Stadsb er ïcht en. Eenheid van tijd. den tweeden tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch was voor ieder 8 jaar geweest. Den 12 is een stnk weiland te Warmenholien, groot 10 gars (2.84.00 bunders) verkocht voor f 10000. Den 15 is op den overweg van den Graafschen weg te Nijmegen een 15jarige knaap dooreen rangeerlocomo tief overreden en gedood. Uit het bij Terschelling gezonken stoomschip Desterro is den 15 o.a. een kist specie geborgen, inhou dende 380 pond goud. Den 16 zijn te Haarlem drie van de vijf on derwijzeressen voor de vrije- en orde-oefeningen geslaagd, namelijk de dames A. Bakker van Wormer, G. C. Olij van tirootschermcr en C. C. Beukenkamp van Helder. De commissie van voorbereiding van de faillisse- mentwet heeft den 19 hare vergaderingen hervat. Bij den gemeenteraad van Enkhulzen is door den heer dr. A. H. A. van Roojen het volgende voor stel ingediend »De Raad, overwegende, dat op 1 Mei 1892 door de gemeenteklokken de tijd van Greenwich zal worden aan gewezen waardoor alle handelingen 20 minuten zullen worden verlaat datdoor te bepalendat alle uren in eenige veror dening als verbindend opgenomen een half uur worden vervroegd, alle handelingen tien minuten vervroegd (bij den middelbaren tijd van Amsterdam) zullen zijn besluit alle uren met name in eenige verordening genoemd of aangegeven, worden van 1 Mei e. k. af een half uur vervroegd." Aan de zeildoekfabriek van de heeren Planteijdt te Krommenie zijn de werkzaamheden gestaakt, waar door 50 mannen en vrouwen buiten werk zijn. De Twent.sche Bankvereeniging B. W. Blijdenstein Co. te Amsterdam keert over 1891 67/8 pet. dividend uit. In de vorige week is in ons land eene vereeniging opgericht onder den naam van Ned. Drogisten-Bond. Ged. Staten van Zuidholland hebben afwijzend be schikt op het verzook van P. Verhagen door den ge meenteraad van Hardingsveld ontslagen als onderwijzer aan de openbare school aldaar, wegens klachten over gegeven onderwijsoptreden tegen het openbaar gezag en verlies van prestige, om vernietiging van dat besluit, omdat hun uit de ingewonnen ambtsberichten gebleken was, dat dezo onderwijzer zich bij een op 19 Februari j. 1. gehouden verhoor hoogst onbetamelijk jegens de ge meentelijke en de schoolautoriteiten gedragen had, waar door hij als onderwijzer in die gemeente niet gehandhaafd kon worden. Tegen Cath. Spee, huisvrouw van E. W. M. Pronk, te Rotterdamdie haren echtgenoot moedwillig eene hoeveelheid vitriool in het gelaat wierp ten huize eener andere vrouw, waarmede hij zeor bevriend was, is door het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank aldaar zes maanden gevangenisstraf geëischt. De heer L. Koot, thans opzichter 2e klasse bij den Rijks waterstaat te Helder, is met ingang van 1 Mei a. s. bevorderd tot opzichter le klasse. W. Koop8, onderwijzer te Harslngerliorn, komt voor op de voordracht voor hoofd der openbare tusschen- school te Scheveningen. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Kampen is bepaald op 10 Mei en de herstemming, zoo noodig, op 24 Mei. Den 14 heeft een knecht van den heer Menrsing te Hoogezand in het wagenhuis een geweer afgeschoten ter eere van het hnwelijk van zijnen patroon, welk schot de dienstbode Trijntje Bakker in het rechterbeen trof. Zjj werd spoedig naar het akcademisch ziekenhuis te Gro ningeu vervoerd. Den 13 en 14 zijn te Nijmegen in verschillende gezinnen weer nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Aan alle kooplieden in lompen is door de politie het verbod aangezegd binnen Nijmegen lompen te vervoeren, hoe gering de hoeveelheid ook wezen