Buitenland. Kantongerecht te Alkmaar. lie Jachtwet. Ten vorigen jare in dato 5 Pebrnari 1891 werd door de heeren mr. H. Ph. de Kanter c.a. bij de Tweede Kamer ingediend een tegen de jachtwet van 1857 ge richt adres. Door de Tweede Kamer werd dit adres gesteld in handen van den toenmaligen minister van justitie en het hoofdbestuur der Nederlandsche Jacht- vereeniging «Nimrod" richtte toen aan dezen een gemo tiveerd tegen-adres, dat het stuk der heeren de Kanter c.s. op den voet volgde. De minister diende de Kamer van inlichting op deze adressen, en toonde daarbij méér de inzichten van «Nimrod" to deelen, dan die van de hee ren de Kanter c.s. De Kamer op hare beurt stelde alles in handen eener commissie van vijf leden, waaronder ook de inmiddels tot haar medelid gekozen heer de Kanter Dezer dagen heeft die commissie haar verslag ingezon den. Ditmaal is de meerderheid gestemd ten gunste van het eerste adres. Naar aanleiding hiervan heeft het hoofdbestuur van «Nimrod" zich thans gewend recht streeks tot de Tweede Kamer, door inzending van een afschrift van de verledeu jaar bij den minister ingediende memorie. Belangstellenden kunnen een afdruk van dit adres verkrijgen bij den heer J. Leembruggen, secretaris van het hoofdbestuur der Nederlandsche Jachtvereeniging «Nimrod" te Amsterdam. Visitatie van reizigers. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van art. 190 der algemeone wet van 26 Augustus 1822, houdende bepalingen omtrent de visitatie van reizigers en bagage aan de grensstations. Ter vermijding van tijdverlies voor de doorloopende sneltreinen van Keulen naar Amsterdam is door de betrokken spoorwegmaatschappijen het verzoek gedaan om de visitatie van reizigers en bagage binnen komende met sneltreinen, die te Groesbeok niet zullen stoppenin Nijmegen te doen plaats hebben. Daartoe geeft de voorgestelde wijziging de gelogenheid. Door de voorgestelde wetswijziging zal bovendien de gelegenheid ontstaanom indien zich daaraan behoefte doet gevoelen, ook elders de visitatie der reizigers naar meer binnenwaarts gelegen stations te verschuiven. De minister vau waterstaat heeft het volgende ter algemeene kennis gebracht. In verband met het invoeren van den Greenwichtijd bij den spoorwegdienst in Nederland, zal, te rekenen van 1 Mei e. k.bij den post- en den telegraafdienst mede met dien tijd worden gerekend. Hiermede zalwat den dienst tegenover het publiek betreft, gepaard gaan, dat de kantoren der posterijen en Rijkstelegraaf kantoren feitelijk tien minuten vroeger dan thans zullen geopend en gesloten worden, met uitzonde ring van de telegraafkantoren op de beurzen te Amster dam en Rotterdamdie evenals thans gedurende den beurstijd open zullen blijven. De tijdstippen van lichting der brievenbussen zullen, ten gevolge van het invoeren van den Greenwichtjjd, in werkelijkheid geene verande ring ondergaan. De uren in alle aankondigingen, mededeelingen, go- drnkte stukken en schrifturen de post- en telegraafdien sten betreffende, zullen van 1 Mei af naar den Green wichtijd zjjn berekend. Voor zooveel mogelijk zal evenwel, nevens den Greenwichtijd, in overeenstemmende uren de plaatstijd worden vermeld. Naar aanleiding van feiten, ter kennis gekomen van de eerste afdeeling der Staatscommissie van arbeids- enquête, aangaande het beheer van sommige fondsen en maatschappijen tot uitkeering bij ziekte en overlijden roept die afdeeling allen op, die in staat mochten zijn uit eigen ervaring bijzonderheden mede te deelen omtrent bepaalde, te dier zake betrekkelijke feiten, met name royement ondanks geregelde betaling der contributie en niet-nitbetaling van een deel of van het geheele bedrag der bedongen uitkeering, om daarvan vóór 15 Mei opgave te doen bij desverkiezende ongefrankeerden brief aan het adres der «Staatscommissie van arbeids-enquéte, lste afdeeling, 's-Gravenhage, 36 Parkstraat." De afdee ling zal vermoedelijk voor de laatste maal op deze wijze aan belanghebbenden gelegenheid geven, haar met feiten van dien aard in kennis te stellen. Uit het verslag van de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland over 1891 blijkt, dat de vier in werking zijnde waterleidingen opgebracht heb ben 71.322.35s, aldus verdeeld Alkmaarsche j 18973.29 Gorinchemsche 15070.665 Sliedrechtsche 10323.49 Zaandamsche 