No. 50. Vier en Negentigste Jaargang 1892. ZONDAG 24 APRIL. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gemeenteraad. Een bemoedigend adres. Buitenland. Binnenland Vergadering op Woensdag 27 April 1892. ALK1IAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8®; franco door het geheelo rijk 1, De 3 nummers f 0,®6. Telefoonnummer: 3. Pril* der gewone Advertentlën: Per regel J 0,lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. des namiddags 12 J uur. Punten van behandeling Rapport van de commissie van financiën op de reke ning van het stedelijk muziekkorps over 1891. Idem op de rekening van de Algemeene Bewaarschool over het laatste kwartaal van 1891. Idem op het verzoek van J. G. Burggraaf, om eervol ontslag als onderwijzer in de gymnastiek onder toekenning van pensioen. Van Burgemeester en Wethouders. Voorstel om eene dakgoot aan het gebonw der tweede tnsschenschool te laten herstellen in plaats van eene bij de gemeente-begrooting voor 1892 toegestane herstelling eener dakgoot aan het thans reeds gesloopte gebonw der burgeravondschool. Voorstel tot wijziging der 2e supp. gemeente-begrooting voor 1891, overeenkomstig het door Gedeputeerde Staten te kennen gegeven verlangen. Brief betrekkelijk de met 1 Mei a. s. aan te nemen tijdregeliugin verband met het door de kamer van koophandel en fabrieken te dien aanzien gedane voorstel. Verzoek om machtiging tot het tijdelijk nemen van maatregelen ter plaatsing van de zich aangemeld heb bende leerlingen op de openbare school voor onvermo- genden en op de le openbare tnsschenschoolwaarvoor geen plaats is en aandringende op het nemen van een besluit in zake de nog steeds aanhangige plannen tot schoolbonw. Uitgewerkte teekening met begrooting van kosten van de te bonwen burgeravondschool. Van de vorige vergadering. Rapport op het verzoek van de bewoners aau den Omval enz. om plaatsing van gemeentewege eener brand spuit aldaar. Benoeming eener onderwijzeres aan de openbare bur gerschool. Benoeming van een raadslid voor het honden van toezicht op de Algemeene Bewaarschool. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 23 April 1892. NUHOUT VAN DER VEEN. Het Bestuur der vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gezonden dat als uiting der wenscben van belanghebbenden de aandacht verdient. Aan bestrijding heeft het den voor stellen en plannen van onzen Minister van Financiën evenmin ontbroken als aan waardeering. Onvoorwaardelijke lofredenaars deden zich begrijpelijker wijze niet voor maar over het algemeen oordeelde de openbare meening gunstig en zag zij in de ingediende en aangekondigde wetsontwerpen een beweging in de goede richting. De strijd over de voorkeur die een algemeene inkomsten belasting zon verdienen boven verschillende belastingen op inkomsten van verschillenden aardlaat haar even koelals de vragenof de naam van belasting op »de inkomsten nit vermogen", zooals de Minister de door hem voorgestelde belasting noemtwel juisten of zij eigenlijk niet een belasting op het vermogen zelf is of de Minister wel den besten maatstaf gebruiktwanneer hij de vermoedelijke inkomsten volgens vaste en zijns inziens billijke regels, wil berekenen naar belastbare op brengst, beurs-, markt- of verkoopwaarde en schatting in plaats van elk jaar eenvoudig te vragen naar de in komsten die iemand werkelijk genietenz. enzDe scherpe af kenring en veroordeeling, die 's Ministers voor stellen bij sommigen naar aanleiding van deze vragen ondervinden, maken blijkbaar geen diepen indrnk. Over het algemeen is men geneigd, de voor- en nadoelen der verschillende stelsels niet over het hoofd te zien te er kennen dat