StacLsbericliten. Bg de premiënnummertrekking van de op 1 April uitgelote 24 seriën der geldleening van 1867, groot f 1,000,000, ten laste van het Paleis van Volksvlijt te Amsterdamis de som van 5000 gevallen op serie 939 No.' 13, van 1000 op serie 1214 No. 8 en op serie 621 No. 16 van 250 op serie 939 No. 2, serie 1490 No. 24, serie 3014 No. 14 en serie 3425 No 11. Bij kon. besluit van den 26 is aan den heer J. P. Quandtpredikant te Danzig toestemming verleend tot het aanvaarden van de kerkelijke bediening van predikant bij do duitsch evang. gomeento te 's-Gravenhage. Den 30 was de heer J. Visser van Papendrecht voor 38170 laagste inschrijver voor het bouwen van een watertoren mot hoog reservoir ten diensto van de waterleiding to Zwolle, bij de door burg. en weth. gehouden aanbesteding. De Haarlemsche Wielrijders-vereeniging «de Ket- tinggangers" hield den 1 een ouderlingen weg-wedstrijd van Aeisen naar Alkmaar en terug, waaraan 7 leden deelnamen. De heer A. G. L. Vorstman, die den at- stand van 40 mjjlen het eerst had afgelegd won den prijs bestaande in oen verguld zilveren medaille, terwijl hij bovendien behaalde den prijs, bestaande in oeno gelijke medaille en uitgeloofd voor den koristen tijd. De heer H. v. d Grieudtn". 2, won de zilveren- on de hoer J. D. Houtman, als n°. 3 de bronzen medaille. In de den 2 gehouden vorgadering van den raad der gemeente Zijpe waren afwezig de heeren C. Kruijer, J. van Beusekom, P. Waijboer en S. de Wit. De voorzitter, de heer Hulst, opent de vergadering. De secretaris leest de notulen der vorige zitting, welke worden goedgekeurd. Daarna wordt gelezen eene circulaire van gedeputeerde staten van den 30 Maart 1892, no. 90 waarbij mede- deeling wordt gedaan omtrent de invoering van den zónetijd en dat voor Nederland de invoering hierop zou nederkomen, dat alle uurwerken 20 minuten achteruit zouden moeten worden gezetzoodat zij den tijd van Greenwich zouden aanwijzen. Voorts wordt medegedeeld, dat op 1 Mei a.s. bij don spoor-, post- en telegraafdienst de genoemde tijdrekeniug zal worden ingevoerd. Verder wordt in overweging gegevenvoor het geval de ge meentebesturen mochten verlangen, hunne uurwerken met den zönetijd in overeenstemming te brengen, waarin de regeering hen intusschen geheel vrij laat °P 1 Mei te wenden tot het postkantoor, waardoor zij dan de uoodige aanwijzing zullen kunnen ontvangen tot re geling hunuer uurwerken. De voorzitter zegt, dat het dagelijksch bestuur nu de overgroote meerderheid der gemeenten on vooral do steden den nmsterdamschen tijd behouden - het voor deze gemeente niet wonscholijk acht, den zönetijd aan te nemen. De heer Nobel verklaart ook van die meening te zijn cn met algemeene stemmou wordt beslotenhet gemeento-uurwerk op amsterdamschen tijd te houden. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van twee leden voor de provincialo staten op den 10 dozer maand, worden benoemd de heeren C. Kruijer en K. Francis en tot plaatsvervanger de heer G. Scbuijt. Aan do orde is nu een voorstel van het dagelijksch bestuur om een zekere som beschikbaar te stellen ton einde een 2en klerk te kuunon benoemen voor de secre tarie der gemeente. De werkzaamheden zijn de laatste jaren zoo toegenomen, dat dit noodzakelijk is. De heer Z o o m a n vraagt of er zooveel behoefte aan een 2on klerk is. De voorzitter antwoordt toestemmend en zegt dat anders hot voorstel niet zoude zijn gedaan De heer Nobel bestrijdt sterk dit voorstel, Hij herinnertdat de secretaris verschillende nevenbetrek kingen bekleedt, die alle hun tijd vordereu en hij vraagt daarom