Ui Buitenland. Telegrafische Berichten. Binnenland a r d< K ri g' J1 v t: c. v d r b d 1 d b b 8 1 lang er niet een middel wordt bedacht om dien onge wenschten stroom tegeD te gaan, heeft iedere poging om den amsterdamschen arbeiderestand lotsverbetering te bezorgen hare schaduwzijden. Dezer dagou den staat van den loop der bevolking over het eerste kwartaal van 1892 raadplegende, trof 't mij weder, hoe snel het zie lental van de hoofdstad toeneemt, zelfs in den ongunstigsten tijd des jaars do wintermaanden. Terwijl Amsterdam aan het einde van Januari een bevolkingscijfer van 427.686 had, bedroeg dit aan het einde van Maart dus slechts twee maanden later reeds 428 974. Gedurende dat tijdsverloop overtrof het getal dergenen, die zich geves tigd hadden, dat van de vertrekkenden met 1145 inderdaad een cijfer, dat reden tot denkon geeft. Die voortdurende aanvoer van werkkrachten in oen stad waar do arbeiderssluizeu tot boven aan de schutdouren zijn gevuld roept de ongezondste maatschappeljjke toe standen in het leven. Ontevredenheid tiert daardoor welig, en slechts oen zeer middelmatig socialistisch spre ker is noodig om deze steeds te doen aangroeien, misschion zelfs tot uitbarsting te doen komen. Als men deze feiten in aanmerking neemt, is het niet onverklaarbaardat enkele ingezetenen met eeuige be kommering de manifestatiën op den len Mei tegemoet hebbon gezien. In den laatsteu tijd waren er teekonen, die sommigen deden vreezen, dat de socialisten de bewe ging voor den achturigen arbeidsdag als een welkome golegenboid zouden begroeten om wanordelijkheden te bedrijven. Het hoofd der politie had dan ook uitge breide voorzorgsmaatregelen genomen. De vrije zondag was van alle agenten ingetrokken en in de verschillende bureaux stonden zij gereed om bij het eerste sein uit te rukken. De heer Veuiug Meinesz schijnt een voorstander te zijn van zoo weinig mogelijk machtsvertoon zondag morgen was dan ook bijna geen agent te zien. In do Spuistraat bij het postkantoor vereenigden zich de loden dor vakvcreenigingen, die de bijeenkomst in »Oonstantia' wilden bijwonenterwijl het Waterloopleiu als verza melplaats was gekozen van hendie n aar »Plancius' wilden optrekken. Bij dien laatsteu stoet sloot zich de kroniekschrijver van de Alkmaarsche Courant aan. In volkomen orde werd de vergaderzaal in de Plantage Korklaau bereikt. Aan de dringende uitnoodiging vau »Recht voor Allen" om zich allen met roode strikkou te tooien, was door bijna niemand gohoor gegoven, zelfs de heer A. Rot, leider der volksvergadering in «Plancius1 had zich niet met de revolutie-kleur opgesierd. De sprekers, die achtereenvolgens optraden, behoorden niet tot de élite dor socialistische woordvoerders de steun pilaren dor partij waren den boer op om deze in Amsterdam spreekwoordelijk geworden Burgerplichtsche uitdrukking eens te gebruiken. Over het geheel wareu do toespraken nog al gematigd. Natuurlijk ontbrak 't niet aan uitdrukkingen, die een Oranje-gezind hart deden popelen maar in eon dergelijken kring moet men zich daarop voorbereid houden. Verwonderlijke redeneoringeu, welke die socialisten er op nahouden En die worden ten besto gegeven, doorspekt met grappen en potsierlijke opmerkingen dat men zich wel eens afvraagt, of de uoodeu des volks niet oen ernstiger behandeling zouden verdienen. Een der sprekers, die de voordeelou had ge- schotst van den aeht-nrigen arbeidsdagwaardoor de werkman niet langer de slaaf vau den arbeid zou zijn, maar ook tijd zou overhouden om zich geestelijk te ont- wikkeleu enfin, de gewone argumenten toonde aan de hand der geschiedenis aau, dat de le Mei een