KANT. No. 54. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. WOENSDAG 4 MEI. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Onbestelbare Brieven, Binnenland. FEUILLETON. jj Roman uit liet Berlijnsche leven, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voer Alkmaar 0,8»; franco door het geheele rijk J 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: 3. Prys der gewone Advertentlën: Per regel J O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HETtMs. COS- TER ZOON. DRUKFOUT. In het artikel »De Anarchisten", voorkomende in het nummer van Zondag 1.1., staat in kolom 3, regel 19 vau onderen: »en kan de heilstaat evenzeer berecht worden." In plaats van „berecht" leze men: >bereikt." verzonden in de le helft van April 1892 Wed. Kroese, Amsterdam; Verkade, Boskoop; Groen, Egmond aan Zee; J. v. d. Laan, den Haag; C. Mul, Schagen; zuster Revicata, Voorburg. Van Broek op Langedijk: H. Koeman, Hoogwoud. Van Egmond aan Zee: W. Langen, Amsterdam. Briefkaarten: J. M. Goudswaard, Amsterdam; G. Jansen, Brouwers haven. Brieven: Amerika: Van Zuid»charwoude: H. Kruger, Roseland. MEESTER en GEZEL. De verschillende opgaven van de vereischten tot het verkrijgen van een bewijs van bekwaamheid als meester en gezel, waartoe tegen het einde van dit jaar te '8-Gravenhage gelegenheid zal worden gegeven zijn thans verschenen en wel van meubelmakers, huisschilders, koperslagers en kopergieters, timmerlieden en huissmeden. Deze stukken liggeu op het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem voor belangstellenden ter inzage. Vooreenige der bovengenoemde vakken worden de volgende eischen gesteldeeuige stijlkennis, bekendheid met ornamenten uit verschillende tijdperken en uit de voornaamste meu belstijlen, onderscheiding der kenmerken van stijlen uit voorgelegde teekeningen of voorwerpen. Ten einde de candidaten in de gelegenheid te stellen hieromtrent de noodige kennis op te doen, zal gedurende dezen zomer door den conservator, den heer E. von Saher, in genoemd museum een cursus gegeven worden, waarvan de dagen nader zullen worden vastgesteld. Zij, die dozen cursus welke kosteloos gegeven wordt, wenschen te volgen, moeten zich vooraf aan het museum van kunstnijverheid aan melden waartoe ook des zondags gelegenheid bestaat. De belangstellende candidaten, die buiten Haarlem wonen, kunnen zich ook schriftelijk aanmelden. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Warmenliulasen is door den raad dier gemeente benoemd mej. H. C."de Groot te Broek op I.angedijk. De uitvoering van het straatwerk in het dorp War- mentiulzen word door het bestuur dier gemeente op gedragen aan de heeren Oldenburg te Bergen. Van den 24 tot en met den 30 April werden zeven gevallen van pokken te Nijmegen aangegeven; één lijder overleed in dat tijdvak. Den 27 des avonds worden bij de opvoering van »Nanon" door de transche opera uit 's-Gravenhage te Rotterdam in de tweede acte door een dienstmeisje een paar brandende kaarsen op den schoorsteen geplaatst. Een dezer kaarsen kwam in aanraking met een daar aanwezig bouquet van kunstbloemendat dadelijk in brand vloog. Mevrouw Marcoliui die alleen op het tooneel was, greep, zonder een oogenblik haren zang te staken, het brandende voorwerp en doofde het uit. Met daverende toejuichingen werd deze tegenwoordigheid van geest beloond. Den 27 was voor de uitbreiding van het Stations emplacement te Groningen slechts één inschrijver, de A. Schreuder Jr. aldaar, voor 149.795. Te Meppel is den 28 een boerenknecht met een mes gevaarlijk in den rug gewond; de dader is bekend. Uit het verslagden 29 uitgebracht omtrent de naamlooze vennootschap Amsterdauische Parkschouwburg maatschappij over 1891, blijkt, dat de winst- en verlies rekening, vroeger sluitende met eeu saldo van f 155.202, nu een verlies aanwijst van j 158.315. Het contract met den directeur der opera heeft in 1890/1 een verlies op geleverd van f 22860. Zoo men niet mocht slagen in het sluiten eener nieuwe eerste hypotheek in plaats van de thans bestaande vóór 2 Meimoet de Parkschouw burg waarvan men den verkoop ten vorigen jare had weten tegen te houden, toch spoedig verkocht worden. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot be waarder van de hypotheken enz. te Utrecht de heor J. van Hettinga Tromp, thans te Hoorn. Bij kon. besluiten van den 29 zijn verschillende bevorderingen bij het leger geschied, als gevolg van het pensioneeren van eenige hoofdofficieren. lu de den 29 gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging te Den Burg op Texel werd, nevens don heer G. J. O. D. Dikkers te Texel, als tweede defi nitieve candidaat voor het lidmaatschap der provinciale Staten met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer Buehuer te Alktcaur. De heer Beukenkamp burgemeester van Den Helder, bekwam 2 stemmen. De liberale kiesvereeniging te Oosterend heeft nog geene candidaten gesteld. