No. 56*. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. ZONDAG 8 MEI. TWEEDE BLAD. Stedelijk Museum te Alkmaar. Paspoorten. Buitenland. Binnenland Iart Amerikaansch spek en varkensvleeseh. ALKIHAIRSCHE Deze Courant wordt Ulosdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. jv fjpij Telefoonnummer 3 COURANT. Prijs der gewone Ad vertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Verkiezing Provinciale Staten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar herinneren, dat de inlevering der stembiljet ten bij gelegenheid van do verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Noordholland als gevolg van de periodieke aftreding van den heer Mr. D. F. van Leeuwen, zal plaats hebben op 1© NIel a.s., van des voormid dags negen tot des namiddags vijf uren, in het huis der gemeente aan do Laat tegenover de R. K. Kerk wijk A No. 84. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 39 April 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. Bezichtiging tegen ÏO ets. de persoon op Zondag 8 Bel, 's namiddags van 13 uren. Kostelooze bezichtiging op Zondag 15 Hel, 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag 12 Mei 1892, 's namiddags van 23 uren, ten stadshuize. Aan en voor kinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. de persoon op Baandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1 —3 uren. BUGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR vestigen op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken, ontvangen door tusschenkomst van den heer Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, de aandacht der ingezetenen op het gevaar, om Amerikaansch spek en varkensvleeseh in rauwen of ongaren toe stand te nuttigen, daar bij het microscopisch onderzoek van Amerikaansch spek, te Utrecht, in den laatsten tijd herhaaldelijk trichinen gevonden zijn. Het verdient dien tengevolge aanbeveling geen Amerikaansch spek en var kensvleeseh in rauwen of ongaren toestand te nuttigen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Mei 1892. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De Paspoorten voor de miliciens der lichting 1885, voor zoover zij ontvangen zijnkunnen ter gemeente secretarie worden afgehaald. Stremming verkeer Runnlkenweg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat het. verkeer voorrij en voertuigen op den Munnikenweg van Maandag 9 Mei a.s. tot nadere aankondiging, wegens herstelling, over dag zal zijn gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. Maclaine Pont. 5 Mei 1892. De Secretaris, Nuhout van der Veen. LIIXEKBITRK. In de afdeelingen der Kamer werd den 4 door de groote meerderheid der leden de wensch uitgesproken om den census voor do kiesbevoegdheid voor de Kamer tot 15 francs te verlagen BELOIE. De politie te Gent heeft den holland, sehen socialist van der Veerdie eene opruiende rede voering hield in eene bijeenkomst van progressisten, aan gezegd, dat hij binnen 24 uren Belgie moest verlaten. Den 6 des avonds ongeveer tien uren werd te Luik op den drempel der woning van den jongen baron De Sélyste wiens huize den 1 de eerste ontploffing plaats had een met geperst kruit gevulde patroon gevonden. In den loop van den avond werd een koopman in .ge weven stoffen Fonteiju genaamd aangehouden die met behulp van twee andere personen anarchistische brochu res ronddeelde. De Luiksche Arbeidersvereeniging heeft haar besluit openbaar gemaaktom den 8 bij gelegenheid van de processie van de Cathédrale eene manifestatie te houden. Zij noodigt alle vrijheidlievende burgers uit, om zich te Luik op het uur van den godsdienstigen optocht te ver eenigen, om zich in eene speciale groep daarbij aan te sluiten. DII1TSCHLANB. Den 4 is te Cannstadt in Wur- temberg eene groote fabriek van de firma Straus Co., waarin beddenveeren, dons enz. verwerkt werden, afge brand. Alle werklieden zijn, niettegenstaande de brand zeer snel toenam, gered. Alleen bekwamen twee arbeid sters ernstige brandwonden. Vier sprongen uit de vensters der tweede verdieping en bekwamen kwetsuren. ENRELAND. De hertog Van Westminster heeft 12000 uitgeloofd voor hem die binnen eene maand inlichtingen geeftwaardoor de poging tot vergiftiging van het renpaard Orme bij rechterlijk vonnis werd ge straft. Zijn verzoek dat de regeering handelend zou op treden daar het volgens hem hier eene nationale zaak gold, werd door den minister van binnenlandsche zaken niet ingewilligd. Een ander verzoek om op zijne kosten geheime speurders van Scotland Yard de zaak te laten onderzoeken, werd mede niet toegestaan, omdat volgens do wet de