KANT. No. 49. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. V RIJ D A 0 22 APRIL. Drankwet (vergunning). Slachterijen. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. jj Roman uit het Berlijnsche leven, ALKflIAARSCHE COIIIIANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SOfranco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Pr(js der gewone Advertentlën: Per regel J 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door 1° AAGJE COMMANDEUR, vrouw van CORNELIS DE WOLF, wonende alhier, tot het voort zetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan het Baanpad, wijk F, No. 185welke vergunning thans ten name staat van CORNELIS KOOPMAN; 2*. REBECCA PORCK. vrouw van HENDRIK BOT TER, in het perceel aan de Wildomanstraat, wijk D, No. 35, welke vergunning thans ten name staat van A. A. VAN DER BUSSE. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 21 April 1892. De Secretaris, Nuhout van dkr Veen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne heden gehouden vergadering op het daartoe gedaan verzoek vergunning verleend hebben aan: a. B. A. BOLL, slager, tot het vestigen eener slagerij met slachtplaats in het perceel aan de noordzijde van het Ritsevoort, No. 43 b. P. L. M. SCHWURZER spekslager, thans nog te Lisse tot het maken van eene rookerij en een snuiver voor een heetwaterketel bij de bestaande slagerij in het perceel aan de Laat, wijk A, No. 140. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar. A. Maclaine Pont. 20 April 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. BEIiGIK. Den 16 des avonds is op den drempel der woning van den advocaat-generaal Beltjens te Luik, die aan het rechtsgeding wegens een dynamietdiefstal deelnam eene patroon of bom gesprongen. De slag was geweldig maar de schade gering Het Congres der progressisten heeft den 17 aangenomen het eenvoudig algemeen stemrecht zonder meervoor alle progressistische candidaten bij de aanstaande ver kiezingen. In de namiddagzitting zijn, onder zeker voor behoud wenschen geuit ten opzichte van de evenredige vertegenwoordiging, en heeft men zich met bijna algemeene stemmen verklaard voor het koninklijk referendum, voor het referendum zoowel van de openbare machten als van een bepaald aantal burgers, en voor de hervorming van den Senaat. In eene vergadering van burgemeesters der stad Brussel en hare voorsteden is bepaald, den Greenwicbtijd aan te nemen. Alleen de heer Buis, burgemeester van Brusselwas er tegen maar gaf ten slotte zijne toe stemming. 54) DOOR P%(JL LINDAf. »Ja, Venetië heeft toch eene eigenaardige luchtDie arme baron de Saldis 1" zei hij bij zich zeiven, toen de gondel van wal stak. Om half twaalf verliet de trein Venetië. Ditmaal had Rosina zonder eenigen spijt hare bagage achtergelaten. Zij vond het alleen maar jammer van haren mooien grooten koffer. Maar Ludwig was iemand die haar wel voor allerlei verliezen schadeloos zou stellen. Dat wist zij zeker en in hem vergiste zij zich evenmin als zij zich in den baron vergist had. Haar nieuwe vriend had haar reeds dadelijk het volste vertrouwen ingeboezemd. De financiën van dit jonge mensch waren blijkbaar goed in orde en volkomen in den haak. Aan al zijn doen en laten had zij reeds dadelijk gemerkt, dat de heer Otter een rijk jonkman was, die |gaarne veel geld uitgaf. Toen de baron den volgenden morgen aan de nog altijd geslotene deur tusschen zijne kamer en die zijner nicht klopte, ontving hij geen antwoord. Hij klopte iet wat harder. Te vergeefs. Daarop trad hij van uit den corridor de kamer van Rosina binnen. Het nest was leeg, en het vogeltje gevlogen. De koffer en het goed dat hij te Triëst had gekochtwaren er nog. De baron was hevig ontsteld. Zijne eerste gedachte was, dat er een ongeluk met haar had plaats gehad Doch op dit punt stelde de portier hem gerust, die hem, ditmaal zonder te lachen en vol deftigheid, me dedeelde dat freule de Meauclair den rorigen avond tusschen half elf en el? uur in een gondel was afgehaald. Op de verdere vraag van den baron of de heer Otte- EBffSEIiAWD. De voorgenomen oefeningen der en- gelsche vrijwilligers konden den 16 in het graafschap Kent niet doorgaan door het heerschen van een sneeuw storm die de telegraaflijnen vernielde en de wegen evenals in 1869 en 1884, onbegaanbaar maakte. Aan het station der voorstad van Londen Hampstead zijn den 18 op den trap van het perron in het gedrang acht personen dood gedrukt en verscheidene vrouwen en meisjes ernstig gekwetst. Den 20 heeft in Londen de eerste omnibus gereden eener nieuwe Maatschappij, door koetsiers en conducteurs gedreven en beheerd wordende. Deze om de inrichting geroemde