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot adj. controleur der directe belastingen te Amsterdam de heer B. Formijne, ontvanger der directe belastingen te Goedereede c.a. Den 30 is te Amsterdam een tweejarig knaapje uit een achterraam der tweede verdieping van een per ceel uit de 2e Laurierdwarsstraat gevallen. Het bleef dood op de binnenplaats liggen. Den 30 heeft het gezelschap van het circus Carré Amsterdam verlaten. De minister van binnenl. zaken is den 30, verge zeld van den inspecteur over de krankzinnigengestichten, naar Noordholland vertrokken tot het bezoeken van krankzinnigengestichten. Het bouwen eener ambachtsschool aan de Kamper straat te Haarlem is den 30 gegund aan den laagsten inschrijver van 12 inschrijvers, den heer A. F. Captein aldaar, voor 38900. De hoogste inschrijver was de heer C. P. W. Dessing te Gouda voor 48900. Den 30 des namiddags te twee uren is bij het overbrengen van een inboedel uit een perceel aan de Groote Houtstraat te Haarlem eene pianino, die boven uit het raam werd nedergelaten, op het trottoir neder- gevallen, waardoor eenige ruiten verbrijzeld werden, doch niemand eenig letsel bekwam. Den 30 zijn te Haarlem tien van de twaalf voor de vrije- en orde-oefeningen geëxamineerden geslaagd, namelijk de onderwijzers B. G. Wolke, W. A. Lohmann, J. den Ouden en H. C. P. Beijllonse, allen van Amster dam. L. Kuyk van Zaandam, P. Butter van Wijdenes, P. Veen van Schoorldam K. Sanders van Noord- schermer, G. Boevó en P. Koomen van Assendelft, J. J. van Wermeskerken te Broek op Imngedyk. Den 30 was de firma Geveke en Co. te Amsterdam voor 58463.81 laagste inschrijver voor het leveren van gegoten ijzeren buizen en hulpstukken voor de water leiding te Deventer. Den 30 zijn te Amsterdam vijf van de zes voor onderwijzeres geëxamineerden geslaagd, namelijk de dames C. C. Krotschmer, H. C M. Wennekendonk, J. C. Vrijdag en H. R. van Schouwenburg, allen van Haarlem en A. Smit van Beverwijk den 1 één vau de vijf mej. H. W. C. van Ancum te Amsterdam. Den 30 des avonds te elf uren is te Groningen plotseling overleden de bekende industriëelde heer W. A. Scholten geb. 6 Oct. 1819 te Loenen op de Veluwethans eigenaar van 24 fabrieken en 31 boer derijen. In 1861 vestigde hij zich te Groningen, waar hij in 1841 zijn eerste fabriek stichtte. Den 1 des avonds om half elf is een 24jarige fa brieksarbeider uit Oldenzaal, dié te Enschede op een trein van den GelderschënOverijselschen lokaalspoor weg wilde springen, terwijl deze reeds in beweging was, gevallen en een eind meegesleept. Toen men stil hield, was hij reeds dood; de nek was gebroken. Te Kolliorn viel den 1 een kind over boord van een aldaar in de haven liggende mattenschuit, dat niet terstond werd opgemerkt. Voor dood werd het dan ook opgehaald en bij eon nabijwonende bakker binnengebracht, met wiens hulp het onder aanwending van de bekende middelen na geruimen tijd gelukken mochtde levens geesten weder op te wekken. Den 2 des avonds is te Amsterdam een zwhre brand uitgebroken in een groot houten gebouw in de Haarlemmer Houttuinen, dat beneden als lompen pakhuis en boven als werkplaats van lijsten- en meubelmakers werd gebruikt. Het gebouw is grooteudeels vernield, alleen de voorgevel' bleef behouden. Den 2 des avonds te 7 u. 40 min. zijn beide Koninginnen uit 's-Gravenhage uaar Sand vertrokken. De Koningin reist onder de naam van gravin van Buren. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 2 den loodgieter W. van Rijn wegens het maken en in 59) DOOE PAIJli I.INDAC. Over de kranten in het winkelvenster lagen veelkleurige strooken met allerlei titels in vet gedrukte letters»De geheimen van den handelsraad." »Hoe de jonge graaf aaH eene oude vrouw kwam." »De broeders van een hooggeplaatst ambtenaar." »Asmodee in de Wilhelm- strasse" en dergelijke. Het waren de veelbelovende op schriften der bijzonder spannende artikels in dit blad, dat eerst weinige weken geleden was verschenen en nu reeds zich eenen zekeren vuilen naam had gemaakt. Bertha keek er naar, zonder veel belangstelling. Daar trad eensklaps een zeer lange, magere heer met oene dikke, zwarte snor de deur uit, en Bertha keek verrast op. De