wanneer on waardoor zijn de meerdere werk zaamheden ontstaan Hij wijst daarna op de kosten der secretariën in andere gemeontente Schagen b.v. zijn ook wol 2 klorkon, doch één onbezoldigd en de jaarwedde van den secretaris is daar 750. Do bevolking van de Zijp, is den 4 bij «en wandelrit in het Haagsche Bosch van het paard geworpen, waarbij hij een trap in het oog kroeg, dat zoo ernstig gekwetst werd, dat on middellijk eon consult der oogartsen Bonvin en Snellen noodig werd geacht. Beroepen bij do christ. geref. kerk te Wapen velde B. F. van Maas, candidaat te Haarlem. Schagen is wel lj3 kloiner doch er is oen markt. Te Haringcarspel met 2000 zielen, is ook wel oen klerk, doch de secretaris heeft daar maar 500. Ook meent hij, dat Callantsoog in evenrodighoid minder jaarwedde geeft dan Zijpe en hij betoogt nogmaals in den breede, dat een 2e klerk niet noodig is. De voorzitter betuigt zijn leedwezen, dat de heer Nobel die gewoonlijk niet zuinig is heeft gemeend dit voorstel te moeten bestrijden. De werkzaamheden op de secretariën zijn in de laatste 10 a 12 jaren als 't ware verdubbeld. Veel wordt er van de gemeenten gevorderd. Tot de meerdere erkzaamheden hebben onder anderen bijgedragen de militie, die thans uit i lichtingen bestaat; de opzending van alle zakboekjes bij verhuizing naar de korpskommandanten; de landbouw-statistiek, welke alleen verscheidene dagen vordert; de wapenoefeningen; de drankwet; do fabriekswet; de arbeidswet; het onderwijs met haar uitgebroide statistiek de uitbreiding der sta tistiek in het algemeen enz. Dat alles geeft veel meer werk. Te Schagenwaar minder werk moet ziju zijn 2 klerkennaar hij meent beiden bezoldigd en wat be treft de jaarwedde van den secretaris van Haringcarspel het moge pleizierig zijn voor don raad dat hij weinig betaalt, doch hij, voorzitter, beklaagt den man, die voor zulk een gering salaris moet werken. Wat de neven betrekkingen betreftde posterij gaat buiten de kantoor uren op de secretarie om en wordt voor het grootste gedeelte door den zoon van den secretaris waargenomen; de betrekking van kerkelijk ontvanger geeft weinig werk onder de kantooruren en do betrekkingen van boekhou der van het algemeen armbestuur en van lid der plaat selijke schoolcommissie hoeft de secretaris in het belang der gemeente en volgens den wensch der vorgadering aangenomen. De heer Nobel antwoordten erkentdat er meer werk js, doch ontkent de noodzakelijkheid van een 2en klerk. Na eenig verder debat wordt het voorstel van burge meester en wethouders met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Daarna sluiting der vergadering. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 4 een blanco crediet verleend aan de speciale raadscommissie in zake het ingekomen verzoek van de dii'ectie der gasfabriek om verlenging der concessie tot het hooien van deskundigen. Het lid der Tweede Kamer, de heer Brantsen van Bij gelegenheid van den zangwedstrjjdden 15 te ISienwe Wiedorp te houden, zal 10.40 's av. (Greenw. tijd) een extra trein rijden van Noordscharwoude in de richting van Amsterdam. Met het oog op het vertrek van dezen trein zal de optocht der deelnemende vereeni- gingen niet des avonds ten 10 ure, maar een half uur vroeger gehouden worden. Doorloopende feestkaarten worden afgegeven 0,99. Voor de uitvoering en het orgelconcertin de ned. herv. kerk alsmede voor den wedstrijd in dat gebouw, is de toegangsprijs op 0,15 g°Bij den 1 gehouden loting is de volgorde, waarin de deel- uemendo vereenigingen zullen optreden, als volgt geregeld n" 1 „Thalia", Hoogkarspel, met 16 zangers, directeur de heer J. Dijkstra, voorzitterdeheerM.de Jonger, met Het vaderland" van E. Drenth en „Lentezang" naarL van Beethoven, door E. Drenth; n°. 