LS£££j. mth,,e° '•8«»«o»dig« Gemeenteraad. 339ste Staatsloterij. Stadsberichten. O rn,rrh°rn" ziJn gekozen de hoeren C. Nierop en F. Al bias. v No. 11151 f 25000; No. 1380 f 5000; Ns. 6747 10645 en 10948 f 1000 Ns. 8339 en 15596 f 400 Ns' 6803, 15303 en 20599 f 200 No. 15045 f 100. 4e kl.3e lijst. 27 April. No. 14121 f 2000; No. 17550 f 1500; Ns 2792 en 9651 f 1000; Ns. 4394 en 11611 f 400; No 1116 Vergadering op Woensdag 27 April 1892. Bij kon. besluit van den 23 zijn: 1° benoemd: bij den grooten staf, tot commandant der stelling van Amsterdam tevens bevelhebber in de militaire afd., de generaal-majoor H. W. van Marle van dmn staf, commandant der stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkeraktevens bevelhebber in do lilde militaire afdeel ingbij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot commandant der vesting-artillerie e generaal-majoor J W. Bergansins van den grooten bevelheKrma' T T 4er st.elling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de Iste militaire afdeelino- 2°. genoemde opperofficieren, in verband met het sub Den 23 is te Assendelft een door vier gezinnen bewoond hms afgebrand, waarschijnlijk tengevolge van hot omvallen eener brandende petroleumlamp. De gemeenteraad van Arnhem heeft den 23 op het adres van het Hoofdbestuur der Nederl. vereeniging tegen de prostitutie, houdende verzoek om de reglementoering af te schaffen en de bordeelen aldaar te verbieden, an dermaal afwijzend beschikt met 20 tegen 2 stemmen. Den 24 gaf Schageii's Mannenkoor »Euterpe'\ met welwillende medewerking van de heeren A. Koozer (piano), H. W. W. (klarinet) en A. Magné (zang), in het lokaal van den heer C. Kos te Schagen een e goed ges aagde uitvoering. Het 11 nummers groote programma werd mot aandacht aangehoordvooral de solo's van de heeren Magné en H. H W., die beide nog een extra nummer ten beste gaven. De opkomst van het publiek was niet groottoevallige omstandigheden droegou daar van grootendeels de schuld. De arr- rechtbank te Rotterdam heeft don 26 Ca- tharina Speehuisvrouw Pronk die haren echtgenoot, welke haar verlaten had en zich in de Schoolstraat naar zijne minnares wilde begeveu vitriool in het gelaat wierp, vrijgesproken. Den 26 zjjn te Haarlem zeven van de twaalf voor de orde- en vrije oefeningen goëxaminoerden ge slaagd te weten H. van der Zant van Amsterdam, G. Bleek van Zaandam, J. N. H. Schippers van War mer J. Passer van llpendam, G. Grevengoed van Watergraafsmeer en D. Dekker van JUdam den 27 tien van de twaalf, namelijk H. Gras van Uitgeest, H Hen driks G. ten Brink en J. H. Willems van Amsterdam, U. Nauta van ZaandamB. Sneeboer van Hoog woud, P. Dekker van Opperdoes C. Bruin van WestgraftdijkD. Brouwer van Knkhulzen en D. Kikke van tCdam. Den 26 zijn te Amsterdam twee van de vijf ge- examineerden als onderwijzeres geslaagdnamelijk 'de dames J. van der Werf en A. Tuinengabeiden aldaar. Den 27 geraakte aan den Mtompentoreu het rij tuig van den heer dr. v. L. door het achteruit loopen van het paard te water. De docter en de koetsier wisten er nog tijdig uit te springen. Te Zieriksee is ovorleden in den ouderdom van ruim 63 jaren de heer mr. J. Moolenburgh notaris en lid der Eerste Kamer. Te Naarden wordt met 1 Mei de Greenwichtijd ingevoerd in den nacht van 30 April op 1 Mei zal men de gemeenteklok ongeveer 20 minuten stil laten staan. Eene te Westerlee ontstane werkstaking is spoedig geëindigd door