moge. In twee gezinnen waar pokken voorkwamen, werd het bedden goed onteigend en verbrand. De gemeenteraad van Zaandam heeft den 14 met ingang van 1 Juni benoemd tot gemeente-veearts, tevens keurmeester van vee vleesch en vischden heer J. de Vries te Hallum. Den 14 des morgens is H. Hooischuur, knecht op den molen de Roggebloem te Zaandam, met de hand tusschen de wentelas geraakt en zoo ernstig verwoud dat de hand afgezet is moeten worden. Volgens het Haagsche Dagblad heeft de heer P. Krab, directeur van het kraukzinnigengesticht te 's-Gra- venhage en sedert 1 Mei 1873 aan het hoofd dier inrich- ting geplaatst gemeend ontslag uit die betrekking te moeten vragen in verband met de nieuwe regeling van zaken. Het is hem door regenten uiterlijk met ingang van 1 September a.s. verleend. Te Edam is een cursus opgericht ter opleiding voor de hoofdakte waarvoor het gemeentebestuur een lokaal beschikbaar heeft gesteld. De katholieke kiesvereeniging te Leeuwarden had besloten aan de verkiezing van leden der Prov. Staten deel te nemenindien met de antirevolutionairen eene candióatenlijst kon worden vastgesteld, in dien zin, dat 4 anti-revolutionaireu en 1 katholiek als candidaten werden gesteld. De Vereeniging had daarvoor met bijna eenparige stemmen gekozen den heer mr. Julius Verwer, advocaat te Leeuwarden. Naar aanleiding daarvan heeft genoemde heer Verwer in het te Leeuwarden verschij nende blad Ons Noorden een brief doen plaatsen, waarin hij schrijft»Ik heb nooit geweigerd, mijn naam voor dej Katholieke zaak te geven, als daarover, gevraagd of ongevraagd, beschikt werd. Maar wie wil zich nu nog laten gebruiken door die zoogenaamde «Katholieke partij", zoolang de krenkende bejegening, den schoonen katho lieken naam van Borret en den heer De Vos de Wael aangedaanniet hersteld is Ik niet. Ik weiger dus de candidatuur der R. C. kiesvereeniging voor de Prov. Staten." Te Bolsward is een arbeidsraad opgericht met het doel 1" de goede verstandhouding tusschen werkgevers en werklieden in die gemeente te bovorderen 2* zooveel mogeljjk geschillen tusschen deze personen te voorkomen of op vreedzame wjjze op te lossen en te vereffenen 3° door gepaste middelen naar billijkheid voor hunne wederkeerige belangen te waken. Deze raad, die zich niet inlaat met vraagstukken van godsdienstigen of staat kundigen aard, is samengesteld uit elf leden, te weten a vier werkgevers (patroons)ft vier werklieden c drie personen niet tot de onder a en ft bedoelde klassen be- hoorende. Van de onder c bedoelde personen zal zoo mogelijk één een rechtskundige moeten zijn. Den 15 zijn te Haarlem de zes voor de vrije- en orde-oefeningen geëxamineerde dames geslaagd, waar onder de dames H. van Binnendijk te Oudesluls H. G. Visscher te Oude Nledorp en J. G. H. Ketting te Avenhorn. Den 16, 's avonds ongeveer 91/2 nor, voer de stoomboot «Sneek", komende van Alkmaar, op de vlotbrug bij den Kogel-polder. Van één vlot werd de geheele zijde vernield zoodat de brug buiten dienst is gesteld. De overtocht geschiedt nu met pont en roeischuitje. De boot had geen schade. Den 17 werd te Kolliorn eene voorstelling ge geven door de aldaar bestaande vereeniging 8. u. d. W. A. L. De uitvoering voldeed goed en werd door het vrij talrijk opgekomen publiek met aandacht gevolgd. In den namiddag van den 18, brak een hevige brand uit in de boerenwoning van S. B aan de Lan- gereis, eene buurt waar binneD enkele jaren al menig perceel in de asch is gelegd. Een daar dichtbij staand burgerhuisje werd mede eene prooi der vlammen. Van de inboedels is weinig of niets gered. Eenige kwajongens hebben in de