de ruime stof, waarvan zij als oudere anders geen kennis zouden genomen hebben. Dit neemt ochter niet weg, dat doze greep gerust een gelukkige genoemd mag worden. Zoo trekt bijvoorbeeld de aandacht een krachtig uit gevoerde voorstelling van vensterkozijnen en construetie- deoleu van ramen. De goedkoope verfstof, het roetwater, doet de verschillende doorsneden goed tot hun recht komen. De nette afdruk van een naamstempeltje leert ons Ringers kennen als de zorgvolle vervaardiger. Het noemen van dezen naam moet echter niet worden op gevat als een bewijs van geringschatting voor het werk van anderen. Integendeel, blijkbaar is door allen met, ijver en toewijding gewerkt. Een sprekend bewijs d aarvan leveren de schuifdeuren, door Nierop, volgens opgegeven maten geprojecteerd. Zooals die schuifdeuren in twee gedeelton daar hangen, afgebroken omdat het groote vel papier niet toeliet de geheele lengte-doorsnede op te nemen, doen zij den toeschouwer tevens duidelijk ge voelen welke belangrijke voordeelen voor het onderwijs gelegen is in de groote schaal der teekeningen. Dit laat ste blijkt niet minder bij de voorstellingen van kappen, waarvan gedeelten op de ware grootte zijn ontwikkeld'. Behalve de reeds gemelde leerlingen heeft Vasbindor aan deze kappen zijn krachten getoond. Het werk van den steenhouwer, van Pieket, al is deze de eenige vertegenwoordiger van zijn ambacht, wordt zeker niet onopgemerkt voorbijgegaan. Een voorgeveltje, waarvan de doorsnede en de détails, door het onver wachts met April afbreken der lessen, achterwege moes ten blijven, toont voldoende aan dat ook deze leerling op den goeden weg is. Grooter in aantal zijn de smeden onder de leerlingen der school. Met bouten en grendels eu schuiven is althans een goed deel van don wand bedokt. Hekwerken en eenvoudige onderdeeleu van machines sluiten de afdee ling van het smidsbedrijf. De teekeningen zijn, als overal, behoorlijk door den vervaardiger gemerkt en van een datum voorzien. Alweder zonder daarmede iets ten na- deele der anderen te bedoelen ligt het voor de hand te wijzen op den naam van Scaló, die op eenige goed uit gevoerde teekeningen wordt aangetroffen. Het gedeeltelijk tusschenschot in de zaal is, aan de zijde tegenover den ingang, behangen met het werk der schilders. Aanstonds wordt de aandacht getrokken door een cartouche in penteekening, uitgovoerd door den wel bekenden jeugdigen frieschen houtsnijder Roosje. Nu een afzonderlijke afdeeling voor houtsnijders kon niet wel verwacht worden en de omgeving verkrijgt door deze inlijving een eigenaardig relief. De achterkant van bedoeld schot wordt ingenomen door de handteekeningen uit het eerste studiejaar, terwijl die der volgende klassen de overige ruimte vullen. Met gevoel uitgevoerd is een stilleventje van Boogh, die ook in hot vak der schilders goed werk leverde. Hiermede is volstrekt niet alles gezegd wat er op te merken valt bij gelegenheid dezer eerste tentoonstelling onzer hervormde burgeravondschool. Liever dan te ont aarden in een opsomming der bijeengebrachte uitkomsten van het aanvankelijk onderwijs aan deze veel belovende inrichting, zij deze opwekking tot een druk bezoek aan het gymnastieklokaal op de beide Paaschdagen dus besloten met een krachtig ga en zie zelf. A. C. W. v. W. het eeu of ander niet in den haak was. Toen de baron eens voor zake;, was uitgegaansnuffelde zij eens in zijn boeltje, doch vond niets, wat haren argwaan beves tigde. Zijne reisbenoodigdhedeu en zijn linnengoed alles was met de initialen E. v. S. geteekend, die vol komen overeenkwamen met den naam dien haar vriend droeg: Ernst van Stossow. En vele der aldus geteekende voorwerpen waren blijkbaar reeds langen tijd in gebruik. Maar niettegenstaande dit voelde zij tochdat zij met een eeuigszins verdacht man te doen had en dat zij op hare hoede moest zijn. Dezen indruk gaf zjj bij het eerste bezoekdat zij aan hare vriendin Toni bracht, in eenige teekenachtigo bewoordingen weer. »Ik geloof", zeide zij lachend, »dat mijn vriend eene vetvlek op zijne gedraglijst heeft". Overigens bezat Rosa eenen alles behalve baageu aard. Zij brak er zich het hoofd niet over, wat de baron had uitgovoerd en misschien nu nog wel uitvoerde. Voor het oogenblik zorgde hij