KAMT. No. 48. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. WOENSDAG Paardenmarkt. Vermindering en vrijdom van den zontaccijns. FEUILLETON. 26 APRIL. jj jj Roman uit het Berlijnsche leven, AIkMAAlescili: COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f 0,06. BURGEMEESTER, eu WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het bij ge legenheid van *de groote paardenmarkt, op Woensdag 20 April 1892, in het belang van de open bare veiligheid verboden is, paarden te beproeven op de Kaarsenmakersgracht en in de Aehter- dam. Met het schoonmaken der straten, waar de markt gehouden is, zal door de gemeente-reiniging te vijf uren des namiddags aangevangen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 April 1892. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De vermindering van den zoutaccijns is één der onder - deelon van het algemeeno plan van onzen Minister van Financiën tot herziening van onze Rijksbelastingen Waar over dat plan werd gesproken of geschreven werd dan ook steeds van deze vermindering melding gemaakt; het wetsvoorstel dat daartoe door den Minister moest worden ingediend was tot nog toe uitgebleven maar is dezer dagen aan de Tweede Kamer toegezonden. De zontaccijns bedraagt tegonwoordig 9 de 100 pond (kilogram); de prijs van het zout zelf is laag, en wordt door het bedrag der belasting verre overtroffen. Van elke 10 centen die in een winkel voor zout worden betaald, zijn gemiddeld 6'/2 cent voor de schatkist. Al wordt nu het zont voor huishoudelijk gebruik ook maar bij centen betaald toch is de belasting te hoog voor do min ge goeden. Dit is echter niet de eenige reden waarom reeds sinds lang op afschaffing of althans op belangrijke vermindering van den zoutaccijns is aangedrongen. Nog twee redenen werden gewoonlijk daarbij genoemd. Ter wijl voor het zont dat gebruikt wordt voor de zeevis- scherij voor fabrieken en trafieken en - voor voevoeder en landbemesting vrijdom van accijns wordt verleend, is dat niet bet geval voor het zont dat in zoo belangrijke hoeveelheid wordt gebruikt bij de bereiding van kaas, boter en surrogaat (zoo noemt de wet wat een ge woon mensch kunstboter of margarineboter noemt). Wel werd ook op vrijdom van belasting voor dat zout aan gedrongen, maar tot nog toe te vergeefs. Een commissie indertjjd door don Minister Vissering benoemd om «lit punt te onderzoeken, moest in haar verslag van 17 Mei 1882 verklaren, dat een behoorlijke regeling om, zonder gevaar voor misbruik vrijdom te geven van den ver- schuldigden accijns voor het zout, dat bij de zuivelbe reiding en het maken van kunstboter gebruikt wordt, een stelsel van toezicht en van formaliteiten noodig zon makendat voor den Staat veel te kostbaar zon wezen en voor de boter- en kaasmakers veel te hinderljjk, in verhouding tot het nnt van zulk een maatregel; daarom bepaalde zjj zich tot het voorstel om alleen voor boter en Prjls der gewone Advertentlën: Per regel j O.lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. 53) DOOR FAVL MADAU. Rosa vond het natuurlijk goed. De weinige benoodigd- heden voor hot uitstapje van vier-en-twintig uren waren in eenen oogwenk gepakt. Hij riep den kellner, vernam van dezen dat de trein naar den Sommering over een half uur Weenen verliet, bestelde een rijtuig, liet het handkoffertje beneden brengen en zeide den portier voor alle zekerheid," dat hjj morgen avond weer in Weenen terng zou zijn. Sinds eenige nren zat het paar in den conpé. Rosa vond dat de reis lang duurde. Zij had niet gedacht, dat de Semmering zoover weg lag. En er verstreek nog een uur en nog een. Het begon reeds te