boomkweekerij der heeren gebrs. Admiraal te Rijp in de Grafterbaan, door verbranding belangrijke schade aan boomen toegebracht. Door de Tielscho Brandwaarborg-Maatschappij is aan de vier personendie bij den onlangs plaats gehad hebbende brand bij Klaas Strooker te Egmondhlnnen zulke belangrijke diensten hebben bewezen, eene premie van 10 toegestaan. In den Waardpolder nabij Kolhorn werd bij het graven eener sloot een schelpenrug gevonden van ongeveer 25 el breedte en lengte, vermoedelijk door den geheelen polder van noord tot zuid. Men is de vorige week aangevangen met het scheppen en vervoeren der schelpen; de kwaliteit is grof en wit en doet niets onder voor die der schelpen welke in zee worden gevonden. In de laatstgehouden vergadering der liberale kies vereeniging te Den Burg op Texel werd het door het bestuur gedane voorstelom in plaats van de twee af tredende leden der provinciale staten één definitief en één voorloopig candidaat te stellen in afwachting van hetgeen de liberale kiesvereeniging te den Helder zal doen, aangenomen. Daarop werd, met op één na algemeene stemmen de hoer Dikkers van Texel aftredend lid, ge kozen als definitief candidaat, terwijl voor de andere vacature als candidaten werden aangewezen de heeren Bilehner van Alkmaar, aftredend lid, Beukenkamp en Zurmuhlen, beiden te den Helder uit welk drietal de heer Büehner als voorloopig candidaat werd gekozen. Indien de liberale kiesvereeniging te den Helder echter den heer Büehner geen candidaat mocht stellen, zal een nieuwe vergadering belegd worden teneinde öf de voorioopige candidatuur te handhavenöf eene andere keuze te doen. Als lid van het bestuur der vereeniging werd daarna gekozen de heer H. C. Dijt, die zich deze keuze liet welgevallen. Eindelijk werd door het bestuur medegedeelddat de heer van Everdingen den 26 in de vergadering als spreker zal optreden ter behandeling der nieuwe belastingvoor stellen daar het lid der Tweede Kamer, de heer Land het wenschelijk had gevonden dit niet te doen. Men schrijft ons Den 18 had te Scheriucihorn de laatste in dit seizoen te houden openbare uitvoering plaats der rede rijkerskamer «Amicitia." De stukkenhet drama «Schuld en Boete" en het blijspel «Nummer 33" werden beide met opgewektheid voor een dankbaar publiek afgespeeld. Laat ons hopen, dat het gevaar voor opheffing der reeds 34 jaar bestaande Kamer, een gevolg van uittreding vaD eenige ledendoor eene flinke toetreding van nieuwe krachten voor een volgenden winter worde afgewend. Het centraal bestuur van het Algemeene Bfeder- lantlsche Werkliedenverbond maakt een open brief openbaar, gericht tot alle ministers, hoofden van depar tementen gedeputeerde statengemeente-, polder- en waterschapsbesturen en particulierenwaarin het er op aandringt le dat bij het geven van concessiën en bij het toe kennen of uitbesteden van werkenbepalingen worden voorgeschreven waarbij den werkliedenin de onder scheidene daarbij betrokken bedrijven, de uitbetaling verzekerd worde van een minste loonbedrag en 2e dat men voor de werklieden eische een geregel- d e n werkdag den werkdag zonder overwerk en gedurende slechts zes dagen per week, voorname lijk om te voorkomen dat de werkgevers door over werken of eene langere dagtaak, de schade zullen trachten in te halen die zij vermeenen of zullen vermeenen te lijdendoor de verplichting, om een minste be drag aan hen te betalen. Bij het bezoek aan de provincie Groningen zullen de beide Koninginnen ook Winschoten en van daar uit het standbeeld van graaf Adolf te Heiligerlee bezoeken. Don 18 gaf de tooneelvereeniging «Erica" te Rijp in