2. „Avenhorn's Mannen koor", Avenhorn, met 13 zangers, directeur de heer D. Ie Clerq, voorz. de heer K. Zijp mot „Lontezang van J. B. Kolkman en „Op 't kerkhof" van C. C. A. de Vliegh; n°. 3. „Limmen's Mannenkoor" Limmen met °14 zangers directeur de heer P. Schipper voorz. do hoer W. Zonjee met „Vriendschap" van Mozart en I Aan een beekje" van C. Kreutzer; n«. 4. „Andijks Man- 1 nenkoor", Andijk met 29 zangers, direct, de heer P. Koovmau Rz., voorz. de heer T. IJpma, met „Gebed voor 't vaderland" van H. Cartol en „Op 't kerkhof" van C. C A de Vliegh; n°. 5. „Harmonie", Beemster, met 16 zancrers, directeur de hoer A. A. Tierolff, voorz. de heer Jb. v. d. Molen Az., met „Heimweh" van J. Ileim en Het liefste woord" van G. A. Hoinzen°. 6. „Opheus", Öudkarspel, met 22 zangors, direct, de heer J. Vis, voorz. de heer J. Zomer, met „Serenade" van Verhulst en .Zingen" van C. C. A. de Vliegh; n». 7. „Wormorveer- 's'che Koraalvereeniging", Wormerveer, met 30 zangers direct, de heer J. Kaper, voorz. de heer P. do Jong, met Rozen on Doornen" van A. M. de Jongen „Loflied der natuur"; n°. 8. „Harmonie", Koedijk, met 20 zangers, direct, en voorz. de heer L. v. d. Oord. met „Des krij- aors nachtlied" van Von Wrede en „Danklied na den maaltijd" van Nkgelin°. 9. „Oefening na arbeid' Wor- mer, met 26 zangers, direct, de heer A. M. de Jong, voorz. do hoer W. Schaakmet „Omhoog' van G. A. Heinze en „Waakt op" van A. M. de Jong. Bij de uitvoering met orgelbegeleiding waaraan allo aanwezige zangers ton slotte zullen deelnemen zullen worden "uitgevoerd „Vertrouwen" van F. Abt en „Be- I nedon en boven" van C. C. A. de liegh. I De vier gemeenten aan den Langendijk hebben in de tijdregelfng geen verandering gebracht. Do raad der gemeente Edam besloot, van de di rectie der wogen en vaarten tusschen de zes Noord- hollandsche steden af te koopen de bediening van twee bruggen over de vaart naar het Schouw, voor 54C0. Gedeputeerde staten hebben het besluit goedgekeurd om die som te leeuen, togen hoogstens 4°/0. Te Heiloo gaat ter ondertoekening een adres rond aan de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij om haar te verzoekentrein 126, den laatste van de richting Amsterdam, die vroeger alhier altijd ophield, maar bij de nieuwe dienstregeling voorbijrijdt, weder te doen stoppen, ten gerieve van hen, die van Haarlem en verder gelegen plaatsen komon. Ten opzichte van den tijd heeft men de torenklok niet in overeenstem ming gebracht met. don Greenwichtijd, maar besloten eene afwachtende houding aan te nemen. Door de r.k. kiesveroeniging te Beverwijk, zijn tot candidaten gesteld voor de prov. staton, voor het kiesdistrict Haarlem, de heeren 't Hooft, te Haarlemmer meer, Vorkuijl en Jordens te Haarlem en Waterschoot van der Gracht te Amsterdam. Alle liberale kiesverenigingen in het kiesdistrict Haarlem hebben thans dezelfde candidaten voor de prov staten, namelijk de hoeren Jordens, burgemeester van Haarlem, Evelein te Haarlemmermeer. Kist te Haar lem zoon van het onlangs overleden lid, eu Mijsberg te Beverwijk. De heer R. Winkel te Sijbekarspel is aldaar tot lid van den gemeentoraad gekozen in plaats van wijlen den heer K. Winkel. Door de kiesvereniging «Vrijheid en Eensge zindheid" te Koedijk zijn tot candidaten voor de prov. staten voor het kiesdistrict Schagen do aftre dende leden gesteld. De anti-revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" te Helder heeft de heeren