schemeren. »Maar komen wij dan nooit aan vroeg Rosa eindelijk. Toen besloot de baron, die Rosa tot dusver getroost had, eindelijk haar opheldering te geven. Wjj moeien nog verder, de Semmering ligt al een heel eind achter onsWij kunnen in den eersten tijd niet naar Weenen terug «Wat vroeg de ten hoogste verbaasde Rosa op lang- gerekten toon «Niet naar Weenen terug?" Je bent een verstandig meisje eu zult me wel begrijpen. Men is er achter gekomen, dat ik eene gewichtige zaak in het belang eener vreemde regeering op mij had ge nomen. Nn loert men op mij. Als men mij betrapt, staat mijne vrijheid op het spelen de uwe misschien ook want men zon u allicht voor eene geheime medeplichtige honden. Daarom moest ik vluchten!" »Maar mijn goed! mijn mantel!" riep Rosa vol ont steltenis nit. kaas, die naar buitenslands wordt uitgevoerd, de betaalde belasting voor het daarvoor gebruikte zout terng te geven Ten naastenbij kau worden nagegaan, hoeveel zout voor elke 100 pond boter of kaas van do bekende voornaamste soorten wordt gebruikten volgens een hiervan op te maken tarief zou bij uitvoer de terugbetaling van den accijns kunnen geschieden. Ook van die terugbetaling is echter tot nog toe niets gekomen. De derde reden om den zoutaccjjns te verminderen of af te schaffen is het smokkelen aan onze zuidelijke gren zen, sedert in 1871 de zoutaccijns in België is afgeschaft. In Noord-Brabant is het brengen van zout uit België over de grenzen een geregeld bedrijf geworden, dat het bestuur der belastingen ook met de meeste krachtsin spanning niet heeft kunnen keeren. In 't geheel wordt in ons land jaarlijks ruim 43 millioen pond zout ge bruikt waarvoor de accijns wordt betaald en de Mi nister meent te kunnen verzekeren dat daarbij nog voor ongeveer 4 millioen pond wordt binnengesmokkeld. Een elfde gedeelte van al het zont dat in ons land gebruikt wordt, zon dus frauduleus worden ingevoerd, en de be lasting voor een bedrag van ƒ360.000 worden ontdoken. Over den verderfelijken invloed van dit smokkelen op de grensbevolking kan het oordeel niet twijfelachtig zijn. Kwaad wordi er niet in gezien; men doet alleen »het land" te kort en verschalkt de commiezen men bena deelt immer3 niemand, en »het land" is rijk genoeg Het smokkelen is een bedrijfeen beroep zoo goed als een andermen wordt er voor opgeleid men leert het eu oefent er zich in. Waarom zou men zich dan nog moeite geven om een andereen «eerlijk" beroep te leeren? Smokkelen brengt meer op dan menig handwerk 1 Alzoo ontlasting van de mingegoeden, waar het betreft het gebruik van een onontbeerlijk middel bij de toebe reiding en het bswaron van alle mogelijke spijzen opheffing van een bezwaar voor den landbouw bij de zuivelbereiding wegneming van den prikkel tot het volkbodervend smokkelen is hot drievoudig doel dat de Minister zich voorstelt; en om dat doel te bereiken geeft hij in overweging den zoutaccijns te verminderen met rnim de helft van zijn bedrag en van 9 te brengen op 4 de 100 pond. Maar dan zon hot toch beter zjjn, de afschaffing der zoutbelasting voor te stellen! Ziedaar de opmerking die voor de hand ligt en waarvan de juistheid op zich zelve uiot kan worden ontkend. Ongelukkig echter kunnen wij het zonder belastingen niet redden en tegen elke belasting bestaat het een of ander bezwaar. Wil men ook andere bezwarende belas tingen afschaffen of verminderen dan kan de schatkist de geheele opbrengst van den zoutaccijns niet missen. In 1890 en 91 was de gemiddelde opbrengst 3.882.000 en daarvan kan de Minister wil hij zijn geheele plan van belastingherziening uitvoerenniet meer dan 1.992.000, alzoo