het toegeven van de verveeners aan den eisch om loonsverhooging van 0,50 per dagwerk. Som mige hoofden der werkstaking konden geen werk meer krijgen. Likwidateuren van de Zuidhollandsche Leerhoeve voor zuivelbereiding hebben voldaan aan een hun gedane opdracht van de erven van den heer mr. D. Visser van Hazerswoudeom de gebouwen der leerhoeve met de directeurswoningdie bij den bouw ongeveer 50000 hebben gokostten dienste van bet landbouwonderwijs aan den Staat der Nederlanden aan te bieden voor de geschatte waarde van f 13600. De minister van binnen- landsche zaken heeft echter dit aanbod van de hand gewezen zoodat in den loop van Mei de openbare ver koop dier gebouwen kan worden te gemoet gezien. Aan de Prins Hendrikstichting te Kginond aan Zee is een legaat vermaakt van f 3000, bezwaard met vruchtgebruik. gen, »eene vriendin. Ik was van plan, eene Miss te laten komen. Dat kleedt. De menschen zijn nu eenmaal zoo dom, en men moet ze nemen zooals ze zijn." Maar gij juffrouw Bertha, bevalt me ook wel. Ge ziet er goed' uit en doet u uitstekend voor. Ik zou u een behoorlijk salaris geven. Wij zouden samen eten. Voor de wereld zoudt gij mijne zuster zijn, of eene nicht eene zus ter, als ge dat liever wiltBertha de Meauclair klinkt niet slecht nudaarover kunnen wij nog wel eens spreken. Gjj zoudt door mij in deftige kringen komen. Ge zijt mooi en jong en gedistingeerd Wie weet of gij ook niet fortuin zoudt maken I" Terwijl Rosina zoo sprak, had haar aanbod van lie verlede het karakter van het onmogelijke en belachelijke in Bertha's oogen verloren. »Daar kon ik wel eens over denken," antwoordde zij langzaam, terwijl zij de oogen neersloeg en met hare parasol de lijnen van het oostersche tapijtpatroon natrok. Nu was haar in werkelijkheid de gunstige gelegenheid aangeboden, om zich in Rosa's vriendschap in te drin gen haar vertrouwen te winnen en haar het geheim te ontlokken. En dat moest haar gelukken. Het was eene onmogelijkheid, dat Rosa zoo gansch en al veranderd was. Zij was zoo leep niet als zij nu wel leek. Als Bertha maar wat meer met haar omging en hare kleine kunstjes dooi zien had, zou zij het wel met haar klaarspelen. En van eene verhouding tusschen meesteres en bediende kon hier natuurlijk geen sprake zijn. Het was toch onvoorzichtig van die argelooze Rosa, voor den wolf de schaapskooi te openen. Zij vergiste zich toch sterk in die vroegere vriendin van Johann Hotte Er kouden bij slot van rekening nog wel eens heel onverwachte dingen gebeurenMisschien wel zoo iets, als waarop Rosa doelde. Want eene Bertha Schmider kon toch licht zoo goed haar fortuin maken als eene Rosa Moockel Laten wij het in elk geval eens probeeren I Als wij het niet met elkaar kunnen vinden, dan gaan wij weer van elkaar, en dan blgft het bij het oude!" vulde Rosina aan. Wordt vervólgd. voor Wevhe0r B' d'Anzon te «dam heeft bedankt te Rijp P Daar evanb'6'isch luthersche gemeente ",Den^,d6,8 aV0Dds is te Arnbem ten hnize van den heer Metelerkamp, uitstedig, en tijdens de afwezigheid van zijne echtgenoote de brandkast opengebroken, waLuit ongeveer 7000 vermist schijnen te worden. De huis- knecht is verdwenen. Den 26 des nachts te ruim half drie is in een huis aan de Botermarkt te Haarlem, waarin beneden eene tapperij werd uitgeoefend, brand uitgebroken deze brand kon echter spoedig gebluscht worden, hoewel de bewoners zich slechts met moeite hebben kannen redden. - Tot