gelukkig gekozen datum was om propaganda te maken voor deze zaak. Reeds in oude tijden was nameljjk de le Mei de dagwaarop de legervorsten gewoon warenhunne krachten rondom zich te verzamelen en te overzien ook voor do socialisten had dit zjjn nut. Dan een guitige opmerking over het eigenaardige, dat de revolutionairen hier de traditie zoozeer in acht nemen en dit punt is afgehandeld. Door Rot werd bij herhaling aangemaand tot het bewaren van de stiptste orde, opdat de socialisten dor bourgeoisie een voorbeeld gaven. Bjj het verlaten der zaal werden de bekende socialistische liederen aangehe ven doch terstond als men buiten was werd voldaan aau hot verzoek van Rot om daar te zwijgen. Wat den onpartijdige niet minder aangenaam stemdewas het feit, dat bjjna geen enkel der vergaderden naar een der kroegen gingwaarvan het in deze buurt wemelt Zij schaarden zich iu hot gel,d en trokken den stoet uit Constantia tegemoet, natuurlijk langs de Heereugracht voorbjj het huis van den burgemeester. Wie de nieuwsgierige amsterdammers kentzal gereedelijk in zien dat de stoet veel bekijks hadmaar of van die optrekkende volksmenigte een kracht uitging ter bekeering van twijfelmoedigen tot een werkdag »Maar de heer, die hem bracht, drong er zeer op aan. Hij zeide, dat mevrouw den brief zeker graag zou lezen Juliano nam den brief aan, opende hom, sloeg er eeuen blik in, en verscheurde hem. »Ik geef geen antwoord", zeide zij kortaf. En toen Ida nog even talmde, riop zij op barschen toon: »Heb je mij niet verstaan Geen antwoord Ida verwijderde zich zonder een woord te zeggen, en bracht den jonkman de boodschap over. Toen Theodoor Mainhardt dit antwoord aau Bertha mededeelde, verbleekte zij. Zij liet zich dit onbegrijpe lijke antwoord nog eens herhalen. Toeu lachte zij ge dwongen en zeide Do gravin zal ongesteld zijn. Den volgendon brief zal zij zoker wel beantwoordenIk dank u zeer, mijnheer Mainhardt!" Zjj was alleen in haar klein kamertje. Zij wierp het kopje in den nek en hare heldere blauwe oogen fonkel den droigend. Wacht maar, mevrouw de gravin I" riep zij, terwjjl hare wangen weer van toorn gloeiden. Zoo goedkoop komt go er niet af! Ik woet al wat mij te doen staat!" En zjj dacht aan vrijheer Emmerich von Saza, eige naar en voornaamste medewerker van het »Orgaanvoor de verdrukten", »De Rechtsstaat", »Mene Tekel Upharsiu." Bertha wist niet wat doze woorden betoekenden, maar de gedachten, die haar door het hoofd speelden, waren van dien aard, dat het wel scheen alsof zjj heel goed begrepen had waarom de geheimzinnige waarschuwing aau Belsazar als motto voor dit blad was gekozen. Mone Tekel Üpharsin! Wordt vervolgd. van acht uren, gelooven wij gerust ontkennend te mogen beantwoorden. Waren die slenterende mannen blakende van het beginsel, dat een korter werkduur hun leven menschwaardiger zal maken Geloovo wie het wil 1 Dan was hun stap veerkrachtiger, hunne houding kloeker geweest. Nu dacht men onwillekeurig aan een begra fenisstoet Het gros van ons volk vindt acht uren werken por dag te kortniet zoozeer de duur vau het arbeiden is een grief als wel het feit, dat lange dagen van inspan ning dikwerf zoo slecht beloond worden. Als er dan ook welhaast een meeting zal worden gehouden voor algemeen stemrecht, gelooven wjj op vrijwat moer deelneming van den kant des volks. Rot verklaarde, dat 5000 menschuu zich hadden verzameld in de Spnistraat, 5000 op het Waterloo-plein en 5000 de zalen waren binnengekomen zonder zich bjj eenigen optocht aan te sluiten zoodat 15000 personen, waarondor ook oenige vrouwen, te Am sterdam aan de beweging deelnamen een cijfer, dat