Buitenland. Binnenland. t R BKLCJIE. De Kamer is tot den 26 uiteengegaan dien dag komt het voorstel tot herziening der grondwet in behandeling. Het. bestuur van den liberalen bond (de gematigde party) heeft in eeue den 15 des avonds gehouden bijeen komst met algemeene stemmen het verbond met de pro gressisten goedgekeurd Er is dus in de liberale partij thans volkomen overeenstemming verkregen. De burgemeester van Luik heeft afwijzend beschikt op het verzoek tot het houden van een optocht op 1 Mei, als betooging ten gunste van den achturigen arbeidsdag BFITSCHIjAIHD. De Keizer heeft het disciplinaire vonnis, dat tegen graaf van Limburg Stirum uitgespro ken was wegens zijne artikelen in de Kreuzzeitung over de handelsverdragen, die geacht werden in strijd te zijn met zijne verplichtingen als ambtenaar, overeenkomstig het voorstel van den minister van buitenl. zaken be krachtigd, maar, gebruik makende van zijn recht van gratie, hem de straf, ontslag uit den staatsdienst, kwijt gescholden. EATWEIi A1VD. De regeering heeft de som 300.000, indertijd beschikbaar gesteld voor de britsche afdeeling op de in dit jaar te Chicago te houden wereld tentoonstelling verhoogd tot 720.000. De britsche inzenders behoeven thans op die tentoonstelling voor plaatsruimte niets te betalen. Het mond- en klauwzeer neemt voortdurend toe en maakt vooral onder de schapen vele slachtoffers. FRANHRIJH. In het laboratorium van de genees kundige school te Parijs heeft door de onvoorzichtigheid van een der studenten, Marion genaamd, eene ontploffing plaats gehad waardoor ongeveer honderd vensterruiten van het gebouw en daarnevens gelegen huizen verbrijzeld en zeer voel meubilair en instrumenten vernield zijn. De heer Marion werd zwaar gewondde linkerarm moest dadelijk afgezet worden en het eene oog is waarschijnlijk verloren. De Figaro meldt, dat de herderlijke brief van den bis schop van Mende, voor het schrijven waarvan de regeering zijne jaarwedde inhoudt nog niet eens afgelezen zelfs niet aan de pastoors toegezonden was. Volgens de wet moeten drukkers een exemplaar van alles wat zij ter perse leggen bij den prefect indienen en dit was ook met dien brief het geval geweest. De prefect vroeg boven dien nog 5 exemplaren en zond deze naar Parijs, welke aanleiding gaven tot de vroeger gemelde interpellatie in de Kamer. De bisschop is bij zijne terugkomst op den 12 door eeue talrijke menigte met gejuich ontvan gen terwijl in zijn bisdom eene lijst rondgaat om hem schadeloos te stellen voor zijne iugehouden bezoldiging waarop reeds voor een aanzienlijk bedrag geteekend is. Den 26 staan Ravachol en vier andere anarchisten voor het Hof der Seine terecht. De krijgsverrichtingen tegen Dahomeij zullen na het regenseizoen een aanvang nemen. In 1891 kwamen te Parijs 975 branden voor, welke eene gezamenlijke schade veroorzaakten van 5.603.265 frcs. De ministor van justitie en eeredienst heeft een schrij ven aan de procureurs-generaal gericht, naar aanleiding van de bekende ongeregeldheden in verschillende kerken, waarin hijonder verklaring dat de regeering vast be sloten is om de vrijheid van eeredienst te handhaven, het betreurt, dat op den kansel over staatkundige zaken van den dag wordt geredetwist en in het vertrouwen dat de bisschoppen hiermede zullen eindigende hoop uitspreekt, dat zij tevens den pastoors op het hart zullen drukken 's lands wetten te eerbiedigen en zich van met de wet strijdige op- en aanmerkingen te onthouden. Harerzjjds is de regeering besloten onverwijld de wets bepalingen dienaangaande streng te doen handhaven. De minister vermaant