„KAMT." No. 60. Vier en Negentigste Jaargang, 1892. WOENSDAG 18 MEI. Drankwet (Vergunning). Buitenland. FEUILLETON. Roman uit het Berlijnsche leven, ALKMAARSCHE COURANT. Dezo Contant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar O,SO; franco door het geheele rijk j 1, De 3 nummers f 0,06. Telefoonnummer: Pr|Js der gewone Ad verten tlën Per regel J 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door HENDRIKUS VERBEEK wonende te Amsterdam tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Laat, wijk A, No. 59, welke vergunning laatstelijk ten name stoDd van nn wijlen PAULUS VAN DIJK. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 14 Mei 1892. De Secretaris, NÜHOUT VAN DER VEEN. BELOIE. In de Radysstraat bij de Hoogstraat te Brussel zijn den 12 zeven spelende kinderen onverwachts onder een instortenden muur verpletterd. De Senaat heeft den 12 met 25 tegen 4 stemmen de aanvullingskredieten voor de voltooiing der versterkings- werken aan de Maas goedgekeurd nadat de minister president Beernaert nogmaals de goede trouw der re geering verdedigd had. Den 13 heeft de heer Rosseenw iu de Kamer aan de regeering verzocht, den 14 duidelijke ophelderingen te geven omtrent de aan den Congostaat gedane verwijtea, dat hij eene onwettige mededinging aandoet aan den particulieren handel en geweren op zijn grondgebied heeft ingevoerd, in strijd met de besluiten der Brusselsche conferentie. Indien deze beschuldiging waarheid bevatte, zonden de voorwaarden waarop België in eene leening toegestemd heeft, moeten gewijzigd worden. Den 14 deed de minister-president Beernaert bij het beantwoorden der tot hem gerichte vragen omtrent den Congostaat opmorkendat er tusschen België en dien Staat alleen een persoonlijke band bestondwaarna hij stilstond bij den aldaar verkregen vooruitgang en bij de noodzakelijkheid om zich aan de grenzen gelegen te laten zijn en het belang om daarlangs positie te nemen. Er waren overeenkomsten gesloten met inlandsche hoof den die de bescherming van den Congostaat hadden aanvaard en een cijns beloofd hadden in ivoor. In stre ken, niet lang geledon te vuur en te zwaard verwoest, was nn geen enkel Arabier meer. Vervolgens deed hij uitkomen, welke offers Koning Leopold zich voor den Congostaat getroost had, (in 1890 1.959.574 frcs, en in 1891 bijna evenveel), welke alleen getemperd werden door den verkoop van ivoor. Geene handelsvereeni- ging kon dien verkoop euvel dniden, omdat gezegd ivoot herkomstig was van nog niet voor den handel open staande gewesten, die voortaan echter binnen den kring der handelswerkzaamheid zullen worden opgenomen. Nooit had de Congostaat zich de bevoegdheid ontzegd om zekere voortbrengselen als cijns aan te nemen. De overige mogendheden deden hetzelfde. Den 9 Juli 1890 deed de Congostaat afstand van de bevoegdheid om handel te drijven in ivoor binnen een zone van 50 mij- 65) DOOR PAUL LINDAU. Van het slot en vooral van den >Herrenbau" nit was het uitzicht, verrukkelijk. In het dal slingerde zich de wel niet breede, maar tamelijk woeste stroom, die zich hier bij zijn afscheid van de bergen in zijne ondiepe rotsachtige bedding nog onstuimig gedroeg en zijne wateren deed schuimen en sprankelen tegen de rotsblokken en steenen, die hij op zijnen weg ontmoette. Aan den voet van den berg, door het ruischende water bespoeldlag het stadje met zijne eenvoudige kleine huisjes welke bijna alle met lei gedekt waren en waartusschen slechts de statige torens der beide kerken omhoog rezen. Boven de slad scheen altijd een blauwgrijze nevel te