voor mij oen duidelijk bewijs is, dat Rot er niet af keerig van is om met spek te schieten, als dat in zijn kraam te pas komt. Ook zaterdagavond was ik in du Plantage te vinden toen echter voor een heel ander doel, namelijk voor het bijwonen van de jaarlij ksche vergadering van het Honink lijk Nederlandsch Aardrijkskundig Eenoot schap. Daar heb ik het genoegen gehadeen hoogst interessauto voordracht van den hoer G. Verschuur over Australië en de Zuidzee-eilauden aan te hooren. Personen die meer van de wereld hebben gezien dan de spreker van dien avond, zullen or niet veel te viuden zijn. Dat maakte de voordracht zeer rijk aan belangwekkende vergelijkingen. Do heer Verschuur deed zijn hoorders het vijfde werelddeel kennen als een gebied, waar, dank zij het welbegrepen systeem van engelsche kolonisatie, toestanden heersclien, zooals oningewijden bij onze tegen voeters niet zouden vermoeden. Alles, wat het onropeesche comfort aanbiedt, vindt men daar te midden van een overweldigend schoone natuur terug. Maar terwijl Europa zucht onder den druk eenor te talrijke arbeidersbevolking wacht in de Zuidzee nog menige eilandengroep op de werkzaamheid van den kolonist. De Nieuwe Hebriden met oen bodem rijk genoeg om alles voort te brengen, produceeren tot heden bijna niets, alleen omdat het aau werkkrachten ontbreekt. Volgens den heer Verschuur kan alleen de toovoer van chineezen aan dien toestand een einde maken. Niet dat hij geen open oog had voor de gebreken der gestaarte zonou van het Hemelsche Rijk, doch hunue feilen nam hij gaarne voor lief bij den ou- goëvenaarden arbeidslust, dien zjj in den tropen tentoon spreiden. Op een braakliggend terrein verdient de Oost Aziaat met zondige neigingendie van don vroegen morgen tot den laten avond iu het getouw is, de voor keur boven den rechtschapen kolonist, die geen kracht bezit om aan te vatten hetgeen zijn hand vindt te doen. Men schimpt vaak zoo zei spreker op de chineezen iu onze Oost, doch ik vraag u, wat de bodem zou pro duceeren wat de nijverheid zou voortbrengen, wat de handel zou beteekenen indien zij werden verdreven Goed geslaagde kalklicbt-projectiën droegen er nog hot hare toe bij om dezen leerzamen avond des te genotvoller te maken. - «»f HELEIE. De burgemeester van Ostendede heer Montangisis thans ontslagen. Den 3 heeft de algomeeuo verslaggever der commissie, do hoer do Smet de Naoijer, zijne rede in zake de grond wetsherziening voortgezet. Hij ontkende dat het besluit der centrale sectio betreffende het referendum als oene goedkeuring van het stelsel mag worden opgevat. Nadat hij zich verklaard had tegen het algemeen stemrecht en het stelsel van bekwaamheid, bestreed hij do bezwaren, door den heer Graux tegen den huurwaarde-census ingebracht. Ter bespoediging der behaudeliug werd besloten den werktijd uit te breiden en ook op Zaterdag bijeen te komon. Den 4 bracht de heer de Smet de Naujjer zijne rede ten einde. Hij verdedigde den woning-census. Daarna bestreed de heer Janson den census, welke zelfs door de tegenwoordige kiezers losgelaten was Den 3 werden waarschijnlijk de daders der jongste dynamietaanslagen te Luik iu hechtenis genomen. Bij een hunner, Beaujeau, schildersbaas, werd een dynamietpatroon gevonden gehuld in hetzelfde papier als dat waarin de patroon was gewikkeld die den 1 gevonden werd op het venster van den boulevard Sauvenière. Nog twee personen werden in hechtenis genomenNossent en Laeroix genaamd, die met Beaujean schijnen in betrekking te hebben gestaan. Althans Laeroix, schilder, was bij hem in dienst en bekent al de aanslagen te hebben be dreven, waaraan Nossent, wapensmid, 