De Anarchisten. KANT." No. 53. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. ZONDAG 1 MEI. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. P ostdienstr egeling. FEUILLETON. Bij (lit Nr. wordt aan onze abonné's in de stad de dienstregeling van het Postkan toor alhier verzonden, aanvangende 1 Mei, welke aan onze abonné's buiten de stad op verlangen gratis wordt toegezonden. Overigens is zij voor niet-geabonneerden a 10 cents verkrijgbaar. KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN. jj Roman uit het Berlijnscke leven, AIKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,89; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f O,©6. Drys der gewone Advertentlën: Per regel 0,lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. VERGADERING op Woensdag 4 Mei 1892, des avonds te half 8 uur, ter behandeling vai» Ingekomen stukken voorstel van den heer Wittelid der Kamer, in zake de behardiug van den weg naar Akersloot. Alkmaar, De Secretaris, 30 April 1892. Mr. W. O. BOSMAN. De Regeering maakt zich belachelijk door al haar voorzorgsmaatregelen tegen een klein troepje gerucht makende anarchistenen ontneemt daardoor aan het vroolijke Parijsche leven zijn aantrekkelijkheid. Wij zijn te Parijs niet meer veiligDe politie kan ons niet langer beschermen zij is voor haar taak niet be rekend. De Regeering is zorgeloos en blind voor de dreigende gevaren, 't Is alles de schuld vau den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. De Regeering moet aftreden 1 Weg met de lafhartige jury, die voor Ravachol ver zachtende omstandigheden aanneemt en hem niet ter dood durft veroordeelen Parijs moet in staat van beleg worden verklaard. Waar is onze redder, de dictator, die ons zal beschermen De lynchwet voor de anarchisten Aldus de volksstem in de stad des lichts aan de Seine. Wij die van verre staan in een rustige omgeving, en ons veilig gevoelen, verbazen ons over zooveel zenuwachtig heid en over de snelle overgangen van het eene uiterste tot het andere. Toch zijn deze uitiDgen van de stem ming van het publiek onder den indruk dei ongewone en in hooge mate verontrustende gebeurtenissen van de laatste dagen verklaarbaar genoeg. Schrik aanjagen wil den de anarchisten, angst verwekken; daartoe hebben zij middelen gebruiktwaarvan het doeltreffende moeilijk betwijfeld kan wordenhet dynamiet en de dreigbrief. Men kan zich bezwaarlijk iets voorstellen dat de gemoe deren in een groote drukke stad meer verontrust dan herhaalde ontploffingen. Wie kan daartegen worden be veiligd Brandstichting is reeds schrikwekkend genoeg; maar welk een langzaam werkend onbeholpen ondoel matig middel in vergelijking van een ontploffing Hoe moeilijk is het aan te wenden zonder gevaar voor ont dekking en hoe groot is de kans om bij verdubbelde waakzaamheid den brand te blnsschen, zelfs al heeft men petroleum te baat genomen. Maar een kleine bom of een patroon is gemakkelijk in een donker hoekje, onder een trap of oen menbel neer te leggen, en de uitwerking is gelijk aan die van den bliksem. Een verblindend licht, een oorverdoovende knal in de letterlijke beteekenis van het woord, en alles is duisternis en verwoesting. Maren springen uiteenbalken spatten tot splinters en van onder het pain en den warhoop van vernielde menbels stijgt het gekerm der gewonden daar liggen stom de verminkte lijken der dooden. Hoe is het mogelijk dat nog zoo menige ontploffing alleen materieele schade heeft aangericht en geen menschenlevens heeft gekost! Dreigbrieven worden verspreid D zal onze wraak treffen, gij zult boeten voor het onrecht onzen broederen