Binnenland. oostenrijksche valuta staat gelijk met tweo kronen. Betreffende den omloop van het papieren geld en de hervatting van de betaling in specie znllen te bekwamer tijd schikkingen worden gemaakt. Het verdrag loopt tot het einde van 1910. Na het in werking treden er van, znllen de beide regeeringen de onderhandelingen voort zetten over de algemeene invoering van verplichte reke ning in kronen in verband met de regeling van het algemeeno mnntverkeer en de uit te vaardigen wetsbe palingen aangaande de hervatting van de bepalingen in specie. Het derde wetsontwerp bepaalt, dat betalingen, welke in goudguldens moeten geschieden, ook in andere gouden lanasmunten kunnen gedaan worden, waarbij 42 oosten rijksche goudguldens met 100 kronen gelijk staan. Het vierdo bevat aanvullingen van de statuten der oostenrijksch-bongaarsche Bankdeze verplichtende om de wettelijke gouden munten volgens de nominale waarde en goudstaven naar den wettelijken muntvoet van den kroonstandaard ten allen tijde voor bankbiljetten in te wisselen. BiJ vijfde wordt de minister van financiën gemach tigd tot het sluiten eener leening ter aanschaffing van het uoodige goud tot een bedrag van 183.456.000 oosten rijksche goudguldens ten behoeve der aanmunting, waar voor belastingvrije 4 pets. oostenrijksche goudrente zal worden uitgegeven. Het goud moet onverwijld tot kronen enz. geslagen en afzonderlijk bewaard worden alleen bij de wet zal over dezen voorraad kunnen worden beschikt. Tot het toezicht hierover wordt de Rijksraad-commissie voor de Staatsschuld geroepen. Tweede Kamer. Den 13 werd de beraadslaging over het wetsontwerp tot aanvulling van art. 980 en 988 Burg. Wetboek (oio- grapmsclie testamenten) voortgezet, nadat tot de toelating van den heer Mr. M. Maekaij besloten was. Art. 1 werd onveranderd goedgekeurd en art. 2, op voorstel van de heeren Iravaglino, de Kanter, Rink en Walter, met 45 tegen 22 stemmen gewijzigd als volgt: De uiterste wil len in het voorgaande en in dit artikel bedoeld, wor den, tot het bewijs van hot tegendeel, vermoed door den erflater onderteekendlaatstgenoemde uiterste willen daarenboven met zjjne hand geheel geschreven en ge- dagteekend te zijnwaarna het geheele ontwerp aangenomen word met 61 tegen 7 stemmen van de hee ren Havelaar, Seret, de Kanter, Beelaorts, Roëll, Oppe- dijb en Hartogh. Het wetsontwerp tot goedkeuring der internationale overeenkomst van Bern omtront hot goe derenvervoer op spoorwegen werd na bespreking dooi de heeren Vrolik, van Karnebeek on den minister van buitenlaudsche zaken met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens werden eenigo wetsontwerpen tot uatura- lisatie van personen aangenomen. Dat tot naturalisatie van den heer Barnett-Lyon werd aangenomen met 46 tegen 12 stemmen, nadat met 40 tegen 19 stemmen vei worpen was het amendement van de commissie van rapporteurs om den door dien persoon aangenomen naam van Barnett te laten vervallen. Het wetsontwerp tot verplaatsing van de visitatie van Groesbeek naar Nij megen werd met algemeene steramen aangenomen. Tegen den 17 werden aan de orde der beraadsla- §inR gesteld het wetsontwerp betreffende de regeling der pensioenen van het personeel van den loodsdienst en den onderstand aan behoeftige gemeenten. - Den 13 is te Meerloo bij Helmond brand uitge broken in eene bakkerij, die door den feilen noordoosten wind oversloeg naar de twee daarnaast gelegen perceelen, welko mede verbrandden. De brandweer slaagde in het behouden der in de uabijheid staande