Telegrafische Berichten. Stadsberichten. SPOORWEGEN. Green wichtijd. BURGERLIJKE STAND. oinloop brengen van valache kwartjes veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Den 2, des nachts ongeveer 2 uren, is te Zaandam een door twee gezinnen bewoond huis in de Spoorstraat afgebrand. In den boedel van den vroegeren notaris mr. P. Post Uiterweer te Delft is den 30 door de lik- widateuren medegedeeld, dat de baten 19330 en de schulden 133700 bedroegen, zoodat aan de schuld- eischers 12% pet. hunner vorderingen kon worden uit betaald. Een rechtsgeding over een bedrag van f 2000 bleef nog aanhangig. De Gymnastiek-vereeniging »Bato" te Rijp heeft besloteneenig geld beschikbaar te stellen 'voor die leerlingen der gymnastiekschool die gedurende het loopende jaar het minst de lessen verzuimen (behalve door ziekte) en zich het vlijtigst betoouen. Den 8 hoopt de heer J. Francken te Bergen den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als hoofd der school aldaar is opgetreden. Te Kijp zal den 10 de verkiezing plaats hebbon voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer R. Ruiter, die bedankt heeft. Do vrijzinnige kiesvereeniging «Vooruitgang" te Ternclielllng heeft de aftredende leden der prov. Staten de heeren mr. M. Bficbner te Alkmaar en Dikkers te Texel op nieuw candidaat gestold. Do centrale anti-rev. kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Kampen heeft voor de Tweede Kamer can didaat gesteld den heer mr. JE. baron Mackaij. Beroepen bij de herv. gemeente te Schermerhorn de heer G. J. van der Hoeve, predikant te Eikerzee (Zeeland.) De Koningin-Regentes had de Koningin van Enge land doen uitnoodigen op hare doorreis naar Engeland met haar eene samenkomst te houden. De koningin zal aan die uitnoodiging geen gevolg kunnen geven, aange zien zij, des nachts roizende, in den vroegen morgen te Vlissingen zal aankomenzoodat de koningin-regentes reeds zeer vroeg in den morgen uit *s-Gravenhage zou moeten vertrekken, om eone samenkomst mogelijk te ma ken. De koningin van Engeland achtte dit te vermoeiend voor de koningin-regentes, waarom het beter geoordeeld werd van eene samenkomst af te zien. Op de tentoonstelling der Algemeene Vereeuiging voor bloemenbollencultuuriD Maart 1885 te Haarlem gehouden, was door don heer A. C Groenewegen, firma A.^ C. van Eeden Co., te Haarlem, tentoongesteld de zuiver witte Scilla Siberica, waarvau de blauwe verschei denheid zoo algemeen bekend en geliefd is Deze trok toen zeer de aandacht. De heer Groenewegen heeft na dien tijd ze zorgvuldig voortgeteeld. Den 29 kwamen door hot overlijden van genoemden lieer die partij witte Scilla s, bestaaude uit 42 regels, in veiling. In 16 koopen brachten zij f 797 op, terwijl vier partijtjes jonge bol letjes, afkomstig van zaad van de laatste drie jaren samen worden verkocht voor f 286, alzoo totaal f 1033, zonder het gebruikelijke opgeld. De r. k. kiesvereenigiug te Haarlem heeft be sloten het daar verschijnend katholieke blad, de Nieuwe Haarlemsche Courant, te boycotten wegens daarin aan houdend voorkomendo compromitteerende artikelen tegen over h9t bestuur en de leden der kiesvereeniging. Ds. Lnttenberg te Ilpendam heeft aangenomen het beroep naar de herv. gemeente te Nieuwendam. Wijlen de heer J. A. Fiora te Haarlem heeft vermaakt aan de r. k. kathedrale kerk van den H. Joseph aldaar eone som van f 4000 en eene som van f 300, alsmede aan de r. k. kerk van Onze Lieve Vrcuw en van den H. Dominicus