aangedaan. Wie is de schrijver? Vanwaar komt de brief? Niemand kan het antwoord geven. En wie zal de straf voltrekken Misschien is het de onbekende die daar juist het kantoor, de spreekkamer, den winkel, het koffiehuis heeft verlaten, of die andere die daar binnen komt. Misschien ligt het helsche worktuig reeds in uw nabijheid. Het huis van den ambtenaar van het Openbaar Ministeriedie de doodstraf eischtevan den President der rechtbank, dia een veroordoelend vonnis durfde uit spreken, wordt getroffen en gedeeltelijk vernield. In een koffiehuis wordt de hoofddader gevangen genomen, en de eigenaar dezer inrichting waar de verdienstelijke anar chist werd .verraden", ontvangt een brief, waarin hem gemeld wordtdat de wraak de verraders zal treffen, voordat het vonnis over den gevangene zal zijn uitge sproken. Men is dus gewaarschuwd, het huis wordt door de politie bewaaktmaar men heeft den aanslag niet kunnen verhinderen. In don avond vóór den dag waarop Ravachol zou terechtstaan werd het koffiehuis, waarin hij werd gevangeu genomen door eene geweldige ont ploffing vernield en een twaalftal personen gewond waaronder vier ernstig en één levensgevaarlijk Ravachol heeft terechtgestaan en is veroordeeld. Is het waar, dat hij van zijn gevangenneming af aan met zekere onderscheiding, als .staatsgevangene" is behandeld Hij is een smokkelaar een valsche munter en een ge wone moordenaar maar daarvoor stond hij thans niet terecht. Zal die terechtstelling nog volgen heeft men reeds gevraagd. Hij bekent de aanslagen op de huizen van den onbarmhartigen President van de rechtbank en den nog onbarmhartiger ambtenaar van het Openbaar Ministerie gepleegd te hebben; want hij, Ravachol, is een barmhartig man. Wie er aan twijfelt, kent hem niet. Wel heeft hij van tijd tot tijd een en ander bedreven, dat bij gewone menschen een misdaad zou genoemd worden maar hij werd daartoe gedreven door edele beginselen. Onwillekeurig heeft hij slachtoffers gemaakt; ter terechtzitting verklaart hij dit ernstig te betreuren; maar dat kon helaasniet anderszoo hij zijn doel wilde bereiken, was dat schier onvermijdelijk. Hij wilde schrik aanjagen aan allen, die de tegenwoordige orde van zaken steunen, welke de oorzaak is van nog veel grooter kwaad; want hij is anarchist. Hij heeft door dat schrik aanjagen medegewerkt aan de toekomstige zegepraal der 58) PAUL LINDAU. »Nu, goed, juffrouw! Laten we het eens probeeren .Dus dat is afgosprokenEn met wanneer te beginnen .Den eersten Juli kom ik bij u." Als vriendin of bloedverwante Mij is het onver schillig." .Als nicht." .Dus we laten dat .juffrouw" weg. Dat is ook veel gemakkelijker. Dus den eersten Juli kom je bij mij. Je krijgt eene nette kamer. Over de andere dingen zullen wij het wel eens worden. .Zeker! We zien elkaar nog wel vóór dien tijd!" .Natuurlijk. Ik ben veel thuis. Overdag ga ik meestal nooit uit." Bertha stond op. Toen zij bedacht, met welk doel zij Rosa Mooekel had opgezocht, en met welken uitslag zjj Rosina de Meauclair verliet, kon_ zij zich het komische van het geval toch niet ontveinzen, en moest glimlachen. Ook Rosina was opgestaan. Zij stak Bertha zeer vriend schappelijk de hand toe, doch er lag in deze vriend schappelijkheid tevens eene zekere teruggetrokkenheid die opnieuw de verwondering van Bertha gaande maakte »Ik kan er maar niet over uit", zeide zij, terwijl zij langzaam naar de deur ging, »hoe je zoo'n dame bent geworden Je bent wezenlijk eene heel andere geworden .Zoo?" vroeg Rosina met een lieftallig glimlachje .Dat doet me genoegen Ik heb het zelve wel dikwijls gedacht, maar ik ben