elk stelsel, het gebruik van eiken maatstaf zijn licht-, maar ook zijn schaduwzijde heeften door dat inzicht geleid, spreken ook velen, die aan een andere regeling de voorkeur zouden hebben gegevende hoop uit, dat de ingediende ontwerpen zoo spoedig mogelijk tot wet zullen worden verheven. Er is echter een strijd van auderen aard die bij de natie meer indruk maaktomdat het een strijd is van belangen de strijd tusschen het roerend en het onroerend vermogentusschen de begeerten van de bezitters van effecten fabrikanten kooplieden enz. aau de eene zijde en de grondeigenaars en 'landbouwers aan de andere zijde. Een merkwaardig voorbeeld van dezen strijd kunnen wij vinden in de artikelen uit bladendie zich uitsluitend of althans hoofdzakelijk bezig honden hetzij met het roerend kapitaaldat op de beurs verhandeld wordt hetzij met het landbouwbedrijf en den daarmee in zoo nauwe betrekking staanden grondeigendom. In De Financier, Om wekelijksche benrsconrant", die te Groningen verschijnt onder hoodredactie van den com missionair in effecten J. Pik vindt men b. v. in het nummer van Woensdag 30 Maart een betoog, waarin het één der grootste grieven tegen de belastingontwerpen genoemd wordt»dat men, onder het valsche voorgeven dat men billijk wil zijn, langs een omweg de lasten der grondbezitters wil wentelen op de schouders van hen, die toevallig hun geld in roerend goed hebben belegd." Na opgemerkt te hebben dat de Minister te recht de in komsten uit het grondbezit laat deelen in zijn belasting op de inkomsten uit vermogen, wordt hem verweten, dat hij om de grondeigenaars voor zijn voorstel te winnen, wat hij met de eene hand van hen neemthun met de andere hand dubbel teruggeeft. Immers berekent de Mi nister dat van de 8 millioendie do belasting zou op leveren ruim 2'/j millioen door den eigenaar van on roerend goed zal worden opgebrachtmaar diezelfde personen worden daarentegen bevoordeeld met bijna 4'/2 millioen door vermindering van registratie- en hypo theekrechten. Daarin schuilt een onbillijkheid"roept de schrijver met verontwaardiging nit »neen meer dan dateen schreeuwende onrechtvaardigheid I En de toeleg is te sterker af te keureu', omdat hij verborgen is achter het masker dat men de eene klasse van be zitters niet boven de andere bevoordeelen wil. In zijn verontwaardiging ziet de schrijver ongelukkig voorbijdat ook na de voorgestelde vermindering der registratierechten de overdracht van den eigendom van onroerende goederen nog altijd bezwaard zal blijven met 2 percent, terwijl de verkoop van effecten geheel vrij is. Wanneer de som van bijna 7 millioen, die tegenwoordig aan registratierecht van 4 en 3 porcent met de opcenten wordt betaaldwordt verminderd met omstreeks 4'/2 millioen, dan wordt die vormindering een bevoordeeling genoemd! De waarheid is, dat ook na deze belangrijke vermindering hot roerend kapitaal nog altijd boven het onroerend vermogen bevoorrecht zal zjjn. G e 1 ij k h e i d zou eerst tot stand zijn gekomen indien de overgang van den eigendom van onroerend goed evenzeer als die van effecten geheel vrij zou zijn van belasting, behoudens een kleine heffing tot dekking der kosten van registratie en overschrijving. In De Nieuwe Financier en Kapitalistde algemeene financieele courant", die, almede te Groningen, wordt uitgegeven onder redactie van den commissionair in effecten J. Biegelwerd in het nummer van 6 Maart gewezen op oen andere bevoorrechting van de bezitters van onroerend goed boven de bezitters van effecten. Voor gebouwde eigendommen wordt in het wetsontwerp de waarde gesteld op het vijftienvouden voor de onge bouwde eigendommen op het twintigvoud