leden van het bestuur der kiesvereeniging De gemeenteraad van Spanbroek heeft de jaar wedde van den onderwyzer J. B. Schuchart met f 50 verhoogd en alzoo gebracht op 550. In de gemeente Graft zal weldra eene verkiezing voor een lid van den raad moeten plaats hebben, in de plaats van wijlen den heer J. van Tiel. De gemeentelijke gasfabriek te Krommenie wordt uitgebreid. Aan de post- en telegraafkantoren is bij ministe- schrijven kennis gegeven, dat, in verband met het invoeren op 1 Mei a.s. van den Greenwich-tijd bij den spoorwegdienst in Nederland de dienst der posterijen en der telegrafie mede naar den Greenwich-tijd zullen ge regeld worden. Dientengevolge zullen de telegraaf kan toren op dieu dag zoo vroeg mogelijk tijdsein ontvangen, terwijl de postkantoren bij de opening van den dienst den ge wijzigden tijd moeten opnemen en daarnaar hunne klokken regelen. Op de plaatsen waar van gemeente wege de Greenwich-tijd niet is ingevoerd, wordt op de klokken in den gevel of in de wachtkamer eene tweede roodgeverfde minuutwijzer aangebrachtdie den ouden' tijd aanwijst. Op de borden tot aanwijzing der uren van openstelling der kantoren lichting van brievenbus sen enz. worden de oude en de nieuwe tijdsaanwijzingen naast elkander vermeld Voorts is bepaald, dat te reke nen van 1 Mei e.k, alle kantoren, naar den Greenwich- tpd gerekend, een half nnr vroeger openen en sluiten dan thaus. Een kantoor, dat uaar de tegenwoordige tijd rekening open is van 8-12, 2-4 en 6-8 zal dus dan 1^3 greenwich-tijd geopend zijn van 7411^ Den 26 des namiddags had te Amsterdam de aangekondigde voorstelling in het circus Carré plaats I welke door de Koningin en de Koningin-Regentes werd bijgewoond. O. a. werd de »Romeinsche Post" met acht tijger-hengsten door Adolf Carré gereden. Uit het bekende Rembrandt-ballet werden voorgesteld: »Het Sprookje" de groote optocht en het kinder-oikest. Aan het slot dei' voorstolling werd door 12 ridders een tournooi-feestspel uitgevoerd. De Koningin had veel genoegen in de voor stelling. Des avonds had ten paleize een »raout" (spreek uit rout) plaatswelke zeer druk bezocht was In de groote zaal gaf het orkest van den heer Kes eene muziek uitvoering.^ Den 27 des voormiddags te half tien brach ten de beide Koninginnen een bezoek aan Artis waar toen niemand was; later bracht de Koningin-Regentes alleen een bezoek aan het Kinderziekenhuis in do Sar- pbatistraat. Op weg daarheen ontstond eenig oponthoud door het struikelen van een der paarden. Des namiddag brachten beiden een bezoek aan de Universiteiten aan I de Diamantslijperij der firma Daniels Zoon in de Zwa nenburgerstraat. De gemeente Egmond aan Zee zal met 1 Mei den Greenwichtijd aannemen. Bij kon. besluit van den 26 zijn benoemd tot no taris binnen het arrondissement Amsterdam, ter' stand plaats Amsterdamde heeren G. C. Terlaak en J Compris. beiden candidaat-notaris aldaar. Men schrijft ons uit Koedijk: Leefden wij in den tijd, toen men nog aan spoken en heksen geloofde, men zou er toe komen te meeuen dat de molen van den Kleimeerpolder bekold was'. De ten slotte benoemde molenaar heeft n.l. ook weder be dankt, zijne betrekking te aanvaarden en een ander wien men het postje aanbood, had er ook al geen zin aan! Mej. de wed. Klaas Kat Czn., onlangs te Zaan dam overledenheeft aan de christ. geref. gemeente aldaar de som van 1000 vermaakt, benevens f 6000 waarvan de rente komt ten bate van hare