l itslag verkiezingen. middel tot duurzame Terbetering. Meer afdoende is om de gemeenten niet langer te bezwaren met een zoo on gelijkmatig drukkende last als de kosten ter uitvoering van 's Rijks wettendie uitgaven voor de algemeene Staatszorgen vereischen. Daartoe is herziening der ge meentewet onvermijdelijk. De gemeentewet zal op de kieswet en de provinciale wet moeten volgen. Intusschen moeten tijdelijke maatregelen worden genomen, ter ver zekering van den geregeldon gang der gemeente-admi nistratie. Van wettelijko regels en voorwaarden voor tijdelijke Rijkshulp verwacht hij geen genezing, en voor eene par- tieele regeling ten behoeve der gemeente-financiën is de tijd verstreken. Haar herstel moet veeleer alleen ver wacht worden van do volledige uitvoering der bepalingen van de Grondwet. De regeering heeft zich beijverd daartoe naar vermogen mede te werken. Behalve de regeling van het kiesrecht, wordt verdere herziening onzer organieke wetten in geregelde volgorde voorbereid. Na te hebben uiteengezet, dat voor de uitvoering van het denkbeeld tot verschaffing van tijdelijke Rijkshulp een onderzoek naar den omvang der behoeften noodig was volhardt hij bij de meening dat de voorgestelde wijze van hulpverleeningzij moge als blijvende voor ziening weinig aanbeveling verdienen, het eenige middel is om tijdelijk, zonder te groot bezwaar, in den nood van sommige gemeenten te voorzien. Hij bestrijdt daarom het in de afdeelingen aanbevolen middel van het ruimer verleenen van onderwijs-subsidiën. Zijne hoofdbedenkingen daartegen zijn, dat1 die ruimere toepassing zou strijden met den geest der onderwijswet2°. het middel in vele gevallen onvoldoende zou wezen 3°. aan het openbaar lager onderwijs meer geld zou worden besteed dan de beginselen der wet van 1889 veroorloven en het bij zonder onderwijs, op grond van onbillijke mededinging, op evenredig verhoogde bijdragen zou aandringen, waar door, niet in s lands belang, een vernieuwde strijd zou worden uitgelokt. Vaste regelen voor hulpverstrekking kan de regeering niet bij voorbaat stellen. De bepaling van het bedrag dier subsidiën rekent zij minder tot do taak van den wetgever. Met Gedeputeerde Staten zal nader in overleg worden getreden omtrent de hoegrootheid van het aan sommige gemeenten toe te kennen subsidie-cijfer. Waar dfi subsidiën, door sommige gemeenten in Limburg aan kerkbesturen verleend, op liistorischen grondslag berusten, acht hij het niet wenschelijk, die subsidieoring aan het kerkbestuur te onthouden, door de gemeenten van onder stand uit te sluiten. Tot dekking dezer uitgaven zal geen buitengewone versterking der middelen noodig zijn, daar te verwachten is dat op het totaal der Staatsuitgaven in 1892 ruim 3.000.000 zal vrijvallen. Met het oog op het nadeeli» slot van den dienst 1893 met 2.358.888.10is, zoo geene suppletoire kredieten noodig zijn een batig saldo van ruim 600.000 te verwachten. Prov. §tafen van Noordholland. Amsterdam. Al do liberale candidaten zijn herkozen met ongeveer 3300 van do 5386 geldige st. Gekozen is de heer L. Serrurior, wethouder, in plaats van den heer P. N. Muller, die bedankt had. Het hoogste aantal stemmen op een katholieken kandidaat was 1200, op een anti-rev. 902 op een rad. 155. Edam. Herkozen de heer W. Sligcher, aftr., lib, met 426 van de 561 geldige stemmen; de heer W. Hovy, a.r, verkreeg 92 stemmen. Enkhulzen. Herkozen de heer J. Zijp Kzn. met 1390 van de 2720 geldige st. Herstemming tusschen de heeren R. Kooijman 'Pzn., aftr. lib, met 1339 en J. Blom, kath., met 1260 st. De heer N. Sluis Pzn, a.r., bekwam 1124 st. fegon de geldigheid dezer verkiezing werden bezwa ren ingebracht, opgrond dat 180 biljetten, ingevuld met N. Sluis, niet toegekend zijn aan N. Sluis Pzn. en 45 biljetten met R. Kooijman niet aan R. Kooijman Pzn. Haarlem. Herkozen de heer mr. E. A. Jordens, lib. met 1976 en gekozen de heer J. H. Evolein te Haarlem mermeer, lib, met 1840 van de 3681 geldige st. Her stemming tusschen de heeren G. B. 