hangen Van het slot uit kon men in de breede hoofdstraat zien men kon daar de bewo ners door elkaar zien krioelen als .wriemelende mieren. Achter de stad strekte zich een wijde vlakte nit met bonte, regelmatig afgedeelde velden, die door schutting gen en kreupelhout van elkander waren gescheiden. Daartusschen lagen boomrijke plekkendie al dichter en dichter werden en aan den verren horizon tot een groot woud schenen saam te groeien. Slechts een paar boerenhoeven en huisjes waren er in de vlakte te zien. Op buitengewoon heldere dagen kon men ver in do verte de lichtblauwe lijnen van het gebergte bespeuren, doch gewoonlijk verloor de vlakte zich in een grijzen nevel, die onmerkbaar samenvloeide met het blauwe luchtruim. Tegenover Kypstein op den anderen oever lag een met dichte wouden begroeide heuvelkling, die len van de oevers. Met handelsvereenigingen waren nu en dan moeieljjkheden ontstaan. Aanvankelijk zocht men nog zijn weg, maar het werk van het Brusselsch Congres was voltooid en er zouden geene moeielijkheden meer voorkomen. Het beweren, als zouden er geweren aan negers verkocht zijn, sprak hij uitdrukkelijk tegen. Hij stelde een volstrekt vertrouwen in de uitkomsten van het werk aan den Congo en verklaarde er zeker van te zijn dat de Koning een geheel vermogeu had opgeofferd om eene kolonie voor België te verkrijgen. De Koning kon geene denkbeelden koesterenwelke het bezit dier kolonie ongunstig zonden zijn. DU1TSCHLAN1D. Te Crefeld is in den nacht van den 11 brand ontstaan in een door vele gezinnen be woond oud huis. Hoewel de brand in eon half uur ge- bluscht was, waren enkele bovenvertrekken zoo snel en sterk met rook gevuld gewordendat zeven personen, meest kinderen, gestikt zijn, terwijl nog twee naar het gasthuis werden gebracht. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Bij de derde lezing der mijnwet op den 13 verklaarde mi nister von Berlepsch, dat in Westfalen onder »acht uren werken" steeds verstaan was »acht uren werken in de mijn", zonder mederekening van den tijd noodig voor het gaan in en het komen uit de mijn en dat de regee ring den normalen werkdag van acht uren niet kon aannemen. ENGELAND. Lagerhuis. Minister de Worms verklaarde, dat de regeering niet aan den president van de Transvaal be loofd had, hem Swaziland te zullen afstaan. Zij droeg hoegenaamd geen kennis van een voorstel van den com missaris Rhodesom de aansluiting van de Transvaal aan een tolverbond van al de afrikaansche Staten te verkijgen door het afstaan van Swaziland. Minister Hamilton verklaarde, dat in den herfst twee kanonneer- booten op het Nijanzameer geplaatst zullen worden. Hare aanwezigheid zal zeker den slavenhandel helpen tegengaan. Den 13 is door den heer Robert Webster eene motie gesteld ten gunste van de afschaffing van eenige bepa lingen der kieswet betreffende het stemrecht van hen, die lezen noch schrijven kunnen waardoor de vrijheid der verkiezingen meer verzekerd zou worden. Deze motie werd aangenomen met 116 tegen 55 stemmen. Minister Balfour steunde de motieverklarende te ge- looven, dat de bedoelde artikelen tot misbruik aanleiding gaven, daar de ongeletterde kiezers bloot staan aan aller lei verkeerde invloeden. Bij eene mogelijke wijziging der kieswet zon het parlement, naar zijne meening, don in de motie aangegeven weg hebben te volgen. FKA1VK.HIJK. Denl3isVéry begraven op de be graafplaats Père Lachaise te Parijs. In den lijkstoet waren aanwezig de commandant Pistor als vertegenwoordiger van den president der Republiok, de president-minister Loubet, de