n KAMT. No. 52. Vier en Negentigste Jaargang 1892. VRIJDAG Drankwet (vergunning). Buitenland. Binnenland. 29 APRIL FEUILLETON. V Romau uit het Berlijnsche leven, Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ O,»»; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel j 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door JACOB JONGERT, wonende alhier tot het voortzetten van den verkoop van sterken draak in het klein in het perceel aan de Gedempte Nieuwe- sloot B No. 59 welke vergunning thans ten name staat van CORNELIS KOOPMAN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 27 April 1892. De Secretaris, Nuhoüt van der Veen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door 1" ARIE VAN WIERINGEN 2°. DIEUWERTJE VEN, 3«. HENDRIK BLUMINK, wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de 1°. Mient C No. 1, 2°. Voordam, C No. 7, 3°. Kennemorstraatweg, wijk E No. 45 welke vergunning thans ten name staat van 1». HENDRIK LIND, 20 JOHANNES CORNELIS OHMSTEDE, 30. SIMON KAANDORP, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 27 April 1892. De Secretaris, Nlhout van der Veen. J. H. BKKl'K-EliS wordt normaal* drln Send ultgenoodigd, zich ten spoedigste ter ge ineente-secretarie aan te melden. het stemrecht te verleenen, bij tweede lezing verworpen met 175 tegen 152 stemmen. De heer Balfour (eerste lord der schatkist) ondersteunde hel persoonlijk met na- Idruk, maar de regeering liet de beslissing aan het Huis over. FRANKRIJK. Den 25 des avonds te 9 uren 40 minuten had in de herberg van Véry, waar Ravachol her kend werd, eene ontploffing plaats. Van de gelagkamer bleven slechts vier muren over het overige gedeelte van het huis bekwam weinig schade. Er waren vijf gewonden, waaronder Véry, aan wien een been moest afgezet wor den. Zijne vrouw bekwam brandwonden in het gelaat en twee bezoekers werden gekwetst. De bediende Luéiot, tegen wien de aanslag waarschijnlijk bedoeld was be kwam geen letsel. Hij had althans des ochtends een briefje ontvangen van dezen inhoud Mijnheer. Morgen wordt uitspraak gedaan in de zaak van Ravachol; weet, dat vóór het arrest is uitge sproken, onze wraak u bereiken zal. Op het oogenblik der ontploffing waren drie damesin de herberg. Den 26 begon de behandeling der strafzaak togen lXa- vachol voor het Hof van Assises te Parijs, waarvoor bui tengewone voorzorgsmaatregelen waren genomen. Rava chol beantwoordde de hem gedane vragen met vrijmoe dige onbeschaamdheid. Hij erkende den kluizenaar van Chamble vermoord en geheel alleen den aanslag bij pre sident Benoit bedreven te hebben, in strijd met zijne bp de instructie afgelegde verklaring. Hij had een leven vol bitterheid en teleurstelling achter den rug. De procu reur-generaal eischte de doodstraf voor Ravachol en Simon en liet de beoordeeling van Beala en ('haumartin aan de jury over. Ravachol en Siinon zijn tot levens langen dwangarbeid veroordeeld de drie andere beschul digden werden vrijgesproken. Do beschuldigden riepen, toen hun vonnis was uitgesproken, leve de anarchie BELOIE. Den 23 heeft te Brussel een verlaten meisje haren minnaar, die met een ander ging trouwen, op weg naar het stadshuis roode en witte olieverf over het ljjf geworpen. DUITSCHlsANB. Den 25 zijn te Berlijn 20 per sonen in hechtenis genomen nadat bij verscheidene socialisten en anarchisten huiszoeking gedaan was. Eemge pamfletten werden in beslag genomen. ËNGEMHD. Lagerhuis. Den 26 is met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van den heer Birkbeck waar mede de regeering zich had vereenigd strekkende tot het maken van telephonische en telegraphische verbin dingen tusschen de stations der kustwachten en die der kusttelegrafen zoomede tusschen de vuurbakens en het land ton einde beter het verlies van menschenlevens en eigendom tegen te gaan wanneer schepen in nood verkeeren of bij schipbreuken. Den 27 is het voorstel, om aan ongehuwde vrouwen [jij kom. besluit van den 21 is, op de voordracht van den minister van waterstaat uit overweging dat het wenschelijk is, eene Staatscommissie te beuoemeu om de uitvoering van de voorschriften der grondwet omtrent het waterstaatsbestuur voor te bereiden 1°. eene Staatscommissie iugesteld ten einde de re geering van advies te dienen omtrent de wettelijke regels, die ten aanzien van het waterstaatsbestuur behooren