't Hooft, a.r., aft., handen wreef. >Nu is hij in de val! En die komt er niet af zonder een goed losgeld! Nu is het oogenblik gekomen om met Zijne Doorluchtigheid eens een appeltje te schillen en dat doorluchtig heerschap duidelijk te maken, dat een edelman zich niet laat beschimpen en den hem aangedanen smaad weet te wreken! Nu zullen wij dien hoogen meneer eens wat aardigs vertellen, en je zult eens zien hoe hij naar onze pijpen danst!" In koortsachtige opwinding en drok gesticuleerend liep de vrijheer heen en weer. Bertha keek hem bezorgd aan. »Maar wat is er dan, mijnheer de Baron?"... 'Kom, niet zoo deftig, schat!" riep Saza in storm achtige blijdschap uit, terwijl hij Bertha naar zich toe trok en haar omarmde. »Geen complimenten onder vrien den, als wij zijn! Zevenhonderd mark heb je geëischt Haha! Een vermogen bezit je! Je toekomst'is verzekerd en de mijne ookJe vermoedt niet half. hoe rijk wij zijn »Ik begrijp niet »Je zult me wel leeren begrijpen Ah zoo Zijne Door luchtigheid heeft voor den rechter dit nachtelijk bezoek geloochend Nu, wi; zullen het hooge heerschap dit be zoek bewijzen Mijn getuigenis is onwederlegbaarEn ten overvloede zullen wij hem ook den koetsier laten zien, dien ik wel zal opsnuffelen 1 Vorst ülrich vou En- geruheim heeft meineed gepleegdDaar staat tuchthuis straf op Begrjjp je het nu Vat je nog niet wat wij in handen hebben De eer der familie Iseneck, de vrijheid, ja het leven van vorst Von Engernheim Dat is een kapitaal waarvan je behoorlijk kunt leven geloof me vrij En dat bet rente zal opbrengen, laat mij daar voor maar zorgen Saza was zoo opgewonden, dat hij aan niets anders meer dacht. Hij verzocht Bertha, of zij alleen voor hare verhuizing wilde zorgen en zich alles wilde aanschaffen, wat zij noodig of ook maar wenschelijk achtte. Om de kosten behoefde zij zich verder volstrekt niet te bekommeren. Zij waren nu rijk en konden een lui en lekker leventje leiden. Drie dagen daarna werd Bertha Schmider huishoudster bjj vrijheer Von Saza. De geheele volgende week had met 1776, mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht, kath., altr. en D. Mijsborg te Beverwijk, lib., beiden met 1762 stemmen. Voor de tusschentijdsche verkiezing werd gekozen de heer mr. A. Kist met 1835 van de 3623 geldige stem men. Du heer P. Verkuijl, a.r., bekwam 1175 stemmen en de heer S. Roozen, kath., 524 stemmen. Helder. Herkozen de heer G. J. O. D. Dikkers met 474 van de 650 geldige stemmen. Herstemming tusschen den heer Mr. M. Büchner (aftr.) die 305 en den heer C. A. Beukenkamp, die 202 stemmen bekwam. Hoorn. Herkozen de heer M. de Jong, lib., met 810 st. De heer S. Zuurbier, kath., verkreeg 391 st. Nleuwer-Amstel. Herkozen de heer mr. F. Th. Wes- terwoudt, gesteund door lib. en kath., met 879 van de 1429 geldige st. De heer Lindeboom, a.r., verkreeg 532 st. Purmerend. Herkozen de heeren H. Scheringa Azn. en S. Appel, lib., met 445 en 634 van de 324 geldige st. De heer K. Kaaskooper verkreeg 271, de heer C. de Goede Hzn., rad., 74 en C. V. Gerritsen, rad, 49 st. Scliagen. Herkozen de heeren K. Breebaart en