J. Korver en C. E. Plugge aldaar candidaat gesteld voor leden der Prov. Staten. Twee leden van den raad te Edam bebben een voorstel ingediend om aldaar eene viuchthaven te makeu 'Pot onderwijzeres te Landsmeer is benoemd raej. J. A. Endt te laandam. Te Maastricht zijn twee huizen ingestort tengevolgo van het ondergraven dor muren van oen dier huizen; de bewoners konden zich nog bijtijds redden. Een aangren zend huis werd door de zorg der politie ontruimd. Bijna alle graanhandelaren te Schiedam hebben be sloten de gerst aan de Donau-havens alleen te koopen op voorwaarde, dat de lossing direct te Schiedam plaats bebbe. Xe Haarlem is in twee woonhuizen ingebroken, waarbij verschillende gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd zijn. De gemeenteraad van Sneek heeft besloten bij eene eerstvolgende openbare aanbesteding van eenig gemeente werk, bij wijze van proef, in bet bestek te bepalen een minimum loon van 0,15 per uur eu wel als beschikking 1 op een daartoe door de Vereeniging van timmerlieden en metselaars gedaan verzoek, ondersteund door het meerendeel der aannemers iu die vakken. De Floralia-vereeniging te Hoogwoud voorziet in eene bestaande behoefte. Dit blijkt hieruitdat dit jaar ruim 500 stekjes zijn aangevraagd, dat is meer dan in eenig vorig jaar. Drie onlangs uit de bedelaarskolonie ontslagen per sonen kregen den 1 des avonds op den Bezuidenhoutschen weg te 's-Gravenhage tijdens hunne wandeling twist over de verdeeling van het gelddoor een hunner van zijne uitgaanskas nog overgehouden. Een van de drie, 60 jaren oud trok daarbij zijn zakmes en bracht daarmede zijnen tegenstander zulk een stoot in de borst toe, dat hij kort daarna overleed. De dader werd in hechtenis genomen. Te Haarlem is den 2 weder een aanvang gemaakt met het visschen in de Raamsingelgracht naar het voor werp, waarmede de moord aldaar geploogd is, en wel met een schrobnet. In den nacht van den 1 op den 2 is te Osch een aanslag gepleegd op don heer M. van Leeuwen, botorfa- brikant aldaar. Er werden vijf kogels gelost, die in de slaapkamer doordrongen, zonder hot doel te treffen. Den 2 des nachts is te Vucht de bouwmauswoniug met herberg van J. Kluitmans tot den grond afgebrand. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de bewoners met moeite aan de vlammen ontkwamen en dat '2 paarden, 12 runderen en 4 varkens in de vlammen omkwamen. Een stier wist zich los te rukken, 'lwee porsonen die verdacht zijn den brand gesticht te hebben, zijn naar de gevangenis te 's-Hertogenbosch overgebracht. Bij de op den 2 te Goes gehouden verkiezing van een raadslid is gekozen de heer W. F. K. Leushook i lib., met 321 stemmen: de heer W. Cense, anti-rev., bekwam 204 stemmen. Dan 2 zijn te Haarlem voor de vrije- en orde oefeningen zes van de twaalf geslaagd, terwijl 1 zich terug trok, namelijk P. J. Kruk van Amsterdam, J. van Hes vau AssendelftM. Spaander van Edam L. Roos van Hauwert J. Gorter van Hoogkarspel en T. Sorgdrager van Haarlemmermeer den 3 acht van do elf, E. Torweij van ïaandam, P. Witema en S. J. Kooistra van Amsterdam, W. Wittenberg van Hoven- karspel J. Roodnat van Hnnrlcin A. Olie van Hauwert, D. H. Prins vau Wrostliuizen en een van Alkmaar den 4 elf, namelijk H. Parlevliet van llt- geest, J. H. D. van der Kwast van Zaandam, G. Max van Haarlem G. Barnhoorn van «verveen, F. H. M. Spruitenburg van Amsterdam, D. Ie Clercq van Aventiorn, S. de Jong van EnUliulzen, J. Teer van Wijdeworiner, M. Mantel van Binnenwijzend, 1'. B. van Don van Edain en A. L. van den Berg van Twlsk. Den 3 zijn te Amsterdam vijf van de zes voor