der belastbare opbrengstin beide gevallen na aftrek van grondbelas ting, waterschapslasten en nitkoeringen krachtens zakelijk recht, terwijl de effecten moeten worden geschat op hnnne geldswaarde naar de laatstbekende gegevens. Door een voorbeeld maakt de schrijver de gevolgen van deze ver schillende waardeering duidelijk. Beschikt iemand over een zuivere belastbare opbrengst nit gebouwde eigen dommen van 3000dan wordt zijn vermogen gesteld op het 15vond of 45000, waarvan hij 1 per mille, alzoo 45 belasting zal moeten betalen. Trekt iemand dezelfde zuivere belastbare opbrengst van 3000 nit ongebouwde eigendommen, dan wordt zijn vermogen ge steld op het 20voud of 60000 en zal zijn belasting mitsdien 60 bedragen. Trekt iemand uit effecten van 4°/0 een inkomen van 3000dan zal de geschatte waarde van zijn kapitaal bedragen f 75000, en de door hem verschuldigde belasting J 75. Werkelijk een niet oubelangrijk verschilmaar is het niet waardat de belastbare opbrengst in den regel te hoog is geschat Van den anderen kant vindt men in het Nederlandsch Landbouw-Weekblad van 12 Maart uiteengezet, dat de landbouw zeker geen reden tot juichen heeftvermits hetgeon voor de ongebouwde eigendommen aan grond belasting en inkomstenbelasting nit vermogen te zamen volgens de regeeringsvoorstellen meer dan thans zal wor den geheven nog altijd de vermindering van lasten door verlaging der mntatierechten overtreft. Vooral op hen moet deze berekening diepon indrak maken die in de grondbelasting, in overeenstemming met het gevoelen der Landbouw-Commissie, nn eenmaal niets anders willen zien dan een gewone belasting op de inkomsten uit het land bouwbedrijf. Blijft men onwrikbaar op dit standpunt staan, dan is de geheele belasting op de inkomsten uit onroerende goederen een schreeuwende onbillijkheid en moet zelfs de grondbelasting aanmerkelijk worden ver laagd. Hoort men deze geheel tegenstrijdige beschouwingen en lijnrecht tegenover elkander staande wenschen dan dreigt de hoop op bemiddeling en het vinden eener aan nemelijke oplossing te verflauwen, en schijnt do kans op aanneming dor belastingontwerpen gering. Een welda- digen indruk maakt daarom het adres aau de Tweede Kamer, waarvan wij in den aanhef van dit artikel mol ding maakten, 't Is een adres van belanghebbenden, van landbouwers en grondeigenaars. In het belang van den landbouw spreken zij de bekende wenschen nit tot vermindering der grondbelasting op een lager cijfer dan de voorgestelde 6 percenttot goheole afschaffing van den zoutaccijns, tot afschaffing van den accijns op het geslacht (die 3 millioen opbrengt) zoo noodig met behoud van den accijns op de zeep, (die 2 millioen bedraagt)en handhaving van den zoutaccijns op het door don Minister thans voorgestelde bedrag. On danks den vnrigen wensch, om in het belang van den kwij nenden landbouwvan veeteelt en zuivelbereiding den accijns op het zont en dien op het vleescb te zien ver dwijnen zou de vereeniging tot outwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier evenwel liever de ingediende belastingontwerpen «onveranderd zien aan genomen, dan door hardnekkig vastklampen aan allerlei, vaak tegenstrijdige begeerten allen schipbreuk te doen lijden." Die ontwerpen mogen hier en daar voor ver betering vatbaar zijn, zij zjju naar de meening der Ver eeniging een stap in de goede richting ze tot wet te verheffen en door andere te doen volgen, noemt zij «voor Regeeringen Volksvertegenwoordiging een schoone taak, die haar bij welslagen volledige aanspraak geeft op de hnlde en den dank der natie." Waar belanghebbenden, ook bij teleurstelling op sommige puntenzoo sprekenwordt het