mijnheer nam haar vluchtig op. »Dag, mijnheer 1Ge kent mij zeker niet meer?" »Wel zeker, wel zeker!" antwoordde de magere met een verlegen lachje, terwijl hij zijne hoed afnam. »Ik weet alleen op het oogenblik niet goed »Neen, ge herkent mij niet! En dat is heel natuur lijk. Het is al meer dan tien jaren geleden, dat wij elkaar niet gezien hebben. Maar gij zijt bijna niet veranderd Ik was in dienst bij de baronesse Bertha." Juffrouw Bertha!" riep vrijheer von Saza vol blijde verrassing uit. »Maar natuurlijk!.. Neen, volstrekt nietzoo gauw vergeet ik nietIk ben bepaald blij, dat ik u weer eens zie... Weet ge wel, dat ge veel mooier zijt geworden?" >0, mijnheer Wezenlijk, juffrouw Bertha, veel mooier... We zijn toen in onmin van elkander gescheidenmaar ik hoop, dat dit nu lang vergeten is 1" »Mijn hemel, ik was toen nog half een kind »En nu zijt ge eene bekoorlijke jonge dame geworden Waar zijt ge tegenwoordig Maar we kunnen het ons veel gemakkelijker maken, als we een poosje kalm met elkander pratenIk heb niets te verzuimen. Hebt ge tijd «Veel haast heb ik niet." »Nu, kom dan binnen. Ik heb mijn bureau hier in huis." De baron wees met de hand naar de open huis deur. »A)s ge maar door wilt gaan! Op de plaats links, de eerste deur Bertha trad een vertrek met één venster binnen dat er alles behalve aanlokkelijk uitzag. Voor het venster stond een groote, eenvoudige schrijftafel, met een boven stuk waarop allerlei woordenboeken gezet waren. De tafel was gedekt met allerlei paperassen en kranten in de kranten was hier en daar het een en ander aange streept, soms iets uitgeknipt. Vlak bij de tafel stond eene prullemanddie bijna geheel met verscheurde brieven, enveloppen en stukken van kranten gevuld was. Ook op den grond lagen allerlei papieren. Tegen den wand stond een rek welks verschillende vakkeu even eens met kranten gevuld waren. Bovendien was er in het kleine vertrek eene vrij groote tafelmet wasdoek overtrokken waarop eene karaf water, een omgevallen drinkglas, eene kaars, een lucifersstandaardje en eene voor drie kwart geleegde bierkan stonden. Vier rieten stoelen voltooiden het eenvoudige ameublement. »We zijn hier op mijn bureau", verklaarde de vrij heer. »Het is wel geen mooie kamer, maar we kunnen hier toch meer op ons gemak pratendan op straat. Hier worden wij ten minste niet gestoord. Maar voor zichtigheidshalve zal ik toch de deuren op slot doen. Hier vlak naast werkt mijn collega, die de beurszaken behandelt." Terwijl hij dat zeide, deed hij de knip op de deur, die tot het zijvertrek toegang verleende, en deed ook de deur naar de gaug dicht. »En ga nu eens zitten beste juffrouw Berthaen vertel me eens wat", vervolgde hij, terwijl hij eenen stoel naar de tafel schoof, vlak naast zijnen schrijfstoel. Hij ging zitten, greep met zijne linker de hand van Bertha en klopte daar vertrouwelijk op met zijne rech terhand. »Zoo, zoo.... ge zijt in betrekking? Of zijt ge ge trouwd »Ik ben op het oogenblik juffrouw van gezelschap bij eene fran(;aisemaar ik geloof niet, dat ik daar lang blijf Ik houd er van, dat alles duidelijk is en daar zijn allerlei dingen mij niet helder »Een meisje als gij zal niet verlegen behoeven te staan om eene goede betrekking. Ge zijt namelijk werkelijk veel mooier geworden »Maar, mijnheer..." De vrijheer had zich zoo ver voorover gebogen, dat hunne hoofden elkander bijna raakten. Bertha sloeg met een beschaamd lachje de oogen neer. Werkelijk En wanneer ge eens van uwe fran<jaise vandaan ging, zou ik u misschien wel aan wat geschik tere kunnen helpen: eene uitstekende betrekking, juffrouw Bertha voegde hij er bij, met gedempte stem en een sluw lachje. Bij eenen mijnheer, al een beetje op leef tijd, die reeds lang naar eene dame zoekt, die het huis houden en in eenen zekeren zin ook de honneurs zou willen waarnemen. Ge zoudt er goed, heel goed behan deld worden, juffrouw Bertha, en ook over al het an dere tevreden zijn Nu, wat dunkt u er van »Och, mijnheer, ik weet waarlijk niet, wat ik van dat alles denken moet. Gjj kent mij toch van vroeger, en weet Bertha deed er wél aan, de herinnering aan vroegere tijden te verlevendigen. Want deze herinnering was het inderdaaddie het prikkelende behagendat vrijheer von Saza in Bertha eensklaps weer vond, gewekt had. Hij dacht met eene zekere vroolijkheid aan den weer stand, dien hij in die dagen had gevonden, hoe het toen nog jonge meisje zich zedig had verzeten hij kreeg er nu lust inzijne hofmakerij te herhalenditmaal

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1