22 jaar oud, me deplichtig was. Den 3 des avonds heeft de gendarmerie te Bergen in Henegouwen iemand iu hechtenis genomen, die in het Park rondwaarde en aan een stadswerkman verklaard had van plan te zijn de huizen van eenige door hem genoemde ingezetenen in de lucht te doen vliegen. Hjj had vjjf dyuam ietpatronen bij zich en bekende, dat vier andere anarchisten hem moesten helpen om huizon van de voornaamste ingezetenen iu den omtrek van het Park door dynamiet in de lucht te laten springen. DlilTSCIILAAD. Volgons particuliere berichten uit Parijste Berlijn ontvangenwelke van eene ge loofwaardige zijde afkomstig zijn zouden op Corfu on geveer 1000 P. buskruit en dynamiet gestolen zijn. De Keizer heeft in de vorige week de proefnemingen bijgewoond met Krupp's kanonnen op zijn schietterrein. Omtrent dat terrein kan medegedeeld worden, dat het in den vorm van een driehoek gelegenheid geeft tot op een afstand van 23000 el te schieten. Het is met de grootste zorg ingericht, voorzien van spoorwegen, telegraaf en telefoonleidingen, in het bezit van een laboratorium met een klein kruitmagazijn, dat 5000 P. kruit kan bevatten, terwijl een groot magazijn, dat 50000 P. kruit kan in houden, moer afgezonderd ligt. Bij eene der proefne mingen werd met een projectiel uit een stuk van 24 ned. duim en 40 kaliber lengte, bestemd voor eene kust- batterjj, een afstand van 20225 el bereiktde elevatie was daarbij 45 gr. Een ander dergelijk stuk, maar van 30ned. dnim, wierp onder eene elevatie van 30 gra den zijn projectiel tot op een afstand van 16651 el. Pruisen. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 4 bij derde lezing zonder beraadslaging de aanvullings- begrooting goedgekeurd. ENEELAND. Uit Melbourne is het bericht ont vangen dat de vrouwenmoordenaar Deeming ter dood veroordeeld is. De jury verklaardedat hij niet aan krenking zijner verstandelijke vermogens leed. Onder de liefhebbers van wedrennen heerscht groote ontsteltenis over de mededeeling van den hertog van Westminster, dat men getracht heeft zijn beroemd ren paard Orme dat beschouwd werd de winner te zullen worden vau den hoogsteu prijs der engelsche wedrennen op 1 Juni te Epsom te vorgiftigen. De meoste bladen wijden daaraan beschouwingen De redenen waarom mevrouw Osborne na zeven weken gevangenisstraf vrijgelaten is zijn haar gezond heidstoestand en de omstandigheiddat zij weldra be vallen moet. Lagerhuis. Bij de beraadslaging over een wets voorstel van den heer Haldaue, strokkende om Graaf- schapsraden te machtigen, gronden tegen vergoeding te onteigenen ten behoeve van doeleinden in het algemeen belang, viel de heer Graham den 4 den heer Asquith in de redezeggende, dat deze rede eene bedriegerij was. Eenstemmig werd de heer Graham geschorst, die, heen gaande vorklaarde te gelooven dat dezo maatregel op hem werd toegepast om zijne verdediging van het socia lisme. Hij zou mot genoegeu de zaak in het Hydepark voor 100.000 hoorders behandelen, maar in het Huis wer den dergelijke kwestiën weggegoocheld. 'sGRAVENHAGE, 5 Mei Tweede Hamer. De minister van koloniën protesteerde ernstig tegen de bewering van den heer Kerkwijk dat de nederland- sche en indische financiën bijna dreigen, met de portu- geesche gelijk gesteld te worden. Bij de interpellatie over do zaak-Roelants over de middernachtzending verze kerde minister Seyffardt, hoog te waardeereu de pogingen tot vorhooging van het moreele peil van het leger, maar niet te mogen toelaten, dat een officier politiedienst deed en kans liep, zijne minderen tot insubordinatie te ver leiden. Ook minister Tak verzekerde, dat de rogeering do