H. Rezelman, lib., met 1132 en 1137 van de 1314 gel dige stommen. Verder verkregen de heeren Frans 101 en W. Hovy 66 stemmen. Weesp. Herkozen de heer mr. M. J. van Lennep, a.r., met 1504 van de 2082 geldige stemmen en her stemming tusschen de heeren mr. L. H. Povel, kath., aftr. met 795 en W. Hovy, a.r., met 720 stemmen. De heeren mr. FHooft Graaflandt en J. W. F. Scheffer, liberalen, bekwamen 531 en 494 stemmen. Zaandam. Herkozen de heeren C. Corver van Wes- sem en D. H. Zwaademaker, lib, met 585 en 573 st. De a. r. caudidaten verkregen 129 en 126 st. Prov. Staten BlITEA Noordholland. Bijna overal werden de aftredende leden herkozen. Te 's-Gravenhage werd het aftredend lid, mr. H. giaaf van Hogendorp, a.r., niet herkozen, maar vervangen door een liberaal. Te Schiedam moet herstemd worden tusschen de heeren P. Loopuijt, lib., met 576 en L. W. Jansen aftr., kath., met 520 st. De heer Keuchenius had 213 stem men te 'Kampen tusschen den heerL.W. Ebbinge, aftr., lib. met 422 en de heer T. Kok Azn., a.r., met 374 van de' 1072 geldige stemmen de heer W. G. Boele lib. had 270 stemmen. Te Zwolle komen de aftredende leden mr. van Roijenlib., en mr. G. Wicherlinka.r., met 576 en 628 stemmen, in herstemming met de heeren do Vos van Steenwijklib., met 576 en D. J. R. Jordens, anti-rev., met 330 stemmen. To Doesburg werd gekozen de heer jhr. C. M. Brantsen, a.r., met 881 vau de 1730 geldige st. en moet herstemd worden tusschen de aftredende liberale leden C. W. Vrijland met 856 en C. Willink Kotjen met 829 st. Te Venloo werd het af tredend lid, de heer L. P. Jansen, niet herkozen en ver vangen door den heer Ch. Houten Te Gouda, waar het aftredendo liberale lid herkozen werdmoet herstemd worden tusschen 2 liberalen en 2 aftredende leden waarvan 1 a.r. en 1 kath. Te Zoetermeer herstemming tusschen 2 liberalen en 2 aftredende leden waarvan 1 a.r. en 1 kath. Te Al/en mede herstemming tusschen 2 lib., 1 a.r. aftr. on 1 kath. Te Delft werd een lib. aftr. lid herkozen. Door het vinden van één briefje te veel in de bus van Hof vanDelft moet eene nieuwe stemming plaats hebben, daar het tweede aftr. lib. lid, de heer ermaos, juist de volstrekte meerderheid van stemmen had. Te Vlaardingen herstemming tusschen twee libe ralen en twee aftr. a.r. leden. Te Ommen werd herkozen het aftr. lib. lid W. baron van Ittersum en gekozen baron v. Dedem, lib., in plaats van den heer J. Kroon aftr., a.r. Te Zaltbommel herkozen het aftr. lib. lid A. Hoeflake en gekozen de heer A. G. Huyskes a. r., in plaats van het aftr. lid, den heer P. H. den Ouden, lib. Voor de verkiezing van een lid van den raad der gemeente draft moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren P. Konijn en A. Blaauw. Te Bloem endaal is den 10 tot lid van den ge meenteraad gekozen de heer J. H. Bijvoet met 160 van de 198 stemmen. Saza haast geene belangstelling voor zijn weekblad. Hij liet de redactie geheel en al aan zijnen collega over. Hjj had dezen verteld, dat hij zich voorbereidde tot eenen grooten »slag", en, om te maken dat deze gelukte, zich zoo stil mogelijk moest houden. Zijn collega gaf zich wel de grootste moeite, om in de voetstappen van zijnen meester te treden, maar het ging hem slecht afDe lezers van den Rechtsstaat misten de venijnige pen. »Het blad heeft het al gauw afgelegd," hoorde men hier en daar spijtig zeggen. »Het is vervelend geworden. Er staat niets meer in Maar in stilte was Saza drok aan het werk. Langzaam en slim boraamde hij den vernietigingskampdien hij besloten was te voeren, en waarvan hij zou