blij, dat jij het me nu ook zegt Ik heb zoo'n soort apeunatuurik heb eenvoudig nage daan wat ik in mijne omgeving zag. Het gaat mij nu heel gemakkelijk af, en ik weet haast niet, dat men zich anders kan gedragen... Nu, ik zie je dus gauw eens weer Wij hebben nog allerlei dingen te bepraten." .Adieu Ik kom over een paar dagen weer eens terug." Zij drukten elkander nogmaals de hand en namon afscheid van elkander. Toen Bertha de deur had dichtgetrokken, kneep Rosina sluw haar linkeroog dicht en zeide .Je denkt dat je slim bent, snoepertjeMaar als je mij wilt bedotten, moet je toch een beetje vroeger op staan Zoo slim als jij, ben ik ook nog wel. Spionneer maar goed Je zult weinig vindeu. En er is geen beter middel om je kwijt te raken dan dat we maar veel bij elkaar zijn 1" Bertha had er ook weinig vertrouwen opdat die vriendschap tusschen haar en Rosina van langen duur zou zijn. Aan juffrouw Mainhardt en Theodoor vertelde zij weer eene zeer ingewikkelde geschiedeniswaaruit niemand wijs kon worden. De onderhandelingen met Rosa Mooekel zouden waarschijnlijk wel wat lang duren intu8schen had zij tegen den eersten Juli eene zeer voordeelige betrekking bij eene deftige Pran9aise gevon den. Deze dame was echter zeer grillig, zooals men haar verteld had en het was dus best mogelijkKort en goedde slotsom van dien verwarden stortvloed van woorden was, dat Bertha den eersten Juli zou verhuizen maar misschien ook heel spoedig zou terugkomen. Juffrouw Mainhardt en vooral Theodoor zagen met leede oogen Bertha vertrekken. Theodoor was zeer gedrukt. De verhouding tusschen de beide nichten was in de eerste weken alleraangenaamster. was geen wolkje aan de lucht. Maar Bertha moest zichzelve toch bekennen dat zij Rosina geen duimbreed nader was gekomen, dan in het eerste uur van het weerzienen dat zij buiten den waard gerekend had toen zij gehoopt had Rosina in een vertrouwelijk uurtje te overrompelen. Zij had het meisje feitelijk veel te min geschat en zich volkomen vergisttoen zij had gedacht, dat het zoo anarchistische denkbeelden die gericht zijn op het ge meen maken van alle aardsche goederen, waarvan ieder zal kunnen gebruiken zooveel hij noodig heeft. De anarchie zal van de menschheid één groot gezin maken, waarin alle zwakken beschermd zullen worden. Op dat edel streven wordt echter door de meeste menschen te weinig gelet, 't Is of men de anarchisten niet opmerkt; men neemt geen notitie genoeg van ben. Om nu de aandacht op hen te vestigen, om de menschen te dwin gen over hunne leer na te denken, heeft hij schrik ver spreid ook al weer in 't belang der menschheid want zoo men aan de denkbeelden on de daden der anarchisten aandacht schonk zon men spoedig inzien dat zij geen misdadigers zijn, maar verdedigers der verdrukten. De anarchie is een maatschappij zonder wetten en zonder regeering, waarin ieder vrij en zijn eigen meester zal zijn. Aldus redekavelde do barmhartige Ravachol gemoe delijk door. De jury verklaarde twee der beschuldigden, Ravachol en zijn medeplichtige Simon schuldig aan moordaanslagen met voorbedachten rade, maar de meer derheid was van meening dat er voor hen .verzachtende omstandigheden" bestonden. Op dien grond werden deze beide anarchisten tot levenslangen dwangarbeid veroor deeld welk vonnis zij met een .leve de anarchie" be groetten. Maar het publiek begroette de uitspraak van de jury mot gesis, én schier algemeen is de beschuldiging dat zij zich bevreesd heeft laten maken en uit lafhar tigheid het uitspreken van het doodvonnis heeft belet. Wij die geen voorstanders zijn van de rechtspraak door gezworenen, zullen