de procureurs-generaal tot de grootste waakzaamheid in dezen. De gemeenteraad van Parijs heeft den koffiehuisbe- diende Lhérot, wegens zijn aandeel aan de inhechtenis neming van Ravachol, een gouden eerepenning geschonken voorzien van het wapen der stad en zijn naam. 1TAEIE. Het ministerie heeft den koning zijn ontslag aangeboden naar aanleiding van verschillen, zich in den laatsten tijd voorgedaan hebbende over maatregelen van geldelijken aard, welke aan het Parlement voorgesteld be koorden te worden. De koning droeg den president-minister di Rudini op, het ministerie op nieuw samen te stellen. Het program van het nieuwe ministerie zal gelijk zijn aan het oude Di Rudini is zelfs van plan het financieel program nog strenger te handhaven. OOM TEAiKI Jft-HOlVliIARIJE, De regeering heeft bjj de delegatiën een krediet aangevraagd voor den bouw van drie pantserschepen. BITLHAKIJE. De regeering heeft aan de Porte eene nota gezonden waarin zij verklaartdat Bulgarije zijne plichten jegens allen is nagekomen dat zij meent bet vertrouwen der Porte te hebben verdiend en dus verlangt, dat Turkije de verdediging der rechten en be langen van Bulgarije op zich neemt. Zij twijfelt er niet aan, of de Porte zal de wettige orde van zaken, thans in Bulgarije bestaande, overeenkomstig het verdrag van Berlijn bekrachtigen. Ettl'FTE. Den 14 is de firinan, behelzende de offi cieele aanstelling van Abbas-pacha tot Onder-koning door den Sultan van '1 urkije, op plechtige wijze in het Abdin Paleis te Caïro voorgelezen. VEREElVICiDE STATEST. Het geschil met Italië over het lijnchen van eenige italianen te Niouw- Orleans op 14 Maart 1891 is opgelost. Aan de itali- aansche regeering is eene schadeloosstelling van f 62500 geschonken om door haar onder de nagelaten betrek kingen der slachtoffers te worden verdeeld. De diplo matieke betrekkingen tusschen beide Rijken zijn dien tengevolge hersteld. De bloedverwanten 'der slachtoffers zijn met deze borgstelling niet tevreden. In eene kruitfabriek te Moosic in Pennsylvanië heeft den 13 eene ontploffing gehad, waarbij acht personen ge dood en vier gekwetst zijn. Ongehoorde wreedheid. Uit Tombstone in Arizona (Vereenigde Staten) wordt het volgende gemeld. Henry Withers was de eigenaar eener veehoeve aan de Garritarivierde omgeving aldaar werd steeds onveilig gemaakt door eene bende mexicaan- sche paardendieven en in zekeren nacht dreven zij al het vee van Wither's gronden weg. Geheel alleenvolgde hij gewapend^ met zijn geweer, het spoor der dieven totdat hij hen in den vroegen morgen achterhaalde. Hij legde zich in hinderlaag en schoot drie dieven dood. De overigen meenende met eene sterke afdeeling troepen te doen te hebben gingen voorzichtig te werk, om hen te vinden en grepen Withersdaar hij zich genood zaakt zag zijne schuilplaats te verlaten. Toen werd krijgs raad gehouden en hij ter dood veroordeeld. Met den kogel zou hij echter niet sterven want die dood was te zacht voor iemandvermetel genoeg om een lid van de bende dood te schieten. Hij werd daarom naar eene zandige vlakte gebracht eu daar geheel naakt, gebonden aan handen en voeten zes uren lang in de zon gelegd. Daarna werd hij op een bos doornige cactusplanten ge worpen welke daar in het wild groeien en later aan eene staak gebonden, op eenen mierenheuvel gelegd, nadat eerst de mieren met een stok opgejaagd waren. Deze dieren vielen verwoed op den woerloozen man aan die na een uur van de vreeselijkste marteling aan hunne stoken stierf en wien door de mieren het vleesch van de beenderen werd geknaagd. Een gevangene van de bende werd bij het