wagen was door zijne roode kleur gemakkelijk te onderscheiden. Op sommige afstanden zijn de prijzen iets lager dan de gewone. FRitAURIJK. De minister van binnenl. zaken heeft eene aanschrijving aan de prefecten gerichthen uitnoodigende om manifestatiën op den openbaren weg samenscholingen en optochten op den 1 Mei te verbieden. Er zijn maatregelen voorgeschreven aan de burgerlijke en militaire overheid voor het geval dat het onvermijdelijk is tot onderdrukking van ongeregeldheden over te gaan, maar men vertrouwtdat de dag zonder ernstige onge vallen zal afioopen. ITALIË. Het ministerie is samengesteld op den grondslag van bezuinigingen in de militaire uitgaven. Di Rudini is voorzitter en minister van buitenlandsche zaken Nicotera treedt op voor binnenlandsche zaken Cadollini voor financiën Branca voor openbare werken, Riciotti voor oorlog Saint-Bon voor marine Genalla voor openbaar onderwijs en Chimeri voor justitie. OOSTENRIJK IIOVUAKIJE. De dader van den diefstal van dynamiet in eene kolenmijn bij Linz is gevonden. Het is een twintigjarige boerenknecht, in den omtrek zijner woonplaats algemeen gevreesd. Den 17 des nachts is op een zolder van het Winterpaleis te Petersburg brand ontstaan door aanraking met de geleiddraad der electrische verlichting, zoodat ettelijke houten kasten verloren gingen. De brand werd spoedig gebluscht. Te middernacht woonden de Keizer en de Keizerin in de Kapel van het Paleis de Paaschvroegmis bij. ZWITSERIjAAW. Het handelsverdrag met Italië is den 18 gesloten. De te Kcbagen bestaande r. k. St. Vincentius-ver- eeniging stelt zich ten doel hen, die buiten de gewone termen der armenbedeeling vallen, in tijden van gebrek of tegenspoed tijdelijk te steunen. De gelden, hiervoor benoodigd, worden gevonden uit de contributiën der leden en uit vrijwillige bijdragen. De behoeften, voortgevloeid uit den langdurigen winter, overtroffen dit jaar de gel delijke draagkracht der vereeniging, zoodat men besloot reeds was uitgegaan, berichtte de portier, dat de heer Otter reeds den vorigen middag zijne rekening betaald en zijne bagage naar het station had laten brengen. Waar schijnlijk had de heer Otter met den nachttrein Venetië verlaten en bevond hij zich nu ongeveer te Bozen. Deze mededeeling was voor den baron voldoende. Hij vroeg eveneens zijne rekening en verhuisde nog in den loop van dienzelfdeu morgen naar een ander hotel Des namiddags kwamen de boide jonge reizigers be houden en in de meest opgewekte stemming te München aan. De heer |Otter stelde freule de Meauclair een vrij groote som ter hand, om zich andermaal in de kleeren te steken en de jonge damedie hierin reeds eeDe zekere vaardigheid had verkregen, wist dit vlug en goed in orde te brengen. Ditmaal had zij zelve haren naam in het vreemdelin- genboek opgeteekend als Rosina de Meauclair, en hare handteekening van eenen stouten krul voorzien. Ook op haren nieuwen mooien koffer, haar linnengoed en overal, waar het naamcijfer maar met eenige mogelijkheid aan gebracht kon worden, was tusschen de beginletters van haren voor- en achternaam het woordje >de" geschoven, en op hare zakdoeken stond zelfs een kroontje, met een paar tanden te veel. Eenige weken bleven de jongelieden te München en vermaakten zich daar kostelijk. Zij waren beiden bijzon der met elkander ingenomen. Rosina zag er werkelijk allerliefst uit. Zij gedroeg zich onberispelijk. Zij was altijd vroolijk en opgewekt, en Ludwig Otter was trotsch op zijne verovering en op de jaloersche blikken die hem troffen wanneer hij met Rosina in de loge verscheen. Hij overstelpte haar met fraaie geschenken en zij nam alles in dank aan waaiers, tooneelkijkers, parasols, hand schoenen alles, waarmee de goede Ludwig maar kwam aandragen. Slechts kleinoodieën verlangde zij uitdrukkelijk niet te hebben en de heer Otter vond dit eene grildie wel in te willigen was. Werkelijk droeg zijbehalve eene eenvoudige gouden broche, niet het minste of ge ringste sieraadgeenen ringgeenen armband geen door eene verloting, waarvoor de koninklijke goedkeu ring word gevraagd en verkregen, de kas der vereeni ging t,e stijven. Een driehonderdtal prijzen van meer of minder waarde, voor dit doel gaarne geschonken, waren den 2 Paaschdag voor belangstellenden tentoongesteld. Een der eerste prijzen, een kristallen vruchtenschotel op zil veren voetstuk, was een geschenk van mr. C. H. Beels, burgemeester van Schagen. Do vele smaakvolle en kost bare dames-handwerken bewezen, dat het comité niet te vergeefs den steun der dames had ingeroepen. De 1500 loten zijn reeds bijna alle geplaatst. Gedurende de laatste 3 maanden werd door de eerste Schager