afgevaardigde Brisson, de voorzitter en eenige leden van den gemeenteraad van Parijs enz. Zijne fa milieleden waren uit vrees thuis gebleven. De begrafenis met zachte glooiing naar het riviertje helde. Het loof der boomen had, tengevolge van de aanhoudend droge en warme Augustus-dagen, nu reeds eene onbeschrijfelijk fraaie herfsttint gekregenvan heldergeel en oranje door alle spelingen van groen heen tot vlammend rood en dof donkerbruin. Hier was het altijd schoon bij zonneschijn, wan neer de rivier als eeu gloeiend lint in het dal glimsterde, en de leien daken fonkelden wanneer de bonte kleu renpracht der wouden in volle pracht zich gelden deed en bij bedekte lucht, wanneer zich een dofle sluier over de hoogten scheen te spreiden en de leien daken somber grauw leken. Elk oogenblik van den dag des morgens, wanneer het vroege licht het lieflijke landschap verfrischte en verjongde en laat op den dag, wan neer alles zich in plechtig donker hulde, en in het stadje de kleine lichtjes als gouden stipjes flikkerden. Hier geen gedruisch uit de stad! Geen geratel van wagens, geen gesnor van raderen, geen gefluit van loco motieven. Slechts het gelijkmatige bruisen van de rivier in het dal, het ruischen der bladeren, het klagen en kreunen en loeien van den wind, die hier in de hoogte trouwens bijna zonder ophouden woeien daartusschen in de verte het gekraai van hanen. Doch dit hoorden zij beiden reeds lang niet meer, en de wind moest al flink blazen, wilden zij het merken. Ulrich en Alix hadden allerlei mooie plannetjes gemaakt, hoe zij hunne twee maanden op Kypstein zouden beste den. Zij hadden zich vast voorgenomenuitstapjes te maken naar de schoonste punten in den omtrek ettelijke bevriende families te bezoeken, eenige diners te geven en ten minste één feest op wat grooter schaal aan te leggen. En nn waren zij reeds zes weken op Kypsteinen nog niets van dat alles was er geschied. Zij lachten elkander uit en konden het zelve niet be grijpen, waarmee zij hunne dagen hadden doorgebracht maar in hnn zalig nietsdoen met faun drieën want de jongen was er natuurlijk altijd bij hadden zij er feitelijk geeneu tijd voor gevonden. »Weet ge wel", zeide Alix op eenen avond, »dat ik liep in de beste orde af. De president-minister sprak eene lijkrede uitwelke met toejuiching begroet werd, waarin hij deed uitkomen, dat deze man, die het slacht offer geworden was van een eenvoudig en moedig ver vulden plichthet eerbetoon verdiend had, dat de ver tegenwoordigers der regeering en der stad Parijs hem brachten. Na den minister sprak de voorzitter van den raad van Parijs, wiens rede mede toegejuicht werd. De invoer van varkens van de zijde van België en Italië is verboden. De prefect van Pas de Calais heeft alle kermissen en veemarkten in dat departement ver boden ten gevolge van het uitbreken van het mond- en klaauwzeer. De geheele uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen is, dat in 2146 gemeenteraden de meerderheid republi- keinsch in 488 conservatief en in 141 twijfelachtig is. De republikeinen hebben 253, de conservatieven 36 ge meenteraden gewonnen. Den 5 hebben de gemeenteraden hun dagelij ksch be stuur gekozen. In de voornaamste plaatsen werden de aftredende burgemeesters herkozen. Te Marseille is de nieuwe burgemeester voor het eerst een socialist; te Rou- baix werd een dagbladventer gekozen. «RIElKKlVIiAlVD. Bij de verkiezingen waarbij Tricoupis de meerderheid heeft behaald, zijn op verschil lende plaatsen ongeregeldheden ontstaan. Te Athene werd o.a. in eene twist een persoon