een bedrag van f 4000. In de vorige week is bij de veiling van schilderijen uit de collectie Schorer op Groot Bendveldaan den Zandvoortschen weg, een Frans Hals verkocht voor f 6000 aan den kunsthandelaar Goedhart te Amsterdam. Te Edam is aanbesteed door dijkgraaf en heem raden van het waterschap de Purmer het vernieuwen van negen molens. Laagste inschrijver de heer W. Blanke voort Cz. te Maarsen voor f 15770. In het afgeloopen voorjaar zijn van de 907 voor de nuttige handwerkon geëxamineerden 564 toegelaten en 342 afgewezen, terwijl één zich torug trok voor de fraaie 86 toegelaten en 86 afgewezen van de 176. Vier trokken zich terug. met de hoop op beteren uitslag. Bertha was wel wat ouder gewordenzij kou niet ver van de dertig meer zijn maar zij was toch nog een hupsche deerne, min der mooi dan wel pikant, met een fijnbesneden gezichtje met smalle lippen en golvend, donkerblond haar en met heldergrijze oogendie verstandig in het rond keken en somwijlen met verwondelijken glans schitterden. „Juist omdat ik u ken juist omdat ik weet wie ge zijt juist daarom zou ik u zoo graag aan deze be trekking helpen", vervolgde de baron terwijl hij hare hand mot zijne beide handen vaster omsloot en ze zachtjes op en neer wiegelde. «Waarom zondt ge u laten bedillon door eene grillige fran<;aise In mijn huishou den dat n niet veel werk zal geven zult gij de eerste zijn, en het zal u bepaald wel bevallen. Ik heb eene keurige woning, hier dicht in de buurt, in de Charlot- tenstrasse. Ge kunt bij gelegenheid zelve wel eens zien. Zooals ik zei, het zal u wel bevallen, denk ik." „Nu, mijnheer, we kunnen er nog wel eens over praten antwoordde Bertha, zooals altijd wanneer zij besloten was iets te doen, maar om de eene of andere reden haar besluit nog niet wilde laten merken. „Voor eerst ben ik nog bij mijne Framjaise!" „Best, juffrouw Bertha, ik ben niet ongeduldig als een kind, en begrijp volkomen, dat ge eens over de zaak wilt nadenken. Maar laart mij uw besluit wat spoedig weten! Kom eerst mijne woning maar eens bekijken. Als gij de honneurs bij mij wildet waarnemen zou ik mij echter nog heel wat moeten aanschaften. Ik ben nu nog geheel en al als vrijgezel ingericht. En ik zou gaarne zien dat alles naar uwen smaak was. Daar zal natuurljjk wel eenige tijd mee heengaan. Dus nog eons: Denk er eens over na. Ik zou blij zijn, als ik er u too kon over halen Van Zondag tot Woensdag vindt gij mij tot vier uur bijna altijd thuis. In de laatste dagen van de week moet ik de krant in elkaar zetten. Dan ga ik vroe ger uit." „Heeft mijnheer eene krant?" vroeg Bertha. „Eene veelgelezen, en gevreesde krant", gaf hij op zelfvoldanen toon ten antwoord. „Hebt gij het dan buiten Mef-betooging. Eén Mei is over het algemeen genomen kalm voorbij gegaan. In Nederland vielen alleen ongeregeldheden voor te Leeuwarden, waar o. a. Domela Nieuwenhuis en h ortnijn het woord gevoerd hadden. Bij het verlaten van het terrein, waar omstreeks 40 vereonigiugen met ongeveer 1500 leden, behalve eenige honderden nieuwsgierigen, aanwezig waren, werd in strijd met het verbod "een vaandel ontrold en omboog gehouden, waardoor een op loop ontstond, waarbij een Rijksveldwachter mishandeld werd. Eene menigte menschen hoofdzakelijk uit inge zetenon van Leeuwarden bestaande, trok later zingende naar het Hofplein, en was onwillig uiteen te gaan. Met be hulp van de huzaren, infanterie en politie werd dat plein ontruimd. Vier personen werden aangehouden, waarvan