genoemde geheime politie uitsluitend is in gesteld om werkzaam te zijn in het gebied van Londen. Later is geblekon dat het paard volgens den veearts die het behandelde, blaren en zweren in den mond had door het afbrokkelen eener kies, waardoor bloedvergif tiging op kleiue schaal had plaats gevonden. Er was geen sprake geweest van boos opzet. De Londsche Graafschapsraad heeft met 73 tegen 21 stemmen besloten aan het Parlement een verzoekschrift te zenden om vrouwen verkiesbaar te verklaren tot leden van den Raad. FRANKRIJK. In den nacht van den 30 op den 1 is te Tours eene bom gesprongen in een urinoir bij eene kazerne. De op wacht zijnde soldaten schoten toe en vonden een man badende in zijn bloed wiens hand was afgeslagen op het oogenblik van het aansteken der lont. Hij bleek een tegenover de kazerne woonachtige kruidenier te zijnmaar men heeft niet kunnen ont dekken wat hem tot die daad bewogen heeft. De Raad van State heeft den aartsbisschop van Lyon en de bisschoppen van NlmesViviersValence en Montpellier eene berisping toegediend wegens hnnne mandementen. Van de 2620 gemeenten hebben na de raadsverkie zingen op den 1 in 1743 de republikeinen de meerderheid; bekomende conservatieven in 387. De republikeinen wonnen 155 de conservatieven 23 gemeenten. Hamonod, de letterzetter, die bij de ontploffing in het koffiehuis Véry te Parijs gekwetst werd is overleden. De regeering zal de kosten zijner begrafenis betalen. ITALIË Den 4 diende de minister-president Di Rudini in de Kamer de wetsontwerpen in betreffende de handelsverdragen met Egjpte en Zwitserland. Hij verklaarde daarna, dat de buitengewone militaire uitgaven voor 1892 en 1893 gedekt waren door bezui nigingen op de oorlogsbegrooting, die bepaald blijft op 246 millioen. De heer Luzzatti zou een voorstel indie nen tot vermindering der geraamde ontvangsten en tot vermeerdering van de geraamde kosten van den wisselkoers der rente van de zevenjarige schatkistbons. Als de thans aan de Kamers aangeboden voorstellen werden goedgekeurd, bleef een tekort van 33 millioen over. De regeering zou eene wijziging van het successierecht en de invoering van een monopolie voor het vervaardigen van lucifers voorstellen. Deze maatregelen zullen het tekort terugbrengen tot 15 millioen, welke door nieuwe bezuinigingen gevonden moeten worden. Op eenige vragen van de leden Marinuzzi en ImbriaDi be treffende het ontslag van Colombo als minister van finan ciën antwoordde Di Rudinidat dit veroorzaakt was door do militaire kwestie. Hij verklaarde verder bevoegde personen over deze kwestie te hebben geraadpleegd. De be trekkingen tusschen de kroon en het kabinet waren altijd goed geweest, en de kroon was zich hare plichten bewust. Di Rudini verwierp de beschuldiging, dat de houding van het kabinet weifelachtig was geweest. Den 5 waren twaalf leden ingeschreven om tegen de mini8terieele verklaring het woord te voeren. De zitting was zeer onstuimig en niet minder dan elf motiën van orde waren voorgesteld. Di Rudini vroeg eene duidelijke stemming. Eene motie-Grimaldi, waarmede de regeering zich vereenigd hadwaarin hare verklaringen goed gekeurd werdenwerd verworpen met 193 tegen 185 stemmen (8 leden onthielden zich). Na die stemming verklaarde Di Rudini dat hij de bevelen des Konings zou afwachten. De koning heelt het ontslag van het kabinet aangenomen. Waarschijnlijk zal Gioletti met de samenstelling van een nieuw kabinet belast worden. RIJS LAND. Het vertrek van de keizerlijke familie naar Kopenhagen is op 21 Mei vastgesteld. De graancommissie, onder voorzitterschap van Abasa heeft zich eenparig verklaard voor de opheffing van het uitvoerverbod van maïs en haver uit Riga Libau en Re val. ZWEDEN. In verscheidene steden werden den 1 betoogingen gehouden ten gunste van den achturigen arbeidsdag. Te Stockholm bedroeg het aantal deelnemers 7000. VEBEENIGDE STATEN. Den 1 was het overal rustig Alleen te Chicago werden eenige roodo vlaggen in beslag genomen. Bij Revere (Missouri) had den 4 een ernstig spoor wegongeluk plaats. Op het oogenblik dat de expres- trein van San Francisco op de brug kwam, stortte deze in. De geheele trein viel in de rivier. Er waren 7 dooden en 15 gekwetsten. Bij den schouwburgbrand in de vorige week te Phila delphia zijn in het geheel elf personen omgekomen. De groote slachthuizen van de firma Schwarzschild en Sutzberger te Nieuw-York zijn geheel afgebrand. De schade wordt begroot op een miljoen dollars. De brand is vermoedelijk aangestoken. Tweede Kamer. Successierecht. In 1891 bedroeg de waarde der actieve bestanddeelen van de nalatenschappen, waarvan