lijk gebracht en los gelaten met bevel om de kolonisten te gaan vertellen dat dit het lot zou wezen van ieder, die een harer leden naar het leven stond, Briefkaarten met adrea. Na de uitvoering der nieuwe postwet weigerden ver schillende postdirecteuren in ontvang te nemen en te verzenden kaarten, (door middel van den hectograaf of trypograaf beschreven)zoo deze kaartformulieren aan de adreszijde voorzien waren van den naam en de woon plaats des afzenders. Of men hier te doen heeft met eene verkeerde opvatting van het desbetreffend wetsar tikel of weldat de bedoeling werkelijk zóó is in elk geval veroorzaakt deze weigering aan den handel ongerief en tevens nadeel, daar er van de met naam en woonplaats bedrukte kaartformulieren zekor millioenen in ons land in voorraad zijn, welke eventueel geenerlei waarde zouden hebben. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond ter bestrijding van overdreven zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer, gevestigd te Leeuwarden, heeft zich, in het belang van den handel, deze zaak aan getrokken en zich tot den minister gewend met het ver zoek ófzoo bedoelde opvatting der postdirecteuren onjuist mocht zijn, dit ten spoedigste te hunner kennis te brengen; öf in het andere geval, het daarheen te willen leiden, dat het bewust postbesluit alsnog worde gewijzigd, in dien zin, dat voortaan ook de verzending van kaart formulieren, aan de adreszijde van naam en woonplaats des afzenders voorzien, geoorloofd zij. De «Volksonderwijzer", maandblad voor het onder wijs, bevat het volgende schoolprogramma der sociaal democratische Onderwijzers-Vereeniging verplicht, kos teloos Staatsonderwijs verstrekking op Staatskosten van voedsel, kleeding en geneeskundige verpleging. Opleiding van onderwijzers op Staatskosten geheel kosteloos en gedurende den tijd van de practische vorming een sub sidie van minstens f 300 's jaars. Op de school is maar ééne soort van onderwijzers geen hoofden van scholen meer. Een der onderwijzers wordt belast met de administratieve leiding. De laagste jaarwedde is f 1000 met periodieke ver hooging. Na twaalf jaren bedraagt het minstens f 1200. Bij het sluiten van een huwelijk wordt de jaarwedde met f 300 verhoogd. De leden van het schooltoezicht worden gekozen door de ouders der schoolgaande kindoren en de onderwijzers. Burg. en weth. van Amsterdam hebben aan den ge meenteraad overgelegd de door hen met de regeering ge wisselde brieven over het invoeren van den middelbaren tijd van Greenwich, waaruit blijkt, dat zij vooralsnog niet voornemens zijn een voorstel te doen omtrent eeue verandering van de tijdsaanwijzing der stadsklokken in den nacht van l Mei a.s. Dr. Aletta H. Jacobs te Amsterdam heeft aan hare patiënten schriftelijk kennis gegeven, dat zij den 28 in het huwelijk zal treden met den heer C. V. Ger ritsen. het bekende lid van den raad aldaar. De Nederl. Gist- en Spiritusfabriek te Delft keert over 1891 10 pet. dividend uit. De Haarlemsche Brandverzekeringmaatschappij keert over 1891 8 pet. van het gestorte kapitaal uit. Te Schiedam bedraagt het aantal branderijen 234 waarvan 2 met stoom dat der distilleerderijen 43 en 1 alkoholfabriekin 1891 werden 467.175.448 H.L. gedis tilleerd gemaakt. Kapitein Bakker heeft aan de Amerikaansche Stoom vaart-maatschappij, onder dankbetuiging voor het in hem gesteld ongeschokt vertrouwen, zijn ontslag gevraagd, dat hem verleend is. Gedurende de maand Maart werden bij het kolo niaal werfdepot te Harderwijk aangenomen 156 personen, waarvan 87 nederlanders en van de verschillende korpsen hier te lande