een, een jongen van 16 jaar, een dolkmes bij zich had. Later ontstonden op enkele punten volksoploopen. De politie werd met steenen geworpen en enkele vensterruiten inge gooid door jongens van 13 a 14 jaren. De heer mr. Troelstra zeide in eene te Franeker voor ongeveer 1400 personen uitgesproken rede, dat als niet goedschiks lots verbetering kwamuoodzakelijk geweld moest volgen. Het dynamiet, te Parijs gebruikt, moest hierin den wog wijzen. Daar was en bleef alles evenwel rustig. Te Haarlem werd op het voormalig sportterrein de Phoenix in de open lucht eene bijeenkomst gehouden het aan tal aanwezigen wordt op 3500 begroot; te Zaandam werdeD 3000 entrée's verkocht. Te Zwolle werd belet het gaan in optocht met banieren naar de meeting in Zwollorkerspel, welke door 2800 personen bezocht werd. Te Amsterdam bleef alles zeer rustigna afloop der in twee lokalen I lancius en Constautia gehouden bijeen komsten begon de groote optochtwaarbij de twee dooien elkander onder luid hoerah ontmoetten op den Binnen Amstel tusschen de Halvemaansbrug en het So- phiaplein. Alles geschiedde kalm en ordelijk. Men ging langs de woning dés burgemeesters aan de Heerengra^hL Ook in het buitenland ging de dag ovor het algemeen kalm voorbij. Te Londen bijv. kwamen 250 a 300 dui zend personen bijeen in en bij Hijdepark van 2 tot 6 uren des namiddags. In een halven cirkel waren daar zestien spreekgestoelten opgericht. Er werden motiën aangeno- nomen ten gunste van een internationalen werkdag van acht uren. Er waren zeer vele buitenlanders en vele vrouwen. De orde werd geen oogenblik gestoord. Te Parijs, waar uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren ge nomen, bleef alles buitengewoon kalm. Eene meeting in de zaal Favier werd door 3000 personen bijgewoond. Verschillende sprekers traden daar op. Ondtr de aan genomen besluiten was er een waarin tevredenheid be tuigd werd over het gelukken der manifestatie. Ook in de overige gemeenten van Frankrijk heerschte volmaakte rustzooals in den ministerraad van den 2 bevestigd werd. De verkiezingen voor don gemeenteraad hadden een rustig en geregeld verloop. In Portugal hadden vreedzame arbeidsvergaderingen plaats; in Berlijn was de dag veel kalmer dan in vroegere jaren; nergens hadden oploopen plaats. Te Munchen had geene jbotooging in de open lucht plaats tengevolge van den regen; te Bremen namen 30000 personen, waaronder 2000 vrouwen, aan den optocht deel. In Weenen, waar drie en dertig vergaderingen plaats haddenop één waarvan men zich tegen de anarchie verklaardeliep alles kalm af. Aan den optocht van het Prater namen 15000 personen deel. Alleen in Belgie was de uitslag niet zoo bevredigend. Werd de betooging te Antwerpen van 2000 werklieden door de bevolking koel gadegeslagen, evenals die te Brussel met' drie a- vier duizend personen en die te Char leroi met 15000, waar Callewaert, de hoofdman van de ridders van den arbeid aan het hoofd stond, te Luik bleef het minder rustig. Op den boulevard De la Sauveniére hadden te ongeveer half negen des avonds twee dyna- miet-ontploffingen plaats, de eerste in de woning van baron Selys Longchamps' zoon, eu de tweede in de wo ning zijns vaders, liberaal, vroeger voorzitter van den Senaat. Geleek de eerste ontploffing op een kanonschot, de tweede was zeer goed zichtbaar door een oogverblin denden vuurgloed. Groote ontsteltenis ontstond door die ontploffingen, welke kort daarna zeer vergroot werd door eene derde ontploffing in het koor