dienstbode gedurende haar leven. I 4e kl., 2e lijst, 26 April. f 100 NS' 6344 8993 10845 'l6345' 17056 en 17811 4e klasse, 4e lijst, 28 April. Ns. 7556, 10402 en 19780 100. Den 26 is te Haarlem voor de vrije- en orde- oefemngen geslaagd W. Strooonderwijzer aan de bij zondere school voor christelijk onderwijs alhier. Ter vervulling der predikants-vacature bij de ned. herv. gemeente alhier werd door den kerkeraad beroepen de heer J. Hoogenraad, pred. te Wageningen. In de vergadering der Noordhollandsche Vereeni- Sia8 het Ritte Kruis afdeeling Alkmaar en aan grenzende gemeenten, te houden op vrijdag, 29 April 1892, des avonds 8 uur, in de warande van het lokaal Harmonie, zullen aan de orde zijn: 1. behandeling der agenda van de 22e algemeene vergadering 2. benoe ming van twee afgevaardigden naar die vergadering; 3. voorstel van het bestuur betreffende het beheer van het badhuis en, bij aanneming van dat voorstel, vorkie- zing van drie leden in de commissie van beheer 4. ver kiezing van drie bestuursleden, in plaats van de heeren dr. J. Broers, E. M. van Soest en A. H. Teljer, die periodiek aftreden en niet dadelijk herkiesbaar zijn. Men verzoekt ons nog mede te deelen, dat de vergadering precies te 8 uur zal aanvangen. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont legenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarna 1. doj notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 2. Deelt de voorzitter mede, dat a. de in de vorige vergadering benoemde commissie den 25 de audiëntie bezocht heeft bij Hare Majesteit de Ko ningin-Regentes. Zij heeft H.M. namens den Raad en de burgerij gecomplimenteerd, en bedankt voor het besluit, om Alkmaar aan te wijzen als de plaats van vestiging van de kadettenschool, waarvan door het Gemeentebestuur met alleen een verhoogd aanzien van de stad wordt ver wacht maar welke stichting bovendien krachtig zal bijdragen om de welvaart van de ingezetenen te ver meerderen, terwijl de commissie ten slotte eindigde met de belangen van de stad en de ingezetenen in Hr. Ms. belangstelling voortdurend aan te bevelen. H.M. had daarop geantwoordhet bezoek zeer op prijs te stellen en dat het nemen van genoemd besluit door het gemeen tebestuur voor H. M. gemakkelijk gemaakt was door de belangrijke geldelijke bijdrage voor de stichting der school, terwijl bovendien in aanmerking genomen was, dat door den uitmuntenden gezondheidstoestand te Alkmaar een voordeel, voor de cadetten van het hoogste belang,' die stad de aangewezen plaats was. De commissie werd uitgenoodigd om den 26 des avonds de soirée bij H. M. op het paleis bij te wonen. b April de lokalen der burgeravondschool met daarbij behoorende woning op den hoek van de Doelen straat en de Gedempte Nieuwesloot in het openbaar verkocht waren voor 740 aan Pieter Hoogeveen, aanne mer te Haarlem. Uit de af braak waren overeenkom stig 's Raads verlangen 60000 steenen gereserveerd voor de fundamenten der nieuw te bouwen lokalen en de gehouwen steen van het poortje der Latijnsche school. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 1 unt 3 tot en met 16 betreffen ingekomen stukken, die wij wegens gebrek aan plaatsruimte genoodzaakt' zyu tot een volgend nummer te laten liggen. 