de zaal van den heer Jb. Appel aldaar eene volks voorstelling. Opgevoerd werden: «Vrouwen, blijft van de rumflesch", «Het roosje van St. Vlaer", en «de re- pititie van eene lief hebberij-comedie." Na afloop was or gelegenheid onder muziek een dansje te maken. Den 18 ontstond brand in de boerderij van S. Wij- denes aan den JJUdvroudcr-WiJzend. Aangewakkerd door den noordwestenwind namen de vlammen weldra zoo toedat aan blusschen niet te denken viel en men nog twee koeien in den steek moest lateu. De zeventiende aflevering is versohenen van het Bfe- derlandsch Rundvee-Stamboek. Menig rozenliefhebber meenen wij een dienst te doen, door hem te wijzen op het bestaan van een maandschrift, „Rosarium" genaamd, dat het orgaan is van de Ver eeniging van dien naamdie zich ten doel stelt het bevorderen der rozenteelt en het aanmoedigen der rozen- lief hebberij. Dezer dagen werd de belangstelling van velen getrokken zoo schrijft de Amsterdammer door een zeer kleurryk behangsel, dat uitgestald is in den winktl van de firma Rooseboom, aan het Koningsplein, te Am sterdam. Het stelt voor een landschap met jachtpartij- Wij vernemen verder nit bedoeld blad, dat het bestemd is, om de muren van de groote zaal te bedekken in het koffiehuis van den hoer C. Schipper, dat alhier aan de Laat, onder leiding van den architect, den heer B. Geurtsen, wordt gebouwd. - Wij kunnen thans met zekerheid mededeelen, dat het huishoudelijk muziekfeest ter gelegenheid der al gemeene vergadering van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst te dezer stede zal plaats hebben op woensdag, 1 Juni a.s., en dat daarbij, onder begeleiding van het orkest van het concertgebouw te Amsterdam (directeur de heer W. Kes), als solisten zullen optreden mejuffrouw Ribbe en do heeren Rogmans en Messchaert, de fine-fleur alzoo van de nederlandsche solisten en orkesten. Plaatsten wij onlangs met instem ming eene opwekking, van een belangstellend inzender, tot de zangers en zangeressen te dezer stede, om de koor krachten voor deze uitvoering te vermeerderen, gaarne wekken wij nogmaals daartoe op. Het komt ons voor, dat de tijding, dat zulke uitnemende krachten o. a. als solisten zullen medewerken, nog monigeen zal doen be sluiten, om zich tot versterking van het koor bereid te verklaren. Wie er zich bekwaam toe rekent, vervulle dezen eereplicht. De onder het personeel dor Alkmaarsche Stoom- meelfabriek bestaaude zangvereeniglng „Ons ge noegen" gaf den 18 hare eerste uitvoering in het lokaal van den heer T. Har p. Het programma, bestaande uit eenige zangstukjes benevens een tooneelstukje «Een uurtje in een dorpschool" werd vlug afgewerkt. Een en ander verschafte aan de aanwezigen een gonoegelijken avond. Naar aanleiding van het te dezer zake genomen be sluit der jongste vergadering van de Kamer van koop handel en fabrieken alhier, werd door haar het volgende adres aau den gemeentoraajl gezonden Naar aanleiding van de invooring van don West-Euro- peeschen zönetijd op de spoorwegen met 1 Mei a.s. en van de vele stemmen, die zijn opgegaan om ook in het bur gerlijk leven die tijdrekening te doen gelden, met name van het verzoek daartoe gedaan door de regeering aan de verschillende gemeentebesturen, acht de Kamer het haren plicht, tegen dat verzoek op te komen, en eene dergelijke tijdsverandering zonder nader onderzoek aan u# bestuur ernstig te ontraden. De spoorwegen hebben den West-Europeeschen zönetijd alleen uitgevonden en ingevoerd in het belang hunner administratie. Doch zij hebben het ook daarbij gelaten. In den treinenloop hebben zij geene verandering gebracht. Zij hebben