successierecht betaald is, f 325.062.300, waarvan f 107.037.928 onroerende zakenf 54.237.872 rentegevende schuldvorderingen f 40.363.977 binnenl. fondsen, f78.131.777 buitenl. fondsen en f 45.290.746 andere roerende zaken. De waarde van het passief bedroeg f 35.768.266. Suc cessierecht is betaald voor 9734 nalatenschappen, waarbij in 4601 geërfd werd uitsluitend in de rechte nederdalende linie, hetzij in die linie en tusschen echtgenooten, kind of kinderen uit hun huwelijk verwekt of afstammelingen daarvan nalatende. De meeste nalatenschappen wisselden voor de rechte nederdalende linie tusschen f 1000 tot f 100.000 en in de overige gevallen tusschen f 300 tot f 100.000. Boven de f 100.000 werd er geërfd in 142 gevallen tot l'/2 ton, in 73 gevallen tot 2 ton, in 83 gevallen tot 3 ton, in 66 gevallen tot 5 ton en in 63 gevallen tot een bedrag boven de 5 ton. Van successierecht waren vrijgesteld in de rechte neder dalende linie en tusschen echtgenoot en kinderen 9807 nalatenschappen, in de rechte opgaande linie 680 en in alle andere gevallen 2335, totaal 12822 nalatenschappen. Betaald werd1 pet. van f 165.066.937, geërfd in de rechte nederdalende linie, 1 pet. van f 20.907.861, geërfd door echtgenooten, 3 pet. van f 2.803.512, 4 pet. van f 14,006.128, geërfd door echtgenooten, 4 pet van f 25.102.116, geërfd door broeders en zusters, 6 pet. van f 23.054.766 en 10 pet. van f 33.715.862. De wetsvoordracht betreffende het kiesrecht ia thans bij den Raad van State Op de lijst der hoogst aangeslagenen in de provin cie Utrecht komen 147 namen voor de hoogste is van de heer mr. W. J. Royaards van den Ham te Utrecht voor f 6560.305, de laagste van den heer jhr J. van den Bosch te Utrecht voor f 552.04. Op die in de provincie Over- ijsel met 196 namen is de hoogste aanslag f 13.301.34 van den heer mr. R. F. baron van Heeckeren van Was senaar laagste aanslag f 294.72. Op die in de provincie Drente met 87 namen is de hoogste aanslag van den heer B. Eleveld, te Hoogeveen voor 1421,66slaagste aanslag 191,34. Op die in de provincie Zuidholland met 633 namen is de hoogste aanslag van den heer C. J. van Oudermenlen te Wassenaar met f 6411.795, laagste aanslag 558.97. Gedurende de maand Maart is bij de Rijks post spaarbank ingelegd 1.151.60891 en terugbetaald 1 096.693.76, zoodat het gezamenlijk tegoed op 31 Maart 24.774.190.035 bedroeg. In den loop dier maand werden 5068 nieuwe boekjes afgegeven en 2064 geheel af betaald, zoodat er aan het einde nog 331 770 stuks in omloop waren. De Vereeniging voor Lijkverbranding, die besloten heeft hier te lande een lijkoven te doen bouwenwil daartoe geschikten grond te Hilversum aankoopen, waar van de plannen geheel gereed zijn. Daar aan het fonds voor lijkovens nog 20000 ontbreekt, vraagt het bestnur vrijwillige bijdragen en biedt tevens aan, aandeelen aan toonder van f 100 of halve aandeelen van 50, terug te betalen, zoodra de toestand van de geldmiddelen der Vereeniging het toelaat, met 125 voor elk aandeel van 100 en met 62.50 voor elk half aandeel van 50. Tot kapelmeester van de dienstdoende schutterij te Leiden isin plaats van den heer A. van Leeuwen benoemd de heer Joh. G. Geyp Jr., solo-pistonist en violoncellist bij de Arnhemsche Orkestvereeniging. De commissie voor de handwerkendie dit jaar te Assen vergaderde, wijst in haar verslag aan den mi nister van binnenl. zaken op de telken jare veelvuldig gehoorde klachtdat de examens in een min gunstig jaargetijde afgenomen worden. Vooral was dit wegens het koude weder en de sneeuw in het afgeloopen voorjaar het geval geweest. Zij zou die examens willen verschuiven tot het najaar of wel den vroegen herfst, waarin zij nog dit voordeel zietdat den onderwijzeressen die bij het akte-examen volgens art. 56a er niet in slagen eene aanteekening voor de nuttige handwerken te verkrijgen dan na een half jaar, en niet pas na een jaar de gele genheid zou worden gegeven examens in het vak, vermeld onder letter k van art. 2, te doen en zij derhalve dik wijls niet een geheel jaar behoeven te wachten, om voor eene betrekking benoemd te worden. Voor de 20 plaatsen van adelborst aan het kon, institnut voor de marine te Willemsoord hebben zich 108, voor de 54 plaatsen als cadet te Breda, waarvan 26 voor den dienst hier te lande en 28 voor Oost-Indiër 260 jongelieden aangemeld. De winst der gemeente-gasfabriek te Leiden over 1891 bedraagt ruim f 50000. Te Maastricht is een werkman, die in eene zout fabriek in eene gloeiende pan gevallen wasaan de gevolgen daaraan overleden.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 5