van de St. Martin- kerk, waardoor de pas herstelde ruiten, ter waarde van 50000 vernield werden, terwijl de ruiten in de nabu rige woningen tot op 300 el afstand gesprongen waren Men vermoedt, dat de drie ontploffingen door dezelfde personen geschied zijn. Uit Couvin in de provincie Namen wordt bericht, dat men do woning van den burgemeester van Aublin getracht had in de lucht te doen vliegen. Den 2 had te Luik een nog verschrikkelijker dyna- mietaanslag plaats voor de woning van den heer Minette op denzelfdeu boulevard. Men had echter niet dezen heer willen troffen maar don heer Landstcommandant der burgerwacht. De materieels schade is groot; menschen- levens zijn echter niet te betreuren. Een persoon, Stetzer genaamd, oen duitscher, dien men na de ontploffing zag vluchten, is als de vermoedelijke dader aangehouden. Hij schijnt ook herkend te zijn door mej. De Selys. 's GRAVENHAGE, 3 Mei. Tweede Kamer. Ingekomen is een wetsontwerp tot indeeling van het eiland, waarop het fort iu het Pampus staatmet de Zuiderzee' en oen wetsvoorstel van den heer Schimmelpenninck van der Oye betreffende de instelling van kamers van arbeid. Morgen sectie-onderzoek. Donderdag te II unr interpel latie van den heer Keuchenius over de middernachtzending. niet gelezen „De RechtsstaatHet blad maakt eenen ontzettenden opgang! Wij strijden meedoogenloos tegen alles wat het arme volk verdrukt, tegen ieder, zonder aanzien des persoons 1 Zonder eenige vrees wijzen wij de wonde plekken en de pestbuilen onzer verrotte maat schappij aan! Bij ons komt ieder aan het woord, die zich over den eenen of anderen lagen streek van mach- tigeren heeft te beklagen. Als er u eens iets kwelt als ge trek hebt om uw hart eens te luchten over iemand kom dan maar bij mij en ge zult er pleizier van' hebben! En als ge pikante geschiedenisjes weet," zeide hij wat zachter, „ook over die Fransaise, of de menschen waar ge vroeger hebt gediend, zeg het mij dan maar Daar kun je zij bij spinnen! Juist van de kameniers en juffrouwen van gezelschap hebben wij altijd de aardigste berichten gekregen, en die hebbon wij dan in oen pret tig kleed gestoken, en zoo kwamen er dan artikelen van die heel wat sensatio maakten en bijzonder in den smaak vielen. Zonder schandaal komt mon er tegenwoordig uiet, juffrouw Bertha! En als er schandalige dingen ge beuren dan moet er maar schandaal van gemaakt wor den. Onze hoofdredacteur, een versjouwd hoer, die mijn collega, joost weot waar! hoeft opgeschommeld, heeft dan ook al een half dozijn processen aan zijnen hals. Maar dat zijn eenvoudig onkosten die er zoo bij bohoo- ren. En eene geldboete van driehonderd mark bespaart ons duizend mark advertentiekosten." „Miwr kan men u dan nooit vervolgen vroeg Bertha eenigzins beangst. Zij aarzelde toch nog wel wat om in dienst te treden bij eenen heer, die met de overheid op voet van oorlog stond. Als een kind, dat zich een maal heeft gebrand, schuwde zjj het vuur. „Onmogelijk antwoordde Saza volkomen kalm. „Mijn naam heeft nog nooit in de krant gestaan. Mijne manu scripten worden dadelijk vernietigd. Om te kunnen wer ken moet ik mij achter de coulissen houden. En in mijnen collega heb ik eenen raadsman, die uitstekend met het wetboek vertrouwd is. Hij is vroeger reeds aan een dergelijk blad werkzaam geweest. Hij kent alle loopjes (Wordt vervolgd.) De tegen den 1 aangekondigde betooging ten gunste van den achtuurs-arbeidsdag op het Doelen veld alhier jiep in de volmaak'ste orde