alleen aau do uren van vertrok en aankomst een anderen naam gegeven of wil men een ander cijfor en aan hun klok een anderen tijd, zoodanig, dat de uren van vertrek en aankomst heeten te zijn 20 minuten vervroegd, maar die vervroeging weer wordt opgeheven doordat de klok, waarop do treinen rijden, 20 minuten wordt achteruit gezet. Er komt dan feitelijk met I Mei niet de minste verandering. Welnu, de handel, het marktverkeer, alles kan dus blijven, zooals het is. Het handels- en marktverkeer hangt samen met en hangt voor oen groot deel af van de groote middelen van vervoer, in do allereerste plaats van de spoorwegen. Deze kunnen invlood uitoefenen op het marktuurdoch zij kunnen het slechts in beperkte mate. Eene markt kan niet eerder eindigen, voordat de zaken zijn afgehandeld en niet eerder beginnen, voordat de kooplieden gelegenheid hebben te komen. Waar de spoorweg daarmede geene rekening houdt, zal de handel uitzien naar een ander vervoormiddel, of de markt zal verloopen. Het geheele handels- en marktwezen is een eng in elkaar sluitend raderwerk. Daarom zijn steeds de bezwaren zeer groot tegen verandering in het markt wezen. Eerst na eene min of meer lange historie komen markten tot bloei en verwerven zij zich algemeene be- kondheid. De spoorwegbesturen hebben dit ingezien. Zjj hebben enkel en alleen administratieve verandering gebracht in den vorm. Maar in het wezen der zaak blijven de treinen rijden op de voor handel en marktwezen passende en geijkte uren, volgens den tegenwoordigen middelbaren tijd in Amsterdam. Daaruit volgt, naar de meening der Kamer, dat het wenschelijk is om in het burgerlijk leven den West-Europeeschen zönetijd niet in le voeren. Het eenig argument dat voor de invoering van dien tijd op de spoorwegdiensten pleit: administratieve vereenvoudiging, valt geheel weg voor het sociale leven. Daareutegen zoude, bij invoering, het gevaar groot zijn, dat de correc tie, die de spoorwegen maken, door bij achteruitzetting van de klok de uren van vertrek evenredig te vervroe genin het zoo veelzijdiger en evenredig rijker gescha keerd publiek leven niet zoude wordeu, ja niet zou kun nen worden aangebracht. Het gevolg daarvan zoude zijn, dat de dienstregelingen der spoorwegen niet moer zouden passen in de nieuwe gewoonten der maatschappij, in de nieuwe behoeften van handel en verkeer. Boven alle dingen acht de Kamer het wenschelijk, dat de verwarring, die met 1 Mei a.s. is te vreezen, niet worde vergroot door gebrek aan eenheid in de regeling tusschen de verschillende gemeentebesturen. Zij meent daarom aan uwen Raad in overweging te moeten geven, tijdig te onderzoeken welke maatregelen zullen wordeu genomen door het gemeentebestuur van Amsterdam, met het oog op de nieuwe tijdregeling der spoorwegen. Hoe gioot de bezwaren der Kamer zijn tegen de in voering van den West-Europoescheu tijd voor hot bur gerlijk leven, zij acht toch het bezwaar nog veel grooter, dat zou ontstaan wanneer de tijd, die te Alkmaar zal worden gevolgd, niet gelijk zou zijn aau dien te Amster dam. Reeds üet tegenwoordig verschil in klokken tus schen beide gemeenten is doelloos en hinderlijkdoch een verschil van 20 minuten zou groote verwarring en nadeel na zich slepen. Daarom neemt de Kamer de vrij heid, by uwen Raad aan te dringen op eene regeling der stadsklokken met 1 Mei a.s., geheel gelyk aan die, welke alsdan te Amsterdam zal worden gevolgd, waarbij zij den wensch uitspreektdat hier zoowel als te Amsterdam voor het burgerlyk loven de middelbare tijd van Amster dam zal behouden blyven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3