huizen die reeds begonnen te branden. Den 13 is te Deventer bij het naar beneden laten van een ledikant een man uit een hoog dakvenster naar beneden gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Den 13 is te Wonner tot onderwijzeres benoemd mej. P. A. L. Meijs te Woubrugge. Den 14 zijn te Amsterdam voor de vrije- en orde-oefeningen geslaagd vier van de acht, namelijk B. SwartJ. P. Kelly en II. J. Bon van Amsterdam en 1 van Alkmaar. onderwerping aan Alix ongemerkt zijne hoop te kennen, dat het kunstgenot nu spoedig voorbij zou zijn. Dit, Uwe Doorluchtigheid, is de beroemde Lamoraal- kant," luidde de toelichting van den custos, »de koningin der Brabantscho kantworkkunst, die door graaf Lamoraal van Egmond, den held van ons klassieke treurspel, aan don Infant Philips, den lateren Koning Philips II van Spanje, den vader van Don Carlos, dien held uit oen ander onzer klassieke drama's, bij gelegenheid van diens tweede huwelijk ten geschenke is gegeven. Aan deze kant knoopt zich eene lange geschiedenis vast, eene sage, die „Ja, mjjn waarde," viel Ulrich op vriendelijken toon hem in de rede, en vol angst, dat de volijverige geleerde toch nog een lange voordracht zou houden, voegde hij er het noodleugentje bij»Ik heb aan mijne vrouw de geschiedenis der Lamoraal al eens verteld." »Zoo zoomeesmuilde de custos. »Het is eene interessante geschiedenis," verzekerde de goedige Alix, die er geen flauw vermoeden van had, wat deze historie behelsde. Doch wel wist zij iets anders. „Is dat niet dezelfde kant, vroeg zij haren man, .waar van de arme Liane een kopie bezit Ja, antwoordde Ulrich, terwijl hij Alix verder wilde troonen. Doch de custos hield hem nog even terug. .Juist aangaande deze Lamoraal wilde ik uwe Door luchtigheid nog eene opmerking makeD, die mij reeds eenige dagen op het hart ligt." »En die is »Ik ben geene specialiteit in de kennis van kant, en zon mij dus gemakkelijk kunnen vergissen. Maar het dunkt mij, dat de Lamoraal, sinds wij haar op bevel van Uwe Doorluchtigheid eens hebben uitgeleend, wat verbleekt is. De kleur komt mij verdacht voor, en ik zou n willen voorslaan of wij niet goed zouden doen met de kant eens door eene specialiteit te laten onder zoeken, of niet bij slot van rekening misschien bjj ongeluk de kant geruild is geworden." Den 14 is te Amsterdam een amerikaansch reis gezelschap aangekomen bestaande uit 44 heeren en da mes, die een 114 daagsche rondreis door Europa maken. Den 20 Februari zijn zij uit Nieuw-York op reis gegaan. Ieder deelnemer aan dezen tocht heeft 1250 dollars be taald. Den 14 is te Amsterdam een timmerman uit de derde verdieping van een in aanbouw zijnd huis in de Gerard Doustraat op straat gevallen hij werd voor dood weggedragen. Den 14 is de groote electriciteitsfabriek van de maatschappij Electra in den Sloterpolder onder Am sterdam feestelijk geopend. De arr. rechtbank te Groningen heeft den 14 den heilgymnast H. S. veroordeeld tot f 250 boete of 5 dagen gevangenisstraf wegens het uitoefenen van de massage. Den 14 is door burg. en weth. van Zwolle aanbe steed het maken van de gebouwen en het uitvoeren van grond- ^en amdere workon voor het pompstation en de prise d'eau in de Heerderheide voor de Zwolsche water leiding. Laagste inschrijvers waren de heeren K. A. van den Berg en H. G. Treep aldaar voor f 67970. Wijlen mej. E. Haagsma, den 3 te Worku m over- leden heeft eene som van f 2000 vermaakt aan ieder der volgende instellingen aldaar, namelijk de christelijke school, het stadsweeshuis, de