ons van een oordeelvelling onthouden, maar moeilijk valt het te begrijpen waarin dan toch wel de verzachtende omstandigheden bestaan dio de jury aanwezig achtte. Moet de zoogenaamde politieke overtuiging een vrij brief of ten gedeeltelijke verontschuldiging worden voor overtredingen der strafwetdan zal het niet moeilijk vallen voor elk misdrijf een grond van verschooning te vinden Naar mijne overtuigingzegt Ravachol komt élk mensch overeenkomstig zijne behoefte een aandeel toe in het gebruik van alle aardsche goederen; om dat doel te bereiken, voel ik mij verplicht schrik te verspreiden onder do tegenstanders van die leer en acht ik mij be voegd des noods slachtoffers te maken in het belang der minder bedeelden. Met een kleine wijziging zou een gewone dief of moordenaar hetzelfde kunnen zeggen. Hij handelt alleen op kleinor schaalen past dezelfde leer toe uitsluitend in zijn eigen belang. Als nu ieder min derbedeelde zoo handelt, komt het ten slotte op hetzelfde neer en kan de heilstaat evenzeer berecht worden als door handelingen in het groot en voor gemeenschappe lijke rekening. Het uitgangspunthet beginsel is het zelfde de een kan zich even goed als de ander op zijn politieke overtuiging" beroepen het verschil bestaat alleen in de keuze van de middelen de een meent een anderen weg te moeten inslaan dan- de ander. De ge wone misdadiger onthoudt zich wol is waar tot nog toe van het verspreiden van schrik door ontploffingen, maar deze tekortkoming zal toch bezwaarlijk in zijn nadeel kunnen worden uitgelegd. Of kan het verschil wellicht hierin gelegen zijn dat de anarchisten zich vereenigd hebben tot een .partij"? In dat geval zouden alle mis dadigers dit kleine bezwaar uit den weg kunnen ruimen door hun voorbeeld te volgen. Aaneensluiting tot een party" is gemakkelijk genoeg, zelfs met een behoorlijk, blijvend program van beginselen als grondwet en een program van actie, dat naar omstandigheden kan gewij zigd worden, voor de praktijk. gemakkelijk zou zijn den baas te spelen over Rosina- Daarvan was in het geheel geen sprakeRosina was wel heel vriendelijk maar toch altijd tot eene zekere grensdie zij zelve bepaaldegeen duim verder. En zij had zulk eene poeslieve manier, om haar willetje door te zetten eene manier waartegen Bertha volkomen weerloos was. Zonder het zelve eigenlijk recht te weten en tegen haren zingehoorzaamde Bertha en al werd haar dat eerst laat volkomen helder, zij ergerde zich toch over hare zwakheid en hare lauwheid. Tegenover de gravin Von Iseneck was zij niet zoo inschikkelijk geweestHet was ongehoord zooals zij zich door dit schepsel liet regeeren Deze gedachte ging haar door het hoofd toen zij op zekeren dag eene boodschap voor Rosina te doen had. Zij liet zich nu zelfs overal door haar heenzenden, even als eene kamenier door hare meesteres Met opzet vertraagde zij haren tred en bleef telkens voor winkels staan. Juffrouw Rosa moest maar eens leeren wachtenen als het haar soms mocht invallen daar aanmerkingen over te makendan zou zij haar dienen!Zij stoud voor een winkelraam, dat van boven tot onderen met allerlei aanplakbiljetten was be plakt. De winkelkast lag vol kranten. Op al deffiiljetten stond hetzelfdeDe Rechtsstaat Orgaan der verdrukten", in reusachtige groote letters en daaronder in klein re letters aan den linkerkant,.Gelijk recht voor allen en aan den rechterkant.Mene Tekel Upharsim in het midden eene grove houtsnede eene vuist die een gelaat het masker afrukt en in eeneu spiegel het beeld van dit afschuwelijk grijnzende gelaat. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1