te worden gesteld, en omtrent de volgorde, waarin aan de daartoe betrekkelijke voorschriften der Grondwet be hoort te worden voldaan met uitnoodigiDg de uitwer king harer denkbeelden achtereenvolgens in den vorm van ontwerpen van wet neder te leggen en aan de regeenug te doen toekomen 2°. zijn tot leden dier commissie benoemd de heeren: mr" G. de Vries Az., staatsraad in buiteugewonen dienst, tevens voorzitterG. van Diesenhoofdinspecteur van den Rijks-WaterstaatA. Deking Dura, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Overijsel mi'. U. H. Huber, lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten van Friesland; W. T. Koster, adm. aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid mr. J. Oppenheim, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te GroningenH. O. van Os, lid der Pro7. Staten van Gelderland mr. J. A. Vaillant, president van de arr.-rechtbank te Rot terdam mr. J. A. F. Verheijen van Estvelt kanton rechter te Boksmeer; mr. F. H. J. Taveuraat griffier der Prov. Staton van Zuidholland tevens secretaris. De Zuiderzee-Vereeniging heeft den 22 na lang durige bespreking met algemeene stemmen aangenomen de door het bestuur voorgestelde motie de vergadering besluit het bestuur te machtigen zoowel bij de hooge regeering als elders de noodige stappen te doen die tot de verwezenlijking der voorgenomen plannen kunnen De burgemeester van Leeuwarden heeft in het be lang der openbare orde het verzoek van de afdeelmg Leeuwarden van den sociaal-democratischen bond, otn op Zondag 1 Mei met banieren door de stad te trekken, van de hand gewezen. Het bestuur der Ambachtsschool te Haarlem 11 eet van den minister van binnenl. zaken de toezegging ont vangen van een subsidie vau het Rijk. De Tweedo Kamer is bijeengeroepen tegen 1 Mei, des namiddags om half drie. Per scheepsgelegenheid zijn in de vorige week uit de kelders der Nederl. Bank te Amsterdam naar 's Rijks Munt te Utrecht twee mlllioen nieuwe rijks daalders overgebracht ter versmelting voor guldens. De gemeenteraad van Beverwijk heeft een voor stel, om de klokken met 1 Mei naar den Greenwichtijd teregelen, verworpen. (u het begin van Juni zal op den huize W ester- hout aan deu Wagenweg te Haarlem, bewoond door me vrouw do wed. Visser van Hazerswoude. een voor een ieder toegankelijke groote bazaar gehouden worden ten voor- deele van den bouw eener nieuwe doopsgezinde kerk te Kakhuizenhet districtdat wijlen haar echtgenoot in de Tweede Kamer vertegenwoordigde. De straatverlichting te Scliagen kostte in 1891 1393.725 met 55 lantaarns; het openbaar lager onder wijs f 9100.17; daarentegen brachten de schoolgelden 1220.46 op. Bij kon. besluit van den 9 (Staatsblad No. 85) is art. 23 van het reglement voor de Rijks hoogere bur gerscholen als volgt aangevuld Het bedrag van het schoolgeld zoowel voor hen die het geheele onderwijs volgen als voor hen, die slechts enkele lessen bijwonenwordt door den minister voor elke hoogere burgerschool afzonderlijk vastgesteld. Zij die zich door bijzonderen aanleg onderscheiden, doch onvermogend zijn schoolgeld te betalen kunnen daarvan door den minister op de bij dit reglement ge voegde voorwaarden worden vrijgesteld. Aan hen. te wier behoeve vrijstelling van de betaling van schoolgeld is verleend kunnen boeken en leermid delen kosteloos van Rijks wege worden verstrekt." Van den 18 tot den 25 zijn op Frk 15 nieuwe gevallen van typhus aangegeven. jj 57) DOOR ■•Al l, LIMIAl. Bertha keek behoedzaam in het rond. »Niemand kan ons toch hooren »Niemand stelde Rosina haar gerust. Spreek maar ronduit!" »Nu, juffrouw Rosa neem mij met kwalijk, maar er is nu quaestie van de Rosa van vroeger ge zult toch wel gemerkt hebben, dat Wildicke alle schuld op mij heeft geworpen, om ze van u af te schuiven?" ,yan mij herhaalde Rosina lachend. »Neen, daarin vergist ge u 1 Voor mij had hij zich niet in te span nen. Hij had eenvoudig maar de waarheid te zeggen. En dat heeft hij gedaan. Ik had met de zaak niet het minste uitstaande, en was er ^eenvoudig door mijne domme goedigheid in betrokken. .Maar, juffrouw, wilt ge nu tegenover mij komedie spelen? Dat weten we samen toch beter?" »Ik geloof werkelijk, dat gjj het njet beter weeL Ik speel geene komedie, ik zeg eenvoudig de waarheid." »En van al die dingen, die Wildicke u gegeven heeft, zou niets over