„KANT.' No. 58. Vier en Negentigste Jaargang. 1892. V R IJ I) A G Inspectie Verlofgangers. Buitenland. Binnenland. 13 MEI. FEUILLETON. Roman nit het Berlijnsche leven, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel f 0,1». Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen voorloopig ter algemeene kennis dat het on derzoek der verlofgangers van de militie te land aldaar zal plaats hebben op Woensdag lö Juni 1892, des voormiddags te 9 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 11 Mei 1892. De Secretaris, NÜHOUT VAN DER VEEN. BRLCS1E. Den 7 eindigden de beraadslagingen over de grondwetsherziening. Den 10 had de stemming over de verschillende voorstellen plaats. De herziening van art. 1, verdoeling van het land in 9 provinciën, werd aangenomen met 110 tegen 13 stemmen en 6 onthou dingen, en van art. 26, betreflende de invoering van het koninklijk referendum met 78 tegen 48 stemmen, nadat de heer Woeste verklaard had, dat de rechterzijde deze herziening slechts voorwaardelijk aanvaardde. Verworpen werd met 121 tegen 11 stemmen die van art. 34, be trekkelijk het onderzoek van de geloofsbrieven der^ Ka merleden en aangenomen art. 36, betreflende de verplichte verkiezing van tot minister gekozen leden, met 78 tegen 52 stemmen en met 97 tegen 34 stemmen die van art. 53, betreffende een zelfde kiezerskorps voor Kamer en Senaat; met 68 tegen 47 stemmen die van art. 54, bepalende het aantal Senaatsleden en met 87 tegen 19 stemmen de bepaling, dat de kroonprins op zijn 18 jaar lid van den Senaat wordt. Verder is met 103 tegen 2 stemmen de wenschelijkheid uitgesproken, de bepaling betreffende het huwelijk van prinsen aan herziening te onderwerpen en met 96 stemmen die van de troonsopvolging. De her ziening van art. 52, schadeloosstelling der afgevaardigden, werd mede aangenomen, evenals die van art. 58, verdee ling der provinciën in districten en aanwijzing der plaatsen waar de verkiezingen worden gehouden met 68 tegen 58 stemmen. DUITSCHLAND. De Keizer heeft voor f 3000 geteekend op de lijst voor de kosten van het werk van het aardrijkskundig genootschap te Berlijn dat bij gelegen heid van den vier honderdsten gedenkdag der ontdekking van Amerika verschijnen zal. De Keizer heeft onmiddellijk na ontvangst van het bericht der verloving van graaf Herbert von Bismarck per telegraaf zijne gelukwenschen doen toekomen zoowel aan den bruidegom als aan de familie der bruid. FRANKRIJK. Den 6 des avonds zijn op de wa gens van een trein naar Marseille te Parijs wit geëmail leerde platen aangebrachtwaarop in het oog vallende figuren in het zwart, als een poppetje, een boom, een dier enz., met behulp waarvan men zelfs des nachts zonder moeite zijn wagon kan herkennen. Volgens den uitvinder, den ingenieur Edouard Cros, vergeet en verwart men getallen doch onthoudt men gemakkelijk zulke figuren en zal men bij de toepassing van dit stelsel veel gemak kelijker zijnen wagon kunnen aanwijzenwanneer men iets heeft laten liggen. Een der dameswagons was ver sierd met een olifant die den tromp in de lucht hield. Den 7 des morgens heeft een wervelstorm te Cannes veel schade veroorzaaktvooral aan de schepen in de havens. Te Parijs is ten behoeve van de posterijen een dienst van wielrijders opgerichtdie de laatste expresse-bestel lingen naar de stations overbrengen. Door de herstemming in 239 hoofdplaatsen op den 8 is in 110 gemeenten de raad geheel uit republikeinen samengesteld. Verder is in 100 gemeenten eene repu- blikeinsche meerderheid. De republikeinen wonnen zeven hoofdplaatsenhetgeen het getal door hen gewonnen hoofdplaatsen tot achttien heeft doen klimmen. De con servatieven wonnen er drie. De socialisten zijn uitge worpen en vervangen te Roanne St. Etienne en Troyes. Te Ligean is vóór het sluiten der stembus een hevige twist ontstaan waarbij vijftig personen gewond werden en de stembus gestolen werd. Véry zal ook op kosten van den Staat begraven wor den. Den 8 werd Hamonod begraven, bij welke gelegen heid de president van den gemeenteraad van Parijs Santon, eene lijkrede hield, waarin hij o. a. zeide, dat men zich geen vrees moest laten aanjagen door de aan slagen, die Parijs in den laatsten tijd in opschudding gebracht hadden. Iedereen behoorde zijnon plicht te doen. ITALIË. De Koning heeft den 10 het ontslag van het kabinet Di Rudini aangenomen en Gioletti met het vormen van een nieuw kabinet belast. O08TEMHIJK-HOIGARIJE. De delegaties worden tegen September