omstreeks twee millioen gulden laten vallen. Zal hij nu ook door die belangrijke vermindering zijn doel kunnen bereiken Niet zoo volkomen als door de afschaffing van den accijnsdat spreekt vau zelfmaar laat ons den Minister zeiven hooren. Overwegend bezwaar zal de «Stel je gerust, kind Dubbel en dwars geef ik je terug wat je verliest I" «Mijnen mantelmijnen mantel moet ik hebben 1" «Maar wees nn toch niet zoo kinderachtig! In Tpëst zijn meer mantels te vinden dan je noodig hebt." «Och, maar ge weet nietik moet mijnen mantel hebben! Maar het is afschuwelijk van u, dat ge mij dat niet gezegd hebtAls ge wist Zij kon deu zin niet voltooien. Zij snikte en schreide, alsof haar een groot onheil was overkomen. De baron keek haar met bezorgde blikken aan. Hij begreep niet hoe het anders zoo verstandig schepseltje zoo spoedig hare bedaardheid kon verliezen. En al zijne overredings kracht bleek vruchteloos. Zij riep maar al door om haren mantel. Hoe kon zij nu juist zoo'n belang stellen in dien doodeenvondigen mantel Dat was eene gril van het meisje Rosa wilde aan het eerstvolgende station uitstappen en om hulp roepen, als hij haar daarin wou verhinderen. Zij moest en zou naar Weenen terug, om haren mantel te halen «Zoo, dus dan wil je de politie in de armen loopen Best! Ik heb er niets tegen. Ze znllen je eenvoudig over de grenzen zetten, en hoe het je dan in Berlijn vergaat, zal je zelve wel zien Als je je bepaald in het ongeluk wilt storten -nu mijnentwege Ik kan het je niet beletten. Maar in elk geval wil ik je toch waarschuwen. Nu, Rosa, beu je nu wat verstandiger «Als ik mijnen mantel maar had het andere zou mij zooveel niet kunnen schelen 1" «Wat zeur je toch over dien mantel? Wat is er toch voor bijzonders aan dien mantel «Eu als er nu werkelijk eens iets bijzonders aan was Ik zal het n wel vertellen. Ik heb er alles, wat ik gespaard had, in vastgenaaid vijfhonderd mark Begrijpt ge het nu «Ja, dat is heel onaangenaam Maar het is toch ook al weer te verhelpen En ik beloof je, Rosa, dat je door mij geene schade zult lijden. Wij zullen voorzie ik, in den eersten tijd veel geld noodig hebbenen daar ik zoutaccijns voor het huiselijk gebruik ook bij de minge- goedeu zijns iuziens niet moor opleveren, wanneer hij van 9 op 4 is gebrachtterwijl er op gerekend kan worden dat de frauduleuze invoer geheel zal ophouden, met uitzondering wollicht van kleine hoeveelhoden voor eigen gebrnik in de onmiddellijke nabijheid der grenzen. Wat zullen wij hierop antwoorden Ontegenzeggelijk wordt het bezwaar eener belasting veel minder, wanneer zij mot ruim do helft wordt verlaagd; de winkelprijs van het zont kan daardoor dalen van 1 tot 65 centen; en dat do prikkel tot smokkelen minder zal worden, wan neer het bedrijf niet meer de helft van de tegenwoordige winst zal opleveren, ligt almede in den aard der zaak. Daar komt bij, dat de man die het zout over de grenzen brengtde winst moet dtelen met den persoon die het van hem koopt, eu zoo wordt het inderdaad niet onwaar schijnlijk dat de eigenlijke sluikhandel een te geringe winst zon opleveren om nog verkozen te worden boven een ander handwerk of bedrijf. In dit opzicht heeft men eenige ondervinding opgedaan met het smokkelen van gedistilleerd aan de Pruisische grenzen. In 1887 werd de accijns op het gedistilleerd in Pruisen verhoogd, zoodat het smokkelbedrijf minder winst opleverde, en van dien tijd af aan is de fraudulenze invoer van spiritus aan onze oostelijke grenzen dan ook aanmerkelijk verminderd. Ten slotte mag ook deze herziening alweder niet op zich zelve worden beschouwd maar als een deel van het geheele