qvergenomen 56 man, aan welke 212 man aan handgelden werd uitbetaald eene som van 52048. Ged. Staten van Noordholland hebben bezwaar ge maakt tegen het den 9 Maart 1.1. vastgestelde besluit van den raad der gemeente Amsterdam tot het aan gaan eener leeningomdat de lasten dier leening gelijk matig over 60 jaren verdeeld waren. Burg. en Weth. hebben thans voorgesteld, dat met behöud van het daar bij bepaalde ten aanzien van de aflossing der 3'/2 pets. leening, groot 650,000, voor de aflossing van elk ove rig gedeelte der leening zal worden besteed in het eerste jaar na dat der uitgifte 1 pet., en in elk volgend jaar 4/i77 Pc^- meer- De arr. rechtbank te Haarlem heeft den 14 Johannes Hoek en Cornelis Hoogeveen te Oude Wetering, beschuldigd van brandstichting en kerkdiefstalin ver- eeniging gepleegdveroordeeld den eersten tot 7 en vertrouwen Toni in goede handen. Nu was zij gerust, zij sluimerde in en sliep lang en vastzóó zelfs dat de baron haar den volgenden morgen moest wekken, daar de trein over een kwartier het station van Triëst zou binnenstoomen. In Triëst nam het paar zijnen intrek in een hotel van den derden rang, waar alles oogenblikkelijk betaald werd, en zij bleven daar slechts acht-en-veertig uren, gedurende welken tijd de baron vrij aanzienlijke inkoopen deed. Hij schafte zich met Rosa voor haar en zichzelven een geheel nieuw uitzet van linnengoed en kleederen aan, dat ten minste voor eenigen tijd toereikend was, en dit alles werd gepakt in twee veel te groote, zware koffers, waarop een kroontje boven de voorletters stond. Daarna gingen zij per stoomboot naar Venetië. In het Hotel de la Ville aan het Canale Grande schreef de baron in het vreemdelingenboek «Baron Ernest de Saldis en nicht, freule Rosine de Meauclair uitBelgie." Rosa schiep bijzonder veel genoegen in de heerlijke stad doch zij was niet minder in haren schik met de deftige verfransching van haren alles behalve aristocratisch klinkenden duitschen naam. De verandering van Moockel in Meauclair vond zij buitengemeen fraai, en zij nam zich voor. deze welluidenden variant van haren naam voort aan te blijven dragen. Nog dienzelfden dag liet zij kaar tjes met dien nieuwen naam drukken en zij drong er zeer op aandat de bestelling snel werd uitgevoerd hoewel er in den eersten tijd waarschijnlijk weinig kans was dat zij in de gelegenheid zou zijn om van deze visitekaartjes gebruik te maken. Eenige dagen na zijne aankomst te Venetië las de baron in de Weener bladen het bericht, dat een zwendelaar, die zich baron von Stossow noemde, een handelshuis te Weenen voor eone aanzienlijke som had opgelicht en zich daarna met eene jonge damedie hij voor zijne nicht uitgaf, uit de voeten had gemaakt. Verder had hij ook na eenen vrij langen tijd zijne hotelrekeningen geregeld betaald te hebben in de haast vergeten de laatste en dat nog wel de hoogste rekeningen te voldoen; wel had hij zijne eigene bagage en die zijner nicht achtergelaten doch de waarde van dit alles bleef nog verre beneden de schulden aan den hotelhouder. De herfst was prachtig. Doch voor de schoonheden van natuur en kunst en in het bijzonder voor de eer waardigheid van historische gedenkstukken was freule Rosina de Meauclair toch niet zeer ontvankelijk. Zij was het onzekere bestaan aan de zijde van den ondoorgrondelyken baron moede geworden. Daarenboven was hij ook lang zoo beminnelijk en mild niet meer als vroeger. Daarvoor bestonden waarschijnlijk goede rede- Baron de Saldis moest zuinig met zijn geld om springen. Zij had zijne portefeuille eens weten machtig te worden en zich overtuigd dat hijalles