bijeengeroepen. De hongaarsche minister van koophandel, de heer Barosz, is overleden aan de govolgen van pleuris. Zijne dood wordt door alle partijen als een groot verlies be schouwd. Het hongaarsche Lagerhuis besloot den 9 dat zijne begrafenis op Staatskosten zou geschieden. RUSLAND. De heer Grosserhoofd van het ge meentebestuur te Petersburg is den 11 des namiddags te half zes overleden. TURKIJE. Merdjiau en Christode moordenaars van den bulgaarschen agent Voulkovitchzijn tot de doodstraf veroordeeldde medeplichtigen, de gebroeders Tufenkcheff, tot 15 jaren dwangarbeid. Tweede Kamer. Den 11 is een wetsontwerp ingekomen tot verbetering van de Schipbeek, de Regge en de Berkel. De beraadslagingen werden voortgezet over deconclu- siën op de adressen in zake de jachtwet. De heer de Kanter zette zijn gevoelen breedvoerig uiteenverdedigde het ingekomen adres van 15000 per sonen, dat door hem opgesteld was in overleg met prof. Fabius, het Kamerlid Ferf en den heer Krelage te Haar^. lem en toonde de schade aan, die de landbouw door de jach^ leed. Tevens vroeg hij den minister, of deze bij zijn ge voelen van 1876 gebleven was en of hij daarvan blijk zou geven door een voorstel tot wijziging der jachtwet. De heer Farncombe Sanders, deelende het gevoelen der commissie dat jacht en visscberij afzon derlijk geregeld moeten worden, zette de redenen uiteen, waarom hij tegen de conclusie der meerderheid zou stem men. Hij wil alleen uitspraak in het algemeen, dat her ziening der jachtwet wenschelijk is, zonder in bijzonder heden te treden. De heer van der K a a ijlid der commissieverdedigde de conclusie der meerderheid. Deze wil regeling van de jacht, volstrekt geen afschaffing van het jachtrechtzooals sommige sprekers beweerden. Het stelsel der commissie komt geheel overeen met het indertijd opgenomen beginsel in het ontwerp Gratama c.s., waarvan art. 1, toen gesteund door de heeren Tak en Smidt, met geringe meerderheid verworpen werd en met het beginsel eener in 1882 door de heeren Gratama, Sickesz en Borgesius bij het verslag over justitie over gelegde nota. De heer Reekers verklaarde met de conclusie der meerderheid niet te kunnen medegaan. Het best ware geen conclusie maar alvorens daaromtrent te beslissen, wil hij eerst 's ministers verklaring afwachten. De heer de Beaufort (Amsterdam) zou met de conclusie der minderheid, zelfs verscherpt, kunnen meegaan, omdat daardoor geene groote omwenteling in de jacht wet gebracht wordt. De heer A. van Dedem verdedigde de conclusie der minderheid waarin hij eene wijziging voorstelde die gedrukt en rondgedeeld zou worden. Den 12 voortzetting. Do minister van koloniën heeft bij suppletoire indische begrooting een krediet van 300.000 aangevraagd om de indische regeering in do gelegenheid te stellen on middellijk maatregelen te kunnen nemen tot uitvoering van het door eene commissie van deskundigen hier te lande mede onderzochte werk tot aanleg van een dam van Oodjoeng Piring naar het Djamoeanrif (Westgat van Soerabaija)waardoor de achteruitgang van het vaar water in den noordelijken ingang van straat Madura voorkomen kan worden. De kosten zijn geraamd op I 1.900.000behalve de kosten van den aanleg van stroomleidende hoofden die evenwel nog niet strikt noodig worden geoordeeld. De minister van binnenl. zaken heeft zijn antwoord ingezonden op het verslag der afdeel ingen over hot wets ontwerp tot subsidieering van behoeftige gemeenten. Daarin bevestigt hij, dat de maatregel niet anders is dan eene tijdelijke voorziening en doet hij uitkomen, dat de subsidieering ook voornamelijk strekt tot vergoeding van de uitgaven, die minder welvarende gemeenten door de richtige uitvoering van 's Rijks wetten, buiten rechtstreeksch verband met de gemeente-huis houding, hebben te dragen. Herzieuing van het Rijks belastingstelsel en van de plaatselijke belastingen is geen 63) DOOR PAUL LINDAU. »Zonder verdere complimenten! Daar kan je van op aan Als we iets willen bereiken, moeten we heel an ders te werk gaanik moet er zelf nog eens over denken. Ik weet zelf nog niet goed, hoe. Maar zóó gaat het in geen gevalEn wat is dat voor een lorrig som metje, dat je voor het bewaren van dat gewichtige ge heim vordert? Do Iseneck's hebbou geld, heel veel geld, en moeten behoorlijk bloeden. We moeten ééns en voor goed je toekomst verzekeren En even gemakkelijk als je zevenhonderd mark vraagt, kan je er zevenduizend of zeventigduizend vragen Laat mij er