af. Afgewisseld door den zang van leden oener amsterdamsche zaugvereeniging, daaitoe met een extra boot alhier overgekomen, voerden de heeren W. J. Geel, W. C. Jacobsen en G. Snijdelaar, een van hen slechts zeer kort, omdat de tijd ontbrak— min of meer uitvoerig het woord over het nut van den achtuurs-arbeidsdag, ook als middel om de werklieden te doen komen tot het besef van hunnen toestand. Tal rijk was het gehoor niethoezeer veel publiek in de stad op de been was, verschaften zich slechts betrekkelijk weinigen toegang tot het veld. Een met bloemen en groen versierd tentje was daar opgeslagen voor het zangkoor, en voor de 3 sprekers waren met groen getooide spreek gestoelten geplaatst. Slechts een van deze werd gebruikt die in de nabijheid van het lokaal Harmonie Ook het verlaten van hot terrein geschiedde hoogst ordelijk. Tóén evenmin als bij het komen zagen wij de roode vlag wel een stok, die men in de lucht hield. Waarom de' autoriteiten den betoogers dat genoegen uiet gunnen, is ons niet duidelijk. Zou hot niet-socialistische deel van Alkmaar s ingezetenen werkelijk zoo weinig ver draagzaam zijn, om daaraan aanstoot te nemen Wij verwachten hot niet. En juist door hun te weigeren hunne roode banier te verheffen, neemt men den schijn op zich, daaraan een groot gewicht toe te kennen, wat zij niet in 't minst verdient. Dat men dan ook een vol gend maal zich met zulke kleinigheden niet bemoeie' De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR her innert, voor zooveel noodig, den ingezetenen, dat bij de op 1 Mei 1892 ingevoerde zomerdienstregeling der spoor wegen de uren vau vertrek en aankomst gesteld zijn volgens den Greenwichtijd, welke ongeveer 20 mi nuten later is dan de Anisterdaiusche tijd, waar- uaar tot dusver de dienst was geregeld. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 1 Mei 1892.A. MACLAINE PONT. ONDERTROUWD. 28 Apr. Heertje van Tol en Elisabeth Kaperbéiden te Alkmaar, eerstgen. onl.'te Rijp. GETROUWD. 1 Mei. Jacobus Wilhelm Taanman, en Jannetje Bereu- dina Vis. Simon Wortel en Maartje Vrede- riks. Herman Engelsman en Antje Sjoerts. Cornelis Groenland, wednr. van Grietje Rozemeijer en Gesina Meijer. Pieter Nol en Cornelia Maria Snijders. Hendrik Schenk en Maria Anna Margaretha Hoole. Johannes IJpelaan, wednr. van Johanna Kroon en Anna Catharina van Dijk. Ingeschreven echtscheiding. 27 Apr. Jacobus Keijser en Elisabeth de Lans? GEBOREN. 6 30 Apr. Pietertje, d. van Dirk Offenberg en Sanna Hit- tema. - Cornelis Johannesz. van Nicolaas Droog en Eva de Lange. 1 Mei. Cornelis, z. van Simon Kaandorp en Anna Kaan dorp. Elisabeth Cornelia Maria Frederica, d. van mr. Bartont van der Feen euJonkvr. Cor nelia Frederika Fontein Verschuir. Jannetje, d. van Simon Ton en Jannetjo Poeser OVERLEDEN. 1 Mei. Antonius Bernardus, z. van Hendrik Klasing en Barbara Margaretha Adriana van Drongelen, 16 j. 3 Cornelia Smit, echtgeu. van Franciscus Antonius van Geenhuijsen eerder wed. van George Weii- mer, 66 j. Wleringerwaard. Ondertrouwd: 15 Apr. Nicolaas Kaan en Geertje Kaan. 16 Gerrit Bruin, te Barsingerhorn en Neeltje Konkel. Getrouwd: 10 Apr. Cornelis Keesman en Neeltje Kuiper. Geboren? 2 Apr. Yda, d. van Jan Slikker en Pietertje Keuris. Overleden: 1 Mrt. te Bloemendaal, Maartje Klomp, echtgen. van Jacob Koning, 63 j. K o r d ij k. Ondertrouwd: 15 Apr. Simon Kok en Guurfje Biersteker. 22 Apr. Lambert us Vethaak en Cornelia Volkers.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2