terugkeeren met eenen oorlogsbuit, die de moeite van den strijd rijkelijk zou beloonen. Hij had de lont in de hand. De uitbarsting kon volgen wanneer het hem behaagde Hij had zich door Bertha nauwkeurig laten inwijden in alle bijzonderheden en gevolgen van den diefstal. Hij lachte geheimzinnig, toen hij hoorde dat eene zekere Rosa Moockel ook eene rol daarbij gespeeld had. Bertha achtte het overbodig, te vertellen dat zij deze jonge dame onlangs neg eens ontmoet had want dan zou het uitkomen dat haar verhaal over hare betrekking bij eene Pransche dame gelogen was, en dit zou wellicht op haren vriend eenen verkeerden indruk maken. Hij liet zich over de gebeurtenissen bij de verhooren en over den loop der publieke zittingen haarfijn inlichten. Hij wist zich alle bladen te verschaffen, die mededee- lingen hadden gebracht over den diefstal en zijne ge volgen, de advertenties met de belooningen voor de aan gevers van derf diefstal, en ook het nummer van de krant, dat het trouwens zeer onvoldoende bericht over het proces te lezen gaf, en waarin niet eens de namen werden genoemd van de interressantste personen, die in de zaak waren betrokken in één woord alle mate riaal, dat op den diefstal betrekking had. Hij had eene volkomen akte van beschuldiging opge steld. Voor deze was het getuigenis van den koetsier, die niets met de misdaad te maken had, van groote Te Rijp moet eene herstemming plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad tusschen de heeren J. W. van Raven en S. de Graaff. Te Smilde is een dennenboschgroot ongeveeer 9 bundersafgebrand. De uitslag der verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Egmondbinnen isdat de heer J. Noort Jz. 26 stemmen bekwam, en de heer P. Groen Pz. 18, zoodat tusschen beide heeren zal herstemd worden op den 24. Verder waren uitgebracht op den heer H. Hoogeboom 17, op den heer M. Kaptein 4, op den heer B. Schoof 2 en op de heeren P. de Waard en P. Brommer ieder 1 stem. Te Utrecht is bij herstemming tot lid van don ge meenteraad gekozen de heer E. J. I. C. van Baerle, r.k., gesteund door de a.r., met 957 st. tegen 920 op den heer Jac. de Grootcand. der vrije Utrechtsche kiezors- vereeniging. Het dividend over 1891 der Nederlandsche Bank is bepaald op f 86 per aandeel. Beroepen tot godsdienstleeraar en hulpprediker bij de herv. gemeente te Kronimenledijk Je heer J. J. Henckel te Wilp prov. Groningen. De landerijen, behoorende tot het waterschap Kam perveen, zijn verpacht voor 5285, d. i. ongeveer 1200 meer dan over 1891. Bij kon. besluit van den 6 is de heer jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen inspecteur van het lager onder wijs in de eerste inspectie bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw, bij gelegenheid van de herdenking van zijn gouden ambtsfeest op den 10. Den 7 des avonds hield Sequah zijne eerste zitting te Leeuwarden hij gaf eene verklaring van zijne ge neeswijze behandelde een 65jarig rheumatieklijder, die na de behandeling verklaarde geen pijn meer te gevoelen en een bankbiljet van f 25 ontving. Den 7 des morgens lag te Loosdrecht de sneeuw minstens 10 ned. duimen hoog en konden een paar per sonen sneeuwballen gooien. Den 8 werd buiten Zevenbergen de echtgonoote van don schippersknecht van der Herpel, die met hare twee kinderen, in een wagentje gezeten, huiswaarts keerde, door eenige langs den weg grazende koeien vervolgd wegens den hond, die haar vergezelde. Do vrouw, geen raad wetende is waarschijnlijk naar den waterkant van den weg afgeweken, met het gevolg, dat zij en