gedood en zijn twee per nonen gewond. ITALIË. Graaf Taverna de italiaansche gezant te Berlijnheeft onmiddellijk bij het aftreden van het ministerie Di Rudini zijn ontslag genomen. Het nieuwe ministerie is samengesteld als volgtGio- lette president, binnenl. zaken en tijdelijk schatkist Brin, buitenl. zaken; Bonacci, justitie; Martini, openbaar on derwijs Ellerafinanciëngeneraal Pelloux oorlog Saint Bon, marine Genalla, openbare werken en spoor wegen Finocchiaro Apriloposterijen en telegraphie Lacava, landbouw, nijverheid en koophandel. Het oordeel der pers is over het algomeen zeer voorzichtig, doch niet bepaald ongunstig. OOSTENRIJH-IIONGARIJE. Den 13 is te Zeneca in Bosnië eeu hevige schok van aardbeving gevoeld. Vijf wetsontwerpen zijn ingediend betreffende de valu ta-regeling en een waarbij de minister van financiën gemachtigd wordt eenige 5 en 43/4 pets. fondsen in andere fondsen om te zetten door het sluiten eoner leening tegen lagere rente. De grondslagen der waardehervorming van de munt zijn in twee wetsontwerpen aangenomen. Het eene stelt de Kroon als munteenheid vasthet andere bevat het mnntverdrag met Hongarije. De gouden stan daard wordt als nieuwe muntstandaard aangenomen en als munteenheid de Kroon, verdeeld in 100 hellers. Gou den munten worden geslagen van 20 on 10 kronen en worden voor Staats- en particnliero rekening aangemunt. Dukaten worden voortaan ook als handelsmunt geslagon. Nevens deze gouden mnnten blijven ook rijks zilveren munten, oosteurijksehe valuta, in omloop. De zilvergulden onze collectie, waarvoor de menschen van heinde en ver komen om ze te bezichtigen, nog altijd niet gezien heb »Hebt gij ze gemist?" vroeg Ulrich lachend. «Dat niet, maar het is toch zonde en schande En ik zou mij tot over de ooren schamen als er eens over gesproken werd »Zeg eonvoudig altijd maar dat hebben wij ook! als er van het een of ander snörrepijperijtje op kunstge bied sprake is. Want we hebben werkelijk alles mijn goede vader heeft alles verzameld. Maar laat je dan verder er niet over nit, als ik je raden mag. Van die dingen moet je werkelijk eenig verstand hebben om hnnne schoonheid naar waarde te schatten, Daarvan moet je studie maken. En daar hebben wij beiden geenen tijd meer voor!" »Maar gezien hebben moet ik het toch voor mijn fatsoen «Natuurlijk. En de custos, die altijd uit de hoogte op mij neerzietomdat ik er zoo weinig van weet, en in stilte op mij bromt, omdat ik er zoo weinig belang stelling voor heb, zal zich een feest er van maken, ons rond te leiden en zijn licht voor ons te laten schijnen." »Dan zullen wij die zaak maar dadelijk afmaken, want anders vinden wij er toch geenen tijd voor." «Eigenlijk hebben wij op het oogenblik óók weinig tijd, maar wo behoeven ons in die vervelende zaken ook niet lang op te houden. Nn, als je dan wilt...!" Alix zette haren stroohoed op, en beiden begaven zich naar het gedeelte waar de collectie bewaard werd. De custos van het museum was werkelijk zeer in zijnen schik en voelde zich ten hoogste vereerd, dat hij aan de hooge personages de heerlijkheden die Ulrich helaas op betreurenswaardige wijze minachtte, met ge leerde toelichtingen betreffende den ouderdom, en allerlei bijzonderheden en voortreffelijke eigenschappen uit het oogpunt van kunst, mocht laten zien. Reeds langer dan een uur hadden de vorst en Alix de kunstwerken van het verleden beschouwd. Beiden waren doodmoe van alles, wat zij hadden moeten zien en hooren. Daar kwam eindelijk de afdeeling weefselg

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 1