vertrouwen op een vruchtbaar gemeen overleg sterk en de hoop op een goeden uitslag vast. I.l'XKTIIH Ilt». De politie heeft aan alle buiten- landsche anarchisten bevel gegeven het groothertogdom te verlaten. DUITSClIIiAND. Den 21 des avonds te half zeven is te Schwerin aan de gevolgen eener hartverlamming overleden de groothertogin-weduwe Alexandrina zuster van wijlen keizer Wilhelm I. De hoofdkassier van de firma M. A. Rothschild en Zoon, Rudolf Jager genaamd, die sedert 17 jaar als zoodanig werkzaam was, is sedert eenige dagen vermist. Volgens een uit Darmstadt door hem aan zijnen patroon ge schreven brief zou het tekort ongeveer 1.700.000 Mark bedrageninmiddels schijnt gebleken te zijn dat het meer dan 2.000.000 Mark bedraagt. JfHAAiRKIJK.. De minister van justitie deelde den 21 in den ministerraad mededat hij besloten had den aartsbisschop van Avignon en de bisschoppen van MontpellierNi mes Valence en Vivier voor den Raad van State te dagen, opdat zij zich zonden verantwoorden over hnnne mandementen. De onder-minister van koloniën heeft don 20 des avonds een telegram ontvangen, meldende, dat de Dahomeyanen weder aauvallende-wijze optraden. Hnn leger was ver deeld in vier afdeelingen, gelegerd langs het meer Den- hem, tusschen Kodomey, Avansoly en het inlandsch dorp Kotonoe. Den 22 des ochtends zijn te Parijs 45 anarchisten in hechtenis genomen. Ook in andere gemeenten hebben tal van inhechtenisnemingen plaats gehad. ITAI<IK. Het aantal landverhuizers bedroeg in 1890 217.244 in 1891 294.206. RUSIj/AAfD. Den 20 des morgens is te Petersburg in een huis van drie verdiepingen een brand uitgebro ken die zoo snel toenam dat sommige bewoners zich moesten redden door uit het venster te springen. Negen lijken werden reeds gevonden. Vijftien personen werden nog vermist. Bij kon. besluit van den 19 is benoemd tot lij van het Hoog Militair Gerechtshof de heer mr. P. A L. A. baron van Ittersnm, thans griffier van dat college' Bij kon. besluit van den 20 is: 1°. als blijk van goed-- kenring en tevredenheid de zilveren medaille en een loffelijk getuigschriftingesteld bij kon besluit van 22 September 1855 n°. 64 toegekend aan J. Droog, kwartiermeester enF.J. Nooteboom, matroos 3e klasse, beiden dienende aan boord van Hr. Ms. stoom schip Atjehblokkeerende in de wateren van Atjeh, voor de op 7 Januari 1892met groot levensgevaar door hen volbrachte redding van den matroos 2e kl. W. F. Jansen, bij het werken van het tuig van genoemd stoom schip over boord gevallen en 2°. mede als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift bij bovenbedoeld kon. besluit ingesteld toegekend aan J. C. van de Bant, bakker te Nieuwor-Amstel, voor de redding, met gevaar van eigen leven, van een knaap nit de Lijnbaansgracht te Amsterdam, op 9 Januari 1892; J. Kenter, kantoorbediende te Amsterdam, voor de door hem op 19 November 1891, met levensgevaar volbrachte redding van oen knaap nit de Bloemgracht aldaar B. F. Ising, broodbakker te Amsterdam, voor de door hem, met gevaar van eigen loven, op 12 Maart 1892 volvoerde redding van een kind nit de Lindengracht aldaar J. Widdershoven, slachter te Valkenburg (Limburg), wegens do levensgevaarlijke redding van eene drenkelinge nit de Geulrivier aldaar op 26 Februari 1892. Den 20 is te Amsterdam slechts één van de vijf voor onderwijzeres geëxarnineerden geslaagd, namelijk mej. T. Verboom aldaar; den 21 twee van de zes, na melijk de dames A. C. Visser te Amsterdam en M. Vree- denberg te Bussum den 22 drie van de zes namelijk de dames J. T. M. S. Feldman H. J. Bfcink en C. P. van der Veen, allen nit Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1