plan des Ministers; zij gaat gepaard met de ge heele afschaffing van den accijns op de zeep; en wanneer de 1.885 000, die de zoutaccijns na deze vermindering ongevoer zal opbrengen, nu eenmaal niet gemist kunnen worden, dan zal men, ofschoon aan de geheele afschaffing de voorkeur gevendeook met deze vermindering ge noegen kannen nemen, in elk geval zeker met vrij wat minder bezwaar dan met de voorgestelde verhooging van de belasting op het gedistilleerd. Wat de zuivelbereiding en de knnstboterfabrieken be treft, stelt de Minister voor, vrijdom van accijns te ver- leenen voor hot zout, benoodigd tot het maken van boter, surrogaat (kunstboter) en kaas, bestemd voor het buitenland, te regelen bij algemeenen maatregel van be stuur. Overeenkomstig het advies van de reeds geuoemde commissie wil de Minister de betaalde belasting voor het bij de bereiding gebruikte zont doen teruggeven bij uit voer van ten minste 100 pond boter, surrogaat of kaas naar het buitenland volgens de door de commissie ge maakte berekening dat voor 100 pond natuurboter 4 pond zout wordt gebruikt, voor 100 pond surrogaat en voor 100 pond Edammer kaas 6, en voor 100 pond andere kaas 5 pond zont. Voor hetgeen binnen 's lands wordt gebruikt zou dus de belasting blijven bestaan, maar, vermits zij van 9 op 4 zon worden gebracht, gelooven wij met den Minister te mogen aannemen, dat de zoutaccijns, aldus geregeld, voor de zuivelbereiding en bot maken van kunstboter weinig bezwaar zou opleveren. De som die jaarlijks voor het uitgevoerde product zou worden terugbetaald, wordt op 180.000 begroot. mij eoD tijdlang verborgen moet houden, weet ik niet wanneer ik geld zal kannen laten komen maar in elk geval kan ik alvast dadelijk honderd florijnen geven op afrekening Hier, kind, en wees nu maar bedaard De baron nam uit zijne portefeuille, waarin zij zag dat hij nog verscheidene bankbiljetten van grooter be drag had, een biljet van honderd florijnen, en gaf dit aan Rosa. Dit werkte. Tot dusver was de baron al de beloften, die hij haar gedaan had, stipt nagekomen. Zij rekende er dus vast op, dat hij haar de vijfhonderd mark, die zij beweerde verloren te hebbenook tot den laatsten penning zou vergooden, en daarmee was naar hare bereke ning de kant, die zij in den mantel had vastgenaaid, goed betaald Zij was bovendien overtuigd, dat eerst na lan gen tijd, na ettelijke jaren eene poging gewaagd zou kunneu worden om de kant te verkoopenen dat dit ook dan nog met de grootste gevaren voor haar gepaard zon gaan. En nu zou zij den prijs, dien zij er voor dacht te makenreeds dadelijk in handen krijgen zonder eenig gevaar voor zichzelve te duchten. Zij be hoefde nu niet meer met die verdachte kuut te manoeu vreeren. Zoo was bet zeker wel het bestZij was van eene staAge ongerustheid bevrjjd Nn mochten zij in Weenen met den ouden mantel doen wat zij wilden en als die vervelende kant met den afgedragen mantel naar den lompeumolen verhuisde, dan zou de meest sprekende getuige voor hare mede plichtigheid die haar anders ternauwernood nog kon bewezen worden nit de wereld geholpen zijn. Jazoo was het goed, zoo was het maar hot beste! Zij was nn werkelijk gekalmeerd en ademde weer vrijer, alsof zy van eenen grooteu last was bevrijd Haar kostbaarst eigendom, het gereed geld, dat slechts met heel weinig was verminderd en de kostbare stee- nen, waarvan zij zich, als zij er kans toe zag, langzamer hand eu op eene wijze die geenen argwaan kon wekken zon outdoeD, haar schijnbaar nietsbeteekenend taschje met zijnen kostbaren inhoud was bij de volkomen tc

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1