hervormde kerk, de herv. diakonie en het burgerlijk armbestuur. Den 11 is even boven Tiel een hevige brand uit gebroken in de lading aan boord van de sleepkaan No. 34 behoorende bij de sleepstoomboot Colonia beladen met harsverfhout enz komende van Antwerpen en bestemd voor Mannheim. Pogingen tot blussching mis lukten door den hevigen noordoostenwind zoodat het schip verlaten moest worden, zoodra het tegen den wal gelegd was. Het schip met lading is geheel verbrand. Bij kon. besluit van den 11 is benoemd tot heem raad van den polder Waard Nieuwland te Wlerlugen de heer N. Hellingman, en tot heemraad van den pol der de Scbermeer de heer M. Groot. Den i2 is te Avenhorn eene kleine jongen spe lende te water geraakt en verdronken. ~7 Dit hef verslagdat den 13 te Amsterdam op de jaarvergadering van het Nederl. Genootschap tot zede lijke verbetering van gevangenon werd uitgebracht is gebleken, dat het aantal afdeelingen hetzelfde bleef, doch dat het ledental van 2148 tot 2198 klom. Het gezamen lijk bedrag der uitgaven voor gevangenen en ontslage nen beliep j 12304,80'/j. Het aantal gevangenen was op 31 Dec. 1891 3526 tegen 3395 op 1 Dec. 1890. Do reke ning sloot met een batig saldo van 3887,85 het "be zit van het Genootschap vermeerderde met ongeveer 2300. De afgevaardigde van Alkmaar wijdde een woord van hulde aan de nagedachtenis van den overle den directeur van de Kruisberg", wijlenden heer Berk hout. In de op den 13 gehouden vergadering van de afdee ling «Texel" der Holl. Maatschappij van landbouw werd door den voorzitter medegedeeld, dat door gedepu teerde staten goedgunstig was beschikt op het verzoek van de afdeeling »Noordholland" van de vereeniging »het Noderlandsch Paardenstamboek" om van de provinciale subsidie ter bevordering der paardenfokkerij en verbete ring van het paardenras 100 beschikbaar te stellen voor elk der eilanden Texel, Vlieland en Wieringen. Wat den cursus in hoefbeslag betreft, hot bestuur had den heer Tauber, gediplomeerd hoefsmid te Nieuwe Niedorp na daartoe gedaan aanzoek, bereid gevonden, het onder wijs in de praktijk te leiden terwijl de heer Roelofs rijksveearts te Texel, verklaard had, genegen te zijn het theoretisch onderwijs te willen geven. De aanschaffing eener veebascule zou eene uitgaaf van ongeveer f 100 vorderen, en, aangezien het eigenaardige moeilijkheden zou opleveren om door middel van dit werktuig de uitkomsten der voeding bij het vee na te gaan, werd eindelijk, op voorstel van een der leden, besloten zich bij adres tot den gemeenteraad te wenden met verzoek den tegenwoordigen waagmeester, in plaats van de be staande weegschalen, eene bascule te verstrekken. De Koningin-Regentes heeft de haar en de Koningin bij bet aanstaand bezoek te Leeuwarden aangeboden eerewacht aangenomen zij bestaat uit 24 leden. »Dat kan haast niet mogelijk zijn," antwoordde Ulrich ietwat zenuwachtig. »Wij kunnen daar nog wel eens op eenen anderen keer over praten." »Zooals ge wilt." De vorst en de vorstin namen met vele dankbetuigingen afscheid. Zij prezen in warme bewoordingen de voor beeldige orde, de doelmatige, systema ische schikking. De custos voelde zich zeer gestreelden het echtpaar was blij, dat het den kelk tot den bodem geledigd had. ~Er is daar werkelijk veel moois en interressants, en valt heel wat te leeren," merkte Alix op »Maar ge hebt gelijk dat is niets voor mij En vooreerst krijgt onze goede custosdie mij overigens een hupsch en verstandig man toeschijnt, mij in zijn museum niet te zien. Maar wij zullen