kaasfabriekna aftrek van alle exploitatie kosten, aan de veehouders-leveranciers 5 x/2 cent per kan melk uitgekeerd. Wel een bewijs dat met de kaasberei ding voor de melk nog flinke prijzen zijn te bedingen. Regenten van het krankzinnigengesticht te 's-Gra- venhage hebben een adres aan den gemeenteraad gericht, houdende mededeeling dat zij, met het oog op de voor bereide hervorming van dat gesticht, zich de vraag hebben gesteld in hoever hun aanblijven als bestuursleden in het belang kan zijn dier hervorming. Daarbij kwam het algemeen wantrouwen, verwekt door het in den laatsten tijd ten laste van het gesticht verspreide, ofschoon nopens de gegrondheid daarvanvolgens hentot dusver nog geen enkel bewijs is geleverd en zoowel wat de ver pleging en verzorging als wat de voeding en ligging be treft, de rijksinspecteurs in hun rapport van 17 Februari jl. deden uitkomendat, nevens de klachten van enkelen, betuigingen van tevredenheid van vele herstelde lijders hun zijn toegevloeid. Derhalve achten regenten het in 't belang der zaakdat zoowel zij als de gemeente tegen over de nieuwe regeling op volkomen vrij standpunt staan en hebben zij mitsdien hun ontslag ingediend, onder bereid verklaring, de overneming hunner taak door hunne opvol gers zooveel mogelijk te vergemakkelijken. Zooals bekend richtte het hoofdbestuur van den lUederlandnclien Bond ter bestrijding van over dreven zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer zich in Januari tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid met het verzoek »het daarheen te willen leiden, dat voortaan onderscheid worde gemaakt tusschen zon- en feestdagen, in dien zin, dat de dienst aan de kantoren der posterijen uitbreiding zou erlangen, vooral op dio chistelijke feestdagen, waarbij op de algemeene erkenning valt af te dingen, alsook dtór, waar zon- en feestdagen elkander onmiddellijk of in zeer korte tijdruimte opvolgen." Het bondsbestuur ont ving hierop dato 19 Februari 's ministers antwoord, be helzende het besluit: »dat voor het vervolg op eenen tweeden christelijken feestdag, voor zooveel niet op zondag vallendede kantoren der posterijen mede zollen zijn opengesteld voor het aannemen van pakketten het ver zenden van postwissels en de behandeling van kvritan- tiën. De Bond heeftnaar aanleiding hiervanzich opnieuw tot den minister gewend met de opmerking, dat ofschoon door deze wijziging aan enkele bezwaren van het groote publiek was tegemoet gekomen, handel en nijverheid daarbij evenwel geen baat van eenigerlei snoer niets van goud of edelgesteenten altijd alleen een paar frissche bloemen. In deze vroolijke dagen bracht Rosina echter ook eene ernstige zaak in ordezij schreef namelijk aan mejuf frouw l agincier te Weenen, vertelde haar uitvoerig van haar geluk en vroeg haar ten slotte, haar per postpakket het taschje toe te zenden. Vier dagen daarna kwam het aangeteekende pakket in de volmaaktste orde aan. Lud wig zorgde voor het nazien door de postbeambten die geenerlei zwarigheid maakten, en toen hij van Rosina hoordedat de bijbel haar het liefste was op heel de wereld het was een familiestukhet geschenk van hare moeder zaliger bij hare belijdenis - en dat zij in de kous eene kleine erfenis geborgen had, lachte hij vol aandoening en schonk haar een mooi brandvrij kistje, dat groot genoeg was om den bijbel en haar geheel vermo gen te bevatten. Het was hem een streelend genoegen, bij deze gelegenheid op kiesche wijze het bescheidene kapitaal zijner beminnelijke jonge vriendin nog met een aardig sommetje in glinsterende goudstukken, die in den nog afzonderlijk gesloten trésor van het kistje eene behoor lijke bergplaats gevonden hadden, te mogen vermeerderen. Rosina was overgelukkig. Ook zelfs zonder den gul den inhoud was het ijzeren kistje het liefste en nuttigste geschenk, dat zij ooit ontvangen had. Zij omhelsde haren fijngevoeligen vriend en kuste hem hartelijk. De heer Otter had op zijne reis heel wat interessants gezien en grootscbe schoonheid bewonderd doch hij was van oordeel, dat het nergens schooner was dan in het lieve duitsche vaderland. Voor den heer Otter had November ook geenszins dat sombere en droevige, dat de dichters dit stiefkind onder de maanden toeschrijven. In November was hij tot de zijnen teruggekeerd, en hunne vreugde was groot. Doch voor den ouden heer Otter was die vreugde niet van zeer langen duur. Het voorhoofd van den waardigen koopman begon eenen somberen trek te vertoonen want hij had vernomen dat zjjn zoon Ludwig van de reis eene jonge en mooie vriendin had meegebracht, voor wie hij eene woning te

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1