midderuachtzending niet belemmertmits zij blij ve binnen do wettelijke grenzen. Vele sprekers van anti revolutionaire zijde waren onvoldaan en meenden dat de regeering daadwerkolijk moest toonen, z°delijkheid te willen bevorderen door beteugeling van de bordeolen en bescherming van de middernachtzending. TWEEDE HAMEI*. Zitting van den 3 Ingekomen zijn o.a. het bekende wetsvoorstel van den heer Pijtterson en een wetsvoorstel van den hoer Schim- melpenninck van der Oije tot instelling van Kamers van Arbeid en een wetsontwerp tot gemeentelijke indee ling van het eiland, waarop het fort aan het Pampus gebouwd wordtmet een gedeelte der Zuiderzee bij de gemeente Mniden. Tot voorzitters der afdeelingen zijn gekozen de heeren Roëll, Bahlmann, Haffmans, van der Kaay en Kou- cheniustot onder voorzitters de heeren van Deldeu, A. van Dedem, Seret, van Kerkwijk en Cremer. Den 4 werden tot onderzoek in de afdeelingen gesteld o.a. de wetsontwerpen betreffende den zout-accijns en het Billiton-contract. Tegen den 5 werden eenige wetsontwerpen aan de orde gesteld de interpellatie Keuchenius in zake de Midder nachtszending un eenige conclusiën van verslagen. Met 46 tegen 35 stemmen werd tevens aau de orde gesteld de conclusie van het verslag betreffende het adres vanjde heeren de Kanter c. s. over de wijziging dor jachtwet. De heer de Beaufort uit Amsterdam had voor gesteld, de zaak nog eenigen tijd aan te houden in af wachting van de eerlang door de Juristen-Vereeniging over dit onderwerp te voeren beraadslagingen, te meer omdat de bespreking in de Kamer thans toch niet tot eene practischo uitkomst kon leiden. De heer de Kan ter bestreed dit advies, op grond dat de Kamer de zaak van alle zijden had te beschouwen en niet alleen van een juridisch standpunt. De heer van Beuningen trok zijne vroeger toege stane interpellatie betreffende de spoorwegtarieven in, omdat sedert zijne aanvraag de vrachttarieven vastge steld wareu en de regeering het voornemen had, om in de bezwaren aangaande de personentarieven te voorzien. Tot rapporteurs over het Billiton-contract zijn benoemd de heeren Rutgers, Sanders, GeertsemaKerkwijk en Cremer. Indisch kas-tekort 1892. Bij hot afdeolings-onderzoek van hot wetsontwerp tot voorziening in genoemd kas-tekort spraken sommige leden de hoop uit dat deze minister een voorstel tot scheiding tnsschou de indische geldmiddelen en die van het moe derland zou indienen. Het kwam er daarbij op aan de berekening zuiver te maken. Eenerzijds ging het niot aan, Indië rente en aflossing te laten betalen van leeningen ten behoeve der kolonie gesloten doch gelijk tot nu toe gewoonte was geen rente te vergoeden over aanzienlijke bedragendie uit de indische middelen voortkwamen en hier te lande in do schatkist vloeidenom zij het ook tijdelijk in Nederlandsche behoeften te voorzien anderzijds had ook het moederland aanspraak op vergoeding der uitgaven ten behoeve van Indië ge daan en kon het op den duur in geen geval de tekorten op den indischen dienst bijpassen. Aan den heer D. Voerman van Scherinerhorn, thans onderwijzer met hoofdakte te Amsterdam is door den heer J. M. Schleijer, het diploma van Tidel volapüka (onderwijzer in de woreldtaal) uitgereikt. Van 24 tot en met 30 April zijn te Erk 20 ge vallen van typhus aangegeven en 3 personen daaraan overleden. De gemeente Berge* heeft met den 1 Mei den Greenwichtijd aangenomen. In eene huishoudelijke vergadering van het depar tement Berge* der Maatschappij tot nut van 't alge meen is met meerderheid van stemmen besloten, dit departement te ontbinden.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2