hem bij gelegenheid eens te dineeren vragen." »Met de anderen?" vroeg Ulrich schertsend. »Ja, het is onverantwoordelijk Wij moeten werkelijk binnenkort eens een diner geven." »Zoodra wij tijd hebben >Ja, dat is het vreeselijkstedat wij hier nooit tijd hebben 1" En nu zouden zij werkelijk geenen tijd meer vinden, datgene, wat zij als hunne verplichtingen tegen over de buren beschouwdenhier nog na te komen. Want weinige dagen daarnanog voor zijn verlof was verstreken, ontving de vorst een telegram van het mini sterie waarin hem werd medegedeeld dat zijne onmid dellijke komst te Berljjn, indien het mogelijk ware, zeer wenschelijk was. Ulrich was reeds op een dergelijk bericht voorbereid De post van gezant aan een klein hof was open, en hij had gehoord dat men hem daarvoor bestemd had. Hij antwoordde dat hij zich onmiddellijk reisvaardig zou maken en binnen twee dagen te Berljjn zou zjjn. Op eenen der laatste dagen van Augustus kwamen Ulrich en Alix met den kleinen Günther en eenige be dienden te Berljjn. Zjj betrokken eenige fraaie apparte menten, die zjj in het Hotel Royal besteld hadden. Ulrich had een eigenaardig gevoeltoen hijna zijn Bij kon. besluit van den 13 is benoemd tot gou verneur der residentie de generaal-majoor de heer W. K. L. van Helden, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, inspecteur der cavalerie. Van den 8 tot en met den 14 zijn te Nijmegen zeven nieuwe gevallen van pokken aangegeventerwijl twee lijders aan die ziekte bezweken. In dat tjjdvak nam de^ burgemeester tien besluiten tot onteigening en vernietiging van beddengoed en andere goederen van pok- kenljjders. - Den 14 des avonds zijn aan de stoomstrookarton- fabriek te Leeuwarden ongeveer honderd werklieden, waaronder 80 hoofden van huisgezinnen, ontslagen. Den 15 is te Knktmlzen het ljjk aangebracht van den schippersknechtdie in het begin van Maart tusschen Urk en Schokland over boord sloeg. Men schrijft ons Den 15 werd de omnibusdienst van de vereeniging „de drie Egmonden" geopend en is het gebleken, dat zulk een vervoermiddel bestaanbaar kan zijn. De beide eerste dagen werd er een ruim gebruik van ge maakt zoodat de bestuurders reeds nu worden aange spoord een tweeden wagen te bestellen, dewijl de than3 aanwezige, hoe uitmuntend en soliede gemaaktvoorde bestaande behoefte bepaald onvoldoende is. Den 16 zijn te Amsterdam drie van de zes voor onderwijzer geëxamineerden geslaagd, te wetenJ. F. van Lent, H. H. van Os en H. Overboek allen van Haarlem. Den 19 en 20 is te Haarlem de inschrijving geopend op de le serie van 200 aandeelen a J 1000 van het kapitaal, groot f 335.000, der naamlooze vennootschap Maatschappij tot exploitatie van Staalwaterbronnen, te vestigen te Haarlem. Te Franeker is eene kamer van arbeid in het leven geroepen op het voorstel van den voorzitter der afdeeling Franeker van het christelijk werkliedenverbond Patri monium. Te Wijchenwaar de pokken nog epidemisch heerschen, gaat de jaarmarkt op den 18 niet door. Voor gemeente-ontvanger te Leiden hebben zich 28 sollicitanten aangemeld. Door de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij is aanbesteed het ophoogen en verbreeden van het noord westelijk gedeelte van het statiousemplacement Haarlem. Van de acht inschrijvers was de heer H. H. Pelgrim te Brummun voor J 2150 do laagste. - Hot plan der 310 Nederl. Staatsloterij is vastge steld, waarvan de collecte geopend wordt op 15 Juni en gesloten op 9 September a.s. De trekking begint op 18 Juli en eindigt op 8 October a.s. De