zijn." »Dat weet ik niet. Misschien is alles er nog! Mijne nieuwsgierigheid om die dingen op te zoeken is een beetje bekoeld, dat zult gij zelve wel begrijpen. Wat Wildicke mij gegeven heeft, heb ik bij die gelegenheid naar de Mehnerstrasee gebracht. Dat is alles wat ik er verder van weet. En voor mijne domheid heb ik drie maanden preventief gezeten, totdat mij eindelijk recht is geschied." „Dus hebt ge alles in de Mehnerstrasse gebracht vroeg Bertha met nadruk. .Natuurlijk?" antwoordde Rosa zeer onschuldig. »En waar is het geld gebleveu .Welk geld?" Dat Freeder u betaald heeft. .Geenen penning heeft hij mij betaald. Geenen rooden duitIn elk geval was dat eene zaak, die Freeder met Wildicke had uit te maken, en eer het zoover kwam, werd Wildicke gepakt .Het is niet mooi van u, juffrouw," vervolgde Bertha op geheel anderen, verwijtenden toon, .dat gij jokt tegen eene oude vriendin, die het zwaar te verantwoorden heeft gehad. Als ik in uwe plaats was, wezenlijk, ik zou anders handelenIk zou geen rustig oogenblik meer hebben, als ik mijzelve moest bekennen, dat ik alleen alle voordeel had genoten, en dat ik eene ongelukkige vriendin, die drie jaren in de gevangenis heeft geleden haar deel misgun. Onrechtvaardig verkregen goed gedijt niet, juffrouw RosaEn ge zult er nog eens berouw van hebben, uw geweten zal u nog wel eens beschul digen dat ge zóó tegenover mij gehandeld hebtDat heb ik niet aan u verdiend!" Bertha was geroerd door hare eigen woorden, en de tranon sprongen haar in de oogen. Doch met deze ont roering verbond zich nog een pijnlijk gevoel van spijt en teleurstelling over de totaal veranderde verhouding, waarin zij beiden nu tegenover elkander stonden. Zij had er zich vast van overtuigd gehouden dat zij mot Rosa niet veel omslag zou behoeven te maken en nn zat zij hier tegenover eene dame, die in het verstande lijke zeker haar gelijkeja misschien hare meerdere was, en wier kalme, aristocratische verschijning haar vernederde en hare minderheid deed gevoelen. .Beste kind zeide Rosina deenemend. »Je bent wat overspannen, en ik neem je die woorden volstrokt niet I kwalijk. Als een ander ze tot mij zei, zou ik beleedigd zijn, en niet zoo kalm blijs-en als nu. Maar je vergist je volkomen! Welk voordeel ik van de zaak heb gehad heb ik je reeds gezegd drie maanden preventief. Dat is alles En daarvan zou je toch zeker niet graag een deel willen hebben Het lot heeft mij gelukkig later schade loos gesteld voor de onverdiende straf, die ik onschuldig heb geleden. Ik ben gelukkig geweest. Ik heb een uit stekend man leeren kennen, die zich over mij ontfermd heeft, en hem alleen heb ik na te danken wat ik na ben en wat ik nu heb. Ik ben niet rijk helaas verre van dien maar ik heb toch zooveel, dat ik in den eer sten tijd mij niet bezorgd behoef te maken. En ik denk, dat ik', als het zoover komt, wel weer verder geholpen zal worden. Nu weet ge alles, juffrouw Bertha loen ik nog een arm meisje washeb ik mijn laatste stukje brood met mijne vriendinnen gedoelden het gelnk heelt mij niet slecht gemaakt. Ik heb nooit eene vrien din in den nood verlaten en als ge mij noodig hebt, behoeft ge slechts te sprekenZooals ik reeds zeiik heb niet veel, en moet het zelve zuinig aanleggen, doch uit den ergsten nood zal ik u toch altijd wel kunnen helpen." Dns geen aandeel in de winst, maar eene aalmoes was het, die Rosina dorst aan te bieden aan haar, die het zoo noodig had Bertha's trots voelde zich pijnlijk ge kwetst. Maar tegelijkertijd werd toch de begeerte in haar wakker. Zij geloofde geen woord van wat Rosa zeide. Zij wist alleen niet, hoe zij de zaak moest auupakken. .Neen antwoorddo Bertha waardig. .Zoo erg als gij denkt, juffrouwis het nu niet met mij gesteld met zoo'n paar lorrige marken, die gij mij wilt leenen, zou ik toch niet geholpen zijn .Ik heb eene ideo riep Rosina uit, .misechien wel een goed idee In elk geval konden Wij het eens pro- beeren Kom bij mij inwonen, juffrouw Bertha. Ik hoop, dat wjj het goed met elkaar kunnen vinden Bertha keek verbaasd op. .Ik zoek reeds lang oen juffrouw van gezelschap Bertha hief glimlachend het hoofd op. Zii Schmider, in dienst bij eene Rosa Moocl' toch niet ernstig gemeend zijn .Eene dame met wie ik kan uitgaan, den schouwburg vergezelt," vervolgde Ros

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1