een der kinderen in de haven verdronk, torwijl het andere kind gered werd. Men schrijft ons Den 8 gingen 2 kinderen, 9 en 4 jaar oud, van den heer te Scliagen er op uit, om hunne moeder af te halen of op te zoeken die zich naar Alkmaar had be geven. Het opsporon en terugbrengen vau de kleinen kostte heel wat tijd want eerst ter hoogte vau de katholieke kerk aan den Middenweg te Heerhugowaard vond men de jeugdige wandelaars. Een aardig kinder- marschje Den 9 zijn te Amsterdam vijf van de zes voor ouderwijzer geëxamineerden geslaagd, namelijk L. J. H. G. Eversz, P. Schouten, J. de Graaff, D. Muijs en D. J. Gouwotor don 10 drie van de zosnamelijk S. Beijer van Zaandam S. van Gelder van Enkhuizen en 1 van Alkmaar. Den 10 zijn te Haarlem de drie voor de orde- en vrije oefeningen geëxamineerden geslaagdnamelijk J. D. van Veen en A. Dekker, beiden van Haarlem en G. H. A. Gottmer van Amsterdam. De examens zijn afgeloopen. Geëxamineerd werden 53 onderwijzeressen, waarvan 45 toegelaten werden en 258 onderwijzers waarvan 2 zich terugtrokken en 205 slaagden. Te Oudorp is den 10 tot lid van den gemeente raad gekozen de heer J. Buren met 26 van de 27 stemmen. In den nacht van den 10 is in de Willemstraat te Rotterdam een zware brand uitgebroken in de witwer- kerswerkplaats van de firma L. J. Pfeiffer, welke zich spoedig mededeelde aan de naastgelegen houtzagerij, waar van de drie bovenverdiepingen door acht gezinnon be woond worden. Persoonlijke ongelukkeu hadden niet plaats. Alleen een groote trekhond, de bewaker van het benedenhuis verbrandde. Slechts twee gezinnen waren tegon brandschade verzekerd. Den 10 is in het hoofdkiesdistrict Kampen tot lid der Tweede Kamer in plaats van den heer Noordtzij die bedankt heeft, gekozen de heer mr. M. baron Mackay, anti-rev., met 1188 van de 2252 geldige stemmen. De candidaat der liberalen, jhr. E. van Weede van Dijkveld, verkreeg 1003 stemmen. waarde. Hij zelf had een zeer pijnlijke ontmoeting met den vorst gehad. Men kon hem dus verdenken van eene heftige verbittering, van wraakzuchtige gevoelens tegen den vorst, en zijne getuigenis kon dus gewantrouwd wor den. Wanneer de vorst bleef bij zijno ontkenning, stond de eene verzekering tegenover de andere, en dan zouden do rechters bezwaarlijk zijne partij kiezen. De koetsier van droschke 1111 moest tot eiken prijs opgespoord worden. Niet zonder veel moeite slaagde hij daarin eindelijk. De droschke was in die jaren herhaaldelijk van eigenaar gewisseld. De gezochte koetsier had do jicht gekregen en dientengevolge zijn baantje moeten laten varen. Op het oogenblik was hij, gelijk Saza eindelijk te weten kwam, eigenaar van eenen bierkelder in de Invaliden- strasse, die drok door zijne vroegere collega's bezocht werd. Bij heette August Spiddel. Nadat de vrijheer dien persoon op het spoor was ge komen, bereidde het staven der feiten, waarom het hem eigenlijk te doen was, hem weer nieuwe en niet geringe moeielijkheden. Ja, beste meneer, het heeft zoo dikwijls gesneeuwd", verklaarde August Spiddel, toen hij in het kleine ver trekje achter de gelagkamer tegenover den vrijheer zat, terwijl juffrouw Spiddel haren man achter het buffet had afgelost, »en ik ben zoo dikwijls door de Königgriitzerstrasse gereden. Hoe zon ik dat nog kunnen weten Saza herhaalde hem nog eens alle bijzonderheden de oude man schudde het hoofd, en zei maar altijd >Hoe zou ik dat nog kunnen weten?" Maar op eens, toen Saza bjjna begon te wanhopen, ging er den ouden man een licht op. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2