17. Rapport op de door het bestuur der Algemeene ■ie«vaarschool alhier ingezonden rekening en ver antwoording van a. de aan die vereeniging tot dekking van het bestaande tekort en tot uitbreiding en verbe tering der schoollokalen verleende toelage uit de gemeente kas van f 2000 en b. de ontvangsten en uitgaven over het vierde kwartaal 1891 sluitende rekening a in ont vangst op f 2000 en in uitgaaf op f 2049.98 en rekening b in ontvangst op f 384.28, en in uitgaaf, met inbegrip van het nadeelig saldo van rekening a ad f 49,98. op f 385.10, alzoo met een nadeelig slot van f 0,82. De commissie, die geene aanmerkingen op de rekening had, heeft met genoegen den aankoop van Fröbel-artikeleu tot een bedrag van f 104.53 gezien, daar hieruit het streven van het bestuur blijkt, om de school te doen beantwoor den aan de eischen, welke haar gesteld mogen worden. Overigens kan over de uitgaven over één kwartaal nog geen volledig oordeel geveld worden. Zij stelt de goed- keuring der rekeningen voor. Zonder beraadslaging aangenomen. 18. Rapport op het verzoek van J. G. Burggraaf, om ontslag als gymnastlekonderwljaser, met toe! kenning van pensioen. De commissie herinnert, dat hij toen te Middelburg, op 27 December 1861 in' die betrekking alhier benoemd werd, op eene vaste jaarwedde van 400 en eene percentsgewijze beloo ning van de ontvangen wordende schoolgelden. Toon laatstgenoemde belooning na 1868 steeds achteruitging werd bij raadsbesluit van 10 Jan. 1877, No. 24 zijne vaste jaarwedde van 400 tot 450 verhoogdom met ingang van 1 November 1880, tijdstip van in voering der wet op het lager onderwijs van 1878 krachtens raadsbesluit van 22 December 1880 op 525 gebracht te worden omdat eene percentsgewijze belooning geheel moest vervallen. Nu deze gemeente ambtenaar, na ruim 30jarigen dienst, op 71 jarigen leeftijd zich door redenen van gezondheid genoodzaakt ziet uit die betrekking eervol ontslag te vragen, komt zijn ver zoek om hem eeu pensioen te verleenenaan de commissie, in aanmerking nemende, dat hij zijnen plicht steeds getrouw waarnam, niet onbillijk voor. Zij meent dat een pensioen van 300 per jaarzijnde in rond cijfer nagenoeg het bedrag van zijner jaarwedde, in verband gebracht met het aantal zijner dienstjaren, vol doende is. Stelt zij dan ook voor, het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder toekenning van evengenoemd pensioen zij zou, in verband met het verzoek om het ontslag 1 Mei of later te laten ingaan, dat ontslag laten ingaan met het einde van het. loopende kwartaal of 1 Juli om de volgende reden. Bij de commissie is de viaag ter sprake gekomen, of deze betrekking wel weder vervuld moet worden, in aanmerking nemende, dat wel dra het vak orde- en vrije-oefeningen onder de verplichte vakken van lager ouderwijs zal belmoren, waarvoor geen afzonderlijk vakonderwijzer benoodigd is. Wanneer dit ontslag ingaat met I Juli, ontstaat de gelegenheid om dit punt aan eene nauwgezette overweging te onder werpen waarom zij voorstelt, burgemeester en wethou- lichten noodlgöndeu raad daaromtrent voor te Zonder beraadslaging, overeenkomstig het voorstel der commissie, met algemeene stemmen besloten. Van bnrgemeester en wethouders. 19. Verzoek om machtiging om de bij de gemeente- begrooting voor 1892 toegestane som van 94.92 voor het vernieuwen van 8 Meter dakgoot aan het gebouw der thans reeds gesloopte burgeravondschool te besteden tot de herstelling van een gedeelte dakgoot aan het ge bouw der tweede tusschenschool, welke herstelling nood- zakelyk is. De machtiging verleend.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2