bij elkaar, nog slechts zeshonderd florijnen bezat. Dus met het heer lijke leventje liep het op zijn eind wanneer de baron zich geene nieuwe middelen verschafte. En dat scheen hem nu zeer veel moeite te kosten. Wel schreef hij vele brieven, doch de antwoorden bevielen hem volstrekt niet. En bij dat alles kwam nog, dat de baron in den laatsten tijd eenigszins jaloersch begon te worden. Hij had daartoe wel eenige reden. Even snel als baron de Saldis in het vertrouwen en de gunst van freule Rosina de Meauclair zonk, verwierf zich een joncre rijke koopmanszoon uit Hamburg, Ludwig Otter genaamd, die reeds een half jaar op reis was, door Egypte en geheel Italië had gezworven en nu sedert veertien dagen in de stad der Lagunen vertoefde, om binnenkort over Mtinchen en Berlijn naar zijne geboortestad terug te keeren, de toegenegenheid der jonge dame. In het hotel hadden zij elkaar leeren kennen. De heer Otter, die ongeveer acht-en-twintig jaar oud was bleek een zeer galant man te zijn. Men maakte gemeenschappelijk uit stapjes gondeltochtjes naar den Lido, kortomsinds eenige dagen was de heor Otter steeds de derde in het verbond en hoe de baron ook mocht tegenstribbelen altyd was hij er op gesteld de kosten alleen te betalen. Ludwig Ottor was eeu allerbeminnelijkst en ontwikkeld jongmensch, en bezat eenen luchthartigen, ondernemen- den aard. Juist om zijne dolle streken had mijnheer zijn vader hem op reis gezonden in detrouwens later verijdelde hoop, dat mynheer zijn zoon als een ietwat bezadigder mensch zou terugkeeren. Ludwig had natuurlijk al dadelijk de verhouding tus schen den baron en zijne nicht geraden, en zijn geoefend oog had ook aanstonds het karakter dezer bevallige en bekoorlijke jonge dame doorzien. Zijne eenige gedachte was nu, hoe hij de mooie, slimme freule Rosina zou veroveren. Trots den steeds toenemenden argwaan van den baron gelukte het hem tochin het geheim het met Rosina, die hem overigens bijzonder tegemoet kwam, volkomen eens te worden. Er werd een veldtochtplan beraamd en door het buitengewoon talent, dat Rosina voor tactiek bezat, gelukte dit plan schitterend. Rosina had voorgewend dat zij zich niet wel voelde, en was den ganschen dag thuisgebleven. Des avonds om acht uren legde zij zich ter ruste en verzocht haren vriend om als hij wat later thuis mocht komen zoo stil mogelijk te zijn, daar zij niet gaarne in haren slaap gestoord zou worden. Zij sloot zich in hare kamer op. Tegen tien uur hoorde zij den baron terugkeeren. Zij had zich reeds lang weer aangekleed, zat voor het open venster en zag in aangename spanning naar het kalme, donkere water van het kanaal. Van tijd tot tijd hoorde zij het plassen der roeiriemen en het schelle geroep der gondeliers bij het inslaan van een der zijkanalen. Het was een stillewarme horfstavondde geheimzinnige stad lag in diepe duisternis. Zij hield haren adem in sloop naar de deur van het aangrenzende vertreken luisterde. Alles was stil. De baron scheen reeds ingedommeld te zijn. Zij keerde naar haren uitkijk aan het venster terug. Op den toren van San Marco sloeg het half elf. Daar hoorde zij weer het plassen van roeiriemen. De zwarte gondel legde aan voor de marmeren trap van het hotel. Rosina wuifde met haren zakdoek uit het venster, en zag daarna hoe er zich daar beneden in het donker iets wits bewoog. Zachtjes opende zij de denr naar den corridor, sloop voorzichtig de deur van het aangrenzend vertrek voorby, en oene minuut later stapte zij in don gondel. Ludwig hielp haar. De ponier had even geglimlacht. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2