maar eens over denken Dat kan een aardig zaakje worden De baron was opgestaan eu liep met langzame schreden in de kamer heen en weer. Bertha was het, alsof haar eene duizeling bevingbij het ongedachto vooruitzicht op de fabelachtige som die de baron zoo koelbloedig noemde: zeventigduizend mark! Misschien zou men de zaak op eene andere wijze kunnon aanpakken," zeide Saza peinzend, terwijl hij in het vertrek op en neer wandelde. »Ik zeg niet dat het zoo beter zou zijn, maar we zullen er eens over naden ken Wie was die nachtelijke bezoeker van gravin Iseneck?" »Moet ik het zeggen »Als wij samen willen werkenmoet gij mij alles vertellen." Vorst von Engernbeim." .Wie?" vroeg Saza met nadruk en vol verbazing. Hij bleef als aan den grond genageld staan en keek Bertha aan. Vorst von Engernheim," herhaalde deze opkalmen toon. Een afschuwelijke grijnslach verwrong de trekken van zijn bruin, leelijk gelaat. .Engernheim! dat is alleraardigst!" riep hij, terwijl hij zijne wandeling hervatte. Hij barstte in eenen schaterlach uit. Maar eensklaps zweeg hijvertraagde zijnen tred, bleef staan, liet zich op eenen stoel nedervallen eu keek peinzend vóór zich. Hij zag vage omtrekken, die allengs eenen duidelijker vorm schenen aan te nemen. Hij was vol angst dat nu de eene of andere stoornis, eene op merking bijvoorbeeld van Bertha, hem zou afleiden en hem den draad zijner overpeinzingen zou kunnen doen verliezen. Terwijl hij den duim der linkerhand aan zijne kin en den wijsvinger aan zijnen mond bracht, wuifde hij met zijne rechterhand afwerend naar Bertha, zonder de oogen' op te slaan. .Een oogenblik!" fluisterde hij. Er heerschte een diep stilzwijgen. Langzaam hief Saza het hoofd opwierp zich achterover in zijnen stoel en zeide toen Dus dat was in den nacht van 21 op 22 December 1879? Toen hebt gij vorst Engernheim door het park in de kamer der gravin zien sluipen »Ja .Dat komt ook uit! dat komt uit!" Het verwardeduistere beelddat hem voor oogen had gezweefd, stond nu duidelijk en helder voor zijnen Nu herinnerde de vrijheer zich al de feiten nauwkeu rig. Eerst hadden zij in bonte warreling hem bestormd het tooneel in de loge bij Kroll, de groote man die uit het park kwam, de droschke Nu sloot alles De avond van zijne veroordeeling, de laatste avond zijner vrijheid teekende zich weer scherp in zijne her innering af. Hij was tot na middernacht bezig geweest en had alle maatregelen genomenom, in geval hij veroordeeld mocht worden. Berlijn onmiddellijk te knnnen verlaten^ Al het geld dat hij los had kunnen maken had hij laten overdragen op eenen handelsvriend in Weenen. Hij had allerlei papieren, die gevaarlijk voor hem kon den zijn, verbrand en zorgvuldig opgeruimd. Zijne kof fers waren spoedig gepaktDaarna had hij zich aan gekleed voor het bal. Men wachtte hem bij Kroll. Bui ten was het een verschrikkelijk weer. Eene droschke was niet te krijgen. Hij wachtte, tot de sneeuwstorm ophield. Ongeveer kwart over eenen verliet hij zijne woning in de Königgrützerstrasse. Hij liep aan den boo menkant. Daar zag hij, hoe een groote man, met eenen hoogen hoed op het hoofd en in eenen langen pels ge huld, het hek van het park der Iseneck's uittrad. Hij verwonderde er zich over, doch bekreunde er zich ver der niet om, daar eene droschke, die hij even te voren had aangeroepen stil bleef staan. Doch de droschke werd hem voor den neus weggekaapt door den heer die uit het park was gekomen. Hij wilde den koetsier aangeven en had daarom zijn nummer goed onthouden nr. 1111... Daarna had hij vorst Ulrich in de loge ontmoet en was door hem op ongehoorde wijze belee- digd geworden Alles kwam uit .Merkwaardig merkwaardig!', riep hij hoofdschuddend. .En dat ge dat nu juist aan m ij vertellen moet, den eenige die bevestigen kan dat uwe woorden de volle waarheid bevatten! Want ik heb zelf den vorst in dien nacht uit het park zien komen .Ziet ge wel?" antwoordde Bertha kalm. «En voor de rechters heeft hij het mij heeten liegen .Wie?" vroeg Saza, terwijl zijne oogen eensklaps fonkelden. .De vorst." .Onmogelijk! Is hij dan voor de rechtbank geweest .Natuurlijk. Ik heb het verlangd." »En heeft hjj toen ontkend, dat hij dien nacht in het park is geweest?" .Ja! de rechter vroeg hem of hij regelrecht van de partij naar Kroll was gegaan, en toen heeft hij zoo ge daan!" Bertha knikte toestemmend. .Heerlijk! heerlijk!" juichte Saza, terwijl hij zich de

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1