bevolking der gemeente Limburg bedroeg op 1 Januari 1892 131.512 in. en 128081 vr., samen 259.593 tegen 130.359 m. en 126785 vr., samen 257.144, op 1 Januari 1891. Op 1 Januari 1892 was de bevolking van Maastricht 32676, Venloo 11899 en Roermond 11552. Door hoofdingelanden van het heemraadschap „Mij- zen", zijn benoemd tot dijkgraaf den heer C. Pzn. Spaans, tot heemraden de heeren P. Smit Czn.; P. Dekema, C. W. Spaans en J. Koppes. Do heer 't Hooft a.r. te Haarlemmermeer heeft zich voor de herstemming te Btaarlem terug getrokken ten voordeele van den heer mr.W. S. J.Waterschoot van der Gracht, kath. Bij voldoenden steun zal te Hoorn eene fabriek worden opgericht ter bereiding van gecondenseerde melk. Den 20 zal daartoe eene vergadering worden gehouden ten huize van den heer L. de Goede, aldaar. Men stelt zich voor, dat eene jaarlijksche levering noodig zal zijn van 2.000.000 kan zuivere melk, tegen een in koopsprijs van vijf en een halve cent per kan, plus aan deel in de winst. De minister van waterstaathandel en nijverheid heeft op het verzoek van den »Nederlandschen bond ter bestrijding van overdreven zondagsrust op het gebied van post- en telegraaf verkeer," gevestigd te Leeuwarden, om uitbreiding van het aantal uren van openstelling van de post- en telegraafkantoren op christelijke feestdagen, geant woord, dat de geringe toeloop van het publiek aan de post en telegraafkantoren op de bedoelde dagen geen grond geeft om te onderstellen, dat er behoefte zou bestaan aan de door den bond gewenschte vermeerdering van de dienst uren dier kantoren en er alzoo geene aanleiding is ge vonden, om aan hun verzoek gevolg te geven. eerste ouderhond op het ministerie, dat werkelijk ge- loopen had over den bewusten post van gezant, zich door de Wilhelmstrasso naar zijn hotel begaf. Hij kwam de huizinge Iseneck voorbij. Hij had gehoord dat de graaf nog niet van zijn zomerverlof terug was, en wist, dat gravin Juliane zich van de gansche wereld afzonderde en sinds jaren niemand ontvangen had. Uit de nu zoo stille woning waren tot de kringen van de groote wereld duistere geruchten over den gemoeds» toestand der jonge gravin doorgedrongen, die tot ernstige bezorgdheid rechtmatige aanleidiug gaven. Men wist zelfs niet eens, of de gravin nog in Berlijn was, ja dan neen. Sinds eenige jaren klonk het geregeld uit den mond van den portier »De gravin is op reis". Maar men zag toch bijna dagelijks het bekende koetsje van dokter Lohausen, die bij de bewoners der Wilhelmstrasse en in den om trek van den Ihiergarten buitengemeen bemind en popu lair was, voor den hoofdingang stil houden. De presi dent had duidelijk te kennen gegeven, dat hij van ver dere vragen omtrent den toestand zijner vrouw verschoond wenschte te blijven. En zoo was Juliane dan zoo goed als dood. Ook Ulrich had, in de zelfzucht van zijn geluk als echt genoot der bekoorlijke Alix en als vader van den kleinen bolwangigen Günther, de arme Juliane brjkaua vergeten. Hoe was dat mogelijk geweest Terwijl hij langzaam langs het ijzeren hek voortliep, legde hij zichzelven deze vraag voor, en wist er geen antwoord op te vinden. En toch was hij niet ondank baar, niet slechtHij schudde het hoofd. Hij kon het verband tusschen zijn heden en zijn verleden niet meer vinden. Hij stond als een volslagen vreemde tegen over den dollen Ulrich" van voorheen. Er had een vol komen ommekeer in hem plaats gehad. Hij had moeite zichzelven te herkennen. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1892 | | pagina 2