onderwijzeres goëxamineerden geslaagd, namelijk de dames N. de Boer van «rootebroek, A. de Bruijn van Enk- liuizen, J. M. C. Fransen van Hovenkarspel, J. C. Versteeg van Hoorn en A. E. van der Plaats van Krommenie. De beide Koninginnen zijn den 3 des namiddags te Sand aangekomen en werden aan hot spoorwegstation van Bühl begroot namens den groothertog van Baden. In het scbrijvon van den heer jhr. E. van Weede l van Dijkveld te Utrecht aan do centrale liberale kies vereeniging in het district Kampen tot aanneming zijnor candidatuur voor lid dor Tweede Kamor komt het vol gende voor: «Het verblijdt mij, dat het beginsel, hotwolk ïk wensch te vertegenwoordigen namelijk dat positief christelijke geloofsovertuiging kan samengaan met het voorstaan van liberale politieke beginselen, niot meer het wantrouwen ontmoet van voorheen. «Indien mjjne candidatuur iets kan medewerken om deze overtuiging te doen voldwiunen, zal ik mij dan ook gelukkig achten, de belangen van mijn vaderland, dat ik liefheb, in dozon te hebben mogen behartigen." De Ned. Vereeniging «De Stuers" heeft blijkens het jaarverslag over 1891 99 verminkten van kunstlede maten voorzien. Sedert 1883 hielp de Vereeniging in het geheel 737 personen. De inkomsten bedroegen f2971.80, waaronder aan jaarlijkscho bijdragon f 2508.50. Zij heeft een tokort van' f 435.20, dat nog veel grooter zou zijn, ware aan allo aanvragon govolg gegeven. Aan 25 ver minkten moest worden aangezegd, dat zij tot 1892 ge duld moesteu oefenen. De kerkeraad der ned. horv. gomoente te Eguiond aan Zee heeft besloten tot het houden eener derde collecte, ten behoove van deu bouw eenor nieuwe pastorie, waaraau groote behoefte bestaat. De vereeniging «Getrouw Schoolbezoek te Heer- hugowaard heeft besloten, ook dit jaar den leerlingen, die niet meer dan 10 keer verzuimd hadden, een school feest, bestaande uit eon rijtoer, te geven, terwijl zij die geen eukole maal willekeurig verzuimd hebben, bovendien een pry9 zullen ontvangen. De Provinciale Bond voor r. k. kiesvereenigiugen van Zuid- en Noordholland hoeft opgehouden te bestaan De heer W. H. Lieftinck, candidaat te Haarlem, heeft het beroep naar de ned. herv. gemeente te Looaen op de Veluwe aangenomen. De gemeenteraad van Bergen op Zoom beeft besloten tot het aangaan eener 31/2 pet. geldleening, groot J 628.000, tor aflossing der bestaaude 4 pet. schnld. De Rotterdam3cbe diergaarde word in 1891 bezocht door 56340 vreemdelingeu4156 minder dan in 1800. Het aantal leden bedroeg 5220, 23 moer dan in 1890. 572 maandkaarten on 1148 introdnetiekaarteu werden uitgegeven. Wijlen de heer J A Fieri, te Haarlem ovor- ledon, heeft aan de r. k. parochiale scholen voor jongens aldaar een legaat, groot f 10000, vermaakt, en aan de Vereeniging van de il. Elisabeth een legaat, groot f 1000. Het dividend der naamlooze venuootschap Maat schappij tot exploitatie van het American-hotel te Am sterdam over 1891 is vastgesteld op 9' 2 pet. Den 3 is te Haarlem voor de vrije- en orde- oefeningen geslaagd do heer N. van der Maat,.ouder wijzer aan de bijzondere r. k. jongensscholen alhier. Door de r. c. kiesvereeniging alhier is candidaat uesteld voor de verkiezing voor de prov. staten ep dinsdag, den 10, de heer mr. D. F. v.u Leeuwen al tredend lid. Het getuigschrift, dat do volledige zesjarige cursus getrouw is bijgewooud en de leerling zich gedurende dien tijd, zoo door ijver, als door gued gedrag heeft onderscheiden, is door burgemeester en wethouders, op voordracht van het hoofd der schoolden 3 toe gekend aan

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 3