26954.91 Do exploitatiekosten bedroegen 45 781.93. De uit gaven voor het buizennet waren tengevolge van den strengen vorst zeer hoog. Op 31 December 1891 waren 4434 contracten voor waterlevering gesloten tot een bedrag van f 71.597.35. Hot winstcijfer heeft 39.494.325 be dragen, waarvan ter verdeeling over is gebleven ƒ33.808.09. Het dividend is vastgesteld op 27 per aandeel. Bij de verschillende winkeliers te Heeren veen wer den door de. Rijkspolitie monsters van boter gehaald om aan het Rijksproefstation te Hoorn te worden onderzocht bij dat onderzoek bleken alle monsters uit zuivere natuur boter te bestaan. De Am8terdamsche Bank zal over 1891 7'/j pet. dividend uitkeeren na toevoeging van f 60000, f 25,230 meer dan verplicht, aan het reservefonds. De anti-rev. kiesvereeniging te Amsterdam heeft zeventien anti-rev. candidaten gesteld voor leden der Prov. Staten. De Utreehtsche Hypotheekbank keert over 1891 7' pet. dividend uit. UKLGIE. De burgemeester van Osteudede heer Montaugie, wordt beschuldigd van zich te hebben laten omkoopen door personen die betrokken waren in de speelbank van Ostende. De rageering heeft hem tot ontslag voorgedragen. Den 28 hebben de Kamer en de Senaat zonder beraad slaging een door de rugeering ingediend wetsontwerp aangenomen tot invoering van den tijd van Greenwich voor de spoorwegdiensten, posterijen, telegrafen en pak- ketbooten. Kaïn er. Den 26 ving de beraadslaging over de voorstellen tot grondwetsherziening aan. De minister-president Beernaert bestreed bij de toelich ting der kwestie de voorstellen, die strekten tot invoering van het engelsche stelsel van kiesrecht; ook bestreed hij de denkbeelden van hen voor wie het algemeen stem recht slechts het middel is, om hunne ziekelijke idealen te verwezenlijken. Hij verklaarde, dat hij er toe over helde om de verkiezingen voor den Senaat toe te ver trouwen aan kiezers van 40jarigen leeftijd hot in de belasting te betalen bedragwaardoor men recht ver krijgt om tot Senaatslid te worden benoemd, zou verlaagd worden. Wat het koninklijk referendum betrof, men had minder te vreezon voor machtsovorschrijding van het koninklijk gezag, dan van het Parlement. Bij de voortzetting der beraadslaging op den 27 ver klaarde de katholieke leider, de heer Woeste, zich tegen een Senaatsamengesteld uit vertegenwoordigers der verschillende maatschappelijke belangen, en bestreed hij verder het proportioneele kiesrechtdat een constitutio neel regeering steunende op een parlementaire meer derheid onmogeljjk zou maken. Ook het referendum werd door hem krachtig bestreden. Hij betoogde dat, hoewol de rechterzijde in de herziening van art. 26 had toegestemdzij toch het referendum niet aannam on het in de Constituante zou bestrijden. Hij eindigde met het uitspreken van den wensch, dat de grondwetsherziening in het belang van het vaderland een behoudend karakter zou dragen. De heer Prèro-Orban verklaarde den 28, dat hij niet zon der beduchtheid de herziening ziet komen, welke aan het land hot algemoon stemrecht zal geven. Waar dat stelsel ook is ingevoerd, nergens heeft het goede vruchten ge dragen. Hij verdedigde daarom een stemrecht, dat de geschikt heid tot grondslag heeft. Hij beschouwt de bewogiug ten gunste van het algemeen stemrocht als een kunstmatige. De betoogingen van de mijnwerkers en do werkstakingen in het belang van het algemeen stemrecht beteekeuen niets. Men heeft het werk gestaaktomdat de leiders den mijnwerkers voorspiogelon, dat zij daardoor eigenaars der mijnen zouden worden. De heer do Graux heeft den 29 in eene lange rede het door de regeering voorgestelde huurwaardestelsel bij hot stemrecht bestreden omdat dit aan het platteland eon overwicht boven de steden zou geven, terwijl evenwicht zou moeten bestaan. Hij stelde voor het stemrecht te geven aan allen, die kunnen lezen en schrijven, ton einde zoodoende de onwetenden vau de stembus te houden. Ten slotte deed hij een warm beroep op de eensgezind heid der liberalen. DUITSCIILAND. De Keizer bracht den 29 een bezoek aan Helgoland. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Den 28 is bij :;b beraadslaging over de suppletoire begrooting door den minister-president verklaard, dat de afscheiding van den post van rijkskanselier en dien van minister president geen voorbijgaande maatregel is. De rijks kanselier zal als pruisisch minister van buitenl. zaken ook verder de leiding der pruisische stemmen in den Bondsraad op zich nemen, en door afscheiding der beide betrekkingen wordt zijne taak merkelijk verlicht. De minister van eeredienst von Bosse verklaarde, dat thans noch de aanbieding eener nieuwo schoolwet noch die eener dotatiewet kon verwacht worden; daartoe wordt het tot stand komen eener belasting wijziging gevorderd. De conservatieven en do woordvoerders van het centrum laakten de intrekking van de wet op het lager onderwijs.. Alle sprekers verklaarden echter, dat zij do suppletoire begrootingwaar het de materieele behoeften betreft niet zouden verworpen. EN4SELAND. De vereeniging van arbeiders te Londen, die tegenwoordig zonder werk zijn, zonden den 30 des avonds op nieuw afgevaardigden naar den lord- mayor, die echter alwezig was. Mevrouw Osborne is in vrijheid gesteld. Lagerhuis. Met 74 tegen 54 stemmen is verworpen een voorstel van den heer Clark tot instelling van af zonderlijke parlementen voor Engeland, Schotland, Ier land en Wales. FRANKRIJK. Den 27 is te Parijs de bekende schatrijke amerikaan William Astor aan eene hartkwaal Overleden. Een van de drie te Toulon met een luchtballon op gestegen en in zee gevallen roizigers, de heer Pascal Guérin, lief hebber-photograaf, 25 jaren oud, is omgekomen. Don 27 heeft de minister-president Loubet, Véry en de overige bij de ontploffing te zijnen huize op den 25 ge kwetste personen bezocht. President Carnot zond aan Véry persoonlijk eene gift van 1000 fres. en aan de twee mede zwaar gekwetsten, zetters van beroep, elk 500 fres. Een lezer van de Temps zond mede 1000 tres. voor Véry. Francois of Francis, schrijuwerker van beroep, een der vurigste anarchisten, wordt voor den hoofdschuldige van dien aanslag gehouden. Uit het verhoor van Véry is gebleken, dat hij vermoedt, dat de bom, die zijn koffiehuis vernielde, binnengebracht is door eene jongo, blonde vrouw, klein van gestalte, gekleed in een wit en rood gestreept jakje. Zij droeg een zwarten mand, die twee handvatten en een klep had. Zij vroeg verlof om dien mand voor tien minuten onder de toonbank te mogen zetten, daar zij in de buurt een be zoek moest afleggen. Drie of vier minuten later had de ontploffing plaats eu Véry had op de plaats, waar die mand stond, het eerst de vlam gezien. Een huurkoetsier bevestigt, dat hij eene blonde vrouw, beantwoordende aan genoemde beschrijvingin gezelschap van drie mannen in zijn rijtuig opgenomen en op de Place de la Répnblique uitgelaten had. Die vrouw was alleen naar den bou levard Magenta gegaan. L'Hérot is uit Parijs vertrokken eu niemand weet, waar heen. ÜOÜ1TGS lil JK- HOXG t KI J E. De rechtbank te Weenen heeft de door het oosten rij ksche Huis van af gevaardigden gevraagde overlegging der stukken van het rechterlijk onderzoek in zake het ontstaan der beurspa- niek op 14 November 1891 geweigerd, terwijl de regee ring het recht mist om overlegging te vragen der stukken betrekkelijk het onderzoek, door het Beurscomité ingesteld. Den 28 is brand uitgebroken in het Groote Panorama te Weenen. Daarbij is o.a. vernield eene groote schilderij van den hoogleeraar von Piglheinvoorstellende Jeru zalem en de kruisiging van Christus. Het stuk was 80 el lang en 15 el hoog en werd geschat op eene waarde van 120.000. RUSLAND. De Keizer heeft op voorstel van den waarnemenden minister van financiën gelast, dat aan de commissie, die zich bezig houdt met de leniging van den nood de vraag zal worden voorgelegd betreffende de opheffing van het verbod tot uitvoer van haver in de Oostzeehavens. SPANJE. Den 28 zijn te Barcelona zeventien anarchisten gevangen genomen,waaronder een franschman, Clément Landra, een kameraad van Ravachol. Bij ver scheidene werklieden werden door de politie wapenen in beslag genomen. De bogrootingscommissie heeft het wetsontwerp be treffende de regie op de lucifers aangenomen. ZWEDEN. De Tweede Kamer heeft met 134 tegen 79 stemmen besloten, het kiesrecht voor dat college toe te kennen aan alle meerderjarige mannen, die een inko men van minstens 500 kronen hebben. De census be droeg tot heden 800 kronen. Dit voorstel is echter door de Eerste Kamer met 65 tegen 51 stemmen verworpen. VEREEN1GDE STATEN. President Harrison heeft aan den