voor haar, behandelde haar goed, gaf haar kleine geschenken, verschafte haar allerlei genoegens wel, het was meer dan zij verwacht had het was alles wat zij verwachten kon. En de baron interesseerde zich werkelijk bijzonder voor haar, en bewees haar gewichtige diensten die zij op hunne waarde wist te schatten. De baron had voor het frische, vroolijke meisje, dat met eene groote mate van goedigheid eenen aanleg tot ruwe scherts en gees tigheid vereenigde, eene meer dan oppervlakkige gene genheid opgevat. Rosa was opgegroeid gelijk het onkruid. Zij was buitengewoon ongemanierd. In de omgeving waarin zij tot dusver had verkeerd, had zij geene gele genheid gehad, zich do vormen van de fatsoenlijke kringen eigen te maken. Zij sprak zooals het haar voor den mond kwam, eu wat haar voor den mond kwam, was dikwijls niet bijzonder fijn te noemen. Daarbij sprak zij dikwijls zeer hard. om door bare buren gehoord te worden. Zij lachte zeer lui ruchtig. Zij gesticuleerde meer dan passend was. Zij at op schrikwekkende wijze, liefst van haar mes. Op al deze en dergelijke zonderlinge manieren maakte de baron haar van lieverlede en op eene zachtzinuige lot heemraad van den polder iSeerliugowaard is herkozen do heer J. Winkel. Welke groote opofferingen zich de polder lleer- liugowaard moet getroosten om den Middenweg te onderhouden blijkt hieruit, zoo schrijft men ons dat ton vorigen jare daaraan is besteed de som van 7000, zijnde ongeveer J 2.50 per bunder. Den 15 des avonds zijn te Amsterdam twee kin deren uit de eerste verdieping van een perceel aan de l'asseorderstraat gevallenbeiden werden gewond, het eene kind zoo ernstig, dat het naar het gasthuis moest gebracht worden. Te Schardam., gemeente Beets, is benoemd tot hoold der school K. Helder, onderwijzer te Oonthufzen, met wien nog op de voordracht geplaatst waren C. G. Dekker te llpendam en G. Holle te Westzaan. Tot directrice van het Herstellings- en Vacantie- oord voor israëlitiesche kinderen te Wijk aan ïee is benoemd mej. F. K. van Berg te Winschoten. De 's-Gravenhaagsche Hypotheekbank voor Neder land keert over 1891 11 pet. dividend uit. Den 15 is te Kampen een stoker van de gasfabriek wijze opmerkzaam. En Rosa zag terstond in dat de terechtwijzing verdiend was. Zij lette nu nauwkeurig op zichzelve, en had schik in den gestadigen vooruitgang, dien zij in zichzelve bespeurde. Zij was haren geduldi- gen leermeester veel verplicht en hij had werkelijk pleizier in de vlugheid van bevatting zijner snuggere leerlinge. Zoo leefde dit paar nu eenige maanden in de volmaaktste eendrachten het was een vroolijk leventje Toch had Rosa altijd dat onbehaaglijke, gedrukte gevoel nog be houden. Zij had nooit haren baron volkomen leeren ver trouwen. Over hare jongste lotgevallen te Berlijn die zij van lieverlede aan hare goede Toni tot in de puntjes verteld had natuurlijk op hare manier in de rol van onschuldig vervolgde en schitterend vrijgesprokene, en zonder te vertellen wat het taschje inhield had zjj tegenover den baron nooit een enkel woord gerept. Evenmin natuurlijk wist zij wat den baron Ernst von Stossow er toe dreef, zich te Weenen metterwoon te ves tigen. Groote zaken waren het zeker niet. Hij had blijk baar niet veel te doen. Wel ging hij in den loop van den dag vrij dikwijls uit, vooral in de middaguren bjj ontving en schreef ook wel een paar brieven bij tijd en wijle kwam er bezoek, en hij las met aandacht de koerslijst doch dat was ook alles. Overigens scheen hij geld te hebben. In de eerste maanden had hij de wekelijksche reke ningen prompt betaald en door groote fooien zich bg het dienstpersoneel bemind weten te maken. In den laatsten tijd scheen hij ietwat schraler bij kas te zijn. De drie laatste rekeningen waren onbetaald op den mar meren schoorsteenmantel onder den spiegel blijven lig gen. En de baron kou tusschenbeiden zeer knorrig en onrustig zijn. Hij had er werkelijk wol eenige aanleiding toe. Hjj had met eenen weener handelsvriend der inmiddels ontbonden firma Sparber von Saza oenige speculation ondernomen, die in den beginne wel wat winst hadden opgeleverd. Die winst had hij ook opgestreken. Doch nu waren er verliezen gevolgden de baron maakte

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1