Senaat eene boodschap gezonden waarin hij verklaart dat het niet mogelijk is, thans de brief wisseling met de vreemde mogendheden betreffende de internationale conferentie over de zilver-kwestie over te leggenHij meent, dat het gebruik van zilver als munt door alle handeldrijvende volkeren der wereld zal bij dragen tot de welvaart der volkerenen hij zal dus geene gelegenheid laten voorbijgaan, welke hem geschikt voorkomt tot bereiking van dit doel. Mocht de vrije aanmunting van zilver voor het tegenwoordige niet mo gelijk zijn, dan zou hij in elk geval trachten een beter gebruik van dit metaal te verkrijgen. Den 27 des avonds is even voor den aanvang der voorstelling in het Grand Central Theater te Philadel phia brand uitgebroken, doordat een deel van het scherm bij het ophalen in aanraking kwam met een voetlicht. Het spectakelstuk «Des Duivels veiling" zon worden opgevoerd. Het publiek, door schrik bevangen, vloog naar de uitgangen, waar een vreeseljjk gedrang ontstond. Een man greep zijn mes en baande zich een weg door de voor hem staande personen neer te stooten. Het aantal dooden werd op zes begroot, dat der gewonden, waaronder zeer ernstige, op 70. De bureaux der Philadolphia-Times, die aan den schouw burg grensden, zijn evenals de schouwburg afgebrand. In een schouwburg in de nabijheid werd de voorstelling mede gestaakt. De materieele schade wordt op een mil- lioen dollars begrooto. a' is de kostbare boekerij van den redacteur van genoemd blad M' Clune verbrand. De wetgevende vergadering van den Staat Nienw-York heeft met 70 tegen 34 stemmen een wetsvoorstel aange nomen, waardoor aan vrouwen het kiesrecht toegekend wordt voor alle Staats-ambten en betrekkingen, die vol gens de wetten van dien Staat door verkiezing vervuld worden. Het voorstel treedt op 1 Juli 1893 in werking. Door eene ontploffing van naphta is den 28 des mor gens te Nienw-York een hevige brand uitgebroken waarbij twee personen gedood, drie zeer ernstig en twee licht gekwetst zjjn. De kosten van de scheidsrechterlijke uitspraak in zake de Behring-Zee-kwestie zijn op J 375.000 begroot. De conventiën van New-Yersey Maine en New-Hamp shire, die den 27 ten behoeve van het verkiezen van af gevaardigden naar de republikeinsche nationale conventie bijeen waren gekomen, hebben besluiten genomen, waarbij bet regeeringsbeleid van president Harrison goedgekeurd werd. De afgevaardigden van Nebraska hebben de opdracht gekregen voor Harrison te stemmen. De afgevaardigden van Colorado zijn waarschijnlijk ten gunste van Blainc gestemd, maar zullen zich in allen gevalle tegen iederen kandidaat verklarendie niet voor onbeperkte zilver aanmunting is. Illinois is voor Cleveland. Den 27 is de eerste steen in het Park aan de Hudson te Nienw-York gelegd van een gedenkteeken voor ge neraal Grant. 22 April. G. W., Amsterdam, IJ. C. Cz., Egmond aan Zee, G. P., Alkmaar, dronkenschap, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. H. B. H., Alkmaar, dronkenschap, f 1 boete of 1 dag hecht. H. I. T., Alkmaar, opgeven van een valschen naam en dronkenschap, 2 boeten, elk van f 1 of 1 dag hecht, voor elke boete. J. H„ Alkmaar, T. K Uitgeest, dronkenschap bij eerste herhalingieder f 3 boete of 2 dagen hecht. B. F. H., Alkmaar, dronkenschap bij eerste herhaling, f 5 boete of 3 dagen hecht. J. H., Alkmaar, dronkenschap bij tweede herhaling, 3 dagen hecht. S. K., Alkmaar, dronkenschap bij tweedo herhaling, 2 maal 3 dagen hecht. J. H., Heiloo, dronkenschap bij vierde herhaling, 14 dagen hecht, en voor 12 maanden opzending naar een werkinrichting. G. B Alkmaar, J. V. Gz., C. Z. Kl.z., D. G. Pz., K. W. Pz., Egmond aan Zee, burengerucht, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. W. M. H. P., Alkmaar, op een open plaats een fornuis stoken, f 1 boete of 1 dag hecht. P. R., Alkmaar, na 10 uur 's morgens ophalen en vervoeren van aardappelschillen en groentenafval, f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. B., A. P., Alkmaar, op den openbaren weg spelen met en om geld, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. G. H., J. de V., Alkmaar, na zonsondergang lijden met een melkwagen zonder braudende lantaarn ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. Stoomdr. v. Herms. Coster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 6